i i ■k r jt Laatste Berichten feestelijke jaaruitvoering Chr. Muziekver. „Concordia" r DONDERDAG 3 MAART Overdracht van uniformen en aanbieding van „schellebomen" en trommels jfff< Leldse Christelijke muziekver- (aizin?en werden ongeveer een jaar J^en tot één samengesmolten, n.l. jthalia (eertijds onder leiding van de Xoordanus en Bolderdijk) en facordia. Thans werken de onge- 50 leden broederlijk met elkaar Bjjer de naam „Concordia" en zij pven gisteravond in een prachtig «vulde Stadszaal een uitvoering on- tu leiding van de dirigent, de heer Gtr. Dik. «ar aleer mCn met dit musiceren kyon, speelden er zich voor de ver dring gedenkwaardige dingen af: r'Vas n.L de plechtige overdracht ,ia de keurige, nieuwe uniformen, «ar de muzikanten in waarheid trots «mogen zijn en door het volijverige üinKComité werden twee „schelle- ymen" aangeboden, die ongetwijfeld h fiere aanblik, die de Concordia- Wen zeker zullen maken, wanneer Oranjevereniging van Leiderdorp, als mede van diverse zusterverenigingen. Hij herdacht de totstandkoming van de nieuwe vereniging, welke voor Christe lijk Leiden van zo grote betekenis is en herinnerde aan het woord: „Eendracht maakt macht". Vervolgens droeg de voorzitter van het uuaformeoanite, de heer Brouwer, de nieuwe uniformen officieel over, waarbij hij gewag maakte van de on dervonden moeilijkheden, voor-dat deze actie uiteindelijk met zo groot succes bekroond werd. Hij deed een dringend beroep op voortdurende steun en ge waagde o.a. van het feit, dat. wanneer Christelijk Leiden eenmaal wakker is gemaakt, alles wel loopt. Ook bracht spr. zijn grote dank aan allen, die reeds steun verleenden. De heer K. de Jeu bood hierop vier tyipen trommen aan, welke een keurige bedroeg, naar wü vernamen, onge veer 250 gulden. Een schitterend re sultaat! Toen konden de Concordia-leden, on der directie van de heer Dik, tonen wat zij waard waren. Onze indrukken mochten gelukkig tevredenstellend zijn. Een ervaren mu sicus als de heer Dik. weet uitstekend, hoe hij het moet aanleggen op voor- zlohtige wijze zijn mannen geleidelijk aan naar goede prestaties te leiden. Natuurlijk ging alles nog wat behoed zaam toe, maar de klank was in het algemeen beschaafd en zuiver en voor al weet de directeur het ensemble te hoeden voor een ruw forceren. In ver schillende nummers als de wals-selec- tie. waarin telkens Johan Stra-usz om de' hoek kwam kijken Dorffsge- schichten! in het arrangement van Meijns en in de potpourri op Verdi's „Troubadour", kwamen solistisohe trek jes voor piston en tuba voor. Ook deze verliepen naar wens, al hoorden wij één pistonist, die stellig nog niet vrij was van vibreren. Natuurlijk groeide de mars: „Met moed voorwaarts" van Ger. Dik weer uit tot een volslagen succesnummer de trompetters bliezen dat 't een lust was en de trommelaars trommelden opgewekt. Zonder twijfel zal het Concordia luk- (Fcto Leidsch Dagblad/Van Vliet) V r/ V Ir V X '1 V y - V ff A V 'f Hierboven de leden van de Chr. Muziekvereniging ..Concordia' met hun directeur de heer Ger. Dick, in hun nieuwe aiformen, waarvan de overdracht in een feestelijk gestemde bijeenkomst officieel plaats vond. ij door de Lcidse straten trekken, in sterke mate zullen verhogen. Hit was de voorzitter, de heer P. falter, die deze feestelijk gestemde :;:i opende en in de eerste plaats dank uitsprak tot de helaas in ver- ::i met omstandigheden niet aanwe- :;e beschermheer, de heer P. J. van Men, aan wie de vereniging zo