Fantast met dictatoriale bevoegdheden gearresteerd Valse voorspiegelingen van een „cfcief-presiderct" Met een enkel woord RECHTZAKEN Kerkelijk Leven Officiële publicatie DONDERDAG 3 MAART De Britse luchtmacht Engeland werkt thans aan de ont wikkeling van verschillende typen bom menwerpers met straalaandrijving, wel ke een „buitengewoon grote capaciteit foebhen," zo heeft de onderstaatssecre taris voor buitenlandse aangelegenhe den, lord Henderson, in het Lagerhuis medegedeeld. Hij gaf hiermede ant woord op een verzoek van lord Temple- wood, een oppositie-lld, de R.A.F. te versterken met het oog op de verdedi ging, de Westeuropese Unie en de At lantische veiligheid. Henderson voegde hieraan tce, dat Engeland reeds de beste gevechtsvlieg tuigen met straalaandrijving ter wereld bezat. Gevraagd naar de geheimhou ding, zeide Henderson, dat de Duitse geheime dienst een uitgebreid gebruik (had gemaakt van statistieken der Brit se luchtmacht, „Wij wensen thans niet een gelijksoortig present aan enige ons onvriendelijk gezinde mogendheid te geven." Templewood, vroeger minister voor de Luchtvaart, had voorgesteld een lucht macht op te bouwen van 180 tot 200 eskaders. Met 'n dergelijke luchtmacht zou West-Europa „een zuoht van ver lichting slaken". Het proces te Sofia BEVIN ZAL GEEN OORLOG VERKLAREN. De rechtband te Sofia is begonnen met het verhoor van de getuigen k charge in het proces tegen de 15 pro testantse geestelijken, die beschuldigd worden van spionnage. Er moesten 44 getuigen gehoord worden, maar de aan klager wees er 42 terug. Morgen zal de aanklager beginnen met zfjn requisitoir. Ook enige getui gen a décharge zijn reeds gehoord. De uitspraak zou Maandag of Dinsdag ver wacht kunnen worden. De Britse minister van Buitenlandse Zaken heeft in het Lagerhuis ver klaard, dat hij aangaande de arrestatie van de 15 Bulgaarse dominees en het proces tegen hen niet meer kan doen dan hij reeds gedaan had. „Ik protesteer voortdurend tegen dit soort gedragin gen zeide hij, Op de vraag, of de laatste berichten er niet op wijzen, dat de predikanten aan physieke mishandeling zijn onder worpen, zeide Bevin, dat hij niet wist hoe „de behandeling werkte". Het conservatieve lid Keeling zeide, dat kardinaal Mindszenty èn aartsbis schop Stepinac reeds „lang in de ge vangenis waren" en hij vroeg of dit voor onbepaalde tijd zo zou blijven. „Wilt u voorstellen, dat wij de oorlog verklaren?" vroeg Bevin. „Dat zal ik toch niet doen". De vrede met Oostenrijk „Ogen, die open gingen1 De 25-j. Robert Th. F. Lombert, „chief-presidcnt" van de Ver. Parti culier Initiatief tot het doen van charitatieve werken, is door de Rijks recherche gearresteerd en opgesloten In het Huis van Bewaring te Rotter dam. Zoals men zich zal herinneren is deze vereniging onlangs failliet verklaard. Er bestaat een nauw verband tussen dit faillissement en de arrestatie van L. DE SOVJETS ACHTER DE ZUID- SLAVISCHE EISEN. Tijdens de gisteren gehouden bijeen komst van de plaatsvervangers der mi nisters van buitenlandse zaken, die be last zijn met het opstellen van een ont- werp-vredesverdrag voor Oostenrijk, gaf de Sovjet-russische afgevaardigde Za- roebin „in beginsel" zijn volledige steun aan de door de Joegoslavische afge vaardigde in de loop van de vorige week ingediende compromis-eisen ten aan zien van Oostenrijk. De vertegenwoordigers van Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten dron gen er op aan spoed te betrachten met de bespreking van het probleem der Sloveense minderheid in Karinthlë. Zij wilden dit vraagstuk van een practlsch standpunt uit behandeld zien, waarbij uitgegaan diende te worden van het volkenkundige aspect en van de belan gen der betrokken bevolking. Zaroebln wilde eerst een verduidelij king zien van de houding der Westerse mogendheden ten aanzien van een her ziening van de Oostenrijks-Joegoslavi sche grens, zoals deze in de Joegoslavi sche compromis-voorstellen wordt ge- eist. De Britse en Amerikaanse afgevaar digden verklaarden, dat geen bewijsma teriaal was overgelegd, dat een veran dering van de bestaande grens zou rechtvaardigen. De Amerikaanse afgevaardigde Reber achtte de bestaande waarborgen voor de Sloveense minderheid in Oostenrijk ook voor de toekomst onvoldoende. Maatre gelen in