BOEKHOUDEN va n Het Atlantisch pact is gereed Beweerde wreedheden onzer troepen officieel weersproken Met een enkel woord fln Wolfslag STADSNIEUWS Nadjamoeddin krijgt 3'/2 jaar gevangenisstraf VIERMAAL OPLICHTING GEPLEEGD De v.m. minister-president van Oost- Indoneslë, Nadjamoeddin. Is door het Hof van Justitie te Makassar veroor deeld tot 3 laar en 6 maanden gevange nisstraf, met aftrek van preventieve hechtenis en onder de bepaling, dat hij onc2et ls van het recht om ambten te bekleden en actief en passief deel te nemen aan verkiezingen gedurende jaar. de duur der opgelegde straf te bo ven gaande. Het Hof overwoog, dat be klaagde schuldig is bevonden aan op lichting viermaal genleegd. alsmede het doen plegen van valsheid in geschrifte. ZATERDAG 12 MAART INDO-CHINA IN FRANSE NATIONALE VERGADERING. Tijdens het debat over Indo-China in de Franse Nationale Vergadering heeft premier Queuille verklaard, dat Frank rijk bereid was te onderhandelen met bijna alle opstandige elementen in Viet nam, behalve met de communistische Vletminh. De Franse troepen in Indo-China hadden van September 1945 tot Decem ber 1948 in totaal 14.128 man aan do den verloren. Het wetsontwerp tot vorming van een gekozen territoriale assemblée in Co- chin-China werd met 387 tegen 193 stemmen aangenomen. De assemblee zal bestaan uit 16 Franse leden, geko zen door de vakverenigingen en Ka mers van Koophandel, en 48 Vietna- mezen, gekozen door de provinciale ra den van Cochin-China. De Gaullistische fractie in de as semblee diende een motie van afkeu ring in tegen de regering. Dit is voor het eerst sinds 19-16, toen de grond wet van de vierde republiek werd goedgekeurd, dat een motie van af keuring is ingediend. De assemblee besloot Dinsdagmiddag a.s. de Gaul listische resolutie in stemming te brengen. ONTPLOFFING IN VOORMALIGE „HERMANN GOERINGWERKE". Elf personen kwamen om het leven en 36 werden gewond bij een hevige ont ploffing, die een grote werkplaats van de voormalige „Hermann Goerlng- werke" te Salzgitter deed Instorten. Ten tijde van de explosie waren 3 400 ar beiders in de werkplaats, die allen on der het puin bedolven werden. Men vreest, dat nog meer lijken en gewonden zullen worden aangetroffen. ASSOC. - PRAKTIJK-EX. Aanvang NIEUWE 15 MND.-cursus half Maart. Kon. Erk. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 TELEFOON 26558 (Adv.) Casino Met Tarzan beleven wij deze schledenis. Toen Koning Richard Leeu- week een nieuwe reeks avonturen, dit maal in de woestijn. Tarzan Boy en Tjsieta. de chimpansee/komen naar de Sahara om heilzame kruiden te zoeken, die Tarzans vrouw bij de verpleging van .soldaten in Londen nodig heeft. In de woestijn krijgen zij een nieuwe metgezel, een prachtige Arabische hengst, Jaynar genaamd. Zij vernemen, dat geheime nazi-agenten bezig zijn tweedracht te zaaien in de landen van twee vooraanstaande sheiks. Een dezer sheiks stuurt Connie Bryce, een lief tallig Amerikaans actricetje, naar zijn buurman om deze te waarschuwen te gen de hoofdagent der nazi's, Paul Hendrix. Verschillende omstandigheden brengen Tarzan en het meisje tezamen, maar voor zij echter haar opdracht ten uitvoer kan brengen, wordt prins Selim door de vijandelijke samenzweerders vermoord, Connie wordt van deze mis daad beschuldigd en veroordeeld cm opgehangen te worden, terwijl Tarzan in de gevangenis wordt geworpen. Later blijkt toch alles nog goed te komen; Tarzan zegeviert 1 Lido „Keizerwals" ls een allerge noeglijkste film, waarin behalve twee. hondjes Joan Fontaine en Bing Crosby de hoofdpollen vervullen. Persoonlijk ge ven wij de voorkeur aan eerstgenoemde (d.w.z, niet de hondjes), maar de dames denken er allicht anders over gezien de adoratie, welke „Bing" van de zijde van vrouwelijk Amerika ten deel valt. De film speelt zich af ten tijde van Keizer Frans Jozef I en behelst een aaneen schakeling van hoogst onwaarschijnlijke gebeurtenissen, maar die niettemin al- lervermakelijkst zijn om naar te kijken. De gehele opzet en regie is 100 Ame rikaans met wonderbaarlijke geluids effecten van een zanger temidden der Tyroolse Alpen, waarbij de coulissen vrijwel schaamteloos zichtbaar zijn. Maar dat alles mag niet hinderen, want