DE BLINDDOEK Eerst herstel der Republiek Uifctel Ronde-Tafel-Conferenfie onvermijdelijk! jiomyko volgt Wysjinsky op als onder-minister van buitenlandse zaken SUKARNO: EE R B E RICHT van Vróuwe Justitia 55 55 In principe bereid naar Den Haag te komen Jaargang MAANDAG 7 MAART 1949 No. 26635 LEIDSCH mDAGBLAD DirecteurJ. W Henny Eoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dlr en Adm.: 25041: Red 21507 Witte Singel 1. Leiden - Giro no.: 67055 ssn. Een stroom commentaar De Sovjetrussische raad van minis ters heeft Andrei Gromyko tot eerste «der-minister van buitenlandse za- itn benoemd. Hiermede neemt Gro- oyko de plaats in, die door Wysjin- werd bekleed, vqordat hij tot mi- aister nn buitenlandse zaken werd be- Boemd. pie publiek vooral bekendheid verwor- heeft- gehouden. Vele gelegen- door de redevoeringen, welke hij in Veiligheidsraad van de Vernigde Na- heeft gehoudena Bij vele gelegen- üden was Gromyko het hoofd van de jetrussische delegatie bii de Verenig- Naties. Hij was reeds één der Sov- rrussische onderministers van buiten- iuise zaken, doch hij is nu de chef a hen geworden Gromyko werd in 1943 tot Sovjetrus- t:he ambassadeur bij de Amerikaanse gering benoemd, als hoedanig hij Lit- r^oi opvolgde. Hij heeft deze post tot ilril 1946 bekleed. Natuurlijk wordt er nog een stroom rsmentaar geleverd op de wijzigingen- Sovjet-Unie, maar het is en blijft m. wat er achter het IJzeren Gor- voorvalt? Cher het algemeen kan men wel zeg- dat niet op wijziging der Sovjet- liek wordt gerekend en zeker niet in —stige zin. Laat ons liever wachten op daden en oordelen. De diplomatieke correspondent van Jilted Press, Shackford, die op alle he ilrijke na-oorlogse conferenties zowel aiotof als Wysjinsky heeft gadegesla- i, schrijft dat zij verschillen als zwart c Tit. Molotof is de kalme, koppige in elf gekeerde. Wysjinsky de opge reden, schreeuwende. Niettemin tra- a zij steeds op als een goed werkend a. elkander aanvullende. Molotof, een oude revolutie-vriend 3 Stalin, volgde zijn instructies op tot laatste komma, op een kalme pe- manler. Hij werd beroemd door j uitspraak dat hij altijd alles zon- r emotie verrichtte. Soms kostte het uren om op zijn saaie, schoolmees- •r-manier zijn argumenten uiteen te riten, inaar hij eindigde altijd met .tien" te zeggen. Zijn collega Wysjinsky, die de bekende yager was in de Russische „zuive- _;"-processen, bleef een-aanklager in 3 hart en ln zijn handelwijze, ook na- hij na de oorlog diplomaat gewor- Qwas. Op internationale conferenties ireeuwde en raadsde hij als hij de „oor loghitsers" van het Westen aan de kaak stelde. Zijn gezicht pleegt dan rood op te lopen. Hij slaat op de tafel, zwaait met zijn armen en wijst dreigend met zijn vinger naar zijn tegenstanders. Hij is onvermoeibaar en kan uren achter een spreken. Deze verandering ln de Sovjetpolitiek als de vervanging van de figuur van minister van buitenlandse zaken al een politieke verandering betekent kan voor een Westelijke waarnemer moeilijk andere verwachtingen opwekken dan een onwelwillender houding der Sovjets ten opzichte van het Westen. Wysjinsky moest altiid het „vuile werk" voor Mo lotof opknappen. Op de laatste twee Uno vergaderingen zond Moskou steeds Wysjinsky als de Oost-West betrekkin gen mis liepen. Als Moskou al een on welwillender politiek zou willen gaan voeren, zou Wysjinsky de logische keuze zijn om die uit te voeren, Zou Stalin echter een hogere positie voor Molotof in petto hebben, dan is ook Wysjinsky de logische opvolger van Molotof. In dat geval zou de