ONMENSELIJKE REPRESAILLES: Cel-gesprekken met Rauter Verwachtingen die anders uitkwamen swmnaars Met een enkel woord RECHTZAKEN Gestrande wereldreizigers Horen in huis! WOENSDAG 16 MAART Gemeenschappelijke Benelux-handelsaccoorden 1 JULI EERSTE LIJST VRIJ TE VERHANDELEN GOEDEREN. Onze correspondent te Brussel meldt: Vol tevredenheid sprekend over de Benelux verklaarde ons een van de Belgische gedelegeerden na zijn terug komst uit Den Haag, dat in Nederland reeds een behoorlijk begin is gemaakt met de strijd tegen de Inflatie. Het ge volg is dan ook, dat de gulden in de jongste maanden is gestegen van 9 tot 12 francs op de vrije deviezenmarkt. Het in Chateau d'Ardennes opge maakte schema voor vrijmaking van goederen is vrijwel uitgevoerd volgens de richtlijnen. Op 1 Juli as. zal de eerste lijst van producten bekend worden gemaakt, waarvoor vrije ruil bussen de Benelux- landen wordt ingesteld. Een belangrijk probleem is de han delspolitiek. Er zal van nu af hard ge werkt worden, opdat de drie landen van 1 Juli 1950 af, gezamenlijk han- delsaccoorden kunnen afsluiten met derde landen. Montgomery en onze troepen in Indonesië GEEN SPRAKE VAN ZEER STERKE DRANG. (Van onze Haagse redacteur) Naar aanleiding van het bericht in de „New York Times" als zou Montgomery een zeer sterke aandrang op de Neder landse regering hebben uitgeoefend om een groot deel onzer troepen uit Indo nesië te doen repatriëren, vernemen wij van deskundige zijde, dat hier zeker niet van „zeer sterke aandrang" gesproken kan worden. Als opperbevelhebber der troepen van de Westpact-mogendheden is Montgo mery een der voornaamste adviseurs van de Consultatieve Raad. En natuurlijk zal hij gaarne zien .dat Nederland zijn deel in de defensieplannen spoedig zal kun nen bijdragen. Het aandeel der diverse mogendheden en haar inspanning, om daaraan te voldoen, worden als door de andere instanties beslist dan door de commanderende generaal. SUBSIDIE-REGELING VOOR STOMEN VAN AARDAPPELEN In het kader van de maatregelen, welke beogen een bestemming te geven aan de aardappelen van oogst 1948, heeft de Minister van Landbouw ter stimulering van spoedige afzet van voorraden niet meer consumptie-waar dige aardappelen uit bepaalde gebieden des lands (speciaal de kleistreken), tot de volgende subsidie-regeling besloten: Aan stomers van de uit bedoelde ge bieden gekochte en aangevoerde aard appelen zal een subsidie worden uitge keerd van f. 1— per 100 kg verse aard appelen met een normaal tarragehalte, onder voorwaarde, dat voor eigen re kening en risico wordt gestoomd en 't gestoomde product aan derden wordt verkocht, dan wel, dat in loon wordt gestoomd voor handelaren in (gestoom de) voederaardappelen. Het stomen door of in loon voor telers geeft geen recht op deze subsidie. Voorts gelden de voorwaarden, dat een contract met het aan- en verkoop bureau voor Akkerbouwproducten (A. V A.) moet worden afgesloten en dat vóór 1 Mei as. een minlmum-hoeveel- held aardappelen moet zijn gestoomd. Ons wagenpark nog steeds verouderd 20% MINDER PERSONENAUTO'S DAN VOOR DE OORLOG. De KNAC raamt het aantal motor rijtuigen medio Maart op 237.850, dat is ongeveer evenveel als op 1 Mei 1940 aanwezig was. Het aantal personen auto's wordt geschat op 83000 (104.000 in 1940), dat der bussen op 4850 (4700), motorrijwielen incl. driewielers op 79.000 (71.500), vrachtauto's enz. op 71.000 lncl. 12000 landbouwtractors (resp. 55000 en 3000). Het aantal personenauto's is dus nog 20% minder dan voor de oorlog. De veroudering van het wagenpark blijkt o.m. daaruit, dat thans de helft van de personenauto's 10 jaar of ouder is. voor de oorlog was tweederde hoog stens 5 jaar oud. Het wagenpark wordt thans ongeveer anderhalf maal zo in tensief gebruikt als vóór de oorlog. VERGADERING WERELDFEDERALISTENBEWEGING. Binnenkort 100.000 leden? Op een gisteravond in het Concertge bouw te Amsterdam gehouden propa- gandavergaderlng van de Wereldfede- ralistenbeweging deed het bestuurslid, P. F. Kremers. de mededeling, dat een door ruim 200 Nederlandse hoogleraren getekend memorandum aan het Neder landse volk is opgesteld waarin de We reldregering als het enige middel om de vrede te bereiken wordt aanbevolen. De heer Kremers zeide, dat 't in de bedoeling van de Wereldfederalistenbeweglng ligt om binnen zes maanden het aantal aan gesloten leden in Nederland uit te brei den tot 100 000. Op het in 1950 te hou den congres in Genève zal Nederland ook vertegenwoordigd zijn. Het volgend jaar zullen er door de Wereldfederalis tenbeweglng in Nederland 30 candidaten worden gesteld, van wie er tien door stemming zullen worden aangewezen om Nederland op het congres te vertegen woordigen. 