Herstel der Republiek binnen 14 dagen Palar stelt zes „eisen" in Veiligheidsraad Rapporten gevraagd over Djokja, militaire situatie en wreedheden WEERBERICHT Gromyko hoofd Sovjet-delegatie naar de V.N.-vergadering Vleescrisis in Engeland Mr Nordmann begint pleidooi in Kravchenko s proces 66ste Jaargang yM r DINSDAG 22 MAART 1949 No. 62648 LEIDSCH DAGBLAD I Directeur: J W Henny j Hoofdredactie: B. W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN V LUULH ILi> UIVIO I I\ f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dlr en Adm.: 25041; Red 21507 Witte Singel i, Lelden Giro no.: 57055 95 99 Gisteren kwam de Veiligheidsraad «er bijeen ter bespreking van de In donesische kwestie. De Republikeinse afgevaardigde Palar vatte zijn stand punt als volgt samen: 1. De resolutie moet onmiddellijk worden uitgevoerd en de procedure hierin voorgesteld moet worden ge volgd. 2. Een preliminaire conferentie on der auspiciën van de Unci zou in leder geval geen ander doel kunnen hebben dan het onmiddellijk herstel van de Republikeinse regering. Hier voor is het voldoende dat de resolu tie zelf wordt uitgevoerd. Het herstel van de Republiek moet binnen 14 da- pen geschieden. 1 De Unci moet onmiddellijk een rapport indienen over de situatie in Djokja. i De Unci moet onmiddellijk rappor teren over de militaire situatie, ook in die gebieden, welke voor 18 Dec. j.l. onder Nederlandse controle ston den. 5. Een onmiddellijk onderzoek naar wreedheden van beide zydrm moet worden ingesteld door een internatio nale commissie. Eerste spreker was de afgevaardigde- ran India, Sen, die betoogde, dat dr Van Royen reeds op 2-8 Januari funda mentele bezwaren had ingebracht tegen de resolutie. In het bijzonder gold dit, ioljens dr Van Royen, van het herstel ran de Republikeinse regering in Djok- ji. De Nederlandse regering was van mening, dat de uitnodiging aan de Republikeinse leiders tot het bijwonen ran de Ronde-Tafelconferentie in Den j een voldoende tegemoetkoming ras aan de resolutie. De vertegenwoor diger van India citeerde hierna de me ting uitgedrukt in de laatste rede van d? Amerikaan Austin, die constateerde, dat de Nederlanders nog niets hebben «daan tot uitvoering van de resolutie. Sprekend over het voorstel van Canada seende deze afgevaardigde, dat dit niet •duidelijk was. Alle sprekers hebben er <*n verschillende uitleg aan gegeven. Naar de mening van spreker zou een preliminaire conferentie alléén tot doel aogen hebben een onmiddellijk herstel ran de Republikeinse regering. De Vei ligheidsraad zou echter eerst nauwkeu rig het doel van een dergelijke confe rentie moeten omschrijven. Sen verklaarde nog, dat de vrede in Azië in gevaar was gebracht door het voortduren van de vijandelijkheden in Indonesië. Hiervoor is Nederland ver antwoordelijk. De 19 landen van New Delhi hebben de Nederlandse rege ring veroordeeld als aanvaller. De situatie in Indonesië wordt met de dag slechter en de chaos groter. De vertegenwoordiger van de Repu bliek, Palar. verwees hierop nogmaals caar de hinderpalen, die volledige over tocht van de souvereiniteit in de weg ?raan en die z.i. zijn te vinden in de Nederlandse Grondwet. De hierin ver ratte bepalingen betreffende de band ?an Indonesië met Nederland zijn een- Hjdig door Nederland opgelegd. Spr. riaakte in het bijzonder bezwaar tegen ce waarborgen van goed bestuur en de handhaving der algemeen menselijke rechten door de Ned. Indonesische Unie. Alleen een souverein Indonesië kan en aoet cieze waarborgen geven. Boven- dlen