Voor-Unie per 1 Juli 1949 en Economische Unie per 1 Juli 1950 Besprekingen over een Stille Oceaan-verdrag Benelux-Conferentie werd tot een succes T erlening van toereikende credieten aan Nederland EER BERICHT In de strijd is allereerst Indonesiëde dupe Buitenlandse bemoeienis schept onzekere sfeer Jaargang MAANDAG 14 MAART 1949 Nc. 2664T LEIDSCH DAGBLAD DirecteurJ W Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal: 32 cents per week Telefoon Dlr en Adm.: 25041; Red 21507 Witte Singel 1. Leiden Giro no.: 67055 (Van onze Haagse redacteur) Zaterdagavond gaven de premiers der drie Bcneluxlanden, o.a. in aanwe- ïigheid van minister Stikker en de secretaris-generaal der Benelux, de heer Jaspar, een persconferentie en gisteravond kregen wij het protocol, dat door de regeringen der drie landen op de Beneluxconferentle is aangenomen. Uit alles blijkt, dat de conferentie een succes is geworden! De volledige Economische Unie tussen de Beneluxlanden, die tegen 1 Janu ari 1950 in uitzicht was gesteld, wordt nu op 1 Juli 1950 bepaald, al is ook deze nieuwe datum van zekere voorwaarden afhankelijk. Als pleister op de wonde, en tevens ter voorbereiding van de eigenlijke Unie, wordt een periode van Voor-Unie" ingesteld, die al 1 Juli a.s. ingaat. Het protocol zegt hieromtrent in de sragraaf die over het moeilijkste pro- «m, namelijk de handels- en mone- ii:e politiek handelt, het volgénde (en lette daarbij op de voorwaardeltf- toon, om nieuwe teleurstellingen te mricomen) Indien de huidige factoren behouden blijven en een globaal evenwicht in iit Internationale betalingsbalans is kreikt, zullen de drie regeringen per 1 Juli 1950 de toestand van de „Voor- Unie" in een werkelijke Economische Unie doen overgaan. In even verder: Bij het tot overeenstemming komen cmtrent het voorafgaande, hebben de ine regeringen zich gebaseerd op de rtnvachtingen, welke thans bestaan kn aanzien van de uitvoering van de hulp der Ver. Staten, alsook ten aan- lien van het deel der Unie-landen aan deze hulp. Zij zijn daarenboven ian mening, dat de door de Raad foor Europese economische samen werking bepaalde oogmerken zullen worden verwezenlijkt. Ingeval deze Ttrwachting zou worden gelogenstraft, ronden de drie regeringen met elkaar ererlcg dienen te plegen om het ge hele probleem opnieuw in beschou wing te nemen. De maatregelen om de Economische m op 1 Juli 1950 te kunnen doen 3an, zijn echter onvoorwaardelijk en ehtig genoeg. Na met voldoening te hebben gewe- cp de vorderingen sinds de bijeen- mst op Chateau d'Ardennes, vat het rotocol als volgt de toekomstige ge- agslijn samen: -De regeringen zullen de politiek van Ëeffing der maatregelen van produc- z, distributie en consumptie van goe- eïh. alsmede die van vermindering subsidies, op gecoördineerde wijze rtzetten." ,De getroffen maatregelen om op idgetair, fiscaal.financieel en mone- !ir gebied tot een evenwicht tussen de tcnomieën der drie lahden te geraken, Sen worden voortgezet in de geest op 8 Maart 1948 geformuleerde lievelingen van de Raad voor Euro- economische samenwerking. De „Voor-Unie" zal worden geken- serht door de geleidelijke vrijmaking fan het goederenverkeer tussen de drie landen, de systematische coördi natie van de handels- en monetaire Anton Frederik Philips. ..mijnheer zoals hij in het bedrijf heet, de *nde n t - Commissaris en Gedelegeerd amissaris van de Philips Fabrieken andhoven, viert vandaag zijn 75ste :".iardag. Hij is thans 34 jaar in dit Geldbedrijf werkzaam! ^en met zijn broer Gerard .de stich- •tan de onderneming, bouwde hij een op, dat in 1891 met 26 man per- begon en thans in 26 landen over Jshele wereld ong. 80.000 personen gelegenheid verschaft. WISSELEND WEER, Bilt verwacht tot morgenavond: 'Ildelijk krachtige en langs de kust gelijk harde wind uit Westelijke gingen. Zwaar bewolkt met op de plaatsen enige regen en later en daar opklaringen. Weinig ver dring van temperatuur. 