Grote opwinding in bij Limburg Duitse grensstreek Veiling Roelofarendsveen bereikte in dertigste seizoen omzet van ruim twee millioen UIT DE OMSTREKEN UIT DE RIJNSTREEK Nederlandse vrouw moet „hoed-minded" worden port' ZENUWENOORLOG OVER GRENSPALEN" VANWAAR DIE ONRUST? Kolenlagen van Nederlandse mijnen zetten zich op Duits gebied voort DINSDAG 8 MAART 1948 is niet tegengevallen, verwachtingen voor 1949 redelijk Er bestond een zeer ruime belangstel ling voor de dertigste jaarvergadering van de veiling te Roelofarendsveen, die gisteravond in hotel De Vier Heemskinderen werd gehouden. In tegenwoordigheid van de rijkstuin bouwconsulent ir G. W. v. d. Helm sprak de voorzitter, de heer Th. W Schrama het openingswoord. In zijn jaarverslag over 1948 gaf de directeur van de veiling, de heer N Turk een algemene beschouwing, daar in aandacht vragende voor de fonds vorming, de groentelevering aan de Duitse bevolking en de weersinvloeden Over de diverse producten viel het vol gende op te merken. Door verschillende oorzaken is het trekken van witlof een verliespost geworden, o.a. door de grote Importen uit België. In 1948 zijn voor het eerst na de oorlog kolen beschik baar geweest voor een vroege aardbeien oogst, zodat reeds op 7 April de eerste aardbeien uit de stookbakken werden aangevoerd. Van Engelse zijde bestond een goede vraag naar dit product, doch het binnenland kon de prijs die de ex porteurs bereid waren te betalen niet opbrengen. Zodra de exportvraag af nam, trad evenwel een verhoging van de binnenlandse vraag op. zodat--«en goede prijs kon worden gehandhaafd De tweede oogst komt steeds meer in de belangstelling, zelfs van de export, De aanvoer van glassla was gering, de prijzen bevredigend. Meer dan twee mil lioen kroppen vollegrondsla werden om gezet. De normale omzet aan peulen en erwten bracht behoorlijke financiële resultaten. De tuinbonenteelt liep sterk terug. Vroege bospeen bracht een goede prijs op, later ging men over op breek- peen, die grotendeels een weg naar Duitsland vond. De teelt was lonend, doch blijft riskant. Bij de bonen bracht op het. dieptepunt het Duitse contract redding, tenvijl het weer in Augustus een einde maakte aan alle illusies ten aanzien van dit product. De oogst aan augurken was normaal en leverde goede resultaten op. Ook voor tomaten kon gemiddeld een voor de tuinder bevre digende pry's worden gemaakt, hoewel Engeland de grenzen voor dit product had gesloten en de binnenlandse koop kracht daalde. Veertig procent van de aanvoer moest geblokkeerd worden op last van hogerhand om naar Duitsland te worden gezonden. De buitengewoon slechte weersomstandigheden in Enge land maakten, dat de Engelse regering de grenzen weer voor de Hollandse to- maten opende. In de export werd een buitensporig hoge prijs gemaakt, zodat, als gezegd, de gemiddelde resultaten nog bevredigend waren. Ook voor de bloemisterij producten waren de verwachtingen niet hoogge spannen. Bovendien brak de bekende kopersstaking op de bloemenveilingen uit. Door de uitbetaling van de niet- verkochte bloemen in deze stakings periode is in het minimum prijzenfonds een grote bres geslagen. Om ln de toe komst aan moeilijkheden het hoofd te kunnen bieden, werd de heffing ten laste van de kwekers verdubbeld. In 1948 werden 152 groenten- en 180 bloemenveilingen gehouden. Aan passende aan de tijdsomstandigheden zijn