Minister Mansholt's Bloemlust-rede viel in slechte aarde ZELDZAME AANBIEDING JAN WESTEN Een nieuwe stuurman voor Njord Wilskracht in de sport Met een enkel woord RECHTZAKEN VRIJDAG 4 MAART De Bloembollenexport (Van een by zond ere medewerker). „De kwaliteit van onze bloembollen moet worden verhoogd, de prijzen ver laagd. Beperkingen moeten verdwijnen, vrije handel en concurrentie moe ten weer mogelijk worden. Ieder moet in de gelegenheid zijn te produceren en heilige huisjes moeten daarbij niet worden ontzien". Dat was de kern van het betoog van minister Mansholt bij de opening van de „Bloemlust"-tentoonstelling.een betoog waarop geen repliek mogelijk was. maar dat nochtans fel verzet heeft gewekt in de wereld van de bloem bollenhandelaren. Kwaliteitsverhoging en prijsverlaging niet met elkaar te rijmen Het is opgevallen, dat de minister, min of meer onverwacht, van de ope ning ener tentoonstelling in het hart van de Bloembollenstreek gebruik maak te, om te ontvouwen wat kan worden beschouwd als zijn beginselprogram ten aanzien van de bloembollenkwekerij en -handel. Zwijgend hebben exporteurs en kwekers geluisterd, maar vooral in de eerste groep heerste fel verzet. Wellicht beluisterden vele kleine kwekers in 's Mi nisters woorden meer belovende klan ken. Dn exporteurs echter menen, dat hoe schoon de klank ook zij. do inhoud van do woorden van do bewindsman een sombere dreiging voor het Vak in houdt. „Hoe wil men" vragen zij „do kwa liteit verhogen en tegelijk do prijzen verlagen? Alleen een outsider kan zulk een standpunt innemen!" De exporteurs wijzen er voorts op, dat lage prijzen vooral thans geen verho ging van de afzet ten gevolge kunnen hebben. Allereerst is driekwart van het afzetgebied gecontlngenteerd, terwijl een belangrijke afnemer, Canada, even eens speelt met de gedachte aan invoer- benerking. De situatie in Amerika is in econo misch opzicht geenszins van dien aard, dat men daar een verhoging van de kooplust kan verwachten. En in genen dele wenst men daar een agressieve prijspolitiek. Het woord „dumping" be hoeft slechts éénmaal te weerklinken en de Hollandse exporteurs, die toch al in een veel te groot aantal Uncle Sam's heerbanen onveilig maken, hebben het erersto te vrezen. De enige mogelijkheid om de afzet te verhogen, ligt in prikkeling van de koop lust door reclame. Een daarmee houdt men zich intensief, ten koste van grote bedragen (jaarlijks ruim een millioen) bezig. Hoe valt dit alles te rijmen, vragen de exporteurs, met verlaging van de prijzen als middel tot bevordering van di afzet? Doch de bloembollenhandel is tevens van mening, dat ook de kweker 't loodje moet leggen bij deze politiek. De be langen van beide groepen zijn Innig ver bonden. Wanneer de minister inderdaad het Vak „opengooit" en alle maatrege len opruimt, wat zal men, zo vragen zij, dan anders mogen verwachten dan een nog grotere teelt en derhalve een nog groter overschot dan thans? Reeds nu drukt de Surplusregeling als een zware last op de kweker en neemt hem onge veer een derde van zijn inkomen af. Wat moet dat worden, wanneer leder ziin gang kan gaan? De kweker ruimt zijn bollen op tegen ieder bod, de ex porteurs in het buitenland concurreren elkaar dood. HET BOLLENVAK STEKE HAND IN EIGEN BOEZEM De minister verklaarde, dat hij zich doet adviseren door deskundigen, die het BoUenvak .door en door kennen. De ex porteurs betwisten dat ten enenmale. Onjuist en schadelijk zijn de adviezen, zeggen zij, van hen die het bedrijf niet in zijn geheel kennen en in zijn volle omvang kunnen overzien. De minister Forrestal afgetreden JOHNSON ZIJN OPVOLGER. Be Amerikaanse minister van Defen sie, James Förrestal, is afgetreden. Als opvolger is aangewezen Louis Johnson. President Truman deed mededeling van het aftreden van Forrestal. Hij zeide, dat deze uit eigen verkiezing was