neede Kamer houdt voorjaarsopruiming Vrijmaking van goederen zal in étappes geschieden IRIE LEVENS gs-reiziger Pensioenperikelen houden gemoederen bezig Kerkelijk Leven Credieiverlening aangepast aan de omstandigheden Motie van wantrouwen tegen Franse regering verworpen Panda en de Radio-programma lite Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Woensdag 16 Maart 1949 Tweede Blad No. 26643 fU onze parlementaire Redacteur) Tweede Kamer hield gisteren grote voorjaarsopruiming. De 'da, die tot twee keer toe werd aan prikte uiteindelijk met 24 &o. aanblik beantwoordde geheel aan Sarakter der agenda: een dertigtal onrustige landsvaderen bewoog de zaal, terwijl de ministers raadplegen, dit amendement was vol gens minister van Maarsseveen volko men onbegrijpelijk. Na re- en duplieken trok de heer Van Sleen zijn amendement in om daar voor in de plaats met een nieuw amen dement te komen. „Het is te lang om het voor te lezen, maar de leden begrij pen toch wel wat ik bedoel," aldus de heer Van Sleen. Blijkbaar om een - nieuwe aanmerking van de minister, de regeringstafel wisselden met dat niemand er iets van kon begrijpen, Viendapunten, die de hamer pas- fen. a aantal andere leden, die com- j.vergaderingen hielden, blikten a toe nieuwsgierig en ongeduldig a uit de loges, blijkbaar niet begnj- j waarom hun collega's zo met één agendapunten bleven doorsukkelen: was de wijziging van de wet tot oging der Rijkspensioenen met een Op de tribunes volgden vele jflieden vol leergierigheid de ver engen onzer wetgevende macht; Ibaar waren het leerlingen van een $s in staatsrecht, die door een der ers in de geheimen onzer staats ie werden ingewijd. midden dier jeugd zat één ïard. voor wie het behandelde ver gelijk een meer tastbaar belang in- g. Hij was wel 93 jaar, de leeftijd -op volgens de heer Van Sleen (Ar- het wetje pas een voorstel zou èenen voor de elgen-pensioentrek- iii toch was het geval? November vorig jaar kwam de wet Terhoging van pensioenen met een hz Die wet liet nog verscheidene ïen en noden onbevredigd, wijl het er eenvoudig niet voor beschik- is. xh diende de heer Van Sleen toen motie in om alsnog aan enige dier fci tegemoet te komen, waarop de ring toezegde, een nadere wijziging irerweging te zullen nemen, wijziging kwam nu af. Maar zij eigenlijk niemands instemming te ?n, al begreep men ten volle de cciële moeilijkheden, waarmee de ïing heeft te kampen. Vooral de ^voorsteller van het vorig jaar, de r Van Sleen, bleek allerminst be- Ügd. Hij kwam met een amende- :t van drie getypte vellen vol staten cijfers. fis het wijzigingswetje al zo inge leid. dat men, om het te begrijpen belastingconsulent zou moeten IIDIKBEÜRTEN VOOR DONDERDAG. Uphen aan den Rijn Oud Geref. Ge- ï-teVan Mandersloostraat: 10 en 7.15 de heer de Redelijkheid van Ouderkerk de IJssel (Bidstond voor het gewas). iitwiJk aan Zee Geref. Gem (Re estraat) 8 uur ds M. Heerschap van :oingen. ftd. Herv. Kerk Beroepen te Idaard - d. Wal te Tilburg, ingenomen naar Wlrdum (Pr.) (toez.) i. H Brink te Warga. Jriankt voor Puttershoek E. S. de Lint Philipsland. >rff. Kerken Beroepen te Oudeborne li J. Koopmans te Schlldwolde; te ctvliet A. J. Radder te Numansdorp. iKiankt voor Heeg IJ. Feenstra te :;stlnusga-Surhulzum; voor Dedems- C. Bos te Murmerwoude. Tu. Geref. Kerken Beroepen te Rot- Tjm-Z., J. P. Geels te 's-Gravenhage. öpt, Genieenten Beroepen te Gronln- (vac. J. Louw) A. A. Hardenberg te ;elo (O). ■flopsgezlnde Broederschap Aangeno- naar Stavoren-Hindelopen L. Lau- s, prop. te Amsterdam, die bedankte Ytens en Baard. bij voorbaat te ontzenuwen. De vrienden van de voorsteller keken of zij het wel begrepen, maar waren toch zeer verrat, toen de voorzitter opmerkte, te betwijfelen of