NIEUWE CHEVROLET Laatste Berichten Min. Mansholt bespreekt het voedselprobleem GEBR. YAN ULDEN Geen 1 Mei stoelen in Labour-Engeland s* Het Leidsch Dagblad Beurs van Amsterdam WOENSDAG 23 MAART i Voor de Vrouwengroep der P. v. d. A. Het voedselvraagstuk is iets waar de huisvrouw iedere dag mede te maken heeft, maar waarvan zy onmogelijk de diepere achtergrond kan zien. Het was daarom een goede gedachte van de vrouwengroep van de P.v.d.A., afdeling Leiden, om minister Mansholt uit te nodigen iets te komen vertellen van' dit uiterst ingewikkelde probleem. De minister was met twee bedoelin gen naar Leiden gekomenallereerst om het vraagstuk te verduidelijken, en tevens om zijn licht op te steken onder leden, om zodoende te weten te komen 9 vat er onder de bevolking leeft. Het voedselprobleem is na de oorlog I dringend geworden over de gehele we- reld; vandaar dat er een „Voedsel- en landbouworganisatie" als onderdeel van oe Uno is gesticht. Algemeen is men het er over eens dat er meer geprodu ceerd moet worden, wil men het tekort aan graan en andere landbouwproduc ten opheffen. Voorts moeten die lan den, waar nog een tekort huist, in de gelegenheid worden gesteld voldoende te kopen. Dit is essentieel voor de we reldvrede. Al behoort Nederland niet tot de landen, waar nog een nij pend gebrek aan voedsel heerst, toch moet onze productie worden opgevoerd. Dit zal bereikt moeten worden door een uiterste krachtsinspanning van allen, niet enkel van de boer, die niet de dupe mag worden. Dat er in sommige landen nog hon ger wordt geleden, terwyi in enkele lan den' reeds overvloed is, zag de minister als een gevolg van de gebrekkige ver deling en de ontoereikende koopkracht van de hongerende landen. De Mars hall-hulp en de heden te tekenen tar- weovereenkomst, zyn reeds een stap in de goede richting. Een algemene orde ning van productie en afzet is echter nodig, ook in ons land, om te voorko men dat de voedselopname door de be volking niet terugloopt. Spr. belichtte Tentoonstelling „Moderne Schilderkunst" in Lakenhal BESCHOUWING VAN DE HEER JOS. DE GRUYTER. Op initiatief van het Leids Acade misch Kunstcentrum is gisteren een interessante tentoonstelling geopend van moderne schilderkunst uit de collectie Regnault, waar doeken van een 13-tal belangrijke hedendaagse buitenlandse schilders vertegenwoor digd zyn. De schilders, wier scheppingen naar de Sleutelstad verhuisden en wier namen ongetwijfeld reeds een inter nationale faam of bekendheid verkre gen zjjn: Pablo Picasso, Marc Chagall, G. Braquc, Georges Rouault, Jean j Lurcat, H. Soutine, Jules Pascin, Raoul Dufy. Ch. Dufresne, Ossip Zad- kine, G. de Chirico, Massimo Cam- pigli en G. Severinl. Gisteren hield de kunstcriticus, de heer Jos. W. öe Gruyter geïntroduceerd door prof. dr J. H. Oort, een inleidende beschouwing over deze tentoonstelling voor de leden ran het L.A.K. Daarin wees hij er op, dat de „kunst van eigen tijd" eigenlijk steeds de belangrijkste ls; maar deze collectie moet men vaak zien om er geheel in door te dringen. Ook in het verleden was er experimen tele kunst, hetgeen spr. met voorbeel den aantoonde, met volkomen nieuwe probleemstellingen. De progressieve kunstenaar is zijn tijd altijd vooruit geweest, maar tegen woordig is de afstand tussen hem en het publiek veelal een kloof geworden. Spr. wil twee hardnekkige misverstan den uit de weg ruimen: een volkomen leek gaat uit van de veronderstelling, dat het steeds de bedoeling is de bui tenwereld op het doek vast te leggen en dat er maar één manier van „kijken" ls. Men kan dit echter objectief-zake lijk of subjectief-aesthetisch doen; elk mens, elke tijd, elk volk kijkt weer an ders. Wat wij natuur noemen, is geen contante grootheid, maar iets dat steeds wisselt. Als Picasso zegt, dat hij nooit iets schilderde, wat hij niet zag, dan moet J men hem toch niet een „charlatan" noemen. Zijn beelden zijn dikwijls ont leend aan de herinnering of het onder- j bewustzijn. Spr. behandelde voorts het ontstaan I van een