14 MAART. op- 6.58 uur; onder: 18.42 uur. .^n op: 18.25 uur; onder: 7.11 uur pogwater te Katwijk te 2.57 en 15.10 politiek der partners ten opzichte van derde landen, alsook door de voorbe reiding van een stelsel, dat de afslui ting van gemeenschappelijke accoor- den mogelijk maakt. Ter verzekering van de systematische coördinatie der buitenlandse handels- en monetaire politiek zal een ministe riële commissie worden ingesteld. Teneinde Nederland in staat te stel len het stelsel van de „Voor-Unie" in te voeren, zijn de regeringen van de BelgischLuxemburgse Unie bereid cm ten behoeve van de Nederlandse rege ring toereikende credieten te verlenen, met dien verstande, dat het bedrag hiervan geleidelijk zal moeten werden aangepast aan de betekenis van de maatregelen, welke door Nederland on der wederzijdse instemming met de Belgische en Luxemburgse regeringen ter vrijmaking van het handelsverkeer zullen worden genomen. Bij de keuze der prioriteiten, welke aan de verschillende categorieën der vrijgegeven goederen moeten werden verleend, zal enerzijds bijzondere aan dacht moeten worden gewijd aan die producten, welke van belang zijn voor de politiek van werkloosheidsbestrij ding. welke in de B1.EU. wordt ge voerd en anderzijds aan de noodzake lijke voorwaarden voor het opheffen van de distributiebepalingen van de beperkingen op de Nederlandse markt." Omtrent deze credieten nog kort geleden had België verklaard, abso luut geen verdere credieten meer aan Nederland te kunnen geven ver klaarde premier Drees het als Neder lander bijzonder op prijs te stellen, dat België en Luxemburg die risico's op zich genomen hebben in het be lang van de gemeenschappelijke zaak. DE UNIE ZELF. Hier volgen dan de voorwaardelijke passages over het inwerkingtreden van de definitieve Economische Unie der Benelux. Ten aanzien van de wijze, waarop de Unie op monetair gebied zal functicn- neren, zullen nog nadere voorstellen moeten worden gedaan. Ook voor de landbouw zullen voor het inwerking treden der Unie nog voorstellen moe ten worden gedaan, gebaseerd op be staanszekerheid voor alle werkers in ae landbouw, opvoering der productivi teit en ordening van productie en afzet. De loonpolitiek, de sociale voorzie ningen en de investeringen zullen wor den gecoördineerd. FISCALE VRAAGSTUKKEN. De Unificatie der accijnzen wordt voltooid. Ock de Unificatie der wegen belasting op motorvoertuigen zal, zo ver noodzakelijk, tot stand worden ge- Naar bekend, worden volgens de wet I per 1 April a.s. alle accijnzen geUjk ge- 1 maakt, behalve die voor alhocol, ben zine, lucifers en aanstekers en suiker. Thans is besloten, in de parlementen ook voor deze laatste vijf artikelen een wetje tot Unificatie der accijnzen in te dienen. Op welk peil dit zal geschieden, is nc-g een geheim. Ook over de omzetbelasting werd men het in beginsel eens. Doch deskundigen mceten nagaan, in welke mate de bud- getaire gevolgen zouden kunnen wor den verzacht door tijdelijke, na de in werkingtreding van de Economische Unie, zekere verschillen in het belas tingtarief te handhaven. En dit met name zonder de concurrentieverhoudin gen en het vrije goederenverkeer te benadelen. De deskundigen zullen ook de onmisbare toenadering verwezenlij ken op het gebied der directe belastin gen, cm de fiscale stelsels volledig aan elkaar