Populair verzoek-programma door de H.O.V. Pierre Palla vertolkte verrassend de Rhapsody in Blue" van Met een enkel woord- ZATERDAG 5 MAART Nederland ging tot het uiterste! WONDERLIJKE ROL DER V.N. COMMISSIE. De onafhankelijke „Time and Tide" te Londen schrijft inzake Indonesië, dat *het een beetje moeilijk voor de Neder landse regering moet zijin om de ijver van hetgeen thans niet zonder iro nie genoemd wordt de Commissie van Goede Diensten der V.N. in Indonesië bij te houden". De Veiligheid, aldus het artikel, heeft de Commissie de bevoegdheid gegeven een positie aan te nemen, waarin zij in werkelijkheid de voornaamste wettige factor in het langdurige geschil zou kunnen oproepen de souvereiniteit van Nederland in Nederlands-Indië. Terwijl de Nederlanders de souvereine rechten uitoefenen, zijn zij tot het uiterste gegaan door met de Commissie samen te werken. Door de critiek van de Commissie op de Nederlanders In Indonesië, stel de zij zich aan de kant van hen, die de voorgestelde Ronde-Tafel-Confe- rentie wensen te doen mislukken en die het slechter worden van de situa tie blijven wensen. Het blad noemt dit „een ideale toestand om destruc tieve bedoelingen uit te voeren". HET BRITS-NEDERLANDSE HANDELSVERDRAG. Het Britse Ministerie voor de Voed selvoorziening en dat voor de Landbouw hebben medegedeeld, dat op grond van de jongste handelsbesprekingen Enge land uit Nederland voor een bedrag van 11.750.000 pond aan melkproduoten 37.000 tem vers fruit ter waarde van 2.800.000 pond en 142.500 ton verse groen ten ter waarde van 5.600.000 pond zal ontvangen. Verder zal Nederland nog leveren 10.000 ton bacon, 15 800 ton eieren en 58.650 ton zetmeelproduoten. TENTOONSTELLING VAN NEDERLANDSE TULPEN TE PARIJS. De president van de Franse Republiek zal op 17 Maart in de Salie des Caria- tides van het Louvre een tentoonstelling van Nederlandse tulpen openen. Dez^ tentoonstelling zal tot 20 Maart geopend blij ven en behalve de mooiste variëteiten van de nationale Nederlandse bloem zullen er ook azalea's, rhododendrons en rozen te ,zien zijn. De tentoonstelling wordt georgani seerd in het kader van de oulturele Frans-Nederlandse overeenkomst. Communistenleider Jussuf gearresteerd Opsporin gsmethoden der Engelse politie verouderd? DOODSTRAF HEEFT EEN WEINIG AFSCHRIKWEKKENDE INVLOED. (Van onze Londense correspondent). De moordzaak tegen de 39-jarige John George Haigh, welke een der grootste blijkt te zijn, waarmede Scot- and Yard ooit te maken heeft gehad, is in Engeland het gesprek van de dag. De conclusie is daarbij, dat het behoud van de doodstraf een weinig afschrik wekkende invloed blijkt te hebben. Met de regelmaat van een uurwerk wordt Engeland gealarmeerd door afgrijselijke moorden, welke bijna zonder uitzonde ring worden begaan door geesteszieken. Tegen hen is geen wetgeving bestand. In de loop van de laatste jaren is een aantal jonge kinderen het slachtoffer van deze misdaden geworden. Nog vers ligt in het geheugen de moord op een vierjarig meisje, dat door een maan zieke uit Ti ziekenhuisbed werd gehaald en in het open veld om het leven ge bracht. Men vond vingerafdrukken er dank zij het denkbeeld van een politie- inspecteur 'om vingerafdrukken te laten maken van de 42.000 manlijke inwoners van een-nabyliggende stad, slaagde men er in de dader op te sporen. De moor den van een zekere Heath, die onlangs twee jonge vrouwen doodde, doen even eens iedereen nog huiveren. Intussen vraagt de politie zich af, of haar opsporingsmethoden niet. verou derd zijn. Hoe komt het, dat niemand de afwezigheid der slachtoffers eerder heeft opgemerkt? Belasting werd niet meer door hen betaald, maar de auto riteiten reageerden daarop blijkbaar niet, evenmin als het distributiebureau. Familie en vrienden koesterden blijk baar geen argwaan, evenmin als de da gelijkse leveranciers. Ook de verdachte, die bij de politie niet onbekend was hij zat 18 maanden wegens bedrog werd door Scotland Yard uit het oog verloren. De lange ljjst van vermiste personen wordt thans zorgvuldig uitge- pluist. De schrikbarende omvang van deze massamoord, die zich over jaren uitstrekt, schtfnt nog steeds toe te ne men. Moeilijkheden in Italië SARAGAT'S PARTIJ VERZET ZICH TEGEN ATLANTISCH PACT. De uitvoerende raad van de Italiaanse socialistische