kunstwerk: als natuumaboot- sing, realistisch-impressionistlsch, als I uitdrukking gevend aan een begrip of symbool en als zelfstandig scheppende werkzaamheid, hetgeen kan leiden tot I bewuste veranderingen van de natuur I (deformaties). Ook is er het expressio nisme (werkend van binnen naar bui- ten), tegenover het impressionisme, uit- I gaand van de natuur. De meest moder ne schilders zijn expressionisten. «Men I kan ook een droombeeld of een visioen I schilderen, dan wel zich uitdrukken I door middel van kleuren, ljjnen en I vlakvullingen, dus abstract, d.w.z. van I het leven afgetrokken, geen harmonie meer hebbend met bepaalde voorstel- I lingen. Óp deze tentoonstelling zijn geen voorbeelden van abstracte kunst, aldus spr., wél sterk geabstraheerde schilde rijen, waarin de lijn en de kleur een I zekere onafhankelijkheid hebben gekre- I gen van de voorstelling. De heer De Gruyter besprak ten slot- 1 te nog de manier om schilderijen °te bekijken, n.l. als onderwerp, technisch en emotioneel, waarbij hij er op wees dat de totaliteitswerking der beeldende middelen zeer belangrijk is. Na bezichtiging der schilderijen gaf spr. nog een analyse over twee hier 1 aanwezige schilderijen, nl. van Picasso en van Chagall. Ongetwijfeld zullen De Gruyter's uit eenzettingen verhelderend gewerkt heb ben ten aanzien van een beter begrip van de thans in de „Lakenhal" geëx poseerde kunst. In een apart zaaltje zijn ook nog enige werken te zien van de Nederland ss schilder Querijn van Tiel. LEIDSE VERENIGING VAN SIGARENWINKELIERS. Gisteravond vond in „Het Gulden Vlies" een vergadering plaats van Leid- se Sigarenwinkeliers. Na het openings woord van de voorzitters hield de heer Rummenie uit Amsterdam een inleiding over het onderwerp: „Waarom georgani seerd en hoe?" Spreker schetste de moeilijkheden in het bedrijf nu en in de toekomst en gaf wegen aan waarlangs een oplossing zou kunnen worden gevonden. Na een ge animeerde discussie werd staande de vergadering de Leidse vereniging van Sigarenwinkeliers heropgericht, die in 1943 door de bezetters werd ontbonden. In een eerstvolgende vergadering zal tet bestuur worden gekozen. de loon- en prijspolitiek van de rege ring en de Benelux. Door het laatste zal het mogelijk zijn practisch de ge hele distributie nog dit jaar op te hef fen. Nadat de minister was uitgesproken, volgde een levendige discussie. De avond, die onder voorzitterschap stond van mevrouw C. Hartkooren-Groes, werd besloten met het zingen van „Op naar het licht". Ongetwijfeld zullen de aanwezige huisvrouwen enig inzicht hebben gekregen in de vele moeilijkhe den, welke aan dit vraagstuk zijn ver bonden. MOTOREN uit voorraad leverbaar. VERDAMSTRAAT 6 - TELEF. 23041 (Adv.) De a.s. Gemeenteraads verkiezingen GROSLIJST C.H. UNIE. In haar vergadering van a.s Vrijdag zal de afdeling Leiden van de Chr. Hist. Unie, die, zoals te verwachten is, bij de a.s. gemeenteraadsverkiezingen met de AR. kiesvereniging weer een gemeen schappelijke lijst zal indienen, haar candidatenlijst samenstellen. In alpha- betische volgorde komen op de groslijst van deze partij de volgende namen voor: W. J. Arentzen, C. H. Cramer, J. C. Elsgeest, Br J Huurman, J. van Iterson (aftredend), B. de Kier, D. v. d. Kwaak (aftredend), mevr. De Mey Schellingerhout. L. Questroo, L. Schip per, J. Slere Jr., Joh. de Tombe. M. v. d. Voet, F. Voorzaat en J. van Weeren. Zoals bekend hebben de thans zitting hebbende raadsleden, de heren D. Hen driks en J. Th. Balkestein de wens te kennen gegeven om niet voor een her verkiezing in aanmerking te komen, terwijl de negende plaats op de gecom bineerde lijst thans ook door een can- didaat van de C.H. Unie bezet zal wor den, zodat, indien zich geen wijzigingen in de uitslag van de a.s. verkiezing zou den voordoen, in ieder geval 3 nieuwe leden van de C.H. Unie in de nieuwe raad zitting zullen nemen. Van schaap tot deken SCHOLIEREN ONTVANGEN IN „DE LAKENHAL" AANSCHOUWELIJK ONDERWIJS. In tegenwoordigheid van een groot aantal