De ondertekening van het Atlantisch pact Duitsers blijven tegen grenscorrecties ageren Realisatie huisbrand-programma beantwoordde aan verwachtingen Weer wisseling in hoogste Sovjet-rangen I Sovjet-spionnage in de V. S. WEERBERICHT iste Jaargang VRIJDAG 25 MAART 1949 No. 6265 J LEIDSCH frecteur: J. W. Henny oofdredactle: B. W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.15 per kwartaal: 32 cents per week Telefoon Dlr en Adm,: 25041; Red 21507 Witte Stngel 1. Leiden - Giro no.: 57U65 Denemarken doet mee |Te Washington is medegedeeld, dat Leen officiële gasten en de pers ge lige kunnen zijn van de onderteke- 'Mg van het Noord-Atlantisch pact op I April. [Een woordvoerder van het ministerie ha Buitenlandse Zaken zei, dat er in Washington geen zaal kon worden ge- 1 Inden, welke alle mensen, die de pchtigheid wensten bij te wonen, zou tinnen bevatten. I Volgens voorlopige plannen zal de j'echtigheid worden gehouden ln een al, welke bekend staat als de „de- irtmental auditorium" en plaats biedt Ln slechts 1.300 personen. |Met de „Queen Mary" zyn de Britse, j-elgische, Nederlandse en Luxemburgse misters van Buitenlandse Zaken pevin, Spaak Stikker en Bech ver rokken. I Van betrouwbare Parijse bron wordt hmomen dat de Franse minister van buitenlandse Zaken, Schuman, voor lemens is 30 Maart a.s. per vliegtuig har Washington te vertrekken. [President Truman heeft bekendge maakt de plechtigheid te zullen bijwo- minister Acheson zal voor de lerenigde Staten tekenen, j De Deense Tweede Kamer heeft met 1:19 tegen 23 stemmen haar goedkeuring Ihecht aan toetreding tot het Atlan- fcch pact. De goedkeuring werd gegeven door de |invaarding van een resolutie waarin minister van Buitenlandse Zaken, Rasmussen, voor de regering de be- 4;:egdheld verzoekt het pact te onder benen. Eén kamerlid onthield zich lm stemming en zeven waren afwezig. 1 Men verwacht, dat de resolutie heden de Eerste Kamer geen' tegenstand lal ondervinden. Men is van oordeel, dat [Rasmussen Dinsdag of Woensdag voor lie ondertekening naar Amerika zal liegen. De Belgische minister van Defensie jiolonel Raoul de Fralteur, heeft, ty- :ms een debat in het parlement over lie begroting van defensie, verklaard lat het Atlantisch verdrag „het ult- jnngspunt vormt voor het aanbreken Jian een nieuw tijdperk in aangelegen heden betreffende de landsverdediging". ■Hij voegde hieraan toe dat er samen werking zou bestaan tussen de volken lebaseerd op ongekend grote hulpbron- leen en een soliede overeenstemming, Iraardoor de sterken de zwakken zou- Iden helpen. RAPPORT VAN EEN COMMISSIE. Dé commissie tegen Onamerikaanse |etiviteit heeft verklaard, dat „duizen- Sovjetrussische agenten" en dui zenden Amerikanen thans in de V.S. I spionneren. I Mogelijk waren sommige spionnen verbonden aan de Sovjet-ambassade cf de VU. In een tijd van nationale cri- |sis zouden er ln Amerika bijna 825 000 personen als spionnen, verraders of sa boteurs van binnen uit tegen de V.S. kerken. De schatting was gebaseerd op cijfers van Edgar Hoover, directeur van het federale bureau van onderzoek, die verklaard heeft, dat er 74.000 leden der communistische partij zijn en dat de communisten er aanspraak op maken, dat op ieder lid tien anderen zijn, die bereid zijn het partijwerk over te ne- |men Volgens de verklaring der commissie, Igetiteld: „Schijnwerper op de spion- ren", heeft de commissie geheime or ders aan spionnageleiders ontdekt, af komstig uit het buitenland, waarin 2Q categorieën van onderwerpen betreffen de gewapende macht worden opge noemd, waarover inlichtingen gewenst zijn. Het