veel danken heeft. Ook begroette hij o.a. het ere-lid, de r.e-jere beschermheer, jhr mr dr ridder van Rosenthal, thans bur- aeester van Rihenen, de bestuursle- a van de 3 Ocbobervereniging, van t Ver. Koninginnedag en van de indruk maakten en de voorzitter be tuigde hem zyn hartgrondige dank voor het zware werk, dat de- heer De Jeu daaraan persoonlijk besteed heeft. Het hoofdmoment was ongetwijfeld dc aanbieding der twee prachtige „schellebomen", waarbij de presiden te van het Damescomité, mevrouw Wagter, vriendelijke woorden sprak. Het feit, dat deze „schellebomen" bij marsen door de stad, gedragen moe ten worden en er voor de dragers nog geen uniformen waren, was aanlei ding tot het doen houden ener col lecte tijdens de hierop volgende mu ziekuitvoering. De opbrengst daarvan ken, onder een bekwaam man als de heer Dik, zich een goede reputatie in onze stad te vestigen en Christelijk Leiden zal er dankbaar voor zijn, zulk een kranig corps in haar midden te hebben. Na de pauze volgde een geanimeerd optreden van het radio-ensemble der N.CJt.V. onder leiding van Wessel Dek ker en ook dit deel van het program ma wist de talrijke aanwezigen 'buiten gewoon te boelen. Het slotwoord was aan ds Spruyt, die van zijn grote erkentelijkheid voor het gebodene gewaagde. H. H. de Vries geïnstalleerd als hoofd der Lusthoflaanschool Ais OPVOLGER VAN DE HEER POTHUIS. Tijdens een gistermiddag in de gym- ^iekzaal van de christelijke school ja de Lusthoflaan gehouden bijeen- tfcat is de heer H. de Vries, gekomen Krommenie, in de vacature van sheer G. H. Pothuis geïnstalleerd als -*'d van deze door de Geref. School- r-eniging geëxploiteerde school. Met inspecteur van het Gemeentelijk L.O., heer H A. Vriend, waren mede arezig de hoofden van scholen der tod. Schoolvereniging, verschillende «'uursleden van deze vereniging en to personeel van de school. voorzitter van het schoolbestuur, C. j Woudstra, wees o.m. op de Pre overgang voor de heer De Vries, tomende uit een kleine dorpsge- toojchap, zich vertrouwd zal moeten ^en met de omstandigheden, waar- een schoolhoofd in de grote stad f- turnen te staan. Ongetwijfeld wacht 'f- nieuwe hoofd hier een zware en /^woordelijke taak, maar spreker het vertrouwen, dat de heer De jr.es de weg zal weten te vinden om f- enderwijs, dat in deze school door at: is van de christelijke geest, aan to doel te doen beantwoorden. Dat to hem daarbij moge zegenen „ue inspecteur van het L.O., de heer f -A-Vriend, die de heer De Vries een to;dijk welkom in de Sleutelstad toe- hoopte dat hij hier een vrucht- arbeidsterrein zou vinden. Gelijk- °am spreker met een enkel woord toseid van de heer Pothuis. ;ervolgens hebben nog het woord ge- "•j de heren C. Mulder namens het Fröbelonderwijs, Ousma namens Personeel van de Lusthoflaanschool, v d. Bie, die de heer De Vries -gelijk welkom heette in de kring Poolden van scholen, en het schei- -it hoofd, de heer G. H. Pothuis, •to! een enkel woord heeft ten slotte neer De Vries bedankt voor deze •goelijke ontvangst, waaraan hij de X verbond, dat God zijn arbeid in «HMlk. mocht zegenen, Weder- hoopte ook spreker op een pret- ^menwerking. De samenkomst .to door het bestuurslid van de Ger. ^vereniging, de heer J. Overduin fto Sebed gesloten, waarna de aan- >._»en gelegenheid vonden om nader te maken. pROF. DR J DANKMEYER -.GEWOON HOOGLERAAR. Koninklijk besluit van 17 Januari isif*met ^Sang van 27 Januari 1949 g*®* tot gewoon hoogleraar aan de Universiteit, om