500 nieuwe leden meldden zich aan. Sensationele jacht op inbreker VLUCHTELING TEN SLOTTE OVERMEESTERD. Gistermiddag ontving de Amsterdam se politie een anonieme mededeling, dat zich in de omgeving van het Beuken- plein in Am sterdam-Oost de beruchte inbreker Andries ophield.- Na enig zoe ken zag men inderdaad een man, die bij het naderen van de politie-auto zich ijlings uit de voeten trachtte te maken. Eerst sprong hij op een fiets en later gmg hij een geopende deur bin nen van een woning in de Tweede Oos terparkstraat. Hij sloot de deur achter zich en wist daardoor een geringe voorsprong te krijgen, omdat de agen ten niets anders overbleef dan de deur in-te trappen. Vluchteling en agenten renden door naar het dak, waar de eer ste via een luik aanvankelijk wist te ontsnappen. Inmiddels waren een twëe- de politie-auto en een jeep gearriveerd en gezamenlijk vond men de inbreker terug op een veranda van de tweede verdieping, Andries sprong van de ver anda omlaag naar een lager gelegen veranda. Dit kunstje kende een der agenten echter ook en daardoor werd de man tenslotte ovei-meesterd. Hij heeft in de afgelopen tien jaren reeds "vijf vonnissen, en totaal vier jaar ge vangenisstraf uitgezeten, terwijl nog ■agen verbalen tegen hem lopen. Toen de nood het hoogst was in het uitgehongerde deel van Nederland, werd op 6 Maart 1945 bij de Woeste Hoeve per ongeluk een aanslag op Rau ter gepleegd. Het meest tragische van deze aanslag is geweest,dat de 4 illegale strijders van de op de Velmve opererende G.G.- groep niet geweten hebben, dat zij de wagen aanhielden, waarin zich een der meest gehate, maar ook een der be langrijkste leiders van het Duitse be zettingsapparaat in Nederland bevond. Zij hebben na de korte veldslag op de duistere verkeersweg met een zaklan taarn in de wagen geschenen. Daarin zaten vier personen, de drie begeleiders van Rauter waren dood, Rauter hield zich dood. Zij hebben hem, ondanks zijn gene raalsuniform, niet herkend. Het groot ste voordeel dat de aanslag zou hebben opgeleverd, n.l. het ten behoeve van het geallieerde leger in beslag nemen van de belangrijke militaire kaarten, waarmee Rauter op weg was naar ge neraal Blumentritt, ging daardoor ver loren. De,aanslag leidde tot een der meest onmenselijke represailles van de be zettende macht: 117 goede vaderlan ders, die als politieke gevangenen waren opgesloten in Arnhem en Apeldoorn, werden uit hun cellen ge sleept en op bevel van Rauter's plaatsvervanger, Schoengarth, op de plek van de aanslag gefusilleerd. Als afschrikwekkend voorbeeld legden de Duitse soldaten de slachtoffers daar na langs de kant van de straatweg en lieten ze zo achter. Bovendien werden overal elders in den lande in grote groepen gevangenen ter dood gebracht. Het juiste aantal als re presaille voor de aanslag op Rauter gefusilleerde Nederlanders is niet be kend, maar volgens het verzetsboek: „Ik draag u op", zijn het er ongeveer 1000 geweest. Ministers Schokking en Lieftinck terug Gisteravond keerden de ministers Schokking en Lieftinck per vliegtuig naar ons land terug nadat zij in Lon den Maandag en Dinsdag de besprekin gen van de Consultatieve Raad van de mogendheden van het verdrag van Brussel hadden bijgewoond. Men ver wacht, dat minister Stikker tot van daag in Londen zal blijven. GARAGES MOGEN KLEINE SERVICE NIET IN REKENING BRENGEN. Van heden af mogen ingevolge de „Prijzenbeschikking stalling automobie len 1949" en de „Wijziging prijzenbe- schikking mon teurswerkzaamheden auto mobiel- en motorrijwielreparatiebedrijf 1947 no. 2" kleine service-werkzaam heden niet meer in rekening worden gebracht. Onder deze werkzaamheden dienen o.m. te worden verstaan: het schoon maken van de