SCHOOLREISJES Laatste Berichten EltSy Nederl. Amateur-Toneel-Unie adresseert DRIE LEVENS Panda en gs-reiKiger Het Leidsch Dagblad Beurs van Amsterdam MAANDAG 14 MAART Nederlandse posten bij gukabumi hevig beschoten. aanvallers kregen zware verliezen. Zondagnacht zijn Nederlandse posten gan de buitenrand van Sukabumi he ng beschoten. De aanvallende benden slaagden er niet in tot de sta-d door te drinien en werden door de Nederland se troepen met zware verliezen uiteen- Aan de Zuidrand van de stad zijn 20 Chinese toko's afgebrand. Bij de tegen- setie werd een Nederlandse militair ge bood. Radio Batavia meldt nog, dat de aanvallers ongeveer 500 man sterk wa ren en k'naki uniformen droegen. Bij de aanval werden voorts vier Neder landse militairen gewond en een Chi nees gedood. Zaterdagmiddag werd nabij Sukabu mi een ondernemingstruck, door een bende, gewapend met geweren en sten nis aangevallen. Een ondernemings- sachter werd gedood en twee gewond. De truck kon doorrijden. Onderzoek naar beweerde wreedheden Ned. troepen nog niet geëindigd. Officieel wordt medegedeeld: Uit enkele reacties is gebleken dat het officiële bericht over het onderzoek naar het gedrag der troepen in Indonesië hier en daar in de pers de indruk heeft ge- trekt, als zoude dit onderzoek reeds be ëindigd zijn. In verband daarmede vestigt men van bevoegde zijde nogmaals de aandacht op de tweede alinea van deze mededeling van 11 Maart jl. luidende: .Sedert dien van de regering van In donesië ontvangen telegrammen melden echter, dat voorzover over feitelijke ge gevens kan worden beschikt, een terza ke ingesteld nauwgezet onderzoek in In donesië tot dusver geen feiten aan het licht heeft gebracht, welke de geïncre- meerde ernstige mishandelineen bii ver horen noch andere feiten bevestigen." De nadruk dient gelegd op de woor den ,.tot dusver" .Uit de verdere inhoud der mededeling blijkt eveneens dat er geen sprake is van een reeds afgesloten onderzoek. Wel is geconstateerd, dat de beschuldigingen over het doodschieten Tan gevangenen in de onderzochte ge- Tallen ongegrond ztln geweest en dat op grond van de uitgeoefende contróle stel selmatige mishandelingen uitgesloten moet worden geacht. Het onderzoek zal overigens stelsel matig worden voortgezet en de verzeke ring is gegeven, dat allen die wandaden plegen met gestrengheid in strafrechte lijke zin vervolgd zijn en worden. Dr SOEN FO IN STAAT VAN BESCHULDIGING. De Chinese controlerende jo'ean heeft besloten de afgetreden premier, dr Soen Fo. in staat van beschuldiging te stel len. - Naar verluidt, is de beslissing in een gesloten zitting genomen, nadat een commissie van onderzoek van 15 leden met 8 tegen 7 stemmen voor het in staat ran beschuldiging stellen -had gestemd. De commissie was onlangs benoemd om een onderzoek in te stellen naar de beschuldiging, die dr Soen Fo als pre mier de beheerder van vijandelijk eigen dom opdracht had gegeven 8 ton verf- 'offen, die de Japanners haar tijdens de oorlog hadden ontnomen, aan een ze- lere mejuffrouw Loenli terug te geven. DE voorjaarsbeurs in leipzig. Op de voorjaarsbeurs te Leipzig, wel ke gisteren werd gesloten, hebben de exposanten uit de Sovjetzone van Duits land orders geboekt tot een totale vaarde van 21 millioen dollar. Verleden jaar hadden de orders een waarde van 10.600.000 dollar. Het aantal bezoekers aan de beurs bedroeg 220.000. hervatting telexverkeer met duitsland. Met. ingang van 21 Maart a.s. wordt het telex-verkeer met de Amerikaanse p Engelse bezettingszone van Duits land heropend. Voortgezet optreden tegen benden. INTENSIEVE PATROUILLE- ACTIVITEIT. Het Nederlande militaire overzicht over de activiteit gedurende de laatste week maakt melding van het optreden van Nederlandse troepen tegen gewa pende benden, o.m, in de omgeving van Banjumas, in Midden-Java, waar op 4 