aan te passen. DOUANE-FORMALITEITEN. Reeds nu zullen geleidelijk uit te breiden maatregelen worden getroffen, welke ten deel hebben de grenscontrole op het personenverkeer tussen Neder land en de Belgisch-Luxemburgse Eco nomische Unie te vereenvoudigen. Het streven is, van Nederlandse zijde aan toeristen 75 in plaats van 30 gul den zonder controle ter beschikking te stellen. DE WATERWEGEN. Voor de problemen der waterwegen en havenbelangen zal een speciale stu die-commissie worden ingesteld, gelijk wij al berichtten. Tenslotte kan worden gemeld, dat. het bedrijfsleven door ad viescommissies zal worden ingescha keld. Omtrent de uitvoering van het pro tocol wil men voer 1 Juli e.k. een ge detailleerd plan opstellen, terwijl een bijzondere commissie voorstellen zal doen over de organen, nodig voor de uitvoering der Economische Unie. DE DISTRIBUTIEOPHEFFING. Naar wij vernemen, ligt het in het voornemen om nog vóór het einde van dit jaar alle distributie-maatre gelen op te heffen voor verbruiksgoc- deren textiel acht men geen ver- bruiks- doch gebruiksgoed, al is dit voor verschillende textielgocdercn o.i. onjuist tenzij ons dollartekort zulks onmogelijk maakt, b.v. voor huisbrand. DE RENTEVOET. Minister Licftinck heeft dezer dagen nog in de Eerste Kamer verklaard, dat hij onze goedkoop-geldpolitiek niet wil prijsgeven. Ter conferentie was men van mening, dat de rente voet in beide gebieden, Nederland en de BelgischLuxemburgse Tolunie, geleidelijk wel één zou worden. De Nederlandse wat hoger en de ander wat lager. Het investeren der, aan ons door Bel gië en Luxemburg nieuw ts verstrek ken credieten in het Ned. bedrijfsleven zou dan tot die ontwikkeling moeten bijdragen. ZEER BEVREDIGEND y RESULTAAT. Alles bijeen kan men het resultaat der conferentie zeer bevredigend noe men, al moet veel nog nader worden uitgewerkt. Dat menige aanpassings-maatregel voorlopig nog geheel in ambtelijke sfeer blijft, heeft naast velerlei bezwaar dit voordeel, dat de speciale belangen van afzonderlijke groepen de arbeid in het algemeen belang niet te zeer- zullen remmen. Het protocol is ondertekend door de ministers D. U. Stikker, P. H. Spaak en J. Bech. Forrestal over bacillen oorlog. WAARSCHUWING VOOR OVER DREVEN VREES. De Amerikaanse minister van Defen sie, James Forrestal, heeft aangedron gen op voorzorgsmaatregelen tegen een eventuele bacillen-oorlog doch teveps gewaarschuwd tegen overdreven vrees voor ziektekiemen als oorlogswapen. Een niet-epidemische ziekte, aldus zeide Forrestal. verbreidt zich niet gemakke lijk en zal grotendeels beperkt blijven tot personen, dieren of planten, die di rect met uitgestrooide ziektekiemen ln aanraking zijn gekomen. Het is hele maal niet zeker, dat een epidemie van grote omvang naar willekeur veroor zaakt zou kunnen worden. En wanneer een epidemie zou uitbreken, zou zij door de nodige sanitaire maatregelen beperkt kunnen worden. Forrestal zeide dat het nodig was niet alleen* op zijn hoede te wezen voor een biologische aanval in oorlogstijd doch ook voor biologische sabotage vooraf gaand aan een oorlogsverklaring. Wat dit betreft, zouden vooral voedselvoor raden kwetsbaar zijn. De Verenigde Staten, Groot-Brittan- nlë en Canada werken actief samen bij het treffen van voorzorgsmaatregelen voor bescherming tegen een eventuele aanval van ziektekiemen. Langzaam vorderende veiligheid. Naar aanleiding van berichten uit de Ver. Staten, waarin wordt gezegd, dat de Republikeinen er op vertrouwen, dat de tijd aan hun zijde is en waarin wordt gezegd, dat de toestand in Indo nesië verslechterd, heeft een hoogge plaatst Nederlandse