ruiten, het controleren van de bandenspanning en van de in het motorrijtuig aanwezige hoeveelhe den brandstof, smeermiddelen en water, het in en uit de stallingsgelegenheid rijden van het motorrijtuig. Voorts bevat de laatstgenoemde be schikking een regeling van de prijzen voor monteurswerk2aamheden, verricht in z.g. „aangenomen werk". VRIJE PRIJZEN VOOR GORT. Het ligt in de bedoeling de gortpelle rijen binnenkort op aanvraag met grondstoffen te bevoorraden, zodat dan van schaarste geen sprake meer zal zijn. Daar bovendien de verkoop van gort in concurrentie met havermout moet ge schieden, waarvan de voorziening even eens zeer ruim is, heeft de overheid besloten de maximumprijsregeling voor gort op te heffen. Voor prijsstijgingen behoeft geen vrees te bestaan. ENGELS BEZOEK AAN RIJKSINSTITUUT VOOR OORLOGSDOCUMENTATIE. Gistermiddag heeft de Britse ambas sadeur In Nederland, sir Philip Nichols, tezamen met sir Robert Bruce Lockhart een bezoek gebracht aan het Rijksin stituut voor Oorlogsdocumentatie te Amsterdam. Sir Robert was tijdens de oorlog hoofd van de Engelse raad voor de politieke oorlogvoering. Deze raad zorgde o.a. voor het gereed maken van de twee maandbladen, die in Nederland door ge allieerde vliegtuigen werden neergewor pen, „De Wervelwind" en „De Vliegende Hollander". Van de op het Rijksinsti tuut bewaarde exemplaren van deze bla den namen de bezoekers in het bijzon der met belangstelling kennis. GEEN TOEVAL? Het Rijksinstituut voor Oorlogsdocu mentatie beschikt thans over Rauters eigen visie op het gebeurde. Rauter zegt b.v., dat de aanslag om kwart over tien des avonds geschiedde, terwijl de illegaliteit van halféén des nachts spreekt. Rauter meent, dat er 275 schoten op de kleine BMW, waar in hij was gezeten, zijn gelost. De ille galiteit spreekt va-n 234 schoten. Rauter zegt, dat de aanslag niet op toeval berustte, terwijl dat uit het verhaal van de illegaliteit duidelijk blijkt wel het geval te zijn. BELANGRIJKE KAARTEN. In zijn gesprekken in de cel met prof.. Posthumus en drs De Jong toonde Rau ter zich trots, dat hij de aanslag had overleefd. Toen hij in het ziekenhuis kwam, na zwaar gewond een nacht in de kou buiten te hebben gelegen zonder dat iemand hem te hulp kwam, gaven de doktoren niet veel meer voor zijn leven. Seyss-Inquart kwam hem nog de hand drukken: ze dachten, dat hij in de daaropvolgende nacht zou sterven. Na de aanslag lag hij maandenlang in verschillende ziekenhuizen. Ten slotte werd hij in Pioen op 9 Mei door de Engelsen gearresteerd en aan de Ne derlandse justitie uitgeleverd. In de cel werd het volgende gesprek gevoerd Vraag: „Was de aanslag op u geen toeval?" Rauter: „Nee, geen toeval. Ik heb aldoor het gevoel gehad, dat het geen toeval was. In Didam, enige dagen te voren, Is het mij opgevallen, dat ik ge schaduwd werd". Vraag: „Door wie?" Rauter: „Door mensen van de ver zetsbeweging. Dat merkt men dadelijk. Bepaalde observaties op het laatste ogenblik voor de aanslag doen mij aan nemen, dat het een persoonlijke aanslag was. Vraag: „Welke observaties?" Rauter: „Toen de beschieting beëin digd was viel het me op, dat. een van hen het schijnsel van de lantaarn naar beneden richtte, naar de nummerplaat. Dat doet men alleen, wanneer men zich overtuigen/wil, dat het de goede auto is. Ten tweede: toen de schoten geval len waren, kwam een der aanvallers van rechts naar voren gelopen en scheen me in het gezicht. Ik wilde mijn revol ver trekken en hem in het gezicht schieten. Ik heb me echter dood gehou den, mijn gezicht was helemaal bebloed. Ik overlegde, of ik zou schieten of niet. Wü hadden belangrijke kaarten in de wagen, want Ik zou de volgende dag naar generaal Blumentritt gaan. Ik aarzelde: schieten of niet schieten met het oog op de kaarten. Toen ver blindde hij me met zijn lantaarn en riep, terwijl hij terugliep: „Hij is dood". Hoe zou men er toe komen om te roepen: „Hij is dood", als men mij niet herkend had?" Vraag: „Is dat wel overtuigend?" Rauter: „Ik had brede gouden epau letten, hij moet gezien hebben dat het een hooggeplaatst officier was. Dat heeft mij persoonlijk de overtuiging ge geven, dat het inderdaad om mij ging". Vraag: „Als dat werkelijk zo