Hillegomie Boaz-School in 'f goud Demping van Rijnsburgse Lange Yaari kan beginnen Overheidszorg en particulier initiatief uitde omstreken Het geheimzinnige ongeluk ZATERDAG 12 MAART School bleef zichzelf door J «■isselende omstandigheden Op 1 April 1899 werd te Hillegom een School met de Bybcl gesticht. Het vras lang voor de tijd der ondenvijs- (-elijkstelling, toen zy. die onderwijs un hun kinderen wensten volgens de eigen beginselen, dit onderwijs ge heel uit eigen zak moesten bekosti jen en via hun aanslagbiljet het openbaar onderwijs daarenboven. Er behoorde moed, doorzettingsver mogen en de kracht ener diepgevoel de overtuiging toe, om deze onderne ming te beginnen. Maar men opende de school in een klein gebouwtje aan de Van den Endelaan, waar voorheen de Gereformeerde Kerk bijeenkwam. Thans wordt in dat gebouwtje, eigen dom van „Patrimonium" opnieuw school gehouden wan de uitbrei dingsplannen, waarvoor reeds grond beschikbaar is, zullen de eerste jaren nog wel niet kunnen worden uitge voerd. Het waren moeilijke jaren voor de initiatiefnemers, maar toch konden ze reeds in 1903 een nieuw schoolgebouw k gebruik nemen. Het was even sma- ploos en stijlloos als de andere school gebouwen uit die tijd, die sterk aan ïazernes deden denken. Maar het was ruim en naar de toenmalige begrippen iodern, en men was zeer dankbaar met deze yerruiming der mogelijkhe- C vjog steeds staat de school daar aan li Van den Endelaan; sinds de statige ^men aan deze laan in de hongerwin ter werden gekapt, komt nog te beter •rit dat het gebouw geen sieraad voor de omgeving vormt. Het tegenwoordige hoofd, de heer G. Troost, heeft slechts, tsee voorgangers gehad. De heer Ver- ifjr was de eerste, die de moeilijkste tijd heeft doorgemaakt. Want er behoorde opofferingsgezindheid toe. zich in die c£en te wijden aan het bijzonder on derwijs. Het salaris was beduidend la ter dan dat van de collega's aan de openbare scholen. Dikwijls had men moeit* van de minder draagkrachtigen het schoolgeld te innen, en .om hen te- cernoet te komen werd een suppletie- fonds gesticht. Een der veteranen van dié tijd. de heer W. Buurman, die vijf en veertig jaren het secretariaat waar nam en thans erelid der vereniging is, daarvan heel wat kunnen vertei- t Grootste gedeelte van die halve eeuw heeft de heer Verleur aan de school «werkt en haar tot bloei gebracht. Zyn taak werd overgenomen door de heer j c de Koning, die ongeveer 17 jaar ais hoofd is opgetreden, voor hij we tens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd afscheid nam. In die tyd hebben op onderwijsgebied grote veranderingen in Hillegom plaats ge had Moderne R.K. scholen verrezen.de Vereniging voor Chr. Nat. Schoolon derwijs stichtte de Julianaschool en ean de Chr. Burgerschool werd uitge breid Jager onderwijs gegeven. Het openbaar onderwijs daarentegen beleeft thans zijn moeilijke dagen. De cpenbare MULO-sctoool kon het met HAARLEMMERMEER Rnr"priiike Stand Geboren: Jan. z van 3. de Lange en C. Grabska; Pleter Jacob, z. van L. v. AndeJ. en J. pieter Jacobus Joseph, z. van J.L. Limburg en P. J. Winter; Jacob, z. van H. Rood en burg en M. v. d. Heyden; Hendrik, z. van C. J. Verlaan en D. Whi^r; Joannes, z. van M. C. J. C. Doorn en C. M. Oosterhof f, Jannlgje, d. van A. Bulzer en P. J. v Driel. Lammigje, d. van J. P. Pecht en L. Fldom, Jannetje, d. van L. Ramp en M. C. Koster, Johanna Maria Barbara, d. van A. H. v. Rijn en M. D'haene; Klazlna. d. van C. v. Wijk en W. C, Bos; Nan Johannes, z. van P. Koolhaas en L. Pauw; Wouter, z. tan A. de Bock en P. Romeijn; Antonia Maria Joanna, d. van A. J. v. a. Klauw en J C. A. de Groot: Cornelia, d. van J. v. Vuren en P. v. d. Panne; Aartje d. van J. Heuseveldt en J. J. Schalk; Nlcolaas Iman, z. van A Kransen en K. Modfjefsky; Jo hannes Petrus Joseph, z. van S. v. d. Klauw en M J. de Witte; Mattheus Johannes Joseph, z. van H. P. Munsterman en M. C. Vertegaal; Martfjntje Cornelia Lydla, d. tan jr. Bos en M. Bouwmeester; Adrlana Elisabeth, d. van C. J. Bouterse en A. G. Bulbers. Ondertrouwd: Jacobus Kempe, 24 jaar en Martje de Groot, 25 Jaar; Leendert Kraan, 60 jaar en Matje Veerman, 43 Jaar; Gerar- (Sus Hendrlkus Wassenaar. 33 Jaar en ïheuntje Mooser, 29 jaar; Teunls Zweers. 23 Jaar en Elizabeth Maria van Os, 24 Jaar; Cornells van der Hout, 28 Jaar en Maartje Boterman. 