onderwijs-autoriteiten, waar onder zich ook de rijksinspecteur van het L.O., de heer Tazelaar en de ge meentelijk inspecteur van het L. O., j de heer H. A. Vriefid, bevonden, heeft hedenochtend de wethouder van On derwijs, de heer J. C. van Schalk, in „De Lakenhal" een tentoonstelling geopend, getiteld „Van schaap tut deken". Deze tentoonstelling, de eerste in een serie van opeenvolgende exposities, heeft tot doel het ambacht wat nader tot de schooljeugd te brengen. De heer Haalebos. hoofd van een school te Den Kaag en één der initia tiefnemers, sprak een kort inleidend woord, waarin hij onder het oog bracht, dat het voor de leerlingen van groot be lang is, dat zij middels deze tentoon stelling niet alleen aanschouwelijk on derricht ontvangen, waardoor hun ken nis der verschillende industriën wordt aangekweekt, doch, dat zij door een op deze expositie ondergebracht weet'toe- stel, dat zij zelf mogen bedienen, te vens tot zelfwerkzaamheid worden ge prikkeld. Spreker deelde nog mede, dat deze tentoonstelling, die haar primeur in Den Haag beleefde, aldaar een groot succes werd. Wethouder Van Schaik. die vervolgens met een kort woord de tentoonstelling voor geopend verklaarde, achtte het van i zeer veel belang, dat de jeugd en mis- I schien ook wel ouderen, middels het i tentoongestelde een betere indruk ont- j vangen van één van Leldens oudste in dustrieën, de textielindustrie. Boven dien oordeelde spreker het gewenst, dat ook bij het onderwijs de gevoelswaarde wordt aangekweekt. Hierna maakte de aanwezigen een rondwandeling over deze, dank zij de bemiddeling van de Gebrs. Van Wijk met zorg samengestelde tentoonstelling, welke aan de hand van een groot aan tal tekeningen, grondstoffen, werktui gen, halfproducten en producten de weg aanwijst, die de schapenwol gaat van het dier tot het eindproduct de deken. Voor. de schooljeugd zal deze interessante expositie, welke pl.m. 3 we ken in Leiden blijft, ongetwijfeld een prettige, tevens leerzame afwisseling brengen in het lesrooster van elke dag. terwijl zij zich mede wat meer ver trouwd kan maken met een wel bij uitstek Leidse industrie. GODFRIED ROMANS BEKEEK DE WERELD DOOR MEIKEVERSOGEN. In de Foyer van de Stadsgehoorzaal, die slechts zeer matig was bezet, sprak gisteravond de heer Godfried Bomans, over het ontstaan en de bedoeling van zija boek Erik of Het klein Insecten boek. Bomans bleek tijdens deze avond, gehouden onder het motto „De wereld gezien met het oog van een meikever", een even vaardig en boeiend humoris tisch spreker als schrijver, en had van begin tot einde de volle aandacht van ziin gehoor bij zijn praatjes, waarin luchthartigheid en spot overheersten over enige in een passend kleed gesto- keB levenswijsheden Deze levenswijshe den inspireerden de heer Bomans tot de verzekering, dat men ziin optreden niet moest zien als het succesnummer van een pias tijdens een vrolijk cabaret, doch de dikwijls droge, directe echter ook bedekte fiinere humor van zijn voor dracht geven ons aanleiding, om zijn optreden van gisteravond te schetsen in de compromistermen van een geslaagde voordracht van een pias-met-diepgang. GETUIGEN GEVRAAGD! De commissaris van politie te Leiden verzoekt hen, die op Maandag 14 Maart 1949 te omstreeks 19.30 uur op de Witte Singel ter hoogte van het Paterstraatje getuige geweest zijn van een aanrijding tussen een wielrijder en een voetgang ster zich te willen melden aan het Bu reau van Politie afdeling Verkeer. LEIDSE REDDINGSBRIGADE. De jaarvergadering. In Café-Restaurant „Royal" hield gisteravond de Leidse Reddingsbrigade een algemene ledenvergadering. In zijn openingswoord sprak de voor zitter, dr J. H. Teeuwen, zijn voldoening uit over de grote opkomst, welke hij enerzijds toeschreef aan de belangstel ling van de leden en anderzijds aan het werk van de Propaganda-Commissie. Hij memoreerde het 30-Jarig bestaan van de Brigade in het afgelopen jaar en deelde mede, dat inmiddels de Kon goedkeuring werd verkregen op de ge wijzigde statuten en de duur van