Tilanus acht negatieve critiek onjuist Zweden verwerpt Sovjet-nota Zes doden hij extremistische aanval op Djokja Situatie thans weer volkomen rustig weerbericht Ook Italië hervormt zijn gevangeniswezen Tot nu toe was in Italië van enige reclassering geen sprake Uranium ontdekt in Frankrijk JSste Jaargang DONDERDAG 3 MAART 1949 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwart-aal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 67055 Zieden zal de SovjetrussLsche nota, r-arvan wij gisteren gewag maakten, «heel en al verwerpen, aldus werd of- kieel te Stockholm bekend gemaakt. Een woordvoerder van het Zweedse kjgrtement van Buitenlandse Zaken ïÊrÜaarde, dat de Russische nota punt nor punt zal worden weerlegd. Hij zelde, dat de nota niet door een van ae Sovjet-ambassade aan het Zieédse ministerie overhandigd is. doch ïli brief door een koerier werd gebracht. Rieden zal het protest dan ook niet als Kn formele diplomatieke stap beschou- ïWl De Zweedse nota zegt, dat de van Sovjetzijde aangehaalde voorbeelden ria slechte behandeling van Sovjetbur- prj aantonen, hoe „geheel ongegrond" ïfbeschuldigingen zijn. "'De Zweedse minister-president-, Tage Erlander. verklaarde tegenover Reuter: Geen Balt. hetzij hij komt uit Estland, letland of Lithauen, wordt verhinderd Zreden te verlaten wanneer hij dat wenst te doen". Zweedse juristen beschouwen deSov- (S-nota als rechtstreekse inmenging in bnenlandse aangelegenheden van Zieden. Zij verklaarden, dat in Zwe ten vertrekvergumningen onbekend zijn, nagezien iedereen. Zweed of buiten lander, zonder formaliteiten vrijelijk h» land kan verlaten. Minder dan één ■fcent van de 26.000 Balten in Zweden ris in de laatste twee jaren naar het land van herkomst teruggekeerd. De toon van de Sovjet-nota is der- rite scherp, dat deze in Zweden alge meen wordt beschouwd als een onder deel van de Russische koude oorlog. Men is echter in Stockholm enigszins Terbaasd, dat een dergelijke nota in de allereerste plaats aan Zweden wordt ge richt, daar dit land nog zeer onlangs heeft verklaard aan zijn neutraliteit te dien vasthouden. In Baltische kringen te Stockholm Voorstel tot ontmoeting Truman-Stalin ziet men de Sovjet-nota als de climax van een campagne, die de Sovjets de laatste tijd tegen de Balten in Zweden hebben gevoerd. De Balten hebben met enige bezorgdheid geconstateerd, hoe Russische agenten hun adressen heb ben weten te bemachtigen, waarna zij brieven ontvangen hebben met een aan maning „naar huis terug te keren voor de socialistische opbouw" en brochures getiteld „het vaderland roept". Van Baltische zijde wordt verklaard, dat de nota waarschijnlijk zijn oorzaak vindt in het feit, dat inderdaad enige Balten bereid zijn naar hun landen terug te keren. Naar van Baltische zijde nog wordt medegedeeld, zullen binnenkort 450 ar beiders uit Estland, die thans in de Zweedse textielindustrie werkzaam zijn, Zweden verlaten en zich in Canada vestigen, waar zij reeds een passende betrekking hebben gevonden. Geduren de de laatste weken zijn ongeveer 50 Esten per vliegtuig van Stockholm naar Montreal gereisd. De anti-communistische actie in Frankrijk STEEDS NIEUWE ONTDEKKINGEN. Na 36 uur van ondervraging is een burger naar de militaire gevangenis Cherche Midi overgebracht om voer 'n militair tribunaal te verschijnen onder besohuldiging van bedreiging der vei ligheid. HU wordt beschuldigd van sa menwerking met majoor Teleury en kapitein Azema, de Franse officieren, die Maandag gearresteerd werden