26 Jaar. Getrouwd: Willem Rathmann, 33 Jaar en Geertrulda Maria Johanna Euwen, 24 Jaar; George Johannes Hoffman, 22 Jaar en Maria Barbara Agatha Meegdes, 17 Jaar; Bart Baarse, 20 jaar en Maria Jacoba Kaaysteker, 16 Jaar; Martlnus Hubertus Broek, 33 jaar en Jeannett-e FrJJa Allegonda Tuning, 33 Jaar. KATWIJK AAN DEN RIJN DE MONTAGEBOUW. Met haastige spoed wordt er gewerkt fcan de voorbereidingen voor de mon- bgewoningen langs de Wassenaarse- *eg. Wanneer het grondwerk gereed is rillen in ongekend korte tijd de wo ningen geplaatst kunnen worden; deze woningen die als 't ware als kaarten huizen in elkaar gezet worden, worden in onderdelen opgeborgen in de ver schillende apartementen van het St. Willibrorduscollege aan het Overrijn. baar zullen dus vrij spoedig 130 gezin nen gelukkig gemaakt worden. Volgens de tekeningen zijn het zeer aiooie en buitengewoon practlsoh inge richte woningen. VEILING WIL UITBREIDEN. De groentenveiling heeft grootse plan nen. Vanwege de steeds groter wordende aanvoer is de veiling genoopt tot uit breiding over te gaan waarvoor de Ver eniging zelf terrein beschikbaar heeft. Bedoeling is de bestaande vaste brug te Vervangen door een hefbrug, de naast het gebouw gelegen tuingrond als vei- lingterrein te gaan benutten en boven dien om de kistenloodsen aanmerkelijk ie vergroten. Een en ander komt deze *eek in behandeling in een ledenver gadering. LISSE OUDERAVOND Onder grote belangstelling werd gis teravond in de Ghr. School de jaarlijk se ouderavond gehouden. Van 7 tot 8 uur bestond er gelegenheid voor de ouders zich met de onderwijzers te ver baan en het werk der kinderen te be zichtigen. Daarna verzamelden de aan wezigen zich in enkele lokalen, waar dï K. de Gier opende met gebed en Schriftlezing, waarcp hij de aanwezi gen wees op de taak van de ouders en onderwijzers. Hierna werd door een drietal onderwijzers de Schoolstrijd be handeld. Medische dienst De medische dienst wordt Zondag waargenomen door dr H. L Holl. langer bolwerken en werd verleden jaar met stille trom begraven, terwijl de O.L. school ernstig gehandicapt werd doordat haar gebouw in de bezettings tijd afbrandde. Maar reeds verschijnt een nieuwe school aan de Prins Bern- hardstraat. Zo is er veel veranderd, maar de Boaz-school is zichzelf gebleven. Daarvoor dankbaar, wil het bestuur op 31 Maart a.s. dit jubileum vieren in een bijeenkomst, waar de voorzit ter der Unie „De School met de Bij bel", prof. dr K. Dijk uit Amsterdam, zal spreken. Ook voor de oud-leerlin gen zal een reünie worden georgani seerd, en natuurlek krygen ook de schoolkinderen een feestdag. Met de gelijkstelling, waaraan de naam van Minister De Visser onver breekbaar verbonden is, zijn voor de bijzondere scholen de financiële moei lijkheden vrijwel verdwenen. Hoe dank baar men daarvoor in deze kringen ook is. toch wordt vaak nog met zekere weemoed gedacht aan de offervaardig heid en trouw uit de dagen van strijd. De oudere „supporters" van de Boaz- school, welke die strijd hebben meege maakt, vragen zich af, of de oude lief de nog wel onverzwakt gloeit, nu er geen offers meer behoeven te worden gebracht. De heer L. Bouman slaagde te Rot terdam voor het diploma Machineschrij- ven en de heer A. v. d. Voet voor het diploma Machine-schrijven en Steno Nederlands. Burgerlijke Stand Geboren: Henricus Wilhelmus Leonardus, z. van P. J. A, v. d. Eerden en C. M. Couzljn; Jacobus, z. van L. C. Struys en W. J, Salentljn. Ondertrouwd: Abraham Reyerkerk en Johanna Spierenburg. Getrouwd P. M. v. Dijk en E. M. Trom- pert, G. v. Boenen en A. v d. Velden; Th. A. Bemelman en H. J. Wassenaar. Overleden: Cornells Wilhelmus Henricus v. Gerven, 6 Jaar; Geertrui Jabaay, 87 Jaar, wed. van ArlJ Moerkerken; Johanna Mag- dalena Warmerdam, 78 Jaar; Pleter v d. Lans, 83 J., echtg. van Dorothea v. d. Zon. NOORDWIJKERHOUT Moeilijke K.V.P.-vergadering HOEVEEL ARBEIDERS HOREN IN DE RAAD? De vergadering van de K.V.P., welke om 8 uur begon, eindigde halftwaalf na eindeloze en niet vruchtdragende discussies. Het gros van de leden is onvoldaan naar huls gegaan. In zijn openingswoord liet de Voorzitter klach ten horen over de geringe politieke be langstelling der leden. Hij zeide ver volgens dat de financiële toestand van de vereniging slecht te noemen is. Hoofdpunt van de agenda, was het re glement voor de a.s. Gemeenteraads verkiezing. Tot en met artikel 11 ging de behan deling vrij vlot, maar een groot obsta kel bleek artikel 12 te zijn luidende: „De definitieve candidatenlijst moet zodanig zijn samengesteld, dat 3 can- didaten voortkomen uit de land- en