is deze Unie-taak volkomen een- djdlg door Nederland, alleen vastge- öeld. Palar wees nog op de tweemaal met Het geld te Berlijn BESCHULDIGING VAN KOLONEL YELIZAROF. Kolonel Alexis Yelizarof, waarne mend Sovjet-commandant van Berlijn, toft de Westelijke mogendheden er van beschuldigd „verdere stappen te nemen raor de verdeling van Berlijn" door let verbieden van de Oostelijke mark h West-Berlijn. De gevolgde politiek was zonder twij- !el schadelijk voor de Berlijners en de konomie van de stad. Daarentegen tonden de maatregelen weinig kwaad uitrichten tegen de geldcirculatie in de Sovjet-zone of tegen de stabiliteit van ie Duitse bank, zo zeide Yelisarof. De Duitse banken in de Sovjet-sec- 0r hadden opdracht ontvangen „de Noodzakelijke instructies te coördine ren" met betrekking tot de geldhervor- ning in West-Berlijn. Er zouden geen maatregelen getroffen worden om de '■'est-Berlijners te verhinderen hun kostelijke marken in de Sovjet-sector in de Sovjet-zone uit te geven, zo tervoigde Yelisarof. RUSTIG WEER De Bilt verwacht tot morgenavond: Weinig wind met voornamelijk in de Nacht en vroege ochtend plaatselijk sovel of mist. Overigens enkele over levende wolkenvelden en overwegend toog weer. Iets zachter. 23 MAART. Zon op: 6.38 uui; onder: 18.57 uur. Maan op: 4,58 uur; onder: 11.51 uur (IJL). Hoogwater te Katwijk te 10.38 en 23.33 tür. Oil nummer bestaat uit zes pagina's. algemene stemmen aanvaarde resolutie in de B.F.O., waarin herstel van de Republikeinse regering geëist wordt, waarna hij bovengenoemde eisen stelde. De afgevaardigde van Pakistan, kolo nel Abdurrahim Khan betoogde hierna, dat een zeer belangrijk en fundamenteel beginsel in het geding was. HU ver klaarde, dat zijn regering niet kon in stemmen met de theorie, dat een agressieve mogendheid zou kunnen wor den toegestaan een onwettig doel te be reiken door middel van militair geweld. Hij was van mening dat, indien de Nederlanders het werkelijk'ernstig me nen zelfs een preliminaire conferentie zoals door Canada en Nederland voor gesteld niet noodzakelijk is. Hy deed een beroep op de Nederlanders om zon der enige aarzeling te beginnen met althans enige der meest gematigde eisen van de Veiligheidsraad uit te voeren. De afgevaardigde van Egypte, Bey Fawzi, opponeerde tegen de Belgische gedelegeerde Van Langenhove, die de suggestie had gedaan, dat de raad in zake Indonesië evengoed een compro mis zou kunnen vinden met betrekking tot haar eigen resolutie als zij in het geval van Palestina. De Egyptenaar verklaarde, dat het juist was omdat de Ver. Naties vervallen waren in com promissen met haar eigen oorspronke lijke beginselen, dat zy aan gezag had den ingeboet, Palestina was een bij zonder slecht voorbeeld, en hij drong er bij de raad op aan niet het voorbeeld van Palestina te volgen. De vertegenwoordiger van Frankrijk, Jean Chauvel, verklaarde: „Als de Re publiek binnen 14 dagen wordt hersteld, wie garandeert ons dan, dat de Repu blikeinse leiders daarna bereid zullen zyn deel te nemen aan besprekingen of aan de Ronde-Tafelconferentie te Den Haag. Daarpa werd de bijeenkomst van de Veiligheidsraad verdaagd tot mor genmiddag te 3 uur. Amerika's militaire steun Andrei Gromyko ral het hoofd zijn van de Sovjetrussische delegatie naar het tweede gedeelte der a gemene ver gadering der VN, die in Auri] in Wash ington wordt gehouden, na in Parijs te zijn begonnen. Gromyko is eerste plaatsvervangend minister van bui tenlandse zaken. Tot de delegatie zullen eveneens be horen: Malik, eveneens plaatsvervan gend minister van buitenlandse zaken en vertegenwoordiger in de Veiligheids raad, Zaroebin, Sovjet-ambassadeur in Engeland, Panjoesjkïn, ambassadeur te Washington en Serapkin, plaatsvervan gend vertegenwoordiger in de Veilig heidsraad. Gromyko is reeds uit Moskou naar New York yertrokken. De communistische actie tegen het Atlantisch pact wordt natuurlijk fel voortgezet. Allerlei beschuldigingen wor den geuit over het afstaan van bases aan de V. St. etc. PACT IN ITALIË'S SENAAT. Graaf Carlo Sforza, de minister van buitenlandse zaken, heeft in de Itali aanse Senaat het debat over het Noord- atlantisch pact geopend. Hij verklaarde, dat Italië niets anders te doen stond als tot het pact toe te treden, als het „zijn vredeswerk wilde voortzetten en zijn veiligheid wilde waarborgen". In de verdragen, die Rusland met de Oost- europese landen had gesloten en ook in de verdragen „tussen de satellieten on derling" werden als „casus belli" be schouwd niet alleen feitelijke agressie, maar ook, het gevaar voor agressie. Deze termen waren voor gevaarlijke in terpretaties vatbaar. Sforza zeide, dat elke gedachte van de regering naar handhaving van de vrede uitgaat. ..Ik vertrouw dat het in Bel grado begrepen wordt, dat wij vrede willen, zowel in het binnenland als met het buitenland en dat wij wensen, dat onze grenzen ongeschonden blijven. Ik hoop, dat dezelfde stand van zaken ook steeds voor Joego-Slavië zal gelden. De Italiaanse republiek hecht groot belang aan de handhaving van goede betrek kingen met de Sovjet-Unie", aldus de minister. Sforza vervolgde: „Wij hebben nooit verzoeken ontvangen om militaire ba ses. Ook hebben wij nooit bases aange boden". De publieke tribunes in de senaat wa ren geheel bezet. Politie-jeeps patrouil leerden buiten. Toen graaf Sforza de positie van Ita lië met betrekking tot het Atlantisch pact uiteenzette, riep een communisti sche senator: ..Nu zijn we werkelijk in het paradijs", waarop Sforza antwoord de: „We hebben de hel tenminste ver laten". Een communistisch voorstel, dat het pact eerst naar de senaatscommissie voor buitenlandse aangelegenheden zou worden verwezen, werd bij handopsteken verworpen. Tijdens demonstraties tegen het At lantisch verdrag te Lavello bij Potenza, dat 100 kilometer ten Oosten van Sa lerno ligt, werden 11 personen, onder wie 4 politiemannen gewond. De politie maakte gebruik van traangas bij een poeing de menigte uiteen te dryven. die zich verzette en drie politiemannen ont wapende. Daarop ontstond een schiet partij, DE AMERIKAANSE MILITAIRE HULP VOOR EUROPA. President Truman zal het congres om grote vrijheid van handelen bij de ver deling van wapenen voor Europa ver zoeken, wanneer het programma van - militaire hulo aan het congres wordt voorgelegd. Het zou zijn bedoeling zijn niet door het congres te worden gebon den om een bepaalde som voor elk land apart uit te trekken, doch te verzoeken om een totaalbedrag, dat hi1 zou kun nen verdelen naar goeddunken van het ministerie van buitenlandse zaken en naar eigen goeddunken. Naar men meent, zal door deze me thode in noodtoestanden voorzien kun nen worden, mochten deze zich voor doen. Volgens de huidige schattingen zal het programma in het eerste jaar tus sen 1 en 1% milliard dollar kosten. Vinson (democraat), voorzitter van de hulscommissie voor de strijdkrachten, voorspelde dat het Huls van Afgevaar digden het plan zou goedkeuren. Invloedrijke senatoren staan ei* ech ter op te weten hoe hoog de kosten zijn, alvorens