Met een enkel woord Tegen sensatie HOOFDREDACTEUR EN EIGENAAR VAN „DAILY MIRROR" VEROORDEELD. Sylvester Bolam. de hoofdredacteur van het Londense blad „Daily Mirror" is veroordeeld tot drie maanden gevan genisstraf en de eigenaren van het blad tot een boete van 10.000 pond sterling wegens „belediging van het Hof". Deze .belediging" bestaat hierin, dat de Daily Mirror naar'aanleiding van de arrestatie van John Haigh wegens ver denking van moord, in een artikel op het proces tegen Halgh pre.iudicleerde door te verklaren, dat Haigh schuldig was „aan moord na moord". Terwijl iemand onder verdenking van een moord in hechtenis genomen is, heeft de Daily Mirror de afgrijselijkste détails gegeven van andere moorden en verklaard, dat verdachte deze eveneens had gepleegd, zo zeide de president van het Hof. De president, Lord; Goddard, verklaar de. dat het artikel van de Daily Mirror een schending betekende van elk begin- sel van recht en eerlijkheid. „Hier is geen sprake .van een verkeer de beoordeling", aldus de president, „doch een onderwerping aan sensatie zucht om de oplaag te vergroten". De uitgevers Van de Mirror waar schuwde hij„Laat de directeuren op passen Zij kennen nu het gedrag, waar toe hun emplbyé's ln staat zijn. Als zij het opnieuw waeen dergelijke zaken te publiceren, zouden zij wel eens kunnen bemerken, dat de arm van dit- Hof lang genoeg is om hen te griipen." De hoofdredacteur en de eigenaren van het blad gaven uitdrukking aan hun „oorechte en volledige spilt" over wat hun verdedigers noemden deze „ernstige vergissing". DE NEW-YORKSE CONFERENTIE. De initiatiefnemers- - van de New- Yorkse „conferentie voor de wereld vrede" hebben een beroep gedaan op de politie om de gedelegeerden te be schermen tegen mogelijke actie van a nti-communisten. Toen de afgevaardigden het hotel Wal dorf-Astoria te New-York binnen gin gen. waar deze conferentie zal plaats vinden, defileerden ongeveer 150 perso nen, aangesloten bij het „volkscomité voor vrijheid van godsdienst", voor het hotel met spandoeken, waarop tegen de conferentie werd geprotesteerd; som mige demonstranten waren gekleed in de nationale kledij der Oosteurcpese landen en droegen spandoeken, waarop kardinaal Mindszenty gekruisigd was voorgesteld, of waarop de woorden van de kardinaal waren geschreven: „Mijn vijanden kunnen mij enkel net leven ontnemen en dat heb Ik reeds aan God gegeven." Sprekers uit Sovjet-Rusland, Polen en Tsjecho-Slowakije en de enige En gelsman hebben reeds voor de vrede ge tuigd. Normari Cousins, de hoofdredacteur van de „Saturday Review of Literature", heeft tot veler verrassing op 't inaugurele diner v&n de „wereldvredes-conferen- tie" gisteravond verklaard, dat de groep die de conferentie steunt, in de eerste plaats een buitenlandse- regering aan hangt Hij waarschuwde zijn toehoorders.dat de Verenigde Staten geen vrede tot el ke prijs willen. Hij voegde hieraan toe; „Als de prijs van vrede onrecht, is, zul len zü de vrede afwijzen. Als de prijs van vrede is afstand te doen van de rechten der. mensen, zullen zij de vrede verwerpen. Dit' is geeii profetie, dit -is een historisch feit!" Wijzende op de posters, zelde Cousins, dat de buitenlandse gedelegeerden „de gespannen en vijandige atmosfeer, die grenst aan gewelddadigheid", hebben bemerkt. Cousins zeide, dat de posters buiten zich echter niet uitspraken tegen de vrede. PEEPING HOOFDSTAD VAN HET COMMUNISTISCHE CHINA. De communisten hébben Peiping als hun hoofdstad aangewezen. ZWITSERSE COMMUNISTEN WORDEN NIET VERVOLGD. De Zwitserse minister van Justitie, Van Stejger, heeft een voorstel van de katholieke partij, de Zwitserse commu nistische partii wegens verraad te ver volgen. van de hand eewezen. Hij zeide. dat er geen bewijs gevonden was, dat de partii in contact zou staan met een vreemde mogendheid. De door de leider van de partij, Leon Nicole, onlangs af gelegde - verklaring dat de communis ten niet tegen de Sovjet-Unie zouden vechten, had-niets të maken gehad met een vreemde mogendheid, doch was een spontane- verklaring geweest, aldus de minister. Nicole verklaarde in een rede na de mededeling van de minister, dat hii en ziin partii door katholieke en andere sprekers belasterd was. Hierop werd ge reageerd met geroep van „ga weg". De dienstplicht voor artsen m ingenieurs STUDENTEN EN NATIONALE RESERVE. (Van onze Haagse redacteur). By