Maart naby Robotsari een gewapende groep van 70 man geheel werd vernie tigd. In de eerste week van Maart zyn ook acties ingezet tegen gewapende groe pen in Oost-Java, waarbij op verschil lende plaatsen de tegenstanders ruim 100 man aan doden en diverse wapens verloren. In de omgeving van Bangil hebben op 7 Maart de Nederlandse troepen 'n gewapende groep van 200 man vernie tigd, die werd geleid door vier Japan ners. De gunstige ontwikkeling van de toe stand in Bantam hield aan, in de om geving van Labuan en Serang treedt de bevolking meer en meer op tegen rampokkende benden. Voorts wordt nog gemeld: In West-Java traden de Nederlandse troepen op tegen benden in het ge bied der Negara Pasundan. waar zich 130 officieren en minderen van de Siliwangi-divisie hebben aangemeld. De besprekingen tussen de autoritei ten van Pasundan en enkele leiders van de Siliwangi divisie duren nog voort. Midden-Java: Een ten Zuid-Oosten van Kebumen rondzwervende bende werd opgerold. In de omgeving van Djokja en Magelang werd een inten sieve patrouillegang voortgezet, waarbij aan gewapende groepen talrijke verlie zen werden toegebracht, evenals in het gebied van Solo. Bcvjolali en Klaten. Oost-Java: Behalve de reeds vermel de activiteit tegen de benden hier ageerden de Nederlandse groepen in het gebied ten Zuiden van Malang en Besuki. In enkele gebieden van' Oost- Java treedt de bevolking zelf tegen de benden op. Sumatra: Ook hier werd door de Ne derlandse troepen een intensieve pa trouillegang onderhouden, waarbij, voornamelijk in Midden-Sumatra, de gewapende groepen gevoelige verliezen hebben geleden. De benden, die zich in de berggebieden ophouden, hebben te kampen met gebrek aan voedsel en vele ziektegevallen. Het overzicht besluit aldus: „De in tensief voortgezette patrouille-acivi- teit op Java en Sumatra bracht he laas ook in de afgelopen week aan onze zyde verliezen aan mensenlevens met zich." TH. M. BRUYN VESTIGT ZIJN BOERDERIJ TE BRASTAGI. De 6-^jarige Th. M. Rruj'n, dis op 11 Februari op de „Friesland" met een complete veestapel naar Indonesië ver trok, met het plan, zijn in de oorlog verloren gegane landbouwbedrijf ln Oost-Java opnieuw op te bouwen, heeft wegens de in Oost-Java heersende on veiligheid besloten, zijn boerderij te vestigen op de hoogvlakte van Brastagl Het vee en de materialen zijn reeds te Belawan gelost. DE STAKING DER AMERIKAANSE MIJNWERKERS. Dr Boyd heeft verklaard, dat hij zich niet door Lewis zal laten intimideren en geen ontslag zal aanbieden. Zijn be noeming'is echter nog niet door de Se naat bevestigd. De Birmese regering hééft de Karen-opstandelingen volledig amnestie aangeboden, als zy voor Donderdag 17 Maart de wapens neerleggen. De amnestie heeft geen betrekking op hen, die zich hebben schuldig ge maakt aan schending, roverij en moord. Inzake Vermakelijkheidsbelasting. Aan de Raad is door de afd. Leiden van de Nederl. Amateur Toneel Unie volgend adres gericht: Met buitengewone belangstelling heeft ons bestuur kennis genomen van de door de Wethouder van Financiën bij de behandeling van de gemeente-be groting voor het dienstjaar 1949 gedane toezegging,, dat binnenkort ter behan deling aan Uw Raad zal worden aan geboden een geheel nieuwe ontwerp-ver- ordening tot heffing en invordering ener belasting op toneelvoorstellingen en andere vermakelijkheden. Deze toezegging boezemt ons bestuur daarom zoveel belang in, omdat deze vergezeld ging van de mededeling, dat de oorzaak hiervan voornamelijk ge zocht moet worden in het feit, dat de huidige verordening ten aanzien van onderscheidene punten zeer stroef werkt en het College van B. en W. van oor deel is, dat deze stroefheid dient te worden weggenomen. De omstandigheid evenwel, dat met betrekking toi; deze „onderscheidene punten" geen nadere concretisering werd gegeven, geeft ons aanleiding