verande ring niets meer behoeven te betekenen dan een voortzetting van de zelfde po litiek met verschillende personen n de hoofdrollen. Victor Kravchenko zelde. dat de plot selinge Russische kabinetswijziging de koude oorlog slechts verergeren zou. De schrijver zei tüdens een interview in zijn hotelkamer: ..Ik heb Molotof en Wysjinsky meerdere malen ontmoet. Wysjinsky is intellectuëler, beter opge voed, scherper en beter bekend met de buitenwereld dan Molotof. Zijn benoe ming betekent dat de Sovjet-politiek nog meer geprononceerd zal worden. De kou de oorlog zal doorgaan en men moet zelfs grotere activiteit van de commu nisten verwachten, speciaal in de kolo niale landen en in de Kominform in Europa. Deze verandering betekent of dat Sta lin vermoeid raakt en meer van zijn plichten op Molotof wil afschuiven, of dat hij meer invloed wil hebben op de buitenlandse politiek en de militaire aangelegenheden." „Iedere hoop dat de verhoudingen tus sen Oost en West verbeteren, is ijdel. Het is van het grootste belang voor West-Europa geen verkeerde conclusies te trekken. De leden van het politieke bureau geloven dat een oorlog absoluut onvermijdelijk is. Toch zullen zij geen oorlog beginnen, maar hun politiek en hun kominform-activiteiten kunnen de wereld zo in paniek brengen dat de ka nonnen als het ware van zelf af zullen gaan. Groot-moordenaars in de V. St. „EENZAME ZIELTJES". Terwijl men in Engeland in de rij moet staan om een krant te bemachti gen in verband met de enorm r stelling voor de „zwavelzuur-moorden", komen de Amerikaanse bladen met vette koppen over een serie moorden cp weduwen en andere trouwlustige „eenzame zieltjes". De moordenaars, Raymond Fernandez en zijn zeer zwaarlijivge vriendin Martha Back werden bLnnen enkele uren na het ont dekken van de stoffelijke resten van mevr. Delphine Dowling en haar twee jarige dcchter gearresteerd. Zij hebben reeds bekend, m?vr. Dowling en haar dochtertje te hebben vermoord. De zaak kwam aan het rollen toen de vermissing werd gemeld van beide slachtoffers, die in Grand Rapids woon den. Na een nauwkeurig onderzoek van de politie in de woning van mevrouw Dowling ontdekte men ten slotte dat het cement van de keldervloer neg vers was. Die werd daarop opengebroken en na enig graafwerk kwamen de lijken van mevr. Dowling en haar dochtertje te voorschijn. De politie, niet tevreden met deze vangst, zette het verhoor voort en kreeg al spcedig de indruk dat Fernan dez en zijn vriendin eveneens de hand; hadden gehad in andere verdwijningen. In New York was onlangs een zekere mevr. Janet Faye spoorloos verdwenen. Men ging zoeken in de kelder van het door mevr. Faye voor haar verdwijning bewoonde huis in een voorstad van New York en vond daar, eveneens on der een cementen vloer, haar lijk. Aanvankelijk bleven Fernandez en zijn vriendin hardnekkig ontkennen ooit iemand anders te hebben vermoord als mevr. Dowling, maar na enig zoeken in dossiers en na voortgezette ondervra gingen bleek, dat Fernandez in 1947 met de 50-jarige mevr. Jane Thompson uit New York op huwelijksreis naar Spanje was geweest, zonder haar was teruggekeerd en had verklaard dat zij bij een spoorwegongeluk was omgeko men. Deze week verklaarde hij tijdens de verhoren dat zij aan hartverlam ming was bezweken. Inmiddels is ko men vast te staan dat de beide moor denaars na het uit de weg ruimen van mevr. Thompson als volgende slachtof fer haar moeder, mevr. Wilson hebben uitgekozen. Ook mevr. Wilson verdween spoorloos Mevr. Myrtle Young, een 40-jarige trouwlustige dame uit