de behandeling van de Oorlogs begroting voor 1949 deelde de minis ter mede, dat er te weinig officieren van gezondheid zijn. Om hierin te voorzien was een wetje in. voorberei ding, volgens hetwelk alle voor 1940 voor de militaire dienst afgekeurde medici zullen moeten worden her keurd. Naar wij vernemen is dit wetje mo menteel in behandeling bij de Raad van State zodat het eerlang bij de Tweede Kamer kan worden ingediend. Bij diezelfde gelegenheid kwam de vraag ter sprake of, mede ter bespoe diging van de aflossing der troepen ln Indonesië, alsnog de jaarklassen 1941- 1944 onder de wapenen zullen worden geroepen. De Minister van Oorlog antwoordde dat het zijn bedoeling was om uit die I jaarklassen alleen de medici en inge- 1 nieurs voor bepaalde diensten te recru- teren, wel te verstaan pas nadat zü zul len zyn afgestudeerd. ZATERDAG 26 MAART van By de richtlünen voor de Nationale Reserve komt o.a. de volgende voor; „Aan degenen, behorende tot de lich tingen 1941-1944, die studeren aan een universiteit, of hogeschool dan wel af gestudeerd zijn aan een dier inrichtin gen van Hoger Onderwijs, zal bü aan melding tot vrijwilliger bij de nationale reserve nadrukkelijk worden meege deeld, dat de reeds voor deze categorie gestelde regelen ten aanzien van het vervullen van verplichte werkelijke dienst onverminderd van kracht blü'ven «Dit geldt ook bü aanmelding voor de reserve grensbewaking). Dit wil dus zeggen dat medici en in genieurs alsmede medische en techni sche studenten van de jaarklassen 1941- 1944, die zich aanmelden voor Nationale Reserve of reserve grensbewaking hier door niet zullen zün vrijgesteld van het opkomen in werkelüke dienst. Alle andere dienstplichtigen van de jaar klassen 1941-1944, die zich voor ge noemde doeleinden melden, zullen wél van opkomst in werkelüke dienst wor den vrügesteld indien alsnog zou wor den overgegaan tot het oproepen van die jaarklassen. MUNITIE OP EEN VLIERING. De politie te Schoondyke ontdekte op de vliering van het in de kom der gemeente staande huis, bewoond door de landbouwersknecht P. Porey, een opslagplaats van munitie en springstof fen. Enige duizenden kilo's patronen, granaten, kruit enz., werden door de opruimingsdienst verwüderd De rijks- politie stelt een on.derzoek naar de her komst van het gevondene in. AGENDA ZATERDAG: Volkshuls: Spr. prof. dr J. H. Oort over de sterrewacht van Palomar, 4 uur nam. Gulden Vlies: Openb. verg. Stucadoors- weikgevers. 4i uur nam. ZONDAG: Lldo-theaterN.V.S.H. „Verlangen", 10 uur voorm. MVANDAG Den Haag (Hoky); Weense IJsrevue. 8 1/4 uur nam. Paul Krugerstraat 37: Tentoonstelling R.K, Avondtekenschool 79 uur nam. DE BIOSCOPEN. Casino „Stilte! opname" (alle leeft.) Zat en Zon 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Don derdagavond K. en -O. Lido „Een avontuur ln Berlijn" (18 J.) Zat en Zon 2.30, 4.30, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Luxor „ZIJ winnen de slag" (alle leeft.) Zat en Zon 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur; -overige dagen- 2.30, 7 en 9.15 uur. Rex „Calcutta" (14 jaar) Zat en Zon 2.15, 4.15, 7.15 en 9.15 uur; overige dagen 2.15, 7.15 en 9.16 uur. Trianon „3 ondernemende meisjes" (alle leeft.) Zat en Zon 2.15, 4.30, 7 en 9.1*5 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. De Zondagsdienst der Huisartsen te Lelden wordt van hedenmiddag 1 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren Hartman, Van Leeuwen en Simons. Te Oegstgeest door dr Hugenholtz, tel. 20390. Dierenartsen de heren Commandeur en AVeenlng. De avond-, nacht en Zondagsdienst der- apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 26 Maart 13 uur- tot Zaterdag 2 April 8 uur waargenomen door Apotheek Kok, Rapenburg 9. Tel. 24807 en Apotheek „Tot Hulp der Mcnschheld' •pi. 21C60. Te Oegstgeest Hooigracht 48, door de Oegstgeester Apotheek, Wllhelminapark 8. Tel. 26274. Het moeilijke Nederlands! HOE MAAK IK EEN POLITIERAPPORT? Bij het onlangs gehouden examen voor het politiediploma, was het aantal ca-ndidaten 1594, Van dit aantal slaagde 75.47%. Maar wij hebben reden om aan te nemen, dat onderstaande grepen- uit op stellen en processen-verbaal, ge maakt op dit examen, van de ove rige 24.53% afkomstig zijn. Men hor ét Brandt. Te A sloeg de bliksem in het midden van een scnuur en 'stond na. enige ogenblikken in lichte laaie. Mén waarschuwde