algemene zin, die ten doel had den de culturele en economische ont wikkeling van de Sloveense bevolking te waarborgen, zouden evenwel zijn in stemming hebben. Hij werd hierin door de Britse afgevaardigde Marjorlbanks bijgevallen, Zaroebin verklaarde het er niet mee eens te zijn, dat het verlenen van auto nomie aan de Slovenen onrust in Oos tenrijk zou verwekken. Hij noemde in dit verband de Sovjet-unie. binnen wier grenzen zich autonome gebieden be vinden. waarin de bevolking in de ge legenheid is haar cultuur op te bouwen, in overeenstemming met haar tradities en verlangens. De Franse afgevaardigde Berthelot was van mening, dat, de positie van de minderheden in Oostenrijk niet ten volle kon worden vergeleken met die in de Sovjet-unie. GEHEIMZINNIGE VERDWIJNINGEN IN ENGELAND. De Britse politie, die een onderzoek instelt naar de moord op een rijke weduwe van 69 Jaar, heeft de dossiers over 5 andere vermiste personen weer te voorschijn gehaald ln verband met een onderzoek, dat een van de sensa tioneelste serie misdaden van deze eeuw in Engeland zou kunnen onthul len. De weduwe, mevrouw Olive Durand Deacon, verdween 12 da^en geleden uit haar hotel in Londen. Detectives von den gisteren sporen van menselijke res- t°n op een fabrieksterrein te Crawley (Sussex). Doordat de politie vaten met een of ander zuur op het terrein aantrof, is bij haar het vermoeden gerezen, dat het lichaam van mevr. Deacon in een zuur-bad werd vernietigd. Het vinden van levensmiddelenkaarten in de buurt was aanleiding voor Scotland Yard om de gevallen van drie andere rijke vrou wen, die het vorig jaar zonder 'n spcor verdwenen, opnieuw in behandeling te nemen. De dossiers over twee vermiste mannen werden ook bestudeerd. De verdwenen weduwe werd het, laatst ge zien. toen zij het hotel verliet om de 39-jarige John Haigh te ontmoeten in een groot, warenhuis. Zij zouden beiden ean bezoek brengen aan een fabriek in Sussex, waarvan Haigh directeur is om een gesprek te voeren over een idee van mevr. Deacon om nagels van plas tic voor vrouwen te maken. Volgens TT~'gh wa« zij niet komen opdagen. Hi) eehter in staat van beschuldiginr gesteld. IN PRIESTERKLEDING. Reeds in zijn prille kinderjaren bleek de „chief-president" te beschikken over een grote fantasie. Het clubje vriendjes, waarmede hij soldaatje speelde, wilde hij, gesteund door zijn vader, maken tot een grote vereniging. Dat, lukte toen niet. Eerst veel later, in 1943, kwam in Den Haag een dergelijke jeugdvereni ging tot stand. De leden heetten naar hun leider „Robertisten". „Vivat Robert" was hun strijdkreet! In die tijd liep Robert in priesterkle ding rond. Hij had daarvoor toestem ming verkregen, om aan de arbeidsin zet te ontkomen Deze kleding beviel hem echter zo goed, dat hij er na de bevrijding niet van kon scheiden. Hij besloot priester te worden, niet een doodgewone" doch een als Henri de Greeve. Toen een zodanige opleiding niet bleek te bestaan, besloot hij een privé-opleiding te volgen. Hij verhuisde naar Helden-Panningen, waar een gees telijke hem eenmaal per week les gaf, VERZINSELS. Verschillende acties werden georgani seerd en men verzamelde o.m. aarde werk en dekens om onder oorlogsslacht offers te verdelen. De politie onder zoekt thans, waar de toen ingezamelde voorwerpen zijn gebleven. Van kerkelijke zijde kreeg Robert bevel de priesterkleding af te leggen. Hij kwam in contact met een notaris te Maastricht, die hij door zijn fantasti sche verhalen warm wist te maken voor zijn sociaal werk. Deze notaris was van oordcel, dat de sociale liefhebberijen van Robert en de zijnen moesten opgevangen worden in een vereniging, die rechtspersoon lijkheid zou bezitten. In verrassend korte tijd kwam de Koninklijke goed keuring af. Robert werd „chief-pre sident" (voor het leven benoemd) en kreeg dictatoriale bevoegdheden. Alle bestuursleden moesten in handen van Robert een eed afleggen, dat zij nooit zouden spreken over de punten, wel ke in bestuursvergaderingen bespro ken werden. Een normale boekhou ding werd niet gevoerd. Wel een z.g. „Amerikaanse", waardoor alle con trole van buitenaf onmogelijk was. WEER EEN PLAN. In Robert's brein was intussen weer een ander fantastisch plan gerijpt. Niet alleen Nederland doch ook de Overzeese Gebiedsdelen hij