alle producten, met uitzondering van de augurken, persoonlijk geveild, hetgeen een goed effect had op sor tering en kwaliteit. Aan bloemen werd geveild voor f. 568.078.5Q, 'aan groenten en /fruit voor f. 1.590.131.36, totaal derhalve een jaaromzet van f. 2.158.209.86. De balans en exploita tierekening sluiten met een nadelig saldo van f. 28.656.33, hetgeen echter ruimschoots uit het garantiefonds, zijnde f. 43.483.65 kan worden gedekt. Alles samengevat is het aar 1948 niet tegengevallen. Per 31 Dec. telde de veiling 353 leden. De belapgrfjkste vraag voor het hui dige jaar is de mogelijkheid van export, waarvoor in de eerste plaats Engeland en Duitsland in aanmerking komen Het handelsverdrag met Engeland geeft goede verwachtingen voor de export van tuinbouwproducten. Het is voorts niet onwaarschijnlijk, dat Duitsland zijn be tekenis als afzetgebied voor onze tuin bouwproducten gaat herwinnen. In 1949 zal deze handel echter nog wel aan sterke banden liggen. Voor de bloemiste rijproducten zijn de verwachtingen min der hoopvol gestemd. Bij de rekening en verantwoording over het financiële beleid had de heer P. de Jong Cz. critiek op de dekking van het nadelig saldo door het garan- 'iefonds, en drong aan op het zoeken van andere dekkingsmiddelen. De ex ploitatierekening werd na debat goed gekeurd. De heren Jac. de Jong Gz., J. N Volwater en Jac. Bakker werden als bestuurslid herkozen, evenals de heer P J. Klein in de raad van toezicht. De veilingprovisie werd op 5 procent vast gesteld. Besloten werd voorts een col- lectiel abonnement aan te gaan op het voorlichtingsblad van de rijkstuinbouw- consulent. Een meevaller blee~k te zijn het uit te betalen bedrag van f. 32.900 over de doorgedraaide augurken in 1947. In principe werd besloten, het dertig jarig bestaan van de veiling in het najaar met een tentoonstelling van bh'cmcn, groenten en fruit te her denken. Voorts werd besloten een adres van dank te richten tot het Centr. Bureau van Tuinbouwveilingen voor het tot stand komen van de handelsovereen komst met Engeland, waarin echter tevens wordt verklaard, dat men slechts tevreden zal4 zijn, als in deze overeen komst ook de -verse augurken worden opgenomen, dde voorheen in grote quanta hun weg naar Engeland vonden KATWIJK AAN DEN Rl/N Stille Omgang 'De afdeling Kat wijk van de Ver. St, Omgang te Leiden vergaderde in het Parochiehuis onder leiding van voorzitter C. J, Boskamp. Het jaarverslag van de secretaris ver meldde een flink aantal nieuwe leden, hetwelk thans de 109 bereikt heeft. De bestuursverkiezing had tot uitslag dat de periodiek aftredende Joh. A. van Schie was herkozen. Pater Servaas Wijsen OE.M, hield vervolgens een lezing met aLs titel: „Christus de Vre devorst", welke lezing met volle aan dacht werd beluisterd. Het zangkoor luisterde de vergadering met enkele nummers op en de vergadering zong gezamenlijk het „Jubellied". Pastoor Hesp hield een pakkende toespraak tot de leden en na rondvraag volgde slui ting met gebed. KATWIJK AAN ZEE Er komt schot in de Boulevardbebouwing Er begint iets schot te komen in de bouwerij op de boulevard. De firma D. J. Lucas en Zonen uit Voorburg laqt 8 hulzen bouwen ter hoogte van Nieuw Brittenburg. Vanmorgen zijn de werkzaamheden begonnen met een dragline, die een sleuf uitgraaft ter diepte van 1-60 meter. Film van de Bijbel Kiosk Vereniging BOSKOOP Voor de