tuinbouwende, 3 uit de werknemende en 2 uit midden- of overige standen. De heer J. v. d. Voet vroeg de voor zitter welke motieven er toe geleid hadden om het aanbal arbeiders te ver minderen van 4 op 3? De arbeiders toch maken 60 70% uit van de be volking. Spreker achtte deze wijziging niet gelukkig. De heer Van Noort sloot zich bij de woorden van de heer v. d. Voet aan. Ook J. Duivenvoorde, de voorzitter van de K.A.B. zeide het met v. d. Voet vol komen eens te zijn. De motieven welke er toe geleid heb ben, aldus de Voorzitter om het aantal arb.candldaten te verminderen, zijn dat veel meer arbeiders lid van de K.V.P. konden zijn. Artikel 12 geeft goed weer de verhouding van de leden. Vóór het artikel waren 30 leden en tegen 30 terwijl één blanco stem werd uitgebracht. Het reglement voor de vergaderingen wees nu uit dat bij sta ken van stemmen het voorstel, dus het voorgestelde artikel verworpen was, Het woord was nu aan de vergadering. De Voorzitter zeide echter eerst het niet eens te zijn met de uitslag en stelde de portefeuille-kwestie. De heer v. d. Voet kwam met een voorstel dat echter tegen het reglement bleek te zijn. Het werd niet voldoende onder steund en ingetrokken. Het lid Blauw kwam ten slotte met een voorstel om uit de impasse te ge raken. Hij stelde voor nog eens over artikel 12 te stemmen. Het werd nu aangenomen met 26 stemmen voor, 24 tegen, en 3 blanco. Medische dienst Deze wordt Zon dag verzorgd door dr Wösten. OEGSTGEEST EVANGELIE EN COMMUNISME. Uitgaande van „De Jonge Kerk" had gisteravond in een der zalen van de Zendingsschool een bijeenkomst plaats, waar prof. dr G. C. van Niftrik uit Amsterdam sprak over „Evangelie en Communisme". Voor dit in deze tijd zo belangrijke onderwerp, waarover spr. een diepgaan de rede hield, bestond grote belang stelling. C.-H. GROSLIJST VOOR DE RAADSVERKIEZINGEN. Op de groslijst van candidaten voor de Gemeenteraad zijn door de Chr.-Hist-, Kiesver. geplaatst: G, Blansjaar, P. Ph. v. d. Broek, J. Brussee, W. F. Eggink, N. de Heyer, mevr. G. Ketting—De Har- tog, L. de Neef, mevr. J. G. PlatHon- coop, W. de Ruyter, mr J. H. Valent- goed, A. Verboon, N van Weizen, J. v. d. Gevel, L. J. Bijl, J. C. Baumann. W. A. Gelderbloem, G. Bron, N. Heertjes, H. Baak, J. K. Veenendaal, mr dr L. Sprey, H. A. v. d. Berg. RAADSCANDIDATEN V.V.D. De candidatenlijst voor de a.s. ge meenteraadsverkiezing van de V.V.D, is vastgesteld als volgt: 1. Dr K Simon Thomas; 2 ir P. de Gruyter, 3. mevr. P. H. Smits—Witvliet. 4. L. F. J. van Luyken, 5 H. F. D. M. Kortmann; 6. mevr. H. R. LignacEnthoven. 7, F. P. Flu; 8. mevr. J. C. de JongDiepeveen. RIJNSBURG Gisteravond hield de Olir. Boeren- en Tumdersbond een openbare verga dering in gebouw „Concordia" waar voor als spreker optrad de heer Borst van de Groenteveiling VeurLeid- schendam over de tuinbouw in alle tijden. Nadat de voorzitter, de heer J. Heemskerk, op de gebruik olijke wijze, geopend had, gaf hij het woord aan de spreker, welke een overzicht van het tuonbouwbeleid gal van 1900 tot nu toe. De moeilijkheid op het gebied van de export, de belangrijkheid van Duitsland ais afzetgebied, de mogelijkheden van de Benelux, de fondsvorming, het vraag stuk van onze Jonge mensen, toeneming van de teelt in het buitenland kwamen ter sprake. Spreker wees op het belang van spreiding in de teelt van aalbessen en aardbeien. Ontwikkeling van het luchtverkeer brengt perspectief voor export. Aan het einde van deze rede was er gelegenheid tot vragen stellen, waarvan ruim gebruik werd gemaakt. Jammer, dat de opkomst voor deze leer zame avond zo gering was. Het hoofd van de Tuinbouwschool sloot deze ver gadering. SASSENHEIM RAADSAGENDA. De gemeenteraad vergadert as. Dins dag nam. 7.30 uur. Aan de orde komen o.a. de volgende punten: Voorschotten exploitatie-vergoeding bijzondere scho len. Afrekening subsidie Bewaarschool- onderwijs 1948. Wijziging bezoldigings besluit 1948. Onteigening grond in het belang der Volkshuisvesting. Verhuur en inscharing gemeente-weilanden. Ver huur grond Rusthof laan. Verkoop ge meente-woningen complex „De Kooi". Uitbreiding straatverlichting. Uitbrei ding commissie van bijstand voor sport- aangelegenheden. Voorlopige vaststel ling exploitatierekeningen gemeente bedragen over 1947. Aangaan gasleve ring-overeenkomst met Leiden. Zondagsdienst doktoren Deze wordt waargenomen door dokter Kwint. Burgerlijke Stand Geboren: Henry Mary, z. van W. Landstra en J. M. van Nunen; Cecilia