de Brigade met 29 jaar en 11 maanden is' verlengd. Ook kon hij mededelen, dat heden avond het Medisch examen K.A. als onderdeel voor het verkrijgen van het diploma van de Ned. Bond tot het redden van Drenkelingen zal worden gehouden. Na nog enige algemene me dedelingen werden de notulen van de vorige ledenvergadering onder dank zegging onveranderd goedgekeurd even als het jaarverslag van de secretaris. Voor dit keurig verslag werd de secre taris dank gezegd. Uit het jaarverslag van de penningmeester bleek, dat het jaar 1948 sloot met een nadelig saldo van f. 74.95. De begroting voor het jaar 1949 sloot met een batig saldo. Na het verslag van de kascommissie werd de penningmeester voor zijn accuraat be heer gedécliargeerd. Bij de bestuurs verkiezing werd In de pmacs van mevr. A. PlugVink, die zich niet herkiesbaar stelde, mej. S. van Amerongen gekozen De voorzitter dankte mevr. PlugVink voor het vele werk, dat zij in het be lang van de Brigade had verricht. De overige punten van de uitgebreide agen da werden vlot afgehandeld Nadat de vergadering met een woord van dank door de voorzitter gesloten was, bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. TUINBOUWCURSUS KON. NED. MAATSCHAPPIJ VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE. Gisteravond werd in de Openbare La gere School aan de Boommarkt de eind- les gehouden van de 3-jarige Algem. Tuinb.cursus. Mede aanwezig was de Commissie van Toezicht op het Tuin- bouwondenvijs. Het hoofd van de cursus, de heer J. Entrop examineerde de cursisten in Scheikunde, Bemestingsleer en Plan tenziekten, terwijl de vakleraren vragen stelden over Bloemisterij, Groenteteelt en Fruitteelt. Uit de gegeven antwoorden bleek, dat er intens gestudeerd was. Aan alle cursisten kon het diploma worden uitgereikt. Een diploma met zeer veel vrucht ontvingen: L. J. v. d. Post. Zoeterwou- de W. P. Ravensbergen, Katwijk a. d. Rijn, P. J. Disseldorp. Hoogmade; een diploma met veel vrucht: J. Veloo, Voorschoten, A. Wetselaar. Leaden. L. J. de Boer. Leiden, W. H. v. d. Doe, Voor schoten: een diploma met vrucht: A.a L.a Verhaar, Oegstgeest, N. C. v. d. Voort. Leiden, J. Ph. Vliegenthart. Lei den, H. Schipper, Leiden, J. v. Egmond, Voorschoten. H. J. Haarlem, Leiden. De voorz, der Commissie van Toe zicht de heer Joh. Jonker feliciteerde de cursisten met het behaalde succes en spoorde hen aan zich verder te bekwa men in de Tuinbouw. De heer L, J. v. d. Post dankte na mens zijn mede-cursisten de leraren voor hun prettige lessen. Nadat het Hoofd van de cursus hadi gewezen op de noodzakelijkheid zich aan te sluiten bij een Vakorganisatie op Tuinbouwgebied, werd de bijeenkomst gesloten, De alhier gehouden collecte ten bate der Leidse Buitenschool heeft f1496 49 opgeleverd, waarvan f226.13 afkomstig van de Scholen-actie. POST VOOR MILITAIREN OP THUISREIS UIT INDONESIË. De opvarenden van het SS „Water man" dat met troepen op de thuisreis uit Indonesië naar Nederland is, zullen op 3 April, bij aankomst in Port Said, post kunnen ontvangen, mits deze niet later dan 27 Maart gepost wordt. Ook de thuisvarenden van het m.s. „Kota Inten" kunnen post ontvangen bij aankomsth in Port Said op 9 April. Deze correspondentie niet later posten dan 3 April. TWEE DOODSTRAFFEN EN LEVENSLANGE GEVANGENISSTRAF De Byz. Raad van Cassatie verwierp heden, overeenkomstig de conclusies van de Pi-ocuveur-Fiscaal, de beroepen van de ter dood veroordeelde Abraham Kaper en Pieter Schaap. Beiden W3.s door .de Groninger Kamer van het Bijz. Gerechtshof te Leeuwarden de dood straf opgelegd. De Bijz. Raad van Cassatie veroor deelde voorts de thans 25-j. M. J. van Zanten, conform de conclusie van de Procureur-Fiscaal tot levenslange ge vangenisstraf. Het Bijz. Gerechtshof te Arnhem had Van Z. ter dooi veroor deeld. BENOEMING VAN BOYD BEVESTIGD. De Amerikaanse senaat heeft de be noeming van dr James Boys, Australiër van geboorte, tot directeur van het fe derale mijnbouwbureau bevestigd. Zoals bekend, is uit protest tegen deze benoe ming onder leiding van John Lewis een mijnstaking van veertien dagen begon nen, waarbij ongeveer 425.000 man be trokken zijn. Boyd werd vorig jaar door Truman aangewezen. DE MIDDELEN VOOR HET TWEEDE JAAR VAN HET PLAN MARSHALL. De commissie voor buitenlandse za ken van het Amerikaanse Huis ran Af gevaardigden heeft voortzetting van het ERP. goedgekeurd, doch aanbevolen 't bedrag dat tot Juli 1950 zal worden uit getrokken te verminderen met 200 mil- lioen dollars. De E.C.A. had een bedrag van 5.580.000.000 dollar aangevraagd en de commissie verminderde dit bedrag tot 5.380.000.000 dollar. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN. Willlbrordus Joseph Maria, dr van P. A. Devellng en C. van der Hoeven; Cor nells, zn van M. J. Korpelshoek en M. A. van der Linde; Franklin Willem, zn van J. van Dijk en A. van der Reljden; Anna Maria, dr van W. Slingerland en S. Pet; Philip Johan, zn van H. Overduln en C. van Heuven; Willem, zn van N. Ruygrok en N. van Vliet. OVERLEDEN. R. Geerlof man 29 Jr; H. C.'Heemskerk man 67 Ir; A. H. van Leeuwen, hulsvr. van H. D. Mleremet 78 Jr; H. van der Plas hulsvr. van A. NU*h 70 Jr. Prirts Bernhard en Prinsesjes teruggekeerd ZJC.H, Prins Bernhard is hedenmid dag met de Prinsesjes Beatrix en Irene op het vliegveld Soesterberg uit Oosten rijk teruggekeerd. De Prins begaf zich onmiddellijk per auto naar het paleis Soestdijk. UNCI werd gewaarschuwd voor aanvallen van benden De Nieuwsgier heeft hedenochtend 'n document gepubliceerd, waarin, in ver band met het verblijf van leden van de UNCI te Djokja, op de gueriilastry- ders een beroep wordt gedaan aanval len uit te voeren op de stad Djokja en op leden van de UNCI om te bewij zen, dat de rust in genoemde stad mei hersteld is. Het blad schrijft: Bij Informatie te bevoegder instantie bleek, dat het do cument ten Zuid-Westen van Djokja door Nederlandse militaire autoriteiten was gevonden. Het was gericht aan R. A. Sanem en Hendrik Rade en onder tekend door zekere John Rasjmarra, die in verband hiermede te Djokja ge arresteerd en verhoord werd. De mili taire autoriteiten te Djokja waarschuw den het team van de militaire waarne mers aldaar, dat aan de UNCI te Ba tavia rapporteerde. Het team deelde mede, dat het „dringend en herhaalde lijk" gewaarschuwd was om zich niet buiten Djokja te begeven zonder Ne derlands militair escorte en zelfs om ae Zuidelijke wijken van de stad te mijden. De UNCI heeft zich voor na dere informaties tot de Nederlandse delegatie gewend met de vraag op wel ke gronden de waarschuwing gebaseerd was. De Nederlandse delegatie heeft cp 21 Februari de tekst van het document aan de commissie medegedeeld. De Nieuwsgier schrijft: „Deze briefwisseling ls nimmer door de UNCI gepubliceerd. Dit is nogal merkwaardig, omdat de commissie er altijd als de kippen by is om gewissel de correspondentie te publiceren en zelfs geheel naar Lake Success te sei nen. Zij heeft dit in het onderhavige geval, waarin het leven van de mili taire waarnemers zo kennelijk op het spel stond, schijnbaar niet nodig ge oordeeld. In leder geval werpen deze eerst thans bekend geworden feiten een eigenaardig licht op de gebeurtenissen op de weg tussen Medan en Brastagi", aldus de Nieuwsgier, Naar aanleiding van bovenstaande heeft een woordvoerder van de UNCI aan Aneta medegedeeld, dat dergelijke correspondentie inderdaad bestaat, doch nog met gepubliceerd is, omdat 'n des betreffend onderzoek door de militaire waarnemers In samenwerking met de Nederlandse autoriteiten nog niet be ëindigd is. Zoals gebruikelijk kunnen geen publicaties gedaan worden voor dat het onderzoek voltooid is. Vergadering B.F.O. uitgesteld De vergadering van de Bijeenkomst Federaal Overleg, die voor morgen was uitgeschreven, is tot een nader te bepa len datum uitgesteld in verband met een desbetreffend verzoek van enige dele gaties. Delftenaar wilde politie nazificeren O.A. TE LISSE. De Delftenaar J. Warmenhoven moest zich hedenmorgen voor het Haagse Bij zondere Hof verantwoorden