Arkansas, stierf in Augustus van het vorige jaar, kort nadat zij met Fernandez een paar da gen naar Chicago was geweest. Als doodsoorzaak werd aanvankelijk over vermoeidheid genoemd, maar het lijk zal thans opnieuw worden geschouwd. Fernandez heeft bekend, nog vier andere weduwen te hebben getrouwd en hen te hebben verlaten na zich van haar geld meester te hebben gemaakt. De politie onderzoekt thans of die vier weduwen misschien ook spoorloos zijn verdwenen onder een cementen vloer. (United Press) DE GKIEP IN HET BUITENLAND. In de laatste week van Februari zijn in Londen en im de grote steden van Engeland en Wales, 251 mensen aan de griep overleden, dat is 92 meer dan in de week daarvoor. Het aantal gevallen niet dodelijke afloop toont sedert de eerste week van het jaar een stijgende lijn. In de eerste week van 1949 stier ven slechts 29 personen aan deze ziekte. Toch is het totale sterftecijfer over deze periode 737 lager dan in het vorige jaar gedurende hetzelfde tijdvak. Het vorige jaar gingen er in die tijd 1030 mensen heen. Griep van een kwaadaardig karakter hearst op het ogenblik ln Stiermarken. In de afgelopen weken werden 2800 ziek tegevallen genoteerd, waarvan 42 met dodelijke afloop. In Beieren heeft een derde van de j bevolking griep. Vele scholen zijn ge- I sloten. Twee arrestaties in de V. St. WEGENS SPIONNAGE VOOR DE SOVJETS. Te New York is een lid van de Sov jetrussische delegatie ter V.N. gearres teerd. De gearresteerde wordt er van be schuldigd verslagen der Amerikaanse regering verduisterd te hebben, zo is of ficieel medegedeeld. Eveneens is een ambtenares van het ministerie van justitie op dezelfde beschuldiging gear resteerd. Het betreft hier de 32-jarige Sovjet rus Gosbitsjef. De ambtenares is de 27-jarige Judith Coplon. Zij werd naar New York ge volgd en betrapt, toen zü in contact trad met de Sovjet-Rus. De Sovjet-Rus wordt de derde secre taris van het Sovjetrussische secreta riaat bij de V.N., dat te New York is gestationeerd, genoemd. Judith Coplon had de grootste voorzichtigheid betracht van het ogenblik af, dat zij met een koffertje te New York arriveerde. Toen zij gearresteerd werd, had zij in haar koffertje uittreksels van vertrouwelijke -mededelingen*- Hierin kwamen ook ge heime data voor, zo luidt verder de me dedeling. De inlichtingen waren met opzet zo gegeven, dat Coplon in de val zou lopen. De voorzitter van de parlementscom missie voor onderzoek inzake de anti- Amerikaanse gedragingen, John Wood, heeft de leden van de commissie sa mengeroepen, om heden een aanvang te maken met het onderzoek in verband met de beide arrestaties. Volgens een woordvoerder van de commissie zou een algemeen onderzoek naar de gedragin gen van de buitenlandse afvaardigingen bij de V. N. worden overwegen, ten einde vast te stellen of sommige delegaties zich niet van de V.N. bedienen om on gestoord te kunnen spionneren. De Sovjet-ambassadeur Panyushkin heeft van de Amerikaanse regering ge- eist dat zij de vrijlating beveelt van Goebitsjef. Panyushkin kreeg te horen dat het ministerie van buitenlandse zaken haar onderzoek naar de omstandigheden van de arrestatie voortzet. (United Press) vier grote pakhuizen van de N.V. Het Nederl. Veem. staande op de hoek 3 het Prinseneiland en de Galgenstraat te Amsterdam, heeft Zaterdag- ■tonö een grote brand gewoed. Een kijkje op het toneel van de brand tij- '~s het blussingswerk. CANADA NIET NEUTRAAL IN WIR1KAAXS-SOVJETRUSSISCHE OORLOG. Canadese premier Louis St. Lau- heeft verklaard, dat Canada in torlog tussen de