afgetreden en reeds meer dan een jaar lang gepoogd had om tot het neerleg gen van zijn functie te komen. Het ontslag gaat in per 31 Maart. Forrestal is 56 jaar oud. Hij is mi nister van Defensie gweest sedert Sep tember 1947, Johnson is 58 jaar, advocaat en voor malig assistent-staatssecretaris van Oor.og. Hij fungeerde als persoonlijk vertegenwoordiger van wijlen president Roosevelt In India tijdens de oorlog. Bevoegde waarnemers vragen zich af, of Johnson in staat zal zijn, de eenma king van de drie wapens land-, zee- en luchtmacht te verwezenlijken, waarin Forrestal niet is geslaagd, het geen waarschijnlijk de voornaamste re den is geweest voor generaal Eisenho wers terugroeping als adviseur voor de Landsverdediging, Volgens bevoegde kringen liggen voor namelijk meningsverschillen inzake bin nenlandse politiek aan het aftreden van Forrestal ten grondslag. Forrestals (houding ten opzichte van Israël en de Amerikaanse petroleumbelangen in 't midden-Oosten zouden aan het ontslag niet vreemd zijn. Forrestal was van me ning. dat de Amerikaanse regering, ter behartiging van haar belangen, zich aan de zijde van de Arabische landen meest scharen. De democratische lei ders deelden deze mening niet. Forrestal was verder gekant tegen opneming van Noorwegen in het Atlan tisch pact, omdat zulks met de Ameri kaanse strategie in strijd zou zijn. Op militair gebied was Forrestal het niet eens met zijn collega voor de Luchtvaart, Symington, die voorstan der is van een grote uitbreiding van het luohtwapen, en voor dit wapen het leeuwenaandeel van de Amerikaanse militaire begroting opeiste. DE MAATREGELEN TEGEN SPIONNAGE IN FRANKRIJK. Officieel is te Parijs medegedeeld, dat een geoloog, toe'gevoegd aan de Franse commissie voor atoom-energie, genaamd Pellaz, gearresteerd is in verband met het onderzoek naar beweerde commu nistische spionnage in Frankrijk.. Pellaz zal voor een militair tribunaal verschij nen, beschuldigd van ongeoorloofde ont hulling van militaire geheimen. Pellaz was vroeger in dienst van de Franse raad voor electrlclteit en is sinds een jaar toegevoegd aan de commissie voor atoomenergie. luistert niet naar de stem van het Vak, maar van zijn ambtenaren. Toch hebben zowel exporteurs als kwekers hier do hand in eigen boe zem te steken. Want wanneer de mi nister inderdaad by het Vak zijn oor te luisteren legt, verneemt hy een waro cacophonie van adviezen, leu zen, strijdkreten. Do een schreeuwt even hard tégen maatregelen als de ander er vóór. Kwekers en exporteurs staan niet alleen vaak lijnrecht tegen over elkaar, maar zijn ook onderling verdeeld. Men kan nauwelijks spreken van „dó mening van het Vak" en het Is uiterst moeilijk, die mening te dis tilleren uit do wirwar van adviezen en opvattingen. Zo heeft het bloembol lenvak het aan zichzelf te wijten, wan neer de minister het oor leent aan zijn ambtenaren, of wel, in arren moede, het aan de vakmensen overlaat om het dan zelf maar uit to zoeken, en uitroept „alles vrij!" Er wordt wel voortdurend geroepen om eenheid in de kringen van het Bloembollenvak, maar die eenheid is nog steeds zoek. En toch zal men hier toe moeten komen. Niet alleen expor teurs en kwekers onderling, maar beide belangengroepen zullen elkaar moeten vinden. Dan kunnen ze hun invloed op het regeringsbeleid doen gelden en wan neer die faalt, kunnen ze eendrachtig stappen nemen om zich tegen de gevol gen van een hi. onjuist beleid te dek ken, Zowel de Bond van Bloembollen handelaren, de organisatie der expor teurs, als de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur, waarin kwekers en exporteurs georganiseerd zijn, maar waarin eerstgenoemde groep verre in de meerderheid is, hebben binnenkort be langrijke vergaderingen te wachten. Hopelijk zal men daar de eensgezind heid wedervinden, die in het eigen be lang der vakmensen, maar