Fatale achterstand in mankracht lening en bewapi J isenui/ DRIE LEVENS LACUNES IN HET ENQUETE-RAPPORT Het volk „waecke voor seine securiteit" Eerste Kamer keurt begroting van Economische Zaken goed Zekere mate van vrijheid voor bedrijfsleven noodzakelijk beantwoordt uildaging van exporteurs Paedla en reiziger Radio-programma 88ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Woensdag 23 Maart 1949 Tweede Blad No. 26649 (Van onze Parlementaire Redacteur). Wanneer wjj ter beëindiging van onze bespreking van de eerste publicatie der parlementaire Enquête-commissie nog een laatste artikel daaraan wij den, rest ons te wijzen op enige lacunes, zonder daarbij te kort te doen aan het formidabele werk, dat door de Commissie is verricht, en waaraan wij onze lof niet hebben onthouden. De voornaamste lacune is wel die, dat bij de beoordeling van het militair beleid iedere conclusie aangaande de parlementaire verantwoordelijkheid ontbreekt. Gelukkig vindt men daaromtrent gegevens in de uitnemende, bezadigde, memorie van generaal-majoor Nierstrasz over de houding der troepen in de Mei dagen 1940, en in de „Indrukken van luit.-generaal J. J. G. baron Van Voorst tot Voorst (toenmaals commandant Veldleger) over de Meidagen 1940". WAARTOE WIJ NIET BEREID ZIJN. Van meer nut dan de verhalen over de paniekstemming onder soldaten en het eigenmachtig verlaten van het strijdtoneel, ook door gegradueerden, waarvan in de stukken eveneens mel ding wordt gemaakt, zijn de uiteenzet tingen over de mentaliteit van ons volk tlissen de beide wereldoorlogen en over de stelselmatige afbraak van onze de fensie door regering en parlement. Want nu hebben wij, in internatio naal verband, op dit gebied heel wat goed te maken en in te halen, waarbij de jongste geschiedenis ons tot lering moge strekken. Opnieuw is bevestigd, aldus gen.-ma- joor Nierstrasz, dat „ons volk niet bereid is te waecken voor seine secu riteit", zolang het „de periculen niet clacr voor oogon staen". En die „periculen" stonden ons zelfs niet voor ogen, toen ontstelde vluchte lingen in doodsangst aan onze grenzen verschen..n op de vlucht voor het Nazi- beest, en wij slechts voor een klein deel hunner onze door de eeuwen ge roemde gastvrijheid ter beschikking stel den, doch de overgrote meerderheid on verbiddelijk terugwezen-. Alle Kamer fracties hebben op dit gebied gezon digd en de oud-commandant Veldleger somt voor ieder harer de schuld op in zijn bovengenoemde „indrukken". TOEN HET TE LAAT WAS... Het gevolg was, dat wij een jaarlijkse lichting hadden van 19.500 man, of schoon er telkens 70.000 mannen van 20 jaar beschikbaar kwamen. De oefen tijd was slechts 5Vi maand. België be hield zijn minstens tweemaal sterkere lichting en lange eerste, oefentijd. Toen het eenmaal te laat was, pro beerden wtf nog iets te verbeteren. Doch op 23 Januari 1940 was er nog bij het Veldleger een tekort aan de organieke kadersterkte die toch al zeer pover was van 390 officieren en 1000 onderofficieren. Met alle an dere lichtingen by elkaar kwamen wij tot 300.000 man, terwijl de Britse strjjdkracbten een sterkte hebben be reikt van 8.713.000 man. Het bedrag voor onze materiële her bewapening bleef beperkt tot de 180 millioen gulden, die hiervoor op de zg. kapitaalsdienst waren uitgetrok ken (na de Anschluss van Oosten rijk). Hitler had in weinige jaren, naar onze toenmalige guldenkoers, 54 mil liard aan bewapening uitgegeven. Herhaaldelijk was in ons land van militaire zijde aangedrongen op het aanschaffen van vechtwagens, maar de minister van Oorlog huldigde de op vatting der Franse