men zal zich kostelijk vermaken met dit vrolijke verhaal, waarin Bing Crosby met veel bravour zijn Liedjes brengt. Luxor „Vertwijfelde liefde" brengt een min of meer melodramatisch ver haal van een jonge vrouw, die haar man, zanger en componist, helpt bij de opbouw van zijn carrière en dan van hem vervreemdt wanneer zijn populari teit stijgt en zijn bewonderaars leder uur van de dag beslag op hem leggen. Zij zoekt vergetelheid in de drank, gaat daaraan vrijwel ten gronde, en verliest haar man geheel wanneer deze, met* hun enig kind, het huds verlaat en een schel ding aanvraagt. Zij wil dan trachten haar leven te beteren en te tonen dat zij voor haar kind kan zorgen. Zij ont voert het kind, maar dan grijpt het noodlot in. Het huls waarin zij met- haar dochtertje toevlucht zoekt brandt af. Met groot gevaar voor zich zelf redt zij het kind, en deze gebeurtenissen brengen de beide van elkaar vervreemde echtgenoten weer bijeen. Een ontstel lend sombere en rauwe film, die zelfs ondanks de „oplossing" van het conflict geen énkele positieve waarde bezit be houdens voortreffelijk spel. Rex „De Avonturen van Robin Hood" behandelt een moeilijke, maar romantdsche periode uit de Engelse ge- 4 April ondertekening? wenhart ter Kruisvaart trok, stelde hij zijn broer Jan als regent aan tijdens zijn afwezigheid. Jan was wreed en ge wetenloos een persoon, die wij in de tegenwoordige tijd corrupt zouden noe men. Hij onderdrukte de edelen en in het bijzonder de Saksische bevolking. Velen moesten in de bossen van Sher wood „onderduiken" en onder leiding van Sir Robin Hood van Locksley be raamden zij daar aanslagen op Prins Jan's satellieten. Mot zijn in groene ja gerspa kken g-estoken boogschutters be leefde Robin Hood vele spannende avon turen en ten slotte gelukte het hem Richard Leeuwenhart weer op de troon te krijgen. Errol Flynn vertolkt in deze groots opgezette film de rol van Robin Hood, terwijl Olivia de Havilland voor het romantische gedeelte zorgt. Trianon. Powell en Pressburger vervaardigden de veelbesproken kleu renfilm „The red shoes" (De rode schoentjes), waarin Andersen's sprookje van deze naam als ballet het artistieke hoogtepunt vormt. Dit ballet en alles wat daaraan voor afgaat de repetities, zowel der dan sers, danseressen als musici staan in het centrum van een overigens nogal drakerige geschiedenis, waarin de prima ballerina (Moira Shaerer) te kiezen krijgt bussen haar liefde voor de Kunst en die voor de dirigent-componist van het ballet, een probleem waar zij niet uit kan komen, of misschien wèl, n.l. door zelfmoord te plegen, wat niet de juiste oplossing is. wy moeten dit gegeven wel enigszins ironiseren, om daarmee juist de hier geboden tegenstelling tussen Kunst en Kltch te accentueren; men zou geneigd zyn, zich anders ten deze te vergissen. De eerste vindt ge zeker dikwijls in het genoemde ballet, de tweede in het zoeteiyke verhaal, dat er omheen ge sponnen werd. De regisseurs zouden hun byzondere naam niet waard geweest zyn, indien zij 'niet alle verblindende mogeiykheden der balletkunst waarvoor door deze film zeker een beter begrip zal ontstaan verhoogd door het spel der kleuren, hadden aangegrepen en uitgebuit. Die mogelijkheden zijn vanzelfsprekend op het filmdoek enorm groot. Anton Walbrook is als Boris Lermen- bov de grote impressario, die zyn be schermelinge, de danseres Victoria Page, haar herdersuurtjes niet gunt en haar voor de Kunst behouden wil. Hy komt echt-er pas achter haar liefde voor de jonge dirigent, wanneer het eigen- ïyk al te laat is. En zyn warm gekoes terde verwachting, dat zy ten slotte de finitief tot hem en haar kunstzinnige taak zal terugkeren, wordt ten slotte wreed de bodem ingeslagen, Naast veel kleurensohoonheid spe ciaal aan de Riviera welke intussen nogal overdreven briefkaartachtig aan doet, laat deze film sterke impressies achter van de danseres op haar beto verde schoentjes Moira Shearer is dan ook zeker een danseuze met kwaliteiten. Maar de kleurenfilm accentueert te dikwyis de hoeveelheden schmink en verf, met het „overdaad schaadt" tot resultaat. Het beste is dus zyn illusies niet te hoog te stellen De muzikale illustratie is voortref- feiyk VERZEKERINGSZAKEN VERTROUWENSZAKEN ASSURANTIEKANTOOR SLEGTENHORST Nieuwe Rün 46 - Leiden - Telef. 