Maria, d. van M. H. v. d. Putten en C. M. Rijnbeek; Joseph Hendrl- cus, z. van Th. L. v. d. Geest en E. J. v. Steijn; Johannes Jozef en Jacobus Jozef, zoons van W. J Turenhout en A. M. Wes- sels: Cornelia Maria A., d. van P. Th. Kor- tekaas en B. M. v. Zeist: Gerda Emmy G.. d. van Z. J. de Jong en G. Kaak; Maria Theodora C. J., d. van J. Clemens en G. H. v. d. Hulst. Overleden: J. Rotteveel geb. Korpershoek 72 Jaar. Getrouwd: H. E. Kleiverda, 29 Jaar en G. J. Witteman, 31 Jaar. VALKENBURG JAARVERGADERING „V.V. VALKENBOYS". In café „In het wapen van Valken burg" hield de voetbalvereniging „Val kenboys" haar jaarvergadering. De voor zitter de heer H. Harteveld, opende en betreurde het dat de opkomst zo gering was. De secretaris de heer P. v. d. Wal- le. gaf een jaarverslag. Daarin besprak hij de gunstige stand van het adspiran- ten-elftal, dat bovenaan de lijst staat met zes punten voorsprong. Het verslag van de penningmeester de heer L. Rhynsburger, vermeldde aan inkomsten f. 3740.en uitgaven f3512.Sal do f.228.-. Daar de voorz. door drukke werkzaamheden bedankte, werd in zijn plaats gekozen de heer J. E. Helfrlch. De heren C. Bisdom en P, v. d. Walle werden belde herkozen als bestuurslid, Na de rondvraag sloot de voorzitter om streeks het middernachtelijk uur deze zeer gezellige vergadering. VOORSCHOTEN Goede vangst van de politie Dezer da gen arresteerde de gemeentepolitie van Den Haag een dief, die zij op heterdaad had betrapt. Het bleek al spoedig dat men een goede vangst had gedaan. Niet alleen kwam aan het licht dat hij in Den Haag circa 40 diefstallen op zijn geweten had, hoofdzakelijk van rijwie len en overjassen, maar ook dat hij in de omgeving diefstallen had gepleegd. KORT VERHAAL Volgende week aanvang bouw 20 woningen De raad van Rijnsburg kwam gister avond in openbare vergadering bijeen. Na de gebruikelijke opening hield de voorzatter, burgemeester Höweler, zijn wat laat uitgevallen nieuwjaarsrede, waarin hij de raad dankte voor de pret tige samenwerking in het afgelopen jaar. Dat jaar is over het algemeen genomen niet ongunstig geweest voor de gemeen te. De vele vestigingen van Rijnsburgers elders gaven spr. echter aanleiding de aandacht te vragen voor het vinden van nieuwe bestaansmogelijkheden voor het opgroeiend geslacht. Voorts wierp spr. een terugblik on de voornaamste beslui ten. die in 1948 vielen, waaronder de aanvrage voor de bouw van 20 wonin gen, waarop Inmiddels gunstig is be schikt. Met de demping van de Lange Vaart, waarvoor thans de materialen zijn gearriveerd, kan spoedig een begin wor den gemaakt. Spr. besloot, met een woord van dank voor de prettige verstandhou ding en vlotte samenwerking in het col lege van B. en W. De heer K. Zandbergen dankte namens de raad voor deze woorden. Spr. weet de talrijke vestigingen van Rijnsburgers el ders aan de nijpende woningnood, wes halve hij aandrong op intensievere wo ningbouw. Hij sprak voorts waardering uit voor het doorzettingsvermogen, dat er toe leidde dat volgende week met de bouw van 20 woningen kan worden be gonnen. Een voorstel tot verhuur van enkele percelen land werd aanvaard. Bij het vaststellen van een regeling aangaande het verlenen van vergoedingen voor het vrijwillig ter beschikking stellen van woonruimte werd besloten f. 400 per geval toe te kennen Indien verbouwln gen worden gedaan, terwijl 50 procent van de huurwaarde wordt vergoed bij verhuizingen. Voorts werden relsvergoe- dlngen vastgesteld aroor kinderen, die scholen elders bezoeken. Een voorschot op de exploltatievervp- ding van f9912 werd toegekend aan de besturen van de bijzondere scholen. B. en W. voelden er niet voor, de re geling van vergoeding van verplaatsings kosten by verhuizing ook van toepassing te verklaren op onderwijzers, doch wil den bij onderwijskrachten ieder geval afzonderlijk beoordelen. De raad kon zich daarmede verenigen. Besloten werd tot verlenging van de contracten met de gemeente Leiden in zake gas- en electriciteitslevering. Na het aanvaarden van enige begrotingswij zigingen ging de raad over in geheime zitting. Wat lezeis schrijven Een stadgenote schrijft ons: Twee achtereenvolgende Zaterdagen zijn ons door de heren dokter Zijerveld en dokter Bazuin enige dingen verteld over het werk van de Geneeskundige Dienst in onze Gemeente; over hetgeen gebeurt en naar men hoopt, nog gebeu ren zal. Daarbij werd o.m. gezegd .dat in de uitvoering der plannen een plaats bleef voor het Particulier