meest gewenst waren gehei men betreffende de atoombom. Er waren gevallen bekend van het ontvreemden van geheimen over lucht vaart, onderzeeërs en industriële pro cessen. De pogingen om spionnen uit te roeien of hen naar de Sovjet-Unie te rug te zenden, behoren verdubbeld te worden. Het lidmaatschap der commu nistische partij dient openlijk bekend te zijn en de straffen op het ontvreem den van geheime inlichtingen ten be hoeve van de Sovjet-Unie behoren ver zwaard te worden. „Ieder patriot moet waakzaam zijn en alle verdachte acti viteit rapporteren," zo verklaart de commissie. AMERIKAANSE MIJNWERKERS STAKING MAANDAG BEËINDIGD. De Amerikaanse mijnwerkers hebben van Lewis, de leider van het mijnwer kers vak ver bond. opdracht ontvangen ndag naar het werk terug te keren. Zij zijn sinds 14 Maart in staking ter herdenking van de omgekomen of ge wonde mijnwerkers. De staking was te vens bedoeld als protest tegen de be noeming van Boyd als directeur van het federale mynbouwbureau. Zoals bekend, is de officiële benoe ming van Boyd afgekomen. AANHOUDEND FRAAI WEER. De Bilt verwacht tot morgenavond: Droeg weer met weinig bewolking. Zwakke wind. hoofdzakelijk uit rich tingen tussen Oost en Zuid. Tamelijk koude nacht met plaatselijk lichte nachtvorst. Morgen overdag zonnig en zacht weer. 26 MAART. Zon op: 6 30 uur; onder: 19.02 uur. Maan op: 6.03 uur; onder: 15.34 uur (L.K.). Hoogwater te Katwijk te 1.58 en 14.11 Uur. Dit nummer bestaat uit z*s pagina's. Minister De Fralteur verklaarde ver der nog dat „het Belgische volk er op voorbereid moet zijn de militaire uit gaven te zien stijgen; het zal blijk moe ten geven van zyn goede wil, door zich een krachtige inspanning te getroosten". De Belgische defensie-begroting voor 1949 sluit op een bedrag van 6400 mil- lioen francs, hetgeen neerkomt op 17% van het geheel der staatsuitgaven. OOSTENRIJK HOUDT VOET BIJ STUK. Dr'Karl Gruber, de Oostenrijkse mi nister van buitenlandse zaken, heeft ver klaard, dat. indien de grote mogendhe* den een vdedesverdrae zouden opstellen, waarin de Joegos'avische grensaanspra- ken zouden worden ingewilligd Oosten rijk zou weigeren het te tekenen. De minister zei .dat Oostenrijk bereid is Joego-Slavië economische priveleges te verlenen als vrijwillige vergoeding" voor de door Joego-Slavië ttldens de oorlog geleden verliezen. Oostenrijk zou echter nooit bereid zijn herstelbetalin gen te verrichten. Doodvonnis aan Rauter voltrokken Naar wü vernemen is hedenochtend in de vroegte het doodvonnis voltrok ken aan de gewezen Duitse Commis saris-Generaal H. A. Rauter. „Naar wij vernemen, zijn de gratie verzoeken, waarop afwijzend is beschikt ingediend buiten voorkennis en zorfder tosstemming ^an betrokkene". In de ene hand ziin hoed en de onvermijdelijke sigaar en met de andere hand het beroemde V-teken gevend stond Winston Churchill op het dek van de „Queen Elizabeth", waarmee hij Woensdag in New York arriveerde. Rechts staat zijn echtgenote en links ziin dochter Mary met haar echtgenoot, capt. Christopher Soames. - In de nabijheid van de landinssDier hielden ongeveer 100 mannen en vrouwen een demonstratie tegen het Atlantisch Pact onder het meevoeren van borden met anti-oorlogs-teksten. Maandag besprekingen te Düsseldorf Het bericht, dat deskundigen te Parys Het eens zijn geworden inzake kleine grenscorrecties, heeft in West- Duitsland een domper gezet op de verwachtingen, die gewekt waren door in de laatste tijd veelvuldig gepubli ceerde geruchten als zou een inter ventie van Amerikaanse zijde een be slissing hebben uitgesteld totdat Duitse instanties