Geweldplegingen in Oost Java duren voort Hevig vuurgevecht met 500 bendeleden te Djomblang Het proces Kravchenko is gisteren ten einde gebracht Gen.-Majoor Harberts handelde op eigen initiatief WEERBERICHT {8ste Jaargang WOENSDAG 23 MAART 1949 No. 62649 Per luchtpost bereikten ons nog ver killende berichten over geweldplegin gen in Oost-Java. In Bondowoso zijn twee agenten ver noord die de wacht hielden bij de wo- ilne van de Patih. Zy waren beiden op la? dood. Op de wek van Malang naar Batu is ■eer een auto aangehouden, waarna de assaelers van eeld en goederen werden ieroofd. Een Chinees passagier kreeg sn buikschot en moest in het zieken- iuis worden opgenomen. In de Dessa 'akisadji Js een gepensionneerd militair !oor een bende doodgeschoten. De re- ■entschapsbrug bij Sumberpasir. waar- o reeds eerder een aanslag werd ge- laan. is thans ernstig beschadigd. De grote weg naar Patu is op grote Jstand met bomen en ander materiaal ersperd. De dijk van het irrigatiekanaal bij [edungkandang werd doorgestoken en et water zette de weg blank. Een autobus en een truck werden op le weg BandungCheribon ter hoogte an Tomo onder vuur genomen: twee azittenden werden gewond. Een uit 27 man bestaande politie- atrouille van het detachement te Sa- itiga begaf zich naar het gehucht )jomblang (Tengaran), teneinde enige »den v?tn de „Pasukan Merbabu" te rresteren. Daar aangekomen werd de patrouille door brengunvuur ontvangen van een Ier plaatse aanwezige bende. De pa trouille beantwoordde het vuur Ge constateerd werd dat aanraking was verkregen met een gewapende bende van do Pasukan Merbabu, ter sterkte van circa 500 man. )pheffing tabaksrantsoenering in West-Duitsland De tabaksrantsoenering in de Brits- imerikaanse zone van Duitsland is gis- eren afgeschaft. Men verwacht, dat in 1° Franse zone tot eenzelfde maatregel al worden overgegaan. In West-Duitsland zijn ongeveer 27.000 on Amerikaanse tabak aanwezig, ter wijl nog 10.000 ton Turkse en 2.500 ton ïriekse tabak worden verwacht. Door kundig optreden van de sec tie-commandanten der politie-pa- trouille werd een massale aanval der bende uit drie richtingen, afgeslagen. Het aantal doden bij de aanvallers bedroeg zeven. De sectie-commandant Wijono schoot toen de beruchte Su- broto dood. Twee passerende trucks met 30 genie soldaten van de K.L. kwamen op verzoek te hulp. waar het bleek dat de guerilla- bende ook versterking had gekregen. Toen meer hulptroepen aankwamen, nam de bende overhaast de vlucht met achterlating van doden, brengun-patro- nen, mortier- en handgranaten, en waardevolle papieren Aan de zijde van politie en militairen vielen geen slacht offers. De Dessa Djomblang bleek niet meer bewoond te zijn. doch werd uitslui tend nog gebruikt, als schuilplaats van de Pasukan Merbabu. ZUID-SUMATRA-CONFERENTIE BEGINT 25 MAART. De Zuid-Sumatra-conferentie begint Vrijdag a.s. met delegaties uit de Lam- pongs, Benkulen, Djambl en Zuld-Su- matra en waarnemers uit de verschil lende onlangs open gekomen gebieden. De delegatie van Zuld-Sumatra zal on der de .persoonlijke leiding staan van de Wali-Negara Badul Malik. BAARD-VACANTIE. Aan de stadsraad van Pretoria is voorgesteld met het oog op de inwij ding van het voortrekkersmonument in December aanstaande aan enkele ver keersagenten vacantie te verlenen (bui ten bezwaar van de Preborlaanse schat kist), ten einde hen in de gelegenheid te stellen, een by deze plechtigheid pas sende baard te laten groeien. BEVIN NAAR DUITSLAND. In antwoord op een telegram van de minister-president van Rynland-West- falen, Karl