het amen dement wel toelaatbaar was. Na veel vijven en zessen werd ten slotte besloten de behandeling van dit agendapunt te schorsen tot vandaag, opdat de Kamer zich intussen over de toelaatbaarheid van het amendement kan beraden. De minister had intussen verzekerd, dat het wetje een kabinetszaak is. Hij vreesde in het kabinet geen goedkeu ring voor het amendement te zullen verkrijgen. Het verdrag tot unificatie der accijn zen binnen Benelux-verband en enige wetsontwerpen van financiële en eco nomische aard bètr. Indonesië werden eveneens tot vandaag aangehouden. De overige 18 punten van de agenda passeerden z. h. st. de hamer. Wij noe men daarvan het verlenen van een tij delijke bijslag op de uitkeringen inge volge de noodwet ouderdomsvoorzie ning, een wijziging van de kinderbij slagwet voor invaliditeits-, ouderdoms- en wezentrekkers. Voorts de regeling der voorwaarden tot verkrijging der be voegdheid van arts, tandarts, apothe ker, vroedvrouw en apothekersbediende. Afwijking van het bepaalde bij de wet zuivering kunstenaars. Verlenging \^an de geldigheidsduur der bepaling van art. c 30 der Woonruimtewet 1947 en wijziging van de wet tot afsluiting en droogmaking van de Zuiderzee. Benelux-gedachte groeit snel (Speciale reportage) De Zondag beëindigde Benelux-conferentle te Den Haag zo werd ons van zeer bevoegde zijde verzekerd mag de best voorbereide vergadering worden genoemd, welke er tussen deze drie landen ooit heeft plaats ge had. De ministers hebben elkaar voortreffelijk verstaan en alle par tijen zijn het er over eens dat een zeer groot aantal problemen tot een bruikbare oplossing ïs gebracht. Er zal natuurlijk altijd verschil van in zicht blijven over detailpunten, en bij herhaling kan men verwachten dat er in België en Nederland bij handel, industrie of middenstand aan elkaar tegenstrijdige belangen op de voorgrond zullen worden geschoven. Men vertrouwt echter, dat de drie volken allengs meer begrip zullen krijgen voor de grote en belangrijke stap, welke hun regeringen dezer dagen hebben gedaan. Eigen belang zal moeten wijken voor de noodzaak van samenwerking op elk gebied. Wij moeten elkaar beter leren kennen en waarderen, verdraagzaam zijn en vertrouwen hebben in eikaars goede bedoelingen. En als van de gezamenlijk te treffen maatregelen eens een bepaald iemand of 'n bepaalde kleine groep nadelen zal ondervinden, dan is dat jammer en pijnlijk, maar aan het uiteindelijk succes van de Unie behoeft zulks niets te kort te doen. Nieuwe motie ingediend De Franse Kamer van Afgevaardig den heeft een tegen de regering- Queuille ingediende motie van wan trouwen met 380 tegen 228 stemmen verworpen. De motie was ingediend, omdat de regering had geweigerd op nieuw een uitgebreid debat over Indo- China toe te staan. Verscheidene ministers en niet-com- munisMsche afgevaardigden verlieten de Kamer, toen de communistische ver tegenwoordiger Jacques Duclos de re gering van „aanhitsen tot oorlog" be schuldigde. De atmosfeer in de Franse Kamer werd gespannen toen, nadat Duclos was uitgesproken, de waarnemend voorzit ter der Kamer, André le Trocquer, een beroep op hem deed zijn „voor de re gering kwetsende opmerkingen" terug te nemen, of zich blcot te stellen aan een uitsluiting van verdere deelneming aan het debat. Duclos had in zijn toespraak onder meer verklaard: „De aanhangers van generaal De Gaulle en de Franse rege ring volgen dezelfde politiek. De Fran- de drie landen practisch niets meer merken zal «afgezien misschien nog van enige contróle op het kapitaalver keer), maar vele vragen blijven voor hem nog onopgelost. Laat hy er intus sen, zo zeide men ons. cp voorbereid zijn dat er, naast faciliteiten, ook na delen zullen kernen, o.m. door de