en vrijheid, de aandacht van Uw Raad voor het navolgende te verzoeken. Zoals U wellicht bekend, zijn bij de Nederlandse Amateur Toneel Unie, af deling Leiden, nagenoeg alle hier ter stede bestaande amateur-toneelvereni- Hoofden van Scholen pleegt tijdig overleg met ons voor het huren van Touringcars voor het a.s, seizoen. Stationsweg 45 - Tel. 22444 (2 lijnen). (Adv.) KRIMINAL-ASSISTENT ZWIJGT OVER „ENGLANDSPIEL". De Groninger Kamer van het Bijz. Gerechtshof eiste hedenmiddag tegen de 37—j. Duitse Kriminal-assistent Ar nold Afflerbach een gevangenisstraf van zeven jaar. Hij heeft o.a. geruime tijd dienst gedaan in Den Haag onder direct commando van Schreieder. Op een vraag van de president hoe het mogelyk was, dat van 130 Neder landse spionnen, die gedropt werden, 110 verraden werden, deelde verd. mede, dat hij hierover liever geen in lichtingen wilde verschaffen. Met betrekking tot het seinen van mededelingen naar Lenden door ge vangen genomen Nederlandse agenten, zeide verdachte, dat dit niet onder dwang geschiedde. De gearresteerde jenten ontvingen een zeer goede be handeling in Haren, waardoor zij wan kelmoedig werden, aldus verdachte. VOETBAL Kraak voorlopig uitgeschakeld. Dr Jan Thoniee is (gisteravond met de .geblesseerde doelverdediger van het Nederlands elftal, Piet Kraak, naar het Binnengasthuis te Amsterdam gegaan om een foto te laten maken van de hand. Gebleken is, dat het midden- handsbeentje gebreken is. Het zal ze ker drie weken duren, voor en aleer de hand van Kraak weer genezen zal zijn, zodat Stormvogels Zondag a.s. haar doelverdediger zal moeten missen. De mogelijkheid bestaat, dat de ver wonding van Kraak over vijf weken j volkomen genezen zal zijn, maar hier- i uit blijkt wel, dat het nog geenszins zeker is, dat de Nederlandse keeper voer de wedstrijd tegen Frankrijk cp 23 April weer present is. 1 gingen aangesloten; alle richtingen zijn daarby vertegenwoordigd. Uit een juist dezer dagen onder deze verenigingen gehouden enquête is ko men vast te staan, dat verreweg het grootste gedeelte van deze verenigingen in meerdere of mindere mate noodlij dend is. Naast de ongunst der tijden en enkele andere oorzaken, die met betrek king tot het onderhavige onderwerp thans onbesproken kunnen worden ge laten, is de zeer zwaar drukkende ver makelijkheidsbelasting daarvan de oor zaak. 't Gevolg hiervan is dan ook, dat er thans reeds verscheidene verenigingen zijn, waaronder een met meer dan een vijftig-jarig bestaan die overwe gen, haar verenigingswerk te staken, terwijl ten aanzien van de overige ge vreesd moet worden, dat zij zich in de nabije toekomst over hetzelfde vraag stuk zullen moeten bezinnen. Het vooruitzicht, dat ten gevolge daar van èn enkele stukjes historie èn en kele stukies cnH.uurwerkimmers meer nog dan het kliken naar en het beluis teren van een toneelstuk kan het daad werkelijk beoefenen van het toneelsnel er toe bijdragen het algemene bescha- vings- en ontwikkelingspeil on een ho ger niveau te brengen tot hef verle den zouden gaan behoren, zou n'et an ders dan in hoge mate moeten worden bekeurd. Nog donkerder zou het er wonwel caon uitzien. Indien nagenoeg het crP- heie amat^ur-toneup verenigingsleven **>n een kwijnend bestaan zou gaan lljdor». Dit. zoveel mogelijk als binnen haar bereik ligt, te voorkomen, de verenifln- gen te helpen het spelneil harer spelers Csters) op een hoger niveau te brengen, haar te stimuleren bii haar streven om bii de keuze harer on te voeren stui ken steeds naar hover en to grij pen. is het werk van de .JNATU". Op grond hiervan veroorlooft, zii z^h dan ook de vrijheid. Uw Raad te ver zoeken, het daarheen te willen leiden, dat in de nieuwe verordening tot hef fing en invordering ener belastine on toneelvertoningen en andere vermake lijkheden ten aanzien v*n ama+eur-to- ne°lverenlsïngen