onmiddellijk de brandweer met het gevolg dat de opslagplaats ge heel uitbrandde. De eigenaar zat met de haren in zün hoofd want er viel niets te redde zonder zich aan gevaar blqijt r.e ste'Ien. Wel was ue "'landweer inmiddels ter plaatse en deze nam het vuur met kracht, ter hand. Er werd veel water 'aangewent. De kabel van de electrische tüJ. moést wer den afgesaeden. De bran.lt had veel bekeik. En verder; „Overtreding arbeids wet". Ik zach dat een jongen die nog scholier nn zün berjf?p was pak jes bezorgde. Daar ik vermoeden dat de jongen arbeid verrichten die geen arbeid is ten behoeve van ie huishou ding waar de Jongen wordt opge voed, doch ten ueho-ive van een open of nesloten r> mtcii waar pleegd gewerkt te ,vo-den anders dan voor een aldaar gevesiigne huishouding ten behoeven van iet vervaardigen er. tot het verkoop geschikt maken van vleeswaren... De Nederlandse taal is biükbaar nog zo gemak-ceiijk niet. Casino Een film met Benjamino Gigli heeft natuurlek in de eerste plaats voor liefhebbers van zangkunst een büzondere aantrekkingskracht. Maar ook anderen kunnen bü de film j,Stilte, opname" terecht, want er zyn genoeg elementen in, die een prettig bioscoopbezoek waarborgen. De liefde speelt er natuurlijk een grote rol in en zij geeft aanleiding tot een groot aan tal verwikkelingen, met een verliefde zanger en een meisje in het centrum van de vele wisselende gebeurtenissen. Benjamino Gigli hier te horen zingen is een genot op zichzelf en Mariëlle Lotti én anderen zorgen er voor, dat er ook ih ander opzicht veel te zien is, dat de moeite loont! Luxor Abbott en Castello, het ge vierde tweetal van zovele dolzinnige films, doen ook weer hun uiterste best in „Zij winnen de slag", om hun toe schouwers aan het lachen te krijgen. ZÜ slagen daarin door een onafgebroken serie dwaasheden en onhandigheden. Doordat zü in een theater een toevlucht zoeken, terwül zü een agent trachten te ontlopen, worden zü Ingedeeld in het Amerikaanse leger, dat van dit gebouw een recruteringscentrum had gemaakt. Er doen zich allerhande persoonlüke conflicten voor, waarin ook ëen aantal artisten wordt gemengd, die ten onrech te in deze omgeving verzeild :zy'n ge raakt. Natuurlük schünt alles verkeerd te zullen lopen, waarvan uiteraard het broederlijke tweetal steeds het slacht offer wordt-, doch ten slotte slagen zü er ln, tüdens manoeuvres de situatie te redden, en zelfs de overwinning in de wacht te slepen. Een dwaze film. zonder anders pretentie als te willep laten lachen, waarin de hoofdrolspelers ten volle slagen. Trianon De bekende pianist José Iturbi kan men in de film „Drie On dernemende Meisjes" bewonderen in de rol van verliefd man. Hij raakt zijn hart kwüt aan Louise Morgan (Jean- nette Mac Donald), een gescheiden, zeer elegante zakenvrouw, die hü leert ken nen aan boord van een Amerikaans vacantieschip. Jeannette is evenwel moeder van drie meisjes en vóór deze lieftallige jongedames José als Pa ac cepteren moeten eerst de nodige klip pen omzeild worden. Het verhaal is niet onaardig, doch er wordt, zoals ln vele Hollywoodfilms, een onwaarschün- lüke luxe in tentoongespreid; het aan tal kostbare toiletten, waarin Jeannette flaneert, is bijna niet te schatten. Bo vendien neigt de film enkele malen naar een fondantachtige zoetheid, voor al wanneer Jeannette Mac Donald haar verdriet tracht te vergeten door te gaan zmgen. Gezien in het licht van preten tieloos amusement kan deze muzikale geschiedenis er echter best mee door. Rex Regisseur John Farrow weet in de film „Calcutta" de spanning tot grote hoogte op te voeren. Alan Ladd vervult ln deze film de rol van piloot bij een burgermaatschappij, welke een lijndienst onderhoudt tussen Calcutta en Tsjoenking. Als een bevriende vlie ger vermoord wordt gevonden in een achterbuurt van Calcutta, neemt hü met een lid van de bemanning van zijn tostel verlof om de zaak tot klaarheid te brengen. Daarbü stuiten zij op een smokkelaffaire, op touw gezet door Europeanen en Indiërs. Het gelukt hen ten slotte de hoofdschuldigen te ont maskeren. „Calcutta" behoort tot hei betere genre avonturenfilms, de Ooster se sfeer is büzonder goed getypeerd en het spel van Alan Ladd uitstekend. Lido „Een avontuur in Berlün speelt zich grotendeels af in de Ameri kaanse zone van de Duitse hoofdstad en geeft een triest beeld van de enorme vernielingen, welke de