geweest was, hadden ze u dan zo laten liggen?" Rauter: „Dat is iets, wat ik ook niet begrepen heb". Vraag: ,,Als ze geweten hadden, dat u Rauter was, hadden ze zeker de wa gen onderzocht. En u' zelf. Het feit, dat ze zo snel weggelopen zijn, is een bewijs, dat het niet om u te doen was. Was u bewusteloos?" Rauter: „Nee, de anderen waren on middellijk dood." HET HART NAAR RECHTS. In het ziekenhuis heeft dr Fischer van de Wehrmacht mij geopereerd en uitgepompt. Men constateerde, dat ik een zeer sterk hart. had. Toen kwam er echter nog een longontsteking en een borstvliesontsteking bij, en toen heb ik tien dagen lang tussen leven en dood gezweefd. Eerst heeft, men mij 490 ku bieke centimeter bloed en etter afge tapt en toen nog eens 2500. Mijn hart was volkomen naar rechts geschoven en kwam steeds hoger te zitten, zodat ik helemaal geen lucht meer kreeg. Toen werd ik naar de buurt van Enschedé vervoerd, vervolgens naar Groningen, Oldenburg, Hamburg en Pioen". ONTMOETING MET SEYSS-INQUART. Vraag: „Wat hebt u met Seyss- Inquart besproken, toen hij u In Apel doorn bezocht?" Rauter: „Ik kon niet. spreken. We hebben elkaar alleen de hand gedrukt". Vraag: „En wist u van de gijselaars?" Rauter: „Pas 44 dagen later hoorde ik dat. Schoengarth, mijn plaatsver vanger, ver telde het mij. Toen heb ik me ontzettend opgewonden. Ten eerste leefde ik nog, en ten tweede heb ik juist in mijn dienstverband deze ge schiedenis als hoogst ongewenst be schouwd en nooit een straf tegen de bevolking gewild. „Ik zou dat met de Reichsführer Himmler wel hebben klaargespeeld". Voor mij zou het een persoonlijke genoegdoening geweest zijn, als er ter wille van mij niets was ge beurd". (Van onze correspo ndent te Willemstad) Bijna anderhalf jaar geleden voer een kleine zeilboot om middernacht de Sorinamerivier af. Aan boord bevonden zich drie jonge kerels, afkomstig uit Paramaribo, de Surinaamse hoofdstad, die reeds lang in het duister van de tropennacht verzonken was. Twee hunner waren geboortig uit Suriname en de derde kwam uit het aangrenzende Frans Guyana. Een stoutmoedig doel stond hun voor ogen: de Atlantische Oceaan oversteken en pogen aan de overzijde, in het moederland, werk te vinden. Lang hadden zij voor deze reis moeten sparen. Zelfs voor handwerkslieden lag het werk in het armlastige Suriname niet opgestapeld en vaak had het drietal zich opofferingen moeten getroosten om de kas te kunnen uitbreiden. Doch de zucht naar avontuur en de bittere noodzaak deden de jongens in hun voornemen stijven met als resultaat, dat het plan 24 November 1947 kon worden uitgevoerd. De mensen vrijer en gelukkiger Op Schiphol arriveerden vanmorgen twee dodelijk vermoeide jonge mensen, de 19-jarige Jenny van Reyen uit Heem stede en de 16-jarige Gustaaf Sedee, uit Nijmegen, de twee Nederlandse win naars van de opstelwedstrijd van The New York Herald Tribune. Met 32 an dere jongens en meisjes uit ieder der Marshall-landen een paar zijn tien weken land in de Ver. Staten geweest, als beloning voor het feit, dat zij het beste opstel schreven over het onder werp „The world we want" (De wereld zoals wij haar graag willen). Jenny is enthousiast over Amerika. „De mensen zijn er veel vrijer dan hier, Ik geloof zelfs veel gelukkiger. Ztf staan stevig met hun twee benen op de grond en weten waarover ze spreken. Do Amerikanen zijn opval lend goed geïnformeerd over politiek, alleen van Indonesië begrijpen ze voor zover ik het begrepen heb, al leen maar een kwestie van „het op nemen voor degene die onder ligt". Vooral opgetogen bleek zij te zijn over het huiselijk leven in de „States" en de verhouding tussen ouders en kinderen, In Amerika is de vader een vriend van zijn zoon en iedereen lacht als je ver telt, dat in Nederland de kinderen u tegen hun ouders zeggen". Gustaaf vertelde ons van de ontmoe tingen met president Truman en Trygve Lie. „Truman maakte grapjes over de bouwvalligheid van het Witte Huis, mr Lie ging kennelijk gebukt onder zorgen want hij volstond met ons een hand te geven". Natuurlijk werd ook een bezoek aan Hollywood gebracht, dat overigens een teleurstelling werd, want alle „sterren" die zij houden ontmoeten hadden griep. De overweldigende