Dr Van Roy en hoopt op herziening der Republikeinse houding Noorwegen en Frankrijk steunen Canadese voorstel EERBERICHT Aanval onder Japanse leiding op onderneming „Tjioreg" HET ATLANTISCH PACT NEUTRALE COMMISSIE inzake Berlijn heeft gefaald 58ste Jaargang DONDERDAG 17 MAART 1949 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny jfcofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57U55 De debatten werden geopend door de srtegenwoordiger van Noorwegen, Ar- Sunde, die er op aandrong, dat de lelligheidsraad een soort van contróle •j Instellen om na te gaan of de regels tin menselijkheid in het voeren van t „kleinere oorlogen", werden onder- ouden. Beschuldigingen over wreedhe- .m zijn door beide partijen geuit. Sunde ondersteunde het voorstel van inada en China om een voorbereiden- j conferentie te houden ten einde de atus van de Republiek vast te stellen. ,Wü zijn van mening, dat deze con ferentie het effect zal hebben dat het Nederlandse plan tot het houden van «n Ronde Tafel Conferentie in Den Haag kans van slagen heeft", aldus spreker. Ook de afgevaardigde van Frankrijk, Francois de Rose, ondersteunde even- eens het Canadese voorstel. Hij ver karde dat het logisch was dat de Re- jöblikeinen en de Nederlanders zoeken !=ar een oplossing van het geschil on to auspiciën van de Commissie der V. Hij drong er bij de Raad op aan een liberale houding aan te nemen ten over slaan van de uitvoering van de resolu- :e van 28 Jan. jl. De afgevaardigde van Cuba, Alvarez, inklaarde geen excuus te vinden voor iel feit, dat de Nederlanders de reso- fctie van de Raad niet hebben uitge- iserd. De Raad zou moeten eisen dat de Republikeinse leiders onmiddellijk zon- ier enige voorwaarde zouden worden irijgelaten, dat hun regering zou wor- i?n hersteld en de militaire operaties jestaakt moeten worden. De afgevaardigde van Australië, Hood, ietoogde dat hij bepaalde twijfel heeft ijitrent de te houden voorbereidende infer en tie. Hij verzocht nadere verdui delijking betreffende de status van de Republiek en haar vertegenwoordigers Indonesië in de Veiligheidsiaad Tijdens de gisteren gehouden zitting van de Veiligheidsraad verklaarde dt Nederlandse afgevaardigde dr Van Royen, als toelichting op dc voorbe reidende conferentie te Batavia: „Het lijkt mij toe, dat de Nederlanders een essentiële bijdrage hebben ge leverd om de huidige impasse te doorbreken door het voorstel betreffende hel houden van een voorbereidende conferentie to steunen. Dit zal echter offers vragen van beide partijen. Ik betreur het daarom van de heer Palar Ie hebben begrepen uit zijn verklaring van Maandag j.l. dat dc Republiek niet bereid is het voorstel van Canada aan tc nemen. Het zou tragisch zijn, indien de Republiek thans de deur sloot voor onderhandelingen, want de prijs voor deze kapitale dwaling zou in de eerste plaats betaald worden door het volk van Indonesië in de vorm van maandenlang uitstel en voort durende guerilla. Ik hoop daarom oprecht dat dc Republiek haar houding al willen herzien. Plannen voor bewakingsmacht derV. N. MAAR OOST CONTRA WEST Thans zijn plannen gereed voor de or- cinlsatie van een bewakingsmacht der ÏN ter bescherming van waarnemers VN, die het slachtoffer zouden kun- ïn worden van aanvallen door „onge- èclplineerde elementen" of ter bewa- üng van neutrale gebieden, welke afge rend zijn voor besprekingen der VN, liygve Lie, de secretaris-generaal, zal fe volgende maand zijn plannen aan de toemene vergadering voorleggen. Er bestaat reeds een kern van deze kïaklngsmacht. bestaande uit kleine »ntinsenten uit België, Frankrijk en foorwegen. Twee Amerikaanse secti&s staan ge- :2d en meer worden verwacht uit Ne erland. Zweden en Canada. De manschappen zullen volgens het rhn gerecrut-eerd worden uit geoefende lolitiemanschappen van verschillende inden. Zij zullen in blauw-grijze uni- '•rmen worden gekleed en gewapend met revolvers, karabijnen en lichte lütomatïsche wapens. De bedoeling bestaat niet een