ook in het belang van ons land welks deviezen- budget In niet onbelangrijke mate door de bloembollenexport wordt beïnvloed zo dringend nodig is. Ook Nederlandse communisten met „gekruiste armen" (Van onze Haagse redacteur). De heer Peters, die Dinsdag j.l. be dankte als communistisch lid van de Haagse gemeenteraad, bcdahkte nu ook als lid van de Prov. Staten van Zuid-Holland en trad uit de Communistische Party Ne derland. De communistische frac tievoorzitter in de Haagse raad, de heer Van Praag (betekenisvolle naam!) kondigde thans in de raads zitting aan, dat het communistische partybestuur een dezer dagen een zelfde verklaring zal afleggen als de Fransman Thorez en de Italiaan Togliatti, over de houding der com munisten in geval Sovjet-troepen ons land zouden binnenvallen. Binnenkort Interim-regeling voor Suriname en Curasao (Van onze redaoteur). Een dezer dagen kan de publicatie worden venvacht van de interimrege ling voor Suriname en Curagao. De definitieve staatsinrichting, waar over ook bereids overeenstemming is bereikt behoudens goedkeuring door het parlement zal pas ingaan met de geboorte van het Koninkrijk nieuwe styi, dus gelyk met de Ver. Staten van Indonesië en de Ned. Indo nesische Unie. Noodlanding van Spitfire in Borken (D.) NEDERLANDS PILOOT ONGEDEERD De Kon. Marechaussee op Sohiphol gaf gisteravond aan alle politieposten in ons land een beripht door, waarin om Inlichtingen verzocht werd omtrent de Spitfire H-3, welke vermoedelyk een noodlanding had gemaakt in het Noor den van ons land. Het bleek later, dat deze Spitfire bU het plaatsje Borken in Duitsland een goed geslaagde noodlanding gemaakt had. De piloot, de 25-jarige A. J. M. van de Mortel uit Tilburg, vlieger van de jachtvliegschool Twenthe, die sinds 2 jaar in het bezit was van zijn vliegbre vet, heeft direct zodra hij contact kon krijgen, hetgeen uiteraard enkele uren In beslag nam, zijn commandant gebeld en van zijn ervaringen melding ge maakt. Motorstoring had de noodlanding noodzakelijk gemaakt. De vlieger is, volkomen ongedeerd, vannacht half vier in Enschedé teruggekeerd. Het toestel is, hoewel licht, toch zo danig beschadigd dat daarmee niet kan worden teruggevlogen. Koninklijk gezin tot 13 Maart te Sankt-Anton Officieel wordt thans gemeld, dat Koningin Juliana, Prins Bernhard en de Prinsesjes tot 13 Maart in Sankt Anton zullen blijven. Rotterdam krijgt grote Intern. Havententoonstelling OPENING IN MEI OF JUNI. Voornameiyk ter viering: van het her stel van Rotterdams haven „in een zelfs voor Amerikaanse begrippen kort ty'dsbestek", zoals B. en W. van Rot terdam het uitdrukken, zal in Mei of Juni 1950 in het Rotterdamse Park een groots opgezette havententoonstel ling worden gehouden van internatio naal karakter. De rivier zal een by- zonder element in het tentoonstel lingsbeeld krygen. Dat de expositie van internationale aard zal zijn acht men voor de hand liggend, omdat „een de monstratie van de betekenis van Rot terdam als centrum van scheepvaart niet anders als op het buitenland ge oriënteerd kan zijn." Men verwacht medewerking van de Marine en van de Rijksdiensten van Scheepvaart, Waterstaat' en Visserij. Er zal een stichting in het leven worden geroepen, waarin de gemeente en het bedrijfsleven vertegenwoordigd zijn. In principe zal door de gemeente Rotter dam alles onder restrictie van goed keuring door de raad een garantie worden verleend van een millioen gul den, terwijl by een eventueel nadelig saldo de eerste honderdduizend gulden ten laste van de gemeente zullen komen. Het plan is de tentoonstelling te hou den in het Park, dat zich door zijn lig ging aan de rivier, zijn ruimten en' zijn waterpartijen bij uitstek voor een expo sitie van deze omvang leent. De bezoeker zal een aantal waaiervormig geplaatste paviljoens aantreffen, om ongeveer bij het standbeeld