een milder belasting tarief wordt opgenomen. Zii is er van overtuigd, dat waar deze verenigingen in haar culturele werk noch direct noch indirect financieel van Deken A. H. M. J. Homulle 70 jaar. Deken A. II. M. J. Homulle Onder buitengewoon grote belang stelling, vooral van kerkelijke zijde, herdenkt vandaag de deken van Lei den, A. H. M. J, Homulle, en pastoor der St. Josephkerk aan de Herensingel, zyn 70 ste verjaardag. Deken Homulle, die dit jaar 20 jaar dit hoge ambt te dezer stede hoopt te bekleden, droeg1 hedenochtend aller eerst een gezongen H. Mis op. In de loop van de dag hebben velen, zowel van binnen als buiten Leiden, de ge legenheid aangegrepen om hun geluk wensen aan te bieden. Behalve vele geestelijken en deputaties van t-al van R.K. verenigingen, heeft ook wethouder S. Menken zijn felicitaties aangeboden. Een sohat van bloemen sierde de pas torie, terwijl ook talrijke geschenken werden aangeboden. Katholiek Leiden, dat zowel op ker kelijk als maatschappelijk terrein zeer veel aan de toegewijde belangstelling en invloed van deken Homulle heeft te danken, heeft er voor gezorgd, dat deze dag voor de 70-jarige allerminst onop gemerkt is voorby gegaan. gemeentewege worden geholpen en het voortbestaan van deze verenigingen van essentieel belang is. Uw Raad dit ver zoek in gunstige overweging zal willen nemen. (w.g.) A. C. VAN DER WOERD, Secretaris. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Jan Anthonie, z. van A. Ouwerkerk en J. Vredenbxirg; Ronald Cornells Jacobus, z. van C. J. Muijzert en S J. Schouten; Maria Franclsca Petronella, d, van H. Stik- voort en G. J. van der Krogt; Petrus Jo hannes, z. van Jonkhr G. W. Eekhout en J. H. Dlekman; Ineke, d. van H. J. Hensing en A. van Duijl. GEVESTIGD: M. Aldenkamp, ass. rechercheur N.S., Oude Singel 140; K. L. Bakema en fam., arts. Plantsoen 9; J. de Bolster, hand- breister, Baatstraat 17; A. Bronmeller, sla ger. Koninginnehof 14; M. C. Stavleu-van Dijk, zonder, R. en Schiekade 89; J. v. d. MelJ-van Egmond, zonder, a.b. L 825 Mors singel; D. Fraterman, kommies dir. bel., Nieuwe Rijn 64; M. A. W. van Gemeren, 11, verpleegster, Rljnsb.weg 10; C. Groenen dijk. 11. verpleegster, Rjjnsb.weg 10; E. W. M. van Hamersveld, zonder, Papengracht 30; L. den Hartogh en fam., personeels chef, Rljnsb wég 60; H. Hoekstra, dienst bode, Hartmanstraat 5; A. P. A. van der Klugt. zonder. Haarl.straat 256; I. Koe link. lasser, Prinsenstraat 96a; E. Kool, gezinshulp. Rapenburg 59; G. D. Koudljs, zonder, Maredijk 159; H. W. Focke-Kruppa en fam., zonder, Breestraat 103; S. E. van Leeuwen, verpleegster, Pretoriastraat 8; M. Lodder, verpleegster, Rljnsb.weg 77; J, L. van der Meulen, apoth.ass., Noordelnds- pleln 8a; G. A. Nielsen, controleur CCD, P. C. Hooftlaan 1; J. Nijssen, constructie- werker, Maredijk 131; J. H. W. Poortman, stud., Rljnsb.weg 11; E. Raadsen, soc. werkster. H. Rijndijk 22; M. van der Sluis, boekbinder. Wagenstraat 14; A. A. van der Sluljs hulsknecht. Volmolengracht 2a; A. Schröder-Scheer en fam., zonder, Tous- salntkade 35; G. G. E. Hop-Scherner en fam zonder. Haal.weg 44d; A. R. A. Staege zieken verzorgster, Burggravenlaan 11, Wed. C. J. Verbaan-Straver, zonder, Bakker- korfstraat 6; G. T. Tan, zonder. Zeeman laan 36; C. M. Theelen, hulp 1. d huis houding. Galgewater 18a; K. M. v. d. Leeuw-Theileman, zonder, W. Singel 95; D. Verboon en fam., melkhandelaar. Ka- FEUILLETON door DAVID GARTH «Zo, zo," zei NoiToy. Zij liep op de deur af en onmiddel- Djx was hij om zyn lessenaar heen ge spen en haar by de deur voor geweest, haar tegenwoordige stemming, was °oze niet gemakkelijk te temmen jon- ume 8evaariijk genoeg. Met kloppend hart bleef Fontaine Plotseling staan. »Ga opzij!" riep zij uit. Norry zei geen woord. Hij bracht zijn "hst omhoog en gaf haar een hevige zy zakte op de vloer in