initiatief, hetgeen voor genoemd initiatief zeer hoopvol klinkt. Voor men zich echter verheuge over de waarde, die de overheid schijnt te hechten aan medewerking van de bur gerij op dit gebied, dient men zich te realiseren onder welke omstandigheden het sociaal werk tegenwoordig verricht wordt. In het verleden werden de gelden, be nodigd voor de sociale arbeid, gevonden door giften van vermogenden, personen zowel als instellingen. Velen stelden behalve hun kapitaal, ook hun werkkracht beschikbaar. Hun arbeid heeft vele vruchten ge dragen, men denke b.v. aan het Leger des Heils, de Heldringgestichten, de me dische Zending, Ons Huis in Amsterdam, in onze stad het Volkshuis, de Leeszaal, de hofjes, waar vroeger vele ouden van dagen minder gevaar liepen opgeschrikt te worden, als ze de laatste étappe van hun leven aflegden dan thans, nu de woningnood ook voor hen dikwijls zulke moeilijke omstandigheden schept. Men bedenke: dit alles werd gefinan cierd uit vrijwillig bijeengebrachte gel den. Hoe is echter de tegenwoordige positie van het particulier initiatief? De eertijds kapitaalkrachtigen zijn goeddeels verdwenen. Zij, die nu nog over ruime geldmid delen kunnen beschikken, worden door de belastingen voor een flink deel ont last van de penningen, die ze anders misschien af zouden willen staan ten bate van het sociale werk, dat het par ticulier initiatief wenst te doen. De belangeloos werkenden van vroe ger zijn merendeels vervangen door be hoorlek gesalarieerden, met al den aan kleve van de sociale lasten. Dit stelt uit den aard der zaak zeer hoge eisen aan de kassen der verenigin gen en instellingen. Ondanks deze moeilijker geworden fi nanciële toestand werkt het particulier initiatief nog steeds door. Inderdaad, het werkt nog. Maar veel al voor een groot deel dank zij de sub sidie door de overheid verstrekt. Daar mede is echter de gehele aard van het werk gewijzigd. Rijk en Gemeente verschaffen fond sen, maar stellen ook eisen. Wanneer men, om welke reden dan ook, meent deze eisen niet te kunnen inwilligen of wanneer men aan bepaal de verlangens van de-subsldie-verstrek- kende-macht geen gehoor wenst te ge ven, Is de kans groot, dat de subsidie ingetrokken wordt. Geen enkele particuliere vereniging kan zich er dus op beroemen een ge zonde financiële politiek te voeren, wan neer haar werk uitsluitend gedaan wordt met door subsidie verkregen geld, daar dit natuurlijk alleen verstrekt wordt zo lang de betreffende vereniging werkt volgens de wens der overheid. Eigenlijk kan een zodanige vereni ging geen arbeidsovereenkomsten aan gaan zonder groot persoonlijk risico der besturen. Deze moeten zich bij het aangaan van zulk een overeenkomst altijd bewust zijn. dat zil verantwoordelijk blijven, ook wanneer er tussen de door hen bestuur de verenigingen en instellingen en de overheid een breuk zou ontstaan. Door al deze factoren ziet het parti culier initiatief'zich geplaatst in de po sitie van een goede kok, wie men zijn uitstekend werkend fornuis ontnomen heeft en die zich daarvoor in de plaats een soort super-wonderkacheltje toebe deeld zag. met de opdracht daarvoor zelf de brandstof bij elkaar te zoeken en dan te zorgen, dat hij er even goede gerech ten op gaar kreeg als vroeger toen zijn mooi fornuis nog lustig brandde. Een goed kok zal natuurlijk proberen aan die opdracht te voldoen, zo zal ook het particulier initiatief er het bijltje niet bij neerleggen. Want wanneer dit zou ophouden te bestaan, komt de zorg voor alle sociaal werk op de schouders der overheid te rusten. Omdat deze zich op de duur zal heb ben te realiseren, dat ook zij niet ver der kan springen dan haar stok lang is, zal zij de consequentie moeten trekken, dat het nodige gedaan dient te worden vóór het wenselijke. Geen enkele maatregel, die eenomen wordt, hetzij door de overheid, hetzij door de particulier kan de burger vol komen zekerheid verschaffen met be trekking tot zijn dagelijks leven voor het heden en de toekomst. Wij hebben de naam een volk van vriie mensen te zijn. We zijn de verontwaardiging over de dwang, ons door de Duitsers opgelegd, nog niet te boven, maar we leggen ons hoofd rustig, al te rustig dikwijls, neer bij al hetgeen over ons besloten en voor ons beslist wordt. In vele gevallen is dat onvermijdelijk en nuttig, maar dank zij de oorlog ken nen wij, onder alle lagen der bevolking, het verlangen naar vrijheid, de bereid willigheid hulp te verlenen, waar nodig, ook als dit grote