na de inval in kantoren van communisti sche bladen. Acht personen zUn thans in verband met deze zaak in arrest. Nader wordt gemeld, dat de naam van de burger Paul Moret is. Hij is functionnaris aan het Franse ministe rie van Handel en Nijverheid. De Franse militaire autoriteiten on derzoeken nog 20 andere gevallen, aldus heeft Moch, de Franse minister van Binnenlandse Zaken, in een verklaring over de anti-communistische maatrege len gezegd. In de ministerraad deelde Mooh mede, dat de spionnage-organisatie aanzien lijk gegroeid is en dat thans alles in het werk wordt gesteld om deze on schadelijk te maken. Klokslag 6 uur 's morgens op 1 Maart Generaal Spoor heeft gisteren Djokja gingen zeer sterke groepen extremisten bezocht. HU kwam 's morgens met zijn j op verschillende plaatsen te Djokja tot j eigen vliegtuig aan en vertrok 's mid*- een aanval over, aldus meldt een spe- dags per auto via Magelang naar Se- ciale correspondent van Aneta uit i mara-ng. Voor de aankomst van gene- Djokja Deze ongeregeldheden waren. 1 raai Spoor waren uit Semarang reeds zoals de kolonel Van Langen, de bri- per extra vliegtuig aangekomen de re TE PARIJS. De Franse parlements-commissie .van Buitenlandse Zaken heeft het verslag lïhoord van Teitgen over een voorstel n de MRP. afgevaardigde Boulet, •ar'oij de regering wordt verzocht het initiatief te nemen tot een samenkomst Tmman-Stalin te Parijs. Na langdurige pdachtenwisselingen, is de volgende door Bidault en Mayer voorgestelde mo de, met 19 tegen 2 stemmen (.comm.) lanfenomen. JDe nationale vergadering, overwe- ende. dat FrankrUk onder alle om- :andlgheden zyn uiterste best moet ten om de vrede te bevorderen, ver leekt de regering haar goede diensten aan te bieden voor een samenkomst te Parijs van de mogendheden betrokken iij de afwerking van de hangende ïraagstukken, die de vrede in de weg staan, op dat zodoende op een scherp raüjnd en van tevoren opgemaakt pro- mm, de afgevaardigden bijeenkomen Tan alle landen, die met- recht het voortduren van een verdeling der we reld, die onder onze ogen plaats grijpt tïïezen". De minderheid was. van oordeel, dat Parijs niet mag worden aangewezen als plaats voor een dergelijke samenkomst,- te3r Parijs „de zetel is van een regering cte niet bevoegd is om een oproep te toen voor de vrede". Het proces Kravchenko Dp de zitting van gisteren protes- terde de raadsman van Kravchenko teon het op het laatste ogenblik ter '•tel brengen van documenten, „die rechtstreeks van de Sovjet-regering af- bastig ziin." Mr Nordmann, verdedi- r- der gedaagde partU. bracht hier 'teen in, dat de aanklager officiële do centen van de Amerikaanse ambas- ste te Parijs had gebruikt. De verdediging toen-de een medisch teport, getekend in April 1943 te Mos- bi (korte tUd voordat Kravchenko hu Washington vertrok), waarin bevchenko geschikt wordt verklaard ;;o-' de militaire dienst. HU werd hier- •j als reserve-officier aangeduid, die Washington werd gezonden, een ander document, van April zegt generaal Roedenko, dat de klager, die toen de missie had ver ten. een landverrader was. Roedenko toen hoofd van de aankoopmissie, te-iere documenten bestreden de juist- van eerdere verklaring van Krav- [jfflko, als zou het hoogste Sovjet- Hbunaal een vonnis van de aan-kla- vernietigd hebben. Izard protesteerde tegen het teoteelinge ter talel brengen" van papieren, op een moment dat het eterzoek bUna voltooid was. Dit was tei cpzet geschied. Cassou, ourator van her. Paryse mu- voor moderne kunst, getuigde Kravchenko. HU is een zwager Wurmser. Hy zeide op zijn zwager -Morgan, directeur van het*blad. wy- ..Deze lieden noemen Kravchen- b natuurlijk een verrader, omdat hU r& dierst is voor vUandelUke propa- Uada." KOUDE NACHT. °e Bilt verwacht tot morgenavond: Zwakke of matige wind overwegend j-sen Noord-Oost en Noord-West. weer met over het algemeen wei- H bewolking. Vannacht op de meeste patsen lichte en hier en daar matige ff-, Morgenmiddag overal tempera- Jr boven het vriespunt. 