elkaar en fc-is ondanks die verblindende schok T?n PÜn en vernedering, deed zy nog j® wanhopige poging, om weer op de °^n té komen. Daarop gaf hij haar opnieuw een slag en ditmaal viel zy totaal bewusteloos neer. Norroy keek zonder enige emotie neer op het meisje, dat daar aan zijn voe len lag, „Met de woorden „Officier van Jus- "he, vrywe] op je voorhoofd geschre- 'en.' zei hij sarcastisch, „heb je er ge woonweg om gevraagd." HOOFDSTUK XI. In de eerste maanden na Jock's ver tui waren de danslessen een ware ze- voor Connie Dawson. Twee klassen fer week: één voor de jongelui van de middelbare School in Brenton en een ■oor de jongere gtrouwde lui onder de ppiciën van de Dames Club. Mrs waley maakte een speciale japon voor waarin zij les gaf en de Eerste verenigde Kerkgemeente vroeg naar, om ^,n nummer voor het Kerstfeest in «ïaar te zetten. En zo had de „dans eres uit New-York" voor het eerst e baar leven een zekere standing in je gemeente bereikt en bovendien -onderd dollar per maand. Af en toe kwam Bill Armstrong eens genvallen en nam haar mee naar voetbalwedstryd van het Brenton ^aoo] elftal en soms reed hy haar .°°r he omstreken, die al kaal en ?[auw oegonnen te worden by de nade rde winter Bill vroeg zich wel eens «tof zfj nog een ander onderwerp van j^Prek zou hebben dan Jock Pember- Het was eigenaardig hoe zij voor het •rst op de idee kwam betreffende het van Jock. Misschien, omdat het f eulge tastbare band tussen hen bei- teP was, of misschien omdat zy zo dol graag iets voor hem wilde doen. Hij had zyn lange historische roman bij haar achtergelaten, omdat zy die nog niet uitgelezen had, toen hij haar uit de hut in het bos naar Brenton ge bracht had en gedurende de zomer was het hun volkomen door het hoofd ge gaan. Jock had er nooit grote verwach tingen van geha-d en Connie vond het boek 'prachtig. Zy' vroeg aan Bill Armstrong om haar een lijst te geven van de beste uitgevers in New York en na gepleegd overleg met de leraren in het Engels, gaf Bill haar zo'n lijst met de volledige adressen en gerangschikt naar volgorde van de voorkeur; die de Engelse afde ling van de Brenton School er aan gaf. Connie pakte het manuscript zorg vuldig in en ging, hoewel enigszins ge bukt onder het gewicht van haar zen ding op weg naar New-York en naar de eerste uitgever op haar lystje, In de ontvangkamer van deze firma stelde zy zich voof als de secretaresse van mr Peinberlain en veroorzaakte daar bijna een kleine orkaan, doordat zy er op stond het persoonlijk aan de president-directeur af te geven. En bo vendien eiste zy een ontvangbewys. Ten slotte overhandigde zy het aar zelend aan een van de chefs van de firma, een heer met een lorgnet op, die uit een privé-kantoor kwam stuiven, om haar te woord te staan en die zich over de gehele zaak zeer ongeduldig toonde. Connie ging naar Brenton te rug, byna wensend, dat zy ergens an ders heen gegaan was, om Jock's boek uitgegeven te krygen. Zij kreeg haar kans drie weken later, toen een kort beleefd briefje haar er van op de hoogte stelde, dat zy mr Pem'oerlain's beek niet in hun schema konden gebruiken. Zou de secretaresse van mr Pemberlain zo goed willen zyn het manuscript terug te halen. Mr Pemperiain's. secretaresse ging kokend van woede naar binnen. „Die lui hier kunnen geen goed boek onderscheiden, wanneer zy er eens een voor krygen," deelde zy de jongedame in de ontvangkamer mede. „Spyt me," zei deze op wat ïyzige toon. „Misschien zijn er andere firma's, die dat soort dingen interesseert." „Als jullie soms denkt, dat het een sof is," snauwde Connie Dawson, „dan zijn jullie er naast. Wat die troep hier mankeert is, dat zU waarsohyniyk niet lezen kunnen." Andere jongedames in andere ont vangkamers waren in de daarop vol gende weken wel wat vriendelyker, maar het vonnis luidde net als het eer ste. Een uitgever