van Tollens een groot centraal complex te bereiken. De aldaar bestaande rechte wetering met haar smalle kaden zal worden verwijderd, hetgeen men ook voor de toekomst een verbetering acht- Van deze centrale ten toonstellingsruimte met aansluitende vleugels nadert men het haventerras en de kade, waar belangrijke stukken en eventueel werkplaatsen van het wèrkbe- drljf kunnen worden opgesteld Hier zal de rivier een bijzonder element in het totale beeld blijken te zijn, zowel voor uitzicht op te exposeren schepen, kranen e.d., a.ls voor het deelnemen aan water tochtjes. Tevens zal het mogelijk wop- den met autobussen de tunnel te bezich tigen. Ook overigens zal de nodige ge legenheid tot ontspanning worden ge boden. Het voorstel met betrekking tot deze tentoonstelling heeft de Rotterdamse raad reeds bereikt: het zal in de e.v. raadszitting op de agenda komen. NEDERLANDSE JEUGD GEMEEN SCHAP TEGEN BUTLINKAMPEN. Naar aanleiding van een mogelijke exploitatie van een Butlincamp te Zandvoort heeft de Ned. Jeugd Ge meenschap, de minister van Wederop bouw telegrafisch verzocht de plannen \'9or de bouw van een dergelijk kamp, niet goed te keuren. Van de sectie Georganiseerde Jeugd van de Haagse Jeugd Actie ontving de N.J.G. een telegram waarin deze sectie zegt haar bezwaren tegen vestiging van vacantieverblijven ener op winst ge richte vermaaksindustrie (zogenaamde Butlincamps) te handhaven en de op nieuw terzake genomen stappen van de NJ.G. onvoorwaardelijk te steunen. ZEEPOST VOOR DE OVERZEESE GEBIEDSDELEN. Met de volgende schepen kan zeepost naar de Overzeese Gebiedsdelen worden verzonden. De datum, waarop de cor respondentie-uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staat tussen haakjes ach ter de namen der schepen. Naar Indonesië: 15 Maart as, ms. „Prometheus" (12 Maart). Naar Curagao en de overige Neder landse Antillen: 11 Maart ms. „Delft" (9 Maart). Naar Suriname: lfr Maart s.s. „Cot- tica" (4 -Maart) NEDERLANDSCHE HANDEL MIJ. WIL SURLNAAMSCHE BANK OVERNEMEN. De Nederlandsche Handel Mij. N.V. te Amsterdam bericht, dat zij bereid .ls aandelen in de Surinaamsche Bank N.V. over te nemen en wel op deze basis, dat voor f. 1000.— aandelen de Surinaamsche bank verstrekt zal wor den f. 1250.gewone aandelen of cer tificaten van gewone aandelen Neder landsche Handel Maatschappij N.V, ten volle delende in de winst over het boek jaar 1949 en volgende jaren, benevens een bedrag van f. 200.in contanten. TSJECHISCHE i l HERENHOEDEN In de nieuwste kleuren en modellen van de allerbeste kwaliteit HAARVILT f 29.50—f 36.50 SPORT-MODEL 128.00—134.50 A De hoed uit het land waar de beroemdste hoedenmakers ter wereld wonen I BREESTRAAT 147 - TELEFOON 25747 Hoeden-, Herenmode en Regenkleding Mr Stikker en dr Hirschfeld te Parijs Gistermorgen is de minister van Bui tenlandse Zaken mr D, U. Stikker in gezelschap van dr H. M. Hirschfeld per vliegtuig in Parijs aangekomen, Zij na men deel aan de zittingen van de Con sultatieve Raad van de organisatie voor Europese economische samenwerking, die vandaag zijn begonnen. De levensomstandigheden der Ouden van Dagen Het Ministerie van Sociale Zaken deelt mede. dat van de ouden van dagen, die in aanmerking wensten te komen voor een uitkering ingevolge de Noodwet Ouderdomsvoorziening het vorig jaar 5% in verpleging was. Hiervan woonde een derde deel ln de 3 grote steden en slechts 18% op het platteland. Een klein deel (6%) oefende nog een beroep uit, merendeels als kleine zelfstandigen. Zij, die nog werkten, konden dit voor een groot deel tot hun 75e jaar volhouden. 13% van de aanvragers was uitsluitend aangewezen op ondersteuning door kin deren of anderszins: De overigen hadden enig eigen inkomen. Het gemiddeld in komen van hen was f. 6.- per week, doch het merendeel ontving niet meer dan f. 2.50 tot f. 5.