in 1 yjsgög lil jaar financiële en monetaire stabiliteit Europa noodzakelijk «IE LEVENS Wat gebeurt als de hulp plotseling ophoudt Joe Louis gaat zaken doen 80 p(t van zijn verdiensten ging naar de schatkist EERSTE KAMER keurt begroting Alg. Zaken en Landbouw goed Beleid gericht op bestaanszekerheid der boeren Panda en de meester ontdekkings=reiziger Radio-programma fet Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Woensdag 9 Maart 1949 Tweede Blad No. 26637 larshall-landen voor moeilijke problemen (Speckle reportage) vóór de te Parijs gehouden conferentie van het „Werkcomité der jiijhall-landen geëindigd was, zjjn de Nederlandse vertegenwoordigers, i heren mr Stikker en dr Hirschfeld, Maandagavond per vliegtuig -j: Den Haag teruggekeerd. Er was hier, in verband met de voorberei- ci van de Benelux-conferentie, veel werk te doen en by de Parijse be- pÖngen was de eensgezindheid dermate bevredigend geweest dat men j de vaststelling van de reeds in principe opgebouwde conclusies geen rterwachte belangrijke wijziging meer te duchten had. Naar wij van üfelichte zijde vernemen hebben de ministers zich in hoofdzaak bezig feuten met het plan van actie voor de periode '49'50. Hun conclu- a dienaangaande zijn van slechts adviserende aard, hoewel zij zonder lijftl een zeer stimulerende invloed op de uiteindelijke beslissing van de jiïoerende Raad kunnen uitoefenen omdat niet minder dan acht van de landen in de commissie vertegenwoordigd waren. feitelijk is deze commissie —-volgens onze zegsman een vrij in stel lichaam. De heer Spaak, als voorzitter van de Uitvoerende Raad, a op gezette tijden zeven andere collega's raadplegen over de verder te aen actie en als zodanig had hij ditmaal vertegenwoordigers van En- knd, Frankrijk, Nederland, Zweden, Turkije, Italië en Zwitserland bijeen repen. ils eerste resultaat van deze besprekingen zal aan de Uitvoerende Raad (conclusie worden voorgelegd dat 1949 voor Europa het jaar van de imciële en monetaire stabilisatie zal moeten worden. Als men Let daar (t eens is en men verwacht nlci anders dient men op korte ter- ja maatregelen te bestuderen om tot die stabilisatie te komen. lEfelijkertijd zal alles moeten worden gedaan om de export op te «ren, speciaal naar de niet-Europese landen. Zonder onderlinge aan- iising van de door de deelnemende landen ingediende „programma's-op- ijt-termyn" zal men te dien aanzien echter bitter weinig kunnen raken. Al die export-programma's moeten op de helling en er zal nauw- rjij moeten worden nagegaan of zij nog wel realistisch zijn. Ui middelen om de export naar de niet-Europese landen te verhogen, amde men ons collectieve actie en analytisch marktonderzoek, AMERIKA DE DUPE. ctfurig heeft men zich te Parijs üen over de vraag wat er zal ge- •c als op zekere dag de Marshall- ia! aflopen. Stel dat in de periode -1953 die hulp ineens weg valt, moet cr dan geschieden om een schok te voorkomen? i probleem is volkomen reëel on tóo&sing niet gemakkelijk te vin- r vernemen is men het er ter ïïntie in meerderheid over eens dat als voornaamste maat- i in dat geval zal moeten worden snn in hoeverre men importen uit ë&llargebied, die niet dringend èikelijk zijn, kan verminderen. :haar strikte import-politiek heeft iüd in dat opzicht al richtlijnen wreven en ook Nederland is reeds idd diezelfde weg opgegaan. Vol- overeenstemming is er over deze echter niet. Landen, als België, tói weinigvbekommerd hebben om icties ten «inzien van dollar-im- 2, vinden de gedachtengang van Salford Cripps, die in de werk- p&le als prae-adviseur optrad, be- klijk