zei, dat als mr Pem berlain een paar veranderingen wilde maken, hy de uitgave wel wilde over wegen, maar hy kon niets beloven. Mr Pemberlain's secretaresse zei, dat als er veranderingen in het beek nodig wa ren geweest, mr Pemberlain, die zelf wel onmiddeliyk zou hebben aange bracht. Zy schrapte weer een naam op het lijstje af en ging onverdroten naar de volgende. En toen kwam plotseling als een donderslag uit de heldere hemel het bericht, dat het boek ingeslagen was. Juist een week nadat zy het manus cript, dat langzamerhand wel iets van zyn oorspronkeiyke frisheid verloren 'had, by een uitgever had achtergela ten, werd zij telegrafisch naar New- York ontboden. Toen zy ademloos arri veerde, werd zy onmiddeliyk doorge zonden naar een privé-kantoor, waar drie heren cp haar zaten te wachten. (Wordt vervolgd) naalstraat 22; H. J. A. Y. Groeneweg-Ver- burgt, apoth. ass., Stlcltjcsstraat 46; N. Verhoef. 11. verpleegster. Meezenstraat 2; K. van Vliet, betonvlechter, Noordelnde 2a; M. A. Wortman echtg. van Seggelen, zon der, Waardgracht 14; W. M. Zlrkzee. huls houdster. L. Zandstraat 4; H. A. van Zwam, dienstmeisje, Haar.straat 123. VERTROKKEN: E. van den Berg. van Fagelstraat 9 naar Canada; T. M. Berger, van Aloëlaan 39 naar Irak; W. J. C. M. Boogers, echtg. Ber gers, van Kam. Onneslaan 18 naar Irak; E. Bosma, van Kaarsem.straat 7 naar Hil versum, Elegantierstraat 124, E. J. Bulten, van Boerhaavelaan 15 naar Baarn, Bllder- dyklaan 32; A. Corstius, van Boerhaave laan 34 naar Heemstede, Lanckhorstlaan 28; C J. Cramer en fam., van Coornhert- straat 16 naar 's-Gravonhage. Hilversumse straat 37; J. van Dam, 'van Hoogl. Kerk- gracht 4a naar Groningen. Goeman Bor- gesluslaan 13; W, van Egmond en fam., van Breestraat 103 naar Katwyk, Tram straat la; R. J, van den Eshof en fam., van Rapenburg 22 naar Velsen, Melklaan 15; J. Goedknecht. van Rynsb.weg 10 naar Oegstgeest. Endeg.str.weg 5; A. P. de Graaf en fam. v. Hogerbeetsstraat 6 naar Ouder- Amstel. Kon. Wllhelmlnalaan 29; J. C. M. B. Gründemann, van Lorentzkade 32 naar Amsterdam, Churchilllaan 268 III; W F Huijding, van Thorbeckestraat 62 naar In donesië, C. C. J. K. Jansen en fam., echtg. van Strotmann. van Zoeterw. singel 63 naar Kampen. 3e Ebblngestraat 36; P. de Jong. van Zoeterw. weg 33 naar Ouderkerk a. d. IJssel, C 55; J. J, Kneepkens. van Beesten markt 2 naar Amsterdam, Wlltzanghlaan 33 I; I. Kret en fam., van da Costastraat 51a naar Rotterdam, Afrlkaanderpleln 37; A. P. Kuipers, van Ryndijkstraat 112 naar Teterlngen, Oosterh.steenweg B39; A. J. Llndenbergh, van W. Singel 22 naar China; J. J. A. Malessy, van Hooigracht 5 naar Amsterdam. Rooseveltlaan 8; A. Mantel, van Nieuwe Rijn 105 naar Sprang Capelle. Oostelnde Al; J. van der Mark echtg. van Krijger, van Lombokstraat 58 naar 's-Gra- venhaee, Fahrenheltstrgat 421; H. Munnlk, van Utr. Jaagpad 71 naar Noordwljk. Zwarteweg 20; P, G Murck, van Haagweg 47 naar Schoonhoven. Hav. Wal 122; W. H. Nlecwenhuljs. van De Ridderstraat 7 naar Heemstede, Anton Mauvestraat 3; E. A. Oclitman, van Rljnsb.weg 144 naar Oegst geest. Jullanalaan 11, B. G. Ophof, van Uiterstegracht 117 naar Hengelo, O. Bree- warsweg 5; P. Phillppo, van Konlnginne- inan 46 naar Amsterdam, R. Hartpleln 2; M. M. van der Plas, van Noordelnde 50 n. Noordwyk. Zeestraat 22; G. Poort, van B. Ballotstraat 49 naar Bunschoten, Burg wal 17; G. H, Braam-Puts, van Toussaint- kade 9 A naar Nymegen, St. Geertruida- straat 2A; G. H. Ruepert, van Mareslngel 37 naar 's-Gravenhage, Ten Hovestraat 10; E A. de RUk, van Rapenburg 59, naar Barendrecht. Ie Barendrechtseweg 90; N. Slraa en fam. van Leliestraat 43a. naar Velsen, van Rijswykstraat 36; W. V. Smit, van oorstraat 58 naar Dordrecht, Noor- dendijk 157zw.; M. van Drunen-van Tuyi. va.i Munnikenstraat 32 naar Texel. Kruis Koog K30; Y. C. M. Tydeman, van Mee zenstraat. 