- overwegend als uitkering ingevolge een der sociale verzekerings wetten. Het totale inkomen van de 300.000 ouden van dagen kan men schatten op f. 78.000.000. Circa 130.000 van de 300.000 ouden van dagen hadden enig vermogen. Het totale vermogen kan gesteld worden op ten minste f. 350,000.000. Het ge middeld vermogen was f. 2676.-. NEDERLANDSE TRAWLER IN BESLAG GENOMEN. Gevist in verboden water? Britse douane-beambten van Campel- town in Argyllshire begaven zich giste ren aan boord van een Nederlandse motortrawler, die zou hebben gevist binnen de territoriale wateren voor de Firth of Clyde, hetgeen verboden is. De naam van het schip is „Dell", schipper F. Rog uit Scheveningen. De gerechtelijke behandeling van de zaak ls uitgesteld om de schipper in de ge legenheid te stellen zich met de Ne derlandse consul te Glasgow in ver binding te stellen. Hij heeft beloofd ln Campbeltown te zullen blijven tot de zaak is afgedaan. Prestaties die dubbel tellen Wij mogen met vrij grote zekerheid aannemen, dat iedere Nederlander wel eens gehoord heeft van Fanny BlankersKoen, van Nel van Vliet, Joe Louis, Wim Slijkhuis, Abe Lenstra of Tommy Lawton. Mensen, die met'hun sportprestaties de wereld steeds weer in verbazing brengen. Maar hoevelen zullen ooit iets vernomen hebben van een Eugène Criqui een Bob Allman of een Charles Zimmy? En toch leverden die kerels sportprestaties, welke dubbel tellen! Eugène Criqui was een beroemd Frans bokser in de jaren 1912 en 1913. Toen brak de eerste wereldoorlog uit en Cri qui ging als eenvoudig soldaat in het leger. Hij kwam terecht in de hel van Verdun. En daar werd hij op een kwa de dag dermate gewond, dat men hem voor dood in het hospitaal bracht. Doch na tal van operaties kon Eugène het ziekenhuis weer verlaten. Iedereen in de bokswereld had Criqui voor goed af geschreven. Behalve Eugène zelf. Hy begon weer te boksen en met een ijze ren wilskracht, waarvoor de hele we reld de grootste bewondering had, ver overde hij eerst het Europese vederge- wichtkampioenschap en sleepte daarna ook nog de wereldtitel in de wacht. Een fantastische prestatie van deze Frans man, die en dat wisten slechts insi ders eenkunstkin had. En daar hebt u Bob Allman, 'n knaap, die in de worstel wereld een naam had, die klonk als 'n klok. Hij werd zelfs aanvoer der van een universiteitsploeg. Eigenlijk niets bijzonders als Bob volkomen ge zond was geweest. Maar een ongeluk in zijn jeugd had hem volslagen blind ge maakt Criqui en Allman zijn sterke voorbeel den van wat door wilskracht tot stand kan worden gebracht: de geschiedenis van Charles Zimmy is nog sprekender. Charles Zimmy was een echte Ame rikaanse jongen en dus verzot op base ball en rugby. Op zekere dag kreeg hij echter een ongeluk met het gevolg, dat hij het sportleven wel vaarwel kon 2 gen. Maar daar dacht Zimmy niet aan, Geen baseball of rugby meer; waarom niet zwemmen geprobeerd? Dus begon Charges te wemmen, Hy legde zich niet op snelheid toe, niet op de korte af stand, maar hy zocht het in de kilome ters. En door ta^l vasthouden wist hij het eindelijk zover te brengen, dat er een wereldrecord op zijn naam kwam te staan. HJj was81 uur in het water „GROOTGRONDBEZITTER- ARCHITECT" ALS OPLJCIITER? Een inwoner van Bilthoven, P. Ho- gendoorn plaatste sinds October van het vorige jaar advertenties in dagbladen, waarin hy heidegrond onder de ge meente Rhenen te koop aanbood. Velen, meestal kleine burgers, uit alle delen van het land gingen op zijn aanbieding in, betaalden vooruit en hoorden dan nooit meer iets. Om vertrouwen te wek ken, noemde H. zich architect en eige naar van de heidegrond. Enige slachtoffers hebben bij de poli tie te De Bilt aangifte gedaan, waarop H. gearresteerd werd. Het onderzoek in deze zaak dat nog voortduurt, wordt uitgevoerd door de politie te De Bilt in samenwerking met de criminele politie