streng en te vèr gaand en sbovendien de moeilijkheid dat wij iierikanen door dergelijke maat- ia zouden ontstemmen en bena- serika heeft ons door 't Marshall- is op voorbeeldige wijze geholpen, ur als het nu na zoveel jaren andelijk zou moeten besluiten om f hulp stop te zetten, zou het zelf na-, dan voordeel van die steunverlening in zijn zakenleven te bespeuren krygen. Inuien Europa niet voldoende dollars lveeit, zal htt zijn import moeten in krimpen en wat ligt meer voor Jc hand dat, in verhouding tot andere landen, Amerika daardoor juist het zwaarste zou worden getroffen? Hut zal niet eenvoudig zijn om hier te zyner tijd de gulden middenweg te vinden. In ieder geval zijn op dit ogenblik de inzichten en eisen van velschillende Europese landen nog allerminst met elkaar verenigbaar, al heeft men i,i meerderheid tot het vaststellen van richtlijnen kunnen komen. SAMENWERKING OP INVES TERINGSGEBIED. In het int^r-Europese betalingsver keer hoopt men een punt te bereiken waarop alle landen tot medewerking kannen worden bewogen om elkaar niet meer in goud of in dollars te be talen Zeer sterk overheerste in Parijs de mening dat de gevaif r. voor moei lijkheden in het inter-Europese beta lingsverkeer aanzienlijk zullen vermin deren indien een zekere monetaire sta biliteit zal kunnen worden bereikt. Volgens onze zegsman was men ter conferentie verder van oordeel dat sa menwerking op investeringsgebied in Europa noodzakelijk is. voornamelijk vodr wat de grote in dus trie-objecten betreft als steenkool, staal, petroleum, enz. De huidige Europese economie draagt in het algemeen hst gevaar in zich dat men meent steeds maar weer met gun stig gevolg in de verschillende landen enorme kapitalen in de grote indus trieën te kunnen investeren. Men moet echter oppassen voor een over-investment" op dat terrein om dat een crisis, er het noodlottige resul taat van zal' zijn. Samenwerking zal stellig niet alles ten goede kunnen ke ren, maar er is toch de kans dat men daardoor bij macht" is de crisis al thans in sommige opzichten te beheer sen of in bepaalde banen te leiden. Voor minder grote investeringsobjec- tcn, als de textiel- en de chemische in dustrie, wordt het wenselijk geacht re gelmatig van gedachte te wisselen, elkaar in te lichten omtrent de natio nale resultaten en zo een beeld te verkrijgen van de ontwikkeling der in dustrieën in Europees verband. MEER AMERIKANEN NAAR EUROPA. Naar wij vernemen heeft de confe rentie, die ook door de Amerikaanse vertegenwoordiger Harriman, werd bij gewoond, eveneens de bevordering van het toerisme, meer speciaal van het Amerikaanse toerisme, besproken. Er zijn talloze Amerikanen, die een va- cantiebezoek aan Europa willen bren gen. (In Nederland is de hotelaccomo- aatie helaas veel te gering om er van te profiteren), maar de transatlanti sche koopvaardijvloot heeft te weinig capaciteit om er aanzienlijk meer dan het vorig jaar te vervoeren. De Marshall-landen zullen overwe gen hoe daaraan tegemoet kan worden gekomen. Zij zullen ten lotte een sche ma van faciliteiten uitwerken, waar door de vreemdelingen aan de grenzen minder overlast zullen ondervinden dan tot nu toe het geval is geweest. INCIDENT AAN OOSTENRIJKS- HONGAARSE GRENS. Drie Hongaarse soldaten, gewapend met handmitrailleurs, hebben twee Oostenrijkse tolbeambten, die patrouil leerden nabj Siegrabben (Oostenrijk) in de buurt van de Hongaarse grens aangevallen. De twee Oostenrijkers wer den naar Hongaars grondgebied, over gebracht. Een hunner slaagde er in te ontsnappen, ondanks het mitrailleur- vuur. Over zijn collega