Arnold, heeft Bevin ver klaard, dat hy zich na zijn terugkeer uit Washington naar Duitsland zal be geven. De Britse minister van butenilandse zaken was door Arnold uitgenodigd om zich ter plaatse op de hoogte te stellen van de toestand in verband met de voorgenomen grenscorrecties tussen Duitsland en de Beneluxlanden. I OVERDRACHT „HERBOUYVPLICHT" BOERDERIJEN. Betreffende de overdracht, resp. het overnemen van de zgn. herbouwplicht voor een boerderij deelt men ons van bevoegde zyde mede, dat de financie ringsregeling voor de herbouw van ver woeste boerderyen slechts toepassing kan vinden indien de herbouw van de boerdery voor de uitoefening van het bedrijf noodzakelijk wordt geacht. Wanneer de gronden, behorende by de verwoeste boerdery, zijn vervreemd, zodat niet meer van een landbouwbe- dryf kan worden gesproken, dan wordt de herbouw van de boerdery niet meer als noodzakelijk beschouwd. Overdracht van de zgn. Herbouwplicht heeft dan uiteraard geen zin. Ook wanneer de eigenaar, ondanks de verwoesting nog voldoende ruimte heeft overgehouden om zyn bedryf uit te oefenen, wordt herbouw niet nodig ge acht. In dergeiyke gevallen kan het doel van het overdragen van een zgn. herbouwplicht, n.l, het bouwen van een nieuwe boerdery volgens de geldende financieringsregeling, niet worden be reikt. Dit impliceert, dat practisch alleen overdracht van herbouwplicht mogelyk is. wanneer met de verwoeste boerde ry tevens de daarbij behorende gronden worden overgedragen. FRANKRIJK EN HET ATLANTISCH PACT. De Franse Nationale Vergadering heeft met 410 tegen 182 stemmen een communistisch verzoek om onmiddel lijk een debat over het Atlantische pact te houden verworpen. De communistische fractieleider, Jacques Duclos zeide, dat het hier een oorlogspaot gold en daarom wenste hy het debat. Het pact was strydig met het Frans-Sovjetrussische verdrag en het Handvest der V. N. Schuman, minister van buitenlandse zaken, zeide dat de regering tegenstan der was van een debat op het ogenblik. Het paot zou echter ter ratificatie aan het parlement worden voorgelegd. Glimlachend wendde hy zich naar de communisten en zeide: „Gy hebt hrt middel om de ondertekening van het pact te verhinderen dat is de omver werping van de regering". Schuman protesteerde tegen wat hy noemde „het voeren van een tenden tieuse campagne" tegen het pact. „Ik kom van Oo9t-Frankrijk dat zo zeer door de oorlog geleden heeft. Ik zou my nooit met een pact Inlaten dat het uit lokken van een nieuwe oorlog ten doel heeft", zo zeide de minister. 4 April uitspraak zuil pleidooi voor „Les lettres fran- gaises" voortzettend, deed mr Nord- mann een felle aanval op de Verenig de Staten, waar „de vrijheid heerst, die Kravchenko gekozen heeft". „Een beroemd Amerikaans burger", meest ecnler zijn zoon naar een uni versiteit in de Sovjet-Unie zenden, om dat de Verenigde Staten geen vryheid van onderwys geven voor de zoon van een negerzanger, aldus Nordman, doe lend op Paul Robeson. Nordmann haalde een waarschuwing aan, die volgens zyn zeggen de gena turaliseerde Amerikaan Thomas Mann had uitgesproken teven „geestelyke on verdraagzaamheid" -„ij aanvallen op de democratische vrijheid, die zouden voorkomen in de Vèrenigde Staten en die Thomas Mann zouden hebben her innerd aan de peri-«de m Duitsland, onmiddellijk voorafgaand aan Hitlers opkomst. Ten bewyze van zyn stelling, dat anti communistische schryvers zoals Krav chenko, dikwijls in het fascistische I kamp terecht komen, vertelde Nord- j mann, dat Kravchenko's boek in Span- 1 je