moder ns strijdkracht te vormen. De organisa- 2al op semi-militaire basis geschie- fcn. Er bestaan tevens plannen voor de Richting van een trainingsïnstituut, öt waarschijnlijk in de nabijheid van tot hoofdkwartier der VN zal liegen. Een belangrijk punt in de plannen is, ist de bewakingsmacht in een gebied kchts mag optreden met toestemming plaatselijke souvereine autoriteiten, fear men verwacht, zullen de Oost- foronocQ logden zich tegen het voorstel hrcetten. Politieke waarnemers zijn van Mrdeel. dat de plannen van Trygvy Lie öier zullen gaan in de algemene te- üastelling tussen Oost en West. NIEUWE DEPRESSIE IN AANTOCHT. De Bilt verwacht tot morgenavond; Gedurende de nacht zwaar bewolkt ad regen en minder koud. Tijdelijk tot stormachtig toenemende wind ®sen West en Noord-West. Morgen ®»erdag wisselende bewolking met en- tole buien. Vooral langs de Waddenkust 'invankelijk stormachtige, later wat «nemende Noord-Westelijke wind en ?ser iets kouder. 18 MAART. 2on op: 6.49 uur; onder: 18.49 uur. Maan op: 24.00 uur; onder: 8.09 uur (V. M.) °o|Water te «Katwijk te 5.40 en 17.57 u. M nummer bestaat uit zes pagina's. op deze conferentie. Hij waarschuwde de Raad, dat men een gevaarlijk prece dent schept, indien men met bepaalde beginselen de hand zou lichten. Er is z.i. geen alternatief voor het opvolgen van de resolutie van de Raad. Generaal Romulos (Philippijnen) ver klaarde met nadruk dat er geen sprake kon zijn van een voorbereidende con ferentie over de vraag of de Republi keinse leiders al dan niet hersteld zou den worden. Dit punt is reeds beslist door de resolutie van de Raad. De afgevaardigde van de Oekraïne, Harasenko, herhaalde de beschuldigin gen van Rusland dat de Federalisten in Indonesië enkel Nederlandse „marionet ten" zijn en dat verscheidene leden van de Raad thans bezig zijn met het sanc tioneren van de Nederlandse agressie. Hierna werd de zitting verdaagd tot Maandag a.s. Protest van Ned. gezant te Rome TEGEN BELEDIGING VAN TOGLIATTI. Naar A.F.P. verneemt, heeft de Ne derlandse gezant te Rome, graaf W. van Bylandt, gisteren op het Ministe rie van Buitenlandse Zaken aldaar geprotesteerd naar aanleiding van een beledigende opmerking, die in verband met de Indonesische kwestie aan het adres van de Koningin der Nederlanden door de leider der com munistische partij, Togliatti, bij een Kamerdebat inzake het Atlantisch Pact werd geuit. WESTEUROPESE VAKVERENI GINGEN WILLEN AANDEEL IN INTERNATIONALE RUHR- CONTRÓLE. Na een conferentie van twee dagen, gehouden door leiders van vakvereni gingen in West-Duitsland, Frankrijk, de Benelux-landen en de Verenigde Staten, is een communiqué uitgegeven, waarin wordt verklaard dat de vakbonden van metaalbewerkers en mijnarbeiders uit West-Europa een aandeel eisen in de in ternationale contróle over het Ruhr- gebied. De leiders der Britse vakverenigingen konden de conferentie wegens eerder aangegane verplichtingen niet bijwonen. Ter conferentie is besloten een per manente internationale commissie der vakverenigingen in te stellen, die het standpunt van de arbeiders zal moeten verdedigen in alle op het Ruhr-gebied betrekking hebbende economische en maatschappelijke problemen. Een uit voerende raad zal de leiding hebben van deze commissie. In de raad hebben een vertegenwoordiger van Engeland, Duits land, Nederland en Luxemburg en twee van Frankrijk en België zitting. De com missie en de raad zullen hun zetel heb ben in Luxemburg. Alle ter conferentie genomen beslis singen hebben de volledige Instemming van de beide grote Amerikaanse vakver enigingen. Als vertegenwoordigers van het NVV waren ter conferentie de heren Van den Born, Baert en Van Hattem aanwezig. Nederl. wachtcommandant gedood Uit Batavia wordt gemeld, dat een goeti-bewapende guerillabende van 100 man, die onder leiding stond van drie Japanners, de ondernemings- wacht van de rubber-onderneiping Tjioreg, gelegen op 7 km afstand van Buitenzorg, hebben verjaagd, waarbij de Nederlandse