eenheidspartij (minder heidssocialisten) heeft met acht tegen zeven stemmen zich uitgesproken tegen aansluiting van Italië bij het Atlantisch pact. De drie ministers van de partij zijn hierdoor in een moeilijke positie ge bracht. Eveneens werd een voorstel van Sa- rag-at van de hand gewezen, dat Italië elke garantie betreffende defensie, die de VB. zouden kunnen aanbieden, moest aanvaarden. Uit de beslissing van de raad maakt men op. dat de meerderheid voorstan der is van een continentale groepering, voornamelijk gebaseerd op Frankrijk en Italië, met de bedoeling te fungeren als „bufferblok" tussen Oost en West. In deze richting gaat ook de voorkeur van een gedeelte van de christelijk-de- mocratische party van De Gasperi on der leiding van- Gronchl, de voorzitter van de Kamer -van Afgevaardigden. Deens ministei^naar Washington INZAKE ATLANTISCH PACT. De Deense minister van buitenlandse zaken, Guslav Rasmussen, zal binnen kort naar Washington vertrekken om met de Amerikaanse regering te spre ken over Denema.rken's definitieve be sluit omtrent deelneming aan het At lantische pact. Deze mededeling wordt gedaan na een by eenkomst van de Deense commissie voor buitenlandse aangelegenheden, welke drie dagen heeft geduurd. Rasmussen heeft verklaard geen be zoek aan Londen te zullen brengen op zijn weg naar de. Amerikaanse hoofd stad Hy hoopte een onderhoud met Be- vin te hebben „in -de tameiyk nabije toekomst" Oors^ronkeiyk zou hy één of twee dagen te Londen doorbrengen. Men wenste echter dringend zq spoedig mogeiyk de .byzonderheden omtrent de termen y.an. bet voorgestelde pact te ver- zodat hij rechtstreeks naar ds V S zou vliegen. MogelUk zou hy Woens dag vertrekken, zo zeide hy. MEVROUW' SUKARNO BLIJFT IN DJOKJA. Aneta's speciale correspondent in Djokja meldt dat by zuiveringsacties in en rond de stad de bekende commu nistenleider Moll. Jusuf is gearresteerd. Mevr. Sukarno en mevr. Hatt-a hebben thans op militair verzoek het paleis van Sukarno, waar zy geheel vrywillig ver bleven, verlaten. De beide dames geno ten algehele bewegingsvrijheid. Mevr. Sukarno verklaarde tegenover Aneta, dat zy geen plannen had om naar Ban- ka 'te vertrekken, zy zelde dat zij goed was behandeld en geen enkele klacht had. Zy wacht thans op bericht van haar echtgenoot met wie zy geregeld contact onderhoudt. Indonesische kwestie eerst Dinsdag in Veiligheidsraad? De Nederlandse ambassadeur in Ca nada, dr van Royen, Is in New York aangekomen, om, indien nodig, de Ne derlandse regering te vertegenwoordigen bij de behandeling van de Indonesische kwestie in de Veiligheidsraad. Het is nog onzeker wanneer dit zal ge schieden. De raad zal Maandag a.s. het vraagstuk van de strategisch belangrijke eilanden in de Pacific bespreken. Indien er dan nog tijd overbluft, komt wel licht Indonesië ter sprake, maar het liikt meer waarschijnlijk, dat dit eerst Dinsdag zal geschieden. „MEER ROOK DAN VUUR" TIJDENS LUNCIL Indonesië tc New Delhi nauwelijks besproken. De informele bijeenkomst der verte genwoordigers van de landen, die in New Delhi de Indonesische kwestie be spraken, vertoonde „meer rook dan vuur" aldus verneemt Aneta te New York van welingelichte zyde. Ofschoon de byeenkomst was uitge schreven om de mogeiykheid van een sterkere actie tegen Nederland te be spreken ontaardde zij in een informele lunch, waarop Indonesië nauweiyks j meer ter sprake kwam. Het Republi keinse bureau te New York was dan ook niet bereid enig commentaar op de byeenkomst te geven. K. en O. had voor het laatste con cert in dit seizoen de Haarlemse Or kest Vereniging uitgenodigd, om een programma van populaire „verzoek"- nummers te komen spelen. Zodoende, was een allermerkwaardigst conglo meraat van composities tot stand ge komen, dat niettemin bij een gehoor, dat niet of nauwelijks gewend is een „klassiek" programma te beluisteren, een enorm succes oogstte. Wü moeten dit .concert volkomen be schouwen in het kader der „populari teit" en dus niet allerhand artistieke bezwaren aandragen, die zeker tegen zulk een samenstelling zouden zijn in te brengen. Het waren alle buiengewoon aansprekende, want goed in het gehoor liggende nummers, welke generlei pro blemen opwierpen en die één voor één toch ook hun waardevolle elementen bevatten. Niemand toch zal kunnen