geallieerde bom bardementen daar hebben aangericht Temidden van de onafzienbare puinho pen tiert de zwarte handel welig en wonen de mensen in huisresten, welke ternauwernood aanspraak kunnen maken op de benaming htiis. De moraal der bevolking en naar het heet, ook van de bezettingstroepen houdt met die uiter lijke omstandigheden gelüke tred er dat is voor een commissie uit het Ame rikaanse Congres juist de aanleiding ter plaatse een onderzoek in te stellen Het enige vrouwelijke lid dier commis sie komt al spoedig onder de invloed van de charmes van een Amerikaans officier, die een verhouding heeft met een voormalige prominente Nazi. en wier verleden de büzondere belangstel ling van ons Congreslid opwekt. Ten einde deze aapdacht af te leiden er daardoor de onderzoekingen te bemoei lijken. wendt de officier liefde voor zün officiële bezoekster voor, hetgeen weldra tot complicaties leidt. Het wordt ten slotte „Eind goed, al goed", maar hóe, dat zullen we niet verklappen. Mariene Dietrich als de voormalige Nazi, die zelfs Hit Ier ontmoette, treedt minder op de voorgrond dan wü van haar gewend zün en eerlük gezegd, betreuren wij dat in deze film niet zo heel erg. Het spel van de Amerikaanse en van twee officieren (Jean Arthur en John Lund) kon ons aanzienlük beter beko ren, waarbij af en toe van goede humor te genieten valt. Deviezen voor zakenreizen De Nederlandse Bank heeft een ver eenvoudiging aangebracht in de wijze van verkrügen van deviezen voor zaken reizen voor de volgende landen: Denemarken, Engeland,. Finland, Frankrijk, Hongarije, Ierland, Italië, Noorwegen, Oostenry'k, Polen,. Portugal, Spanje, Tsjecho-Slowakije, Joego-Sla- vië en Zweden. Zij heeft daartoe een algemene ver gunning verleend aan de deviezen-ban ken, die op grond daarvan aan directie en personeel van zaken, welke in het handelsregister zijn Ingeschreven en zich voor 15 April 1949 tot de deviezen- banken hebben gewend, ln de periode van 1 Mei 1949 tot 30 April 1950 reis- deviezen mogen afgeven tót de bedra gen, die de desbetreffende zaken in het jaar 1948 voor dit doel hebben opge nomen. Herdenking Griekse Onafhankelijkheidsdag PROF. S. ANTONIADES GOUDEN KRUIS DER PHOENIX-ORDE. De 128ste Griekse onafhankelykheids- dag is gisteren te Den Haag gevierd met een ontvangst door de Griekse ge zant, de heer Nicolas G,Lely. Deze herinnerde aan de strijd voor vrijheid, welke door de Grieken door de eeuwen heen geveerd werd tot op dit ogenblik, nu Griekenland niet alleen het com munisme bestrijdt voor Griekenland zelf, maar voor Europa in 't* algemeen. De heer Lely zeidé 'blü 'te zijn, da.t de Griekse waarschuwing voor het ge vaar van het communisme weerklank gevonden heeft in het sluiten van het Atlantisch Pact. De byeenkomst kreeg een byzonder karakter door de aanwezigheid van een koor van Leidse studenten, dat Griekse nationale liederen ten gehore bracht. De heer Lely reikte aan prof. S. Antoniades het Gouden Kruis van de Orde van de Phoenix uit, wegens haar verdiensten aan de universitei ten te Athene, Parys (Sorbonne) en Leiden. Zeer vele vertegenwoordigers van het „corps diplomatique" boden persoonlijk hun gelukwensen aan de Griekse ge zant aan. Ook van Nederlandse zijde waren, tal v5m Vermoedelijk 1 Juni reorganisatie Dir. Gen. Verkeer BINNENKORT VRACHTENVERHO GING VOOR SOMMIGE GOEDERENSOORTEN. Bü de Memorie van Antwoord be treffende het Dep. van Verkeer en Waterstaat, is een schema opgenomen van de toekomstige organisatie van het Directoraat-Generaal van het Verkeer. Naar uit dit schema blükt, zal de spoor (tram) afdeling van de technische dienst van de op te heffen generale in spectie van het verkeer in het bureau „spoor- en tramwegen" worden opge nomen. De wegafdeling van die dienst gaat over naar de directie van de Wa terstaat, waarbij zü zal worden opge nomen in de organisatie voor de ken tekenregeling. Het ligt in het voornemen, deze re organisatie cp korte termijn door te voeren. Onvoorziene omstandigheden op het gebied der huisvesting voorbehou den, zal zü, naar verwachting, per 1 Juni as. haar beslag hebben gekre gen. waren- tal van regeringsautoriteiten aanwezig. Daarvan noemen wy de vice minister-president, mr J. R. H, van Schaik, de vice president van. de Raad van State, jhr mr F. Beelaerts van Blokland en vele anderen. BEËDIGING OFFICIEREN NATIONALE RESERVE. Op Donderdag as. zullen