Mr Milius kenschetst komende V oorjaarsbeurs Kermisvermaak als economische voorlichting In afwachting van hef vonnis in het Kravchenko-proces EN DE WERELD DRAAIT VERDER WEERBERICHT Arm als kerkratten maar ongebroken arbeidskracht Ruim baan voor vrijere internationale handel Unci nodigt Nederland en Republiek uit 88ste Jaargang ZATERDAG 26 MAART 1949 No. 62652 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W Henny j Hoofdredactie: B. W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 57U65 Wanneer men de wereld zo beziet, schijnt het, aat er niet veel verandering zich voordoet. En toch draait zij ver- der en verder Diverse ministers van Buitenlandse Zaken ziin momenteel op weg naar I Washington of zullen zich eerlang daar- heen op weg begeven om het Noord- Atlantisch pact te tekenen. De deelne- i ming van Denemarken en Italië is fc reeds verzekerd en ook op Portugal en IJslano. mag worden gerekend. Portugal heeft nog eens een ernstige poging ge- waagd om ook Spanje in het pact te h betrekken, doch deze vrucht blijkt voor plukken nog niet rijp te zijn. Dat Amerika het pact zal aanvaar den. is niet meer aan twijfel onderhe- vig en evenmin, dat daaraan verbonden Z8l worden het leveren van de nodige wapenen aan West-Europa. Apders zou het pact immers ook weinig meer zijn I dan een slag in de lucht. Van communistische zijde blijft men H de grootst mogelijke tegenstand bieden H tegen de afsluiting van dit pact, doch I niets wijst er op, dat Moskou tot uiter- sten wil overgaan. Integendeel, het H lijkt, alsof Moskou bezig is, om de ba- kens te verzetten in meer verzoenende I geest. Wederom heeft toch een belang- I rijke wisseling plaats gevonden in het I Sovjet-ministerie en wanneer men gaat combineren, dan kan het moeilijk an- j öers of dit betekent toch wel een wij- I zigmg van koers! Het begint er op te I lijken, dat Moskou voorlopig zijn ne- J derlaag wil erkennen en zich terug trekt op binnenlands terrein, waar de toe- standen allesbehalve rooskleurig schij- j nen te zijn, al wordt dit natuurlijk ge il camoufleerd tot en met. I De diverse Sovjet-bezettingstroepen in Duitsland, Oostenrijk en elders hebben blijkbaar te veel gezien en aflossing in J zulk een snel tempo, dat dit onmogelijk maakt, is voor Moskou nu eenmaal on- I doenlijk. De Sovjets willen in dit ver- band nu eerst de aandacht schenken aan het binnenland! Naar buiten blijkt hiervan echter nog maar weinig. Moskou blijft in dit op- j zicht nog de neen-zegger van altijd. I Neem b.v. de hernieuwde bespreking van I het vredesverdrag met Oostenrijk. Dank I zij het feit, dat Moskou zich nog altijd plaatst achter de eisen van Joego- Slavië, is in de besprekingen geen schot j gekomen en is er nog steeds geen uit- I zicht op enig resultaat. Toch heeft Mos kou juist door de Kominform een ver scherpte actie tegen Tito doen instel len door economische sancties. Het is, alsof Moskou wil demonstreren, dat het Zuid-Slavië wil steunen, maar niet het gezag van maarschalk Tito Interessant wordt dientengevolge de vraag, of de maarschalk bereid is, zich te onderwerpen dan wel van plan is, zich te blijven verzetten. In het laatste geval toch zal hij het moeilijk kunnen stellen buiten de steun der Westelijke mogendheden. En deze zullen gaarne be reid zijn, die te verlenen, zij het onder de nodige voorwaarden, die Zuid-Slavië zullen losweken uit het Oostelijk blok, Men zal daarom goed doen, het oog ge vestigd te houden op hetgeen zich daar afspeelt. Het lijkt er op, dat Moskou thans het moment