23010 (Adv.) Na een vergadering te Washington van de afgevaardigden van de acht pactianden heeft de Belgische am bassadeur, baron Slivercruys, verklaard dat de onderhandelaars het eens zijn geworden over de overgebleven punten van het Atlantische pact en de tekst uitgewerkt hebben. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken zeide, dat de on dertekening de eerste week van April le Washington plaats zal vinden. De bekendmaking van het pact zal waarschyniyk tot het einde van de vol gende week worden uitgesteld. Men had verwacht, dat de tekst Dins dag a.s. zou worden gepubliceerd. Geloofd wordt, dat dit uitstel een ge volg is van de wens der Franse rege ring om de tekst ten volle te bestuderen op de komende kabinetszitting. AGENDA ZATERDAG: Volkshuls: Prof. dr N. Tinbergen over het Intieme leven der dieren, 4 uur nam. Den Haag (Hoky): Weense IJsrevue, 8.15 uur nam. ZONDAG. Gerecht 10' Humanistisch Verbond. Spr H. de Waard. 10} uur voonn. Den Haag (Hoky)Weense IJsrevue, 8.15 uur nam. MAANDAG: Den Haag (Hoky): Weense IJsrevue, 8.15 uur nam. DINSDAG: Den Haag (Hoky): Weense IJsrevue, 8.15 uur nam. WOENSDAG: Den Haag (Hoky): Weense IJsrevue, 8.15 uur nam. Gerecht 10: Splrltlscb Genootschap, 8 uur nam. DONDERDAG: Rapenburg 50' Anthroposophische lezing J M, Wastra, 8.15 uur nam. Den Haag (Hoklj): Weense IJsrevue, 8.15 uur nam. VRIJDAG: Den Haag (Hoky): Weense IJsrevue, 8.15 uur nam. DE BIOSCOPEN Casino „Tarzan in de woestyn" (14 J.) Zat en Zon 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur: overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur; Don derdagavond K. en O. Lido ..Kelzerswals" (alle leeftyden) Zat en Zon 2.30, 4.20, 7 en 9.15 uur: overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor „Vertwijfelde liefde" (18 Jaar) Zat en Zon 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Rex „De avonturen van Robin Hood" (14 jaar) Zat en Zon 2.15. 4.30, 7 en 9.1-5 uur; overige dagen 2.15. 7 en 9.15 uur. Trianon „De rode schoentjes" (alle leeft.) Zat en Zon 2, 4.15. 6.45 en 9.15 uur; overige dagen 2.15, 6,45 en 9-15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 12 Maart 13 üur tot Zaterdag 19 Maart 8 uur waargenomen door Apotheek van Driesum, Mare 110, Tel. 2040é en de Zul- der-Apotheek. Lammenschansweg 4. tel. 23553. Te Oegstgeest door de Oegstgcester Apotheek. Wllhelmlnapark 8. tel. 26274, De Zondagsdienst de Hulsartsen te Lel den wordt van hedenmiddag 13 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren Van Bockel, De Graaf, Kors. Postel en Veldhuyzen. Te Oegstgeest door dr Flu, tel. 22030. De dienst der dierenartsen door de heren Commandeur en Van Zijverden. Het uitstel zal echter geen vertraging veroorzaken voor de ondertekening. Hoewel Griekenland, Turkye en Per- zië reeds militaire hulp van Amerika ontvangen hebben, welke te vergeiyken is met de hulp, die de pact-landen zul len ontvangen, is niet voorgesteld deze landen In het Atlantische pact op te nemen. Vermoedeiyk zal by de ondertekening van het pact hierover een verklaring worden afgelegd, p De Italiaanse minister-president, De Gasperi, heeft voor het parlement verklaard, dat zfjn kabinet zich een stemmig had uitgesproken voor aan sluiting bü het Atlantisch pact en deelneming aan de slotbesprekingen over de voorwaarden ervan. De Gasperi zeide, dat het pact geen verplichting tot automatisch ingrüpen ingeval van agressie inhoudt., „om de eenvoudige reden, dat de deelnemende landen parlementaire staten zyn en het bygevolg de onderscheidene parlemen ten zijn, die in laatste instantie be slissingen moeten nemen". De Gasperi zei, dat het Atlantisch pact ter goedkeuring aan het parlement zou worden voorgelegd. Italië zou spoe dig deelnemen aan de vergadering te Londen over de constitutie van een Europese unie. Waarnemers verwachten, dat niet al leen in de Kamer van Afgevaardigden, waar de Christendemocraten 306 van de 374 zetels bezetten, doch ook in de Senaat, waar zij 148 van de 344 zetels hebben, gemakkelijk een meerderheid voor het pact zal worden verkregen. De Italiaanse Kamer heeft reeds met 311 tegen 165 stemmen, bij 