Zending De Zehdings- commissie der Ned. Herv. Gemeente maakt bekend dat in 1948 voor de Zen ding de volgende geldsbedragen zijn ontvangen: Voorjaarscollecte f. 329, najaarscol lecte f 428,37, nagiften najaarscollec ten f. 21,25, Zendingsavond f. 2-2,52, busjes Rozenlaan-school f. 23,20, bus jes langs dc huizen f. 867,01, busje jon gelingsvereniging- Ps. 119 9 f. 7.61, Guldens-collecte's voorjaar f. 180,36, najaar f. 159,50, Inwendige Zending f 9 97 Totaal f. 2.561,59. Toneelavond Volksonderwijs Door de vereniging „Volksonderwijs" afd, Boskoop, werd Maandagavond in het verenigingsgebouw een toneelavond ge geven voor een goed gevulde zaal. Door de toneelgroep van de afd. Al phen werd opgevoerd het kluchtspel: Worst en Aristocratie", wat vlot en correct werd gespeeld. Het hartelijk applaus was ten zeerste verdiend. De film „Evangelie en Wereld" van bovengenoemde vereniging werd gister avond in de Kapel vertoond en zal he- aen avond herhaald worden. Ds J. J. v, d. Krift liet zingen en ging voor in gebed. Hij noemde het een voor recht op deze eerste avond de BJK.V. welkom te heten. Deze vereniging zetelt in Amsterdam en is vóór de oorlog niet zo zeer naar buiten getreden. In stilte is toen een werk opgebouwd, waarvoor men respect moet hebben. Het werk is zeer eenvoudig begonnen door een paar dominé's, die op een badplaats op het strand allerlei lectuur konden kopen, maar geen bijbelse. Die moet er ook zijn, dachten ze. Zo is in het klein het werk begonnen, dat langzamerhand zeer uit gebreid is. Deze vereniging is interker kelijk. Hervormden, Gereformeerden en andere kerkgenootschappen,steunen dit. De srote débacle kwam tijdens de be zetting. De vereniging werd geplunderd, verboden en alles werd in beslag geno men. Er werd een beroep gedaan na de bevrijding op het Nederlandse volk. Ook de verspreiding in Indonesië kost veel geld. Wij moeten in deze tijden van onge loof vooral beslag leggen op de jonge mensen. Er zijn nog te veel mensen in ons land, die niets weten van Jezus Christus. Laten wij onze roeping sterker gaant beseffen. Voordat de film gedraaid werd gaven de leden van de mandolineclub „De Zee- kanters" een concert. De film liet het een en ander van het verspreiden van de lectuur zien met mooie natuuropnamen in Norg en Pa- terswolde. Ds v. d Krift deed een beroep om financieel de B.K.V. te steunen en deze week zullen meisjes aan de deuren in de gemeente daarvoor rondgaan. Met het zingen van Ps 68 10 en gebed werd deze avond besloten. KATWIJK Burgerlijke Stand Geboren: Jan. z. van M. Kraaijenoord en P, Ouwehand Elisabeth Maria. d. van B. Zwaan en S. M Schoneveld; Dirk Cornells, z. van G. Ouwe hand en A. Zuljderduljn; Arle. z. van P. v. d. Plas en W. Jansen: Krljna, d. van N. Zwaan en L. Parlevllet; Arle, z. van M. van Duijn en L. van den Oever; Jacoba Petro- nella. d. van W. DIJkdreht en J. Duindam. Ondertrouwd: J. Drlece en A. Selnstra; C. van Egmond en M. v. d. Bos; W. F. Groenewoud en H. Messemaker; C. v. d. Plas en A. v, d. Bent: C. v. Duivenvoorde en L. J. v. d. Wiel; T. van Dijk en D. Krallenoord. GetrouwdL. Schaao en H. M. Kri^jt; IJ Dubbeldam en P. G. Boerboom. Overleden; P, van DulJvenbode, 88 Jaar, wednr t van C. Hoek. RIJNSBURO Jaarvergadering Jonge Kerk Gisteravond hielden de Jong Herv. hun 8e jaarvergadering in de Kerkzaal aan de Brouwerstraat. De voorzitter ds K J. H. Burgy opende op