4 MAART w3op: 7.21 uur; onder: 13.24 uur. -bn od; 8.45 uur; onder: 23.40 uur t (N.M.) ^ater te KatwUk te 5.54 en 18.03 u. 1)11 nummer bestaat uit zes pagina's. BU de verjaardag van de communistische staatsgreep in Tsjecho-Slowakije hebben de regeringsautoriteiten de parade afgenomen van 8.000 man gewapen de arbeiders, die over het Wenceslausplein voor hen defileerden. Met geweren en handmitrailleurs gewapende politie stond schouder aan schouder langs de route om bij ordeverstoringen direct te kunnen ingrUpen. gade-ccmmandant te Djokja mededeel de. geen verrassing. Er was geen sprake van, dat de extremisten kans hadden op enig blijvend succes, aldus verklaar de hy'. Men heeft de situatie thans volko men in de hand. De extremistische activiteit is met grote verliezen aan wapens en munitie voor de aanval lers onderdrukt. De verliezen aan Ne derlandse zyde bedroegen 6 doden en 14 gewonden. Gisteren heerste er in Djokja weer rust. het stadsbeeld had een normaal aanzien, de pasars wer den druk bezocht en de bioscoop draaide weer. Eerste non stopvlucht om de aarde AMERIKAANS SUPERFORT MOEST VIERMAAL IN DE LUCHT BIJTANKEN. Een Amerikaanse supenfcrt-'bomm en- werper heeft gisteren de eerste non- stop vlucht om de wereld in de geschie denis volbracht. Het vliegtuig, dat een bemanning van 14 koppen had en van Fort Worth in Texas was vertrekken, heeftde tocht ln vier dagen gemaakt. Op vier punten langs de 37.000 kilometer lange route (de aardomtrek is 40.000 km) werd in öe lucht benzine getankt, n.l. boven de Azoren, Saoedie-Arabië, de Phllippij-nen en Hawaii. De onofficiële tijd. verstreken tussen het tijdstip, dat het vliegtuig, een B-50, van Fort Worth opsteeg en het tijdstip, da het op dezelfde luchtbasis neer streek, is 94 uur en één minuut. Het vliegtuig had een gemiddelde snelheid van 382 kilometer per uur. Toen het toestel -daalde was er neg brandstof voor zeven en half vlieguren aan boord. De luchtmacht heeft me degedeeld, dat dergelijke oefeningen regelmatig herhaald zullen worden. De B-50 werd een vliegtuig van mid delmatige grootte genoemd in vergelij king met de B-36. Omtrent de vlucht werd strikte ge heimhouding betracht. Pas toen het vliegtuig weer landde werd het nieuws bekend- Dit maakte, aldus de function- narissen van de luchtmacht, deel uit van een proef omtrent de geheimhou ding bij de luchtmacht. De luchtmacht heeft medegedeeld, dat er plannen bestaan voor het vor men van zes groepen toestellen voor het tanken in de lucht. geringscommissaris Angenent, de ter ritoriale commandant, generaal Meyer en andere hoge officieren, ter bespre king van de toestand. Generaal Meyer, de heer Angenent en de resident, de heer Stok, bezoch ten gisteren de kraton van de Sultan van Djokja. Het bezoek duurde een half uur. Over de aard der daar ge- I Geallieerde critiek op West-Duitse constitutie De drie Westelijke militaire gouver neurs in Duitsland hebben critiek ge oefend cp de ontwerpconstit-utie voor West-Duitsland, welke is voorbereid door de