de gelegenheid zou den hebben gekregen hun bezwaren te uiten. De Duitse ministers-presidenten, die gisteren te Konigstein bij Frankfort bijeen waren, hebben het vraagstuk niet opnieuw aangeroerd. Voor de grenscommissie van de Land dag van Noord Rijnland-Westf alen werd volgens de Duitse persdienst verklaard, dat de commissie „tot het laatste ogen blik met hartstocht voor <Je belangen van de Duitse grensbevolking zal strij den". Volgens dezelfde mededeling zou de commissie de correcties „evenmin erkennen als grenswijzigingen in Oost- Duitsland". De grenscommissies der Landdagen van Noord Rijnland-Westfalen, Neder- Saksen en de Palts hebben besloten a.s. Maandag ts Düsseldorf bijeen te ko men ten einde informatieve besprekin gen over de situatie te voeren. Dr Arnold, minister-president van De Marshall-hulp in Amerikaanse Senaat AANVAARDING SCHIJNT VERZEKERD. Bij de opening van het debat ln de Amerikaanse Senaat over het wetsont werp tot voortzetting van de Marshall hulp aan Europa, heeft senator Tom Connally de voorzitter van de senaats commissie voor buitenlandse betrekkin gen, verklaard, dat het economische herstel moet prevaleren over elk mili tair program voor Europa. Hij drong aan op goedkeuring van het volle bedrag van 5 580 millioen dollar, dat de commissie heeft \Oorgesteld en hij voegde hieraan toe: „Wij verwach ten niet, dat wij dit program na Juni 1952 zullen voortzetten". „De hulp, die volgend jaar zal worden verstrekt, moet aanzienlijk beneden de 5 milliard dollar liggen". Met betrekking tot de vrees, dat hulp aan Nederland zou bijdragen tot de Nederlandse militaire operaties in In donesië zeide Connally dat het de com missie in ae hoogste mate onverstandig toeleek om de hulp aan Nederland af te breken en zodoende het Nederlandse herstel te ontwrichten en het gehele Europese-herstelprogramma ernstig te belemmeren". Connally zeide dat het ook een „tra gische fout" zou zijn de hulp aan En geland af te snijden. Er waren geen bewijzen dat Engeland zich schuldig maakte aan „trowbreuk" of zulks in overweging had door oorlogsgoederen of potentiële oorlogsgoedere^ naar Oost- Europa te zenden. Vandenberg zeide dat de Marshall- landen in overeenstemming handelde met vele kanten van de Amerikaanse handelspolitiek ten opzichte van Oost- Europa. Hetzelfde gold voor Engeland. Op een vraag naar aanleiding van het Britse nationalisatieprogram ant woordde Vandenberg, dat dit Amerika niets aanging zolang Engeland een vrij land met een vrije regering was en zolang het internationale evenwicht, waarnaar Amerika streefde, niet door het program verstoord werd. De regering heeft goede hoop, dat het regeringsontwerp binnen twee dagen zonder amendementen wordt aanvaard. Noord Rijnland-Westfalen, zal het be zoek van Berin te baat nemen om de Duitse argumenten tegen grotere cor recties met alle nadruk naar voren te brengen. GEILENKIRCHEN NIET IN AANMERKING? Naar aanleiding van het bericht, dat Nederland aanspraak zou maken op een gebied ten Noorden van Aken, hetwelk kolenmijnen rond Geilenkirchen bsvat, vernemen wij uit kringen van de mijn bouw. dat men dit zeer onwaarschijn lijk acht. Het is een oud en uitgewerkt gebied, waaraan men practisch niets zou hebben. Voor de terreinen nabij Vlodrop, zeide men meer belangstel ling te hebben al zou het slechts zyn. dat men slechts toestemming kreeg de mijnlagen ter plaatse ondergronds te mogen benaderen. Nieuwe schepen op de Rijn GEREED VOOR VERVOER NAAR EN VAN DUITSLAND. (Speciale berichtgeving.) Op industrieel en economisch gebied begint de waarde van het Duitse achter land voor