te Utrecht de 10 hoofdofficieren en een -subaltern officier, worden - beëdigd, die onlangs bij K.B. bü de Nationale Reserve wer den benoemd en aangesteld, en die ln dit legeronderdeel de funcrie van dis trictscommandant resp. officier-toege voegd zullen vervullen. De chef van de Generale Staf, lui tenant-generaal mr H. J. Kruis, zal de eed afnemen op het voorterrein van de Kromhoutkazerne te Utrecht. Een bataljon dei- Nationale Reserve, waai'bü ingdeeld de Kon. Mil. Kapel, zal de eerbewijzen brengen. In de Memorie van Antwoord wordt toegegeven, dat voor sommige goede- rensoortcn, meer speciaal de lichte cn volumineuze goederen en ook voor het stukgoedcrenvervoer in het algemeen het vrachtenpeil niet meer in over eenstemming kan worden geacht met de in het büzonder daarvoor sterk gestegen kosten. De desbetreffende vrachten zullen daarom ook binnen kort worden verhoogd. KAMPEREN ZONDER KAMPKAART VRIJWEL ONMOGELIJK! H-oewel de wettehjke regeling van kampeervraagstuk nog op zich laat wachten, is het aantal gemeenten, dat het. bezit van een kampkaart verplicht heeft gesteld, wil men in aanmerking komen voor een plaatselijke kampeer- vergunning, thans dermate toegenomen, dat het komende seizoen practisch geen kampeerder het meer zonder deze kaart zal kunnen stellen, aldus de A.N.W.B. Aanvraagformulieren voor kampkaar ten zün voor iedereen gratis te verkrü gen op alle kantoren en agentschappen van de A.N.W.B. DE BIJEN ZWERMDEN REEDS! Normaal zwermen büen eerst in de zomer. Zün ze erg vroeg, dan zwermen ze ook wel eens in Mei, maar in Maart, vrijwel nooit. De heer Jan Soetendaal, landbouwer op de grens BarneveldLunteren, was dan ook stomverbaasd thans reeds zijn büen te zien zwermen. Misschien kwam het door het prach tige lenteweer. In elk geval een grote zeldzaamheid! Een woord van bezinning. DE GOEDHEID VAN HET KRUIS. NOG 12.000 NEDERLANDERS IN DUITSLAND BEGRAVEN. Met medewerking van de Franse en Belgische missies in Berlyn is de dienst identificatie en berging er in ge slaagd tot nog toe vüf transporten met de stoffelyke overscnotten van onge veer 300 Nederlanders, die in Duits land om het leven kwamen, naar ons land over te brengen. De dienst identificatie en berging werkt hard om de ongeveer 12000 Ne derlanders, die nog in Duitsland be graven liggen, op te sporen. Verwacht mag worden, dat in de naaste toekomst regelmatig transporten zullen arriveren. Onrustig, gejaagd? 'Mijnhardt's Zcnuwtabletten sterken cn kalmeren Uw zenuwen. BINNENLAND Op de Rijksweg RotterdamDen Haag is de 50-Jarlge vrouw van de Marel- Martljn, door een militaire auto aange reden en gedood. - De Eerste Kamer zal Woensdag a.s. om 13.30 uur met voortzetting des avonds en. zo nodig, op Donderdag d.a.v des v.m. om 11-uur in vergadering bijeen komen. - Bij K.B, is met ingang van 1 April aan prof. dr A. MelJ, directeur der Rijksbegroting, op zijn verzoek eervol ontslag als zodanig verleend met dank betuiging voor de belangrijke diensten aan den lande bewezen. De oudste inwoner van de gemeente Gasselte. Jan Gangkema van Gasselternij- vecn hoopt 8 April a.s. zijn honderdste verjaardag te vieren. - Voor de 5e maal worden op 21. 22 en 23 Juli a.s. de populaire fietstochten door het mooie Brabantse land gehouden, ge organiseerd door de V.V V. 's-Hcrtogen- bosch-Vught. - Het KLM-vliogtulg. dat Donderdag van het vliegveld bij Johannesburg ver trok, keerde na enige tijd wegens motor storing terug. Gistermorgen is het toestel opnieuw gestart en het wordt nu vandaag in nlaats van gisteren op Schiphol ver wacht. Gistermiddag arriveerde mgr. Roy. aartsbisschop van Quebec (Canada) aan de Belgisch-Ned,erlandse grens te Putte. HIJ zal enige dagen ln ons land blijven en Woensdag' per schip naar Canada te rugkeren. Leidende .figuren van de groep Arts zijn toegetreden als lid van de K V P. Dit besluit is genomen, omdat ln de politieke opvattingen van de K.V.P. en de groep Arts principieel geen verschil ls. De Katholieke eenheid vooral ook op politiek gebied noodzakelijk is. „77 De •■Vo'radam" ls gistermiddag met 1600 man troepen naar Indonesië ver trokken. Ter gelegenheid van een bezoek van de directeur van het Regionale Bureau te Rome van de Voedsel- en Landbouw organisatie der Ver. Naties (F.A.O,) Ir A H. Boerma, heeft minister S. L. Mansholt ln Hotel des Indes te Den Haag een ont vangst aangeboden, waarbij vele autori