6 onthou dingen, een motie van Pletro Nenni verworpen, waarin werd verzocht dat volledige byzonderheden over het At lantisch pact aan de Kamercommissie voor buitenlandse zaken zouden worden verstrekt alvorens het pact in het par lement wordt besproken. Canada heeft het ontwerp van Atlantisch pact reeds goedgekeurd. Huis en grondeigenaren willen huurverhoging en geen huurbelasting De Nederlandse Bond van Huis en Grondeigenaren heeft te Amsterdam een congres gehouden, waarin de pro blemen huurverhoging en huurbelasting zijn besproken. Na een openingswoord van de voorzitter, de heer S. J. Mook uit. Rotterdam, die een huurverhoging, aangepast aan de eisen van onderhoud en economisch verantwoorde exploita tie, nodig achtte, gaf dr G. Lubbers, een uiteenzetting van dé economische aspecten van het onderwerp: „Huur verhoging-huurbelasting". De regering, aldus spr., bluft in ge breke een eerste stap te doen. De huiseigenaren vragen thans een al gemene huurverhoging van tenminste 25 op korte termijn, zonder deze aan enige huurbelasting te koppelen. De heer Van der Feltz heeft onlangs in de Tweede Kamer opgemerkt, dat de regering onrecht pleegt, wanneer zy de kosten van haar pr0s- en loon politiek by voortduring biyft verha len op de huiseigenaren alleen. Moge aan dit onrecht in zyn grootste scherpte thans spoedig een einde ko men door een algemene huurverho ging. Daarna kan men verder zien welke oplossing aan het huurvraag- stuk te geven. Alleen: een huurbe lasting moet daarby altijd als econo misch onaanvaardbaar worden afge wezen. De heer K. Sneep besprak vervolgens de belastingtechnische aspecten van het onderwerp: „Huurbelasting fiscaal on aanvaardbaar". Het congres werd besloten met een discussie, waarin nogmaals alle grieven der huis- en grondeigenaren tegen de politiek der regering naar voren wer den gebracht. Tot besluit werd op voorstel van het bestuur de volgende resolutie aangenomen. „De Nederlandse Bond van Huis- en Grondeigenaren spreekt uit, dat een huurbelasting onaanvaardbaar is en dat een geleideiyke huurverhoging op korte termijn minstens tot het peil, waarop onderhoud en Instandhouding van de bestaande woningvoorraad verzekerd is, eis Is van dringende noodzakeiykheid". GETUIGEN VAN JEHOVA VERBALISEERD. Thans is ook in Breda, zoals enige weken geleden te Zandvoort, een aantal getuigen van de geloofsgemeenschap van Jehova door de gemeentelijke politie aldaar verbaliseerd. zy zijn allen ge dagvaard om te verschijnen voor de kantonrechter op 8 April a.s, des mor gens om 10 uur. De verdachten wordt ten laste ge legd „dat zU hebben gevent met druk werken in de bebouwde kom der ge meente zonder een ventvergunning". De verbaliseerde getuigen colporteerden met het tüdschrift „De Wachttoren", dit geschiedt in vele plaatsen van ons land. Zy noemen dit evangeliseren. OVERHEIDSPERSONEEL EN VER PLICHTE ZIEKENFONDS VERZEKERING. De Minister van Sociale Zaken is in ►verleg getreden met zyn ambtgenoot van Binnenlandse Zaken betreffende de vraag of verplichte ziekenfondsver zekering ware te bevorderen van over heidspersoneel, dat een inkomen ge niet beneden een bepaalde inkomens grens. CRITIEK INZAKE HERKEURING VAN STAMBOEKPAARDEN. (Van onze Haagse Redacteur). Op de jaarvergadering van de Kon. Ver. „Het Nederlandse Trekpaard" gis teren te Den Haag gehouden, deelde de secretaris mede, dat over het afgelopen jaar 2200 trekpaarden naar het buiten land werden geleverd op een totaal ex port van 3400 paarden. De mechanisatie in de landbouw doet zich terdege gevoelen al zag men een lichtpunt in de omstandigheid, dat daardoor de fokkery in het buitenland wel achteruit zal gaan en men zich meer tot de Nederlandse fokkers om goede paarden zal wenden. Crit-lek werd geleverd op het hangen de wetsontwerp, dat ook de stamboek- paarden wil laten herkeuren. Belang hebbenden worden door de overheid niet geraadpleegd. Ook bij de export wordt weinig medewerking van de be trokken instanties ondervonden. Een motie tegen bedoeld wetsontwerp werd met algemene stemmen aange nomen. Wichelroedeverschijnselen en zgn. „aardstralen" THEORIE VAN DRS ROMMERTS. Over de verklaring der wichelroede- verschynselen en de invloed der