gekomen acht om door te zetten in Europa's Oosten, van oordeel het daaraan verbonden risico te kunnen dragen. In hoeverre dit juist en verant woord is, blijft vooralsnog voor ons ver borgen, daar wij de situatie in het Oosien niet zuiver meer kunnen beoor delen. De verhoudingen achter het IJzeren Gordijn zijn immers niet meer te pellen, daar er te weinig doorlekt om een gefundeerd oordeel te kunnen vel len. Het wil ons echter voorkomen, dat Moskou sterke papieren meent te heb ben, anders zou het niet tot dergelyke maatregelen overgaan. Hoewel in de structuur van het Westen geen wijzigingen zijn te verwachten, is het daar toch ook niet alles pais en vree. Weliswaar behoudt in Frankrijk de regering van Qeuille als regering van de Derde macht haar gezag, dat heb ben de verkiezingen van Zondag j.l. reeds voldoende aangetoond hetgeen echter allerminst wil zeggen, dat in Frankrijk plotseling alle gevaag is af gewend maar in België loopt de Rooms-rode coalitie althans voorlopig ten einde. Hoewel de premier Spaak te Washington het Atlantisch pact zal on dertekenen, met de volle wil van het Belgenland, zal hij daarna spoedig zich moeten onderwerpen aan verkiezingen, waaraan voor het eerst in België nu ook de vrouwen zullen deelnemen. En het is moeilijk te voorspellen, wat uit die verkiezingen te voorschijn zal tre den, daar tal van onverwachte factoren in het geding komen. De (RK.) Volks partij had gedacht van de nog altijd voortdurende koningskwestie een voor delig zaakje te kunnen maken, maar nu is plotseling de werkeloosheidsbestrij- ding naar voren gekomen, of misschien beter gezegd, de betaling van de be- s rijding daarvan, en dat verandert de situatie niet weinig. Maar, zoals gezegd, de structuur ln West-Europa zal er niet door verande ren en aaa -op komt het aan Noch de Benelux, noch het Atlantisch pact, noch hei pact van Brussel lopen enig gevaar. MINDER ZACHT OVERDAG. De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend droog weer met gedu rende enige tijd overdrijvende wolken velden en plaatselijk ochtendmist. Zwakke tot matige, naar Noordelijke richtingen draaiende wind. Overdag minder zacht. 27 MAART Zon op: 6.28 uur; onder: 19.04 uur. Maan op. 6.15 uur; onder: 16.46 uur (L.K.) Hoogwater to Katwijk te 2.37 en 14.47 u (28 Maart te 3.08 en 15.16 uur). Dit nummer bestaat uit acht pagina's. Marshall-ambassadeur Harriman spreekt 4 April (Speciale berichtgeving). Harriman, de reizende ambassadeur voor het Marshall-plan komt op 4 April a.s„ tijdens do 52ste beurs van de Kon. Ned. Jaarbeurs te Utrecht 'n belangrijke redo houden. Het zal dan toevalligerwijs juist een jaar geleden zijn, dat do Amerikaanse hulpverle ning in grote stijl aan het door de oorlog berooide Europa begon. Voor deze voor ons land historische gebeurtenis vroeg de directeur van de Jaarbeurs, mr J. Milius van de gister avond in Utrecht rond hem verzamel de binnen- en buitenlandse pers de grootste aandacht. Wat de Marshall-hulp met name voor ons land betekent, vormde de grondtoon van de voorjaarsrede van mr Milius, die ditmaal getuigde van gezond optimisme met betrekking tot de economische si tuatie van ons land, waarin in verhou ding tot andere Europese landen 'edere bezoeker aldus mr Milius de heil zame gevolgen van deze Amerikaanse hulpverlening onmiddellijk zal kunnen onderkennen. 