persoonlijke risico's meebrengt. Deze gevoelens leven nog onder ons. In het verleden zijn ze de stuwende krachten geweest van menig groot werk. Hoewel het zeer moeilijk zal zijn de grens te trekken tussen overheidsinmen ging en particulier initiatief op bepaal de gebieden zal in de toekomst voorlopig het één niet zonder het ander kunnen bestaan. Het gevaar bestaat echter, dat de be sturen van verenigingen bij de huidige Wiize van werken de plaats eaan inne men van onbezoldigd ambtenaar. Wil men dat, dan is daar natuurlijk niets tegen. Er is echter alles vóór, dat men zich bezint op deze nieuwe figuur, zonder uit het oog te verliezen, dat het tot schade van het algemeen welzijn kan leiden, indien de stem van de particulier niet langer een krachtig geluid zou doen horen naast die van de overheid. Naast het werk. dat particulier g°- daan wordt door neutrale of Protestant- Christelijke instePineen ligt nog een groot terein dat bearbe'd wordt door de Rooms-Katholieken. Door de wil7* van bestuur en de, in vergelijking met andere, goedkope exploitatie nemen de daar zich bewegende lichamen een ge heel uitzonderlijke plaats in. Daar waar de uitgestrekte, ruige bos sen van Bretagne de Kanaalkust berei ken, staat een klein kasteel, een minia tuur Middeleeuws slot bijna. Het staat zover tegen de kust aangedrukt, dat het net niet meer in de bossen ls gelegen; een slotgracht ontbreekt. Misschien is deze er vroeger in de tyd van Charle magne wel geweest, waarschijnlijk is ze later gedempt. In de hal van het kasteel, voor het open haardvuur zitten drie vrienden ln de oude nog steeds onaangetaste zware gebeeldhouwde stoelen: La Salie, de be woner. Vernaise, de kunstschilder en Dantin, de laatste nog enigszins bleek, na hetgeen hem vorige week is overko men. „Wat is er eigenlilk precies ge beurd?" vraagt Vernaise, de kunstschil der. „Ik weet lets van een ongeluk, maar verder tast ik in het duister. Vertel eens Dantin" De laatste zwijgt een ogenblik en brengt zijn hand voor de ogen. alsof hij de geschiedenis weer helder voor de geest wil halen Dan begint hij: „Wèlnu dan, het was vandaag precies een week ge leden, dat ik 's avonds laat ik denk, dat het halfelf zal zijn geweest op mijn studeerkamer zat te lezen. Wat er die avond precies met mij aan de hand was, weet ik nog steeds niet, maar ik voelde me nerveus en onbehaaglijk Of het kwam door de wind, die buiten, evenals nu, om het huis loeide en de verroeste ijzeren windwijzer achter in de tuin deed piepen en knarsen? Het begon met een van die wapenen aan de muur, welke ik destijds uit Brlts-Indië meebracht. Het zware zwaard uit Mysore viel eensklaps met een bliksemende slag op de grond. Onmiddellijk daarna was het doodstil;" ik hoorde zelfs de wind niet meer loeien. Er heerste volkomen rust in het gehele huis. Het had vast gezeten aan een touwtje, waarvan de lus tweemaal om een spijker in de muur was geslagen. Ik meende, dat het touw Ook in Voorschoten was deze onverlaat bezig geweest. Ook de Rijkspolitie alhier nam hem daarom in verhoor en de be kentenis kwam er uit, dat hy in Januari jl. in deze gemeente twee rijwielen en een regenjas had gestolen. Nu zit nog de politie van Warmond, Oegstgeest en Pijnacker op hem te wachten. In de laatste gemeente had hij collectebussen leeggehaald, welke in een consistorieka mer stonden. De gestolen goederen had hij al met behulp van helers verkocht. Houdt uw honden thuis Ondanks de herhaalde waarschuwingen heeft de politie opnieuw een drietal honden, wel ke loslopende werden aangetroffen, moe ten inrekenen. De politie heeft de die ren enige dagen in bewaring gehouden, zonder dat éen van de eigenaren kwam opdagen. Zij zijn thans afgemaakt. Wie dus nog enige liefde heeft voor zyn hond houde hem thuis. Medische Zondagsdienst Geduren de het weekeinde wordt de medische dienst waargenomen door dr M. v. d. Stoel, Veurseweg 20, telefoon 356. Na afloop van de voorstellingen van de film „Achter de Wolken" in het „Greenway-theater" alhier, werd de vo rige week gecollecteerd voor de UNAC, Deze collecte heeft f,84.15 opgebracht. Uitreiking verband-acte reserve-rijks- politie Gisteravond werd op het raadhuis een 10-tal leden van de re- serve-rijkspolitie ontvangen. Nadat zij door de burgemeester waren toegespro ken. die hen wees op het belang van hun taak, werd hun door de districts commandant der rijkspolitie te 's-Gra- venhage, majoor Wolters, de verband- acte uitgereikt. Ook deze sprak de aspi