dacht vooral aan Curasao moesten door P.I. bewerkt, worden. Door zijn grote overredings kracht en welbespraaktheid wist hij wederom invloedrijke personen voor zijn plannen te winnen. Hij kreeg o.m. me dewerking van het. ministerie van Overzeese Gebiedsdelen en van dr Da Costa Gomez en de heer Eman, verte genwoordigers van de 'Nederlandse An tillen bij de Nederlandse regering. Cura- Caose studenten in Nederland werden warm gebraakt voor de plannen, evenals R.K. geestelijken in Nederland, die re laties hadden in Curasao. Alles scheen goed te gaan. De notaris was er nog ln geslaagd dokter Hoffmann uit Nijmegen voor de plannen van P.I. te winnen, die, gelijk indertijd gemeld, zijn practljk verkocht. Hij en anderen vertrokken per K.L.M. naar Curasao. De notaris was op het laatste moment verhinderd daar er Mondhygiëne Elke poetsing met If l/Wwii Elke poetsing Is een ware londwatiing. (Adv.) De „kleine blokkade" te Frankfort Maarschalk Sokolofsky, de Sovjet- russische militaire gouverneur in Duits land, heeft de „kleine blokkade" door de Amerikanen van de Sovjet-russische repatriëringsmissie te Frankfurt „on wettig" genoemd en de Amerikaanse militaire autoriteiten in Duitsland be schuldigd van „provocatief optreden „Terwijl de Amerikaanse militaire autoriteiten de repatriëring van 116.000 Sovjetburgers uit de Amerikaanse zone verhinderen, aldus de verklaring van Sokolofsky, hebben zij ook reeds Sovjet burgers er toe gedwongen te emigreren naar een aantal Europese landen, naar Canada en Zuid-Amerika, en deze men sen veroordeeld tut schande en demo ralisering". Gisteravond bracht, de bevelhebber der militaire Sovjet-missie, kolonel La- zaref. een bezoek aan de plaats van de „kleine blokkade". Hij vroeg kolonel Wood of het mogelijk zou zijn water voor de acht in het gebouw verblijvende Russen te verstrekken. Kolonel Wood zeide het verzoek van.de hand te' heb ben gewezen, daar het leveren van wa ter niet overeenkomstig zijn instructies was. Toen hij in het gpbouw was, zaten de acht Russen bij elkaar en zongen in het donker Russische volksliederen. Het huis van de Sovjet-missie stond als een donker >eiland in de verlichte straat. Af en toe za°: men het flikkeren van een kaars. Men scheen hiermee echter zuinig om te gaan. hetgeen een tegenstelling vormde met, de felle ver lichting op de voorafgaande avonden. ORKAAN RICHTTE SCHADE IN SOVJET-ZONE AAN. De hevige orkaan, die Dinsdag over Duitsland heeft gewoed, heeft in de gehele Sovjet-zone, voornamelijk aan de kusten van de Oostzee, ernstige schade aangericht. Op vele plaatsen zfjn telefoonleldingen gebroken. Bomen en telegraafpalen zijn uitgerukt en op de spoorrails eeslingerd. zodat het spoorverkeer vertraging opliep. In de havens aan de Oosi.zee Is de toestand ernstig. De bevolking van Warnemunde moest gedeeltelijk ge- evacueerd worden. Naar deze stad wer den noodtreinen gestuurd Te Wismar stonden alle haveninstallaties onder water. Te Rostock heeft de orkaan de daken der opslagplaatsen afgerukt, waar aanzienlijke hoeveelheden suiker en graan waren opgeslagen. wegens een belastingschuld van f. 295.000 conservatoir beslag op zijn vermogen was gelegd. KOELE ONTVANGST OP CURACAO. Enige dagen voor het vertrek stuurde het Centraal Archief en Inlichtingen bureau inzake Maatschappelijk Hulp betoon een rapport over P.I. aan de secretarissen van Armenraden in Ne derland, waarin contact en samen werking met deze vereniging ten sterkste werd ontraden. De Neder landse Bank kreeg argwaan en van kerkelijke zijde werd een waarschu wing gezonden naar de gouverneur van Curasao. Toen P.I. dan ook op Curasao aankwam, wachtte haar daar in plaats van juichend welkomgeroep koele gereserveerdheid bij officiële instanties. De Nederlandse bank weigerde meer geld over te maken dan f. 30.000. De „chief-president" vertrok weer naar Nederland,om deze zaak te Rege len, doch slaagde daar niet in. De Pro cureur-Generaal van politie op Curaqao dwong toen het gezelschap rechtsom keert, te maken en begin Juni was men weer thuis. NIET ALLEEN SOCIAAL WERK. Op het vliegveld Schiphol werd de notaris wegens malversaties in zijn eigen practljk gearresteerd. Dokter Hoffmann en de anderen, die de voorspiegelingen van de chief-president en het bestuur geloofd hadden, gingen de