2 naar 's-Gravenhage, v. W. v. Dljkveldstraat 46; J. Veldhuljzen en fam., van Pasteurstraat 2E naar Amsterdam, Sin- fcl 27; R. Veltman Fruln, van Papengracht 2 naar Amsterdam. Jodenbreestrast 25/2, L. Vylbrlcf, van 5e Blnnenv.gracht 18 naar '3 Gratenhagf, Pompstatlonsweg 48; M- Weyers. van BUltonstraat 11a haar Haar lem, Fabrlciusstraat 33; L. A. Wlerslnga, van Cobotstraat 57 naar Amsterdam. Vol- kerakstraat 19: J. Zitman, van Bakh. Ro- zebooroFtraai' 24 naar Delft, Hof van Delft laan 37; D. W. Zoet. van Rijnsb.weg 10 naar Ermelo, Stationsstraat 37. „ROMANTISCH ZWEDEN". Causerie en film voor K. en O. Het Casino-theater was Zaterdag middag bijna geheel gevuld met leden van K. en O. Het was trouwens niet te verwonderen dat zovelen waren ge komen. want er werd een documentaire film „Romantisch Zweden" vertoond. Allereerst hieiü mej. Anna Lisa Thorn:, gekleed in het prachtige Zweedse na tionale costuum. een couserie over haar land. Ondanks de grote verschillen tus sen de Zweden en Hollanders, zyn er toch vele overeenkomsten: beide vol ken houden veel van de natuur. In Zweden is dit al zeer begrypelyk, prac- tisch het gehele land heeft een schit terende natuur met uitgestrekte bos- .sen en meren. Grote steden ontbreken nagenoeg. De natuur heeft op alles haar stempel gedrukt, op het karakter van de mensen en vooral op het geloof. Mej. Thorin eindigde met het voor lezen van het Zweedse volkslied, eerst in het Nederlands en vervolgens in het Zweeds. De film „Romantisch zweden" gaf de aanwezigen een kfjkje op het land en zyn bewoners. Het begrip voor de Zweden is deze middag zeker ver sterkt. ZILVEREN JUBILEUM W. C. DIJT. Het was Zaterdag 25 jaar geleden, dat de heer W. C. Dyt als sigarenma ker by de Edelachtbaar Sigarenfabriek in dienst trad. Dit feit is 's morgens in de fabriek aan de Zylsingel gevierd. Een der directeuren, de heer S. Wij- tenburg sprak de jubilaris allereerst op het privékantoor toe en memoreerde, dat deze een tyd van op- en neergang in het bedryf heeft meegemaakt, ter- wyl spr. ook het aandeel van mevrouw Dfjt in de moeiiyke tyd na de bevry- ding aanstipte. Hy hoopte, dat de ju bilaris de hem nog resterende jaren met dezelfde liefde, lust, moed en trouw voor de firma zou biyven wer ken en bood hem een enveloppe met Inhoud en een kistje sigaren aan. In de gedeelteiyk versierde sigarenmakerij voerde de heer S. Wytenburg nogmaals het woord, waarna de chef van de ju bilaris, de heer W. Beekwilder er op wees, dat hy op de meest prettige wijze met Dijt heeft samengewerkt en de wens uitsprak, dat dit zo moge blyven. De heer K, van Haaren voerde ten slotte als lid van de fabrlekskem het woord en zeide, dat mede door Dyt een klein bedryf groot is geworden. Na mens het personeel bood hij enige r>ra ctisrhp geschenken aan, terwyl me- vr«'iw Diit bloemen ontving. D° bib'laris snrak woorden van dank, voo-"-, men nog enige tyd gezellig by- een bleef. HOMERUS SLIEP In de Radlolympus, welke gisteravond voor de VARA-microfoon werd gege ven. werd gesproken over de bioscoop sluiting op Zondagen ln de Sleutelstad. Hier bleek, dat ook Homerus wel eens slaapt, want de spreker ging hier van de verkeerde veronderstelling uit, dat dit sluitingsvoorschrift geldt voor dlle Zondagen. Deze „wysheid", kenneiyk ontleend aan een onjuiste publicatie, welke kort geleden in de RFC. Volks krant is geschied. Tot juist begrip van zaken onder de Olympusbewoners zy nog even gememoreerd, dat dit gebod alléén van toepassing Is op de 1ste Kerstdag, 1ste Paas- en 1ste Pinkster dag. Vrijdag a.s. vindt in de Leidse Schouwburg een voorstelling plaats van het ABC-Cabaret p.l.v. Corry Vonk en Wim Kan, met wim Kan's nieuwste idee: „Het begon met Ot en Sien Als van ouds de MEEST GELEZEN COURANT BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 14 Maart. Het