de gebrui kelijke wijze en heette allen hartelijk welkom in 't bijzonder de afgevaardig den van kerkeraad en kerkvoogdij en van verschillende verenigingen. Verder gaf spreker een kleine terugblik over het afgelopen jaar tevens wees spreker er op dat de jonge kerk zich moet be wegen in de wereid waarvan het hoofd doel de bijbel moet zijn, hoewel dit in deze anti-christelijke v/ereld geen ge makkelijke taak is, Na zijn openings woord gaf hij de secretaresse mej. Leni v. d Eijkel, gelegenheid tot het lezen vèn haar jaarverslag. Het verslag van de penningmeesteresse mevr. Kuivenho vev. d. Meij, wees uit dat de kas met een batig saldo van f. 1185.42 sloot. Na dit. jaarverslag werd een bestuursverkie zing gehouden. Aftredend waren mej. Leni v. d Eijkel, de heer J. v. Egmond en mevr. Kuivenhovev .d. Meij, welke laatste zich niet herkiesbaar stelde. Al vorens tot stemming werd overgegaan, dankte de voorztter mevr, Kuivenhove voor het vele werk-.wat zij voor de ver eniging gedaan had en overhandigde haar een prachtie boek. De aftredenden werden herkozen, terwijl mej. M. Brink als nieuw bestuurslid werd gekozen. Na de pauze werd de film „Marie Louise" gedraald. Deze oorlogsfilm laat zien hoe veel ellende de oorlog veroorzaken kan en hoeveel gezinnen uit elkaar geslagen werden in Frankrijk, maar ook hoe har telijk de kinderen in Zwitserland wer den ontvangen. Met samenzang werd deze mooie avond gesoten. De heer W. Glasbergen alhier slaag de te Groningen cum laude voor het doctoraal examen letteren en wijsbe geerte (kunstgeschiedenis). CHR. VROUWENBOND. Gisteravond vergaderde de Chr. Vrou wenbond in de Geref. Kerk. De presi dente mevr. v. d. Vijver-w. d. Voet open de door te laten zingen Ps. 25: 2 en het voorlezen van Marcus 5. Zij besprak dit bijbelgedeelte en vond daarin troost voor de zwaar getroffen familie Van Delft, wiei zoon in Indonesië was gesneuveld. Mej. Oostveen hield vervolgens een le zing met lichtbeelden, waarna zij sloot met dankgebed. Binnenkort zal in Rijnsburg we derom gelegenheid worden gegeven, bloed af te staan voor zieken en ge wonden, waaronder ook de Nederlandse militairen in Indonesië, die zulks behoe ven. Men kan zich reeds thans voor het afstaan van bloed opgeven bij mej. B. de M ooi, Sandlaan 17, mej. A. C. van Iterson, Hofstraat 13 e. de heer F. Bosman, Vliet ZZ. 30 en de heer A. v. Delft, Koestraat 47. VALKENBURG Geref. Kerk Donderdag in gebruik Donderdagavond zal de nieuwe Geref. kerk aan de Hoofdstraat in gebruik worden genomen. De dienst, welke om kwart voor acht begint, wordt geleid door ds P Hainjé. VOORHOUT Officiële ontvangst van pater Prins Nadat in de morgenuren door de uit Brazilië teruggekeerde pater L. Prins een plechtige Hoogmis was gecelebreerd in de kerk der Bartholomeusparochle al hier, had Zondagmiddag een officiële ontvangst plaats in de grote zaal van het parochiehuis Door de muziekvereni ging St. Cecilia werd de pater met zijn familie van huls afgehaald en de zaal binnëhgeleid, waarna kapelaan Netten, namehs pastoor Warmenhoven. 