9 Immers het aantal deelnemers is aan zienlijk gestegen de expositie-ruimte be langrijk vergroot, het assortiment van aangeboden artikelen zeer verruimd en de kwaliteit aanmerkelijk verbeterd, 70% van deze hulp werd in de vorm van schenkingen ontvangen. De tegen waarde wordt geboekt op een speciale rekening bij de Nederlandse Bank, de z.g. „local currency account". De om- Tot besprekingen op Woensdag a.s. De Commissie der V.N. voor Indo nesië heeft besloten de partjjen in het Indonesische geschil uit te nodi gen tot deelneming aan besprekin gen volgende week te Batavia onder auspiciën van de Commissie. De Commissie heeft Woensdag 30 Maart a.s. als de openingsdag van de besprekingen tussen de Republie- keinse en de Nederlandse delegatie voorgesteld. De uitnodiging voor de besprekingen te Batavia is verzonden aan de voorzit ter der republikeinse delegatie op Ban- ka, mr Rum, en is tevens te Bataria overhandigd aan de Dlv, voorzitter der Nederlandse delegatie .dr Elink Schuurman. BESPREKINGEN OVER VERZOEK OM ADVIES. Het verzoek cm advies op het voor lopig besluit der Nederlandse regering ten aanzien van de resolutie van de Veiligheidsraad, is te Batavia ontvan gen. De voorlopige Federale regering zal hedenmiddag met dr Beel hierover vergaderen. Dr Beel zal morgen hier omtrent overleg plegen met de leiders van de deelstaten, die voor de confe rentie van de BE.O. te Batavia aan wezig zijn. Voor de conferentie van de B.F.O. zijn alleen de leiders van de delegaties der deelstaten uitgenodigd. Verwacht wordt, dat de besprekingen morgen geëindigd zijn, zodat de leiders van de delegaties uit Sumatra tijdig te Medan aanwezig kunnen zijn voor de aanvang van de conferentie van Su matra. vang van deze rekening neemt toe, al naar gelang de documenten van de ge- importeerde goederen in Washington kunnen worden aangeboden. De betekenis van het Marshall-plan voor Nederland ligt in de allereerste plaats in de hierdoor verkregen moge lijkheid het herstel van de Nederlandse welvaart en de wederopbouw met kracht te kunnen blijven voortzetten. Was de hulp niet verleend, dan zou de noodza kelijke uitbreiding van de import uit de dollar-area vrijwel geheel moeten zijn stilgelegd. Mén denke zich dat eens even goed in. Een van de eerste gevolgen, die de Marshall-hulp voor ons land had. was de zekerheid, dat de gunstige ontwikke ling, die zich onmiddellijk na de bevrij ding manifesteerde.- kon worden voort gezet en in plaats van een anders in tredende scherpe daling een toenemen de stijging kon worden gehandhaafd. Het import-saldo uitgedrukt in absolute cü- fer.s beliep voor de kwartalen van 1948 achtereenvolgens: 610, 564. 613, 467 mil- lioen gulden. Onze uitvoer naar de USA vertoont enige stiiging en onze invoer uit dit land een daling. Misschien mag zo vervolgde spr. dit als een teken worden beschouwd, dat de invoer uit de USA, welke na de bevrijding een sterke stijging vertoonde, over zijn hoogtepunt heen is geraakt. In hoeverre heeft nu de Amerikaanse hulpverlening haar Invloed in de con sumptieve sfeer doen gelden? Het be langrijkste is wel, dat de rantsoenerings maatregelen geleidelijk konden worden opgeheven. De concurrentie tussen de individuele ondernemers nam toe, naar mate de hoeveelheid in het verkeer ge brachte goederen toeneming vertoonde en dat is op zichzelf een gelukkig ver schijnsel Men stelt hogere eisen aan kwaliteit en afwerking, terwijl tevens de liquiditeit van de gezinshuishouding in 1948 aanzienlijk afnam. Hierdoor zijn de ontsparingen tot staan gekomen en de besparingen in de vorm van levensver zekeringen stijgende. Er moet nu ruim baan worden ge maakt voor vrijere internationale handel. Wij zijn zo arm als kerkrat ten, maar