teiten aanwezig waren. Ir Boerma verklaarde o.a. dat deze zo mer een conferentie over coördinatie en uitwisseling van landbouwvoorlichting zal worden gehouden. Men hoopt op dit ge bied tot een inter-Europees plan te komen. BUITENLAND Paul Robeson, de beroemde Ameri kaanse negerzanger, heeft op een te Lon den georganiseerde protestbüeenkomst tegen rassenonderdrukklng door de Zuld- afrikaanse regering, die door 2.000 h 3.000 personen bezocht werd. gezongen Een resolutie werd aangenomen waarin uit drukking wordt gegeven aan de „afschuw tegen de onmenselijke rassenonderdruk klng. die de regering van Malan toepast" en een beroep gedaan op de Britse rege ring, in de volgende bijeenkomst van de algemene vergadering der VN. „een ver oordeling uit te spreken". - De staatsspoorwegen in de Sovjet- zone van Duitsland zullen met Ingang van 1 April alle particuliere spoorweg maatschappijen ln deze zone overnemen. De buskruitfabriek te Ottelza. nabij Aldussina, op Joegoslavisch grondgebied, is Woensdag te middernacht ln de lucht gevlogen. De schuldigen aan die ontplof fing zouden tegenstanders zijn van Tito en door de Joegoslavische politie zouden drie personen zijn aangehouden. Een van hen zou bekend hebben de aanslag te hebben gepleegd, - Op een spoorwegovergang. 50 km ten Zuiden van Alexandrlë. ls een vracht auto met arbeiders In botsing gekomen met een trein. Door de hevige botsing werden auto en spoorwngwagons ln een nabijgelegen kanaal geslingerd. 14 arbei ders werden gedood, 40 gewond. Prins August Wilhelm van Pruisen ls na een slepende ziekte op 62-Jarlge leeftijd ln het ziekenhuis te Stuttgart overleden. De prins, die bekend stond on der de naam „Auwi" was een der zonen van Wilhelm II. Toen Hitler aan het be wind kwam, sloot hü zich bij het naziïsme aan en werd hü tot generaal der benoemd. Winston Churchill is benoemd tot buitenlands lid van de Noorse academie van wetenschap en kunsten. Van officiële zijde wordt vernomen, dat op 2 April a.s. naar verwachting onderhandelingen zullen beginnen tussen Syrië en Israël over een permanent be stand. Ten gevolge van een milnontplofflng is het stoomschip „Miss Oriënt", dat van Hongkong naar Kanton voer, op de Parel rivier nabij Kanton gezonken. Men ge looft, dat tussen 100 en 120 Chinese passagiers om het leven gekomen zün De motie waarbü de regering ge machtigd wordt het Atlantisoh pact te ondertekenen en later te bekrachtigen, is door de Deense senaat met 64 tegen 8 stemmen goedgekeurd. De Deense minister van buitenlandse zaken zal in het midden van de komende week naar Washington vertrekken. Joseph Goldstein, vroeger verbon den aan het gemeentebestuur van New York heeft geëelst dat Dickens' boek „Oliver Twist" en het toneelstuk „De koopman van Venetië" van Shakespeare worden afgevoerd van de verplichte boe kenlijsten van de scholen ln de staat New York. omdat zü naar zün mening antl-sëmletlsch zijn. Vier Joegoslaven zün te Sofia ver oordeeld tot gevangenisstraffen van een tot twaalf en een half Jaar wegens splon- nage voor de Joegoslavische diplomatieke missie. De eerste secretaris van de Hongaar se legatie te Rome. Guido Forbath, heeft zijn ontslag ingediend „om politieke re denen" en verzocht in Italië te mogen I blijven. Jaarvergadering Vrouwenbond P. v. d. A. DR DREES OVER „DE TAAK WAARVOOR WIJ STAAN" De tweede en laatste dag van het eongres van de Vrouwen-bond van de P.v.d.A., trek ongeveer 1000 vrouwen uit het gehele land naar de Riviërahal in Diergaarde-Bly-dorp. Mevr. a.. J. Aarsen-Jansen, wethou der van Gemeentewerken in Groningen vertelde o"er haar ervaringen Li e^n openbare funriie. Zij wekte de vróuven op niet te bescheiden of te beschroomd te zün, als het gaat om het aanvaar den van een functie in de vertegen woordigende lichamen. Mevr. Jacobs, gemeenteraadslid van Castricum, sprak over „Sociaal werk"; mevr. Dekhuyzen-Zeehuisen uit Rot terdam, over „Het moeilüke kind", waarna mevr. Tellegen-Veldstra uit Maarssen een lans brak voor een >wèt- telü.ke regeling' van het kleuterofider- vvüs. 3 - 's Middags sprak minister-president, dr W. Drees, over: „De taak, waarvoor wü staan". „Zeer belangrijk is het." al dus di- Drees, „dat wü in de na-oorlog- se jaren tot vormen van internationale samenwerking zyn gekomen, waarvan wij vroeger niet hadden gedroomd. Wat betreft de Indonesische kwestie zeide dr Drees: „We zullen