rant-politiemannen nog toe. VOORHOUT EERSTE OFFICIËLE VERGADERING WONINGBOUWVER. „VOORHOUT". Het voorlopig bestuur dezer vereniging l.o. belegde in café „Boerhaave" op Vrijdagavond een vergadering voor haar leden. De voorlopige voorzitter, de heer W. v. d. Ploeg, constateerde in zijn ope ningswoord dat er reeds aanzienlijke belangstelling en animo is gebleken. Thans hebben zich 47 leden opgegeven en 7 belangstellenden-leden. Nu volgt echter de tweede stap. Deze zal moeilijker zijn. De heer J. W. Jan sen las de notulen. De betalingsvoorwaarden werden als volgt vastgesteld: f.0,10 voor contributie en f. 0.50 voor aandelen per week. Zonder op- of aanmerkingen volgde ook vaststelling der statuten. Nu volgde de loting voor de ranglijst van leden, welke bouwen willen, waarna een officieel bestuur gekozen werd. Met bijna alle stemmen werden gekozen resp. J. W. Jansen, A. de Bekker, W. v. d. Ploeg, C. J. N Bakker en L. van Werkhoven W.D.Thzn In de raad van commissarissen wer den gekozen resp. C. v d. Tang, J. v. d. Gaag, W. D. Th. van Werkhoven, J Floor, terwijl een plaats wordt openge houden voor een lid van het college van B. en W. Na rondvraag volgde sluiting. STICHTING „NATUUR EN JEUGD". In het Parochiehuls werd gisteren voor de schooljeugd de film vertoond „Na tuur en Jeugd". Ook was hier een voor dracht aan verbonden. Het doel van deze film was zeer toe te Juichen. In prachtige beelden kon de jeugd zien hoe zij vogelnestjes etc. dient te bescher men en ook dat bomen en heesters ont zien moeten worden. WARMOND Burgerlijke Stand Geboren: Caro lina Anna, dr van C. P. Leenen en G Tegerder; Elisabeth Beatrix G. I., dr van H. A. G. M. Walenkamp en Em H, A. B. Iserief; Rudolf Johannes, zn van J. v, Segelen en H. J. Montanus. Ondertrouwd: A. Duiinhoven, 33 j. en A. C. Beijersbergen. 26 j.; P. Leydek- kers. 27 j. en W. J. Haverkort, 20 j.; J. W, v. Deventer, 26 j. en M. Oudshoorn, 29 jaar Overleden: Adriana Hassing, echtge note van A. Versluys, 76 Jaar; F. W. Krudop. weduwe van P. D. v. Essen, 75 jaar. WASSENAAR Medische dienst De medische dienst wordt Zondag waargenomen door de doctoren Plink en Bergsma. - Op het terrein van garage J. aan de Rijksstraatweg vloog een personen auto in brand, vermoedelijk door onvoor zichtigheid bij het lassen. De brand weer bedwong het vuur met een straal op de waterleiding. De carosserie ging echter geheel verloren. gebroken zou zijn of dat de spijker had losgelaten. Wie schetst echter mifn ver bazing. toen bleek dat geen van beide dingen gebeurd was! Ik moet eerlijk bekennen, dat het me nog meer overstuur maakte dan ik reeds was. Je kent me genoeg om te weten, dat ik niet overgevoelig ben. maar ik zag dit als een voorteken. Zonder jas of hoed te pakken snelde ik de straat op. de stad ln. De frisse lucht deed me goed. Ik koel de af en kon weer nuchter denken en ik begreep, dat ik huiswaarts moest ke ren. Zo zou ik een longontsteking oplo pen, Het was nog guur, regen begon neer te dalen, maar werd in flarden weg gerukt door de nog altijd voortrazende wind. Toen ik op het punt stond mijn schreden te keren, hoorde ik een gewel dige slag. even verder de straat in, Hoe wel de regen me belette goed te onder scheiden. zag ik niet ver van me af een omgeslagen auto liggen. Ik rende er op af. Klaarblijkelijk had de bestuurster even later bleek me, dat het een vrouw was de bocht niet opgemerkt, en was met de wagen via een lantaarnpaal te gen de huizen aangeslagen. Ik rukte het portier open en tot mijn grote ontzetting zag ik. dat de vrouw achter het stuur met een bloedende hoofdwonde voorover lag. Het was een a'fgryselilk gezicht, deze dode vrouw af schuwelijk verminkt te zien liggen. Hui verig keerde ik me af. maar dan pro beerde ik haar gelaatstrekken te onder scheiden. Meer zien, dan dat ze knap moest zijn, kon ik echter niet, dat be lette het bloed. Ik begreep, dat hulp mijnerzijds niet meer kon baten en ik snelde naar de dichtstbijzijnde politie post. Even later keerde ik terug met een rechercheur en een agent. En toen, La Salie, Vernaise. toen ls me overkomen, wat ik nooit van mijn leven zal ver gaten. We kwamen met z'n drieën op de plek, waar ik de auto had zien liggen en er was niets meer te zien! Niets! Er was geen auto, er was geen vrouw! Alles was volkomen verlaten. Hoe lk thuis gekomen ben. herinner ik me niet meer. Dit droombeeld het moet immers een droombeeld zijn, wat kon het anders geweest zijn? schokte mil diep. Ik had geen