ega- lisering der accijnzen. Zo staat thans reeds vrijwel vast dat de benzineprijs straks cp 32 cent per liter zal worden gebracht. REVOLUTIONNAIRF OMMEZWAAI. Ieder op zijn beurt zal zich wel eens enige opofferingen .moeten getroosten. Ieder cp zijn beurt zal gedurende enige tijd. meer dan zijn partners onder al lerlei algemene maatregelen gebukt gaan. Maar de economische structuur wijzigt zich zonder ophouden, België is nu ln menig opzicht de sterkste par tij van de drie. Over vijf of tien ja-ar kan dat echter wel gans anders zijn. Belgie heeft daarentegen ook een veel grotere werkloosheid dan wij. Niemand kan voorzeggen, hoe dat in de naaste toekomst zal worden. Het is dus goed dat al die factoren bij de Bsnelux-be- sprekingen een zekere rol spelen, maar op de grote lijn megen zij niet van in vloed zijn. Gelukkig wint de gedachte dat wij ons wederzijds inspanning moeten ge troosten om de economische samenwer king te doen slagen, zienderogen veld, hier, zowel als in België en Luxemburg. Deze Benelux is een revolutionnaire omzwaai in de economische positie van de drie landen en haar tempo versnelt naarmate de onderlinge ver standhouding sterker wordt. Het is bijna verbluffend te zien hoe hoog dat tempo gedurende de laatste maan den al is opgevoerd. Onze zegsman verzekerde ons dat nog tijdens de historische conferentie van Chateau d'Ardennes de vriendschappelijke sa menwerking dermate slap is geweest dat men nauwelijks de meningsver schillen heeft kunnen overbruggen. Populair gezegd kwam die conferen tie „maar net met de hakken over de sloot". BENZINEPRIJS 32 C^ENT? Merkwaardig genoeg is het van dat tijdstip af evenwel veel beter gegaan, zoveel beter dat men nu door de snel heid der opvolgende besluiten wel eens moeite heeft cm direct het nuttig ef fect van bepaalde maatregelen te reali seren. De burger wénst al gauw te weten wat voor voordelen hij van een econo mische unie te wachten heeft. In ce verschillende takken van industrie vraagt men zich hetzelfde af. Het va demecum van de Benelux is echter nog niet zo ver ge\orderd dat het op dat alles direct een antwoord vermag te geven. Natuurlijk zal de burger het in het dagelijks leven gemakkelijker krij gen doordat hij straks van alle distri butie-ellende verlost is, en hij b.v. al vóór 1 Juli 1950 per trein naar Belgis reizen kan zonder dat die trein nog enig oponthoud heeft voor dcuane-on- derzoek. Hij weet ook dat hij na ge noemde datum van de grenzen tussen IN 1950 alles VRIJ. Hoe zich in verschillende industrieën de toestanden in het kader van de eco nomische unie zullen ontwikkelen, lijkt aldus oordeelt men te bevcegder plaatse een punt van zeer nuttige studie voor de vertegenwoordigers uit de Benelux-landen gezamenlijk. Om 'n zeker evenwicht te vinden en te bewa ren, zal men toch regelmatig bijesn moeten komen. Alle aspecten van het bedrijf zal men cp die conferentie cn- der de leupe kunnen nemen en de Ne derlanders zullen dan ontdekken dat zij, in strijd met hun verwachtingen, op economisch en financieel gebied, zo wel als op het gebied van de interna tionale handel, nog heel wat van onze Zuider-buren kunnen leren. Wy mogen slechts hepen dat onze landgenoten dat willen erkennen Hce de onderlinge in- en uitvoer van goederen dit jaar zal worden geregeld, staat neg niet vast. Wel is het zeker, dat er hier met ingang van 1 Juli as. nog geen sprake zal zijn van vrye in voer van textiel uit België. Voordat men tot dergelijke maatregelen kan cvergaan, Ticeten in do drie landen vrijwel gelyke voorwaarden voor het product zijn geschapen. De vrymakin^ zal dus in étappes ge schieden, waarbij alleen als zeker kan worden aangenomen, dat op 1 Juli 1950 alles volkomen vrij zal zijn. Ne derland zal hulp krijgen