z.g. aardstralen op mens, dier en plant zyn de laatste tyd diverse theorieën gepu bliceerd. Een van de meest recente pogingen tot verklaring is die van prof. Tromp in het Tijdschrift voor Parapsychologie. Deze schryft het uitslaan van de roede toe aan onbewuste spiercontracties in de armen ten gevolge van verandering in de electrische toestand van het lichaam, ontstaan door de aanwezigheid overdenken het van een uitwendig veld, dat van ver schillende aard kan zy'n. Dfezer dagen heeft drs U. Rommerts, leraar in de schei- en natuurkunde aan de HBS en het Gymnasium te Ede, die zoekt naar een natuurkundige verkla ring voor het verschynsel voor een kleine kring van ingewyden zy'n con clusies uiteengezet. De ponclusies die de Edese leraar uit zyn onderzoek heef-t getrokken, zijn de volgende 1, Het uitslaan van de wichelroede wordt voor een groot gedeel-te zy het dan niet geheel veroorzaakt door de natuurkundig algemeen bekende Lo- rentz-kracht, die een beweegiyke stroom- geleider in een magnetisch veld onder vindt. Het lichaam van de roedeloper fungeert hierbij uitsluitend als stroom bron, dus niet als oorzaak van de be weging. De heer Rommerts zegt hier te staan tegenover prof. Tromp, die onbewuste spier con centra ties of contracties van het lichaam als oorzaak van de bewe ging aanneemt, terwyl volgens drs Rom merts de beweging door een van buiten het lichaam ontstane kracht, n.l. die van het veld, waarin zich de roedeloper bevindt, ontstaat. 2. Het veld der z.g. aardstralen ls een electroma-gnetisch veld, vergeiykbaar met .het veld van een kortegolfzender. Drs Rommerts zeide er in te zijn ge slaagd, een apparaatje van zeer kleine afmetingen te construeren, waarmee door toepassing van een combinatie van twee go-£d geleidende metalen het z.g. aardstrdllveld binnen een bepaalde ruimte (b.v. een huis) volkomen geab sorbeerd wordt (en dus niet over een grote oppervlakte verspreid) zodat zelfs de wichelroede van een gevoelige wichel roedeloper niet meer uitslaat. Drs Rommerts verklaarde, dat hy met zyn theorie niet alle verschijnselen van het wichelroedelopen en de „aardstra ling" kan verklaren. Hij zeide in de eerste plaats de bedoeling te hebben meer licht te doen vallen op de z.i. op de achtergrond geraakte natuurkundige zyde van dit vraagstuk en van deze verschijnselen, dia onloochenbaar meer dan gewone belangstelling genieten, zo wel in wetenschappelyke kringen (die er over het geheel genomen zeer scep tisch tegenover staan) als by „de man in de straat'' Een woord van bezinning. GOD EN HET KWAAD. In de lydensweken, die zulk een' be langrijke plaats in het leven innamen zal het er om moeten gaan te weten wat .dat kruis van Golgotha betekent Wanneer wy dat zo zeggen, dan k dat eigenlijk gevaarlyk. Immers het ge vaar is er, dat wy het dan gaan zoeken in een redenering die min of meer aan onze voorstellingen en gednehrensangen bevrediging zou kunnen schenken Ter wyl juist van de bevrediging Reen sprake wezen kan in deze zin, dat wii dan komen tot een stichtelyk en slui tend betoog, terwyl het hart er volko men buiten kan biyven. Wat is dat kruis? Wat heeft dat kruis ons te nre diken? Waarom "gaat het wanneer wii nvwripnifpn hpt hjdensevangelie van Geen ernstige mishandelingen noch doodschieten In verband met mededelingen over vermeende wreedheden, welke door de militairen in Indonesië zouden rijn be dreven, wordt van officiële zyde o.a. het volgende medegedeeld: Een terzake ingesteld nauwgezet on derzoek in Indonesië heeft totdus- verre geen feiten aan het licht ge bracht, welke de geïncrimineerde ern stige mishandelingen bij verhoren noch andere feiten bevestigen, f Op de verhoren door de inlichtings- en veiligheidsdiensten wordt zeer stren ge controle uitgeoefend door de hoofden van deze diensten, zodat stelselmatige mishandeling uitgesloten moet worden geacht. Voorts blyken de beschuldigingen inzake het doodschieten van gevangenen in de onderzochte gevallen ongegrond te zyn. In de gevallen dat militaire noodzaak er toe dwong een kampong te slechten, ls zulks steeds geschied in overleg met het betrokken Indonesische binnen landse bestuur en na evacuatie van de bevolking. Het is gebleken, dat de Legercom mandant