gepubliceerd was en wees hy op het lot van de Franse ex-communist i Jacques Doriot, die met de Duitsers in I Rusland vocht en bij een luchtaanval werd gedood. De bewering, dat Kravchenko een agent van de Amerikaanse geheime dienst was, staafde Nordmann door er op te wyzen, dat eiser met valse papie ren naar Frankrijk gekomen is onder speciale Amerikaanse protectie. „Eminente Franse burgers als de dichter Paul Eluard kregen geen Ame rikaans visum en mevrouw Joliot-Curie werd op Ellis Island gevangen gezet, dcch Kravchenko had speciale privi leges," aldus Nordmann. De verdediging legde vervolgens, wat zy noemde, een officiële verklaring van het 'Sovjetrussische departement van Buitenlandse Zaken over, waarin de tails werden gegeven van beweerde han delingen van drie getuigen, die Krav chenko's advocaten uit Duitse kampen voor verplaatste personen hadden laten komen. Hier interrumpeerde Kravchen ko's advocaat, mr Izard, en schreeuwde nydig: „Dit is afschuwelyk". Mr Nord mann zeide, dat hy het document van Sovjetrussische getuigen had ontvan gen, dié" het van hun regering hadden meegekregen. Kravchenko, die reeds meer dan een week niet aanwezig was geweest, werd opnieuw bestormd door autogrammen- jagers, meest vrouwen. De rechtbank zal op 4 April uitspraak doen. Kravchenko eist van „Les Let tres fran^aises" een schadeloosstel ling; van byna 10.000 pond sterling. KRAVCHENKO'S LAATSTE TOESPRAAK. Kravchenko hield gisteravond zyn laatste toespraak in dit langgerekte pro ces. Hierin maakte hy het denkbeeld van het bestaan van een „ijzeren gor- dyn" tussen Oost en West Deiacheiyk. „Dit," aldus Kravchenko, „is niets an ders als een product van geestelyke luiheid," Hy verklaarde heftig: „Er be staat geen yzeren gordijn en dat heeft dit proces duidelijk aangetoond," Kravchenko deed een beroep op de Duitse autoriteiten hebben in het grensgebied van Selfkant in het dorp Gangelt (ten Oosten van Sittard) een demon stratie georganiseerd tegen de voorgenomen grenscorrecties. Tot de sprekers behoorde de minister-president van ford-Rhein Westphalen, dr Karl Arnold. Een troep jagers, die een expéditie door de Belg.sche Congo maakt om exem plaren voor diergaarden te vangen, legden in het bos van Anguma bij de plaats Bilota deze enorme mannelyke gorilla neer. die een jongere soortgenoot te hulü wilde komen Het dier had een lengte van 1,96 meter en een borstom- vang van 1,55 meter. rechtbank een „duidelijk en streng von nis" tegen de beklaagden te wyzen. „De tyd is gekomen voor de Wester se wereld, om op te houden met vceren van een struisvogelpolitiek: zij moek de feiten klaar en duidelyk onderken nen en zich de situatie in haar volle ernst voor ogen stellen. De wereld kan niet vry zyn, indien een zesde gedeelte van haar bevolking onder de dictatuur leeft van een geheime staatspolitie, waarvan de uitoefening gepaard gaat met verschrikkingen, welke de wereld nog nimmer heeft gekend," aldus Krav chenko. Hy pleitte voor het maken van een duidelyk onderscheid tussen de Sovjet russische regering en het door haar geregeerde volk. „Indien de Europese volken zich niet losmaken van hun vrees voor het communisme en zich niet aan- eenscharen tegen de Sovjetrussische bedreiging, lopen zij gevaar hun vry heid en onafhankelijkheid te verlie zen," vervolgde hy. Ktavchenko verklaarde verder, dat de Sovjetrussische getuigen er niet in wa ren geslaagd ,.het bewind van Stalin" voor een democratische en vrije rege ring te verdedigen. Hy beschuldigde hen van „meineed en het vervalsen van documenten." LES LETTRES