bij haar maatregelen tot afschaffing van de distributie en wel in de vorm van creaieten. Precies omlijnde modali teiten zyn er voor die credietverle- ning echter niet vastgesteld. Zy zal, naar men ons uitlegde, worden ver hoogd naarmate er uit de andere landen van de Benelux meer moet worden ingevoerd om het tekort aan voorraden te dekken dat hier ont staat door opheffing van de distribu tie. Immers: Nederland zal die aan vulling moeten betalen, maar op het ogenblik kan het zulks alleen doen door er het geld voor te lenen se regering bereidt zich voor op oorlog, haar politiek volgt dezelfde paden als die van Hitier". Toen Duclos in zijn toespraak ver klaarde dat de regering „Frans bloed aan Amerikaanse millionnairs wenste te verkopen", werd hierop wederom toor nig door de niet-communistlsche afge vaardigden gereageerd. Duclos werd bij deze passage in zijn rede opnieuw door Le Trocquer tot de orde geroepen. Nadat hij was uitgesproken, werd Duclos door de communistische verte genwoordigers toegejuicht, terwijl de andere afgevaardigden luide van hun afkeuring blijk gaven. Afgevaardigden die, in verband met de verkiezingscampagne, welke wordt gehouden voor de departementale ver kiezingen. afwezig waren, begaven zich haastig naar het parlement. Enige minuten nadat Duclos was uit gesproken, namen de ministers die de vergaderzaal hadden verlaten onder wie de socialistische ministers van Binnenlandse Zaken Jules Moch en zijn radicaal-socialistische collega van onderwijs Yvon Delbos hun zetels wederom in. Een communistisch voorstel tot het houden van een uitgebreid debat, waarin elke afgevaardigde net zo lang zou mogen spreken als h(j zelf wenste, werd met 402 tegen 196 stemmen ver worpen. De verworpen motie van wantrouwen de eerste, sinds het driejarig begaan van de vierde Franse republiek werd ingediend door René Capiiant, oud minister en thans aanhanger van ge neraal De Gaulle. De mocie werd door de communisten gesteund. Er bestond geen ogenblik de vrees, dat de motie een ernstige bedreiging voor het kabinet-Queuille zou kunnen worden. Nadat de motie van wantrouwen was verworpen, werd door de Kamer ge debatteerd over het vaststellen van het tijdstip voor de bespreking van een tweede motie van wantrouwen, inge diend door de communistische afgevaar digde Jacques Duclos, waarin de rege ring wordt verzocht „op korte termijn een einde te maken aan de oorlog ln Vis.-nam en een overeenkomst aan te gaan met Ho tsji minh (de leider der Vietnamese onafhankelijkheidsbewe ging)". Deze motie was opzettelijk in dezelf de bewoordingen gegoten, als in een brief waren gebruikt, die de socialisti sche partij in Januari 1949 tot premier Queuille had gericht. In deze brief hadden de socialisten die deel uit maken van de coalitie-regering onder Queuille de premier verzocht een einde te maken aan de onderhandelin gen met de ex-keizer van Annam, Bao dai die er in heeft toegestemd het staatshoofd te worden van de nieuwe Vietnamese republiek en onderhande lingen te openen met Ho tsji minh. Premier Queuille had tevoren de on der leiding van generaal De Gaulle staande RPF. er van beschuldigd, dat zij „de regering gaarne zou zien falen, teneinde daarvoor zelf eventueel de over winning te behalen". Het woord richtend tot de commu nisten, verklaarde Queuille: „U heeft reeds in November 1948 (toen een golf van stakingen over Frankrijk sloeg) getracht de Franse wederopbouw door het toepassen van revolutionnaire methoden te saboteren. Uw methoden om de regering tegen te werken, zijn gebaseerd cp overwegingen van buiten landse politiek". De rede van Queuille werd luide toe gejuicht door de afgevaardigden der regeringspartijen. Ten slotte werd gestemd over de da tum, waarop de communistische