in Indonesië in samenwerking met de Procureur Generaal by het Hooggerechtshof in vorenbedoelde on derzoeken de meest mogeiyke mede werking verleent en diligentie betoont. Alle daders van voorgebrachte feiten in zake gepleegde wandaden worden en zyn steeds met gestrengheid in straf recht elyke zin vervolgd. De Legercommandant heeft trouwens reeds van de aanvang van het op treden der troepen in Indonesië af, in verscheidene dagorders en aan schrijvingen, door voordrachten en door artikelen in de soldatenbladen bij de troep met ernst het besef inge scherpt, dat zy by hun optreden te genover leven en eigendom van de Indonesische bevolking de grootst mo gelijke zorg in acht hebben te nemen en zich in het bijzonder hebben te onthouden van enige vorm van mis handeling. Echter kan niet worden verheeld, dat de anonimiteit en de vaagheid van de publicaties, zonder vermelding van troe pen-onderdeel, plaats en datum m.b.t. de geïncrimineerde handelingen, zoge naamd doch volstrekt ten onrechte om represailles op de rapporteurs te voorkomen, een snel en doeltreffend onderzoek uitermate bemoeiiyken, te meer -daar de vermeende wandaden veelal slechts worden aangeduid in een gebied, groter dan byv. Frankrijk of enig ander land in Europa. Jezus Christus? Is het dit niet dat God het kwaad in Zijn plan kan od nemen, en wel zodanig, dat Hij het ten goede kan doen medewerken? En wordt als wy dit doordenken, het niet zo dat wij daarmede komen te staan in' de werkelykheid van ons aller leven? Vanwaar het kwaad? Dat is oude en altyd weer nieuwe vraag waarover wy nooit uitgedacht komen En nu rijn er nog al wat mensen die denken, dat zy niet beter kunnen doen dan te zeggen, dat alles wat er gebeurt Gods wil is. Als er iemand sterft dan is dat, zo wordt gezegd, Gods wil geweest Of als er een ongeluk gebeurt of ee schipbreuk, of als er oorlog komt en de mensen als wilde beesten tegenover el kaar komen staan, dan zijn er weer velen die zeggen dat God dat toelaat En toelaten betekent toch: het goed vinden, in elk geval niet het tegendeel er van slecht-vinden. Want als ik iets toelaat, dat ik slecht vind, dan ben ik er toch mede verantwoordelyk voor dat het gebeurt. En als ik niet ingrijp in datgene wat ik slecht vind en dat is toch de mogeiykheid die een almach tige God ten dienste staat nu dan heb ik er toch mih of meer mijn sanc tie aan gegeven? En fco proberen wij maar naar de ene of de andere kant een sluitend betoog te maken; want wij moeten er toch een antwoord op hebben hoe het zit in de verhouding van God met het kwaad. Als een verpleegster zorgeloos is voor haar patient, moeten wy dan God aan- sprakeiyk stellen- voor de dood van de zieke? Als de seinwachter van de spoorwegen niet oplet en verkeerde wis sels omtrekt en een treinramp er het gevolg van is, moeten wy God dan aansprakelyk stellen voor de angst- e doodskreten van de slachtoffers? Als een volk door zyn regering wordt op gezweept en in de honger naar macht en gebiedsuitbreiding bommenwerpers de lucht instuurt met gifgassen en atoomprojectielen, die dood en verderf onder de burgerbevolking zaaien, is dat dan om God er voor aansprakelijk te stellen? Als een klein kindje sterft, j er gezinnen zyn, die door allerlei sL gen worden getroffen, als de mensen In hun huwelyk en vriendschap elkaar laag en gemeen behandelen, als de hele we reld vol is van allerlei soort van kwaad, is dat dan allemaal Gods schuld? Vanwaar het kwaad? Ach, wij gevoe len wel: hier komen wy nooit uit. En doe nu maar eens net alsof u zich van die dingen niets aantrekt. Men kan er niet de gehele dag aan denken; maar af en toe staat dat probleem er weer; konden wy er maar uitkomen! En dan zijn wij midden in deze lij densweken en horen naar een wonder lijk woord van iemand heel lang gele den, van Jozef, die d-f woord heeft gesproken waarover een mens heel 'lang en diep kan nadenken: gylieden wel, gy hebt kwaad tegen my gedacht, doch God heeft dat ten goede gedacht, op dat Hy deed, geiyk het te dezen dage is, om een groot volk in het leven te be houden. Als uzelf daarover nu ook diep en lang nadenkt weet u waar u dan terecht komt? Dan komt u terecht bij het kruis van Christus. W. H. K. Opening