ontkenhen, dat de ouverture en een suite uit Sme- ta.na'.s opera„Die verkaufte Brants", de „Notenkraker", suite van Tschai- kowsky of Chabrier's „Espana Rhap- sodie", een niveau dragen dat zyn be staansrecht wettigt. Een andere kwestie is dit voor het' tegenwoordig zo hevig in de „mode" zijnde Warschau-concert van Richard Addinssel .gecomponeerd voor de ge- lyknamige film. DE FUSIE TUSSEN „VRIJ NEDERLAND" EN „DE GROENE". In ons bericht over tot stand komen van een fusie tussen „Vrij Nederland" en „De Groene" is ten onrechte de naam van de „Nieuwe Rotterdamse Courant" genoemd. De besprekingen zyn uitsluitend gevoerd tussen de di recties van „De Arbeidspers" en „Het Parool". SCHIPPER VAN NEDERLANDSE TREILER KRIJGT 50 POND BOETE. Willem Frederik Rog, de schipper van de Nederlandse motor-treiler Deli, die gelijk gemeld in verboden Britse wate ren had gevist, is tot de maximum boete van 50 pond sterling veroordeeld. Rog beloofde, dat hy Campbeltown niet zou verlaten alvorens hy de boete had'betaald. TEGEMOETKOMING AAN MINISTERS VOOR REPRESENTATIEKOSTEN. Artikel 1 van het besluit van 7 Fe bruari 1949, houdende t-oekenning. van een vergoeding aan de ministers ter tegemoetkoming in de representatie kosten luidt als volgt: Te rekenen van 1 Augustus 1948 genieten de ministers ter tegemoetkoming in de algemene kos ten, voortvloeiende uit het representa tief karakter van het door hen vervulde ambt, een vergoeding naar reden van f. 1800— per jaar, met dien verstande, dat deze vergoeding voor de minister van Buit. Zaken met het oog op "de hogere kosten, welke ln dit opzicht aan zijn ambt zyn verboden, wordt vastge steld naar reden van f. 20.000.— per jaar. GRIEKSE SCHIP IOANNIS VERGAAN? Onderzoekingstocht nog zonder resultaat. Een week geleden vertrok het .800 ten metende Griekse schip loannis van Huil naar Kiel met een lading cokes. Na het vertrek heeft men er niets meer van vernomen. De eigenaar, de heer Samo- nas, een Griek, die sinds jaren in Enge land woont, is per luchttaxi een onder zoekingstocht begonnen. Begonnen werd aan de Engelse kust en vandaar is over de Noordzee op een hoogte van 450 me ter naar de Friese kust gevlogen. Ook is boven de Waddenkust gezocht. Het schip had een bemanning van 12 man, 6 Engelsen en 6 Grieken. Een broer van de eigenaar is kapitein van de loannis. Voor zover bekend zyn -na de storm geen wrakstukken langs de Nederlandse kust aangespoeld zodat men nog hoop koestert, dat het schip niet is vergaan.1 Opa Pieter Kooy in Badhoevedorp wordt op 7 Maart as. 104 jaar oud en is waar- schijniyk de. oudste inwoner van Ne derland. Opa geniet noe een' goede ge- zondheid en laat zich de pijp nog best smaken I Er is hier sprake van een negendeli- ge „zoete roomhoorn", welke in één schotel wordt opgediend en in één hap gesavoureerd. Het ontegenzeggeiyk melodieuse the ma wordt uit den treure herhaald of gevarieerd, de orkestbegeleiding is vrij mager, maar het ergste is, dat oor spronkelijkheid er totaal in gemist wordt. Het aanleunen op Rachmaninof en dan in flauwe afspiegeling, is bepaald hinderlijk. Niettemin slaat deze muziek vanzelfsprekend geweldig in. vooral wan neer de pianoparty gespeeld wordt door een geroutineerd man als de bekende radio-pianist Pierre Palla, die vooral technisch zijn mannetje staat! Dit bleek nog veel sterker in Gersh win's uit 1923 daterende „Rhapsody in Blue". Deze Amerikaan heeft met het orkest van Paul Whiteman hiermee in dertijd triomfen gevierd en hy had ten minste eigen vondsten. De wijze, waar op hy bijvoorbeeld de verblindende ef fecten der Jazz-instrumentatie in het Svmphonie-orkest wist over te brengen, z'n overrompelende gecyncopeerde rhyth- mlek en ook zijn melodische vinding rijkheid, maken deze vitale Rhapsody tot een in zyn genre alleszins lévendig en interessant geheel, dat ook getuigt van compositorisch, kundig afgewogen vak manschap. Piërre Palla die er natuurlyk zonder toegift niet afkwam, beheerste zyn veel eisende opgave met verrassende vlotheid en de H.O.V. secundeerde hem hier met technische bravour. Het leek. alsof de dirigent Marinus Adam aan de voorbereiding hiervan zyn zorgvuldigste aandacht had gewyd. Wan1 alles klopte als een bus en de solistische passages, klonken uitstekend. Temeer viel dit op. omdat het in de andere nummers veelal