in de faculteit geneeskunde onderwijs te geven in ^tomie en embryologie, dr J. j^iuneyer, thans buitengewoon hoog- j CHR. JEUGDVER. „NOMATEG". Reeds ruim f. 8.000 voor een wjjkgebouw in wyk II bijeen. In het gebouw „Prediker" werd gis teravond de jaarvergadering gehouden van wijk II der Ned. Herv. Gemeente In deze vergadering, welke onder lei ding st-orid van ds J. Swijnenburg, wer den de jaarverslagen uitgebracht. Bij ontstentenis van de secretaris, de heer J. J. P. Tesselaar, gaf de heer J. C. Els- geest een overzicht van de wijkarbeid, welke zich gestadig uitbreidt. Medege deeld werd, dat in het bewustzijn van de verantwoordelijkheid der Kerk, in principe is overeengekomen, dat de Chr. Jeugdvereniging „Nomateg" voortaan nauw zal samenwerken met wijk II en VII der N. H. Kerk. Er zal een commis sie van toezicht worden gevormd, waar in ook 2 leden van beide wijkbesturen zullen zitting hebben. De verwachting werd uitgesproken, dat door deze sa menbundeling het jeugdwerk in deze omgeving onder leiding van de jeugd commissie van „Nomateg" tot meerdere ontplooiing zal komen. De penningmeester deelde mede, dat het bouwfonds, dat indertijd is opge richt tot de bouw van een wijkgebouw in wijk II in het afgelopen jaar een batig saldo van ruim f. 1.280.heeft opgeleverd. Momenteel is voor dit doel f. 8.250.in kas. Het batig saldo van de wijkkas bedraagt f. 66.90. In de plaats van de heer J. J. P. Tes- eslaar, die om gezondheidsredenen zijn bestuursfunctie ter beschikking moest stellen, werd gekozen de heer J. J. v. d. Steen, terwijl het aftredende bestuurs lid, mevr. Hövig, werd herkozen. Na de pauze werd muziek ten gehore gebracht en volgde een filmvertoning. Aan het einde van de avond heeft ouderling Klarenberg ds J. Swijnenburg bedankt voor de wijze, waarop hij in 1948 aan het wijkwerkleiding heeft willen geven. Bij Koninklijk besluit van 18 Fe bruari j.l. zijn benoemd tot plaatsver vangend lid (tevens plaatsvervangend voorzitter) van de Raad van Beroep voor de Directe Belastingen te Leiden mr K. V Antal de Felsögeller, lector aan de Rijksuniversiteit alhier, wonen de te Voorschoten en mr A. G. de Blé- court, wonende te Leiden. De eerstvolgende vergadering van de Raad zal vermoedelijk worden ge houden op Maandag 14 Maart a.s. Aftredende raadsleden DE HEREN J. A. RIEDEL, J. TH. BALKESTEIN EN D. HENDRIKS STELLEN ZICH NIET BESCHIKBAAR. Naar wij vernemen hebben de heren J. A. Riedel, J. Th. Balkcsteln en D. Hendriks de wens te kennen gegeven om bij de a.s. verkiezing voor leden van de gemeenteraad niet opnieuw candidaat gesteld te worden. De heer J. A. Riedel, die. voor de P. v. d. A. zitting in de raad heeft, maakte reeds deel uit van de noodgemeente- raad en is ook geruime tijd belast ge weest met de portefeuille van Finan ciën, in welke kwaliteit hU ook als loco burgemeester is opgetreden. Ook de heer D. Hendriks, die evenals de heer J. Th. Balkesteln voor de C.H. Unie in de raad zitting heeft, maakte indertijd reeds deel uit van de noodgemeente- raad. Laatstgenoemde werd in Juli 1946 tot lid van de raad gekozen; zijn zittingsperiode is nog korte tijd onder broken geweest. NED. VER. E.II.B.O. Jaarvergadering der Leldse afdeling. De jaarvergadering van de Ned.. Verg E.H.B.O., afd. Leiden, gisteravond in „Liberty" gehouden, had zoals gewoon lijk een vlot en aangenaam verloop. Na een kort openingswoord van voor zitter J. P. Slegtenhorst werden de no tulen en ingekomen stukken behan deld. waarna