is nie-s meer vernomen. Korte tijd later viel een tweede in cident voor, waarbij een Hongaarse lui tenant van de grenspolitie tijdens een worsteling met twee Oostenrijkse gen darmes werd doodgeschoten. Het Oostenrijkse kabinet heeft beslo ten langs diplomatieke weg te proteste ren tegen de beweerde schending van Oostenrijks grondgebied. BALDWIN TERUG NAAR LEEWARD-EILANDEN. De gouverneur van de Leeward-eilan- den, Baldwin, heeft na een onderhoud met de Britse minister-president te Londen verklaard, dat „de kwestie tot wederzijds genoegen geregeld" was en dat hij Vrijdag de terugreis naar de Leeward-eilanden hoopte te aanvaarden. TEGEN DE COMMUNISTEN IN DE V. S. In het Amerikaanse Congres zijn door republikeinse leden twee wetsontwerpen ingediend, volgens welke communisten en door communisten geleide organisa ties zich officieel moeten laten Inschrij ven. De strekking van de wetsontwer pen is, leden van organisaties, die inge schreven staan als revolutionair, uit staatsbetrekkingen te weren en hun te beletten paspoorten te verkrijgen. NIEUWE WIJZIGINGEN IN SOVJET-RUSLAND. Radio Moskou heeft bekend gemaakt, dat Alexander Jefremof is benoemd tot vice-voorzitter van de Sovjetraad van ministers. Zijn vorige functie van mi nister van de machine-werktuigindustrie wordt overgenomen door Anatoli Ros- toesof. (Van onze correspondent te New York) Het nieuws betreffende de United Nations, president Truman en kardi naal Mindszenty was in de bladen dezer dagen ondergeschikt aan het be- richt dat Joe Louis zijn wereldtitel in het zwaargewicht boksen zal prijs geven Dit is niet de eerste maal dat Louis tot dit besluit is gekomen, maar thans lijkt het toch wel definitief, want niet alleen maakte Louis thans zijn besluit schriftelijk kenbaar aan de National Boxing Association, maar. wat veelzeggend is. hij schreef een tweede brief waarin hü ver zocht om tussen Ezzard Charles en Jersey Joe Walcott. een wedstrijd te mogen organiseren om de thans vacante wereldtitel. De handtekeningen van zowel Charles als Walcott waren reeds door hem ve. kregen en ook de NBA deelde mede geen bezwaren te hebben tegen deze ontmoeting, die in Juni a.s. in de open lucht gehouden zal worden. Beide candidaten verplichten zich ech ter om in geval van een overwinning binnen 90 dagen hun titel te verdedi gen tegen Gus Lesnevich of Lee Savold. Verder verplicht de toekomstige opvolger van Louis zich om mirctens tweemaal per jaar zijn titel te verdedigen. Louis, die thens de ring als bokser verlaat, blijkt zich dus reeds bij voorbaat te heb ben verzekerd van een aantal contrac ten voor wedstrijden, die hem als pro moter nog een aardige duit in het laadje zullen brengen. Tezamen met Arthur M. Wirtz en James Norris heeft hij een nieuw, syndicaat gesticht: de Interna tional Boxing Club. De steun van Wirtz en Non-es is een niet geringe, want bei den beschikken over een formidabele bankrekening. Wirtz is met Sonja Henie de organisator van de hoogst succesvolle Hollywood-ijsrevues. Voorts heeft Wirtz, samen met Sonja, grote belangen in een sterke-drank-groothandel in Chicago alsmede in onroerende goederen-com plexen daar. Norris is een betengryk graanhande laar maar heeft ook belang bü het. Chi cago Stadium. Amerika's grootste over dekte stadion. Hü is verder eigenaar van de Olyr ma-arena in De troit en van de Detroit Red Wings, één van Amerika s topfis-hockev-teams. Ten slotte is hü aandeelhouder in de New Yorkse Madi son Square Garden. „OOM" MIKE Louis schünt tevens definitief gebro- (Van onze parlementaire Redacteur) In de vergadering der Eerste