ons weer aan betekenis te winnen. Handelsbetrekkingen worden weer aangeknoopt en nieuwe contacten gelegd. Allengs zal Nederland, naar men hoopt, weer een belangrijke rol kunnen spelen als doorvoerland van de goede renstroom, via onze havens, naar en van Duitsland. Met het herstel van een meer intensieve handel zullen wij ech ter ook de Rijnschepen nodig hebben om de goederen te brengen of te halen. Het is, met het oog daarop, dat men in scheepvaartkringen reeds geruime tijd bezig is de nodige voorbereidingen te treffen. Wie zaken wil doen, moet vooruit kunnen zien en men moet klaar zijn op het moment dat de handel inderdaad beduidend in omvang zou gaan toene men. Vandaar dat een dochter-onder neming van de Kon. Nederlandse Stoomboot-Maatschappij, de „Nieuwe Rijnvaart Maatschappij", bezig is aan een aanzienlijke uitbreiding van haar vloot. In de eerste plaats is besloten tot de verbouwing van zes schepen van de maatschappij tot moderne motorsche pen (vier er van zijn reeds weer ln de vaart) en bovendien is er een serie van zes nieuwe Rijnschepen op stapel gezet. De eerste van deze reeks is de „Rand wijk", gebouwd op de scheepswerven .Piet Hein", voorheen firma Schram te Papendrecht,' welke Maandag a.s. op het IJ zijn proefvaart zal maken. Het Sovjet-isolationisme aan de kaak gesteld EEN' AMERIKA,'INS RAPPORT. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft de Sovjet-unie in een rapport, dat in krachtige be* oor- dingen is gesteld, er vap beschuldigd, dat zy bevreesd is, haar bevolking een juiste indruk te geven van Amerikaanse vrijheden en levensstandaard. De beyolking der Sovjet-unie wordt verhinderd door contact met het bui tenland, vergelijkingen te trekken inet de toestanden in „de Sovjet-unie, aldus het rapport Uit het mislukken van na de oorlog door de V.S. ondernomen pogingen, uit wisseling van studenten, geleerden en publicaties tot stand te brengen, trekt het rapport de slotsom: „De Soviet regering vreest vrije uitwisseling van denkbeelden, omdat zy beseft, dat 30 jaren communisme de geduldige bevol king der Sovjet-unie nergens een le vensstandaard heeft verschaft, die de levensstandaard van arbeiders in de V. S nabij komt." „Bekrnde .communistische propagan disten" krijgen visa voor de V.S. terwijl de Sovjetregering nooit een internatio nale bijeenkomst, waar politieke ziens wijzen in ruime verscheidenheid verte genwoordigd zijn, binnen haar grenzen heelt toegelaten, aldus het rapport Het Kremlin moet de Russen contact met het buitenland afsniiden „om zijn bur gers er toe te brengen de kennelijke mislukking van het Sovjetstelsel. in hun behoefte te voorzien, te dragen en ten minste passief de bezwaarlijkheden van de Sovjetstaat te aanvaarden" Ook moeten „licht beet te nemen svmpathi- serenden met de Sovjet-unie buiten de grenzen onkundig gehouden worden van de werkelijke toestanden, die ln de Sov jet-unie heersen", aldus het rapport. SCHACHT ADVISEERT TERUGKEER TOT DE GOUDEN STANDAARD. Dr HJalmar Schacht. Hitlers finan ciële tovenaar, hééft in een interview met een correspondent van het te Rome verschijnende blad „Giornale dTtalia" de volgende suggesties gedaan, die naar ziin mening een oplossing zulle beteke nen voor de huidige wereld-crisis: 1) Terugkeer tot de gouden standaard door alle landen als de veiligste basis voor het herstel van de internationale handel. 2) Vorming van een economische ge meenschap van de landen, die koloniën in Afrika bezitten. 3) Herstel van het particuliere initia tief in het bedrijfsleven van het Ruhr- gebied, 4) Duitsland moet economisch en poli tiek gedurende zeer lange tijd van de Westelijke mogendheden afhankelijk blij ven, opdat een nauwe samenwerking met deze landen wordt gehandhaafd. 