een uitgebreid jaarver slag van de secretaris melding maakte van een voorspoedig 1948. Wij memoreren dat het ledental zich nog steeds in stijgende lijn beweegt, dat verschillende onderdelen alleen Inspecteur L. Duval f Gistermiddag is in het Diaconessen- huis na een korte ongesteldheid in de ouderdom van 75 jaar overleden de heer L. Duval, oud-inspecteur van po litie 1ste klasse te dezer stede:, uit welke functie hem op 1 October 1935 eervol ontslag werd verleend. De heer Duval begon zijn loopbaan op 16-jarige leeftijd als volontair bij de instructiebatterij te Arnhem. Na zijn op leiding te hebben voltooid, werd hij als korporaal geplaatst in Den Haag en vervolgens op zijn verzoek overgeplaatst bij het 2de regiment veldartillerie al hier, waar hij spoedig de rang van on derofficier behaalde. In deze functie werd hij achtereenvolgens gedetacheerd te Bergen op Zoom. en Den Haag, waar zijn voornaamste werk was het africh ten van jonge paarden. Een kolfje naar zijn hand! In 1908 ging de heer Duval over naar de politiedienst. Burgemeester De Rid der benoemde hem op 23 Februari van dat jaar tot adjunct-inspècteur 2de klasse. Na ongeveer twee jaar werd hij benoemd tot adjunct le klasse en circa drie jaar later tot inspecteur 2de klasse. Omstreeks 1918 volgde zijn benoemine tot inspecteur 1ste klasse en later werd hij chef van de uniformdienst, in welke functie hij tot zijn afscheid werkzaam is gebleven. De heer Duval was niet alleen uit hoofde van zijn werkkring bi) vële stad genoten welbekend, maar door zijn rus tig en bezadigd optreden onder alle om standigheden, zijn prettige gemoedelijk heid. waarmede hij de ergste heethoof den wist te kalmeren, bij talloos velen in onze gemeente ook uitermate gezien. Er was in de jaren 19081935 geen optocht, demonstratie, betoging of iets van dien aard denkbaar of de heer Du val ging aan het hoofd en zijn aanwe zigheid vormde steeds een hechte waar borg, dat het eindpunt in volmaakte orde zou worden bereikt. In de mobili satiejaren 1914'18, toen de benarde brandstoffen- en levensmiddelenpositie meermalen aanleiding gaf tot relletjes en opstootjes, behoefde de vierkante, iet wat gedrongen gestalte van inspecteur Duval maar ter plaatse te verschijnen om de gemoederen tot bedaren te bren gen Daarbij had hij een afkeer van ge weld; hij ging er trots op nooit in zijn bijna 30-jarige loopbaan bij de Leidse politie van zijn revolver of sabel te hebben gebruik gemaakt! Zijn aange boren gemoedelijkheid, mensenkennis, tact en juist aanvoelen van de omstand- digheden deden hem in alle situaties en er waren wel eens heel moeilijke 1 triumferen. Ten slotte dient nog vermeld, dat hij de eigenlijke oprichter is geweest van het koms bereden politie. Willen inspecteur Duval. Het was op zijn initiatief, dat in de woelige Novemberdagen van 1918 de po litie de beschikking kreeg over een 20- tal paarden van het 6de regiment veld artillerie f- sedert dien is dit korps ge handhaafd, ook wanneer het feestelijke aangelegenheden betrof, zoals o.a. bij de herdenking van Leiden's ontzet. De begrafenis zal geschieden as. Maandagmiddag om 2 uur nabij het „Groene Kerkje" te Oegstgeest. Verslag Enquête Commissie Regeringsbeleid 1940-'45 EERSTE DEEL VERSCHIJNT DEZE MAAND. Blijkens een prospectus van de Staats drukkerij kan in de loop dezer maand worden tegemoet gezien het eerste deel van het verslag der Parlemen taire Enquêtecommissie Regeringsbe leid 1940-'45. Het verslag zal