Kamer hield de heer Van Heuven Goedhart (Arbeid) een critische rede over het voorlichtingsapparaat der overheid en vroeg of het waar was, dat de heer Hermans, thans secretaris van de mi nister-president, staatssecretaris voor de voorlichting zou worden. Minister Drees legde uit, dat in het destijds door hem gegeven cyfer van 410 ambtenaren bü de voorlichting ook begrepen zijn die van de Voedingsraad, van het bibliotheekwezen en de interne documentatie der departementen, van het filmwerk, het technisch radicperso- neu enz. I.i het aantal, voor Oorlog en Marine opgeueven, was een fout geslo pen; dit moet 41 zijn en niet 63. Bü de eigenlijke voorlichting zijn derhalve niet zoveel ambtenaren be trokken. Le regering legt zich bü de publieke voorlichting over haar beleid beperking op. en laat haar gaarne zo veel mogelük c-vr aan de vrüe pers. Van de instelling van een staatsse cretariaat is de Regering niets bekend. Het rapport van htt onderzoek door de heer Hermans i aar de voorlichting in de Overzeese Gebiedsdelen is aan de Kamers ter inzage gegeven. Het is niet geheim: maar het neeft geen zin, om het te publiceren. Er wordt gestreefd naar meer sa menwerking tussen de verschillende de partementen op voorlichtingsgebied. De begroting van Alg. Zaken werd daarop z.h-st. aangenomen. De begroting van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening werd verhou dingsgewijs nc.g vlotter door de Eerste Kamer afgedaan dan de begroting van Alg. Zaken. Een vijftal sprekers, van elke fractie een, voerde over „Landbouw" 't woord en leverde critiek; doch zo, dat minis ter Mansholt verheugd algemene waar dering voor zyn beleid kon constateren. Dit beleid is gericht op bestaansze kerheid voor boeren en landarbeiders beide; hetgeen ook sociale zorg met zich brengt; op stabiliseren van de pryzen; hetgeen vereist verhoging van de productie, verbetering van 't onderwijs en 't onderzoek (research) en toepassing van nieuwe werkme thoden; en tenslotte op waarborg^yoor de afzet-mogelykheden. De georgani seerde landbouw wordt zo nauw mo gelijk bij het beleid betrokken; laat stelijk nog Inzake melk, eieren en varkens. Wat langer stond de minister stil by de veevoedervoorziening. Veevoeder Is voor onze landbouw, wat kolen zijn voor de industrie. Wjj moeten daarvan meer zelf gaan produceren. Spr. dacht aan het vooroorlogs quantum eigenge- teeld veevoer plus nog een derde deel van wat wij voor de oorlog aan vee voeder plachten te importeren. Achtereenvolgens behandelde spr. kwesties als de aardappelpryzen, de landaanwinning, de pachtpryzen, de griendcultuur, het verkopen van fruit- op-stam, ae melk- en boterproductie er.z., alles In het licht van vorenver- melde beleidsbeginselen. Het merkwaardige verschynsel deed zich hierbij voor, dat de C.H. heer Kolff had betoogd, dat men aan de ondernemersvrüheid, i.e. aan de vdj- heid der boeren, hun bestaansmogelyk- heid niet mag opofferen; terwijl de socialistische minister juist die vrijheid wil herstellen en aan de boeren de kwade èn goede risico's wil laten. Dit wil niet zeggen, aldus de minis ter, dat wij de landbouw maar aan zichzelf moeten overlaten; ik acht het zeer wel mogelyk, ook in de toe komst door prijsgaranties steun aan de markt te geven. Slechts door een werkelijke markt- en productieorde ning kan er sprake zijn van be staanszekerheid. Onder aantekening dat de commu nisten tegen zijn, nam het Huis zonder ^eplieicen z.h.st. de begroting aan. Vandaag komt de begroting van Bin nenlandse Zaken aan de orde. FEUILLETON door DAVID GARTH Norroy," zei u?" zy kortaf, „wat