Hoge Krijgsschool, dat de burgeroorlog in Spanje had uit gewezen. hoe de vechtwagens niet be stand waren tegen het moderne pant- serafweergeschut. In Mei 1940 hadden wij totaal 26 pantserwagens, waarvan er geen enkele aan de Grebbelinie stond, omdat zij best-emd waren voor de verdediging der vliegvelden. En dat tegen de Duitse stortvloed van tanks Aan vliegtuigen hadden wy bij het uitbreken van de oorlog totaal 126 stuks gevechtswaardig, veelal niet modern. De Duitsers beheersten het luchtruim. Ons tweede legercorps beschikte helemaal niet over vliegtuigen. De weinige, die organiek waren ingedeeld, werden bij de aanval op Ypenburg buiten gevecht gesteld. Twee moderne- veldhouwitsers, die ons nog eind '39 door Duitsland geleverd waren, moesten in April '40, naar ons door de betreffende batterij-comman dant werd meegedeeld, weer naar Duitsland terug. Wij bleven met verouderd materiaal zitten. De luchtafweerbatteryen, die in arren moede door onze gemeente besturen werden besteld, onze aanko pen in Zweden, het kon allemaal niet meer op tyd geleverd worden. Die fatale achterstand in onze man kracht en bewapening behoorde by een onderzoek naar het militair be leid zeker betrokken te woraen. En al was ons volk in zyn geheel hiervoor te laken, de verantwoordelijkheid be rustte onafwijsbaar bij regering en parlement, die ook wel eens leiding aan het volk mogen geven... HET „HALVE MINIMUM". De hoofdzaak bleef echter de geest van de troep. De wil om alles, tot het leven toe, over te hebben voor het ver vullen van de hoogste Nederlandse plicht, de verdediging van de vader landse bodem, het behoud van de vrij heid. Die geest by te brengen, is vooral de taak van het beroepskader. Maar de minister van Oorlog verzette zich tegen het uitbreiden van de beroepsonder officieren met zgn. capitulanten, zolang de voorgenomen grotere lichtingssterkte nog niet een feit was geworden. Alsof het met zonneklaar is, dat een zoveel grotere lichbingssterkte moet worden opgevangen door een tevoren volkomen op de hoogte van zijn taak gebrachte sterkere kern aan onderofficierskader. Ook de aanvulling van de beroeps officieren geschiedde onder toepassing van het stelsel van het beruchte „halve minimum". Tijdens de mobilisatie is ge tracht, om door voordrachten en ge schriften (folders) de geest van vastbe radenheid onder beroeps- en reserve kader op te voeren. Maar dingen als het misleidende „praatje aan de haard" van de minister-president, dat ons land niets ernstigs dreigde, verknoeiden weer veel. Men maakte niet genoeg gebruik van de heersende verontwaardiging over de Nazi-methoden, vanwege onze neu- traliteits-politiek. Vrijwilligers konden geen plaats vinden, terwyi men toch kan aannemen, dat die zich niet uit lafheid opgaven. Zelfs op Vrydag 10 Mei, toen velen zich vol strijdlust, ja woede vanwege de overval door de Duitsers, vrijwillig voor dienstneming aan het Departement van Oorlog meldden, werdén zy teruggewezen. Er was nergens een aanmcldingsbureau. Ook niet voor burgerlijke hulpverle ning. Van deze laatste zaken wordt in de publicatie der Enquête-commissie geen melding gemaakt. Ook niet in de van militaire zijde overgelegde documenten. Zo zouden er nog enkele punten kun nen worden opgesomd, doch wij willen hiermee volstaan. CRITISCH LEZEN. Wy willen sluiten met de waarschu wing, om ook de in de publicatie opge nomen .bewijsstukken met critische zin te lezen. Zo zijn er enige „zeer geheime" stukken by van de kolonel (KNIL) dr J. M. Somer, die daarin o.m. rapporteert dat Opperbevelhebber Winkelman op nonchalante wyze de nacht