Damesbeurs te Amsterdam BINNENLAND - Paus Plus XII heeft gisteren de leden van de Nederlandse handelsdelegatie, die zich thans te Rome bevindt. In audiëntie ontvangen. Op 14 Maart 1949 wordt-het telefoon verkeer geopend tussen Nederland en een aantal eilanden, voor het grootste deel behorende tot eilanden boven en tot de eilanden beneden de wind, n.l.: Antlqua, Barbados, Bermuda eilanden (alleen het hoofd-eiland bereikbaar). Dominica. Gre nada, Jamaica (alleen Kingston en St. Andrews bereikbaar), St. Kitts. St. Lucia, Montserrat, Trinidad en St. Vincent. In de vergadering van de Tweede Kamer van Dinsdag a.s zal aan de lijst te behandelen onderwerpen o.m. worden toe gevoegd het wetsontwerp credletverstrek- klng aan Indonesië Wegens aanwezigheid buitenslands van de Minister van Finan ciën zal het wetsontwerp tot goedkeuring en uitvoering van het op 16 December 1948 te 's-Grevenhage tussen Nederland. België en Luxemburg gesloten verdrag tot unifi catie van accijnzen Woensdag a.s. aan de orde worden gesteld, =- De Ver. voor Internationaal Jeugd- verkeer daartoe ln staat gesteld door een enorm aantal aanvragen uit bepaalde landen verstrekt correspondentie-adres sen o.a. uit Amerika, Duitsland. Canada. Engeland. Zwitserland en Finland. Aan vragen te richten aan het Centraal Bureau, Plantsoen 25, Lelden. By beschikking van de minister van O K. en W. ls Ingesteld een commissie voor het Lager Nijverheidsonderwijs voor jongens, met betrekking o.a. tot de scho ling en herscholing. De directeur van het Europese bureau van de F.A.O., onze landgenoot lr A, H. Boerma, zal op 25, 26 en 27 Maart a.s. ver gezeld van een kleine staf van FAO-spe- ciallsten een bezoek aan ons land brengen. Gistermiddag ls een metaalwaren- fabriek van de firma Kalbflelsch te Am sterdam volledig uitgebrand. De oorzaak was, dat een bak met verhardingsolle bij het Indompelen van gloeiend metaal vlam. vatte. De schade wordt geschat op f. 25.000. BUITENLAND Vier Britse militairen werden gedood en vier gewond toen zy te Kajang 25 km ten Zuiden van Koeala Loempoer (Birma) uit een hinderlaag werden aangevallen, Gisteren konden ln de Franse pro vincies geen begrafenissen plaats vinden, daar 8500 leden van het personeel van begrafenisondernemers ln staking zijn ge gaan. teneinde hogere lonen te verkrijgen. Aan het einde van een vergadering, welke te Gstaad werd gehouden en twee dagen geduurd heeft, heeft de uitvoerende co—missie van de Europese parlementairs Unie een-ült acht punten bestaand" plan opgesteld. Hierin wordt de aanbeveling gedaan dat de afgevaardigden naar een Europese assemblee door parlementen ge kozen dienen te worden. De Amerikaanse militaire gouverneur in Duiteland, generaal Clay, heeft een ver zoek van generaal Sokolofsky, zyn Sovjet- russlsche ambtgenoot, afgewezen om Sov- Jetrusslsche commissies van onderzoek Ln West-Dultsland toe te laten voor het op sporen van tydens de oorlog geroofd Sovjetrusslsch bezit. De Britten zijn begonnen met het opblazen van de vroegere Duitse marine werf te Kiel. De vernietiging van do werf zal verscheidene weken duren. De doodgraversstaking op een R.K. begraafplaats te New York, die acht weken heeft geduurd, ls geëindigd. De stakers zijn Het Canadese Lagerhuis heeft met 180 tegen 12 stemmen een motie van wan trouwen in de regering St. Laurent ver worpen. Vervolgens werd gestemd over een tweede motie van wantrouwen van de conservatieve oppositieleider. Ook deze werd verworpen met 124 tegen 62 stemmen. De socialisten lieten het Lagerhuis stemmen over een motie der regering, de troonrede goed te keuren. De uitslag was: 97 stemmen voor, 89 tegen. De Zuldafrlkaanse premier, dr Malan, heeft verklaard, dat zijn regering besloten ls de „apartheidspolitiek" (het gescheiden houd°" grond van rasverschillen) voort te zetten. In het Britse Laeerhuls ls een wets ontwerp ter vereenvoudiging van de spel ling van het Engels met 87 tegen 84 stem men verworpen. aan hrt werk gegaan op de door kardinaal Spellmann (de aartsbisschop van New York. aangeboden voorwaarden, dié een verhoging van het baslsloon Inhouden. COMBINATIE VAN NUT EN VERMAAK. (Van een speciale verslaggeefster). Te Amsterdam werd gisteren de Damesbeurs