't woord nam om de pater te feliciteren met z'n thuiskomst. Hierna sprak burgemeester De Graaff enkele .woorden, waarna meerdere voor zitters van parochiële organisaties wel komstwoorden tot de missionnaris richt- ten. De heer P, v. d. Nouland bracht in' een geestige speech de gevoelens over van de Zandsloot-bewoners, alwaar pa ter Prins zijn kinderjaren doorbracht. Ten slotte sprak de pater een dank woord. Het was hem een onbeschrijfe lijke vreugde zijn moeder en vader nog terug te mogen zien. Ook al deze vriendschapsbetuigingen stemmen mij verheugd. Juist het gemis van familie en vrienden maakt het missiewerk zwaar. Weg met doekjes of onbedekte hoofden (Van een speciale verslaggeefster) Onder het motto „Kleedt u goed, draagt een hoed" wordt de laatste tijd hier te lande propaganda gemaakt voor het dragen van hoeden. Op een persconferentie in verband met de deze week te openen Damesbeurs. die van 11 t/m 20 Maart in het RAI-gebouw te Amsterdam zal worden gehouden, heeft de Centrale Commissie van de Am sterdamse hoedenbranche deze propa ganda nader toeeeHcht. Voor de oorlog werd de dameshoed voornamelijk ingevoerd en waren er hier te lande slechts enkele kleine indus trieën. In de oorlog, toen import onmo gelijk was, en na de oorlog, heeft zich deze industrie zeer belangrijk uitgebreid. Thans zijn er 58 hoedenfabrieken, die trachten de Nederlandse consump tie te bedienen en die tevens voor ex port werken. Reeds wordt er geëxpor teerd naar Amerika, Zweden, Noor wegen en Zuid-Afrika. In de hoeden branche vinden 10 tot 12 duizend mensen hun bestaan, terwijl een om zet van f. 20.000.000 werd bereikt. Zeer -belangrijk voor deze industrie is een '"'hoorHjke afzet in het eigen land. daar de binnenlandse consumptie als het ware de ruggesteun is voor de ex- Te veel is de laatste jaren mede ten gevolge van de oorlog, toen iedere Nadat een kop thee was geserveerd, kregen de aanwezigen gelegenheid pater Prins de hand te drukken. VERGADERING „STILLE OMGANG". Voorz. H. J. Vester opende met een welkomstwoord en memoreerde o.a., dat in het afgelopen jaar geen overledenen te betreuren waren uit de leden. Van de 243 leden gingen vorig jaar 204 mee naar de Omgang. De heren P. L. v. d. Hulst en J C. Boere werden bij acclamatie herkozen. 20 Maart a.s zal het 25-jarig bestaan worden herdacht voor de leden, ge paard gaande met een gemeenschappe lijk ontbijt. Dan zal tevens het feit wor den herdacht dat de heren G. M. Prins, P. Vlasveld en de voorz. H. J. Vester 25 jaar lid zijn Besprekingen werden nog gevoerd omtrent de komende Stille Omgang. VOORSCHOTEN Vacature ds Houtzagers vervuld - Ds M. den Boer, Geref, predikant te We- zep heeft het op hem uitgebrachte be roep naar de vacature van ds'Houtzager alhier aangenomen. WARMOND STILLE OMGANG. De afdeling Warmond van de Stille Omgang herdacht onder grote belang stelling haar 25-jarig bestaan. De voor zitter gaf een uiteenzetting van de groei en de bloei der vereniging, waarbij hij een woord van dank bracht aan allen, die hadden medegewerkt om de vereni ging sterk en hecht te maken. Hierna werd overgegaan tot afwerking van iiet huishoudelijk programma. Als bestuurs leden werden gekozen de heren J, Weyers en B, Moerkerk. Ter opluistering van deze avond verleende medewerking het R.K. Parochiaal Zangkoor, terwijl mej. M. Machen op gevoelvolle wijze enige gedichten declameerde. Hierna hield Pater Sixtus uit Leiden een zeer interessante lezing, waarvoor hij een hartelijk applaus in ontvangst had te nemen. 