van 9 op 10 Mei 1940 zou zijn ingegaan. Deze ge durende de oorlog aan H.M. de Konin gin gedane beschuldiging is volkomen ongegrond gebleken. Ook schrijft deze kolonel daarin, dat generaal-majoor Harberts, commandant van he^ 4e Legercorps, reeds de tweede dag van de mobilisatie te 's-Gravenhage in civiele kleding rondliep: hij zou een voudig zijn post hebben verlaten Maar juist gisteren sprak men zie elders de Advocaat-Fiscaal voor het Hoog Militair Gerechtshof o.m. over het „voorbeeld van wijs beleid en voor uitziende blik" door gen. majoor Har berts op 13 Mei 1940 in zijn commando post te Doorn gegeven. Kolonel Somers was hier cn in Londen werkzaam by de Inlichtingendienst. De bovenvermelde, met zoveel zelf verzekerdheid gegeven „inlichtingen" doen het ergste vrezen voor de arbeid van die dienst te Londen. Maar dat wordt misschien bü het England-Spiel behandeld (Van onze parlementaire Redacteur). Gisteren zette minister Van den Brink in de Eerste Kamer zijn vorige week Donderdag afgebroken rede voort met de beantwoording van afzonderlij ke vragen uit de beschouwingen m eerste termijn door de senatoren. Spr. wees er daarby op dat by de Industrialisatie een der „knelpunten" is: „de investering". De binnenlandse kapitaalmarkt zal in die investering een belangTyke rol moeten spelen. Daartoe is een zekere mate van vry- hcid voor het bédryfsleven nodig: er moet een „industrieel klimaat" ge schapen worden om de investering tot het noodzakeiyke volume op te voe ren. Aan de industrie-vestiging in het Noorden des lands wordt de nodige aan dacht besteed. Spr. heeft te dien einde reeds een bezoek gebracht aan Gronin gen en Drente, ook Friesland zal hij bezoeken. De eventuele doorberekening van de omzetbelasting wordt voor verschillende groepen afzonderlijk bekeken, een alge mene regeling ter zake komt er niet. Bij een uiteenzetting van onze kolen- positie, met name van huisbrand, legde de minister vooral de nadruk op het te kort aan anthraciet, wat een algemeen Europees probleem is. Men wil nu industrie-kolen langs che mische weg voor huisbrand geschikt maken, om in de behoéfte te voor zien. ORGANISATIE-„WOLTERSOM" HERLEEFT NIET. Staatssecretaris v. d. Grinten hield vervolgens zijn maidenspeech, toen hij een uiteenzetting gaf over de organisa- tie-Woltersom, dat is de indeling van ons bedrijfsleven in hoofdgroepen, vak groepen, ondervakgroepen, enz. Deze organisatie berust op besluiten van de secretaris-generaal in bezettingstijd en werd na de oorlog "bekrachtigd. Zij kan slechts bij de wet worden opgehe ven. Dit zal straks gebeuren bij de wet op de publiekrechtelijke bedrijfsorgani satie. Deze zal daaromtrent bepalingen bevatten, waarbij rekening zal worden gehouden met de toestand in de orga nisatie. Dc organisatie-Woltersom zal daar door niet herleven. Waar het be drijfsleven er geen behoefte aan heeft zal er" geen organisatie komen: dat wordt dan een niet-publickrechtelykc bedryfstak. Daar de wet op de P.B.O. betrekkelijk gauw komt, heeft men zo lang met de opheffing van de organlsatie-Wol- tersom gewacht. Dc reserve-gelden moeten gebruikt worden voor het nor male werk dier organisatie. Even tueel kan men overgaan tot verla ging of afschaffing van de contribu tie. In de jaren '42 en '43 zijn aan de verschillende hoofdgroepen bevoegdhe den verleend, b.v. tot opheffing van lagere groepen. Hiervan is al eens ge bruik gemaakt, o.a. door opheffing van de vakgroep der schoorsteenvegers. Naast deze formele opheffingsmoge- lij kheid was er ook een materiële. Er bestond immers geen dwang. Men was volkomen vrij. De leden