ongebroken is onze arbeids kracht .onze kennis en onze drang om er weer bovenop te komen. Deze moe ten zich kunnen ontplooien en niet geremd worden door allerlei bepalin gen, Want niets werkt zo verlammend als het feit dat men als beloning voor zjjn energie steeds weer voor nieuwe moeilijkheden wordt geplaatst. De a.s. Jaarbeurs overtreft alle voor gaande in oppervlakte. De capaciteit der 52ste beurs is ruim 7 maal zo groot als die der eerste in 1921. De gezamen lijke lengte van de stands bedraagt niet minder dan een afstand, overeenkomen de met de weg van b.v, Rotterdam- Delft. Aan de komende beurs zullen niet minder dan 3687 firma's deelnemen, af komstig uit 26 landen. 1464 firma's of 39% hiervan zijn binnenlandse deelne mers en 2223 of 61 zijn uit het bui tenland. Hieruit blijkt, dat de importfunctie der jaarbeurs voor de West-Europese markt voor het ogenblik gelet op de nog geldende omstandigheden stijgt. Harold Wilson ruimt de controles op (Van onze Londense correspondent). In Oxfordstreet, Londen's drukste winkelstraat, bevinden zich verscheide ns „fun fairs", lokaliteiten, gevuld met allerlei amusementsmachines. Er is zo juist een bijgekomen. De economische voorlich'ingdienst Is namelijk een con currerend lokaal begonnen om den vol- ke op zo prettig mogelijke wijze de har de waarheden van meer en beter pro duceren aan het verstand te brengen. Men vindt er lachspiegels met toepas selijke opschriften, waarzegsters, die u vertellen, hoe Engeland er in 1952 uit zal zien, caricaturen, grappige tekenin gen, voor ieder begrijpelijke maquettes en interessante films Het is inderdaad een vondst om een dor onderwerp op deze manier onder de aandacht van de massa te brengen. Harold Wilson, de 34-jarige president van de Board of Trade, zoals het depar tement van Handel en Nijverheid hier genoemd wordt, heeft inmiddels een be langrijke. door de oppositie toegejuichte stap gedaan om het bedrijfsleven meer rechtstreeks te stimuleren door. even als hij in November deed, de grondstof- ienrantsoenering van een aaiuai ara kelen op te heffen. Andere beperkingen zijn verzacht. De zakenmensen slaken een zucht van verlichting, want de for mulieren, waaronder ze bedolven waren, gaan naar de brandstapel. Reeds meer dan een millioen vergunningen, die jaarlijks moesten worden aangevraagd, zijn overbodig geworden. Ook het amb tenarenapparaat word't .ingekrompen. Vele controles zullen evenwel nog nodig Dujven wegens de voorschni..en vuor ae productie van z.g. utility- of standaard- artikelen, welke gebonden zijn aan een bepaalde wijze van uitvoering en afwerking, zulks om schaarse n^teria- len zo doelmatig mogelijk te gebruiken. Ook blijft de regering toezicht houden op andere grondstoffen, waaraan een wereldtekort bestaat, alsmede op de aankoop van artikelen uit landen met een harde valuta. Maar alle andere restricties zullen, naar gehoopt wordt, voor het einde van het jaar verdwijnen. Het quota-systeem waarbij elke firma De Elza-Pocr; van 0-.k Ridge, de -Ame.ikaanse atoomstad. is dooi' een atoom- imouls aelvcl in stil opengesteld. De kin.' van deze impuls, afkomstig van een uraniumzuil. op het speciaal geprepareerde lint, dat de poort afsloot, leek wel iets op een kleine atoombom, die explodeert. afzonderlijk bevoorraad werd, heeft over het algemeen, vooral met het oog od de export, goed gewerkt en in een belang- rijK opzicht het herscel bevorderd. De regering was echter niet blind voor de nadelen van deze methode, welke vaak inefficiënte bedrijven kunstmatig