commandant van de ondernemingswacht werd gedood, waarna de aanvallers het kazerne- ment van de wacht in brand staken. Ook zijn in Pasundan aanvallen ge meld van tot 500 man sterke benden. De Siliwangi-divisie zou weinig nei ging vertonen om in te gaan op de wa- penstilstandsvoorstellen van de regering van Pasundan. Twee Nederlandse gouvernementsdie naren zouden zijn gedood bij een over val door guerillatrcepen op een convooi tussen Purwokerto en Purbolinggo, Omtrent de aanval in het Buiten- zorgse seint Aneta nog, dat'van de ben de van 100 man, er 60 voorzien waren van vuurwapens. Een hevig vuurgevecht ontstond tussen de bende, die over drie brenguns beschikte, en de onderne mingswacht. De aanval kwam van drie zijden, kort voordat de ondernemings wacht zou worden afgelost. De comman dant van de ondernemingswacht werd door een vuurstoot van een brengun ge troffen en. gelijk gemeld, gedood.' Onder de aanvallers werden drie Japanners waargenomen; de bevelen werden in het Japans gegeven. Door gebrek aan mu nitie moesten de ondernemingswac-hten terugtrekken naar een ravijn, waar zij standhielden tot de bende wegtrok. In de kazerne van de ondernemingswacht werd brand gesticht, doch de verdedi gers voorkwamen uitbreiding van de brand. De verliezen van de bende zijn niet bekend. De correspondent van Aneta te Sura- baja bericht, dat een bende ook getracht heeft de regentschapsbrug nabij Sum- berpasir op te blazen. Zfj veroorzaakten echter slechts een groot gat in het weg dek. Uit de omgeving worden voorts ver schillende gevallen van ordeverstoring door bewapende lieden gemeld. Vijfde colonne in actie Het. toetreden van Portugal, Denemar ken, Italië en IJsland tot het Noord- atlantisch verdrag zal tijdig genoeg plaats vinden, om-deze landen als on dertekenaars van het Handvest te kun nen vermelden. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Bevin, zal morgenavond om 10.15 uur Nederlandse tijd in de home-service van de B.B.C. spreken over het Atlan tisch pact. VERZET IN FRANKRIJK. Het onder communistische leiding staande Franse vakverbond C.G.T. heeft een oproep tot zijn twee en een half mlllioen leden gericht om het Atlantisch „oorlQgs- en agressiepact" te saboteren door „massale actie en mas- Sademonstra ties". „De C G.T. verklaart plechtig, dat Frankrijks werkende klasse zich nooit gebonden zal achten door de onderte kening van het Atlantisch pact door de Franse regering", aldus het communi qué. VERZET IN ITALIË. In de Italiaanse Kamer van Afgevaar digden brak gisteren tuhiult uit toen de voorzitter het woord gaf aan premier De Gasperi tot besluit van het debat over het Atlantische pact. Communisten en socialisten begonnen onmiddellijk te roepen „weg met het pact" en „weg met de oorlogsregering". De voorzitter, Gronchi, was niet in staat de toestand meester te worden. Hij verliet de zaal en schorste daardoor automatisch de zitting op. Na een kwartier werd de zitting hervat en premier De Gasperi nam het. woord. Tijdens het tumult, dat ln een gevecht ontaardde, loeiden de sirenes voor de ontruiming van de publieke tribune. Films van een fotograaf werden afge nomen, daar het tegen het reglement is in de Kamer te fotograferen. Communistische vrouwen schreeuw den zo luid, dat communistische afge vaardigden, Togliatti inbegrepen, tracht ten haar tot kalmte te brengen. Op een gegeven ogenblik begonnen alle communistische afgevaardigden „de ro de vlag" te zingen. De Gasperi was gedwongen zijn voor genomen rede tot de helft te bekorten. Hij zei, dat het niet tegen de Sovjet- Unie ging, maar tegen de leer van de „bolsjewistische partij" en tegen de Kominform, die niet alleen tegen het plan-Marshall streed, maar in Italië en Frankrijk „optrad als een speciale subcommissie voor interne actie". Tijdens communistische uitroepen als „leugenaar", .idioot" en „ga weg" zei De Gasperi: „Niemand wenst oorlog met de Sovjet-Unie. maar de kwestie ls of _de_ Italianen, wanneer hun land wordt aangevallen, verplicht