FRANCAISES. De directeur van „Les Lettres fran- saises", Morgan, verklaarde ln zyn slot toespraak dat crypto-fascistische mach ten in de Verenigde Staten bezig wa ren voorbereidingen te treffen voor het voeren van een nieuwe oorlog tegen de Sovjet-Unie. Kravchenko's beek „een monument van politieke leugenkunst" - was volgens hem één van de middelen om de openbare mening op deze oorlog voer te bereiden. De schrijver van het docr Kravchen- ke aangevochten artikel in „Les Lettres frangaises", Wurmster, hield óe laatste toespraak van het proces. Hy verklaar de, dat degenen, tegen wie het proces in feite was gevoerd, „niet Morgan en hijzelf waren, dcch Marx, Engels. Le nin, Stalin en het grote land, dat de onwrikbare toeverlaat vormt van mil- lio^ien .arbeiders door de gehele we reld. Geen ongehoorzaamheid maar ivijs beleid tXGELSE MINISTER IN ONS LAND. De Engelse minister voor Transport tnd Traffic, A. Earnef, brengt op uit nodiging van de Nederlandse minister ■an Verkeer en Waterstaat een oriën terend bezoek aan Nederland. De heer Earnef arriveert vandaag in ons land en zal o.m. een aantal water staatkundige werken bezoeken. ZACHT OVERDAG. De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met weinig wind en nog mkele overdrijvende wolkenvelden. Ge durende de nacht en vroege ochtend Plaatselyk nevel of mist en tameiyk ïoud, doch byna nergens nachtvorst, in de namiddag over het algemeen zon dig en zacht weer. 24 MAART. Zon op: 6.35 uur; onder: 18.59 uur. Maan op: 5.27 uur; onder: 13.05 uur (LK.). Hoogwater te Katwyk te 0.03 en 12.17 uur. bit nummer bestaat uit zes pagina's. Canada belasting-paradijs GROTE VERLAGINGEN. De Canadese minister van Financiën, Douglas Abbott, heeft gisteravond een zoals hy het zelf noemde „pro gramma tot het Invoeren van belas tingverlaging bekend gemaakt, zoals nog nimmer by een parlement hetzy in hetzij buiten Canada, is ingediend." Minister Abbott sprak deze woorden by het indienen van zyn „zonneschyn- begroting" by het Canadese Lagerhuis. De inkomstenbelasting wordt het sterkst verminderd cn wel gemiddeld met 32%. Dit resultaat is bereikt door het verhogen van de grens voor belasting vrije inkomens en het verlagen van het he f f ingspercen tage Als gevolg van de ingevoerde belas tingverlagingen zullen 750.000 personen van de lyst van belastingbetalers wor den afgevoerd. Van de overbiyvende zal 75% gemiddeld 15% van het belastbare inkomen aan belasting betalen. De nieuwe inkomstenbelasting gaat in met terugwerkende kracht tot 1 Janu ari 1949. De Canadese regering zal hier door jaarlijks 270 millioen dollar min der ontvangen. Er worden ook andere belastingverla gingen ingevoerd, als gevolg waarvan de ontvangsten der Canadese regering jaarlyks in totaal met een bedrag van 323 millioen dollar zullen teruglopen. DE BRITSE TROEPEN TE AKABA. Israël heeft officieel bij de V^ig- heldsraad een klacht ingediend over de aanwezigheid van Britse troepen te Akaba, wat het „een schending van de op 29 Mei door de Veiligheidsraad aan genomen resolutie" acht Israël is van mening, dat deze aanwezigheid een „averechts effeot" kan hebben op de onderhandelingen met Transjordanië Dr Ralph Bunche, de waarnemende bemiddelaar der Verenigde Naties in Palestina, heeft gisteravond aan de Veiligheidsraad gerapporteerd, dat het onderhouden van patrouille-activiteit en het versterken van de vóór het slui ten van de wapenstilstand in Palestina aan weerszyden van de grens in het Akaba-gebied gelegen troepen „in stryd is met de wapenstilstandsvoorwaarden, die door beide partyen zyn