autoriteit te Bata via een exposé gegeven over de huidige toestand, waarin hfj desgevraagd het volgende verklaarde: „Het is misschien waar, dat de tijd aan de zijde van de Republiek is, in- "uien men althans aanneemt, dat het doel van de Republikeinse activiteit is, er voor te zorgen, dat het herstel van Indonesië zoveel mogelijk wordt ver traagd en de oplossing van de politieke moeilijkheden zoveel mogelijk wordt uitgesteld Het is nog altijd juist, dat ln dit opzicht de Republiek een grote, zij het geheel negatieve invloed uitoefent. Tai van waterwegen in Oost-Groningen worden momenteel verbeterd. Hierbo ven een overzicht van het Winschoterdiep ter hoogte van de scheepswerven „Foxhol", waar het kanaal op dubbele breedte, wordt gebracht. J nummer bestaat uit zes pagina's. Engeland en de dominions hoofdfactor. „Er worden thans besprekingen ge voerd over het sluiten van een verdedi gend regionaal verdrag voor het gebied van de Stille Oceaan. Zowel Britse, als niet-Britse landen zullen zich bij dit verdrag kunnen aansluiten", verklaarde de Australische minister van defensie, John Dèdman, tijdens een pers-confe rentie. Minister Dedman verklaarde verder, dat Groot-Brittannië een „daadwerke lijk aandeel" had gehad in de bespre kingen voor een verdrag, „dat overeen zal komen met het Atlantische verdedi gingsverdrag". Hij voegde hieraan toe, dat het voorstel, dat India een republiek zou worden,, .geen invloed zal uitoefe nen op de plannen .om tot het sluiten van: een verdedigend verdrag te ko men". Landen, die aan beide zijden van de Stille Oceaan zijn gelegen, zijn uit genodigd om tot het verdrag toe te tre den", zeide hij. Enige uren. voordat Dedman zijn ver klaring aflegde, was de Britse minister voor kolopiale aangelegenheden, lord Listowel, te Darwin aangekomen. De minister zal besprekingen voeren met de regeringen van Australië en Nieuw- Zeeland Van gezaghebbende zijde wordt nog vernomen dat in de toekomst te Lon den een conferentie van ministers-pre sidenten der zeven domions, die bespre kingen zullen voeren over het instellen van verdedigingszones in het Britse we reldrijk. zal worden gehouden. Eden heeft, tijdens zijn bezoek aan Australië in de afgelopen maand, ver klaard een voorstander te zijn van het sluiten van een Stille Oceaan-verdrag, in dezelfde geest als het voorgestelde Noord-atlantische verdrag. Hjj zeide tij dens een pers-conferentie, dat Groot- Brittannië het welslagen van een der gelijk verdrag met alle macht, die het in het Verre Oosten en in het Stille Oceaan-gebied ter beschikking had, moest bevorderen. Geheime conferentie te Godesberg. VOOR DE DUITSE EENHEID. Dr Puender, voorzitter van de blzo- nale economische raad, dr Hermes van de Westduitse boerenbond en de door de Sovjetrussen afgezette leider van de christen-democraten in de Oostelijke zone, prof. Ludwig Erhard en een tien tal andere vooraanstaande figuren uit het politieke en industriële leven, heb ben te Godesberg een geheime confe rentie belegd met de vroegere Duitse ambassadeur te Moskou, Nadolny, om te spreken over het vraagstuk der Duit se eenheid. Naar gemeld is Nadolny, die in de Sovjet-zone woont, een afgezant van 't Sovjet-bestuur. Hij werd herhaaldelijk gebruikt voor het doen van compromis voorstellen. Thans is hij reeds zes we ken in het Rijnland. Reeds eerder zou Nadolny om een bespreking verzocht hebben, doch dit zou de eerste confe rentie van deze aard zijn. De bespreking had plaats ten hui ze van Hermes, die in een vertrouwelij ke uitnodiging schreef, dat het doel der conferentie was zo krachtig mogelijk te tonen, dat de Duitsers eenheid wensten. Koning