zijn het 'te vér- dedigen of het recht hebben te deser teren". De Italiaanse Kamer heeft met 335 tegen 166 stemmen bij twee onthoudin gen een communistisch voorstel, om het debat over het Atlantisch pact te ver dagen tot de volledige tekst is ontvan gen, verworpen. Het bestuur van het Italiaans vak verbond heeft een manifest uitgegeven, waarin wordt verklaard, dat het Atlan tisch pact een nieuwe oorlog dreigt te ontketenen, waarin Italië het voornaam ste slagveld en slachtoffer zou zijn. Het manifest doet een beroep op het De Kuiperspoort te Middelburg, de-zetel <\v. het voormalige Kuipers-gilde, be hoeft dringenl restauratie. Rijk, provincie en gemeente hebben thans de han den ineen geslagen om dit stukje oud-Zeeland voor het nageslacht te bewaren. De Ver. Staten beschuldigen OOK ENGELAND DOET MEE. De Amerikaanse regering heeft de re geringen van Bulgarije, Hongarije en Roemenië er van beschuldigd de haar overeenkomstig de vredesverdragen opge legde verplichtingen .,op flagrante wijze te hebben geschonden of in het geheel niet te hebben vervuld". Door de Britse regering zijn reeds nota's in dezelfde geest tot de regeringen der genoemde landen gericht. In een namens het ministerie van bui- telandse zaken tegenover persvertegen woordigers afgelegde verklaring wordt ook de Sovjet-Unie in staat van beschul diging "°steld. Hierin wordt gezegd dat de USSR „het ten uitvoer leggen van de vredesverdragen heeft tegengewerkt". Voorts wordt verklaard, dat de Ameri kaanse regering zich al haar rechten voorbehoudt, „waaronder het recht ge- eigende maatregelen te treffen, teneinde nakoming van de vredesverdragen te verzekeren". Ook Engeland heeft Bulgarije, Roe menië en Hongarije beschuldigd van „flagrante schendingen" van de vredes verdragen. De minister van staat Hec tor McNeil, verklaarde in het Lagerhuis, dat deze landen ..met medeweten en zelfs steun van de Sovjet-Unie" de po gingen van Engeland en de VS. om het verdragsapparaat in werking te stellen teneinde de juiste uitvoering van de ver plichtingen te verzekeren, hadden te gengewerkt Roemenië en Bulgarije hadden beide de militaire clausules geschonden en Hongarije was voornemens zijn militaire strijdmacht uit te breiden buiten de sterkte, die volgens het verdrag was toe gestaan. Alle drie landen hadden even eens de economische clausules «en de clausules betreffende de rechten van de mens overtreden. Het proces Kravchenko VOLGENDE WEEK HET EINDE. De verhoren en pleidooien in het. pro ces van Kravchenko tegen het commu nistische weekblad „Les Lettres fran chises" zullen de volgende week beëin digd worden. Dit werd gisteren duide lijk gemaakt door de advocaten voor de verdediging, die het hof mededeelden, dat zelfs indien de eerste advocaat van de verdediging, mr Nordmann, de vol gende week nog ziek mocht zijn, zijn slötpleidooi door een ander zou worden voorgelezen Verwacht wordt, dat het proces Maandag en Dinsdag van de volgende week nog in beslag zal nemen en de president van het hof, Henri Durkheim, een week of twee later vonnis zal wij zen. Italiaanse volk gemeenschappelijk zijn vastbeslotenheid om de vrede te bewa ren te tonen. Met de publicatie van dit manifest is de campagne van uiterst links tegen het pact begonnen. Op muren en straten waren met kalk leuzen geschreven, waarin het pact wordt afgekeurd. De arbeiders, op scheepswerven en in andere industrieën te Genua hebben reeds een proteststa king gehouden. De 18-jarige Aja Vrzanova, de Tsjechi sche, die in Parijs het wereldkampioen schap kunstrijden voor dames op haar naam bracht, aan het oefenen op de Wembleybaan, waar zij vandaag een de monstratie van haar kunnen gaf. Directeur der Kwatta- fabrieken verongelukt Dr Max van Iersel, directeur der Kwatta-fabrieken te Breda, is Dinsdag bij een auto-ongeluk om het leven ge komen, Het ongeluk gebeurde op de grote weg naar Eindhoven, tussen Oir- schot en Moergestel. De heer Van Iersel bevond zich alleen in de wagen. De auto blijkt