lust meer om naar bed te gaan. Ik forceerde mijn gedach ten, om voor hetgeen ik zoëven meege maakt had. een oplossing te vinden. Ik vond haar niet Hoe ik ook zocht en miln hersens afpijnigde, het bleef onbe- grHoelilk en angstwekkend. Plotseling, het zal inmiddels één uur geworden zijn, wordt er gebeld. Ik loop de hal door, open de deur. Ik verwacht niemand, maar bedenk, dat het de po litie kan zijn, die nadere inlichtingen wil hebben. Op de stoep staat een jonge vrouw. Ik vraag, waarmee ik haar van dienst kan zijn. Ze biedt haar excuses aan voor dit bellen midden ln de nacht en ik merk op. hoe melodieus en zacht haar stem klinkt. Ze wil graag water hebben voor haar wagen, die voor mijn huis op de weg staat. De watertank is leeg. zo vertelt ze me. Ik vul een blik met water en wandel met haar mee naar de auto om haar te assisteren. Als ik de tank heb laten vollopen, is er weer opeens dat onver klaarbare! In de vrouw, die nu achter het stuur zit, herken ik de vrouw, die ik zojuist heb zien omkomen bij het ongeluk! Ze is het ongetwijfeld, haar kleren, haar knappe gelaat! Ik smeek haar niet verder te gaan. Al mijn redenaarstalent beproef lk om haar van verder rilden af te doen zien Koel vraagt zij, wat lk dan wil. Ik antwoord, dat het me niet kan schelen, als ze maar niet verder gaat Niets helpt, ik kan haar niet overreden. Ze laat de mo tor aanslaan en rlldt weg." Vernaise is bleek geworden nu. Hij grilpt de arm van Dantin. „Wat ge beurde er?" „Nog geen honderd meter verder. Even over de brug. waar de weg een scherpe bocht maakt. De wagen sloeg om. De vrouw werd op slag gedood. Ze werd zwaar verminkt uit de auto ge haald," Alle drie zwijgen. Ten slotte vraagt Vernaise: „Is het te verklaren?" Dantin klikt voor zich uit. „Och. te verklaren? „Iedereen heeft zijn eigen theorie en alle klinken even mooi. Laten we er verder maar niet over praten." J. LOUWEN Jr. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 12 Maart. Coöp. Groenteveiling. Per 100 kg: Boerenkool 1631; Prei 8.90 12; Rabarber 38; Kroten 6.106.90; Gek. kroten 5—18; Uien 1.104.20; Peen 10—19; Spruiten 1178; Aardappelen 6.20; Stoof- sla 5685; Schorseneren 2124; Lof 30 57; Peen II 6.50—7.60; peen III 4.10—4.30: Knolselderle 811; Spinazie 5164; Sel derie 8,6014.10; Rapen 56. Per 100 stuks: Sla 6.9020; Knolselderle 5; Per 100 bos: Radijs 1012; Rabarber 818. BOSKOOP, 11 Maart. Per bos: Primula 32; Andromedablad 7590; Amandeltak- ken 80; Azalea mollis 5590; Rosea 1.10: Mahonlablad 1.051,40; Laurusblad 27; Forsythlatakken 1832. Per tak: Amandel- takken 1621; Azalea mollis le soort 65 90; idem 2e soort 1840; Seringen 1626; Forsythia 1226. Per bloem: Rhododen dron 11—21; Idem Pink Pearl 17—36; Mag nolia 1527. Per stuk: Erlka 8; Primula 919; Cineraria 2735; Rhododendron- klult 65; Deutzla 26; Jap. Azalea 2955; Snijgroen per kg 59. KATWIJK a. d. RIJN, 11 Maart. Groente veiling. Waspeen 1017 75; Idem II 2.75 5.50; Breekpeen 3.807; Witlof 33—57; Spruiten 2063; Boerenkool 2534; Uien 2—3.70; Knolselderle 11—12; Kroten 6— 6.50'; Gele kool 13.90—16.50; Rode kool 12.60—13.10; Groene kool 18—32. RIJNSBURG. 12 Maart. Bloemenveiling. Bartlgon 45—55; Copland 5065; Cordeïl Huil 5580; Gen. de Wet 4045; King Alfred 3540; Mr v. d. Hoeff 4555; Laur. Koster 1824; Druifjes 20—25; Crater 40 45; Alberlo 3540; Edith Eddy 4050; Ibis 3540; Zonne 6065; Starren 3035; Golden Harvest 6070; Couleur 6065; Keizerskroon 3545; Hyacinthen 3550 per bos. Anemonen 4.006.50: Lelletjes 5.506.00 per 100. Fresia geel 3843; Idem wit 7075; idem gemengd 5055; groen lang 7075 per bos. RIJNSBURG, 12 Maart. Groenteveiling. Aardappelen 56; Kroten 6—7; Waspeen I 1017; Idem II 36; Breekpeen 35; Uien 24; Knolselderij 1012; Rode kool 12 16; Gele kool 10—14; Boerenkool 2530; Spruiten 50—1.05; Witlof 4555 per kilo. ROELOFARENDSVEEN, 11 Maart Bloe menveiling. Albino 54—76; Cordell Huil 50 —61; Granduc 4048; Weber 3342; Olympiade.37—46; Le Notre 48—55; Bartl gon 31—52; W. Pltt 37—64; E. Eddy 32— 44; Rijzende Zon 42—52; Piccadilly 38—49; Crown Imperial 32—35; The Rnse 44—60- Golden Harvest 3866 Couleur Cardinal 3347: Bandoene 36—50; Zenober 38—37- Nansen 36—50; Copland 39 -68; Sonla 28 —38; v. d. Eerden 35—57; White Sail 44 56: Camnfleurer 3240- Mopderdag 49—73; Dubb. Tulpen 30—51: Magnificent 20—28; Cheerfulness 30—39: Alfred 26—37; Blcolor 3034; Flretall 27—30; Helios 20—24: Fresia's 32—85; Anemonen 3349.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 7