5) In het kader van het Europese her stelprogramma moet meer aandacht worden besteed aan de industriële we deropbouw dan tot dusver is gedaan. Geringe vraag naar bonvrije brandstoffen Op vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Nederhorst <P. v. d. A.) inzake de brandstoffenpositie heeft de minister van Ec. Zaken o a. geantwoord, dat er steeds naar gestreefd is het publiek zo vroeg mogelijk in te lichten omtrent het aantal eenheden, dat in totaal op de bonnen ter besMkkine kan worden ge steld. Ten aanzien van de bonvrije brand stoffen merkt de minister op. dat de vraag van het publiek hiervoor aan vankelijk teleurstellend was, zodat po gingen. ten aanzien van de bruinkool briketten een zo goed mogelijke sprei ding te bereiken, schipbreuk lcdpn. Ook voor turf was de vraag in het Westen des lands- gering. Voor afge- zeefde ruwe bruinkool bestaat niet de minste bc'angstelling. Bij het opstelten van het huisbrand programma voor 1948/1949 ls niet van een onjuiste productieraming uitgegaan. De realisatie heeft vrijwel aan de ver wachtingen beantwoord Slechts de an- thracietproductie is enkele percenten bij de raming achtergebleven. De Industrie heeft in 1948. als gevolg van de gestegen bedriivigheid. uitsraard meer kolen af genomen dan in 1947. Deze kolen zijn echter voor huLsbrand niet geschikt. Het huisbrandrantsoen wordt afge stemd on de som van de verwachte iaar- Droductie en de voorziene, door devie- zengebrek beoerkte invoer. Gedurende het van 1 Mei t/m 30 April lopende dis tributiejaar komt derhalve elke maand slechts ongeveer een twaalfde van het rantsoen ad 12 eenheden beschikbaar. Het Is dus normaal, dat de laatste van de 12 eenheden eerst eind April wordt geleverd en feitelijk eerst in het volgen de stookseizoen kan worden verbruikt. Vele gezinnen hadden ditmaal dan ook nog enige voorraad uit de winter 1947/ '48, die bovendien uitzonderlijk zacht was, overgehouden. Het is de minister tot zijn leedwezen niet mogeliik thans maatregelen te ne men. ten einde in het bijzonder in het tekort aan vrije brandstoffen te voor zien. Deze maatregelen zouden im mers dienen te bestaan in een vergro- t nr van de invoer van bruinkoolbri ketten, De deviezenpositie des lands Iaat een dergeliikc vergroting van de invoer voor consumptieve doeleinden helaas niet toe. DOLLARVLUCnT DOOR NEDER. LANDERS IN AUSTRALIË. Een officiële woordvoerder te Canberra heeft verklaard, dat door Nederlandse belangen aangekochte wol in grote hoe veelheden wordt herverkocht naar de Ver Staten. Pogingen om deze dollar- richt stop te zetten door de samenwer king van de Britse schatkist in te roe pen, hebben gefaald. De Australische regering overweegt thans andere maat regelen te treffen. Zij richt geen ver wijt aan het adres van de Nederlandse regering, doch is van mening, dat Ne derland krachtiger maatregelen zou moeten nemen tegen onderdanen, die zich aan dergelijke practijken schuldig maken. H.K.H. Prinses Beatrix zal plaquette onthullen HAAR EERSTE OFFICIËLE OPTREDEN. (Speciale berichtgeving) Naar wij vernemen, zal Dinsdag a.s prinses Beatrix voor het eerst officieel optreden, n.l. bij de plechtige onthul ling van een bronzen plaquette, aange bracht in een der muien in de Beatrix hall van het Jaarbeursgebouw te Utrecht, ter gelegenheid van de opening van de 52ste jaarbeurs. In het bijzijn van Koningin Juliana en tal van hoge autoriteiten, zal de prinses deze gedenk plaat, die haar eigen wapen