tegen enige bomen langs de weg te zijn gereden en is totaal in elkaar gedrukt. De heer Van Iersel werd uit de wagen geslingerd en zwaar gewond. Tij dens het vervoer naar het St. Elisabeth- ziekenhuis te Tilburg is hij overleden. Over de juiste toedracht van het on geluk is nog niets bekend. Enorme boerderijbrand te Winsum JONGETJE SPEELDE MET LUCIFERS Een enorme boerderijbrand heeft gistermiddag en -avond gewoed in de gemeente Winsum (Gr.), waar de ka pitale boerderij van de heer J. Falkema een prooi der vlammen werd. De oor zaak van de brand is vermoedelijk het spelen met lucifers door het vijfjarig zoontje van de heer Falkema. Dit zoon tje heeft in de schuur gespeeld met lucifers, waardoor een voorraad stro vlam vatte. In een minimum van tijd was de grote schuur een vlammenzee. 45 koeien en drie paarden konden wor den gered. 5 koeien, 5 kalveren en tal van landbouwmachines verbrandden. Slechts een klein gedeelte van het voor huis kon worden gered. De brandweren uit Winsum en uit Groningen namen aan het blussingwerk deel. Minister Stikker is een tevreden mens VOLDOENING OVER LONDENSE RESULTATEN. Met het K.L.M.-toestel uit Londen, dat gisteravond op Schiphol aankwam, keerde minister D. U. Stikker na zijn Londense besprekingen naar Nederland terug. De minister was zeer zwijgzaam, en zeide slechts uiterst tevreden te zijn over de te Londen bereikte resultaten. Letterlijk verklaarde hij: „De conferen tie te Parijs heeft die te Brussel gunstig beïnvloed en deze Benelux-confèrentde heeft weer een zeer gunstige invloed gehad op de te Londen gehouden be sprekingen. Ik ben een zeer tevreden mens". Met deze woorden draaide de minister zich glimlachend om en vertrok snel huiswaarts. IN LONDEN WERD HISTORIE GEMAAKT. Onze Londense correspondent meldt nog, dat minister Stikker tegenover vertegenwoordigers van de Nederlandse pers te Londen, verklaarde, dat er te Londen historie is gemaakt. Over de Nederlandse krachtsinspanning als on derdeel van het Atlantisch pact kom naar het oordeel van minister Stikker, niets definitiefs worden besloten, voor dat het Indonesische probleem is opge lost. Het stemt tot voldoening, zeide de minister, dat de Benelux-groep in de consultatieve raad een niet onaan zienlijke invloed bezit, omdat zij ln dit college van 5 over 3 stemmen beschikt. In het algemeen kan worden opge merkt, aldus de minister, dat de jongste internationale conferenties voor ons land beslist gunstig ztfn ge weest. De Benelux-conferentie was 'n buitengewoon succes, ook voor de an dere betrokkenen. Speciaal voor de Nederlandse landbouw openen zich belangrijke perspectieven. Het aloude probleem van een ver binding Antwerpen met de Rijn wordt thans opnieuw bestudeerd en in betere atmosfeer dan vroeger. Over de kwestie van internationaal beheer van de Westduitse industrie heeft de Nederlandse regering haar stand/punt niet bepaald. Persoonlijk zou minister Stikker deze oplossing niet aanbevelen, omdat zij allicht tot socia lisatie zou kunnen leiden, waartegen hij als niet-socialist bezwaren heeft. Vrij optimistisch liet minister Stikker zich uit over een grotere medewerking van de bezettingsautoritelten jegens de Benelux. Onze landen worden thans meer dan voorheen bij de bezettings- politiek betrokken. Over de grenscorrecties kan de vol gende week een verklaring verwacht worden. De minister hoopte aan 't einde der maand met de „Queen-Mary" naar Washington te gaan. Hij zou dan uit voerig met Bevin van gedachten wisse len. Ook Bollenzondagen voor de motorrijders Naar aanleiding van het bericht, dat op de Zondagen 17 April, 1 Mei en 8 Mei a.s. met de auto gereden mag wor den, deelt de K.N.M.V. mede, dat ophef fing van het Zondagsrijverbod op ge noemde dagen eveneens voor motorrij ders zal gelden. DE KWESTIE-MINDSZENTY VOOR DE V. N. Matienzo, de permanente afgevaar digde vam Bolivia bij de V. N„ heeft het secretariaat van de V. N. verzocht de kwestie-Mindszenty te plaatsen op de onitwerp-agenda van de