haperde. Over het koper in Chabner zullen we maar niet spreken. Adam zoekt zijn heil dikwijls in te snelle tempi en zyn soepele vlotte diri- geertechniek kenmerkt zich veelal door quasi elegante, doch totaal overbodige en niet altijd accurate gebaren. Dit neemt niet weg, dat dit concert, besloten door een opgewekte „Fleder- maus" ouverture, de aandacht van het opgetogen auditorium, dat de Stads- zaal tot de nok toe vu'de, bij voort during in hoge mate geboeid heeft. Moge het door een concert als dit eenmaal ook de weg vinden naar de avonden, waarop de Kunst met „gro te K" nummer één is! -Zo is het immers ook bedoeld! H. TUSSEN GOUD EN DIAMANT. A.s. Maandag zal hot 55 jaar geleden zyn, dat de heer en mevrouw J. J. Ver verDuijverman, wonende Ev ertsen straat 43 in het huwelyk werden ver bonden. De bruidegom, die jarenlang op voortreffelijke wijze het voorzitterschap van de Harmoniekapel „Werkmans Wils kracht" bekleedde en na zyn aftreden benoemd werd tot ere-lid, geniet in onze stad een grote bekendheid," vooral ook door zijn welbespraaktheid, waarvan hy by menige gelegenheid biyk heeft ge geven. „Werkmans Wilskracht" zal haar ju bilerende ex-voorzitter a.s. Maandag avond een serenade brengen. LEIDSE SPAARBANK. Bij de Leldse Spaarbank is gedurende de maand Februari 1949 ingelegd f. 609.293.29 en terugbetaald f. 378.409.90; ingeschreven zijn 266 nieuwe inleggers, terwyl 142 boekjes geheel werden uit betaald. Het tegoed der 27.181 Inleggers, hier onder begTepen 3.166 deelnemers aan de Afhaaldienst, bedroeg einde Februari 1949 f. 15.030.913.58. Door de Afhaaldienst werd in 10.823 stortingen f. 40.461.ontvangen. Er werden 165 spaarbusjes ter lediging aangeboden met een gezameniyke in houd van f3.030.01. Op de scholen werd f. 174.60 gespaard. NEDERLANDSE BOND - VAN WIJKVERPLEEGSTERS. De Nederlandse Bond van wykver- pleegsters houdt Woensdag 11 Mei a:s. hier ter stede zijn algemene vergade ring. Aan de orde is o.m. verkiezing van 5 hoofdbestuursleden en een voorstel I van het hoofdbestuur, om dr P. Mun- tendam, directeur-generaal voor de Volksgezondheid, het erelidmaatschap aan te bieden. COLLEGIUM LEIDS STUDENTENCORPS. Het collegium van het Leids Studen tencorps is voor 19491950 als volgt samengesteld: praeses M. L. de Brauw; ab-actis C. A, v. d. Klaauw; quaestor P. D. Vreede; assessor I P .J. G. Kap- teyn en assessor II J. P. Naeff. Door oververhitting van een gas kachel is gistermiddag brand ontstaan in 't kantoor van de wassery „De Zon" aan de Zoetenvoudse Singel. Eigen per soneel heeft met een slang op de water leiding de brand geblust. Er was slechts geringe schade. De heren ir J. A. Meijlink en G. Oosthuizen alhier zijn benoemd tot le den van een examencommissie voor het nyverheidsonderwys. Casino Claudette 'Colbert weet steeds een speciale sfeer aan een film té geven onafhankelijk van de vraag, of liet een luchtigë comedie of een serieus stuk -mensenleven betreft. Van haar op treden straalt een menselijkheid uit, die 'het luchtige, een serieuze, .ondergrondi geeft, en hét "ernstige "qen .blymoe-' dige en toch. "serieuze 'berusting. Dit laatste nu is In hoge mate het geval .in de film „To morrów. is for ever", waarin de meest tragische uitvloeisels van de waanzin der niensen, de oorlog, wor den uitgebeeld: de- tragiek van de ach- terbiyvende oprlogsweduwe, de ellende echter ook vpn de verminkte, die een nieuw leven wil beginnen omdat hü zijn naasten niet als wrak tot last. wil. zijn, de weerzin ook van hen die de dwaas heid van een oorlog beseffen tegen de jeugdige overmoed van hen, die alleen het.wepische van de verdediging van het vaderland en eigen cultuur kennen. In de ontwikkeling van deze conflic ten en stemmingen, aan de hand van twee wereldoorlogen, vindt Claudette Colbert een vorm van spel, die. sterk aangrijpt juist "door haar vermogen, om de ernst van de vraagstukken niet op de voorgrond te dringen, op die voor grond slechts, zoals ook in het werke lijke leven, de dingen van alle dag te plaatsen, waarin zy telkens.aanwyzmgen weet te leggen voor de werkelyke pro blemen die dieper liggen, doch die slechts hier en daar direct worden ge noemd en uitgebeeld. Een film waarin Claudette Colbert haar sterkste gaven doet uitkomen, en die daardoor tot een treffend beeld is geworden van de