indruk, die de stu dio's maakten, vergoedde echter veel. Wat diepe indruk op Jenny en Gustaaf heeft gemaakt is het feit, dat de Ne derlandse Koninklijke familie zeer populair is in Amerika. „Bij verschei dene families liet men ons albums zien van H. M. en haar familie met foto's er in, die ik zelf niet eens ken de", vertelde Gustaaf. De herinnering aan deze reis zal bei den nog lang bijblijven, vooral door de bijzonder hechte vriendschapsbanden die werden gesloten in deze tien weken. „En wat wij zo vanzelf en spontaan konden, moeten de politici der diverse landen met een beetje goede wil toch ook heel gemakkelijk kunnen bereiken", zo besloot Gustaaf filosofisch.... NIEUWE UITGAVEN. Verschenen bij: Kosmos Ultg. >UJ, Amsterdam: Het kweeken van Kruiden in eigen tuin, door G. Kromdijk. met 22 fotografische af beeldingen. Uitgegeven in de Serie „Wet-en en Kunnen". Uitgeverij De Torenlaan, te Assen: Balkonplanten, door A. Flet, herzien door G. Kromdijk, 2e druk, met foto's. Wolters, Groningen: The wind in the Willous, door Kenneth Grahame, Adapted and annoted by F. J. de Bree, Leraar Engels M.O. In de serie: „The young People's Library". Tonlo Kröger, door Thomas Mann, Schooluitgave met verklaringen door Drs W. N. Visserman. Muria, Inleiding tot het vertalen van Homerus, door Dr E. Slijper. Euripides' Helena, met Inleiding en aan tekeningen. door Dr G. Italië, Boekhouden, Nieuwe Methode voor het ULO II. door J, Hoepman en H. Kolen brander. Ultg. MIJ Ilavelaar, Utrecht: Doeltreffende Zakenbrieven, door A. Fallaux Jr. en A J. v. d. Toorn, met een inleiding van Dr Ir M. H. Damme. Sijlhoff's Ultg. MO. Lelden: Herinneringsalbum le Infanterie Brlga- degroep, C. Divisie, ,,7 December". Deel II. Uitgave van „Ons Leger", officieel orgaan van de Kon. Ned. Vereniging ..Ons Leger". 1 Maart 19471 September 1947. Centrale van Ncü. Verbruikscoöperaties, Rotterdam: De Verbruikscoöperatie, een korte schets van haar ontstaan en ontwikkeling, haar doel en grondregels. BINNENLAND Het Residentie Orkest heeft de uit nodiging aanvaard, om op 18 en -19 Juli met twee concerten het Muziek Festival aan de Belgische kust te openen. De con certen zullen worden gegeven te Knokke, Op 10 Mei a.s. zal weer de Jaarlijkse dodenherdenking op de erebegraafplaats te Overveen door de Nederlandse Vereniging van exrpolitieke gevangenen uit de bezet tingstijd worden gehouden. Bi) de Tweede Kamer Is Ingediend het wetsontwerp „nadere voorziening aan gaande in de wet op het Nederlanderschap en het ingezetenschap gestelde termijnen' Engeiéè, Zwitserse en Nederlandse organisaties van bijenteelthouders hebben het initiatief genomen tot het vormen van een Wereldfederatie van organisaties van bijenhouders. Zij zal waarschijnlijk tussen 22 en 27 Augustus tijdens een Internatio naal congres van bijenhouders te Amster dam worden opgericht. De fruitteelt-pionier mr dr G. Kolf werd dezer dagen te Geldermalsen gehul digd omdat hij 40 jaar voorzitter van de veilingsvereniging Geldermalsen en om streken Is. Mr W. F. baron Verschuer stelde de vele verdiensten van mr Kolf ln het licht. De S.D 'er Jan Kuil te Oosterhooge- brug (Gr.) die geruime tijd geleden uit het kamp Westerbork is ontvlucht, nadat hij door het Byz. Gerechtshof te Arnhem tot 18 jaar gevangenisstraf was veroordeeld, is door de rijkspolitie in de gemeente Ten Boer gearresteerd en naar Groningen over gebracht Op het moment van zijn arresta tie vertoefde hij ten huize van een familie lid. De rijkspolitie te Venray heeft vier Duitsers aangehouden, die smokkelden en illegaal over de grens gekomen waren. ZIJ werden naar de gevangenis te Roermond overgebracht. BUITENLAND Britse en Amerikaanse autoriteiten, hebben de Westdulrse spoorwegen gelast de geldigheid van ln de Sovjet-zone uitgege ven spoorkaartjes niet als geldig te aan vaarden. De maatregel ls getroffen om het illegaal overschrijden der zone-grenzen tegen te gaan. In de VB. werd het vorige jaar iedere 18,7ste seconde een ernstige misdaad be gaan, zo is officieel medegedeeld. Nabij het vliegveld Gatow is een vliegtuig van de luchtbrug neergestort. Drie man. allen burgers, werden gedood. Volgens de eerste schattingen be draagt de schade van de