motie van wantrouwen in het beleid dsr re gering in behandeling zal worden ge nomen. Met 378 tegen 183 stemmen werd besloten deze datum te doen val len in de maand November 1949! inter-amerikaanse conferentie over koloniale gebieden. De „Inter-Amerikaanse conferentie van de koloniën en de onafhankelijke gebieden", is te Havana geopend. In rijn openingsrede wees de Cubaan se minister van staat. Carlos Hevlla. er op. dat de verdwijning van het kolonia le stelsel in Azië en Afrika. Amerika verplicht op dezelfde wijze te handelen „ten opzichte van de gebieden die on derworpen zijn aan een politiek regime, dat in strijd is met de vrijheid en on afhankelijkheid. die bestaan binnen zyn aardrijkskundige grenzen". 13 Amerikaanse landen namen deel. Een resolutlè. die vier punten omvat, werd goedgekeurd. Zij behelst: 1.) Een onderzoek en ontleding van de documenten betreffende het kolo niale stelsel in Amerika. 2 Een studie van de toestand der ko loniën en der Amerikaanse bezittingen en bezette gebieden .alsook van de daar mede in verband staande problemen^ 3.) Een onderzoek naar de moge'ij*- heid tot uitschakeling, met vredelieven de middelen van de territoriale bezit tingen van nlet-Amerlkaanse landen in Amerika. 4.) De voorbereiding van het verslag over elke kolonie of bezitting of in Ame rika bezet gebied, welk verslag aan de organisatie der Amerikaanse staten dient onderworpen te worden. werk der commissie der v.n. voor de berlijnse valuta geëindigd. De door de voorzitter van de Veilig heidsraad in afgelopen November inge stelde commissie voor de valuta van Berlijn heeft gerapporteerd, dat met het ook op ae wlid uiteenlopende eescnil" tussen het Westen en de Sovjet-Unie omtrent de Ber'ijnse geldkwestie, het geen zin heeft het werk voort te zetten. Het gehele probleem behoort tengevolge van de verdeling van het Berlijnse stadsbestuur, veroorzaakt door de Sov jet-Unie, in een ander licht bezien te worden, zo hebben Britse en Ameri kaanse deskundigen de commissie me degedeeld. de engelse luchtmacht. De Britse minister van luchtvaart, Arthur Henderson, deelde in het La gerhuis mede, dat Groot-Brittannlc be gint met de uitvoering van de eerste fase van zijn programma voor het ver groten van de sterkte in eerste linie van zijn vloot-bombardementsvliegtutgen. Minister Henderson verzocht het Huis zijn goedkeuring te hechten aan de door hem ingediende begroting voor de luchtmacht over het komende begro tingsjaar, welke een totaal-bedrag van 207 millioen pond sterling aanwijst, het geen 34 millioen pond meer is dan het oorspronkelijk voor het lopende finan ciële jaar uitgetrokken bedrag. De minister deelde het Huls o.m. me de, dat plannen worden uitgewerkt voor het handhaven van de „luchtbrug" naar Berlijn op lange termijn .„De luchtbrug zal net zo lang worden ge handhaafd. als de blokkade van Ber lijn duurt," verklaarde hij. De begroting werd goedgekeurd na dat enig debat had plaats gevonden. rond palestina. Naar verluidt heeft de Israëlische re gering een protest bij dr Bunche inge diend, tegen „belangrijke militaire ver anderingen" in het door Irakezen be zette gebied in centraal-Palestina. De wapenstilstandsonderhandelingen tussen de Libanon en Israël zijn tot 23 Maart verdaagd, ten einde de afvaardi gingen in de mogelijkheid te stellen overleg te plegen met hun respectieve regeringen. De Transjordaanse premier heeft te Amm3n verklaard, dat Engeland bereid is militaire hulp te zenden naar elk deel van de Transjordaans—Palestijnse grens, indien Trajordanië het verzocht. FEUILLETON door DAVID GARTH J verspilde er verder geen tijd aan. ling onmiddellijk een telegram aan weg. sterk vermoeden Miss Carsden vaar. Is onvindbaar, ai ln Hotel Etruria, New