weergeeft (met inscriptie), vervaardigd door de Utrechtse beeldhouwer P. d'Hont ont hullen. De Belgische Ambassadeur te 's-Gravenhage de heer E. Graeffe, heeft tijdeps een receptie op de ambassade aan Jhr mr F. Beelaerts van Blokland, vice- president van de Raad van State, het Grootlint in de Leopoldsorde overhan digd. Hij begroette jhr Beelaerts van Blokland als een beproefd vriend van België en onderstreepte zijn verdiensten als promotor van de Benelux-idee. Maarschalk Boelganin van zijn post ontheven Radio Moskou meldde gisteravond, dat maarschalk Boelganin is onthe ven van zyn functie als minister van dc sovjet gewapende macht. Maarschalk Wassilefsky is in zijn plaats benoemd. Maarschalk Boelganin blijft een der vice-premiers. Maarschalk Wassilefsky, oorlogsheld, werd van zyn functie als chef-staf ont heven in November jl„ omdat hij „met werk overladen" was. Wassilefsky is 47 jaar. Hij werd in 1943 chef-staf na het succes van het tegenoffensief te Sta lingrad, waarin hij maarschalk Zjoe- kof's rechterhand was. Hij maakte de plannen voor de zeer snelle overwinning od de Japannezen in Mandsjoerije in 1945. Maarschalk Nikolai Boelganin was minister van de sovjet gewapende macht sedert Maart 1947. toen hij de post- van maarschalk Stalin overnam. Hij is 53 jaar Hij werd in 1942 benoemd tot luitenant-generaal van het rode leger. Hij is voormalig vice-president van de raad van volkscommissarissen. Van 1944 tot 1948 was maarschalk Boelganin vice-commissaris voor defen sie en van 1946 tot 1947 ook vice-minis ter voor de gewapende macht.. In Maart 1947. onmiddellijk na zijn benoeming tot minister van de gewa pende macht, werd hij vice-voorzitter van de ministerraad. In November van hetzelfde jaar werd hij bevorderd tot maarschalk van de sovjet-unie. Behalve vice-premier is maarschalk Boelganin tevens lid van de staatsraad voor de defensie en van het presidium van de Moskouse sovjet. Natuurlijk geeft Moskou weer geen commentaar. België en de communisten De Belgische Senaat heeft bii hand opsteken een motie van de Katholieke Volkspartij aangenomen, volgens welke de verklaring van de communisten, dat zy het rode leger zouden verwelkomen als het België binnentrok bij de ach tervolging van een verslagen agressor, „betreurd* wordt. (Een poging van de katholieken om dergelijke verklaringen als verraderlijk en strafbaar bestempeld te krygen. is, zoals gemeld, mislukt. Spaak verklaarde, dat hij geen martelaren van de com munisten wilde maken). Het wordt betreurd, adus de motie, dat de Belgische communisten, in ant woord op een bevel uit het buitenland, „de duidelijke vredeswil van het volk en de regering van België hebben misver staan". In de motie wordt voorts het vertrouwen uitgesproken, dat de rege ring „alle maatregelen zal nemen die no dig zijn om de nationale instellingen te beschermen tegen het gevaar, dat in dergelijke verklaringen tot uitdrukking komt." Voorlopig regeringsbesluit betreffende Indonesië DR VAN ROYEN VOORZITTER DER NED. DELEGATIE? Naar wij van zeer bevoegde zijde ver nemen, heeft dc Nederlandse rege ring gisteravond een voorlopig besluit geformuleerd naar aanleiding van de Canadese motie in de Veiligheids raad. Dit voorlopig besluit is om advies ge zonden naar dr BecI en dr Van Royen. De regering stelt zich voor om Maandag a.s. na advies van bo- vengenoemden te hebben ingewonnen tot een de'finitief besluit te komen. Voorts vernemen wij, dat dr Van Royen zich bereid verklaard heeft om, indien de regering mocht besluiten tot het deelnemen aan een prelimi naire conferentie in Batavia, als voorzitter van