ellende, die de mens zichzelf kan opdringen. Luxor Muziek, zang en dans vor men de hoofdschotel van de kleuren film- .Licht het Anker". In deze lichte comedie is een grote plaats ingeruimd voor de zanger Frank Sinatra, terwyl de bekende pianist Jose Iturby voor de klassieke muziek zorgt-, „Licht het An ker" is, zoals de naam reeds doet ver moeden. een marine-film en is de ge schiedenis van twee matrozen die met verlof in Hollywood in dit paradys van vrouwelyk .schoon op zoek naar passend gezelschap gaan. Het verhaal, dat zich gedeeltelijk in de filmstudio afspeelt is zeer onderhoudend, de muziek van Jose Iturby goed en de liedjes van Fran Si natra alleraardigst. Trianon Het métier ran beroeps komiek vindt vele beoefenaren, doch minder vaak komt het voor, dat liefst drie gebroeders zich tot dit vak be kennen. De beroemde Paryse clowns, de 3 Fratellinl's, hebben hun opvolgers gevonden in de 3 gebroeders Marx.wier nonsensikale avonturen men deze week kan bewonderen in de film: „Op naar bet Westen". Dit Westen heeft betrek king op het Westen van Amerika, waar het, drietal betrokken wordt in 'n strijd rond een terrein, (Jat door een spoor wegmaatschappij fel wordt begeerd ten behoeve van de aanleg van een spoor- lyn. Het is ondceniyk (en bovendien ongewenst) om al hun dwaze verwikke lingen hier weer te geven, doch het zij genoeg mede te delen, dat hun humor, hoewel niet altijd van de fijnste soort, meermalen aanleiding geeft tot uit barstingen van dolle pret. Er zy;n ver scheidene kostelbke vondsten en ook de dialoog verheft zich meermalen bo ven het louter-humoristische peil, dat Hildebrarid omtrent driekwart eeuw ge leden de verzuchting deed slaken: „Om hemelswil, wordt geen humorist". Zon der aan deze film het epitheton „gees tig" te kunnen verlenen, is zij toch ruimschoots in staat u een genoege- liike middag of avond te bezorgen en dat is op zichzelf een verdienste, welke in deze gecompliceerde tyd dubbel ge waardeerd wordt. In het voor-programma trekt een filmpje „Storm" niet alleen door zyn actuele betekenis, maar vooral door de artistieke opnamen en de goede tekst de byzondere aandacht. Lido Amerikaanse films brengen Veelvuldig 'n merkwaardig mengsel van zoetelyke romantiek en een ongekende hardheid. Dat is ook het geval in de kleurenfilm „Titanenstrijd", waarin bei de levensexponenten tot uitdrukking komen. Het gaat hier om de aanleg van een spoorweg door de bergen en alles wat zich tussen de groot-industrieel, die het geld voor deze zaak fourneert en de ingenieur, die de iyn moet aanleggen, afspeelt. Als niet onbelangrijke bijkom stigheid komt by deze tegenstelling tus sen beide mannen, het feit, dat de in genieur de dochter van de industrieel in de wacht heeft gesleept. Dit ging op een zeldzaam romantische manier in zyn werk, maar het verdere verloop is lang niet zo romantisch. Doch door al le wederwaardigheden heen loopt toch wel een draad, welke uiteindelyk uit loopt op de verzoening tussen de twee mannen, zodat per slot ook het eerst al zo gelukkige huwelyk, na een inzinking, nog gelukkiger wordt dan eerst. Er zit een climax in de gebeurtenissen, want de manier, waarop de ingenieur de door hem gebouwde brug tegen de beukende vloedgolf wreet te beschermen, is vol heroïsche spanning. En we kunnen het ons indenken, dat het meisje en haar vader vol bewonde ring voor deze „held" zyn Rex Oliver Ewist, een verfilming van het bekende boek van Charles Dickens, brengt ons het bewogen leven van een weesjongen, die omstreeks 1830 in de in die tijd zo beruchte werkhuizen van Londen werd geboren. Reeds op jeugdige leeftyd komt hy in aanraking met een bende dieven en zakkenrollers. Tydens een van de strooptochten krijgt de politie Oliver Twist, die volkomen onschuldig is, te pakken. Hy wordt voor de rechter gesleept, maar gelukkig trekt de vriendelijke cn rijke mr Brownlow zich zyn lot aan en adopteert hem. Oli ver leert nu het kindergeluk kennen, tot hy Bill Sikes ontmoet, die hem weer naar het misdadigershol terugvoert. Dank zy echter de tussenkomst van Nancy, een vrouw uit de sloppen van Londen, wordt hij wederom aan de vriendeiyke zorgen van mr Brownlow toevertrouwd en stapt hy opnieuw over de drempel van een veilig tehuis. Dit is in het kort de geschiedenis van dit door zyn verkeerde omgeving