5de prijs P. v. Rijn, 6e prijs C. de Winter. Buiten mededinging viel nog te bewon deren een prachtige inzending bloemen vrouw een shawl op min of meer ze- slaagde wijze om haar hoofd drapeerde het dragen van hoeden verwaarloosd Voor de goed geklede vrouw is de hoed echter een zeer belangrijke factor. In een stand van de gezamenlijke Am sterdamse hoedenwinkeliers op de as Damesbeurs zullen 6 mannequins hoe den aan het publiek vertonen, die ge schikt zijn voor de normale Hollandse vrouw. Zelfs zal er een mannequin met bril optreden, daar voor gebrilde vrou wen het hoedenprobleem altijd exta moeilijk is. Pij een en ander zal een toe lichting worden verstrekt, waardoor men de Nederlandse vrouw „hoed-minded" hoopt te maken. Weg dus met doekjes, onbedekte hoof den en des zomers onflatteuze zonne brillen. De Nederlandse vrouw moet er toe overgaan, passende hoeden te kiezen. De Nederlandse hoedenindustrie, die de laatste, jaren wegens materiaal- en personeelsgebrek, in de fabriekshoed niet altijd dat kon geven, wat zij gaame wenste, doet thans, nu deze belemmerin gen meer en meer worden opgeheven, haar uiterste best, de Nederlandse vrouw voor een redelijke prijs het beste te brengen! K.A.B. Onder voorzitterschap van de heer S. van Rijn hield de afd. War mond van de K.A.B. een algemene ver gadering. Besloten werd het 35-jarig be staan der vereniging feestelijk te her denken, en als data hiervoor vast te stellen 14 en 15 Mei a.s. Een feestcom missie werd ingesteld, die nadere plan nen zal uitwerken. Vervolgenshield ka pelaan De Greef een causerie over de arbeider van voorheen en thans. BLOEMENTENTOONSTELLING. De in Hotel „De Zon" alhier gehou den bloembollententoonstelling is een groot succes geworden. Velen hadden aan de uitnodiging, deze tentoonstelling met een bezoek te vereren, gevolg gege ven. De jury, bestaande uit de heren Th. de Vroomen, C. Zwetsloot en J. Sikking hebben de volgende prijzen toegewezen: de wisselbeker met de daaraan verbon den eerste prijs aan J. van Kampen 2e prijs J. v. d. Hulst; 3de prijs J. v. Riin, 4e prijs F. v. Stijn .Eervolle vermeldin gen: F. van Egmond en L. Heemskerk. Aan deze tentoonstelling was tevens een tentoonstelling gekoppeld voor huisvlijt. Ook biervoor was prachtig werk gele verd. De le priis werd toegekend aan G. Spierings. 2de prijs J. Montagne. 3de prijs A. Koppers. 4e prijs H Haverkort; van de firma G. B. de Vrnomen. bene vens een prachtig* inzending bloemen van de firma Leeuwenburg van Niekerk. WASSENAAR NED. BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN. Alhier is opgericht een afdeling van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen voor Wassenaar, Voorschoten en om streken. Het bestuur bestaat uit mevr. v. d. Stoel, voorzitster; mevr. Van Oas- trom uit Voorschoten, secretaresse; mej. Dijkman, penningmeesteresse: le den de dames De Jong en Rodenburg. Ongeval De heer W. L. alhier botste gistermiddag met zijn fiets op de Schouwweg tegen een hem passerende auto en werd in ernstige toestand in het Gemeentelijk Ziekenhuis te Den Haag opgenomen. Woensdagmiddag as. wordt in 't wijkgebouw Herenweg 1 gelegenheid geboden tot kosteloze inenting. Om 3 uur tegen pokken, om 4 uur tegen diphterie. In de Kievietskerk wordt Donder dagavond a.s. de laatste voordracht gehouden in de serie „Wat gelooft een Christen?" Gesproken wordt over „Wat is onze toekomst?" 