ogen open. Dokter Hoffmann diende toen een aan klacht wegens oplichting in. Men is thans tot de arrestatie van de chlef- presldent overgegaan. De politie heeft aanwijzingen, dat verschillende be stuursleden van P.I. andere bedoelingen hadden als alleen sociaal werk te verrich ten op Curasao. De „chief-president" wordt beschouwd als de auctor-intel- lecjualis. Het Congres der Europese Beweging VISIE DER NEDERLANDSE DELEGATIE. (Van onze Haagse Redacteur). Enige leden van de Nederlandse de legatie. die ons land vorige week op de bijeenkomst van de Internationale Raad der Europese Beweging vertegenwoor digden, hebben gistermiddag te Den Haag met een aantal vertegenwoordi gers van de pers van gedachten gewis seld over de resultaten van het Brus sels congres. Prof. dr H. Brugmans, leider van de Nederlandse delegatie, gaf een toelich ting op het charter van de Europese politiek, zoals dit te Brussel door het congres werd opgesteld, en mr H. R. Nord en mej. dr Marga Klompé lever den commentaar op de aanbevelingen van het congres inzake het cp te rich ten Europese gerechtshof ter bescher ming van de rechten van de mens. Het meest op de voorgrond tredende principe ligt in de aanbeveling van het congres, dat vertegenwoordigers in de Europese Assembleé zullen moe ten worden aangewezen door de par lementen en niet door de regering, gelijk door Engeland op de jongste conferentie van de Ministers van Buit. Zaken der vyf Westeuropese landen te Londen is geëist. Ondanks de Britse invloed in de Raad der Europese Beweging kan men hier dus spreken van een overwinning der continentale gedachte op de engere Britse houding. Op verzoek van de Nederlandse dele gatie is in de economische paragraaf van de politieke principes de samen werking met de organisatie van het Europese herstelplan nadrukkelijk ver meld. Uitvoerig werd gesproken over de vraag of de oprichting van een Euro pees Gerechtshof ter bescherming van een aantal principiële reohten van de mens noodzakelijk zou zijn. De Neder landse delegatie meende van wel. Zij stelt zich op het standpunt, dat vooral aan de toekomst moet worden gedacht en dat zulk een Hof wanneer des- zelfs competentie eenmaal door de sta ten is erkend zal kunnen bijdragen tot oplossing van minderheidsproble- als de affaire Dreyfus. Nieuwe Nederlandse gezant te Havanna Naar wij vernemen is dezer dagen de benoeming te verwachten van mr H. Daniels, ambassaderaad te Brussel, tot Nederlands gezant te Havanna. EXTRA NIWIN-BOEKENINZAMELING VOOR MILITAIREN. Ten bate van de militairen in Indo nesië zal de Ni win deze maand een extra inzameling houden van boeken en tijdschriften. Lectuurzendingen tot een maximumgewicht van twee kilogram kunnen bovendien portvrij worden op gezonden aan de B.ARK. te Den Haag. Naar een betere schatting van de varkensstapel AANTAL FOKZEUGEN STERK STIJGEND. Blijkens de September- en December tellingen 1948 van de varkensstapel is het aantal fokzeugen sterk stijgende. De verwachting is gewettigd, dat in het tweede halfjaar 1,5 millioen varkens (incl. huisslachtingen) voor de vlees voorziening ter beschikking zullen ko men, aldus het ministerie van Land bouw. De overheid stelt zich voor, door mid del van het nemen van maandelijkse steekproeven een inzicht te krijgen in het aantal aanwezige varkens en de dek kingen bij de beerhouders. Hierdoor zal het mogelijk zijn de grootte van de varkensstapel bij bena dering maandelijks te bepalen, dus met veel kleinere tussenpoos dan bij de eigenlijke tellingen het geval is. Daartoe zal aan 2.000 varkenshouders in Nederland worden gevraagd in de loop van deze maand en verder op de eerste dag van elke volgende maand de omvang van hun varkensstapel op te ge ven aan de Provinciale Voedselcommis- saris. Naast het verzamelen van deze gege vens zal eveneens deze maand aan 200 beerhouders worden verzocht van dag tot dag een lijst bij te houden van de dekkingen van hun beer (en) en deze lijst maandelijks aan de Provinciale Voedselcommissarls te zenden. Dr Samuels eist f 100.000 schadevergoeding Dr J. Samuels uit Amsterdam, over wiens methode voor de genezing van kanker dezer dagen een rapport is ge publiceerd, samengesteld door een commissie onder voorzitterschap van dr J. J. Brutel de la Rivière, deelt ons mede, dat hij zijn advocaat opdracht heeft gegeven dr Brutel de la Rivière strafrechtelijk te doen vervolgen en van hem een schadevergoeding wan f. 100.000.