geopend, die daar tot en met 20' Maart in het RAI-gebouw wordt gehouden. Deze expositie, welke de grootste in haar soort is, die tot dusverre werd opgezet, is geheel gewijd aan de we reld van de vrouw en alles, waar huis vrouwen, moeders en ook buitenshuis werkende vrouwen belang in stellen kan men hier vinden. Wat er precies te zien valt? Het zou te ver voeren een beschrij ving te geven van de meer dan 200 stands, doch we geloven niet dat er hier veel artikelen ontbreken, waarin de huismoeder belang stelt. De bedoeling is in een grote ver- koops-expositie een algemeen overzicht te geven van wat er aan de markt is. Sensationele nieuwigheden vallen niet te bewonderen. De stopapparaten, room- kloppers, banken, die in bedden kun nen worden omgebouwd, wasmachines, etc., zyn niet nieuw, doch worden hier nog eens extra en op byzonder aantrek- keiyke wijze onder de aandacht van het publiek gebracht. Overal worden de monstraties gehouden, bij verscheidene stands mag men proeven, keuren, rui ken en proberen. Ook zijn vele attracties aan deze beurs verbonden, o.a. een cabaret. In een afzonderlijke ruimte vindt 's morgens, 's middags en 's avonds een modeshow plaats, waar de nieuwste mo dellen voor lente en zomer worden ge toond. Verder worden er tafeltennisdemon- straties gehouden door Nederlandse cracks en ook zijn er verrassingen voor de zoveelste bezoeker. Een bezoek aan deze damesbeurs biedt de vrouw enige uren van aange name en in vele opzichten nuttige en leerzame verstrooiing. De koffieprijs gaat omhoog 25 a 30 CENT PER FMLFPONDSPAK DUURDER. (Van onze Haagse Redacteur). Naar wy vernemen zal de2er dagen de groothandeispi-ys voor koffie worden verhoogd in verband met de styging der imbortpryzen. Voor de kleinhandel zou deze styging eerst ongeveer over een maand voelbaar worden. De koffie wordt dan 25 k 30 cent per halfponds- pak duurder. Voor leuke foto-opnamen aan huis F» öföj- ciné iiIT -eyfenbeel^ I 0REESTRRRT 79 lElOED TEL 2'61l GOUDEN BRUIDSPAAR. Woensdag 23 Maart, zullen de heer en mevrouw J. C. van Velzen—Van Leeuwen, wonende Utrechtse Jaagpad 84, de dag herdenken, dat zy voor 50 jaar in het huwelyk traden. Drie en twintig jaar brachten zy door in het landeiyke Voorschoten, om zich daarna in deze gemeente te vestigen, waar de thans 75-jarige bruidegom een melk handel opende, welke in later jaren plaats maakte voor een winkel ln krui denierswaren. zyn 74-jarlge bruid heeft hem al die jaren trouw terzijde gestaan. Beiden achten thans de tijd gekomen om zich uit het zakenleven terug te trekken. Uit hun huwelyk werden 5 kinderen, 7 kleinkinderen en 4 achter kleinkinderen geboren, die dit gouden ouderpaar met grote liefde omringen en er wel voor zullen zorgen, dat de ko mende weken niet onopgemerkt voorbij gaan. Bruid en bruidegom ook onze ge lukwensen I AMUSEMENTSAVOND NED. STRIJDKRACHTEN. In de nagenoeg geheel gevulde Stads gehoorzaal gaf het gezelschap, dat door gaans het radio-programma van de Ned. Strijdkrachten verzorgt, gisteravond een uitvoering welke behalve door een groot aantal manschappen van het vliegveld Valkenburg, de Soc. Med Dienst van de Marine, 3TB uit Rotterdam en van de Cantine-dienst. ditmaal voor het eerst ook werd bygewoond door familieleden van in Indonesië vertoevende militairen. Na een kort. Inleidend woord van de technische leider, de heer Ben Stegger- da, zorgde het cabaretgezelschap van Willy van Hemert, waarin o.a. mede werkten Mela Soesman. Tiny Visser. Ko v. d. Bosch, Henk Boot en Wlm de Zoet, voor een avond van vlotte, vrolijke kunst, waarmede de aanwezigen zich kostelijk amuseerden. Ook het radio-orkest vaï} Ben Libosans' Silverwings oogstte met zyn populaire melodieën een uitbundig succes. Son ja Oosterman zong enige Franse Engelse en Hollandse liederen. Een gedeelte van de avond werd op olaten vastgelegd, welke in het radio programma voor de Ned strijdkrachten van 2 April ('smlddags van 1-30 tot 2 uur) op de P-C.J.-zender naar Oost en West zullen worden uitgezonden. De le luitenant P. v. d. Hum sprak woorden van dank, waarna deze uitmuntend ge slaagde bijeenkomst werd besloten me» het zingen van het Wilhelmus.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2