95' „Wij leven hier als in een tijd, die aan het uitbreken van een oorlog vooraf gaat. We voelen ons onze ker, wij weten niet wat ons boven het hoofd hangt". Zo vertelde ons de burgemeester van Gangelt, een kleine plaats niet ver van Sittard, het middelpunt van een gebied dat volgens hardnekkige geruchten, o.a. in de „Manchester Guardian", bij Nederland zal worden gevoegd. Er heersrt hier niets minder dan een alarmstemming in deze streek. Wanneer onze auto op het dorps plein stopt voor het verweerde gemeentehuis, lopen van alle kan ten de mensen toe, die constateren dat het een Nederlandse wagen is, en wij horen de opmerking: de Grenzkommlssion". (Van onze speciale verslaggever) „Zeker van Vanwaar die onrust? B. en W. van Gangelt hebben er on§ een antwoord op gegeven: De laatste tijd zijn voortdurend berichten verschenen, hoofd zakelijk afkomstig uit Engelse bron, waarin gemeld werd, dat de kleine grenscorrecties ten voordele van Nederland en België spoedig tot stand zouden komen. Al een paar maal werd gemeld dat een slotzitting in Parijs zou worden gehouden, maar iets definitiefs heeft men nog niet gehoord. Daardoor is een nerveuze spanning in deze streken ontstaan en naar wij konden constateren helpt de Duitse pers er braaf aan mee die spanning nog wat te vergroten. Zo troffen we o.a. in de Rheinische Post, een blad van de Chr. Democraten, dat in Düsseldorf verschijnt, een uitvoerige repor tage aan met de grote kop: „Nervenkrieg um Grenzpfale". De schrijver, die de kennelijke bedoeling heeft agitatie te verwekken tegen de -Neder landse en Belgische verlangens, zegt o.m.: „Van de slagen, die ons nog wachten is de eerste die van de veranderingen der grenzen in het Westen. De bange vraag, waar de nieuwe grens zal lopen, heeft onder de grens bevolking een spanning verwekt, die, hoe meer de beslissing nadert, tot in het ondragelijke is gestegen. De zenuwenoorlog om de grenspalen heeft zijn hoogtepunt bereikt". BEVOLKING FEL TEGEN GRENSWIJZIGING. Het gebied rondom Gangelt vormt als het ware een inkeping in de Nederlandse provincie Limburg, Zoals ook in de andere grensgebieden hel geval is, werden van oudsher nauwe banden met Nederland onderhouden Het Limburgs plat wordt ook in die streken gesproken en de Amts-Direktor van Gangelt, de hoogste ambtenaar der gemeente, sprak ons in het dialect toe. Maar toch is er een kenmerkend verschil met het zeer nabije Neder landse gebied. Limburg maakt een heel andere, veel meer verzorgde indruk. Overal zijn hier de straten en de hulzen morsig en alles ziet er ver waarloosd uit, wat heus niet alleen aan de oorlogsomstandigheden kar worden toegeschreven. Wij zijn er van overtuigd dat het in vredestijd niet anders geweest is. De overgrote meerderheid van Gangeit's inwoners- is fel gekant tegen grenswijziging. De situatie is hier volkomen anders als in het Bentheimse, waar de bevolking yrosger half-Nederlands was en waar het verzet tegen grenscorrecties uitsluitend komt van de belanghebbenden en de uit het Oosten toegestroomde vluchtelingen. Het eigenbelang speelt hier een zeer grote rol, want men vreest, dat wanneer het gebied om Gangelt geheel of gedeeltelijk bij Nederland zal worden gevoegd, de plaats, die nu een centrale rol in dit gebied vervult, ten dode zal zijn opgeschreven. „Wanneer er toch gebied moet worden afgestaan", zo meende de burgemeester, „laat men dan liever de hele omgeving bij Nederland voegen. Snijdt men echter een deel af dan is de ramp voor deze plaats niet te overzien. Stel b.v. het geval dat Gangelt zelf B^its blijft, maar da-t men een brede