be voordeelde en welke bovendien een ta melijk willekeurig karakter had. Nu zal leder zichzelf zoveel mogelijk zelf moe ten helpen en men gejooft, dat dit de beste aansporing zal zijn om de pro ductie op te voeren. Prijzen blijven ech ter gecontroleerd. De regering- zal ook een aanval on dernemen op een van de naargeestige overblijfselen van de oorlog n.l. het in de rij staan. De „queue" dreigt' 'n soort permanent instituut ie worden; Tekort aan personeel werkt dit kudde-instinct in de hand. Nu zullen bij wijze van proef honderd grote kruidenierszaken met overheidssteun de inrichting hun ner winkels veranderen, om er de Ame rikaanse „help-u-zelf" methode in te voeren, waarbij de hulsvrouwen van te voren ingepakte artikelen zelf kunnen uitzoeken om deze met een wagentje naar de kassa te rijden. Een rebus-prijsvraag Indachtig aan het overweldigende succes, dat een dergelijke prijs vraag voor de oorlog oogstte, zul len wij in de week van 2 tot cn met 9 April a.s., dagelijks een re bus in feuilleton-vorm publiceren, waaraan de deelneming open staat voor al onze abonné's, dus ook voor hen, die zich met Ingang van 1 April a.s. op ons Blad wensen te abonneren. Voor de goede oplossers stellen wij een groot aantal geldprijzen beschikbaar in waardebonnen, wel ke inwisselbaar zijn bij alle ad verteerders, die gedurende het- zelfdè, hierboven genoemde tijd vak een advertentie in dit Blad plaatsen (geen z-g.n. Sleuteltjes). Nadere bijzonderheden vindt U in ons Blad van Zaterdag a.s. DE DIRECTIE. Aziatische landen willen Republiek steunen TELEURGESTELD OVER RESOLUTIE VEILIGHEIDSRAAD. Volgens de „New York Times" heeft een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken van India gis teren medegedeeld, dat Ihdia in inter nationale organen weer zijn stem zal verheffen inzake de Republiek Indone sia. Dit is het gevolg van gewijzigde hou ding van de Veiligheidsraad door aan vaarding van het Canadese voorstel; Hij deelde mede dat de Azla-tische regerin gen, die op de in Januari te New Delhi gehouden conferentie aanwezig waren, binnenkort geraadpleegd zouden worden omtrent de volgende stap tot steun aan de Republiek. Dit overleg zou geschie den door het bijeenroepen van een nieuwe bijeenkomst of door uitwisseling van standpunten via diplomatieke ka nalen. OVERMAKING VAN WINSTEN EN AFSCHRIJVINGEN UIT INDONESIË. De wnd. directeur v.an het Deviezen- instituut voor Indonesië te Batavia heeft een gewijzigde regeling met be trekking tot de overmaking van uit di recte buitenlandse investeringen viiige- komen winsten en afschrijvingen be kend gemaakt. Onder directe buiten landse investeringen worden verstaan risico-dragende investeringen can een buitenlandse ondernemer of onoeme- mersgroep in een al dan niet eigen rechtspersoonlijkheid bezittend bedrijf in Indonesië, beheerst door de lnvesteer- dertsgroepL Onder directe buitenlandse investeringen worden derhalve niet ver staan de aankoop van aandelen ln hier te lande gevestigde vennootschappen door afzonderlijke individuele beleggers in het buitenland en de vaste rente dragende buitenlandse investering. ZUID SUMATRA-CONFERENTIE. STREEFT NAAR EENHEID. Bij de opening der conferentie voor Zuid Sumatra, te Palembang, zeide de Wali Negara van Zuid Sumatra, Ab dul Malik, o.a.. dat de innerlijke bete kenis der conferentie het streven eenheid is Gestreefd dient te word°n naar een federalistische eenheid, en niet naar een federalistische verdeeld heid. De betekenis der conferentie voor geheel Sumatra te Medan achtte hij