bestaan uit twee boekdelen, te zamen meer dan 1000 pagina's tekst. Na een inleiding waarmede de enquête commissie de publicatie van de gehele reeks verhoren en verslagen inleidt volgt het verslag van de Commissie over het Militair Beleid 1939—'40. Het zal een beschrijving geven van de feitelijke gang van zaken, een uiteenzetting van de verschillende opvattingen en een conclusie der Oommissie. Aan dit deel zullen worden toegevoegd de bijlagen, briefwisselingen en staatsstukken, wel ke voor een goed begrip van het ver slag en de verhoren nodig zijn. Het verslag bestaat uit drie delen (A, B en C). Deel C bevat alle op het mili taire beleid betrekking hebbende ver horen. Besprekingen met Republikeinen werkten verhelderend j Mej. C. G Beenen alhier iV- noemd tot hoofd van de gemeentelijke kleuterschool „De Goudsbloem" te Gro ningen. dcor eendrachtige samenwerking tot goede resultaten kunnen leiden en een gezamenlijk optreden in en buiten Leiden de vereniging nog steeds I in aanzien zal doen stijgen, ook al zal de E.H.B.O.-Raad daarbij zijn daadwer kelijke medewerking moeten geven. De bestuursverkiezing had het vol gende resultaat: J. D. Slegtenhorst le voorzitter 'de heer Questroo had we gens drukke werkzaamheden bedankt); J. C. van Biezen le secr.; H. Brouwer, le penningmeester; H. v. d. Vos 2e voorzitter; mej. W. v. d. Wijngaard 2e sec.: H. van Nierop 2e penningm.; com missarissen mevr H. ds KruisWage- maker; W M. van Leeuwen en F. Fa- vier. Uitvoerig werd nadien gesproken over het zomerprogramma. Na een geanimeerde rondvraag volgde sluiting In de Steenstraat vond gistermid dag te 12.30 uur een aanrijding plaats tussen twee wielrijders. Een hunner kwam hierbij ten val en brak zijn lin keronderbeen. Door de E.H.D. werd hij naar het Academisch Ziekenhuis over gebracht. DE SFEER WAS AANGENAAM. De contactcommissie der B.F.O. is met een speciaal vliegtuig uit Banka te Batavia teruggekeerd. Bij hun aankomst alhier verklaarden de leden der commissie, na op Banka met de Republikeinse leiders van ge dachten te hebben gewisseld over de actuele politieke problemen, dat de uitwisseling der gezichtspunten, die in een zeer aangename sfeer heeft plaats gevonden, verhelderend heeft gewerkt. Met de commissie keerden mede terug de heren Leimena, Supomo, Darmase- tlawaai, Pringgodigdo en Sudjono. NEDERLAND AAN DE SPITS IN BEVOLKINGSTOENAME. (Van onze parlementaire rédacteur) In de afgelopen tien jaar is de Bel gische bevolking toegenomen met 50.000 zielen, de Nederlandse echter met niet minder dan een mlllioen, of twintig maal zoveel als onze partner in de Be nelux, aldus de heer Drees in de Eerste Kamer, tijdens mededelingen over de jongste Benelux-besprekingen. Passagierslijsten troepenschip Johan van Oldenbarnevelt Op onze bureaux Witte Singel 1 te Leiden en Kon. Wilhelminastraat 15 te Katwijk aan Zee liggen ter inzage de volledige passagierslijsten van het troe pentransportschip „Johan van Olden barnevelt", dat op 11 Febr. j.l. uit Tand jong Priok is vertrokken en Dinsdag 8 Maart as. in Amsterdam wordt ver wacht. Blijkens deze passagierslijsten keren met dit troepenschip de volgende militairen uit de omgeving van Leiden uit Indonesië naar Nederland terug- J. S. Vroege (Alphen). C. van Beelen en G. v. d. Bent (beiden Katwijk a. Zee). D. de Mooy (Katwijk a. d. Rijn), J. P. X. van Schle (Hazerswoude», Van Hage (Lisse), H. D. v. d. Kemp (Noordwi.ik- Binnen), A. G. den Haan en M. Loof (beiden Waddi^-vpp^* w Po-ceioor en J. L P. le Nob'? 