zij hun steun toezeggen. Naar de Belgische crisis COMPROMIS-VOORSTEL DER KATHOLIEKEN. De Belgische katholieke party heeft een compromisvoorstel gedaan om een dreigende breuk in het katholiek-socia listische kabinet in verband met een geschil over de werkloosheidsuitkering te vermijden. De katholieken, die het plan van de socialisten tot een extra-belasting op ondernemingswinsten ter betaling van de onlangs verhoogde steunuitkeringen hebben verworpen, hebben een andere methode voorgesteld ter verkrijging van de nodige middelen: drie milliard francs per jaar. In het katholieke plan, dat is opgesteld door minister van Financiën Gaston Eyskens, worden verschillende bezuinigingen voorgesteld, o.m. verla ging van de regeringssubsidies aan de spoorwegen en van de duurtetoeslagen op de laagste lonen. Politieke waarnemers betwijfelen, of de socialisten het compromis zullen aan vaarden. Dreigende stakingen in Finland ONDER RODE LEIDING. De Finsè vakverenigingen van arbei ders in de metaalindustrie hebben met 12.000 tegen 700 stemmen besloten het werk neer te leggen. Dit besluit heelt betrekking op 34.000 arbeiders van een 130-tal fabrieken. Leskinen, de secretaris van de soci aal-democratische partij in Finland, heeft op een persconferentie verklaard, dat de Finse communistische partij van plan is tegen het einde van Ap^l een reeks werkstakingen op touw te zetten, die de meeste grote industrieën zullen treffen. Hij zei. dat de communistische partij thans reeds een speciaal kader op leidt met het oog op de ongeregeldhe den, die uit de stakingen kunnen voort vloeien. „Het is onwaarschijnlijk", aldus Leskinen, „dat een kabinetswijziging deze communistische agitatie zal kun nen verijdelen". Bij de Noordzee-badplaats Callantsoog ligt het bekende natuurreservaat „Het Zwanenwater", een duinmeer en één van de broedplaatsen van de zeldzame lepe laar. Een begroeid deel van dit reservaat met een oppervlakte van 24 HA wordt thans gereed gemaakt om als eendenkooi dienst te doen. De lokeenden worden met hun nieuwe omgeving vertrouwd gemaakt. De be doeling is, dat deze „verraders" hier ook gaan nestelen. De Franse verkiezingen Thans zijn de volgende cijfers bekend van de verkiezingen der Franse depar tementale raden: Gaullisten 25,34 procent Communisten 23,54 Rechtse onafhankelijken 15,12 Socialisten 16,81 Radicalen 11,12 M.R.P8,07 De laatste drie partijen vormen de regeringscoalitie. Zij behaalden geza menlijk 36 procent. De Gaullisten verklaren met 32 pro cent 266 van de 735 zetels te hebben gewonnen. Het ministerie van binnen landse zaken verklaart echter, dat zij met 25,34 procent slechts 170 zetels heb ben veroverd. De „cijferslag" zal Waar schijnlijk pas beëindigd zyn, als aan staande Zondag de resterende 785 ze tels zijn gekozen. Britten zijn nu practisch vegetariërs (Van onze Londense correspondent) Twee jaar geleden zaten we op een goede dag zender kolen. Op het ogen blik kunnen de slagers wel met pen sioen gaan, want we bevinden ons mid den in een vleescrisis, die van de Brit ten practisch vegetariërs maakt. Het is begrijpelijk, dat de verdere inkrimping van het vleesrantsoen tot een nooit tevoren bereikt minimum het Lager huis in opschudding heeft gebracht. Maar er zit blijkbaar niets anders op. Het vleesrantsoen wordt hier naar de prijs vastgesteld; zodat men van Eerste burger - beste visser. President Truman brengt een veertiendaagse va- cantie door in het zonnige Florida. Hier is hy (met helm) aan het vissen in ge zelschap van zijn adjudant voor