te liggen ln het streven naar staatkundige eenheid, met toepassing ener gelelde democratie. De fungerend Commissaris van de Kroon, mr H. J. Wijnmalen, bracht, sprekend namens de H.V.K., diens bes te wensen over voor het gelukkige ini tiatief van Zuid Sumatra, waardoor iang-verbroken contacten weder wor den hersteld. Op het Ministerie van Landbouw te 's-Gravenhage zuHen drie dagen lang besprekingen worden gehouden tussen specialisten van de Food and Agricul ture Organisation en vertegenwoordigers van de Nederlandse regering. Voor deze geleeenheid is de directeur van het Europees Bureau der FA.O. in Rome. onze landgenoot ir A. H. Boerma. naar Nederland gekomen. Tijdens de openingsrede van minister S. L. Mansholt. die directeur is van het Ned. Comité tot samenwerking met de FAO. - V.l.n.r.: ir C Staf (Dir.-Gen. van de Landbouw), ir Boerma. minister Mansholt en de heer H. H. Blink (re geringscommissaris voor de buitenlandse agrarische aangelegenheden. „Axis Sally" veroordeeld Mildred Gillars, bijgenaamd „Axis Sally", is wegens verraad tot 30 jaar gevangenisstraf en een boete van 10.000 dollar veroordeeld. Zij heeft als Ame rikaanse tijdens de oorlog over de Duitse radio gesproken. Mej. Gillars- is 48 jaar. De veroordeling wegens ver raad brengt automatisch verlies van staatsburgerschap mede. De verdediger heeft hoger beroep aangetekend. Hij deelde de verslagge vers mede. dat de zaak tot voor het Oppergerechtshof zou worden uitge vochten. DE DUITSE GRONDWET. Geallieerde verbindingsofficieren te Bonn hebben de leiders van de West- duitse constituerende vergadering mee gedeeld, dat hun laatste voorstellen tot wijzigingen in de ontwerp-grondwet. ge daan naar aanleiding van geallieerde critiek, „niet overeenkomen met de principes, die zijn neergelegd in het geallieerde memorandum van 2 Maart" en dus niet aanvaardbaar zijn. De verbindingsofficieren zeiden niet. welke bepaalde punten aanleiding tot de verwerping waren geweest en wei gerden naar verdere verklaringen van de Duitsers te luisteren. Zij zeiden, dat naar de men'ng van de militaire gou verneurs de Duitsers thans voldoende waren ingelicht over het standpunt der geallieerden. Het was thans aan hen de verantwoordoliT beid op zich te ne men voor de opstelling van een aan vaardbare grondwet. 1 Theater Durkfi eim sloot de deuren (Van onze correspondent te Parijs). „Het theater Durkheim", zoals de Pa- rijse volksmond de 17e Kamer van het Gerechtshof pleegt te noemen, waar het proces-Kravchenko op werd gevoerd, heeft dan eindelijk, na een serie van 24 voorstellingen die gedurende twee maan den moesten worden geprolongeerd, zijn deuren kunnen sluiten. Op 4 April komt het voltallig gezelschap nog eenmaal voor het voetlicht voor de laatste acte, een solo-nummer van de directeur of wel: de uitsDraak van de president. De zaak Kravchenko heeft alle pro cessen uit de niettemin rijke geschiede nis der Franse rechtspraak in lengte en ruchtbaarheid geslagen. Twee maanden lang hebben kranten over de hele we reld kolommen aan het proces gewiid die tezamen eén lengte hebben, welke de omtrek van de aardbol waarschijn lijk ruimschoots overschrijdt en het ste nografisch verslag der zittingen vormt een boekdeel van ruim drieduizend pa gina's dat de procesverslagen over Pe- tain, Laval. Dreyfus of Stavlsky doet verbleken. Men spreekt al over de uit gave van dat verslag en mensen, die zich deskundig noemen, voorspellen het een succes, moeelijk sensationeler noe dan van het roemruchte boek van Krav chenko. Maar op