aanvankelyk verkeerd geleid kind, dat toch zo graag anders wil. David Lean zorgde voor een uitstekende regie en Robert "Newton, Francis Sullivan en Kay Walsh doen in ontroerend spel dé rest. Vpor 'n snelle huwelijks reportage in foto's (des avonds gereed!): "ofö - ciné fln ÜJOLFSLPQ ,k< 1 BRE ESTflfiflT 7<? lElDE n TEL 2'flM BINNENLAND Het gemeèntebestuur van Delft heeft tot de Franse minister van Bultenlancfsè Zaken. M. Robert Schumann, het verzoek gericht op 12 Maart a.s. In het Museum ..Hèt Prinsenhof" te Delft de."tentoonstel ling ..Elzasser -Schoonheid" te openen De heer Schifmann ls een geboren Straatsbur ger. Tevens ls hij een groot minnaar van de -kunst. Hij bezit zelf een uitgezochte collectie blbllophlele uitgaven, w.o. vele Nederlandse. Voortaan ls voor de Verzending per luchtpost van postwissels, bestemd voor de Franse Overzeese Gebiedsdelen geen lucht recht meer-verschuldigd. Met Frans Indo- China en- Frans-Indlë ls het postwlsselvcr- keer tot nader order gestaakt. - Het Noorse s.s. ..Rapid 2" dat nog steeds bij Schiermonnikoog aan de grond zit, ls thans door sleepboten zodanig ge draald, dat het nu de voorsteven naar zee gekeerd heeft. - Nieuw-Zeeland en Nederland zijn tot overeenstemming gekomen over de weder zijdse afschaffing van visa voor het ver keer tussen Nederland. Nleuw-Zeeland en de ellandengebleden van Nleuw-Zeeland. De overeenkomst geldt niet voor de Nederlandse Overzeese Gebiedsdelen ert heft de immigratlebéöallngen van de be trokken gebieden niet op. - Gistermorgen bracht de minister van Landbouw en Economische Zaken van Luxemburg, de heer A. Hentgen. In gezel schap van zijn secretaris een bezoek aan de Coöp. Centrale Westlandse Snilbloemeb- vclllng. Gisteravond heeft de rector-magnlfl- cus van de Gemeentelijke Universiteit van Amsteroam. prof .mr H, R. Hoetink, de universitaire Benelux-dagen officieel-ge opend. De minister van Wederopbouw en .Volkshuisvesting, mr dr J. In 't Veld, bracht gisteren op uitnodiging van de Stichting vakopleiding Bouwbedryf te Den Haag een. bezoek.aen Mierlo ln Noord-Bra bant. waar hy de uitvoering van de wo ningbouw, die onder auspiciën van de Stichting aldaar Is begonnen, ln ogen schouw heeft genomen. Op'18 en 19 Maart a.s. zal te Ant werpen een Benelux-congres voor verkeer .én. toerisme worden gehopden. De Tweede Kamer zal Dinsdag a.s. des middags to 1 uur bijeenkomen, Bi) de Tweede Kamer ls Ingediend een wetsontwerp tot instelling, te rekenen van 20 September 1944, van een gemeente .Wie rmgermeer": - In hét' Sportfondsenbad te Haarlem raakte de zesjarige Leo de Gier bij het spelen met het hoofd tussen doe draaideur die de hoofdingang afsluit. De Jongen werd ernstig gewond naar het Grote Gasthuis .overgebracht, waar een schedelbasis frac tuur werd geconstateerd*'s Nachts is hy aan de gevolgen van zijn verwondingen "overleden. BUITENLAND Een "zware brand heeft kortgeleden de bibliotheek Van de Universiteit van Pot- chefstroom, waar de gereformeerde theolo gische studenten hun opleiding ontvan gen, .volkomen vernietigd. De aanwezige 21.000- bo.èken, waaronder helaas onver vangbare, exemplaren. zijn verloren gegaan. De schade wordt op ,50.000 pond geraamd. De ministerpresidenten van Denemar ken ZwecTch, Noorwegen en IJsand zullen te Kopenhagon-bijeen komen ter gelegen heid van een sociaal-democratische verga dering- - Van'J.obüse zyde ls verklaard, dat de' Transjordahrérs"- nietrechtstreeks willen" onderhandelen doch slechts vla dr Bunche. de fungerende' bemiddelaar. De Siamese politie heeft drie vroegere ministers en een vroeger parlementslid doodgeschoten „toen zy trachtten te ont snappen", aldus werd te Bangkok bekend gemaakt. De vier mannen waren gearres teerd onder vendenklng van samenzwering tegen de premier. „De Oostenryks-Joegoslavische grens ls een vaststaand feit en Oostenrijk kan er nooit ln toestemmen, dat dit feit op nieuw betwyfeld wordt", aldus dr Gruber, de Oostenrykse minister van buitenlandse zaken, in zyn memorandum, dat door de I plaatsvervangers van de vier ministers van buitenlandse zaken te Londen ln over weging ls genomen. Generaal Lucius Clay, de Amerikaanse militaire gouverneur ln Duitsland, heeft de vonnissen van een Amerikaans tribunaal voor oorlogsmisdaden te Neurenberg be vestigd die ln Juli J.l. zyn uitgesproken