luchtvaartzaken. Brigadier-Generaal Robert Landry op het marinevaartuig „Het grote Wiel" in de buurt van Key West. De president ving die dag twee knapen van 16 pond en was daarmee de beste visser van het gezelschap. goedkope soorten meer krijgt, doch om gezet in gewicht betekent de nieuwste vermindering, dat men wekelijks ne gen schamele Engelse ons oftewel een Hollands half pond en dan nog hoofd zakelijk bevroren vlees met been ont vangt. Daarbij komt dan nog een onsje cornedbeef en het afzonderlijke bacon- rantsoen van een half Nederlands ons. De oorzaak van deze misère is, dat Argentinië schromelijk ln gebreke bleef om het met Engeland afgesloten con tract na te komen. Het werd slechts voor driekwart uitgevoerd, aangezien Argentijnen liever aan Amerika ver kochten, omdat ze dringend om dol lars verlegen waren. Het vlees, dat Amerikaanse importeurs kochten, ging echter vaak rechtstreeks naar Europa, ook weer voor dure dollars. Door het vleestekort, bevorderd door bevolkings toename en verhoging van de levens standaard in verschillende landen, ver keert Argentinië tijdelijk in 'n machts positie en maakt daar dankbaar ge bruik van. Het verbood Engeland reeds als inkoper voor derden op te treden. Dit heeft b.v. tot gevolg gehad, dat Nederland nu duurder af is. De Ar gentijnse regering heeft de gehele ex port in handen en dat maakt de din gen er niet gemakkelijker op. Britse on derhandelaars, die thans bezig zijn een nieuw contract op te stellen, weigeren toe te geven aan de Argentijnse druk om hogere prijzen te betalen of dollars beschikbaar te stellen. Engeland bijt thans van zich af op de enige manier, waarop het dit kan doen, n.l. door zelf op een houtje te gaan bijten. Het is best mogelijk, dat er in de komende critieke weken nog meer van het rantsoen af moet met het oog op de opgeteerde reserves. Misschien komt er nog wel eens een apothekersweeg schaaltje aan te pas om onze brokjes vlees af te meten. De Engelsen geven toe, allesbehalve meesters te zijn in de culinaire kun sten. Maar van vlees, dat het hoofd bestanddeel placht te wezen van hun in continentale ogen vaak lakenswaar dige maaltijden, hebben zij verstand. Het biefstukloze Engeland voelt zich dan ook diep ongelukkig. De nieuwe noodtoestand vormt evenwel een extra prikkel om de eigen veeteelt op te voe- ien. Hieraan is men reeds hard bezig, maar er is tyd voor nodig, voordat de vèr-reikende agrarische plannen tast bare rsultaten zullen afwerpen. De regering heeft zo juist als aan moediging van de veefokkers en zuivel- bereiders verhoogde prijzen vastgesteld. Het proces tegen de communistenleiders in de V. St. Een procureur van de regering heeft voor een federale rechter en jury te New York verklaard, dat de elf vooraan staande Amerikaanse communisten, die thans terechtstaan op beschuldiging van samenzwering, de lont konden aan steken tot een revolutie van „macht en geweld" in de V. S. HU besohuldigde de partUleiders er van, dat zy „door middel van klassen en scho len leren, dat 't klassieke model voor de gewelddadige omverwerping van de Amerikaanse regering de Russische re volutie van October 1917 is". Voorts be schuldigde hij de elf er van, dat zij in 1945 de party hebben georganiseerd om propaganda te maken voor het met ge weld omverwerpen van de regering. Een der beschuldigden, de partU- secretaris Eugene Dennis, sprak van „het sinistere doel achter dit ketter proces". Hij zei, dat de „vryheden van het gehele Amerikaanse volk" afhangen van de uitslag van het proces. Hij