aanvaard". Dr Bunche deelde verslaggevers mede, dat hy sprak over „versterkingen van elke aard, de Britse inbegrepen". Een Britse woordvoerder te Lake Suc cess zeide, dat de aanwezigheid van Britse troepen te Akaba niets te maken had met de wapenstilstand in Palestina. Hij voegde er aan toe, dat de aanwezig heid van deze troepen volledig in over eenstemming is met de rechten, welke Engeland volgens zijn verdrag met Transjordanië bezit. Voor het Hoger Militair Gerechts hof, voorgezeten door mr Doornbos, heeft gisteren terecht gestaan de 63- jarige generaal-majoor b.d. E. J. Har berts, aan wie ten laste is gelegd, dat hy als commandant van het tweede legercorps in de Meidagen van 1940 de bevelen van de commandant eigen dunkelijk heeft overschreden en door desertie zijn vechtende troepen in de steek heeft gelaten. De advocaat-fis caal bü het Hof, mr Van Gilscn, heeft gevraagd, verdachte vrij te spreken van deze tenlastelegging. Deze zaak is. zoals de advocaat-fis caal mededeelde, reeds dadelijk na de capituatie in 1940 onderzocht. Zy werd toen by beschikking van de comman dant van het justitieel garnizoen te Utrecht verwezen naar het Hoger Mili tair Gerechtshof. In die dagen werd ge sproken over „het schandaal-Harberts". De NSB trachtte hieruit politieke munt te slaan. Invloedrijke militairen wisten echter te voorkomen, dat de zaak voor het Vredesgerechtshof gebracht. Het onder generaal Harberts gestelde tweede legercorps bestond uit de He en de IVe divisie en was ingezet bij de Grebbeberg Op 12 Mei 1940 gaf de commandant veldleger bevel aan de commandant van de He divisie, een aanval op Rhenen te ondernemen De commandant van de IVe divisie werd onder zijn bevelen gesteld. Toen gene raal Harberts van dit bevel hoorde, ge lastte hy de commandant van de IVe divisie een tegenaanval te ondernemen en hy stelde de He divisie onder diens commando. Voor het Hoger Militair Gerechtshof verkaardc generaad Harberts, dat de IVe divisie reeds naar Rhenen opmar cheerde. Zyn regeling kon, zo meende hii destijds, de tegenactie slechts be vorderen. Hy had de commandant veldleger van het gewijzigde op de hoogte gebracht en die had geen be zwaren geopperd. De advocaat-fiscaal, mr Van Gilssn, verklaarde in zyn requisitoir, dat men zeer voorzichtig moet zyn met een oordeel uit te spreken over wat men noemt „lafheidsdelicten". Dikwyis zyn beschuldigingen geuit, zo zei hij, uit de behoefte om een schuldige te vinden voor het falen van een actie. Er was geen snrake van opzctteiyke ongehoorzaamheid. Het verlaten van de commandopost noemde de advo caat-fiscaal een voorbeeld van wijs beleid en vooruitziende blik. De door generaal Harberts getroffen regeling voor de terugtocht was naar het oor deel van mr Gilsen een vrijpostige, doch een gelukkige keuze. De terug trekkende troepen konden daardoor worden opgevangen en naar verschil lende plaatsen worden gedirigeerd. Jhr mr Beelaerts van Blokland, de raadsheer van generaal Harberts. vroeg het Hof, wanneer het tot vrilspraak zou komen, deze vrijspraak te willen moti veren en positief te willen aanduiden, dat generaal Harberts in de Meidagen van 1940 er van gemaakt heeft wat er van te maken was. De beklaagde sloot zich bij deze woorden aan en bracht no? ln herinnering, dat hii nu reed- negen jaar lang van lafhartigheid te velde was beschuldigd. Over 14 dagen zal het Hoger Militair Gerechtshof uitspraak doea. De atoom-wapens HEEFT DE SOVJET-UNIE ZE OOK? Dr David Bradley, een geleerde op het gebied der atoomenergie, heeft in een toespraak te Washington