- te eisen wegens de in het rapport voorkomende zinsnede, ..dat geen enkele patiënt, bij wie de diag nose kanker met voldoende zekerheid is gesteld, muzen Is." Dr Samuels voert aan, dat deze ge volgtrekking tot stand is eekomen door dat de door hr;n genezen verklaarde pa tiënten geweigerd hebben zich door dr Brutel de la Fivière te laten onderzoe ken. (Wij tekenen hierbij aan, dat dr Samuels onmogelijk zijn advocaat op dracht kan verlenen dr Brutel de la Rivière strafrechtelijk te doen vervol gen. Hoogstens kan dr Samuels zijn advocaat opdracht geven bij de Officier van Justitie een verzoek in te dienen om tegen dr Brutel een strafrechtelijke vervolging in te stellen. De Officier kan daartoe al dan niet aanleiding vinden en er al dan niet toe overgaan. Wél kan dr Samuels uiteraard middels zijn advocaat dr Brutel civielrechtelijk aan spreken en daaraan de eis van een schadeloosstelling verbinden. Red. „L.D.") JACHT OP DIEF VAN f. 1.0(10,— Een Amsterdamse kunsthandelaar kocht gistermiddag in de Ferdinand Bolstraat te Amsterdam bij een siga renwinkelier cigaretten. Hij liet daar zijn portefeuille met een inhoud van f. 1.000.liggen, dcch bemerkte dit pas toen hij weer in zijn zaak was. Hij belde onmiddellijk de sigarenwin kelier op, en dsze vermoedde dat een békende klant de portefeuille had mee genomen. De man was overhaast ver trokken. Het vermoeden bestond, dat deze man met de trein de stad zou verlaten, hetgeen bevestigd werd bij in formatie te zijnen huize. De wachtcommandant van een poli- tieposfchuis werd gewaarschuwd en ook de radio-autodienst wrerd ingeschakeld. Kunsthandelaar en sigarenwinkelier stapten in een pclitie-auto en reden pijlsnel naar het Centraal Station. De trein was reeds vertrokken, waarop de stationschef het Amstelstation opbelde, waar men de trein staande hield. Het lukte hierop inderdaad de dader, een 49-jarige boekhouder, aan te houden. Hij had de f. 1.000,— nog in zijn zak. AANVULLENDE LENING VOOR NEDERLAND VAN 49Yi MILLIOEN DOLLAR. De Amerikaanse bank voor in- en uitvoer heeft mededeling gedaan van het ondertekenen van een aanvullende overeenkomst met. het Koninkrijk der Nederlanden betreffende een aanvullen de lening voor de Nederlandse regering van 49.500.000 dollar. Deze aanvullende lening vertegenwoordigt dat bedrag van de ECA-toewljzing. hetwelk aan Neder land op leningsbasis ter beschikking zal worden gesteld ten behoeve van het moederland gedurende het eerste kalen der-kwartaal van 1949. INZET DER COLLECTIEVE ISRAËL-ACTIE. Op 1 Maart jl. is niet alleen in ons land, maar internationaal een actie ge start, die de naam draagt: collectieve Israël-actie en die tot doel heeft <>ver de gehele wereld eeourende de komende 4 maanden gelden ln te zamelen voor hulp aan de staat Israël. CONFERENTIE VAN SOCIALISTISCHE PARTIJLEIDERS TE BAARN. Socialistische partyleiders uit tien Europese landen zullen bijeenkomen op een conferentie, welke 13 Mei a.s. zal beginnen in het Astoria Chalêt te Baarn. Regelmatig worden zulke conferenties gehouden door het comité voor interna tionale socialistische samenwerking, „ComLsco". in de verschillende West- Europese landen. l adv. Bestrijding „beeldromans" door goede jeugdlectuur THANS 7200 VRIJWILLIGERS VOOR RESERVE-POLITIE. Wij ontlenen aan de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer betref fende de begroting van Binnenlandse Zaken dat het vraagstuk van de ver schijning van de z.g. beeldromans van een bepaalde soort, waarvan een on gunstige invloed op de jeugd uitgaat, een onderdeel is van« het algemene jeugd- vraagstuk. dat de bijzondere aandacht van de minister van O., K. en W. heeft. De vraag, of en zo ja, op welke wiize de verkrijgbaarstelling van deze lectuur kan worden tegengegaan, is bij de minister van Justitie nog in beraad. Ook hier zal naar zijn mening moe ten worden getracht een oplossing in positieve zin te vinden, n.l. door een krachtige actie te voeren voor goede jeugd- en volkslectuur. Het is de mi nister bekend, dat zijn eerstgenoemde ambtgenoot voornemens is, zich om trent de maatregelen, welke ter zake kunnen worden trenomen, te doen ad viseren