brand in Oakland (Californlë) meer dan 1 mlllloen dollar. De brand kon door de burgerlijke en militaire brandweer, die gebruik maakten van negen brandweerschepen, beperkt worden. Het geboortehuls van Josef Haydn te Rohrau en dat van Franz Liszt te Raiding (belden ln de Oostenrijkse provincie Bur gen land gelegen) zullen tot musea voor de belde grote Oostenrijkse componisten ge maakt worden. Mijnwerkers van het Ruhrgebied, on der leiding van de arbeiders van de mijn Nermuehlen bij Duisburg, hebben gedreigd 1 April ln staking te gaan indien z(J geen loonsverhoging ontvangen van drie mark per dag. De Paus heeft aan de priesters ..ln zekere Europese landen, die onder gods dienstvervolging lilden" toegestaan dp mis op te dragen zonder altaar of miskleding i en met gebruikmaking van hosties alleen r en niet van wijn. Matyas Rakozl, Hongaars vlce-pre- mler, heeft een vijfjarenplan voor Hon garije aangekondigd, waarbij ongeveer 2.600.000.000 gulden zullen worden ge ïnvesteerd. Twee Amerikaanse soldaten, die sedert 9 December te Praag worden vastgehouden, zullen voor een Tsjechische rechtbank terechtstaan op beschuldiging van spion- nage. Aan Amerikanen ls geen toestemming gegeven de helde mannen, die aan de Tsjechische zijde van de grens met Beleren zijn gearresteerd, te bezoeken. Bevln, zijn Franse collega Robert Schuman en de Amerikaanse ambassadeur te Londen. Lewis Douglas, zullen, naar men verwacht, heden te Londen een poging doen om tot overeenstemming te komen over het aantal Duitse fabrieken. dat van ontmanteling moet worden vrijgesteld. Generaal Clay heeft medegedeeld, dat de Nederlandse militaire missie te Frank fort bij hem en de Britse militaire gouver neur, sir Brian1 Robertson, heeft gepro testeerd tegen de beperkingen, die het Nederlandse transito-verkeer per spoorweg door de Westelijke zones werd opgelegd bij de jongste verscherping van de blokkade tegen de Sovjetzone. Argentinië heeft gisteren het Invoer verbod voor alle buitenlandse goederen, dat 6 weken geleden werd ingesteld, gedeelte lijk opgeheven. Tot de goederen, welke thans zullen worden ingevoerd, behoren geneesmiddelen, benzine, olie. koolstof, mineralen, vetten, staal en krantenpapier. Naar vernomen wordt, ls ln het dal van de Po een geringe hoeveelheid olie I aangetroffen. Deskundigen delen mede, I riat men de boringen ln dit gebied zal I voorizptten. doch dat de waarde van de I vondst óp hpt ogenblik nog niet kan wor- I den geraamd. MOEDER NIET TOEREKENINGS VATBAAR VERKLAARD. Liet haar kind in bioscoop achter. Op 5 September 1948 werd in de hal van het Apollotheater te Den Haag een 2-jarig kind achtergelaten. De ouders waren aanvankelijk onvindbaar, doch later werd in Rotterdam de moeder van het kind de 26-j. Aagje de H.de B., aangehouden. Deze stond thans voor de tweede maal terecht voor de Haagse Arrondissements-Rechtbank. Bij de eer ste behandeling was 1 jaar en 3 maan den gevangenisstraf geëist. De opstel lers van het ondertussen uitgebrachte psychiatrisch rapport zijn tot de con clusie gekomen, dat het opzettelijk ver laten van haar kind aan deze vrouw •niet als een strafbaar" delict kan wor den aangewreven. Door haar gebrekkige ontwikkeling en ziekelijke stoornissen is zij niet toerekeningsvatbaar. Aan de hand van dit rapport vroeg de Officier van Justitie da.n ook ontslag van alle rechtsvervolging en opneming in een krankzinnigengesticht voor de tijd van één jaar. De raadsman, mr Van der Molen, be toogde, dat het feit waarvoor deze vrouw terecht stond, onder de omstandigheden waaronder het gepleegd werd, niet ais misdadig kon worden gebrandmerkt. Het was een noodsprong geweest. Van haar man, die haar steeds verliet of an ders mishandelde wanneer hij thuis was, had zij geen enkele steun ontvangen;' ook van haar moeder niet. De raadsman was van oordeel dat het psychiatrisch rapport te ver ging in zijn conclusie. Hij bepleitte voorwaardelijke terbe schikking stelling van de regering. Uitspraak 29 Maart a.s. Leven van de lucht! Hoe anders kwamen hun verwachtin gen uit! Inplaats van in Nederland, be landden zij ln een reeks Venezolaanse gevangenissen, waar zij hongerledenen als boeven dwangarbeid moesten ver richten. Ongeveer