constituerende vergadering van Bonn. Zij vestigden „de dringende aan dacht" van de vergadering op de-voor zieningen in het ontwerp, die volgens hen afweken van de beginselen, door de geallieerden vastgesteld. De gealli eerden hadden amendementen voorge steld t.a.v. de tekst van het ontwerp, me name voor de verdeling van de fi nanciële bevoegdheden en het recht van het federale parlement op prioriteit bij de wetgeving inzake de economische en sociale politiek. Zij verzochten de Duitsers passende methoden te overwe gen voer betere waarborgen voor de democratisering van de civiele dienst en voor de onafhankelijkheid van ce rechterlijke madht. De geallieerden toonden begrip voor het verlangen van de Duitsers cm Berlijn bij de nieuwe (Van onze Romeinse correspondent) Vaak houden dezelfde vraagstukken de openbare mening bezig in twee ver schillende hoeken van de wereld, zon der dat er schijnbaar enig verband be staat. Een dusdanig geval doet zich op dit ogenblik voor In Nederland wordt druk geredeneerd over hervorming van het gevangeniswezen. In Italië is een soortgelijke hervorming aan de orde. De samenhang is natuurlijk deze, dat in beide landen personen, thans in een leidende functie, kennis hebben ge maakt met het leven in de hulzen van bewaring gedurende de oorlogsjaren. Na het een en ander te hebben gelezen van wat in Nederland over dit onderwerp wordt geschreven, zijn wij ons licht eens gaan opsteken bij de Italiaanse minis ter van Justitie, die ons gaarne te woord stond, mede omdat uw corres pondent het twijfelachtig genoegen heeft gehad wegens anti-Duitse propa ganda ruim drie jaren in een fascisti sche gevangenis te hebben doorgebracht en duseen deskundige is. In de eerste plaats vernamen wij, dat er in Italië thans 80 000 gedetineerden zyn (in Nederland 12.500) hetgeen naar verhouding der bevolking iets meer is dan in ons land. Het verschil zal wel voortkomen uit de langere vrijheids straffen, die in Italië worden opgelegd. In 1939 was het aantal ongeveer 50.000. Het hoogtepunt der na-oorlogse mis dadigheid werd bereikt in 1946. Thans is men gedaald tot ongeveer de cijfers van tien jaar geleden. Voor deze 80.000 gevangenen is slechtst ongeveer tweederde ruimte beschikbaar, die men vroeger had. De oorlog heeft de ker kers niet gespaard Het personeel is van 8000 op 13.000 gebracht, doch blijft onvoldoende. De nieuwbenoemde ge vangenisbewaarders hebben 'n speciale opleiding genoten, de oude niet. Een der hervormingen is, dat men direc teuren denkt te benoemen die niet al leen administratief onderlegd zijn. maar ook leiding kunnen geven bij de heropvoeding. Tot nu toe was in Italië van enige reclassering geen sprake, al schreef men er wel eens over in juridische tijdschriften. In sommige gevallen deed en doet de pastoor goed werk. In de oorlogsjaren was de voeding der gevangenen hoogst onvoldoende. Voor de oorlog was dit allerminst het geval Toen werden 2375 calorieën ver strekt Thans krijgen volwassenen 2500 calorieën, tbc-liiders 3000 en minder jarigen zelfs 3100 Brood een kiln per dag. blïift hoofd zaak. In het dieët der lagere klassen in Itehë is dit niet anders. Dp laatste iaren ziin er noeal vreem de dingen gebeurd In de Italiaanse ge vangenissenveel opvallen van muiterij en ontvluchting. Het toezicht ral nu worden verscherpt, doch tegeliikertüd worden de bewakers, die nogal epnc hun boekie te buiten sincon. oncpipirl tot een menselijker opvatting van hun taak. Enkele der meest ernstigste straf fen worden