verklaard, dat de Sovjet-Unie niet s'echts het atoomgeheim bezit, doch mogelijk reeds atoomwapens fabriceert". Dr Bradley is de opsteller van het verslag over de proeven met atoombom men bii Bikini. Het geloof, dat de V.S, een monopolie betreffende de kennis der atoomenergie bezitten, vormt een der „vier noodlot tige waandenkbeelden", die de Ameri kanen onvoorbereid doen zijn op een mogelyke atoomoorlg, zo zeide Bradley. „Deze vier waandenkbeelden ziin ons grootste gevaar, groter dan het gevaar van het prijsgeven van enige weten schappelijke formulieren." De vier waandenkbeelden waren de volgende: 1. De „mythe van het geheim". De Sovjet-Unie, zo kon men als zeker aan nemen. was in het bezit van het we tenschappelijke geheim van de atoom bom. 2. De kwestie van de kennis, hoe de atoomwapens te maken. Volgens dr Bradley hebben de V.S. slechts een voor sprong van zeer tijdelijke aard. Ieder die een atoomtoren kan bouwen, kan olutonium maken Het Is zeer wel mo gelijk. dat een geïndustrialiseerde Sov jet-Unie, gesteund door gevangen ge nomen Duitse geleerden reeds atoom wapens produceert. 3. Het was "evenzeer een waandenk beeld, dat de atoomwapens absolute wa pens zijn. Zy zijn dit niet. Zil ziin on derhevig aan duidelijke beoerkingen en behoren wel degelijk op strategische en tactische wjjze gebruikt te worden. 4. Het laatste even absurde als ge vaarlijke denkbeeld was de mening, dat de atoomwapens in werkelijkheid niet van zo groot belang zijn. Er werden po gingen gedaan de waarde van de atoom bom omlaag te halen. Dr Bradley zeide te hopen dat David Llliental. voorzitter van de atoomcom missie, toestemming zou ontvangen de analyse van de uitwerking van atoom- wanens der commissie te pub'icrpn H°t officiële rapport over de proeven bil Bi kini behoorde eveneens bekend gemaakt morden. Het volk in onwetendheid te houden zou evenveel succes hebben als het bouwen van een Maginot-linle ,,on kprk^'pn in het midden van de Oceaan, aldus dr Bradley. LUXE FIETSEN VRIJ IN PRIJS. (Van onze Haagse redacteur). Naar wy vernemen zyn door de vak- gToep de prysbepalingen voor luxe ry- wielen opgeheven. Ook enige productie bepalingen zyn tegelykertijd vervallen verklaard, zodat ln de rijwielbranche weer vryheid van handelen komt. ONZE VERLIEZEN De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd;' Korp. A. M. Terloo, Oudenbcsch (N.-Br.) Sold, le kl. A. P. van der Vliet, Zoctcrwoude. Sold. P. A. Jacobsen. Renkum. Sold. H. J. den Brok, Oss. Sold. J. van Beek. Rotterdam. Sold. T. Boer, Sliedrecht. Korp. D. J. van Hunnik, Veenen- daal. Sold, le kl. I. van den Bosch, Kes teren. Serg J. M. Harmsma, Haskerland. 2e It W. Warmer, A'dam-C. Majoor C de Zwaan, A'dam-C. Sold. A. J. Ververda, Wierden (O.) Sold. J. T. Hensgens, Kerkrade. Serg. J. M Hermens, Amstenrade. Serg. H. J. J. in 't Hulst. Venray Sold. J. P. Willems, Posterholt <L) Sold H. M. Raaymakers. Veghel. Korp. J. C. Snaterse, Gouda. Kon. Ned. Ind. Leger: Men sold. 2e kl. Infie C. Jacob, Indonesië. Men. sergt, 2e kl. Infie. R. M. Po- mantow, idem. Jav. sergt, 2e kl. Infie. Ngatman, idem. Jav. sold. 2e kl. Infie. Sairan, id. Proef verbintenis soldaat Soewar- di, idem. Men. sold, le kl. Infie. A. E. Run- tuwene. Idem. Boeg. sold. 2e kl. Infie. Sastra, id. Mai. sold, le kl. Infie. Abdcerahin, Idem. Mai. sold. 2e kl. Infie. Hasan, Id. Amb. sergt. 2e kl. Infie. Z. N, Mu- tulessy, idem. LEIDSCH Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red 21507 Witte Singel 1. Leiden - Giro no.; 57055

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1