neeg vergunning, om even te ;2tten en zü gaf met een korte aaar toestemming en ging zelf Carsden," kondigde hü aan. - oie avond zei, was volkomen had eerder de overtocht met Sakt en ik herinnerde mü u zo ■.omdat u juist iets gekocht had, ik zeer geïnteresseerd^was." Hij 'jtten. „ik bedoel het Yuan jade- fabjj." "'line vroeg zich af, of hy het sir had willen kopen. Zo ja, dan 2j. dat zy het ellendige ding nog toen gingen haar ogen wijd Tan verbazing, want daar was - in de palm van zijn hand. i kocht dit van een pandhuishou- Jiiss Carsden. Daar ik altüd zeer --'öseerd ben in juwelen, heb lk Tüe pandhuishouders een over at gemaakt, om mü te waar- Sa. als er iets interessants, dat gevraagd is, op de markt komt." plachte tegen haar. „Ik wasver- •oni te zien, dat u dit medaillon had speciaal na al de moei- kt u gekeft heeft, om het het te krijgen." ïc'#n van het meisje bekeken hem -n snelle blik van het hoofd tot *fen, precies," vroeg zü, „bent u i*. mr Norroy? Douane?" lachte. 7:, precies," stelde hü haar gerust, fte, Miiss Carsden, ben ik een .7 redenen, waarom er douane be- Hy boog zich met een beslist •.Toorover. „Laat ik my volkomen 7* uitdrukken, Miss Carsden, Dit :&r binnen gesmokkeld. Het werd •Md, terwijl de douane zeer dat u het in uw bezit had "f het u smokkelen. En ik ben zo lySeest, sindsdien uw gangen tot pe hoogte na te gaan." ogenblik bleef Fontaine hem j3® aanküken. Maar toen her- snel haar zelfbeheersing. P niet geloven, dat u mü inder- ;Tan smokkelen beschuldigt." zei ^eigende toon. „Weet u wel heel pat u zegt?" "•zeker," zei hü. „Omdat ziet u, '.•'Tan plan was het binnen te Reien." „U bent een „Een van de beste," knikte Norroy. „Neen. wacht u even," zei hy bedaard, toen zy wat wilde zeggen. „Het is van het- grootste belang, dat u mijn positie begrijpt. Toen dit medaillon onlangs in mijn bezit kwam, heb. ik op discrete wijze onderzocht, hoe de douane er tegenover staat. Ik heb bevonden, dat het nog altüd aan invoerrecht onder hevig is en uitzicht geeft op zware straffeneen grote boete, of ver volging door de Staat." Zijn donkere ogen keken haar strak aan. „Met an dere woorden, dit ding is neg steeds van groot belang voor de douane der Ver. Staten en van grote verlegenheid voor u." Fontaine trachtte haar gedachten naar het vei'leden terug te laten gaan. Maar zy had toch de -ooete op dat ding betaald op de dag na ciie, waarep zy het binnengebracht had... Neen, wacht eens even had zy dat werkelyk ge daan? Die volgende dag, die volgende dagneen, zij was het wel ran p*an geweest, maar dat was aie morgen, dat Larry Carmichael dicht bü Phila delphia dat ongeluk gekregen had en zy was er met Sue heengegaan. Sue Carmichael had er haar zo dringend om gevraagdwas byna gek geweest van angst. En daarna was het haar door het hoofd gegaan en Fontaine Carsden be greep plotseling, dat dat ding nu dyna miet geworden was. Het was nogal een mooi ogenblik, om een gloeiende staaf dynamiet aangeboden te krügen. Maar Miss Carsden beschikte ook zelf nog wel over enige artillerie. Zij on derdrukte een gevoel van verontrusting en keek Norroy aan. alsof hü iets was, wat onder een microscoop gezien wel eens interessant zou kunnen zijn. „Welnu?" snauwde zy. „En wat dan nog?" Norroy glimlachte belangstellend en waarderend. Deze dame veranderde in een oogwenk in 'n strydvaardige ama zone. Gooi haar midscheeps een bom aan boord en zü is onmlddellyk gereed om terug te vechten. „Er is ln het geheel geen reden voor ongerustheid," deelde hy haar mede, „Niet zolang de douane geen bewys heeft van de aanwezigheid van dit