voor zijn gedragingen in bezettingstijd. W. was N.S.B,-er. Als afdelingscommandant van de marechaussee was hij tussen Maart 1943 en Februari 1944 te Lisse en Delft de Duitsers behulpzaam bij hun streven tot nazificering van het Nederlandse politie-apparaat, het vervolgen van Joodse landgenoten en de bestrijding der illegaliteit. Verschillende personen werden door hem gearresteerd en aan de S.D. overgegeven. Verder heeft hij meegewerkt aan de arrestatie van on derduikers ln de omgeving van Maas land-Maassluis, waar hij met de „Shutzpolizei" ook een razzia heeft uit gevoerd. W. verklaarde op de zitting veel be rouw te hebben. Hij zag thans in, dat I hij volkomen verkeerd gehandeld had. I Dat was ook het oordeel van de proc. fiscaal en hij eiste een gevangenisstraf van 11 jaar met aftrek. Uitspraak 6 April as. BRAND IN LONDENS OCTROOIEN BUREAU. Duizenden octrooien die sedert 50 jaar zyn verzameld, zijn in het octrooien bureau te Londen door brand vernield. Drie verdiepingen van het gebouw zijn volledig vernield. Het is de eerste maal dat het „patent office" sedert zijn stichting 300 jaar ge leden, door brand is geteisterd. HET WERELDVREDECONGRES IN DE V.S. Thomas Dewey, aan wie als gouver neur van de staat New York van vele I zijden verzocht ls het voorgenomen j „cultureel en wetenschappelijk congres voor de wereldvrede" te verbieden, heeft geweigerd aan deze verzoeken gevolg te geven ofschoon hij verklaarde te weten, dat dit „een aangelegenheid van het communistisch front" is. Dewey zeide, dat het nemen van maatregelen tegen het congres zou neerkomen op „ver loochening van ons vitale beginsel van vrijheid van meningsuiting voor ieder een, ook voor hen met wie wij funda menteel en onoverbrugbaar van mening verschillen". Engeland. Frankrijk en Nederland hebben besloten tot uitwisseling van wetenschappelijke en economische in lichtingen omtrent hun gebieden en Guyana. ATHLETIEK. FANNY BLANKERS—KOEN NAAR SCHOTLAND. Fanny BlankersKoen zal op 2 Juli a.s. te Edinburgh deelnemen aan atle tiekwedstrijden. Als van ouds de MEEST GELEZEN COURANT van Leiden en Omstreken Republiek smokkelde minstens 15.000 k.g. opium MARIAMIS DE ZIEL DER ORGANISATIE. Het Indonesische hoofdparket te Ba tavia heeft het onderzoek naar de opiumsmokkel voltooid. Hiervan is een officieel document samengesteld-, dat vijl pagina's omvat. Daarin wordt gezegd dat „de grond oorzaak van het feit. dat grote hoe veelheden opium in dc smokkelhan del zijn terecht gekomen, terug te voeren is tot onverantwoordelijke da den van Republikeinse regeringsper sonen. Het rapport noemt een minimum hoeveelheid van 15.000, kg, welke door het toedoen van dc Republiek in de smokkelhandel zijn terechtgekomen, „waarvan een gedeelte over de gren zen van Indonesië." Het vermeldt de zakengang bij het afvoeren van opium naar Djokja na de Japanse capitulatie en zegt, dat daarna „onder verantwoordelijkheid van de Minister van Financiën en de Premier (toenmaals resp. Sjafrudin Prawirajiegara en Sjahrir) hoeveelhe den opium ter beschikking werden ge steld van departementshoofden ter be taling van diensten, welke door deze laatste hier tegen meer legale vergoe ding konden worden verkregen." In de loop van 1947 werd de deviezenpositie van de Rpubliek moeilijker, waarop in Juli tijdens een zitting van het kabl- net-Sjarifuddin besloten werd opium bulten de Republiek te verkopen ter verkrijging van buitenlandse valuta, waartoe de bevoegdheid uitsluitend be rustte bij Sjarifuddin. Van Juli 1947 t.m. Januari 1948 werd door het opiumdepdt te Djokja afge leverd 600 kilo ruwe en 62.500 tubes bereide opium, waarbij was inbegre pen de opium, die de Minister van Financiën, Maramis, op eigen naam liet afgeven en persoonlijk verkocht. Het rapport geeft voorts bijzonderhe den over de smokkelorganisatie, die door de Republiek werd opgezet, waarvan Maramis de ziel blijft; hij onderhoudt persoonlijk nauw contact met de smokkelaars. DOODVONNIS VOLTROKKEN. Bij K.B. is afwijzend beschikt op het gratieverzoek