de Nederlandse dele gatie op deze conferentie op te tre den. Nieuwe dienstregeling op Batavia-route Met ingang van 3 April a.s. zullen <ie vliegtuigen van de Batavia-route der K.L.M. in plaats van Maandag, Don derdag en Zaterdag des morgens vroeg, van Schiphol vertrekken: Zon dag, Woensdag en Vrijdag des avonds laat. Des Zondags gaat het „slaapvlieg- tuig" naar Indie, des Woensdags het vliegtuig met vier en een halve ton post en des Vrijdags met 20 passagiers en anderhalve ton post. Stimulering afzetmogelijkheid van aardappelen Subsidie voor het stomen. Op vragen van het lid der Tweede Kamer, de heer Den Hartog (V.V.D.) in verband met de ongunstige afzetmoge lijkheid van grote hoeveelheden con sumptie-aardappelen in het Zuidweste lijk kleigebied, heeft de minister van Landbouw oa. geantwoord: dat hij bereid is, alsnog voorzieningen te doen treffen, waardoor ook voor de niet consumptiewaardige aardappelen uit die streken, waar ter plaatse onvol doende aanwendingsmogelijkheid voor voederdoeleinden bèstaat, de afzet voor veevoeder wordt gestimuleerd. Een subsidie zal verstrekt worden voor het stomen van aardappelen, afkomstig uit nader te bepalen gebieden, zulks met de speciale bedoeling om een groter af zetgebied te scheppen voor de over schotten niet meer consumptiewaardige aardappelen in die streken, waar Ier plaatse onvoldoende vraag naar dit pro duct bestaat vanwege het ontbreken van een varkens- en rundveehouderij van betekenis. Hieraan zal op korte termijn uitvoering worden gegeven. De „Toto" is gereed OP 3 APRIL HET EERSTE „GOKJE (Van onze#Haagse redacteur) In Den Haas: is men thans vrijwel ge reed met. het instrueren en oefenen van het talrijke personeel, benodigd voor het vlot functionneren van de totalisator. Op de renbaan Duindigt kunnen de liefhebbers aan 40 loketten een gokje wagen met tickets ln prijzen van 1 tot 5 gulden, als op 3 April as het paar- densportseizoen aldaar wofdt geopend. Voor banen, waar geen vast totalisa- tor-gebouw beschikbaar is. komt straks een daartoe ingerichte auto voorrijden, zodat men ook elders op verantwoorde wijze zal kunnen wenden. Emigratie naar Canada duurt voort GUNSTIGE RESULTATEN. Voor emigratie naar Z.-Afrika, Austra lië, Brazilië en Canada bestaat ln ons land nog steeds grote belangstelling en vele landgenoten besluiten na rijp be raad de sprong over de oceanen te wa gen om elders hun geluk te gaan be proeven. Volgens statistische gegevens verlieten in 't jaar 1947 circa 5000 emi granten Nederland met bestemming Ca nada. Voor het jaar 1948 had men nog grotere verwachtingen, men raamde het aantal landverhuizers op ongeveer 10.000. Het resultaat was echter, dat 7000 Ne derlandse mannen, vrouwen en kinderen zich naar Canada lieten verschepen. Op 22 April a.s. zal het eerste Ne derlandse schip van dit jaar, het s.s. „Tabinla", naar de nieuwe wereld ver trekken met 750 emigranten aan boord. Op 18 Mei a.s. zal ditzelfde schip we derom deze reis maken met een even groot aantal. Ook de „Volendam" hoopt ln de maanden Juni en Juli twee maal de Oceaan over te steken om te zamen 2700 Nederlanders in Canada aan land te zetten. Meestal gaan landbouwers met een jong gezin of vrijgezellen, die als boer weinig kans meer hebben in het bezit te komen van een eigen bedrijf en liever emigreren dan zich op de duur genoopt te zien fabrieksarbeid te aanvaarden. De berichten uit Canada, zowel van de werkgevers als van de Nederlandse landbouwers zijn gunstig. Aan allen wordt de kans gegeven zo snel mogelijk zelfstandig te worden.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1