speelgoed binnen onze grenzen. Maar misschien kunt u nu ook inzien, waar om ik zo in volle vrijheid met u praten kan." Ja, dat zag Fontaine maar al te goed. En daar zy een schrandere jonge vrouw was, zag zij nog iets anders ook. Ach ter zyn geruststellende beleefdheid kon zij de dreigende noot van chantage ontdekken. „Oh. dus u heeft nog meer te zeg gen?" vroeg zij bedaard. „Ja, Miss Carsden." Hy bood haar zyn sigaretten/koker aan. Zij wees die met een kort handgebaar terug en bleef gespannen zitten wachten. „Wees zo goed, om mijn ronduit spreken te excu seren," hernam hy. „Maar ik neem aan, dat u in financiële moeilijkheden zit „U bent toch wel ongelooflyk brutaal, om zo iets te durven zeggen," barstte zij los. „Pardon, maar dat wéét ik. Ik weet het uit andere bronnen. Maar dat dcet er voer het ogenblik niet toe. Wat er wel toe doet, is dat u wellicht wat geld zoudt kunnen verdienen. Zelfs veel geld. I In de importhandel Miss Carsden. U zoudt daarbjj een groot succes kunnen behalen." „Smokkelen?" zei zü op ongelovige toon. „Wilde u mü werkehj'k voorstel len, cm „Ik stel niets voor. Ik bied u een ge- le-Cr'7] 1 ===J =a_ co» -A»,!- IOOOM mooi 7). „Ik kèn die secretaris van de Bey van Kromostanl" dacht Panda. „Ik heb hem zeker al eens eerder gezien. Hü komt me erg bekend voor ik zou haast denken dat hy „We zün er", sprak Floortje juist op dat ogenblik en zy tijden de kamers binnen, die de directeur voor de Bey en zijn secretaris bestemd had. Terwül zü de vele koffers daar netjes neerzet ten, dacht Panda: „Als ik niet beter wist zou ik zeggen „Ik ga even de éndere koffers halen" zei Floortje en hü slofte weg. Panda bleef alleen - en alsof hü daarop gewacht had, trad nu de secretaris binnen, zon der hoed en zonder jas. Panda slaakte een kreet, want het was precies zoals hij gedacht had; die secretaris was nie mand minder dan Joris Goedbloed! „Joris!" riep hy. „Ik wist het wel! Je hebt weer een van je streken in de zin!" „Stil, mannetje, zwüg", antwoordde Jo ris. „Zoals Je ziet, bekleed ik thans een vooraanstaande positie en je hebt be leefd tegen me te zün. Bovendien wens ik niet gestoord te wordenEn ter wül hü sprak, duwde hü Panda een voudig de deur uiten voordat hü die deur sloot hing hij er een bordje op met het opschrift: „Niet storen". tegenheid aan, om in de importhandel te gaan. Miss Carsden/ Onverstoorbaar ging Norroy voort: „Voor mü is er iets fascinerends in het hanteren van diamanten. Dat ge paard aan het feit. dat er een grote vraag naar dat artakel in dit land be staat, maakt het importeren er van tol een zeer voordelig bedrüf. Interes seert het u, Miss Carsden?" Fontaine zei niets. Zij stond op en ging naar het raam, waar zü diep in gedachten met een gordünkoord bleef staan speten. Dat meisje, dat juist van de veiling van Albemarle terug geko men was, om een bedreiging betreffen de een jade-medaillon onder ogen te moeten zien, stond daar gespannen na te denken. Het scheelde geen draad, of zü had Norroy met een impulsief gebaar weg gestuurd, maar zij had ook de moge lijkheid te overwegen, om dat gevaar lijke stuk jade terug te krügen. En als zy op die manier een hoop geld kon verdienen, welnu des te beter. Twogun zou het moeten verdubbelen. Hy had beloofd, om te verdubbelen, wat zij ver diende. Misschien kon zij op die manier al haar verplichtingen snel afdoen. En toch aarzelde zij nog. Zy kon niet anders dan op dit moment aan Twogun denken en aan Kapitein Richard Thorpe Carsden. Het Walhal la had zeer zeker een paar volkomen betrouwbare bewoners er bü gekregen op het moment, dat zy daar