hadden een grote zeggenschap in de organisatie. Als de meerderheid niet wildé, dan werd geen maatregel uitgevoerd. Er was geen sprake van een gedwongen contributie. Wel van de vordering der nog na het jaar '44 verschuldigde contributie. Maar dit is een heel andere zaak: men wilde de lasten van de groep gelijkmatig ver- Wenst Handelsreglement in eigen hand te houden (Van een spsciale medewerker). De eenzijdige wijziging door de Alge mene Vereniging voor Bloembollencul tuur van het Handélsreglèment voor de bloembollenhandel in de laatste alg2- mene vergadering heeft, zoals wij reeds meldden, verzet uitgelokt van de in de Bond van Bloembollenhandelaren ver en gde bloembollenexport éurs. He t zag er aanvankelijk naar uit. dat het geschil in der minne kon worden geregeld, aangezien beide partijen het aan arbitrage onderwierpen. De arbi trage-commissie heeft echter geen bin dende uitspraak gedaan, wél enkele richtlijnen aangegeven. Het Hoofdbe stuur der Alg. Vereniging stelt thans voor. die richtlijnen te volgen by de wij ziging van het Handelsreglement. Inmiddels echter heeft de Bond van Bloembollenhandelaren, ook weer op eigen houtje, de betaaldat-a gewijzigd en haar leden geadviseerd slechts koop briefjes af te geven, waarop uitdruk kelijk voorbehoud wordt gemaakt ten aanzien van bepaalde artikelen van het Handelsreglement. Dit kan worden beschouwd als een openlijke uitdaging van de Algemene Vereniging, die het natuurlijk niet zon der meer kan accepteren, dat het door haar vastgestelde regiement op deze wijze aan de kant geschoven wordt. De Algemene Vereniging heeft zich aangaande deze zaak met een kennis geving tot haar leden gericht. De rechtszekerheid in de binnenlandse handel, verankerd in het Handelsregle ment (zo betoogt zij) is een zodanig groot goed voor koper en verkoper, dat deze zeker niet lichtvaardig mag wor den aangetast door incidentele regelin gen buiten dit reglement om. PRINCIPIËLE KWESTIES. Het gaat hier niet om enkele inci dentele geschillen, maar om kwesties die voor de l5loembollenkwekerij en -ex port van het grootste belang zijn. In de allereerste piaats toch gaat de strijd om het vraagstuk van de credietverlé- ning tot nog toe trad de kweker in zekere zin als credietgever voor de ex porteur op en daarnevens gaat het er by de Algemene Vereniging om, dat zy haar pretentie handhaaft als het gehele Bloembollenvak overkoepelende organisatie, die ook het recht heeft de handelsbepalingen vast te stellen. Het hoofdbestuur dezer Vereniging toch zegt in zijn toelichting op de be schrij vingsbrisf ultdrukkelij k dat het Handelsreglement een instelling onzer vereniging bUjft en el ke bepaling daarvan pas van kracht wordt door haar goedkeuring door de algemene vergadering". Nu is in theorie inderdaad de Alge mene Vereniging dé organisatie van het Bloembollenvak. Zowel kwekers als delen, anders zou men een premie stel len op wanbetaling. Na korte replieken werd de begroting van Econ. Zaken z.h.st. goedgekeurd. Er werd daarna een begin gemaakt met de begroting van het Staatsmijn- bedrijf. De heer Regout tKath.) drong er op aan, de kolenprljs niet te verho gen, vooral met het oog op onze export belangen. Ten slotte passeerden enige naturali satie-ontwerpen de hamer. Vandaag voortzetting. D.;:„ Prijs 22ct. FEUILLETON door DAVID GARTH 33) „Zeg, knokploeg „Je zult zo vriendelijk zijn, om mij geen „knokploeg" te noemen." „AU right. Zeg, kampioen „En evenmin „kampioen". Hij keek haar met strenge blikken aan. „Hoor eens, Chérie „Hei, hei, jij wint het. Geen „Chérie". „Alles, maar dat niet." Jock