Verenigde Staten 2c Sovjet-Unie niet neutraal zou riien blijven. Hij voegde hieraan toe: liggen nu eenmaal bussen deze 2 Srote mogendheden in en de ocr- "?u. gewild of ongewild, zich op de f van ons nationale tehuis afspe- Hij verklaarde verder nog er niet c te twijfelen, dat het uitbreken van zou kunnen worden vermeden," J men zou wezenlijk van elke wer- ^'heidszin gespeend moeten zijn. om •>?rloz als een onmogelijkheid te s'auwen. aanhoudende vorst. Bilt verwacht tot morgenavond: ^hge wind tussen Oost en Zuid. lender lij ke bewolking met aan kijk hier en daar nog enige lichte Vannacht en morgenochtend rit matige vorst, morgen overdag verst tot temperatuur cm het ®?unt. 8 maart. „R op: 7.12 uur: onder: 18.31 uur. op: 10.15 uur; onder: 3.27 uur j^ater te Katwijk uur. te 8.24 en Het proces te Sofia Qummer bestaat uit zes pagina's. NIEUWE ARRESTATIES. Zaterdag, op de zevende dag van het proces tegen de vijftien Bulgaarse pre dikanten. kwamen voor de laatste maal de beschuldigden aan het woord. Som migen van hen spraken beheerst, ande ren vroegen onder tranen om een licht vonnis. Allen bekenden schuld en toon den groot berouw. Morgen wordt vonnis geveld. Naar officieus wordt gemeld, is op nieuw „een aantal" protestantse Bul gaarse geestelijken gearresteerd. Details over deze arrestaties zijn nog niet bekend. Het bericht kwam binnen ten tijde, dat de ongeveer 60 predikan ten, dis in Bulgarije zijn, bijeen waren om een nieuwe opperste raad van de evangelische kerk te kiezen. De 15 dominees, die morgen gevonnist zullen worden, waren allen lid van de opperste raad. EEN BALTISCHE ROEP OM HULP. 800 Baltische vluchtelingen hebben op een protestbijeenkomst te Stuttgart een resolutie aangenomen, waarin een be roep wordt gedaan op de V.N. „volke renmoord van Esten, Letten en Lltauers door de Sovjetregering tot staan te brengen". Volgens sprekers op deze bijeenkomst zijn 800.000 900.000 personen (onge veer 15 van de bevolking der Balti- 'sche landen) naar Sovjetrussische kam pen voor dwangarbeid gedeporteerd. Honderdduizenden zouden van honger, koude, slechte behandeling en te zware arbeid omgekomen zijn. Zullen communistische rechters Maurice Thorez beoordelen? (Van onze Parijse correspondent). Na aanvankelijk met veel onstuimig heid te zijn ingezet valt er momenteel in het offensief, dat de Franse regering tegen de communisten heeft ontketend, een zekere weifeling te constateren. Er worden nog wel dagelijks nieuwe ar restaties gemeld van beroeps- en reser ve-officieren, die zich aan spionnage- daden hebben schuldig gemaakt, doch het is opmerkelijk, dat er van een ver volging der communistische kopstukken veel minder meer gesproken wordt. Aarzelt de regering? Een hooggeplaatst ambtenaar op het ministerie van Binnenlandse Zaken, bij wie ik mijn licht trachtte op te steken, verklaarde, dat het nu wel duidelijk was, op grond van berichten uit Italië en Amerika van vooraanstaande com munistische leiders, dat de nieuwe po litiek van het Kremlin, die door Thorez luidruchtig ln werd geluid, uiteindelijk tegen het Atlantisch Pact is gericht De afweer der Westelijke mogendheden, voegde deze woordvoerder er aan toe, zal even goed moeten worden georga niseerd als de aanval van de Komin form. En veel meer wenste hij niet los tc laten. Het is nauwelijks aan twijfel onder hevig, dat de disposities voor zo'n af weer op de binnenlandse fronten tegen het communisme, internationaal nog niet zijn genomen. Gevoelt de Franse regering zich sterk genoeg de spits hier af te bijten? Of ziet het er eerder