sprak de beschuldiging van de procureur te gen, dat de principes van de partU ge weld voorstaan bij het omverwerpen van de Amerikaanse regering. Procureur John McGohey zei, dat de elf beschuldigden de nationale raad van de Amerikaanse communistische partU vormden, die kon beslissen over het tydstip van de revolutie. POLITIEKE OPTOCHTEN TE LONDEN VOOR 3 MAANDEN VERBODEN. Alle politieke optochten in het gebied van Londen zijn voor drie maanden bij decreet van de Engelse minister van Binnenlandse Zaken verboden Nog geen 24 uur vóór deze bekend making hadden te Londen grote bot singen plaats tussen antifascisten en de aanhangers van sir Oswald Mosley, voor de oorlog leider der fascisten. De Duitse eenheid DE GEHEIME BIJEENKOMST TE GODESBERG. De geheime conferentie te Godesberg (de vorige week) tussen vooraanstaande Westduitse conservatieve politici en za kenlieden en Rudolf Nadolny, voormalig ambassadeur te Moskou .werd bUeenge- roepen om een „onafhankelijke groep van verantwoordelijke personen te vor men om de be'angen van de Duitse een heid in het oog te houden", aldus is op een persconferentie medegedeeld. welke door dr Hermes. voormalig politiek lei der in de Sovjet-zone, die door de Sov- iet-autoriteiten van ziin functie werd ontheven, en Nadolny werd belegd. Dr. Hermes zei, dat zakenlieden uit de Sovjet-zone waren uitgenodigd de con ferentie te Godesberg bij te wonen „Zij waren niet in staat deel te nemen, maar ons contact zullen wy bewaren," zo zei hij. Hij vervolgde: „Wij moeten trachten de afzonderlijke delen van Duitsland biieen te brengen door gemeenschappe lijk werken aan economische, sociale en juridische problemen". Nadolny, die thans in de Sovjet-zone woont, protesteerde tegen berichten, waarin hij een „afgezant van de Sov jets" wordt genoemd. „Ik verloor myn contact met de Russische diplomaten 18 maanden geleden", zo zei hU. „Bo vendien behoort u te weten, dat wU, oude Duitse diplomaten, nooit enige an dere zaak dan het vaderland en de vre de zullen dienen". Er waren geen plannen voor „een Duitse buitenlandse politiek" besproken te Godesberg. noch plannen voor een regering voor geheel Duitsland. De drin gendste taak was het beginnen van be sprekingen. over de zonale grenzen heen, over vitale problemen als Duitslands voedselvoorziening, nadat de Engels- Amerikaanse hu'p zou zijn opgehouden, het probleem der refugle's en het be houden van een juridisch systeem, aldus dr Hermes. Op een vraag, of hU de voorbereidin gen voor een Westduitse staat als een belemmering voor ziin streven naar een heid beschouwde, antwoordde dr Her mes: „Zij zUn onvermUdeüik geworden door de ontwikkeling in het afgelopen jaar. Ik steun ze. mits zij alleen worden beschouwd als een onderdeel van de weg naar de eenheid van geheel Duits land". In antwoord op een vraag, welke de „voorwaarden" voor officieel contact met politieke leiders van de Sovjet-zone waren, zei hy„Ik geloof, dat de eis van het Duitse volk dat recht en persoon lijke vrUheid overal moeten heersen, ge rechtvaardigd is". HET AMERIKAANSE LEGER. De Amerikaanse minister voor het leger, Kenneth Royal, heeft in de se naatscommissie voor de strUdkrachten gesproken ten gunste van het wetsont werp ter vaststelling van de actieve sterkte van het leger op 837 000 officie ren en manschappen, naast de 750.000 man sterke nationale garde. HU zei, dat er wel is waar geen oorlog ophanden was, maar dat de mogelUkheid ln elk geval bestond. Domme ambtenaren of domme boeren? Geen spek voor hun bek Het