lachte. „O.K. dame." „Weer vriendjes?" „Vriendjes." Zij zat dicht bij hem, stak haar arm door de zijne en bekeek peinzend haar slanke enkels, die op het voorbankje lagen. „Jock, ik hoop, dat je niet boos op mij zult zijn. Het het is over dat boek van je." „Wat is daarmee?" „Het zal worden uitgegeven." „Wel, dat hoop ik, maar liet is nog niet klaar." „Neen, niet dat geschiedenisboek. Die fyne romain, die je geschreven hebt. Ik ik heb die meegenomen naar een uitgever en hij denkt, dat hij prachtig is. Zie je," ging ze haastig voort, „jij hebt zoveel voor mij gedaan en ik wil de zo graag eens iets voor jou doen..." Haar stem stierf weg. Jock keek naar haar hoofdje dicht bij zijn schouder. En toen keken haar blauwe ogen hem angstig aan. Hij keerde zich tot haar. „Connie," zei hij enthousiast, „het is een van de beste verrassingen, die ik nog ooit gehad heb. Ik vind je een reu zemens, Miss Dawson entracht me maar eens tegen te houden." Hij boog zich tot haar over en gaf haar op de meest besliste wijze een zoen. Connie ging met een ruk overeind zitten, terwijl haar ogen van verbazing wijd open gingen. „Waarom," zei ze, „deed je dat?" „Een saluut van 21 schoten," zei Jock. „Ja," zei Constance, „dat leek het ook." Het was die avond al laat, toen Cur tis Maitland afscheid nam. Hy trok de ceintuur van zijn kameelharen jas om zich heen en zette de kraag cp. „Ik wou, dat ik met je mee kon gaan op de Draga. Maar de ouwe heer vindt, dat ik ook nog wel eens een beetje werk kan doen tussen twee polo-seizoe nen. Het schijnt, dat ik een jongere •rmant op zijn grote kantoor ben." Hij glimlachte tegen haar. „Pak alsjeblieft alles vanavond in, zodat we het mor gen meteen in de wagen kunnen laden." „Curtis," zei zij met zachte stem, „ik kan het niet doen." „Wat kun je niet doen?" ,ftk kan niet weglopen een vluch teling zyn. Ik kan het eenvoudig niet doen." „Maar, het is het enige verstandige." „Alsjeblieft," zei zij, hem de hand op de arm leggend. „Ik kan het niet. Zo is het nu eenmaal. Ik dank je voor alles, wat je gedaan hèbt, maar, alsje blieft, m'n beste Curtis, tracht niet met mij te argumenteren. Ik meen het." Een ogenblik bleef hij als verward zwijgen. „Denk er nog eens over," zei hy ten slotte. „Je bent nu vermoeid en over spannen. Je hebt een afschuwelijke tijd gehad. Slaap er nog maar eens over, Fonnie, en dan zal ik je morgenoch tend wel opbellen." De detective aan de voordeur sloot die achter hem en knikte toen tegen haar. „Slaapt u rustig, Miss Carsden. Dit huls is aan alle kanten onder bewa king." Fontaine glimlachte even. „Dank u." zei zij. „Zoudt u graag koffie of zoiets willen hebben?" „Wel, een beetje koffie zou in de vroege morgen zeer welkom zijn, Miss Carsden. Als u misschien een thermos fles hebt zy knikte, gaf Jerrold de nodige in structies en ging naar boven naar haar kamer. Het zou een slapeloze nacht worden. Dat voelde zy al aankomen. Detectives in het gehele huismaar veel bescherming tegen je eigen ge dachten gaven ene je niet. Zy vroeg zich zelf vagelyk af, waar om zij dat voorstel van het jacht van de Maitlands zo promptelyk afgeslagen had. En teen wist zij het plotseling en de gedachte deed haar met een ruk stilstaan. Er viel nog iets af te maken. Curtis had gelijk. Zij was er nog niet uit. zy was op eens tot de ontdekking gekomen, dat zy op een verkeerde weg was, maar nu kon zy er niet bij gaan zitten. Zy moest achteruit of vooruit; zij kon niet stil blyven staan en men moet nu eenmaal vertrekken, van het punt, waar men staat. „Vooruit, meid, ga er mee door," mompelde zy woedend. Impulsief liep