binnen kwamen. En toen kwam haar om de een of andere reden ook die magere jonge man in de gedachten, die met een vriendelyke glimlach variété-meisj ts en duels en de Zeevaartwetten afhandel de. Op dat moment kon zü zich zijn commentaar nog gemakkelyker voor stellen, dan dat van haar grootrader. Welnu, jongelui, liet spüt me, maal ais een dame in het nauw zit. moet een dame toch ook leven. Zelfbehoud, Two gun: u weet wel, de eerste wet der na tuur. Zy was al die rekeningen, die als een zwerm muskieten op haar af kwa men. hartelijk moe. Zü draaide zich om en keek Norroy aan. „Dat medaillon," zei zü, „moet een onverbrekelijk onderdeel van Iedere dis cussie uitmaken, Norroy." „Ja," zei hij op nadenkende toon, „ik kan mij indenken, dat u zich meer op uw gemak zoudt voeten, als dit ver velende speeldlngetje zich in uw bezit bevond." Zün mondhoeken trokken even samen. „Ik kan mü uw standpunt begrüpen." „AU right," zei het meisje, „ik aal naar u luisteren." (Wordt vervolgd) I I ken fe hebben met Oom" Mike Jacobs, die zün carrière als zwarte handelaar in schaarse kaartjes voor bokswedstrüden 1 begon, vervolgens promotor werd. de 1 hand legde op Joe Louis en zodoende een vrywel monopolistische positie kreeg ten aanzien van alle-contracten van zijn pupil. Hy is schatryk aan Joe Louis ge worden, maar zijn gezondheid schünt zeer s'echt te zyn. Louis zelf heeft in de loop van büna- twaalf jaar millloenen dollars door zyn handen zien gaan. Maar Joe heeft be paald duur geleefd. Niet alleen is hij erg vrijgevig geweest voor familieleden I (eigen huisjes, trustfondsen, enz.), hü is ook nogal ongelukkig gewee't in en kele zaken en ten slotte houdt hy van een gokje Met hardnekkigheid wedt hü byvoorbeeld vyfduizend dollar op de uit komst van een rondje eolf met een te- genstander En hoewel hü een behoorlyk 1 golfer is (zün score is circa 75) heeft hy heel wat keren vijfduizend dol'ar op die manier van eigenaar zien verwisselen, de meeste keren niet naar zijn kant. Ten slotte zün er de enorme kosten verbon den aan vorbereidingen van wedstryden, managers, trainers, doktoren, sparring partners en wat dies meer zy, en last but not least is er de Amerikaanse fis cus ,die altüd wel zorgt dat circa 80 pCt van Joe's verdienste naar de schatkist verhuizen. Zo komt het dat Joe. ondanks het feit dat zyn officiële gevechten hem 3.887 323,72 dollars opgebracht hebben (exclusief exhibities en reclame) niet ryk is. Hij kan nog best wat dolars ge bruiken en als men dan als wereldkam pioen al is het dan ver over zijn top nog altüd vrij gemakkelyk per jaar een half millioen dollar bij elkaar kan boksen, dan is er vrfjwel geen alterna tief voor „doorboksen" met alle risico's daaraan verbonden. Donr zijn besluit hoopt Louis echter de kool en de eeit te sparen, want aan- I gezien Charles en Walcott hun kans op de titel uitsluitend te danken hebben aan de vriendelijkheid van Louis en zijn decisie om terug te treden is het aan te nemen dat hü als promotor een behoor lijk percentage voor zün syndicaat in de contracten zal vastleggen. „LOOD OM OUD IJZER'* Intussen zyn het geen van alle groot heden van de eerste orde. die thans een gooi naar de titel gaan doen, het is al lemaal tweederangs-materiaal. ms»r het element van spanning schuilt in het feit dat alle vier genoemden min of meer van gelüke kracht zün, of minder gra cieus: het is lood om oud üzer. Ten slotte nog enkele grepen uit Joe's carrière: geboren 35 jaar geleden als de zoon van een straatarme katoenplukker in Alabama, die zyn vader nauwelyks heeft gekend en hoofdzakelük werd op