te Den Haag. WINTERZON KRISTAL VITA VONK BIRD'S EYE BINNENLAND. Dr A. F Philips te Eindhoven zal ln verband met zijn 75ste verjaardag re cipiëren ln het Philips' Ontspanningsge bouw op Maandag 14 Maart a s. van 13 tot 14 uur. 14 Maart a.s. zal te Genève een ver gadering van Europese statistici begin nen. Het doel der bijeenkomst is om. ln verband met de problemen der Europese economie, te komen tot coördinatie van de statistieken der Europese landen. Nederland zal op deze conferentie ver tegenwoordigd zijn door de Directeur-Ge neraal van de Statistiek, dr Ph J. Iden- burg, met enkele medewerkers. Op een te Amsterdam gehouden spoedvergadering van do Bond van Auto matiekhouders ln Nederland, in verband met het wetsontwerp winkelsluiting werd een resolutie aangenomen, waarin de vergadering ten zeerste betreurt, dat het in het voornemen der regering ligt, de exploitatie van consumptie-automaten voor vele honderden exploitanten vrijwel onmogelijk te maken. BIJ de regering wordt er op aangedrongen, de bepalingen, welke het vullen of bijvullen der auto maten na het vast te stellen winkelslui tingsuur verbieden, uit het ontwerp te 1 schrappen. I Geslaagd is aan de Ned. Economi sche School te Rotterdam voor het doc toraal examen ln de economische we tenschappen de heer M. Weisglas, hoofd van de persdienst van het ministerie van Economische Zaken te Den Haag, op E roefschrift, getiteld „Benelux" (Van na- uurstaten tot Uniepartners). Morgen zal het Vrouwenkorps van het Kon. Ned. Ind. Leger vijf jaar be staan. BUITENLAND. Warren Austin heeft medegedeeld, dat de Verenigde Staten Israël beschou wen als ln aanmerking komend voor het lidmaatschap van de V.N. Te Praag wordt officieel bekend ge maakt. dat. Wysjlnsky onderminister van buitenlandse zaken der Sovjet-unie, thans Tsjeeho-Slowakije heeft verlaten. De plenaire bijeenkomst van de constituerende vergadering te Bonn, die gistermiddag zou plaats hebben en tij dens welke met het onderzoek in tweede lezing van de grondwet een aanvang zou worden gemaakt, ls voor onbepaalde tijd uitgesteld. Truman heeft de Amerikaanse com munistische leiders voor „verraders" uit gemaakt. De „Mapam" on de „Zionistische partijen van links en van rechts" zullen niet aan dq Israëlische coalitie deelne men. Het Amerikaanse ministerie van landbouw heeft- medegedeeld, dat 38 Duitse boerenleiders naar de VS. zullen komen, waar zij de Amerikaanse metho den van landbouwonderwijs zullen bestu deren. De Sovjet-Russische geheime politie te Halle heeft 32 leden van de door communisten beheerste socialistische een heidspartij gearresteerd, onder beschul diging, dat zij deel uitmaakten van de communistische oppositie. Naar te Praag officieel werd mede gedeeld. zal Tslecho-Slowaklje grond stoffen en voedsel uit Joego-Slavië ont vangen ln ruil voor industrie-producten, in het kader van een nieuwe handels overeenkomst. welke te Belgrado werd ondertekend. In een gevangenis te Modena, ln Italië, zijn 35 gevangenen een honger staking begonnen als protest tegen de vryiatlng van prins Borghese. Op een bijzondere bijeenkomst der Britse mijnwerkerslelders ls besloten de nationale kolenraad opnieuw verhoging te verzoeken van de bijslag ter tegemoet koming van de, hoge kosten van het le vensonderhoud. Generaal Weygand, de opvolger van generaal Gamelin als opperbevelhebber der Franse troepen in 1940, heeft zich gekeerd tegen enige uitlatingen van Win ston Churchill opgenomen in diens me- jnolres en deze als onjuist gekwalificeerd. Wederom doodstraf geëist tegen „Juden-Fischer" De Procureur-Fiscaal by het Haagse Bijz. Gerechtshof, mr De Gruyter, eiste wederom de doodstraf tegen de „Krimi- nal-Sekretar" Franz Fischer, een van de leiders van het „Juden-Referat" van de SD. De zaak Fischer diende, gelyk ge meld, reeds' 8 Februari j.l. voor het Hof. Er werd toen