'beiden Wassenaar) LEIDSE SMALFILMLIGA OP EXCURSIE. Gisteravond heeft een aantal leden van de Leidse Smalfilmliga een excur sie gemaakt naar de Sterrewacht, waar het gezelschap werd rondgeleid door de heer H. Kleibrink en het o.a. kennis nam van de nevelvlek in het sterre- beeld Orion en de planeet Saturnus. Aangezien de heldere hemel zich deze avond goed leende voor het doen van waarnemingen, hebben de aanwezigen een hoogst interessante excursie be leefd. welke werd gevolgd door de ver toning van de door de Franse sterren- kunri^e Lvot op?en°men film over de protuberansen van de zon. Schoonzoon met revolver gedood Op de laatste Carnavalsdag heeft zich In een woning aan dc Heidcbaan onder Roermond een familiedrama afgespeeld, dat de 25-jarige P. J. Cuy- pers het leven kostte, aldus de „Volkskrant". Het slachtoffer, dat by zijn 51-j. schoonvader inwoonde, in afwachting van zijn bijna gereed zijnde woning, had twist gekregen, waarna de schoonvader met een re volver enige schoten op hem loste, waaraan Cuypers vrijwel direct be zweek. De verhouding tussen beide families boterde al sinds geruime tijd niet. De toestand was zeer gespannen. Cuypers was lastig en maakte vaak gebruik van sterke drank. Op de avond van het misdrijf kwam het slachtoffer na de Carnavalsviering in beschonken toe stand in de ouderlijke woning, waar hij een woordenwisseling kreeg met zijn echtgenote, die een toevlucht bij haar ouders op de kamer had gezocht. Het slachtoffer sloeg enkele ruiten stuk en poogde zich toe-gang te verschaffen tot de kamer, waar zijn familieleden zich hadden verschanst. Hij vernielde de deur, waarop de schoonvader de scho ten loste met het droeve gevolg. AUTEUR VAN „DE TYRANNIE VERDRIJVEN" VRIJGESPROKEN. De rechtbank te Amsterdam heeft de auteur K. Norel, die zich in een hoofd stuk van het boekwerk: „De tyrannie verdrijven" op beledigende wijze over het optreden der Joodse landgenoten tijdens de bezetting zou hebben uitge laten, vrijgesproken. Klachten over pas sages in dit hoofdstuk: „Het drama der Joden", waren voor de Officier van Justitie aanleiding geweest voor een gerechtelijke vervolging en hij had een geldboete van 2.000 gulden geëist. De rechtbank was van oordeel, dat in het gewraakte hoofdstuk wel opmer kingen voorkwamen, welke in generali serende kleinerende toon waren gesteld, doch achtte vooral als deze passages ln verband met het gehele hoofdstuk worden beoordeeld de opzet tot het beledigen van Joodse landgenoten geenszins bewezen. SAMENSTELLING STADSI*ESTUURS- RAAD VOOR BATAVIA. De gouverneur van Batavia, Hilman Djajadlningrat, heeft 20 Indonesiërs, 6 Nederlanders, 5 Chinezen en 2 Arabieren benoemd tot lid van de stadsbestuurs- raad voor Batavia, die tot taak heeft, ten spoedigste verkiezingen te organi seren voor de gemeenteraad. Onder de benoemde Indonesiërs bevinden zich minstens 6 bestuursleden van de Bata- viase Federale partijen, die de vorige week. door middel van resoluties hebben geprotesteerd tegen de ondemocratische opzet van de voorlopige stadsbestuurs- raad, waarvan zij de omvang te gering achten voor de anderhalf mlllioen In woners van Batavia. In de raad zijn voorts verschillende republikeins ge zinde Indonesiërs benoemd. De Neder landse groep wordt voornamelijk ge vormd door Indische Nederlanders. De politieke verhoudingen in de nieuwe raad zullen echter eerst duidelijk wor den bij het optreden in het openbaar. KANS OP BERGING VAN DE „KOTAWICE" MINIEM. De ,3randaris" van de NZHRM heeft vanmorgen een vergeefse tocht gemaakt naar het wrak van de „Katotvlce". Er stond een zware zee en toen de red dingboot bij het wrak kwam waren de brug en de sloep reeds weggeslagen. Het was onmogelijk aan boord te komen. De kans, dat de kapitein zijn scheepspa pieren en het journaal nog zal kunnen bemachtigen is uitermate gering. BIJ hoog water komt het voorschip geheel onder water. De directeur van de Noord-Zuid-Hol- landsche Reddingsmaatschappij, H. Th. de Booy en de heer Doeksen achtten de kans op berging van het voorschip vrij wel uitgesloten. Eén luik zit nog vast. de anderen zijn weggeslagen. Het voorschip zakt langzaam weg en het achterschip met de mast ligt ongeveer 50 graden slagzij naar stuurboord. De 26 Polen raken niet uitgepraat over hun wonderbaarlijke redding: zij kunnen geen woorden genoeg vinden om hun koene redders te danken voor de schier bovenmenselijke prestatie. Als de zee kalmer is zal de „Brandarls" opnieuw een poging doen het schip te bereiken en de scheepspapieren en het anker van de reddingboot, dat op het dek is ge slingerd, te bergen. JAAR GEËIST TEGEN DIRECTEUREN AMSTERDAMSE DROOGDOK MU. Hedenmorgen is voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam de, zaak voortgezet tegen de 69-jarige, thans ge- pensionneerde directeur van de N.V. Amsterdamse Droogdok Maatschappij, de heer Pieter Ruurd Fennega uit Am sterdam en de 59-jarige nog in functie zijnde directeur van deze maatschappij, de heer Adriaan Mattheus Versluys uit Amsterdam. De zaak was wegens het uitgebreide getuigenverhoor tot twee maal toe aangehouden. Vandaag hield de procureur-fiscaal, mr A. H. van de Veen. zijn requisitoir. Hij achtte de opzet tot hulpverlening aan en bevoordeling van de viiand be wezen en zeide, dat dit geen collabora tiezaak zou zijn. indien het element van vrijwilligheid niet ter sprake zou zijn ge komen. Hij geloofde niet aan overmacht, waaraan de verdachte zegt tijdens de oorlog te hebben blootgestaan. Hij eiste ten slotte tegen leder der verdachten een gevangenisstraf voor de tijd van anderhalf jaar met ontzetting uit de kies- en openbare rechten, als- "mede uit het recht om een leidende functie te bekleden in het scheepsbouw- of scheepsreparatiebedrijf voor de tijd van 10 jaar. Na het requisitoir werd begonnen met de pleidooien. DE MACHT DER ADVERTENTIE. Enkele dagen geleden heeft de 24- jarige Nederlandse schilderes Cock van Gent, die de aanzegging van het im migratiebureau had gekregen, dat zij de V.S. moest verlaten en terugkeren naar Nederland, indien zij niet in haar eigen onderhoud kon voorzien, een ad vertentie gezet, waarin zij voor 240.000 gulden haar linker oor te koop aanbood om zich zonder financiële zorgen aan het schilderen te kunnen wijden. Thans heeft zij iemand gevonden, die belangstelling heeft voor haar kunst, zij het niet voor haar oor. Marjoria Plant, eigenares van een hotel te Santa Monica in Californië, heeft zich bereid verklaard de carrière van mej. Van Gent te verzorgen op voorwaarde, dat zU in haar hotel muurschilderingen maakt. INTERNATIONAAL DAMES HOCKEY PROGRAMMA. Het internationaal programma van het Nederlands dameshockeyelftal ziet er als volgt uit: 19 Maart Amstelveen: Nederland- Frankrijk; 26 Maart Dublin: Ierland— Nederland: 1 Mei Brussel: België Nederland. SYSTEMATISCHE SABOTAGE IN NOORD-FRANSE MIJNEN? Volgens de „Figaro" wordt in de mij nen van Noord-Frankrijk een systema