van J. Suykerbuyk, die tot de doodstraf werd veroordeeld bij sen tentie ran het Bijz. Gerechtshof te 's-Hertogenbosch. Het vonnis is hedenmorgen voltrok ken. Suykerbuyk was betrokken bij het gebeurde op de loelweide te Rosber gen (N.B.). Sancties tegen Joego-Slavië De Komlnform-landen hebben de prij zen van hun goederen voor Joego-Sla vië verhoogd met twintig A vijftig pro cent, aldus blijkt uit een door het tweede congres van metaalarbeiders te LJoeblja- na aangenomen resolutie. Andere door de Kominformlanden tegen Joego-Sla vië genomen economische maatregelen zijn volgens de resolutie: Het niet leveren door Hongarije en Tsjecho-Slowakije van industriële uit rusting, die nodig ls voor uitvoering ran het Joegoslavsche vijfjarenplan, stopzetting van herstelbetalingen door Hongarije, verlenging van de leveringstermijn van goederen voor de Joegoslavische aluminium-, ijzer- en staal- en electro- technische industrie, niet leveren van uitrustingsstukken van vitaal belang voor de zware in dustrie, zoals pompinstallaties en ketels. fSRAËLISCHELIBANESE WAPEN STILSTANDSOVEREENKOMST. De wapenstilstandsovereenkomst tus sen Israël en de Libanon, die heden middag getekend zal worden, stelt de demarcatielijn tussen de twee landen als hun internationale grens vast.' Dit be tekent, dat de Israëlische troepen zich zullen moeten terugtrekken uit Libanees gebied en ongeveer 14 dorpen, die zij veroverd hadden, moeten prijsgeven. De strijdkrachten aan beide zijde van de grens zullen worden beperkt tot 1500 man met defensieve uitrusting. BRITSE VICE-CONSÜL UIT PRAAG GEWEZEN Kapitein Philip Wildash, de Britse vice-consul te Praag, heeft bevel gekre gen binnen 24 uur het land te verladen. Te veel eer voor Mosley (Van onze Londense correspondent). De fascisten ln Engeland bezitten het twijfelachtige voorrecht de enige van hun soortgenoten te zijn, die openlijk propaganda mogen bedrijven. Ten slotte hebben zij hun historische kans gemist om het beulswerk des verraads uit te oefenen. Dat neemt niet weg, dat sir Oswald Mosley in zijn ziekelijke groot- heidwaan doet, alsof er niets gebeurd ls. Hij zit in zijn monumentaal „hoofd kwartier" vlak achter Buckingham Pa lace ln Londen en geeft er zijn „dagor ders" uit aan zijn enkele duizenden vol gelingen, van wier bestaan hoegenaamd niemand iets zou bespeuren, ware het niet, dat de zwarthemden Hitler's be proefde taktiek tot op de letter volgen. Zij ondernemen optochten in arbeiders buurten en Joodse wijken met het doel provocatie te wekken, waarin zij zonder uitzondering gemakkelijk slagen. Gelijk reeds ln het kort gemeld, was Oost- Londen Zondag j.l. dan ook weer getui ge van een tafereel, dat in elk opzicht herinnerde aan de dagen van het Nazi regime in opkomst. De Mosleylsten kon den rustig hun gahg gaan, omdat ze volgens de spelregels der democratie door een enorme politiemacht werden be schermd. Hartstochten laten zich echter niet reglementeren en zo kwam het dan ook tot straatgevechten op ongekende schaal, die niet minder dan vijf uur duurden Er waren verscheidene gewon den, waaronder een aantal politieman nen, die in Engeland altijd ongewapend zijn. Het getuigt voor hun zelfbeheer sing, dat zij zelfs geen gebruik maakten van de gummiestok. De regering heeft er lang over nage dacht, wat er tegen dit optreden der fascisten te doen is, maar een verbod van hun party achtten zy een middel, dat erger zou zyn dan de kwaal. Ver draagzaamheid acht men in Engeland terecht het hoogste goed. Niemand, die er aan denkt de vrijheid van het woord te beperken. Ga naar Hyde Park. Daar vindt ge sinds jaar en dag politieke sprekers en verkondigers van andere meest tegenstrijdige meningen, die van hun zeepkistjes af de meestal geamu seerde groepjes luisteraars van hun waarheden trachten te overtuigen. Fascisten noch communisten worden er geweerd. De autoriteiten zyn van mening, dat wanneer men geen aandacht aan Mosley besteedt, zijn unie-beweging, zoals de party thans heet, vanzelf zal dood bloeden. De practyk