George van Engeland geopereerd. Koning George van Engeland is gis termorgen in het Buckingham Palace geopereerd ten einde de verstopping van de aderen in het rechterbeen weg te nemen. In een officiële mededeling wordt ge zegd, dat de operatie geslaagd is. De toestand van de koning, aldus het bulletin, is normaal. Het bulletin is door 7 medici getekend. Onze Londense correspondent telefo neerde ons hedenmorgen nog: De operatie, waarvoor de medische vakterm „lumbaal sympathie tomie" wordt gebezigd, begon om 10 uur en was in 40 minuten afgelopen. De ingreep werd verricht door prof. James R. Learmonth, uit Edinburgh, een neuro-chirurg van wereldnaam. Een zenuwstreng, verbonden met het onder ste deel van de wervelkolom werd door gesneden. Hierdoor zullen de bloedva ten, welke door deze zenuwen worden gecontroleerd, gaan uitzetten. Op deze manier hoopt men de gestagneerde bloed- toevoer naar de weefsels van de rech tervoet te verbeteren. Van medische zijde legt men er de na druk op, dat deze operatie geenszins de algehele genezing zal betekenen. Van de zeer ernstige afwijking, waaraan de ko ning lijdende is, ook al wordt het ver wachte effect bereikt. Op zichzelf was deze operatie niet van ernstige aard. Na 70 mihuten kwam de koning weer bij kennis. Hij had verder een rustige dag, temperatuur, pols en ademhaling waren normaal. De operatie geschiedde op de eerste verdieping van het palels ln dezelfde kamer, waar prins Charles enkele maan den geleden is geboren. Het herstel van deze chirurgische be handeling zal vermoedelijk drie weken ln beslag nemen, doch de koning be hoeft waarschijnlijk maar één week in bed te blijven. Hij kan zijn dagelijkse werkzaamheden blijven voortzetten. De koning zal staatspapieren tekenen en zo nodig te bed ministers in audiëntie ontvangen. Zodra dit mogelijk is, zal de koning naar buiten gaan om weer ge heel op krachten te komen. Onaange name gevolgen zijn aan dit soort ope raties niet verbonden. Prof. Learmonth is Engeland's groot ste expert voor bloedziekten. Prof. J. Paterson Ross uit Londen, die hem als twee operateur ter zijde stond, is een autoriteit op het gebied van de chirurgie van het sympathisch Zenuw stelsel Russisch bevrijdingscomité ingesteld. Alexander Kerensky premier van de voorlopige Russische regering na de val van het Tsarenbewind, heeft tezamen met 24 andere Russische ballingen te New York een comité ingesteld, dat voor nemens is „Rusland van de communis tische dictatuur t-e bevrijden." Het comité, dat de naam „Unie voor de bevrijding van het Russische volk" heeft aangenomen, wil een „vrij en waarlijk democratisch Rusland" tot stand brengen. Onder meer maken van het comité deel uit: Victor Tsjernof, president van de constituerende vergadering, die in 1913 door Lenin werd ontbonden, en Raphael Abramowitsj, de vroegere lei der van de socialistische partij, welke thans ln de Sovjet-Unie verboden is. 1 Zeven Benelux-ministers te Londen gearriveerd. BESPREKING DER LANDSVERDEDIGINGEN. Zeven Beneluxminlsters zijn gister avond met een extra vliegtuig van de KLM van Schiphol vertrokken en in Londen aangekomen. Daar woonden z(j vandaag de vergadering van de Consultatieve Raad der Westerse Unlo by. De Nederlands delegatie bestaat uit de ministers mr D. U. Stikker, mr W. F. Schokking en prof. dr P. Lieftinck. Voor België zijn het premier Spaak en de minister van Defensie kolonel De Fralteur. De Luxemburgse delegatie is samengesteld uit de premier Pièrre Du- pong, tevens minister van Financiën en van de Strijdkrachten en Joseph Bech, minister van Buit. Zaken. Do diplomatieke medewerker van Reuter schrijft: „Men is van mening, dat do mo gendheden van de Westerse Unie Groot-Brittannic, Frankrijk, België, Nederland en Luxemburg) er naar streven tegen de tyd, dat in de loop van de volgende maand het pro gramma voor het verlenen van mili taire hulp, binnen het kader van het Atlantische Pact, te Washington on der de loupe wordt genomen, een ge zamenlijke schatting van hun be hoeften aan steun voor hun lands verdedigingen gereed te hebben. Daarom worden de regeringen van deze landen tijdens de besprekingen van de Consultatieve Raad niet slechts door hun ministers van Buit. Zaken het geen gebruikelijk is, doch mede door hun ministers van Defensie en van Fi nanciën vertegenwoordigd. Men verwacht, dat het tweede be langrijke vraagstuk, waarover beslist zal moeten worden, bestaat uit het tref fen van voorbereidingen voor het uit schrijven van een conferentie van de Europese Raad. Oorspronkelijk was voorgesteld de hiervoor nodige regelingen te treffen tijdens een bijeenkomst te Londen van de ministers van Buit. Zaken der be trokken staten op 18 Maart a.s. Dit voornemen kon echter niet ten uitvoer worden gelegd, omdat inmiddels het voorstel afkwam, deze ministers op 25 Maart naar Washington te doen ver trekken. BESPREKINGEN OP RHODOS VLOTTEN NIET. Een functionaris van de VN op Rho- dos heeft verklaard, dat er naar zijn me ning bij de Israëlisch-Transjordaanse wapenstilstandsbesprekingen geen oplos- sine in zicht is, als de partijen haar eisen niet aanzienlijk matigen. Uit Tel Aviv wordt uit Israëlische regeringskringen gemeld, dat de Israëli sche troepen volledig in het bezit zün van het gebied van Eylat. een 10 km lange kuststrook aan de golf van Akaba, welke bij de desbetreffende resolutie van de VN aan Israël is toegewezen. De aanwezigheid van Britse troepen in Akaba, dat slechts 3 km van de Isra ëlisch-Transjordaanse grens verwijderd ligt. zou geen moeilijkheden geven, zo meende men te Tel Aviv. De bezetting van het gebied van Eylat stelt Israël in staat de export van potas te hervatten via een haven die aan de rode zee zal worden aangelegd. De Britten hebben het garnizoen van Akaba versterkt. Het is nog altijd Juist, dat de Repu blikeinen er door het handhaven van de politiek van afwijzen en vertragen waarvan zich intussen ook vele Re publikeinse Indonesiërs in stijgende mate afwenden op de duur in zou den kunnen slagen de maatschappe lijke structuur en de economische werk zaamheid van Indonesië belangrijk te schaden Maar dan ook alleen in die zin is het juist, dat de tijd ten voordele van de republiek werkt. De hier ge bruikte gemeenplaats is even naïef als andere bekende uitdrukkingen in de „tale des krijgsman". In de strijd, die thans voortduurt, zUn beide partyen verliezers, doch ln dc eerste plaats helaas Indonesië zelf, als geheel bezien. De indruk, als zouden dc economische, de militaire en de politieke situatie steeds ver slechteren, is gebaseerd on onjuiste uitgangspunten, overschatting van bepaalde spectaculaire verschijnselen en gebrek aan kennis van de feilen." Bedoelde Nederlandse autoriteit gaf cijfers en voorbeelden om zijn argu menten te staven, zeggend, dat men „in ieder geval deze zekerheid kan stellen, dat de situatie niet beneden de ver wachtingen blijft. Dat zij weer geheel of vrijwel geheel normaal ls, blijft ech ter volkomen „buiten het nieuws". Dit geldt b.v. voor grote gebieden in Noord en Midden-Java. De desintegratie van de T.N.I., die als militair instrument heeft opgehouden te bestaan, leidt echter vanzelfsprekend tot de vorming van benden, welker bestrijding uitermate moeilijk is, zoals zulks trouwens altijd en reeds