een jaar lang werden zij in dit Zuid-Amerikaanse land op de vernederendste wijze behandeld en slechts dank zij de bemoeiingen van de Nederlandse autoriteiten en de Cura- gaose politie konden zij ten slotte 22 Februari Venezuela verlaten, beroofd van hun zeilboot „De Zeevogel" en hun overige moeizaam vergaarde eigendom men ter waarde van 8000 Surinaamse guldens. In de Surinaamse club J.P.T. te Wil lemstad, waar zij terstond gastvrij wer den opgenomen, hebben de 31-jarige Charles Bryan en de 24-jarige Ursus de Noten hun ervaringen verteld. De derde van de ploeg Charles' jongere broer, de 24-jarige André vertoeft nog steeds op een gevangeneneiland in de rivier de Orinoco. Voor hem konden de Ne derlandse autoriteiten niet veel doen, aangezien hij van Franse nationaliteit is. Over het begin van hun reis waren de jongens zeer goed te spreken: zowel in Brits Guyana als op Trinidad werden zij met open armen ontvangen. Aan vankelijk was het drietal van plan ge weest In één ruk de Oceaan over te steken, doch met het oog op de water voorraad hadden de wereldreizigers be sloten deze route te kiezen. Op weg naar Curasao werd „De Zee vogel" aangehouden door een boot van de Venezolaanse kustwacht en meege nomen naar het havenplaatsje Ocirl. DE ELLENDE BEGINT. „En daar begon de ellende," zo ver telden de zeevarenden ons. „We wer den zonder vorm van proces als ge vangenen op transport gesteld naar een plaats in het binnenland, Guiria genaamd, waar we in een gebouw werden geworpen, dat behalve gevan genen, opgepikte wilde ezels bleek te herbergen. Aangezien zestig van deze dieren de zandgrond in beslag badrlen genomen, waren de gebroeders Bryan, en De Noten genoodzaakt een stapel pijpen als legerstede te gebruiken. Ook wat het voedsel betreft, had den de ezels een streepje voor: zij kregen nl. stukken papier, die ze gre tig verslonden, terwijl de drie wereld reizigers twee weken van delucht moesten leven. Gelukkig kregen we van de an dere gevangenen meest opgepikte vissers van het Britse eiland Trmidad en de bewoners wat toegestopt, an ders waren we toen al verhongerd. La ter mochten we de straat op om werk en brood te zoeken, maar 's avonds moesten we weer in het ezelshok terug zijn. Na vier maanden hadden de zee vaarders met 't opknappen van timmer- karweitjes voldoende geld gespaard om niet een auto te kunnen ontvluchten nalir de Venezolaanse hoofdstad Cara cas), waar zij hulp van de Nederlandse autoriteiten ontvingen. Op het laatste ogenfaplik hun paspoorten waren reeds in orMe gemaakt werd het drietal echter\ weer ln de gevangenis gezet, je was het daar? Wel, 1 het was er ruimer, maar niet beter. Mwe konden twee Bolivar per dag betalen Ivoor een matras, doch ofschoon we betaallden, hebben we er nimmer een gezien. Vwanneer er veel gasten waren, steeg de* prijs wel tot 15 Bolivar per nacht lechter met hetzelfde resultaat. Tussen |de bedrijven door had er in de gevangenis ook nog een volksver- huizinkje ïplaats, daar de regering van Romulo GfCUlegos in die tijd omverge worpen werëd. Eind Januari van dit jaar werden de drie zwervers'1 -s nachts naar de haven stad La Guatyra gebracht, waar zij met ongeveer vijf/tig anderen (merendeels buitenlandersVr» per lichter, voortgetrok ken door een sleepboot, od weg gingen naar het gevarhgreneneilanci Sacupana ln de rivier de O.v-inocó. De tweede nacht dreigde de lich ter echter te zinken, zo dat de kapiteh van de sleep uitweek naar Porto la tocht werd voo Cruz, vanwaar later de rtgezet. In totaal duurde de reis tien d; igen. waarvan de i genen er twee geen eten kregen De overige dagen ontvingen zij 's ochtends ppn stukie wittig kaas en een kop koffie als dagrantsoei i. IN DE ORINOCO. Sacupana bijeek onbewoond te zijn en in staat vlan verval te verkeren. Er stond geen gebouw meer overeind. Vroeger werd htk eiland ter herberging hAt van gevangenen gebruikt en nu was het de taak van dit gezelschap ge deporteerden het wederom voor dit doel geschikt te maken. Zestien da gen sliepen de drie wereldreizigers onder de blote hemel, hetgeen in het daar heersende vochtige klimaat met zyn talrijke muskieten hoogst ongezond was. Geen wonder, dat de meeste gevangenen, vooral de Euro