strook bij Nederland voegt, dan heeft dit voor ons funeste gevolgen". V.. Het centrum van Gangelthet plaatsjedat momenteel in verband met de grenscorrecties in het middelpunt der belangstelling staat. Rechts het gemeentehuis. OVERHEID MET GEZOND VERSTAND. Zowel de burgemeester als de overige leden van het gemeente bestuur bleken een gezonde opvat ting te hebben over de Neder landse verlangens, een verschijnsel dat men lang niet overal ontmoet, „Wij begrijpen", zoN formuleerde de burgemeester zijn standpunt, „dat Nederland vergoeding moet hebben voor de enorme schade, die de Duitsers het land hebben toege bracht. Duitsland is daarom ver plicht Nederland te vergoeden met economische voordelen. Dc vraag waarom hier alles draait, is het bezit van de steenkolenveldcn. Hier heerst de mening dat de diverse Neder landse steenkolenmijnen over 15 jaar niet meer verder kunnen omdat er dan geen kolen meer te vinden zijn op een geschikte diepte. In deze streek zetten de kolenvelden van Nederland zich ten dele voort. Zo vindt men de kolenlagen, waaruit de mijn „Hendrik" put, ook in het gebied bij Gangelt. De lagen van de staatsmijn „Maurits" men wist ook in Gangelt, dat dit de grootste en best geoutilleerde kolenmijn van Europa, is vertonen eerst een breuk, maar gaan daarna op Duits gebied verder. De lagen in de omgeving van Gangelt zijn niet in exploitatie genomen en het is volkomen begrijpelijk, dat Nederland die in bezit wenst te krijgen'. „Maar", zo vervolgt de burgemeester zijn uiteenzetting, „is het daarbij strikt noodzakelijk dat ook de bevolking overgaat? Zijn er geen wegen en middelen te vinden om Nederland volledig in het bezit te stellen van de kolenlagen, maar dat men de moeilijkheden en de strubbelingen, die gebiedsafstand mee brengen, omzeilt?" EEN SPOORLIJN HEERLEN—ROERMOND. Er zijn ook nog andere redenen waarom Nederland dit gebied verlangt. Het wordt gewenst geacht een rechtstreekse spoorlijn van Heerlen naar Roermond aan te leggen, hetgeen voor het kolengebied van grote betekenis zou zijn. Het Nederlandse gebied is momenteel zo onmogelijk smal dat er geen plaats is voor een dergelijke lijn. In Gangelt meent men dat ook een dergelijke concessie aan Nederland moet worden gedaan, maar het zou toch een vreemd figuur zijn wanneer men een Nederlandse spoorlijn zou aan- eggen op Duits gebied. ONVRIENDELIJKE STEMMING. Er is nog een andere reden waarom de stemming in dit gebied onder le bevolking niet al te pro-Nederlands is. In het najaar van 1944, toen deze treek reeds door de geallieerden was veroverd, hebben de Engelsen diverse riaatsen, w.o. ook Gangelt, doen evacueren. De gehele bevolking werd naar v'ught in Noord-Brabant overgebracht. Het is begrijpelijk dat de Neder- anders, met wie men toen in aanraking kwam niet al te vriendelijk jegens te mensen uit Gangelt waren gestemd. Vooral niet ln Vught, waar zovele Nederlanders het slachtoffer zijn geworden van de Duitse terreur. Toen men na vijf maanden in Gangelt terugkwam, bleken de meests huizen, zo deelde de burgemeester ons mede, te zijn leeggeplunderd. Maar dat is een verschijnsel, dat elders men denke aan Amhem op veé grotere schaal is waargenomen. In een tweede artikel zullen wij nog bijzonderheden mededelen over de grenswijzigingen, die zich waarschijnlijk in deze streek zullen voltrekken.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 6