door een in te stellen com missie inzake lectuurvoorziening. BUITENLAND De kerken in Canada en de Verenigde Staten hebben een millioen dollar aan het fonds voor de stichting van een christelijke universiteit ln Japan toegezegd. Het fonds zal ln totaal 10.000.000 dollar bedragen. De universiteit zal ln Mitakaml- taka. 25 kilometer ten Westen van Tokio worden gebouwd. De voorzitter der Chinese communis tische partij. Mao Tsjetoeng beeft aan de president LI Tsoen Jen, beloofd, dat de communistische vredesafvaardlglng na 15 Maart vla de radio zal mededelen op welke laats de vredesonderhandelingen kunnen egonnen worden. Mllos Vranko.vic, student en leider van een organisatie, die als een „Tsjetnlk"- organlsatle werd bestempeld, ls te Bel grado tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld op een beschuldiging van samen zwering ter omverwerping van het bewind van Tito. Acht andere leden van zijn organisatie werden veroordeeld tot gevangenisstraffen van 4 tot 20 jaar. Prof. Ernst Reuter, burgemeester van VVest-Bcrlljn. heeft een uitnodiging aan vaard voor de bijeenkomst van Amerikaan se burgemeesters, die 21 Maart te Washing ton begint. Het communistische Kamerlid Ray mond Dlspv heeft bij het bureau van de Belgische Kamer een verzoek tot een Inter pellatie tegen Spaak Ingediend „betreffen de de voor de vrede gevaarlijke redevoe ringen van de Belgische premier tijdens het Europese congres te Brussel. De Franse ministerraad heeft het ministerie van voedselvoorziening opge heven. wat een belangrijke stap naar het einde van de voedseldistributie in Frank rijk is. Het beschermlngs- en waarschuwings systeem met behulp van radar, is bij de jóngste manoeuvres der Amerikaanse vloot ln ae Caralblsche Zee mislukt, zo wordt ln bevoegde kringen van de Amerikaanse marine vernomen. Dit zou te wijten zijn aan het gebrek aan ervaring van de opera teurs. die zich zouden hebben laten be ïnvloeden door de alumlnlumblaadjes. welke door de aanvallende vliegtuigen werden uitgeworpen. BINNENLAND Prof. dr Willem van Hoogstraten, die jarenlang het orkest van het Salzburger Mozarteum heeft geleld, ls benoemd tot dirigent van het Phllharmonlsch Orkest van Stuttgart, Het ln de oorlog zwaar beschadigde gemeentehuls van Drunen, dat reeds ge heel ln de steigers stond voor restauratie, ls door de storm grotendeels vernield, doordat de gevel aan de Noordzijde naar beneden ls gekomen. Er was slechts een licht gewonde. Wat er met het gebouw gaat gebeuren is nog niet bekend. Met betrekking tot de kwestie van de gehuwde ambtenares zij medegedeeld, dat de instelling van een commissie, wier taak het zal zijn dit vraagstuk na der te bezien, in een vergevorderd sta dium verkeert. De minister deelt de door verscheidene leden uitgesproken hoop. dat het door de werkzaamheid van het nationaal In stituut Steun Wettig Gezag mogelijk zal blijken de medewerking van alle groepen der bevolking, die op het behoud van on2e volksvrijheden en onze democrat! sche instituten nrijs stellen, te verkrjj gen. Voor een behoorlijke uitrusting van de reserve-politie zal worden zorggedra gen. Voor de reserve--Rijks- en gemeen tcpolitie hebben zich tot nu toe on geveer resp. 4000 en 3200 vrijwilligers gemeld. Voor de Nationale Reserve be droeg het aantal aanmeldingen 1800. De „Rapid II" liep op het strand HET WRAK VAN DE „KATOWICE" Om half twee vannacht is de sleep boot „Holland" van de rederij Doeksen naar Terschelling teruggekeerd. De be manning van de „Karen Toft" had tij dens het slepen kans gezien de machi nes weer zodanig te herstellen, dat het schip zonder gevaar kon trachten op eigen kracht Malmö te bereiken. De sleepboot „Oceaan" eveneens van de firma Doeksen bracht gisteravond laat de Hast 4 veilig in de haven van Den Helder. Zowel de „Holland" als de „Oce aan" zijn thans bezig te ravitailleren en zijn vanmorgen naar de „Rapid II" gevaren, die gisteren bij Schiermonnik oog hoog op het strand is gelopen. Men hoopt het schip los te kunnen sleperu De „Brandarls" heeft vanmorgen op verzoek van de kapitein van de „Kato wice" een tocht naar wrak het gemaakt. Een klein gedeelte van de brug steekt nog boven water uit en de kapitein zou proberen of hij nog iets van de scheeps papieren kon redden. Gisteravond is een Britse sleepboot