rook verlokkelUk naar gebakken spek en verse worst in de boerenwoning ln het grensgebied van Zeeuws-Vlaan deren, waar twee heren op bezoek kwa men. Toen zU aan de blank geschuurde tafel achter een kommetje koffie zaten, vroeg de oudste van het tweetal of de baas thuis was. „Nee", zei de boerin, die was er niet. „We zUn op contróle" zei een van de heren. De boerin haalde de schouders op. Daar had ze de baas nog nooit over horen spreken en zelf had ze er ook nog nooit van gehoord. De ambtenaren vonden dit vreemd. De boerin diende toch te weten, dat ze voor het spek en de worstjes aan de zolder een deugdelUk en gewaarmerkt slachtbriefje diende te kunnen tonen? De bazin was werkelUk verlegen met het geval en moest een kruisvuur van vragen doorstaan. Gelukkig kwam juist de baas thuis. Ook die had echter nooit van slachtbriefjes gehoord. HU slachtte al jaren zonder „zo'n ding". Van dors- briefjes e.d. was hU eveneens onkundig en hU vroeg sinds wanneer de boeren aaarover lastig werden gevallen. De ambtenaren zaten met open mond over zóveel naïviteitzoveel goedge- speelde domheid. Totdat hun oog bleef rusten op een portret van de Belgische Koning, versierd met de Brabantse kleuren. Toen begrepen zU het: Neder landse ambtenaren controleerden op Belgisch gebied.... Nog weinig „groots" Mr Nordmann is gisteren begonnen met zUn pleidooi voor de gedaagde. „Les Lettres fransaises", waarvan Kravchenko 10 millioen francs geëist heeft. Nordmann verklaarde, dat Kravchen- ko's geschriften altijd een politiek doel gediend hadden en niet handelen over het leven en de ervaringen van mensen. Nordmann noemde eiser slechts een be scheiden lid van de 100 man personeel omvattende staf van het Sovjet-ln- koopbureau te Washington, „hoewel Kravchenko zich voordoet als een hoge Sovjet-functionaris om zUn anci-Sov- jetrussische propaganda overtuigender te maken". De verdediging had aangetoond, dat Kravchenko heeft gelogen op bepaalde punten, die men had kunnen verifiëren, aldus Nordmann Als voorbeeld hiervan haalde de ver dediger aan, dat Kravchenko in zUn boek „Ik verkoos de vvyheid" verklaard had, dat de herinnering aan de vroegere volkscommissaris Orjonikidze „uitge vaagd" was. zodat een jonge Sovjet communist heden ten dage niet wist, dat een dergelUke man had bestaan. De verdediging had daarentegen een in 1945 te Moskou gedrukte atlas overge legd, waarin zeven Sovjet-russische plaatsen naar Orjonikidze genoemd wa ren. Vóór de oorlog, aldus mr. Nordmann, was de bewering, dat het Sovjetleger zwak was even geloofwaardig voor het Westen als andere beweringen ten na dele van de Sovjet-unie. Kravchenko's critiek op bewapening en oefenmethoden van het rode leger is weerlegd door ge allieerde en Duitse militaire deskundi gen. Het uitroeien van vUfde colonnes in de Sovjet-unie voor de oorlog wordt ln Kravchenko's boek voorgesteld als terreur, zo ging Nordmann voort. Volgens het boek lag er sneeuw toen het Zlr.ovief-proces plaats vond, maar dat was ln Augustus. Dit was een van een serie feitelUke onjuistheden. Nordmann zei, dat Hitler in 1941 een beroep op het Russische volk had ge daan tegen Stalin ln opstand te ko men, waarbU hij termen gebruikte, die Kravchenko zelf zou hebben kunnen ge bruiken. Her Russische volk wees dat verzoek af. „De Sovjet-politie en -justitie redden de vrijheid van de we reld", aldus Nordmann. Mr Tzard antwoordde voor Kravchen ko- „Engeland reddp die in 1940" De zitting werd tot heden verdaagd.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1