algemene ver gadering van de V. N„ die in April zal worden gehouden. Het verzoek is ge daan op grond van het in het Hand vest opgenomen hoofdstuk betreffende de rechten van de mens. Westerse verklaringen In een rapport van de commissie van deskundigen van „neutrale landen" aa.n de Veiligheidsraad over hun pogingen om tot een oplossing van het vastgelo pen Berlijnse vraagstuk te komen, wordt verklaard, dat van de vier hierbij betrokken mogendheden de Verenigde Staten een plan hebben verworpen, dat ln December 1948 door de commissie was uitgewerkt. In dit plan dat door Engeland, de Sovjet-unie en Frankrijk, als een basis voor besprekingen was aanvaard werd voorzien in een opheffing van de blokkade, welke gepaard zou gaan met het invoeren van de „Sovjetrussische mark" in geheel Berlijn. Aan de auto riteiten van de vier sectoren van Ber lijn zouden vérgaande bevoegdheden worden verstrekt voor het controleren van geldwezen en handel. Tevens werd de instelling van een ingeWikkeld me chanisme voorgesteld, dat ten doel had de uitgifte van Sovjetrussische marken in Berlijn en in de Sovjetrussische zone van Duitsland in een bepaalde verhou ding te doen geschieden. Engeland en Frankrijk hadden' ge lijkluidende commentaren op het plan ingediend, waarin zij gedetailleerde amendementen hadden verwerkt, doch zij hadden zich „accoord verklaard met de algemene opzet" er van. De Verenigde Staten hadden het plan verworpen. Zij hadden in een memoran dum verklaard, dat de splitsing te Ber- lljn reeds ts ver was gegaan, om nog een controle der vier bezettende mo gendheden over het geldwezen en de handel van de stad mogelijk te maken. Nadat do commissie van „neutrale deskundigen" tc Parijs en te Genève 70 vergaderingen had gehouden, stel de zü de Veiligheidsraad op 11 Febru ari j.l. van haar falen in kennis. Door de Britse en Franse regeringen zfjn gelijkluidende verklaringen over het rapport afgelegd. Hierin wordt de Sovjet-Unie er van beschuldigd de po gingen, om de problemen van het Ber lijnse geldwezen op te lossen, te ver ijdelen. Door het ministerie van Buitenlandse Zaken te Londen werd verklaard dat het onmogelijk was gebleken de Impas se te Berlijn te beëindigen, „als gevolg van de steeds sterker wordende politie ke tegenstellingen ln de stad, welke worden aangemoedigd en goedgekeurd door de Sovjetrussische autoriteiten". Te Parijs luidde de verklaring: „Men moet er wel acht op slaan dat elke ac tie op financieel en economisch gebied, waardoor de kloof tussen de bezettende mogendheden werd verbreed, door de Sovjetrussische autoriteiten werd uitge voerd". In een door het Amerikaanse ministe rie van Buitenlandse Zaken uitgegeven verklaring wordt gezegd dat „de Sovjet russische autoriteiten een oplossing van de Berlijnse vraagstukken hebben ge zocht door het op onwettige wijze toe passen van geweld, zoals uit de door hen Ingestelde willekeurige blokkade van de stad is gebleken". Verder wordt nog verklaard dat, of schoon de handelingen der Sovjet- Unie „het tot dusverre onmogelijk hebben gemaakt een rechtvaardige regeling van de BerRjnse problemen te verkrügen", de Westerse mogendhe den nog steeds „bereid zün elke billij ke oplossing in beschouwing te ne men, waardoor de wettige belangen van zowel de Westelyke, als de Oos telijke sectoren van dc stad zouden worden veilig gesteld". In de verklaring wordt verder gezegd dat „herhaaldelijk van Sovjetrussische zijde maatregelen zijn genomen, om een onderhandelen in vrijheid onmogelijk te maken"; voorts wordt gesproken over de „stelselmatig door de Sovjetrussische autoriteiten genomen maatregelen om de Westerse mogendheden te dwingen Berlijn prijs te geven en de gehele stad onder communistische overheersing te brengen, welke echter in een vorm wer den gegoten die de Indruk moest wek ken, dat het Sovjetrussische bestuur verlangen.'] was tot een redelijke rege ling van het Berlijnse vraagstuk te ko men".

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1