dit ogenblik is er een andere vraag aan de orde: hoe hoog zal de re kening zijn, die Durkheim de verlieze» aan zal bieden? Kravchenko heeft tien millioen francs (honderdduizend gul den) als persoonlijke schadevergoeding geëist. Over het algemeen verwacht men niet dat de president dat verzoex zal in willigen. Het zal wel uitdraaien, denkt men algemeen, op een symbolische straf van de traditionele ene franc. Maar aangezien de kosten van het proces enkele millioenen in elk geval door de verliezende partij gedragen zullen moeten worden, wordt het niet onwaar schijnlijk geacht dat „Les Lettres fran- <?alses" tegen de uitspraak hoger beroep aan zal tekenen. Dat zou het vooruit- zich openen op een reprise van net pro ces. Een charmant perspectief, vinder de journalisten, die hadden gehoopt dat nu eindelijk ook hun vrijheid was aangebroken. Die ongeveer honderd journalisten, die nu twee maanden lang. drie maal per week hun halve pagina Kravchenko- copie hebben geproduceerd, hadden juist zo'n aardig ideetle uitgebroed. Ze zou den bij wijze van apotheose, rond een zelfde tafel aan het slot van het proces, allen verenigen: de rechters de advoca ten. de eiser, de beschuldigden, de ge tuigen, de tolken, de stenografen en de pers. allen dus die op een of andere wij ze bij het proces betrokken zijn geweest. Maar dit typisch Parijse Initiatief werd bij voorbaat al getorpedeerd. De advo caten Izard en Nordmann haten elkaar namelijk uit het diepst hunner zielen en belden weigerden daarom het risico te aanvaarden op elkanders welzijn te moeten drinken. Maar op een beschei den verzetje hebben we toch wel recht, vonden de persmannen niettemin. Ze zouden dan maar een maal aanrichten, uitsluitend voor de krantenschrijvers. Alweer mis. De communistische journa listen hielden de eer aan zich zelf en sloegen de invitatie af. Ze hebben blijk baar hun magen zo vol van het proces, dat er om zo te zeggen geen kro- ketje meer bij kan. Het wordt nu dus een diner zonder caviaar en zonder wodka, waarmee het eind van het pro ces gevierd zal worden. Maar als het 't einde dan ook maar is, zucht de uitge putte pers. Walter Bedell Smith aanvaard President Truman heeft het ontslag van generaal Walter Bedell Smith als ambassadeur te Moskou aanvaard. Het Witte Huis maakte het besluit van de president bekend kort nadat Bedell Smith de president had bezocht ter hernieuwing van zijn verzoek om ontslag. De perschef van de president ver klaarde, dat Truman het verzoek „met grote tegenzin" had ingewilligd en dat hij het gelaan had om Smith in staat te stellen een commando te velde op zich te nemen. Verwacht wordt, dat de generaal commandant zal worden van het eerste leger. ONZE VERLIEZEN De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende ver liezen in Indonesië zijn gerappor teerd Koninklijke Landmacht: Korp. G. Breteler. Enschedé. Sold. Ie kl. P. C. Bastiaar.ssen, Breda. Wachtmeester jhr J. B. D. Tul leken, Amsterdam. Serg. G. J. M. Oude Tanke, Hen gelo (O.). Sold. Ie kl. H. Verweij Enschedé. 2e It. C. Götze, Amsterdam. Sold. H. Goudappel, Roztnburg (Z.-H. Korp. A. Hannewijk, Heinkens- zand <Z). Sold. Ie kl. H. M. van Meel, Mid delburg. Korp. J J. Wester, Beverwijk. Ie It. K. Bakkei, Schiedam. Sold. Ie kl. J. Vlielander. Zuid- land. Sold. J. Wouters. Bladel (N.-B.). Kon. Ned. Ind. Leger: Korp. Artie P. Krikke. Korte- zwaas (gem Onsterland). Ie It infie J. van Wollingen, Amsterdam. Sergt. maj Instr. infie J. Klap. Koudekerke.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1