uitgevaren om assistentie te verlenen aan de 476 ton metende Nederlandse coaster „Oleum", die per radio had ge meld, dat hij ter hoogte van Yarmouth za.in schroef had verloren. De positie van de „Oleumafkomstig uit Rotter dam werd opgegeven als in de nabij heid van een lichtschip, tien mijl uit de kust. Nader vernemen wij dat de Britse sleepboot „Richard Lee Barber" het schip hedenmorgen vroeg de haven van Great Yarmouth heeft binnengesleept. Door voortdurende sneeuwbuien was het zicht tijdens deze tocht vaak slecht. De heer Hermans over Rijksvoorlichting TE VEEL ORGANISATIE? (Van onze Haagse redacteur). In een bijeenkomst van het Contact centrum te Den Haag sprak gisteravond over de „Rijksvoorlichting" de heer H. Hermans, secretaris van de premier en voorzitter van de Voorlichtingsraad, die bestaat uit de perschefs der diverse mi nisteriële departementen. De heer Her mans heeft, gelijk gemeld, zo juist be zoeken gebracht aan de Overzeese Ge biedsdelen met de opdracht om na te gaan hoe de voorlichting binnen de komende Nederlands-Indonesische Unie ware te organiseren. Hij gaf hieromtrent zijn zienswijze, er aan toevoegende niet te weten in hoeverre zijn voorstel len zouden worden aanvaard. Daar hij intussen wordt gedoodverfd als de toe komstige leider van de komende „Unie voorlichting" de functie van secre taris van de minister-president zou worden opgeheven is zijn visie van te meer belang. Verschillende aanwezi gen, Journalisten en voorlichtings ambtenaren. vonden zijn voorstellen lijdende aan te veel organisatie en traden in een geanimeerde gedachten- wisseling. INBREKERSBENDE GEARRESTEERD Gedurende de laatste maand werd Delft onveilig gemaakt door een inbre kersbende. Thans is de recherche er in geslaagd een negental inbraken op te helderen en vier vrouwen en twee man nen in arrest te stellen. Bij de inbraken werden grote hoeveelheden lood en brons gestolen, ter waarde van f. 3500 een partij konijnenvellen ter waarde van f. 5000.— en bij een kleermakerij een aantal in reparatie gegeven heren- costuums. Een groot aantal der gesto len goederen kon bij opkopers in Den Haag worden achterhaald. De daders zijn aangehouden GEEN OFFICIËLE RECEPTIE OP PAUSELIJKE INTERNUNTIATUUR. De Pauselijke Internuntiatuur te Den Haas deelt mede, dat de officiële recep tie die elk jaar op de Internuntiatuur gehouden wordt, om de dag van de kro ning van Paus Pius XII te herdenken, dit- Jaar niet zal cocrrean ln verband met de bijzondere moeilijke omstandig heden tengevolge van de hevige geloofs vervolging die in sommige landen tegm de Rooms Katholieke kerk ontketend is. Dit feit zal echter, evenals vorige ja ren, door een godsdienstige plechtigheid worden herdacht, TWEE V.M. LEDEN COLONNE HENNEICKE IN HOGER BEROEP. Door het Bijz. Gerechtshof te Am. sterdam werden twee voormalige leden van de colonne Henneicke, n.l de 46- jarige F. W. Koot en de 57-jarige H V/ Hofman, beiden uit de hoofdstad, tot de doodstraf veroordeeld. Gistermorgen werd beider beroep voor de Bijz. Raad van Cassatie behan deld. De procureur-fiscaal prof. Langemeyer concludeerde met betrekking tot Koot tot 'n psychiatrisch onderzoek, daar hij de houding van requirant ter zitting dermate vreemd gevonden had, dat hem een psychiatrisch rapport wel gewettigd scheen. Aangaande Hofman concludeerde hij tot verwerping van beroep. Uitspraak over 4 weken. TEGEN DIRECTEUR VAN „AVIOLANDA" 1 JAAR GEËIST. Op 14 Januari stond voor de Rotter damse kamer van het Haagse Bijz Ge rechtshof wegens collaboratie met de vijand terecht de 58-j. P. A. van der Velde, v.m. directeur van de Mij voor Vliegtuigbouw Aviolanda te Papen- drecht. Gistermorgen werd de zaak voortgezet en eiste de Advocaat-Fiscaal mr F. Hol lander, tegen verdachte een jaar gevangenisstraf, een geldboete van f. 50.000 en onmiddellijke gevangenne ming ter zitting, daar hij vrees voor vlucht niet ongemotiveerd achtte. Uit spraak 14 Maart as. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Koe- kange Jhr. F. W, Tedlng van Berkhout, ree, legerpred. te Wagcningen; te Wlrdum R. J. H. Brink te Warga. Beroepen en aangenomen naar Ooster wij twera J. H. Israël, cand. en hulppred. aldaar. Aangenomen naar Winschoten (Evang.) W. A. Versteeg te Kortgene. Bedankt voor Hendrlk-Ido-Ambacht (2e prcd.pl.) Th. J. Steenbeek te Wateringen- Geref. Kerken Beroepen te Rotter dam-Zuid (vac. J, M. Mulder) (2e maal) dr E. Masselink te 's-Gravenzande; te Nleuwe-Pekela A. Mout te Kollum; te N1Jverdal (vac. W, B. den Brave) J. R, Sybrandy, te Wlnsum-Obergum. Bapt. Gemeenten - Bedankt voor Noord- bergum J Bosma te Stavoren. Geref. Gemeenten Beroepen te Moer- kapelle Chr. v. Dam te Werkendam, SCHULDVORDERINGEN OP HET RIJK OVER 1948. De Minister van Financiën maakt be kend, dat alle vorderingen over het Jaar 1948 ten laste van de verschillende depar tementen van algemeen bestuur en daar onder ressorterende admlnlstratiën, zo spoedig mogeiyk, doch uiterlijk ultimo Mei a.s. bij het betrokken departement moeten zijn Ingediend. Schuldvorderingen ten laste van de staatsbedrijven (staatsdrukkerij- en uitge versbedrijf, staatsbedrijf der posterijen, telegrafie en telefonie, staatsmuntbedrljf, staatsvlssershavenbedrljf te IJmuiden en de staatsmijnen) zullen echter uiterlijk 15 Maart a.s. moeten worden ingezonden. Latere Indiening kan tot langdurig uit stel der afdoening lelden. Van de Indie ning kan, op verzoek, een schriftelijk bewijs worden verkregen. SCHEEPSBERICHTEN. AARDIJK, Java—New York 27/2 van Singapore: ADINDA (T), 25/2 van Pladjoe te Singapore; ALCOR. 1/3 van Santos naar Rio Grande; ALHENA, 2/3 van Hamburg naar Antwerpen; AMSTELVEEN, 1/3 van Tuticorlm te Colombo; DELFSHAVEN, 27/2 van Casablanca te Dakar; DRENTE. 27/2 van Banloewangi te Soerabaya; JOBS HAVEN. Glbraltar-Tabou pass. 1/3 Dakar; KATWIJK, Gefle—Zaandam pass, 2/3 Hol- tenau; KERTOSONO, 28/2 van Port Swet- tenham te Penang; MELISKERK, damJapan 2/3 van Manilla; MIRZA (T), 27/2 van Pladjoe te Singapore; ROTTI, SingaporeAmsterdam 27/2 v. Port Swet- tenham; SAROENA (T), 27/2 van Singa pore naar Mlrl; SINGKEP, Amsterdam- Java 27/2 van Belawan; SOESTDIJK, 27/2 van Semarang te Batavia; TOSARI. 27/2 van Makassar naar Sangl Eiland; TJISA- DANE, 28/2 van Soerabaya naar Makassar; TJIPANAS, 25/2 van Singapore naar Hong kong; TJIPONDOK, 26/2 van Fremantle naar Singapore; TJIBODAS, 27/2 van Sydney te Melbourne; VALERIUS, 28/2 van Yokohama naar Java; ALDEBARAN, R d?in Houston pass. 1/3 Miami, ALPHARD, Rotterdam-Buenos Aires pass 1/3 Madeira, AVERDIJK, 1/3 van New Orleans naar Londen, Antwerpen en Rotterdam; BREDA. 1/3 van Palta n. Manta: BARENDRECHT (T), 1/3 van Curasao naar Rotterdam (verbetering)DUIVENDIJK. Vancouver- Rotterdam 2/3 van San Francisco; JAVA, AmsterdamJava 2/3 van Genua; JOn. VAN OLDENBARNEVELT, Batavia—Am* sterdam pass. 2/3 Kaap Bougaront NOORD- WIJK, Sfax—Gibraltar pass. 2/3 Alters. OBERON. 2/3 van Pampatar te Trinidad. TELAMON. 2/3 van Punta Cardon naar New York. AAGTEKERK, Rotterdam—Sydney 2/3 v. Port Said; ALDABI, R'dam—Buenos Aires pass. 2/3 Fernando Noronha; ALGEN-lb. BahlaAntwerpen pass. 2/3 St. Vincent (kv); CELEBES, New York—Java 3/3 te Port Said; CERONIA (T) 3/3 van Singa pore te Colombo; DRENTE, 27/2 van soe rabaya n. Semarang; ESSO AMSTERDAi (T). 2/3 van Aruba naar R'dam; GROOia BEER, 2/3 van Soerabaya naar Batsua. HILVERSUM. 3/3 van Aberdeen te Haue, JOH. VAN OLDENBARNEVELT, Batavia- Amsterdam pass. 2/3 Algiers; KERTOSOiw JavaNev York 2/3 van Penang naar do lombo; LlMBURG, 1/3 van Tarakan naar Soerabaya; MARKEN, New York—Java w te Penang; MUIDERKERK, 2/3 v. Freetown te Tacoradl; NIGERSTROOM. West Alrik» A'dam 2/3 van Havre naar Antwerpen. OVERIJSEL, vermoedelijk 5/3 v. Takoraai naar Mlddlesbro, ROTTI Singapore—An> sterdam 2/3 van Belawan, RUYS. 2/3 Manilla te Zamboanga; SIBAJAK, 2/3 uur van Batavia naar Rotterdam; DORDRECHT. 1 /3 van Vlaardlngen Huelva; TERO R'dam—Montevideo p«»- 28/2 St. Vincent (kv); TOSARI, 2/3 van Makassar te Sanglr Eilanden verwacn UTRECHT. 28/2 van Makassar te Papan; VOLENDAM. Svdney—Rotteraai» 6/3 2 uur te Hoek van Holland verwacm. WATERMAN, pass. 2/3 5 uur Kaap Guar daful. HET BEROEP VAN MEVR. O' KEEFE. Het Hooggerechtshof te Melbourne heeft geweigerd het beroep van raëvrouw John O'Keef e, de Indonesische vr0 n van een blanke Australiër, tegen deportatie-bevel, niet ontvankelijk verklaren. Het Hof verwierp een mow van het departement van imnvg.r£j7 om de zaak niet op te nemen en DeA'e 4 zich zijn oordeel voor. (UP.)

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2