afgeschaft, b.v. het opslui ten in vensterloze verduisterde cellen, waar de gevangene van 5 tot 12 dagen uitsluitend op water en brood moest leven en geen dekens mocht hebben, wat in de winter de gevangenissen zyn niet verwarmd een kwelling is. Bij ervaring weet ik, dat die vrijwel moordende straf bij zeer geringe over tredingen werd toegepast. De dwang buis voor ernstige vergrijpen blijft, doen de kastijdingen der tot machteloosheid gebrachte overtreders schijnen te ver vallen. Een der ernstigste kwellingen van de Italiaanse gevangenissen, het overvloedige ongedierte, wordt met DDT bestreden. In nieuw te bouwen gevan genissen zullen in gemeenschapscellen eenzame opsluiting is vrijwel onbe kend W.C.'s worden ingericht, zodat de onhygiënische „emmers" uit aarde werk die ook in Nederland nog be staan eerlang zullen verdwijnén. Voor het geestelijke welzijn der ge vangenen werd tot nu toe bitter weinig gedaan. Boeken werden verstrekt, doch muziek is bv. volgens het thans gel dende reglement verboden. De hervor ming zal daarin verandering brengen en het is de bedoeling, dat aan alle hui zen van bewaring een radio zal worden verstrekt. Het oude systeem was, in de fascisti sche periode vooral bij de politieke ge vangenen, er op uit de persoonlijkheid uit te doven. De gevangene, vies en smerig, droeg een belachelijke kledij uit een stof met onregelmatige strepen, licht- en donkerbruin. Die dwaze stre pen worden afgeschaft en vervangen door een effen kleur. Tot nu toe worden gevangenen steeds aangesproken met jij en genoemd bij hun protocolnummer. Thans zullen zy ook voor directie en bewakers hun naam blijven behouden. Het maandelijks kaalscheren van het hoofd, een der meest deprimerende voorschriften, wordt afgeschaft voor hen, die slecht een korte straf hebben uit te zitten. Verder zal men zoveel mogelijk ge vangenen aan het werk zetten, ook po litieke gevangenen aan wie onder het fascistische bewind alle werk verboden was, Voor het werk zal een loon worden vastgeseld van 200 lire (een gulden) per dag, waarvan en dit is geheel nieuw een deel zal worden vastgezet om te dienen als eerste steun bij het terugke ren in de vrije wereld. Binnenkort zal een bijzondere com missie van toezicht op het gevangenis wezen worden ingesteld, waarin vijf Senatoren en vijf Kamerleden zitting zullen hebben. Alles bij elkaar zijn het zeker grote verbeteringen die minister Grassi denkt in te voeren Maar het blijft o.i. toch nog de vraag, of de velen, die vaak wegens kleine vergrü- pen met de cel kennis maken, zelfs bij dit nieuwe systeem niet zozeer naar lichaam en ziel worden gekneusd, dat het hun niet meer lukt een plaats in de burgermaatschappij te vinden. voerde besprekingen, en over de vraag staat te voegen. dcch" zeiden, of er besprekingen met de Sultan zelf zyn gevoerd, konden geen inlichtin gen worden verkregen. Suriname stuurt waarnemers naar Ronde-Tafel-Conferentie De vertegenwoordiger bij de Neder landse regering te Paramaribo, mr dr R. Pos, heeft aan de Staten telegra fisch medegedeeld, dat Suriname is uitgenodigd, zitting te nemen in de Nederlandse delegatie bij de Ronde- Tafel-Conferentie met Ind:nesië. De Staten hebben geantwoord, dat zij het, na gepleegd overleg met het bestuur, onwenselijk achten, dat dr Pos zitting neemt in de delegatie, doch Suriname zal twee waarnemers naar de conferen tie zenden, n.l. dr Pos en mr cr J. C. de Miranda, lid van het College van Algemeen bestuur, die Zaterdag naar ens land zullen vertrekken. WftÊP ciat