peanen malaria en andere ziekten opliepen. Bovendien was de voeding meer dan onvoldoende. De Surinamers zagen zich genoodzaakt leguanen te vangen en die te verorberen. Twee gevangenen een Colombiaanse en Poolse jongen trachtten dit oord van ellende te ont vluchten, doch zij werden reeds de volgende dag gegrepen en bij van straf, bijna naakt, aan een boom gebonden, waar zij 's nachts een prooi van de muskieten werden. Ook werden zij met de platte kant van een macheta geslagen. Eindelijk brak op Zondag 20 Februari voor Charles Bryan en Ursus de Noten het uur der bevrijding aan. Na het ge bruikelijke logies in een der Venezo laanse gevangenissen betraden zij twee dagen later Curaqaose bodem. Teleur gesteld en zonder geld of schip, maar niet ontmoedigd. Na op ons eiland aan de slag getogen te zijn, hopen zij eens hun plan te kunnen volvoeren. Maar dan zonder onderbreking van anderhalf jaar Als eeo kou of griep U overvalt of plotseling hoofd- of kiespijn komt opdagen, is het een uitkomst Mijnhardt poeders bij de hand te hebben. Doos 45 ct (Adv.) SCHEEPSBERICHTEN. AKKRUMDIJK, R'dam—Tampa 14/3 op 260 mijl Zuid van Bermuda; ALDERAMIN, 14/3 v. Buenos Aires te Rosarlo; ALHENA, R'damBuenos Aires 15/3 dwars van Flnisterre; ALMDIJK, R'dam—Vera Cruz 15/3 van Antwerpen; ALPHARD, R'dam— Buenos Aires 14/3 van Rio de Janeiro; ALPHERAT. New YorkBuenos Aires 14/3 van Sao Francisco do Sul; AMSTELDIEP, AmsterdamJava 14/3 te Belawan; AM- STELKERK, 15/3 van A'dam te Freetown; ANNENKERK, 15/3 van Sydney naar Bris bane; BARENDRECHT (T), 18/3 van Curasao te R'dam verwacht; CAMPHUYS, R'damBatavia pass. 14/3 Sabang; DUI- VENDIJK, VancouverRotterdam 14/3 te Cristobal; GADILA (T). 15/3 van Port de Bouc te Berre; ITTERSUM. 15/3 v. Loanda naar Mossamedes; JAARSTROOM, 14/3 van Dakar naar Amsterdam; MEERKERK, Ja panRotterdam. 12/3 van Alexandrlë, 16/3 te Genua verwacht; PRINS ALEXANDER. 14/3 van St. John nb te Hamburg; SA- LANDO, 14/3 van Casablanca naar Vlaar- dlngen; SAPAROEA. Batavla-Rangoon 13/3 te Calcutta; BOSCHFONTEIN, A'dam— Kaapstad pass. 14/3 Freetown; DELFS- HAVEN, 14/3 van Sassandra te Tacoradi; GROOTEBEER, BataviaA'dam pass. 14/3 Port Soedan; LAWAK, 13/3 van Bombay naar Madras; MACUBA (T), SuezAbadan pass. 14/3 Makalla; HERA, 15/3 v. Puerto Plata te Ciudad Trujlllo; HERMES. 18/3 van Corral naar Montevideo; HERSILIA. 15/3 van Cap Haitlen naar Kingston (J.)l HESTIA, 15/3 van A'dam te Trinidad; KERTOSONO, New York—Java 15/3 te Port Soedan; MAAS, 14/3 van Puerto Ca- bello naar Maracaibo; RAKI. 14/3 van Menado naar Balik Papan; SALLAND, 14/3 v. La Plata naar Montevideo; SARPEDON, 15/3 van Port of Spain naar Paramaribo; I SOCRATES, Chili—Amsterdam 15/3 te Cristobal; STENTOR. 15/3 van Izmir naar Istanbul; IJSSEL, 15/3 van Paramaribo te Demerara. AKKRUMDIJK, R'dam—Tampa pa^- 15/3 Bahama's; ALKAID, R'dam—Buenos Aires 15/3 van Santos; ANNENKERK, 16/3 van Sydney te Brisbane; ARENDSDIJK. New York—Buenos Aires 15/3 van Recife; DEr.PT. A'damChili 16/3 van Antwerpen; DRENTE, Java—R'dam 12/3 te Belawan; FARMSUM 15/3 van Houston n. Europe; KERTOSONO. Java—New York 16/3 van Port Soedan; MAETSUYCKER, 13/3 van Fremantle te Penang; MIRZA (T). 14/3 v. Singapore naar Pladjoe; MODJOKERTU 13/3 van Batavia te Makassar; R°EE?.i' JavaNew York 14/3 te Singapore; SINu- KEP, 13/3 van Semarang te Soerabaya. STAD MAASSLUIS, 15/3 van Amsterdam te Narvik, vermoedelijk 17/3 naar Emdern TASMAN, 13/3 van Manilla naar Amoy, TJIPONDOK 12/3 van Penang te Slnga; pore; TJITJALENGKA, 13/3 van Shang hai naar Amov; TOSARI. 13/3 van Sanggir te Panaroekari; VAN HEUTSZ. 12/3 van Belawan naar Penang: WIELDRECHT (li- 16/3 te Mombassa vermoedelijk 19/3 naa i Rastanura; ALAMAK, Buenos Aires—R?t- terdam pass. 15/3 Madeira; ALPHARU. R'damBuenos Aires 15/3 van Sanw-. KELBERGEN. Si'ax-Vlaardlngen pass. lö/J Flnisterre; LINDEKERK. 15/3 van Rasta nura naar Kowelt; PR. FRED. HENDRIK- 15/3 van Malaga naar Gandia: pE1j; ALEXANDER. 15/3 v. Hamburg naar Ant- j werpen: PRINS WILT.EM 4. R'dam—King- ston 15/3 1000 mijl West Zd West Azoren, RIJNK^RK R'damTRnan 15/3 v. Honr kong: STAD HAARLEM, Melllla—IJmuiaw» pass. 16/3 Flnisterre.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2