zy haar kamer door naar haar schrijftafel en legde de hand. op haar telefoon. Maar op het punt die cp te nemen, aarzelde zij even. Dit was toch zeker iets, waar zy wel eens over slapen mocht. Zy wenste hartstochte lijk, om al die Kamaxkale-ratten te zien oppikken en zy was bereid, om de autoriteiten inlichtingen te verstrek ken, die voor dat doel zeer bevorderlyk zouden kunnen zyn. Maar zij was zelf wel een beetje in een delicate positie, om de Officier van Justitie er in te halen. Misschien zou het -beter zyn, als zy eerst eens een conferentie met de Maitlands hield? „Verdraaid!" zei Fontaine hardop. „Ik ben myn eigen conferentie." zy rukte de telefoon van de haak en terwyi haar hart heel wat luider be gon *te kloppen, belde zij de kamer van Rechter Cole cp de Nachtzitting op. Hy meest daar nu zyn, Juist voor de aanvang van de Nachtzitting. Zy ken de Rechter Cole goed. In vroeger da gen had hy haar af en tce eens de les gelezen over het verlenen van borgstel ling, of het toetalen van boetes voor overtreders. De stem van de rechter kwam over de draad. Ja, natuurlyk herinnerde hij zich Fontaine Carsden. „Goede avond, Miss Carsden." 19). „Dacht ik het niet!" dacht Pan da, want hy hêd het wel gedacht nameiyk dat het ongunstige individu met de dophoed en de als heer geklede persoon zich rechtstreeks zouden bege ven naar de kamers van Joris Goed- bloed en de Hoogdoorluchtige Bey van Kromostan. Ja daar gingen ze! Dat was niet veel minder dan inbraak, vond Panda en Panda zou Panda niet ge weest zyn als hij daar niet onmiddellijk achteraan was gegaan om er iets aan te doen. „Hee hee! Wat moet dat?" .riep hy, terwyi hy achter de indringers aan naar binnen rende. „Ik ben de pic colo van dit hotel en ik kan dit niet toestaan!" Recht tegenover de deur stond die gene, die op een heer leek. En die zei: „Wat een misseiyke drukte! Dop! Dep maak daar een eind aan!" Nu bleek dan dus, dat het individu met de dophoed Dop heette. En Dop liet er geen gras over groeien. Hij schoot toe en greep Panda onzacht'by een arm. „Laat los!" riep Panda. Maar de heer antwoordde: „Wy denken er niet aan! Houd je kalm! Dop! Houd dat stukje drukte vast, terwyi ik deze vertrekken eens even verder onderzoekl" „.Edelachtbare," zei ^ontaine, „ik wens dringend de Officier van Justitie te spreken de Federale bedoel ik. En ik wil hem vanavond nog spreken. Het Is zeer belangryk. Kunt u my ver tellen, waar ik hem bereiken kan? WatJa, dat hy morgen op zyn bureau is, weet ik ook wel.Maar ik wil hem vanavond nog spreken. All right, ik zal aan de telefoon blyven." Zy wachtte, de hoorn styf vasthou dend. Tot de morgen wachten, had de rechter geadviseerd. Geen kyk cp. Af doen deze kwestie, in plaats van er over te denken. En die Kamarkale-'bende zou wel eens reeds over het gehele land verspreid kunnen zyn. De rechter kwam weer aan het toe stel en gaf haar een nummer op. Zij dankte hem hartelyk en belde toen on- middellyk het genoemde nummer op. Eerst vocht zy het uit met iemand, die aan de telefoon kwam, tot zy de Offi cier van Justitie zelf aan het toestel kreeg. Fontaine gaf haar naam en adres op. „Het is van het grootste belang, dat ik u even spreken kan," zei zy op haar kort afgebeten manier. „Ik heb belang ryke inlichtingen over een smokkei- affaire, waaroy het gaat om het Al- lardyoehalssnoer, Turgott, de gangster en Norroy, de eigenaar van de Kamar- kale-antiekwinkel. Ik zou het zeer op prys stellen, als u even hierheen zoudt kunnen komen. Zoudt u daar kans voor zien? Ik zou n.l. alle publiciteit zo lang mogelyk willen vermyden." Hy zei, dat hij de