tische sabotage-actie gevoerd. Het blad noemt verschillende voor beelden. Naar yerluldt zijn de directeu ren der Franse nationale steenkolenmij nen gisteren naar Parijs ontboden voor een speciale bijeenkomst om de toestand te bespreken. SPAAK VOORSTANDER RONDE TAFELCONFERENTIE TUSSEN NEDERLAND EN INDONESIË. De Belgische premier en minister van Buitenlandse Zaken Paul Henri Spaak, verklaarde hedenochtend dat de Bel gische regering bereid is de Nederlandse politiek te ondersteunen, welke bestaat in het houden van een ronde-tafelcon ferentie met de Indonesische Republi keinen en Federalisten, teneinde tot een snelle overdracht van de souverelniteit aan een nieuwe Indonesische regering te geraken, die dan belast zou worden met uitschrijven van verkiezingen in de loop van dit jaar. STAKING DOODGRAVERS TE NEW YORK. De katholieke aartsbisschop van New York, kardinaal Spellman, zal zich vandaajg, aan het hoofd van een hon derdtal seminaristen, naar de New Yorkse .begraafplaats begeven om daar grafkuilen te gTaven ter vervanging van de stakende doodgravers. 300 bij de vakverenigingen aangeslo ten doodgravers van de Golgotha-be- graafplaats te New York en van een andere begraafplaats in de omgeving zijn in staking gegaan, omdat zij de vijfdagenweek eisen tegen hetzelfde loon dat zij thans voor zes dagen ont vangen. De kardinaal heeft aan de pers verklaard, dat hij tevergeefs invloed had trachten te oefenen op de stakers en hij heeft er aan toegevoegd, dat de vakvereniging van het C.I.O., waarbij de doodgravers zijn aangesloten, onder „communistische invloed" staat. HET JA-WOORD IN EEN PARLEMENTSZITTING. Tijdens de zitting van het Huis van Afgevaardigden van de Staat Idaho (VB.) heeft een ongewoon incident plaats gegrepen, dat zeker zijn weerga niet kent in de geschiedenis van het parlement. De afgevaardigde Eugene Snow be klom het spreekgestoelte en richtte zic.i na de gebruikelijke plichtplegingen rechtstreeks tot een van zijn vrouwe lijke collega's, miss Edith Miller. Tot grote verbazing van de aanwezige par lementsleden, die meenden dat Snow een uiteenzetting zou geven over de plaatselijke vraagstukken, zette hij, zonder zijn ernst te verliezen, aan miss Miller de talrijke redenen uiteen, d.e hem er toe gebracht hadden zijn lielde te verklaren en haar hand te vragen. Miss Miller stond blozend op en sta melde het „ja"-woord, dat begroet werd door eenparige ovaties. WIJZIGINGEN IN AMERIKAANSE REGERING? Volgens de „New York Times" doen te Washington geruchten de ronde, dat James Forrestal, de Amerikaanse mi nister van defensie, zal aftreden. Vol gens de „Daily News" heeft president Truman het ontslag reeds aanvaard Het aftreden van Kenneth Royall de Ame rikaanse minister van het leger, zou eveneens in de naaste toekomst ver wacht kunnen worden. Als opvolger van Forrestal wordt Louis Johnson, voormalig bevelhebber van het Amerikaans legioen genoemd. Volgens de „New-York Times" ver wacht men. dat Forrestal tot 1 Mei in functie blijft, tenzij de president toe geeft, aan de druk, die sommige poli tieke kringen op hem uitoefenen. De sohade. die door de overstro mingen te Oostende in de afgelopen da^en is aangericht, wordt op fr 25 millioen geschat. Jean Michel Henri Chauvel, secre taris-generaal van het ministerie voor buitenlandse zaken, ls als opvolger van Alexandre Parodl benoemd tot perma nent afgevaardigde van Frankrijk in de Veiligheidsraad.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 3