de doodstraf geëist, doch het Hof, van oordeel, dat het onderzoek niet volledig was geweest, liet nog een aantal getuigen dagvaarden. De Proc. Fiscaal verklaarde dat door dit getuigenverhoor wederom was ko men vast te staan, dat Fischer willens en wetens heeft meegewerkt aan de uitroeiing van Joodse landgenoten. Hij eiste de zwaarste straf. De verdediger vroeg een psychiatrisch onderzoek en bepleitte clementie. - Fischer las daarop met luide stem een rede voor. Hij bezwoer geen mishande lingen gepleegd te hebben. Anti-semiet was hy niet en „bevel is bevel", ook ln Nederland. Een onbetekenend man netje noemde hij zich, geen combina tie van Himmler en Kaltenbrunner, Hij vroeg het Hof ten slotte een rechtvaar dig vonnis te vellen. Uitspraak 17 Maart a.s. HAAGSE TUCHTRECHTER. ONGEMAKKELIJKE STRAFFEN VOOR PRIJSOVERTREDINGEN. Wegens het verkopen van croquetten en worstjes voor 30, resp. 35 cent per stuk en van gebakjes 17 cent, werd een Leidse exploitant van 'n cafétaria- bedrijf door de Tuchtrechter voor de Frijzen te 's-Gravenhage veroordeeld tot een boetevan f100,met (voor- waardelyk) nog eens f. 100,— en drie maanden sluiting met 'n proeftijd van 2 jaren. Een brood- en banketbakker te HI1- legom, die aan 'n cafétariahouder pl.m. 1900 gebakjes had verkocht voor 20 ct. per stuk, kreeg f. 300,— boete met voorwaardelijk nog f. 100 en 3 maan den sluiting met een proeftyd van 2 jaren. Een drukkerij-eigenaar te Wassenaar werd terzake van het te duur verkopen van sigarettenlabels veroordeeld tot 'n boete van f 7.500,—. Dezelfde persoon kreeg wegens het in rekening brengen van te hoge prijzen voor ander drukwerk f. 20.000,— boete, terwijl hem daarnevens een bedrag van met de overtreding behaalde winst werd ontnomen, groot f. 40.000,—, DOODSTRAF VOOR LID COLONNE HENNEICKE. Het Bijz, Gerechtshof te Amsterdam veroordeelde hedenmorgen conform de eis de 33-j. Sera de Croon uit Amster dam tot de doodstraf. Deze heeft actief deelgenomen aan het arresteren van Joodse landgenoten. De Advocaat-Fiscaal, mr M. H. Ge- hnck, zeide 14 dagen geleden in zijn requisitoir: „De man is een voortdu rende bron van ellende geweest voor zijn medemensen". Het verraden van een meisje, dat hij eerst het hof had gemaakt, noemde mr Gelinck „de pa rel op de kroon van verdachte's ploer tigheden". bleven. Het jaar daarop deed Charle- het nog eens over en brgcht het record i op 100 uur. Maar nog was Zimmy nie* tevreden. Hij wilde ook het record od de lange afstand ln zijn bezit hebben En zo startte hy op een goede dag voor I de verre tocht van Albany naar New York, een afstand van 235 kilometer Charles Zimmy zwom deze afstand, rus- tig en bedaard. Een wonderlijke prestatie voor een op en top gezond mens, maar nog wonder lijker voor deze Zimmy. Want de jonge Amerikaan had bij het ongeluk 'beide benen verloren Maar ook ons land kent dergelijke wilskrachtige kerels. Daar hebben wil b.v. de 19-jarige Leidse student ln de rechten P. J. Mols. zyn streven was om stuurman bij Njord to worden. Maar hoewel hy bijzonder weinig weegt-, het geen een eerste vereiste voor een stuur- man van een race-boot is, schudde de praeses van Njord op Mols' verzoek toch bedenkelijk het hoofd. Onze student, kon n.l. niet zwemmen en met zo'n ran- ke boot wil het wel eens gebeuren, dat de bemanning te water raakt.Zwem- l men leren is zo moeilijk niet. maar als men, zoals Mols, sinds zyn 13e jaar door j kinderverlamming zijn benen niet meer kan bewegen, gaan de zaken er wel j even anders uitzien. Mols, die een grote dosis wilskracht bezit, liet zich hierdoor echter niet uit het veld slaan. Hy ls gaan praten met de Universitaire sportleider, de heer G. Raven en onder diens leiding en de aan wijzingen van de heer Visser van de Overdekte, heeft Mols zich in lessen de zwemkunst meester ge maakt. Hij heeft het moeilijk gehad, maar