volgende morgen cp weg naar zijn kantoor onmiddellyk even bij haar zou komen.. „En dat," mompelde zy met een wrange glimlach, terwijl zy de hoorn op de haak legde, „is dat. Het abces is opengesnedenen het zal wel een beetje py'n doen." Het scheen haar toe, of zij lange tyd daar aan de telefoon gestaan had, trachtend niet aan de volgende mor gen te denken, want zy wist, dat zij heel wat op zich genomen had. maar ook, dat zij er zich alleen doorheen moest slaan. Als by ingeving ging zy naar beneden naar de bibliotheek. Het huis scheen niet zo groot en leeg en stil daar beneden in de bibliotheek misschien, omdat zy daar altijd haar formidabele grootvader gevonden had. Als zy nu nog maar eens haar hand in die van de oude Nathaniël kon leg genhy zou het natuurlyk hiermee eens geweest zyn. De oude Nathaniël hield er niet van, om rommel achter te laten, waarmee je je leven in de war kon sturen. (Wordt vervolgd) exporteurs zyn in haar Hoofdbestuur vertegenwoordigd. In de nieuwe com missie voor wyzigingen van het Han delsreglement. (waarvan het Hoofdbe stuur permanent-making voorstelt), is er zelfs angstvalig voor gezorgd dat kwekers en exporteurs gelykelfjk ver- tegeifwoordigd zyn. Beide groepen heb ben dan ook in de voorbereidende werk zaamheden volkomen gelijk recht van sprekenmaar de uiteindeiyke be slissing valt in de algemene vergade ring van „Bloembollencultuur". En daarin zyn de exporteurs verre in de minderheid. Het feit dat de Bond van Bloembollenhandelaren naast de Al gemene Vereniging werd opgericht, en dat die Bond thans stelling neemt té gen de Algemene Vereniging ter behar tiging van de exporteursbelangen. wijst er trouwens op. dat de exporteurs zich van hun minderheid in de Algemene Vereniging ten volle bewust zyn. De komende algemene vergadering zal dus weer over belangryke vraag stukken moeten handelen. Ten aanzien van de credietverlening ligt er een voorstel van de afd. Anna Paulowna om het gehele vraagstuk ter bestuderin- toe te vertrouwen aan een deskundige commissie, waarin behalve kwekers en exporteurs ook deskundigen op veiling- en bankgsbied, alsmede re geringsvertegenwoordigers zullen zitting hebben. Het Hoofdbestuur heeft dit voorstel overgenomen. Inmiddels staan de zaken thans zo, dat de exporteurs alleen willen kopen op „u;tsluitings-clausule" en de kwe kers alleen willen verkopen op basis van het Handelsreglement. De veilingen echter zitten hier op de wip en zy heb ben hun verkoopvoorwaarden, die geba seerd ziin od het Handelsreglement der Algemene Vereniging. Men ls in het Bloembollenvak de or- ganisator'sche moeiiykheden nog lang niet te boven! WEST-DUITS MANIFEST. Een West-Duits manifest, waarin de nadruk wordt gelegd op een verlangen van Duitsland om samen te werken met de Westeiyke landen en waarin de jong ste geallieerde ontwikkeling met betrek king tot „de constructieve fase der be zetting" wordt verwelkomd, zal aan de drie Westelijke militaire gouverneurster doorsturing naar Londen, Parys en Washington worden gezonden. In het manifest, onder de titel „de verklaring vanDuitse samenwerking", wordt ook gepleit voor de twaalf mil lioen refugié's van gebieden door de Duitsers in 1938 bevolkt, en verklaard, dat „alle maatregelen voor het herstel van de economie van het overbevolkte West-Duitsland begunstigd moeten wor den" Het document is getekend door dr Karl Arnold, premier van Noord-Ryn- land-Westfalen, dr Karl Boeckler, voor zitter van het verbond van vakvereni gingen in de Britse zone. de Karl- Schurz vereniging, welker voornaamste doel de bevordering van Duits-Ameri kaanse culturele betrekkingen is. en de burgemeesters van alle belangryke West- Duitse steden. VOOR DONDERDAG 24 MAART. Hilversum I. (301 M.) KRO 7.00: nieuws; 7 15' ochtendgymnastiek: 7.30: Squire Celeste Octet: 7.45: Morgengebed: 8.00: nieuws: 8 15: Pluk de dag: 9 00: voor de vrouw; 9 05: muziek houdt fit!; 9.40: schoolradio: NCRV 10.00: Kwartet in D voor fluit en strijkers. W A. Mo zart; 19 15: morgendienst te lelden door ds W. C. v. d Brink; 10 45: NCRV-orkest; KRO 11.00: de Zonnebloem: 11.40 school radio; 12.00: Angelus. 