gevoed door een diep godsdienstige moe der. aan wie Joe herhaaldelijk grote aanhankelükheid heeft getoond. Zyn eerste gevecht als „beroepsbok ser" had in 1934 plaats en bracht.hem vyftig dollar op. maar drie jaar later, op 22 Juni 1937, versloeg hij in Chicago Jim Braddock ln de achtste ronde, waardoor hij kampioen werd. Zün titel verdedigde hij gedurende meer dan elf jaar in 25 gevechten met succes. Zyn enige knock out was in de eerste match met Schmeling (toen Louis nog geen we reldkampioen was) maar in de return ontmoeting sloeg hij „der Maxe" in de eerste ronde knock out. Hü was titel houder. langer dan enige andere zwaar gewicht en verdedigde zijn titel vaker dan een van zün voorgangers Hij was een groot kampioen en gedurende zyn actieve carrière een sieraad voor de bokssport. Door zyn optreden heeft hij de zaak van de negers in Amerika veel goed ge daan. VOOR DONDERDAG 10 MAART. Hilversum I (301 M.) KRO 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: the Melachrlno Strings; 7.45morgen- febed; 8.00: nieuws; 8.15: Pluk de dag; .00: voor de vrouw; 9.05: muziek houdt fit (gr.pl 9.40:schoolradlo; NCRV 10.00: Suite No. 7. Handel; 10.15 morgend.; 10 45 de Verenigde Zangers; KRO 11.00 de Zon nebloem; 11.40: schoolradio; 12.00: An gelus; 12.03: Wlthold Malcuzynskl, plano: 12.30: mededelingen ten behoeve van land- en tuinbouw; 12.33 Metropole Or kest; 12.55: zonnewijzer; 1.00: nieuws; I.25: Metropole Orkest; 1.45: Roeromme; NCRV 2.00: het Promenade-orkest; 2.40: even onder ons; 3.00- Benjamlno Glgll, tenor; 3.15: Ivor Moreton en Dave Kaye, plano; 3.30: Het Nederlands Kamèr- kwartet; 4.00* bijbellezing door ds -A. Vroeglndewey; 4.45: Sonate ln e opus 89 No. f. Max Reger; 5.00 Radio Jeugdjourn.; 6.30: Vivian Hind, altviool; 5.50: Wat biedt de N.C.-REIS; 6.00: Leger des Hells- voor de strijdkrachten; 7.00: nieuws; 6.30: voor de strijdkrachten; 7.00: nieuws; 7.15: Nederlandse organisten spelen eigen werken; 7.30: actueel geluld; 7.45: de R.V.D. antwoordt; 8.00: nieuws; 8.05: programma proloog; 8.15: studio-ster avond; 9.30: famlllecompetltle; 10.00 Pre lude uit de 1ste acte van „La Travlata"; 10.05: de vaart der volken; 10.25: Schu- bert-cyclus; 10.45: avondoverdenking; II.00: nieuws; 11.15: het Kopenhaagse ra dio symphonle orkest;; 12.00: sluiting. Hilversum II (415 M.) AVRO 7.00: nieuws; 7.15' gram.muzlek; 7 50 (VPRO)* dagopening door dr A. Trouw; 8.00: nieuws; 8.15: ochtendvarla; 8.55; korte gesprekken van vrouw tot vrouw; 9.00: gram.muzlek: 9 30- waterstanden: 9.35: een lied gaat de wereld rond: 10.00 mor genwijding: 10.15 arbeidsvitaminen; 10.50 kleutertje luister!; 11.00: orgelconcert: 11.45: drama op de Gaull-gletscher. voor dracht; 11.00- het Lyra Trio; 12.30: me dedelingen ten behoeve van land- en tuinbouw; 12.33: ln 't spionnetje; 12.38: Le plano romantique door Pierre PaHa: 1,00: nieuws: 1.14: mededelingen; 1.20: •vkest van Bandl Balngh; 1.50: Michöle Aubert; 2.00: van berg tot cement; 2.20: sollstenconeert; 3.00: voor zieken cn Ge zonden: 4.00- assortlmento; 5 00 AVRO- Kaleldoscoop: 5.20: welk dier deze week?" 5.30: tips voor modelviiegtulebouwers; 5.35: kwintet Johnny Meyer: 5.50: Mlmo. ro. kinderhoorsnel. 6.00: nieuws: 6.15: SDortpraatle; 6.30: les Gars de Paris; 7.00; Kobus Kwint; 7 10: AVRO's avondschool: 7.45: ChoDln: 8.00- nieuws. 8 05- in het radio zoeklicht. 8.15: kamerorkest; p.iO: De getemde Feeks van W Shakesnea-®: 10 15 Muslcorda; 10 45: Piilers van Ne derlands welvaart: 11.00: nieuws; 11.15: droomland; 12.00: sluiting.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 5