publiek betoonde zich vandaag weer uiterst gereserveerd; de handel was dan ook bescheiden. De algemene stemming was goed pry'shoudend. Naar het scheen werd de ontwikkeling van de Indonesische situatie iets vriende lyker beoordeeld. Voor de Staatsfond sen in het by-zonder de thans leidende soorten, werd wederom goede belang stelling aan de dag gelegd. Ook voor deze papieren was de stemming pry's houdend. Op de locale aandelenmarkt ging nog het meest om in Koninkiyken, zy het dat de omzetten in dit fonds toch ver re van omvangrijk waren. Na iets ho ger te zijn ingezet, kon een kleine ver betering worden waargenomen, waarna later een kleine terugslag volgde. Per saldo was er een koerswinst van drie punten. Philips en Unilever waren een paar punten beter; de overige soorten prijshoudend, niet veel veranderd. De Scheepvaartmarkt was kalm, onregel matig, met slechts kleine koersafwij kingen. Aandelen in Nederlandse bank instellingen vrijwel onveranderd, in en kele gevallen Iets hoger. De belangstel ling voor oultuuraandelen was gering. De hoofdsoorten 'waren desniettemin alle een paar punten beter, terwyl ook diverse minder courante soorten een kleinigheid konden avanceren. De Amerikaanse markt lag verlaten. Maandag 14 Maart ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden 11). De volgende ochtend moesten Panda en Floortje alle gangen en trap pen schoon maken, want dat hoort zo in een hotel. „Ik vind dat maar een vreemde geschiedenis, met die Bey", sprak Panda, toen zy zo bezig waren. „Hè? Wat? O?" vroeg de zwygzame Floortje die. als altyd, geheel in zijn bezigheden verdiept was. „Vreemd? Ge schiedenis? O dat heb je zo met die deftige lui". En meer kon hy ook al met zeggen, wam op dat ogenblik ver scheen de secretaris, Joris Goedbloed, in de gang, heel keurig gekleed en met zyn hoge hoed op. „Wel, wel, mijn jongens", sprak hy minzaam, terwyl hy voorbij schreed,- „werkt vlytig, dat siert je en laat voor al geen stofje liggen! En wanneer Je straks bij een eenvoudig maal wat rust, vergeet dan niet dit krantje eens te le zen. Het is zeer leerzaam". Met die woorden verdween hy en Panda, die nu eenmaal nieuwsgierig is, keeK onnna- dellyk de krant ln, die hij hem had toegestopt. „Bey van Kromostan be zoekt Incognito onze stad", stond er met grote letters. „Nadere mededelin gen kon Mr Dr Joris Goethbloeth, de secretaris, ons niet verstrekken wy vermoeden evenwel, dat dit bezoek ln verband staat met het Caponlet het wonderiyke metaal, dat onlangs ln Kro mostan gevonden werd Ned. '48 3% 100% 100% Ned. '47 3% 3 96 H 96% Dollar-Ing. '47 3 98% 98% Investerlngscert. 3 97 97% Ned. p. 1962/4 m.b. 3 97 A 97% Indië *37 A3 94% 94% Grootboek '46 3 96A 96 A ACTIEVE AANDELEN Kolon. Bank 78 77% N. Ind. H bank 106% 107% Ned Handelmy. 153 154 A K.U 155 155 Lever Br 229% 232% Philips 217 219 Wilton Feyenoord 152 158 Kon Olie 283% 286% Amst. Rubber 143% 146% Deli-Bat Rubber 88 88% Holl Amer- lyn 159% 161 Kon N Stoomboot 148% 147% Ned Scheepv. Unie 160 161% tx VA 152% 155 77 77 Dell Bat. My. 123 120% 136% 137% 124 124 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov. en Gem. Leningen A'dam 1947 (3>/2) 3 99yn 99A Den Haag 1937 I 3 101 98 V R'dam '37 i, ii 3'/i 100^ 100>J Jnduslr. Obligaties Lever's Zeep My 3 V2 Kon. Petr. My 3»/2 102^ 102 102 102 Amsterd. Bank Rotter a Bank Twentsche Bank NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstelllngen 140 159^ 167 Industriële Ondernemingen Ned G. en Splr. fabr. Rot-t. Droogd. My. Zwanenb. Organon Handelsondernemingen Born. Sum. H, My Lntematio Spoorwegen Deli Spoorw. My. Voorl. genoteerde aandelen Albert Heyn Ned. Mij. WaJv.vrt. Amerik. fondscL. Anaconda 31% 32% Shell Union 35 36 x 289 301 170 yt 1 127 165 56 179 119yt 150 160 167 303% 170% 129% 57 178 119H

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 3