York. kar de boodschap, die haar in "cege morgen uit 'n onrustige slaap deed haar bijna even verbaasd als de ervaring van de vorige -ag. Jock Pemberlain's woorden •srden van een afstand van 3000 n over het land. ■ttn het eerste vliegtuig. Ontmoet anavond Newark. Heb je politie arschuwd. smie staarde naar het gele papier- ^pperloot!" zei zij als verdoofd, ït die even in actie!" Connie's ogen zag Jock Pembsr- -er beter uit dan ooit, toen hij uit grote vliegtuig stapte en met lange passen naar de barrière toe •a. Zjjn door de zon verbrande huid bijna opvallend in deze kille omgeving, de terugweg naar New York in auto van de luchtvaartmaatschap- vertelde zij hem, wat er gaande k politie.begon hij. &or eens, Jock, als zij Iets meteen Turgott's ondernemingen heeft uit ^&n, zou het veel te gevaarlijk zijn, ie politie er in te mengen. En bo- J ;a konden de smerissen Turgott eens dwingen tot krasse maatrege- als hij haar in zijn macht heeft, "eet het niet zij is gisteren niet1 s gekomen en zij hebben de gehele I niets van haar gehoord. De butler j kaar thuis schijnt niet te denken, het iets te betekenen heeft. Je toch niet boos, dat ik je getelegra- iheb?" v «tuurlfjk niet, Connie." zei hy met "te, ,,lk ben integendeel heel blij, 3e het gedaan hebt." bent tenminste gauw genoeg ge- Zij keek hem met plotselinge iacht aan. „Dat meisje betekent zo- voor je.... zeg, ben je verliefd op mens?" «tuurlij-k niet! Het is eenvoudig, voel, dat ik dat aan haar groot- - verplicht ben. Ik zou alles voor willen doen, wat ik maar kon en hj in moeilijkheden zit wel, dan wel het minste, wat ik doen kan, eens te zien, wat er eigenlijk gaan de is." Hij maakte een kort gebaar met de hand. „Als zy niet gauw voor de dag komt, zullen wij de politie moeten waarschuwen, Connie. Het is het enige logische, wat wy doen kunnen." „We moeten gauw voortmaken," gaf zij toe. Ongeduldig sloeg zy haar smal le handjes op elkaar. „Als ik Branley maar vinden kon! Ik wed, dat waar Branley is, zij ook is." Het meeste hiervan was voor Jock Pemberlain niet meer dan Grieks Branley en Turgott en de hele rest er bij.... maar één feit was gced tot hem doorgedrongen; zy was verdwenen! Hij had er geen flauw idee van, wat zij misschien uitgevoerd had, maar dat Fontaine Carsden in staat was. cm zich in byna ieder soort moeilijkheden te steken, was een feit, dat even onweer legbaar was, als 'n geometrisch axioma of de cirkelgang der jaargetijden. Onder een kop koffie en sigaretten hielden zfj krijgsraad in de koffiekamer van haar hotel. „Ik heb maar één idee," zei Connie gespannen, „en dat is cm Branley te vinden. Ik wil wedden, dat ik het wel uit hem kan krijgen, waar zij uithangt. In vroeger dagen zou die oude vechtjas heel wat voor my over gehad heóben, als ik niet nog liefer met een luipaard op stap was gegaan. Enfin, we gaan cp weg naar de onderwereld en," voeg de zfj er aan tce met een stem, die eigenaardig onvast klonk, „wat heb ik er een hekel aan!" „Wel," zei Jcck. „in ieder geval heb je gezelsohap, Constance.Waar gaan we het eerst heen?" „Jij niet, Jcck. Dit kan ik alleen wel af." „Hoor eens," vroeg hij, „laten we nu geen tijd vers-pillen met argumenteren," Zij glimlachte. In ieder geval zou een man, die op stel en spreng dwars o/er een heel continent kwam aanvliegen, niet werkeloos in een hotel gaan zitten wachten. Het scheen Jock toe, dat zij de gehele avond doorbrachten met in taxies van de ene plaats naar de andere te ren nen een zg. athletiekclub, een nacht club, een obscure inrichting in een kel der, verschillende soorten flatwoningen, waar vrienden van Eddie Branley woon den. een „rozentuin" ergens buiten, waar je kaartjes -kocht cm te mogen dansen en een kroeg in een zijstraat allemaal plaatsen, waar