bü voorbaat door de militaire autoriteiten is gesteld." De Nederlandse autoriteit zeide, dat de medewerking van de bevolking bij het opruimen van dc benden op ver schillende plaatsen, waar de bevol king zich zekerder gevoelt, ook plaats vindt. „Elders geschiedt dit nog niet, maar men is onderweg. Zonder enig ongemotiveerd optimisme kan men de indruk geven, dat er op dc weg naar het herstel van de veiligheid langzame doch gestadige vorderingen worden gemaakt." „Wat ten slotte betreft het politieke gezichtspunt zou men de vraag moeten stellen, wat hier precies wordt bedoeld. De politieke toestand is, internationaal bezien, weinig vrolyk. Indien men te N.-York meent, dat zij slechter wordt, kan men daar van Batavia uit weinig tegenover stellen. Of de binnenlandse politieke toestand verslechtert, is zon der een nadere precisering moeiiyk te zeggen In verschillende der bezette ge bieden ontwikkelen zich, nu men vry kan ademhalen, bewegingen, die op de duur zullen kunnen leiden tot een ge zonde politieke ontwikkeling." De zegsman zeide verder, dat de me dewerking van Republikeinse ambte naren en intellectuelen, speciaal op Sumatra, daar juist een indruk geeft van een verbetering van de inwendige politieke toestand. Ook goede en prin cipiële nationalisten komen tot de con clusie, dat men het roer moet wenden. Dit betekent niet, dat zij zich afwenden van hun vryheidsideaal, maar wel. dat zij gaan geloven aan een verwezenlij king daarvan langs andere wegen, dan die de Republiek tot dusver heeft ge kozen. „Deze tendenz zou zich sterker doen gevoelen, wanneer niet de voortdu rende buitenlandse bemoeienis een sfeer van onzekerheid handhaafde, waarin velen zich niet durven uiten." „Een ander element, vooral op Java, ls de druk van de terreur, die een vrij stelling nemen onmogelyk maakt en die op haar beurt weer wordt gevoed door genoemde onzekerheid. Men put daar kracht uit de houding van het buiten land. Opschriften en uitingen van de guerilla's („Amerika zal ons helpen!") versterken de indruk, dat men nog al tijd de hoop koestert, dat internatio nale factoren Nederland zullen belet ten, de inwendige orde en veiligheid te herstellen. Deze guerilla's leven op de bevolking, voorzover dit moeeiyk is en beletten, waar zij kunnen, elk vrij oor deel en een duideüik stelling nemen. Dat dus ook dit vraagstuk nauw samenhangt met de gestage arbeid, om het geraamte van de bezettingsmacht geleidelijk uit te bouwen, ls duideliik. Ook od dit Dunt ls er geen stilstand en geen achteruiteang, doch vooruit gang, al ls deze niet spectaculair. Er Is geen reden om te zeggen, dat deze arbeid boven verwachtingen gunstig verloopt, doch er is zeker geen reden om het tegendeel te be weren." Italië waakt tegen communistische orde-verstoringen. „De Italiaanse politie staat gereed el ke poging, om het parlement te intimi deren, met kracht te verhinderen", ver klaarde de Italiaanse minister van Bin nenlandse Zaken. Scelba, tegenover persvertegenwoordigers. Zijn verklaring had betrekking op demonstraties, welke de communisten Zaterdag J.l. te Rome tegen een toetreden van Italië tot het At^ntische verdrag hebben gehouden. Van gewoonlijk betrouwbare zyde wordt vernomen, dat de politie-troepen in geheel Italië is aangezegd de staat van alarm te bewaren en zich gereed te houden om bij het eerste signaal el ke onwettige demonstratie te verhin deren. Natuurlijk heeft Nenni zich ook te genstander getoond van het pact. De afgevaardieden van de party va* Saragat zullen in het parlement voor stemmen op 6 na, die zich zullen ont houden.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1