stoort zich echter niet aan deze academische theorie. Volgens Ede, de zeer bezadigde minister van Binnenlandse Zaken, zat er niets anders op dan het pas opgeheven verbod om in Londen politieke optochten te hou den, te verlengen voor een nieuwe pe riode van drie maanden. Hy treft daar- by de eigen Labourparty, die nu moet afzien van haar 1 Mei stoeten. De socia listen beschouwen dit als het onvermy- deiyke offer ter wille van de onaantast baarheid der democratische vryheid, want ondanks het verbod zal elke poli tieke groep mogen biyven demonstreren, alleen niet marcherend. Intussen kan sir Oswald zich in de handen wrijven, zyn nietige groep zal er van deze kosteloze reclame heus niet slechter op worden. Al treft zyn tegenstanders, volgens de regering ln hoofdzaak communisten, de blaam voor het gebeurde, omdat Mosley ditmaal juridisch vryuit ging opruiing tot rassenhaat is wettelijk niet strafbaar hy heeft in elk geval de vryheid der. anderen meehelpen aan banden leggen en een belangrijkheid gesuggereerd, die hy In werkelijkheid niet bezit. VISSERIJBERICHTEN IJMUIDEN, 23 Maart. Besommingen: 2 stoomtrawlers f45.600; IJm 19 f 15.200; IJm. 54 f. 15.800; IJm. 57 f. 13.200; KW 15 f.3350; KW 48 f,6820; KW 84 f 13.20; Sch 402 f.880; Sch 412 f.260; IJm. 11 f. 1280; IJm. 226 f.770. SCHEVENINGEN. 23 Maart. Besom mingen: Schevenlngen 119 f.70, Sch 10 f 400, KW 215 I. 270, KW 61 f. 320, Til 47 f. 170, TH 42 f. 160, UK 105 I. 200. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM. 23 Maart. Vandaag heerste een iets vriendeiy- ker stemming en er was wat grond in de markt gekomen. Men helde er toe over de gunstLger tendens toe te schrij ven aan professionele dekkingen en de Indirecte invloed van j gerealiseerde Amerikaanse dividenden. Verkoopor ders van het publiek, waren, voor zover waarneembaar niet aanwezig, doch de kooporders ontbraken eveneens. Op de beleggingsmarkt bleek vandaag 'n eind te zyn gekomen aan de stijging, die zich deze week voor vrijwel alle fond sen in deze hoek heeft voltrokken. Unilevers vielen op met een styging van 2 3 punten; zeer waarschynlyk zyn er eiüge ruilingen gedaan, waarby Olies werden verkocht en Unilevers ge kocht. Tegen het slot bleven Unilevers vry onveranderd ten opzichte van gis teren. Koninkiyke tot 289 door voor melde ruilingen was de koers by het slot 286%. dus een punt lager dan gis teren. De overige industriële waarden waren wat beter gedisponeerd. Voor de cultuurwaarden bleek eenzelfde tendens te bestaan, met kleine koersstijgingen. Scheepvaartwaarden werden sporadisch verhandeld; de pryzen weken weinig af van die van gisteren. Woensdag 23 Maart ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers y. heden Ned. '48 3 Ned. '47 3% 3 Dollar-Ing '47 3 Investertngscert. 3 Ned p. 1962/4 m.b. 3 Indlë *37 A 3 Grootboek '46 3 100 9V« 98% 97 Vn 98 y, 94 Y, 88 H 100 A, 97 (V 98A 97 98 At 84 y, 86ft ACTIEVE AANDELEN Kolon. Bank 77 N. Ind. H.bank 104% Ned. Handelmy. 151% 151 A.K.U 156% 158 Lever Br 231% 231% Philips 223% 223 Wilton Feyenoord 158% *59% Kon. Olie 287% 286% Amst. Rubber 140 140 Dell-Bat. Rubber 89% 89% 160% Holl Amer iyn 160 Kon N Stoomboot 147 147% Ned Scheepv Unie 160 161 H.VA 150% 149% 78 78% Dell Bat. My. 119% 123% Dell My. 134% 135 Senembah 125 127 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov. en Gem. Leningen 99A 100,V A'dam 1947 (3%) 3 Den Haag 1937 I 3 R'dam '37 I, n 31', Industr. Obligaties Lever's Zeep MU 3 Vb 102% 103'/ Kon Petr. M(J 31b 102 102% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletlnstellingen Amsterd Bank 150 99 99% 100% RottercL Bank Twentecfte Bank 159 16714 Industriële Ondernemingen Ned G en Splr tabr. 293 Kolt Droogd MIJ. 295 Zwanenb. Organon 171 Handelsondernemingen Born. Sum. H. M\J. 132% Intematlo 169 Spoorwegen Dell Spoorw MJJ. 55 VoorL genoteerde aandelen Albert Hem 180 Ned. MU Walv.vrt. 110% Amerik. fondsen Anaconda Shell Union 149 158 167% 170% 132 170 55 •180 116% 31%

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 3