die geheimzin nige draden van de onderwereld afge tapt konden worden voor kleine vonk jes inlichtingen. In een wijde boeg be streken zij een terrein, dat zich uit strekte van Second tct Eight Avenue en van Harlem naar Times Square. Branley Vanzelfsprekend wachtte Jcck op verschillende van die plaatsen buiten, als Connie hem zei. dat zijn tegen woordigheid haar verlegen zou maken. Eovendien zou de aanwezigheid van vreemden verschillende mogelijke bron nen van informatie wel eens kunnen doen opdrogen. En al wachter.de vroeg Jcck zich af, of hy werkelyk slechts een paar dagen geleden in een bunga low gezeten had, die uitzicht bood cp de Oceaan, bezig met het schrijven van een beek over de oorlog tussen de Staten. Hy voelde zich een heel an dere persoonlijkheid, zoals hij daar doe-r de stad zwierf van de ene ver dachte gelegenheid naar de andere. Maar Constance Dawson vervolgde snel en zender enige aarzeling haar weg. Branley En ae stad was ontwaakt en begon haar dagelijks leven m een grauwe kille 13). Ja zo had Panda dan nu een aardig verzetje. Hij mocht naast Joris in de dure auto zitten en toen stoven ze met een flinke vaart de stad in. Jo ris stopte bij een zeer deftig en voor aanstaand heren-mode-magazijn, waar hij voortvarend en zelfbewust naar bin nen wipte, op de voet gevolgd door Panda. „Mijn beste vriend", zo sprak Joris tot de toesnellende winkelbediende, „ik kom namens Zijne Allerverhevenste Al lerhoogstheid de Bey van Kromostan, van wie gij, als ontwikkeld mens, zon der twyfel veel gehoord zult hebben. Welnu dan, toon uw vlijt en uw vak kennis. Zijne Allermachtigstheid wenst zeventien zijden overhemden in diverse tinten, een twaalftal satijnen pyama's, vijfendertig paar linksgeweven spikkel sokken, een negental fraaie dassen en een wandelstok met gouden knop. Grijp uw kans om u te onderscheiden en vat dit alles binnen enkele seconden in dozen. De maat is zoals de m'inc: de rekening kan volgeschreven worden en om textielpunten dient ge u niet te be kommeren. Vlug w-at, mijn beste!" De bediende liep wat hij lopen kon, maar Panda keek bedenkelijk. Dit was vast en zeker weer een gemene streek van Joris! Intussen kreeg hy ook nog alle pakken te dragen. Ja ook dat nog! Maar toen zy even later naar buiten swamen, trok iets anders zijn aan dacht. Daar bij Joris' dure auto stond een ongunstig individu met een dop hoed op. die merkwaardig veel belang stelling voor hen aan de dag legde ochtend, toen zij beiden overspannen, doodmoe en verslagen naar haar hotel terugkeerden. Zij Heten zich op een divan in een hoek van de lounge neer vallen. „Niemand weet. waar die schoelje zit," zei het meisje rusteloos. „Ik heb neg één vislijntje uitstaanJohnny Berg dor, die er zyn werk van maakte, groentjes naar Fishbalm's tenten te sturen. Hij heeft wel verschillende mid delen, om dingen uit te kienen en hij zal trachten mij te helpen. Ik heb hem ook eens uit de nesten geholpen." Zij streek mee met de hand over haar voorhoofd. „Ze zeggen, dat Brandley bezig is met een werkje op te knappen. Dat behoeven ze me niet te vertellen; dat weet ik ook wel. Het is net precies, waar ik bang voor ben." Jock koesterde nog een flauwe hoop en belde 't huis van Fontaine op. Hem werd medegedeeld, dat Miss Carsden de gehele nacht niet thuis was geweest. Zelfs d» butler begon nu tekenen van onrust te vertonen. Jock voegde zich weer by Connie en schiidde net hoofd in antwoord op haar vragende blikken. „Verdraaid, Jock, geloof je, dat het toch be.er zou zyn, ais we ae smerissen er by haalden?" „Voor zover ik kan nagaan, hande len wij eenvoudig op grond van een vermoeden". Hy gromde even. „Het zou nog al eigenaardig zyn, als we een politie-dryfjacht ontketenden, compleet met