tegen 23 vroegere directeuren van I G Farbenlndustrle. Tien der beschuldigden werden ln vrij heid gesteld en 13 kregen gevangenisstraf fen variërend van anderhalf tot acht jaar. Tijdens het defensiedebat ln di Franse Nationale Vergadering heeft minis ter Ramadler verklaard, dat 62 prototypen van het reusachtige troepentransportvlieg tuig ..Cormoron" zullen worden gesloopt, omdat de eerste vlucht van het vliegtuig ln een ramp eindigde, waarbij de vyikop- plge bemanning om het leven kwam. Volgens een officiële schatting zal - de door Ramadler aangekondigde maatregel een verlies van „honderden mlllloenen francs" betekenen. De democraat Wood, voorzitter van de „commissie voor onderzoek naar antL- Amerlkaanse gedragingen" van het Huls van Afgevaardigden, heeft verklaard, dat hij de volgende week een speciale parlc-1 mentalre commissie, belast met het voor- stellen van een antl-communistlsche wet- i geving. zal benoemen. I Tegen 23 uur plaatselijke tyd ls de Britse premier Attlee gisteren op het Britse vliegveld Gatow van Beriyn aangekomen. Hy werd vergezeld door lord Henderson, parlementair secretaris by het Foreign Office. Er zijn uitgebreide voorzorgsmaat regelen genomen. De Verenigde Staten zullen evenals Engeland niet deelnemen aan een bijeen komst van de landen van het inter-Amerl- kaans pact. welke over twee weken te Havanna zal worden gehouden ter bespre king van de kwestie der Europese gebieds delen op het Westeiyk halfrond. Tot op heden hebben 14 van de 21 Ame rikaanse republieken kennis gegeven, dat zy de conferentie willen bijwonen. De Franèe nationale vergadering heeft met 363 tegen 202 stemmen de op heffing goedgekebrd van de parlementaire onschendbaarheid van Robert Garaudy. de communistische volksvertegenwoordiger, die er van beschuldigd wordt ln de pers en door middel van vlugschriften de mi nister van buitenlandse zaken. Schuman en de prefect van het departement Tarn. Cornu, te hebben beledigd. Het Ingediend verzoek om opheffing van de Immuniteit van de communist Marcel Cachin. het oudste lid van de vergadering, wegens een ln de ..Humanlté", waarvan Cachin directeur is, verschenen artikel, werd verworpen met 296 tegen 221 stem men. Negen passagiers vonden gisteren de dood en vijftien werden gewond bij een botsing tussen een passagiers- en een goe derentrein tussen Heiningen en Eisenach ln Thurlngen ln de Sovjet-zone van Duits land. Een signaal kon door de hevige sneeuwval nl«t worden waargenomen. De economische en sociale raad van de V.N. heeft de Ver. Naties verzocht een wereldplan op te stellen voor technische hulp en financiële bijstand aan onderont wikkelde landen. Dit plan zou voor de volgende zitting van de raad in Juli gereed moeten zyn. Een woord van bezinning. SOLIDARITEIT. Wanneer een mens in nood is en er meerderen zyn, die in diezelfde nood betrokken worden, ontstaat er als van zelf een gevoel van samenhorigheid, het besef van het aansprakelijk zyn mét en voor elkaar. De nood bewerkt: allen voor één en één voor allen: solidair Doch is de nood voorbij en keert het leven weer terug ln min of meer geor dende banen, dan is het met de solida riteit voor een goed deel gedaan, en dit proces eist maar weinig tyd om te constateren, dat er van deze eenheid geen spoor meer over is dan alleen een herinnering, waarover het beter is maar niet te veel meer te praten, omdat dit zo hinderiyk en onaangenaam kan zyn. Toch komen er ogenblikken, waarin het weer zo heel duidelijk voor ons staat: toen waren wij toch één; toen was er die periode dat wy waarachtig met en voor elkaar konden en durfden te staan. En waarom was dat? Dat was toch wer kelijk niet om de een of andere nuttig heidsoverweging. Het was omdat er sprake was van een geesteiyke nood, die zich uitte in allerlei stoffelyke en lichamelijke bedreigingen. Of was het alleen om die laatste dingen? Was het omdat wy' ln ons bestaan van huis en goed belegerd waren, dat wy elkaar zochten? Maar dat waren toch dingen, die een symptoom waren van het diepe ingrijpende besef, dat wyzelf en al die anderen om ons heen op het spel ston den? Inderdaad. Maar het uiteriyke leven heeft zyn gewone gang hernomen. En als wy dan om ons heen kyken, wat er sindsdien van de samenleving geworden is, kunnen wy geen reden vinden om er blij over te wezen, dat