als het hem soms te machtig werd. haalde hij steeds het grote voor been van wyien president Roosevelt voor ogen, die, zoals bekend, eveneens aan kinderverlamming leed en toch een kranig zwemmer was. En gisteren werd Mols' doorzettings vermogen beloond. De secretaris-pen ningmeester van de Koninklijke Neder landse Zwembond, de heer B. J. Mooie- naar, nam hem persoonlijk de zwem- proef af en Mols slaagde met glans. Eerst zwom hij 50 meter gekleed, ver volgens 150 meter op de rug met twee omwentelingen om de lengteas en tot slot moest hij zich van de 1 metorplank laten vallen en 1 minuut in het water stilstaan. Hetgeen niet meevalt voor iemand, die alleen £naar van zijn ar men gebruik kan maken! „Kom, ik ga nog een paar baantjes maken", zei Mols ons, toen wij hem na afloop complimenteerden en voor onze ogen liet Njords nieuwe stuurman zich in het water van de Overdekte vallen. En kijk, dat zyn nu prestaties in de sport, die dubbel tellen C.K.B.-COMPETITIE, AFD. ZUID-HOLLAND NOORD. Pernix kan gelijk komen met Excelsior. Morgen heeft Excelsior vrij en krijgt Pernix de gelegenheid om in punten ge lijk te komen met de Delftenaren, die momenteel een wedstryd meer hebben gespeeld. Als Pernix morgen wint van D.E.S. te Delft hebben beide ploegen 6 punten uit 3 wedstrijden. Fiks zal behoorlijk aan moeten p ken om O.D.I. uit Schiedam van het lijf te houden. Een moeilijke opgave. Ijsvogels—K.V.S. ls voor de thuisclub een zware opgaaf, misschien speelt het terrein voordeel een woordje mee en wordt het een gelijk spel. Van VE.S. verwachten we een overwinning op V.E.O. In 2a heeft Excelsior 2 geen moeite met V.E.S. 2 en ook Zeemeeuwen 1 en Oranje Nassau kunnen winnen. In kl 2b speelt zowel Pernix 2 als Per nix 3 thuis. Pernix 2 is verplicht om royaal van V.EO. 2 te winnen, daar Pernix 3 dit reeds deed met 6—1. Per nix 3 krijgt het tegen T.OP, 1 uit Sas- senheim niet makkelijk. Toch verwach ten we een kleine overwinning van de Oranjekragen. Fluks heeft niet veel kans tegen Tonego. De Wassenaarders zijn vast van plan hun kampioenschap te prolongeren. Het programma voor de le en 2e klas se luidt: Kl. 1: D.E.S.—Pernix; Fiks—O.D.I.; Ijsvogels—K.V.S.; V.E.O.—'V.E.S. Kl. 2A: Excelsior 2—V.E.S. 2; Tonego 2Zeemeeuwen 1; Mevo 1Or. Nassau 1. Kl. 2B: Pernix 2—V.E.O. 2 (3.30 uur); Pernix 3—T.OP. 1 (3.30 uur)Fluks 1- Tonego 1, Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Catharina, d .van W. van Wijngaarden en C. Pouw; Johannes, z. van J. van Schaix en M. van der Burg: Clazina Maria, z. yan J. Steekers en M. H. Heemskerk; Hendrlkus Jacobus Petrus, z. van L. Voskuilen en E M W. van der Kruis; Brechtje DleW.e Johanna, d. van H. C. den Haan en J. w Overduln; Nlcolaas Pleter Francois z. van P. Biemond en A. J. van Egmond. Johannes Hendrlcus, z. van A. van Mourlk en T. de RooiJ. OVERLEDEN: A. J. de Graaf, wednr., 66 Jaar: D. G. Koreman, wed, van C. van Venetlèn, w Jaar: J. C. Schoondergang, wed. van C. van Hoorn, 90 Jaar; B. D. J. den Haan, dr, dagen, ONDERTROUWD: G. M. Albers jm 24 Jaar en C. M- Hop 24; H. P. de Bruljn -jm 28 Jaar en A. Buikstra jd 28 Jaar; W. P. Doove Jm 27 jaar on H. Zandbergen jd 31 jaar: H. J. Haastrecht jm 28 jaar en M. C. Melet Jd 24 jaar; A. de Melj jm 23 jaar en G. van der Hoogt jd 19 Jaar: G. H. Plekkrluga jm 24 jaar en W. C. van R(jn Jd 25 Jaar. J. C. Schalkwijk wednr. 75 Jaar en T. de Pauw wed. 55 jaar; J, J. Cancrinus jm laar en J. M. C den Daas Jd 23 Jaar: B. Elk'-ienboom Jm 35 jaar en J. van dy' Slulj<= gesch 34 jaar; J, W. Grlekspoor im 26 Jaar eh J. Keyzer jd 25 Jaar; W. NaRte gaal gesch. 41 Jaar en G. de Graaf Jd -J (aar; F. Kok jm 33 jaar en T. J. Leljser ja 27 Jaar; R. E. H Marcus jm 33 Jaar en F. van den Nleuwenhuizen Jd 28 Jaar. A, Schouwenaars Jm 34 Jaar en M. van ae KaaiJ Jd 25 Jaar.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2