12 03" Theo Baylê, zang; 12.30: mededelingen ten behoeve van land- en tuinbouw; 12.33: Septet olv. Johnny Ombach; 12.55: zonnewijzer: 1.00 nieuws: 1.25 liederen van E-nesto dc Curtis; 1.45: Roeromme; NCRV 2.00: Kamerorkest olv Maurits v. d. Berg: 2.40: even onder ons; 3.00: middagconcert; 3.30 Alice Hoksch. plano: 4.00: bijbellezing door ds J. F. Bcrkel; 4.45: Scuola dl Ballo, Boccherlni. 5.00: radio jeugdjournaal; 5.30; Sweellnck Kwartet: 6.00: Leger des Hells-kwartler6 15: CNV-kwartler; 6.30 voor de strlldkraehten; 7.00: nieuws: 7.15 Nederlandse organisten sDelen eigen wer ken: 7.30: actueel geluld: 7,45: De RVD antwoordt: 8.00: nieuws: 8.05: program» ma proloog: 8.15: Studlo-S^eravoud; 9.30: famfiiecompetitle: 10.00: aflossing van de wacht uit ..Carmen": 10.05: de vaart der volken"; 10.25: planoduo; 10.45: avond overdenking: 11.00: nieuws: 11.15: Marek Weber cn zlln ork°st; 11.35: Serenade in C opus 10. von Dohnanyl; 12.00; sluiting. Hilversum II (115 M.) AVRO 7.00: nieuws; 7.15: Accordeon: 7.50: (VPRO): dagopening door dr A. Trouw; 8 00: nieuws: 8.15: ochtendvarla; 8.55: korte gesprekken van vrouw tot vrouw; 9.00: Graduation Ball.' Joh. Strauss; 9.30: wa terstanden; 9.35 een lied gaat de wereld rond: 10.00: morgenwijding: 10.15: ar beidsvitaminen: 10.50: Kleutertje luister!; 11.00: orgelconcert door Stoffel van Vle- gen uit de Pieterskerk te Utrecht: 11.45: De sterren, verhaal van een herder uit de Provence; 12.00: De Papavers; 12.90: mededelingen ten behoeve van land- en tuinbouw; 12.33: In 't spionnetje; 12.38: Gerard van Krevelen: 1.00: nieuws: 1.15: mededelingen of gram.muzlek; 1.20: het Metropole Orkest olv. Dolf van der Lin den; 2.00: van de hak op de tak, in en om de tuin; 2.20: solistenconcert: 3.00: voor zieken en gezonden: 4.00: Assorti ment©; 5.00: AVRO-kaleidoscoop door R. Feenstra; 5.20: welk dier deze week?; 5.30 tips voor modelvliegtuigbouwers: 5.35: kwintet Johnnv Meyér: 5.50: onze muur- bewoners; 6.00: nieuws; 6.15: Sport- praatje: 6.30: the Romancers olv Gerard v. Krevelen: 7.00: Pepl. radiostrip: 7.10: AVRO's avondschool: 7.45: muziek van Strauss; 8.00: nieuws; 8.15: het omroep orkest: 9.00Het wonder der armen, hoorspel: 10.15: Sor.gs of Sorrow, hope and glory; 10.45: Pijlers van Necrlands welvaart; 11.00- nieuws: 11.15* drie kwar tier lichte melodieën: 12.00: sluiting. AGENDA WOENSDAG Gerecht 10: Splrltisch Genootschap, 8 uur nam. Harmonie: Int. Ver. Bellamy. Spr. J. Boeaard, 8 uur- nam, Stadszaal: Uitvoering van „Donar", 8 uur nam. DONDERDAG. Langebrug 8 aAandeelhoudersverg. N.V. Eerste Leldse Hulpbank. 3 uur nam. Rapenbure 50: Anthroposophlsche le zing J. M. Westra. 8 1/4 uur nam. Voorschoten: Aandeelhoudersver gadering N.V. Lakfabrieken Nefaboline. 111/2 uur voorm. In den vergulden Turk: Ledenvergade ring Coöp. Boerenleenbank Lelden. 7 1/2 uur nam. Schouwburg: Residentie Operette „Ge- schichten aus dem Wienerwald" 8 uur n.m. Stadszaal (Kleine Zaai)Sprekers L. J. Pasman, D. J. Bruljn en A. Nouta, 8 uur nam.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 5