naar uit, dat Queuille rich bij nader inzien nog wel een keer of wat bedenken wil, alvorens openlijk de oorlog te verkla ren aan een politieke partij, die circa een derde van de Franse bevolking ver tegenwoordigt? Thorez' verklaring over zijn gekruiste armen is ongetwijfeld een provocatie geweest, die uit Moskou gedicteerd werd. Ofschoon het onderwerp van zijn redevoeringen desertie in geval van een conflict met Rusland geen dank baar propaganda thema is, wist Thorez dat hij voor zijn volgelingen als marte laar zou kunnen poseren, wanneer Queuille hem vervolgen of achter de tralies zou zetten. Hierin schuilt zeker een der redenen, zo meent men in politieke kringen te Parijs, van de aarzeling, die men thans bij de regering meent waar te kunnen nemen. Een andere oorzaak is gelegen in de momentele bezetting van Frankrijk's hoogste magistratuur, waaraan de ver volging der communistische leiders zou moeten worden opgedragen. Het is na melijk een publiek geheim, dat zowel de procureur-generaal als de procureur van de republiek in het rayon Parijs, met de communistische partij sympa thiseren. De eerste werd als tamelijk onbekend advocaat door een commu nistische minister vlak na de bevrijding verheven tot de hoogste post in de ge rechtelijke hiërarchie en is sedert jaren voorzitter van een communistische bond van oudstrijders. De tweede, mr Vassart, is president van de juridische sectie der „vereniging van vrienden der Sov jet-Unie". In net democratische Frankrijk heeft, tot nader order, elke onderdaan en dus ook iedere ambtenaar, het recht een eigen politieke mening te huldigen. De regering heeft harerzijds echter de plicht voor de veiligheid van de staat te waken. De twee genoemde hoge ma gistraten hebben tot dusver blijkbaar de regering nog geen redenen gegeven ernstig aan hun objectiviteit te twijfe len. Ze zijn dus op hun posten gehand haafd. Maar in kringen van het Parijse gerechtshof vragen niettlemin velen zich af, of er van hun patriotisme niet te veel gevergd wordt, wanneer juist deze belde mannen op zou worden ge dragen de oprechte bedoelingen van Maurice Thorez te wegen in de balans der gerechtigheid. Prins Karei Gustaaf, erfprins van Zwe den. ampseert zich uitstekend in het schitterende winterweer. Samen met zijn zusje Christina (links) speelt hij op Kasteel Haga in de omgeving van Stock holm. Aan het „vissen" op het ijs. President Sukarno heeft geweigerd de Nederlandse uitnodiging tot het deelnemen aan de Ronde Tafel Conferentie te aanvaarden, zolang de Repu blikeinse regering niet in Djokja Is hersteld. Dit antwoord van Sukarno is Zaterdag door de resident van Banka aan de H. V. IC., dr Beel, overhandigd. Sukarno verklaarde, dat hij de uitnodiging in principe aanvaardt. Zijn antwoord wenst echter niet vooruit tc lopen op een beslissing van de Com missie der V.N. voor Indonesië. Ds Republikeinse leiders blijven op Banka. omdat het hun verboden is naar Diokja terug te keren. De houding van de Federalisten inzake de Ronde-Tafel conferentie is nog niet bekend. RESOLUTIE DER FEDERALISTEN. Welingelichte kringen menen, dat de Federalisten na kennis te hebben ge nomen van het verslag uitgebracht door de contactcommissie, die Banka be zocht, een resolutie hebben aangeno men waarin werd aangedrongen op aanvaard.ng van de Republikeinse eis betreffende het herstel van de Repu- blikeinse.regering in Djokja en betref fende de bevoegdheid tot toezicht bij de besprekingen op de Ronde-Tafel conferentie door de Commissie der V.N. Voorts zou de resolutie bij beide regeringen aandringen op afkondiging van de order lot staken van het vuren en op een gezamenlijke poging tot her stel van rust en orde. Tot nu toe is officieel niets betref fende deze resolutie gepubliceerd, maar volgens betrouwbare bronnen in Batavia zouden de Nederlandse autoriteiten deze resolutie onaanvaardbaar hebben verklaard. Hierna zou de geldigheid van de resolutie in de B.F.O. zijn be twist. B.F.O.