radiowagens, sleepnetten, detecti ves en honderden politieagenten, die overal heen rennen en dat zy dan plot seling in de stad terugkwam van de een cf andere logeerparty in White Sulphur. Maar", voegde hy er op besliste toon aan toe, „dat denk ik niet. En vinden -sullen we haar, hoe dan ook". „Inderdaad, Jock, ik zy zweeg, want een chasseur kwam de hall binnen en riep: „Telefoon voor Miss du Valt!" „Dat ben ik!" riep zy uit. ,3ergdor! Wacht even, Jock, wys me de weg i maar, jongeman". zy rende weg naar de telefoon. Jock l wilde zyn sigaret opsteken en bemerkte toen, dat die al brandde. Hij drukte haar weer uit en bedacht, dat hy waarschyn- lyk zo aanstonds vel op zyn das zou beginnen te kauwen Opgewonden kwam Connie na enkele ogenblikken terug. „Bergdor gaf me een tip, waar Bran ley misschien te vinden is. In de West Fifties. Ga mee!" In haar opgewondenheid greep zy hem bij de hand. Jock gaf een extra ruk aan zyn hoed en volgde haar naar buiten. Branley (Wordt vervolgd) VOOR DONDERDAG 17 MAART. Hilversum I (301 M.) KRO 7 00: nieuws; 7.15- ochtendgymnastiek: 7.30: walsen van Strauss; 7.45: morgengebed en liturgische kalender; 8.00: nieuws; 8.15: pluk de dag; 9.00: voor de vrouw; 9.0o muziek houdt fit; 9.40: schoolradio; NCRV 10.00: muziek van Hindel; 10.15: morgendienst door ds P. P. J- Monster; 10.45: fragmenten uit „Paulus"; KRO 11.00: de Zonnebloem; 11.40; schoolradio; 12.00: Angelus; 12.03. Joop Ruivenkamp, zang; 12.30: mededelingen; 12.33: Amu sements orkest; 12.55: zonnewyzer, 13.00: nieuws; 13.25: gram.muzick; 13.45: roer- omme; NCRV 14.00: Marinierskapel: 14.4U: even onder ons; 15.00: bekende organisten spelen voor u; 15.13: kamerorkest; 16.00: bijbellezing; 16.45: viool en plano; 17.00: radio Journaal; 17.30: NCRV-koor; 18.00: Leger des Hells; 18.15: land- en tuinbouw. 18.30: Ned. strijdkrachten; 19.00: nieuws; 19.15: Nederlandse organisten; 1930: ac tueel geluld; 19.45: RVD antwoordt; 20.00: nieuws; 20 05 proloog; 20.15: steravond; 21.30: famlllecompetitle; 22.00: Boston Svmphonle Orkest; 22.05: de vaart der vólken; 22.25' vierhandig pianospel; 22 45: avondoverdenking; 23.00: nieuws; 23.15 24.00 cyclus beroemde concerten. Hilversum II (415 M.) AVRO 7.00. nieuws; 7.15: gr.pl.; 7.50 dagopening, 8.00: nieuws; 8.15: ochtendvarla; 8.00. van vrouw tot vrouw; 9.00: gram.muzlek; 9.30: waterstanden: 9.35: een lied gaat de wereld rond; 10.00: morgenwijding door ds A. Oskamp; 10.15: arbeidsvitaminen; 10.50: kleutertje luister; 11.00: ochtend concert; 11.45: het dageiyks leven te Pa- rys; 12.00: Joop Walvis, orgel; 12.30: mededelingen; 12.33; In t spionnetje; 12.38: de speeldoos; 13.00: nieuws; 13.15: mede delingen; 13 20: John Renova and hls music; 13.50: voor de hlspanophllen: 14.00: lezing; 14.15: sollstenconcert; 15.00; voor zieken en gezonden; 16.00: van vier tot vijf; 17 00: kaleldoscoop; 17.20: welk dier deze week; 17.30: tips voor model- lleetulebouwers; 17.35: uit de discotheek; 17.50: wat wil le weten?; 18.00: nieuws; 18.15: sportpraatje; 18.30: les gars de Pa ris; 19.00: radiostrip; 19.10: avondschool: 19.45: the Kentucky Minstrels; 20.00: nieuws: 20.05 ln het radio zoeklicht; 20.15: aansluiting met Concertgebouw te Amsterdam: 22.00: pijlers van Neerlands welvaart; 22.15: Dlxle-land; 22.45: Freddy Martin; 23.00' nieuws; 23.15: een rustig dansavondle: 23.4524.00: Charles Trenct en Renée Lebas. AGENDA WOENSDAG: Den H a g (HoklJ): Weense IJsrevue. 8 15 uur nam. Gerecht 10: Splrltlsch Genootschap. 8 uur nam. DONDERDAG: Rapenburg 50 Anthroposophlsche lezing J M. Wastra. 8.15 uur nam. Den Haag (Hoky): Weense IJsrevue. 8 15 uur nam. Stadszaal: Reridentle-orkest. Soliste Ida Handel, 8 uur nam.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 5