alles doen wat we kunnen om de overeenstem ming te bereiken, waarin de juiste verhoudingen kunnen worden gescha pen om de vrijheid in Indonesië te vestigen. Nederland draagt daar een zware verantwoordelijkheid." De vergadering nam een resolutie aan, waarin zü haar instemming uit spreekt over de totstandkoming van de Benelux en de wens te kennen geeft 'n nauwe: contact te zoeken met de so cialistische vrouwenorganisaties ln,Bel gië en Luxemburg, om zo de veroroede- ring tussen de volkeren te stimuleren. Amsterdam wordt communicatiecentrum der A.O.A. EERSTE RADIO-TELETYPE-VERBIN DING NEDERLAND-AMERIKA. De PTT heeft in samenwerking met de Radio Corporation of America een contract afgesloten met de Amerikaan se Luchtvaartmaatschappij A.O.A. en de K.LJVI. voor het tot stand brengen van een directe radio-teletype-verbinding tussen Amsterdam en New York. De A.O.A. zal hierdoor tevens haar ge hele communicatiecentrum voor Europa in Amsterdam concentreren. De nieuwe verbinding, die per 1 April a.s. ln werking zal treden, wordt voor driekwart door de A.O.A. en voor een kwart door de K.L.M. gebruikt. De A O-A. heeft van Amsterdam te lex-verbindingen met Londen en Frank furt. via welke lijnen tevens de verbin dingen worden onderhouden met Prest- wick, Shannon en Berlün. Het ligt in de bedoeling binnenkort ook een directe telexverbinding met de Scandinavische landen tot stand te brengen, 25 MILLIOEN KG. ROGGE NAAR DUITSLAND. Tussen de Ned. regering en de bezet tingsautoriteiten van West Duitsland is een compensatietransactie tot stand ge komen, waardoor Nederland 25 millioen kilogram rogge zal leveren ln ruil voor tarwe. Deze rog^e komt hoofdzakelijk uit Limburg. R.K. UNIVERSITEIT ZAL ERE-DOCTORATEN VERLENEN. 7 Mei as zullen door de R.K. Uni versiteit te Nümegen aan een aantal vooraanstaande Nederlanders ter gele genheid van het 25-jarig bestaan van deze universiteit ere-dcctoraten worden 'erleend. In deze ly'densweken komt het weer op ons aan, dat God het aanziet hoe Jezus op de kruisweg geleid wordt; hoe de mensen hem slaan en verwonden, hem smaden en beledigen, hem achter stellen bij Barabbas en de Romeinen. Maar gebeurt er dan niets, wanneer de mensen een kwade denken en handelen? Is het dan toch weer zo, dat God dit „toelaat?" En als het dan waar ls. dat. God van Zijn kant ten goede zal den ken en handelen, o, dan kan er een hui vering en ontzetting zyn over de ont moeting van deze twee. Christus heeft dat zelfs ook voorvoeld; eerst toen Hü ln Gethsemané bad: Vader, laat deze drinkbeker van mü voorbügaan. En la ter aan. het kruis: Vader, vergeef het hun, want zy weten niet wat zü doen. En als het dan tóch gaat gebeuren dat nlensengedachten en Gods gedachten in Jezus aan dat kruis elkaar gaan ont moeten, dan zal het zeker moeten zün, dat God de boosheid dezer wereld zo zal straffen, dat deze hele planeet uit elkaar barst en alle mensen in de kwaadheid hunner gedachten worden vernietigd. Neen, dan gebeurt er iets, wat onzerzüds volslagen onmogelük ls, dan gebeurt dit: dat God al die boos heid en kwaadheid en zonde laat aan stormen tegen- en laat uitvieren aan Zü'n Zoon, Hem laat óndergaan, Hem laat kruisigen en sterven, opdat daarna een nog veel groter en onbegrijpelüker wonder gaat geschieden: de nieuwe levensordening van Zijn herscheppende ~enade. Is dat nu nog zo? De wereld is wreed en de mensen zün wreed met hun kwade gedachtengangen. En wij behoeven maar bü onszelf te rade te gaan om te weten hoe erg het is; hoe wü onszelf en anderen uit hun organisch levensverband losrukken. En wat kletsen wü dan nog met al ons zogenaamd logisch gedoe: of al het leed en al de ellende Gods wil zou zün of dat God dit zogenaamd zou toelaten! Kleine hoogmoedige peuters die we zijn, die onszelf en onze gedachtengangen veilig willen stellen en toch waarachtig op niets meer te hopen hebben. En dan staan wü met al ons kapotte gedoe in deze lüdensweken; en wü kunnen zien de op die lüdende Heer Jezus Christus alleen maar zeggen: Heer, dat hebben wij u allemaal aangedaan; aan u zien wy onze grote, onze zeer grote schuld. Het is ln deze weken om er ons diep, maar ook blü over te verbazen, dat God zo goed ls aan het kruis! Dat Hij de kwade gedachten der mensen in Jezus Christus ten goede heeft gedacht. Goed. Wat is dat eigenlijk? En dan lezen wü in het scheppingsverhaal na iedere dag dat God zag