-DELEGATIE NAAR BANKA. De B.FO. is Zaterdagochtend bij een geweest, nadat zij Vrijdag langdu rig had vergaderd en Donderdag tot ver na middernacht bijeen was. De vol gende bijeenkomst is thans bepaald op a.s. Donderdag. Officieel wordt gemeld, dat daar na vermoedelijk een afvaardiging van de B.F.O. naar Banka zal reizen. Ancta verneemt, dat deze delegatie, die aanvankelijk Zaterdag naar Ban ka zou vertrekken, zal bestaan uit premiers en Walis Negara's van deel staten onder Voorzitterschap van Ha- mid IL Algemeen acht men thans uitstel van de aanvangsdatum der Ronde- Tafclconferentnie hierdoor onvermij delijk. ERKENNING RAAD VOOR MIDDEN- JAVA ALS VOORLOPIG VERTEGEN WOORDIGEND LICHAAM. BÜ regeringsbesluit is bepaald, dat de onlangs gevormde raad van het gebied, ressorterend onder het regeringscom missariaat van Midden-Java. in afwach ting van de tot standkoming van de definitieve staatkundige ordening wordt erkend als voorlopig vertegenwoordi gend lichaam voor de bevolking van dit gebied. De voorlopige raad heeft als bijzon dere taak zich te beraden over de rege ling van het deelnemen door eigen or ganen aan de beraadslagingen voor de vorming van de Ver. Staten van Indo nesië en de verhouding van de V.S.I. tot Nederland. Overleg Londen en Den Haag inzake Indonesië Medebeschuldigden van kardinaal Mindszenty veroordeeld Dertien medebeschuldigden van kar dinaal Mindszenty, die te Budapest te recht hebben gestaan op beschuldiging van speculatie in vreemde valuta, zijn veroordeeld tot gevangenisstraffen van één tot acht jaar. De zaak van twee der beschuldigden zal afzonderlijk behandeld worden we gens ziekte der betrokkenen. Na de voorlezing der vonnissen, die als verrassend licht worden beschouwd, zeide de president van het hof, Pal Buro, dat het hof de herroeping door enkele der beschuldigden tijdens het proces van voor de aanvang van het proces afgelegde bekentenissen niet kon accep teren. Het hof, aldus zeide de president, had verzachtende omstandigheden in aan merking genomen, zoals „opreohte en volledige bekentenissen, gevorderde leef tijd en slechte gezondheid" en, in het geval van de drie katholieke priesters, het feit, dat zij gehandeld hadden op bevel van hun superieuren en in hun ambt zeer weinig contact hadden ge had met het dagelijkse leven. Ook werd als verzachtende omstandigheid aan vaard, dat het meeste geld voor lief dadigheid gebruikt was. Tegen vonnissen van een arbeiders gerechtshof zoals dit kan geen beroep worden aangetekend. VERKLARING BELGISCHE COMMUNISTISCHE PARTIJ. Na een bijeenkomst van twee dagen heeft het hoofdbestuur der Belgische communistische partij in een resolutie verklaard niet aan een agressie-oorlog tegen de Sovjetunie te zullen deelnemen. Tevens noemt deze resolutie elke theo rie. dat de Sovjet-unie een agressie oorlog zal beginnen. .absurd". Ook in Oostenrijk en diverse Zuid- Amerikaanse landen zijn dergelijke ver- klaringen afgelegd. Engeland acht ruimere politiek gewenst A.F.P. verneemt uit officiële bron te Londen, dat thans langs diplomatie ke weg tussen Londen en Den Haag overleg wordt pleegd inzake de In donesische kwestie. De Engelse