de solidariteit weer op zolder is gezet. Wy mogen af en toe als woord en term de solidariteit, de aansprakeiykheid voor zichzelf en voor anderen, als een paradepaard spannen voor onze eigen wagen, maar de geesteiyke nood is er niet meer, al thans niet meer zo, dat wy het waar achtig tot in de botten Invretend ge voelen. Is die nood er niet meer? Van Karl Barth is het woord: leven tussen de mensen als een mens voor wie God wTerkeiyk aanwezig is en die weet dat God vóór de mens is, dat is christelijke solidariteit. Dat God vóór ons is. Wie heeft dat uitgedacht en gezegd? Ja wie zal dat nu zeggen, nu mensen en volken en statenbonden proberen orde op zaken te stellen en elkander de loef af te ste ken; om met handigheid en gewiekst heid vrome gezichten te zetten en eer lijke bedoelingen te suggereren. Het ls toch al te gek, als wij onszelf en elkaar eerlijk beoordelen, dat God vóór ons zijn zou. En dat het dan meteen non sens is om nog te geloven, dat er spra ke zyn zou van al of niet christelijke solidariteit. En zie, dat wordt weer het nooit doorpeilde wonder van de lijdenswe ken, waarin w|j ons nu bevinden: Jezus Christus verklaart zich solidair met ons en met deze gehele wereld. Hy gaat met elke mens de diepgang in van zyn ware geestelyke nood en neemt geen enkel ogenblik enige afstand in acht, omdat het te erg of te ontzettend zyn zou. Dat ls de laatste reis, die Christus maakt naar Jeruzalem, waar het dodeiyk be nauwd wordt en waar alleen het kruis de consequentie is. De lijdensweken willen ons duidelijk te verstaan geven, dat Christus, wiens komst op deze aarde betekent _„God met ons" nu wordt „God vóór ons". Dat Hij, die zo solidair is met ons ii\ onze geestelyke nood, in ware zin vóór ons gaat staan om alle slagen op te van gen en er aan onder gaat, om op dat ogenblik ons te verzekeren: nu zijt ge verlost uit datgene, wat uw waarachtige n00d 1S' W.HK, De room Maandag vrij (Speciale beriohtgeving). Naar wy van officiële zyde vernemen zal met ingang van Maandag weer room gemaakt, en afgeleverd mogen worden aan de consumenten. De room is vry in prys en zonder bon. Wat Parijs over het aftreden van Molotof denkt Onze Paryse correspondent telefo neerde ons hedenmorgen: De Moskouse kabinetswijziging is van nacht zo laat in Parijs bekend gewor den het was over twaalven dat het vanmorgen nog niet mogelyk bleek de mening der officiële instanties daar over te vernemen. In de perscommenta ren wordt de enorme betekenis van het aftreden van Molotof eenr -idend on derstreept, doch by de interpretatie van deze wyziging treden aanmerkelijke verschillen van inzicht aan het licht. Zal Wysjinsky een verscherping of een matiging inluiden van de buitenlandse politiek der Sovjet-Unie? Het onafhankeiyke links-georiënteer de blad „Franc tireur" gelooft dat Sta lin een sensationele kans aan Amerika biedt om oprechte toenadering te be werkstelligen. Molotof schryft het blad was de man, die de tweede we reldoorlog door zyn verdrag met Duits land heeft opgeroepen en hij leek voor bestemd om met zyn agressieve Bal- kanpolitlek eveneens de man te worden, die de wereldoorlog nummer drie zou provoceren. Andere bladen daarentegen brengen naar voren, dat Wysjinsky qua tempe rament een heftiger figuur is dan zijn bureaucratische voorganger: hy is im mers de diplomaat, die de ene confe rence na de andere liet derailleren Het is ln dit verband geloven wü goed er op te wyzen, dat men aan de aflossing van de wacht der hoge diplo matieke posten in de Sovjet-Unie in het algemeen minder betekenis moet hech ten dan in het Westen gebruikelijk is. Een Russische diplomaat is primair een werktuig in dienst van de commu nistische party en zijn persoonlijke ini tiatieven zyn dan ook altyd gering. Niettemin is de betekenis van deze Jongs: e kabinetswijziging niet te onder schatten, omdat Molotof door experts der Russische politiek, zoals b.v. ook Kravchenko, algemeen als Stalin's toe komstige opvolger werd beschouwd. Frankrijk wacht nu met spanning op de gevolgen van het Moskouse besluit en h?t schynt niet voorbarig de regering het voornemen toe te schrijven, dat rij vas:beraden ied°re mogelijkheid aan m' grypen. die by kan dragen de interna tionale tegens.ellihg af te doen nemen-

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2