wat Hü ge schapen had, en zie!, het was zeer goed. Gods goedheid is Zün scheppingswerk; Hy die uit de chaos orde roept; Hü die Christus lüden en sterven laat, heel de boosheid en kwaadheid op zichzelf laat aangolven en er zich in laat on dergaan. en dan spreekt: er zü licht, er zü lucht, er zy' land, er zü tyd, er zij voedsel, er zü de nieuwe mens ten leven voor een nieuwe hemel en een nieuwe aa»"de. in een nieuwe zünsorde en in een nieuwe levensgemeenschap. En Christus gaat de lijdensweg, hem aangedaan door mensengedaohten en mensendadeh ten kwade. Daarom zul len wü dat lüden en dat kruis nooit doorgronden. Wij kunnen alleen maar belijden; het is alles uw daad o God, hoe ge ons in Jezus Christus hebt be reid de wereld en het volk en de kerk, waarvan, wy door Uw genade een levend lid mogen zyn, door, U alleen behouden, door U alleen gered. W. H. K. VERZEKERINGSZAKEN VERTROUWENSZAKEN ASSURANTIEKANTOOR SLEGTENHORST Nieuwe Rijn 46 - Leiden - Telef. 23010 (Adv.) COÖPERATIEVE BOERENLEENBANK Jaarvergadering. Onder leiding van de voorzitter de heer W. Bink kwam in „de Vergulden Turk" de Coöperatieve Boerenleenbank byeen voor het houden van haar alge mene jaarvergadering. In het openingswoord van de voor zitter werd een kort overzicht gegeven van de algemene toestand der Boeren leenbanken. Na het 50-jarig bestaan der Centrale Raiffeisenbank te Utrecht te hebben gememoreerd en het succes van de film „Het geld van de Boer" te hebben besproken, deed de voorzitter enkele mededelingen over het verloop dei- geldzul vering. De st erke sty ging dei- verleende .voorschotten, hypotheken en credieten is uiteraard een teken van toenemende activiteit van het bedrijfs leven ten plattelande. De liquiditeitspo sitie van de boerenleenbanken is in het algemeen nog zeer ruim; over 900 mil lioen kan nog op korte tüd worden be schikt. AANKOMST TROEPENSCHIP „GROTE BEER". Het troepenschip „Grote Beer" met pl.m. 600 afgekeurde en zieke militai ren uit Indonesië aan boord, wordt vanmiddag in de Amsterdamse haven verwacht. De ontscheping begint morgenochtend te 9.00 uur. OUD-COMMANDANT PRINSES IRENEBRIGADE GEN.-MAJOOR. De kolonel van het wapen der artil lerie, A. C. de Ruyter van Steveninck, bü de bevrijding commandant van de inses Irenebrigade, is by K.B. be- Voor verschillende betalingen op land- en tuinbouwgebied werden de Boerenleenbanken ingeschakeld; in toe nemende mate leverden de Centrale Bank en de locale Banken een büdrage tot opbouw, ontwikkeling en instand houding van de Nederl. landbouw in al zyn geledingen. Na nog te hébben medegedeeld, dat het ledental der plaatsehjke Bank zich voortdurend uitbreidt en na dank te hebben gebracht aan kassier en perso neel der Bank. werd het openingswoord besloten. Een verkiezing had plaats voor be stuurslid en lid van de Raad van Toe zicht; als zodanig werden de altreden de heren A. C. van Paridon en C. G. Meyer herkozen. Voor tot behandeling van de Reke ning-balans werd overgegaan, bracht de kassier, de heer Tj. Kuypers een linancieel verslag uit. Hieruit bleek dat de beleggingen bü de Spaarbank de 2 millioen ruim overschrijden en veie nieuwe spaarders werden ingeschreven. Een wüziging in het rentetarief had plaats, daar sinds 1 Januari 1949 het maximum per boekje werd bepaald op f 10.000 waarvoor een rente van 2 16% erd vergoed De credietbehoefte in de land- en tuinbouw nam in 1948 sterk toe, terwül vele personen en instellin gen een rekening-courant bij de Bank openden. Aanlandbouwproducten werd ruim acht millioen uitbetaaid; de to tale omzet over 1948 bedroeg ruim 55 millioen gulden. De financiële resulta ten waren gunstig, zodat weer een be hoorlijk winstbedrag bü de reserve kon worden gevoegd. Deze reserve steeg met inbegrip van de z.g. stille reserve boven de ton. Na gewezen te hebben op pret tige samenwerking tussen bestuur en personeel, waarmede de groei der Bank en het welzijn der leden gebaat zün, werd het verslag besloten. Na enkele besprekingen werd daarna de rekening en balans over 1948 met algemene stemmen goedgekeurd. vorderd tot genéraal-majoor. Generaal I twH.slotte ".erden nog enkele bespre- De Rnvter van RtevpninoV i, I ^ngen gevoerd van interne aard. waar- De Ruyter van Steveninck is thans lid van het Houg Militair Gerechtshof. na de goed geslaagde vergadering werd gesloten.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2