gezant in Nederland, sir Philip Nicols, heeft in de loop van de laatste dagen verscheidene malen een onderhoud omtrent genoemde kwestie gehad met minister Bevin, die hem gevraagd zou hebben de Nederlandse regering te wijzen op de voordelen, die zij op korte of lange termijn zou trekken uit hot aanvaar den van een ruimere politiek in In donesië. De heer Zimmerman is bezorgd OVER AFSNIJDING MARSHALL HULP VOOR INDONESIË. Het afsnijden van de Marshall-hulp voor Indonesië heeft tot dusver zeer ernstige invloed gehad op de voedsel voorziening van de Indonesische be volking, aldus heeft de Recomba voor Indonesië in de Ver. Staten, de heer E. Zimmerman, verklaard. Hij zeide dat Indonesië als gevolg van de onderbreking der E.C.A.-hulp niet in staat is in de Ver. Staten óe 12.000 ton rijst te kopen, die docr de Commissie, van de Internationale Nood- voedselraad waren toegewezen, waar door de voedselpositie in Indonesië neg verder zal worden bemoeilijkt. Voorts heeft de actie van de E.C.A. nog tot gevolg gehad, dat Indonesië fondsen, die oorspronkelijk bestemd waren voor andere belangrijke consumptiegoederen, zoals textiel, heeft moeten gebruiken voor voedsel aankopen. Daar de schaar ste aan zulke consumptiegoederen een aanmerkelijke invloed heeft op de pro ductiviteit van de bevolking, zal deze toestand ongetwijfeld binnen korte tijd nadelige resultaten hebben op de uit voer van strategische materialen. Het besluit der ECA zal langzamer hand ook zün invloed doen gevoelen op de productie en uitvoer van de voortbrengselen, waaraan de wereld zulk een grote behoefte heeft, aldus de heer Zimmerman. IRAANSE NOTA OVER INDONESIË. De regering van Iran stelt mpt leed wezen vast, dat de Nederlandse rege ring geen enkele doeltreffende maatre gel heeft getroffen om de Indonesische kwestie op te lossen, zo wordt ver klaard in een nota van het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken, die aan de gezant van Nederland te Tehe ran is overhandigd. In de nota wordt verder o.a. ver klaard, dat de regering van Iran hoopt, dat de Nederlandse regering zo spoedig mogelijk besluiten zal nemen, waardoor de zelfstandigheid en de vrijheid van Indonesië worden gewaarborgd," NIEUWE PLANNEN VAN NEHROE? Geen bezoék aan Truman. De premier van India, Pandit Nehroe, heeft verklaard dat de mogelijkheid be staat, dat in de loop van de volgende maand de landen, die hebben deelgeno men aan de conferentie te New Delhi over Indonesië, weer bijeen komen of op andere wijze zullen overleggen hoe de door de conferentie beoogde samen werking dient te geschieden. Voorts zeide Nehroe, dat hij door pre sident Truman was uitgenodigd voor 'n bezoek aan de V. S., doch dat hij geant woord had. dat hij de eerste maanden niet uit India weg kon wegens werk zaamheden in verband met de constitu erende vergadering. VAN GENERAAL SPOOR, DAGORDER Ter gelegenheid van het vijfjarig be staan van het vrouwenkorps van he; KNIL gaf generaal Spoor een dagorder uit, waarin hif zijn waardering uit spreekt voor de „zo waardevol gebleken steun en medewerking van de Neder landse vrouw". OPENINGSZITTING VOLKSVER TEGENWOORDIGING VAN OOST-JAVA. Vanochtend is te Surabaja de eerste zitting van de voorlopige volksvertegen woordiging van de Negara Djawa Ti- mur onder zeer grote belangstelling ge opend. De voorzitter van het parlement, R. A. Djulito, de regeringscommissaria van Oost-Java, dr Van der Plas en dkr Ateng, voorzitter van de delegatie van Oost-Java naar de BFO, voerden het woord.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1