c:~? voorziening voorlopig buiten beschou wing moest blijven „met het oog ap de heersende toestand." COMMUNISTISCHE ACTIE IN ZUID-AFRIKA. Dë~ Zuid-Afrikaanse minister van eco nomische zaken, Eric Louw. heeft op een politieke vergadering te Middelburg in Transvaal verklaard, dat het Sovjet- Russische consulaat ln Pretoria duizen den pamfletten had klaargemaakt voor verspreiding onder de bevolking van de Belgische Congo. Louw zeide, dat de staf van het Sov jetconsulaat „buitengewoon groot" was, en dat er geen twijfel over bestond, dat het consulaat het centrum vormde van. de communistische propaganda-cam- pagne in Zuid-Afrika. Een speciale koe rier van het consulaat ging elke maand met geheime documenten naar Moskou, aldus Louw. De geschiedenis heeft zich ontwikkeld Op de toogdag van de afd. Zuid-Hol land der CHUt voerde gisteren de voor zitter de heer H. W. Tilanus, het woord. Hierbij sprak hij o.m. over de Indo nesische kwestie in welk verband spr. er aan herinnerde, dat hij enige jaren geleden, tezamen met de heer Schou ten, een scherp woord van protest had laten horen tegen de overeenkomst van Linggadjatl en in het bijzonder tegen de de facto-erkenning der Republiek; „De geschiedenis heeft zich echter ontwikkeld, personen in die Republiek werden erkend en met hen werd on derhandeld", zo zeide spr. „Een bron van ellende en misver stand, internationaal en nationaal Met de koekepannen „in de aanslag" rennen de huisvrouwen van het Engelse dorpje Olney door de straten Zy houden daarmee een 500 jaar oude traditie in stand door met hun pannekoeken naar de dorpskerk te hollen en daar de „Vre deskus" en de zegen van de geestelijke in ontvangst te nemen. Het „peleton" passeert een schilderachtig, met riet gedekt huisje. Bewoners van een gehucht ineens schatrijk? (Van onze Paryse correspondent). Het Franse dorpje Saint Silvestre met zijn 965 inwoners, is een gehucht waar men de kerk gesloten heeft omdat er geen geld meer was om een pastoor te onderhouden en waar de schoolmeester nog verschillende andere functies moet vervullen om in zijn levensonderhoud te kunnen voorzien. Hij is ook gemeen te-secretaris, dorpsomroeper en begra fenisondernemer De rijkste man van het dorp was de caféhouder. Pierre Lacombe, die eige naar van liefst 6 H-A. land is. De met selaar volgt hem op met 5 H.A. Sedert een paar weken is de zon der welvaart nu ten gunste van al die land eigenaars boven Saint Silvestre opge treden. Genoemde metselaar heeft nu een verzekering afgesloten, die ver scheidene millioenen beloopt, en de dochter van de caféhouder een don ker meisje van 20 jaar is thans de frangaise, die behalve met haar schoon heid, haar toekomstige echtgenoot ook nog met een enorm zware bruidschat verblinden kan. Enkele weken geleden kwam prof. Joliot-Curie van het Franse centrum voor atoomonderzoek, het gerucht ter ore dat er ergens in het departement van de Haute Viennë uranium te vinden zou zijn Enkele geologen werden er heen gezonden en al spoedig bleek dat er ditmaal eens geen loos alarm gesla- 1 gen was. Over een oppervlakte van ver schillende hectaren werden Inderdaad verschijnselen van radio-activiteit ge constateerd. Uranium is, zoals bekend, een der voornaamste grondstoffen voor de atoom-industrie, waar Amerika de be langrijkste leverancier van is. Na de onrust, die door de communistische sympathiën van Joliot-Curie vooral in de Verenigde Staten wordt gewekt, sneed Washington de uranium-uitvoer naar Frankrijk af. Daarom ls deze ont dekking voor het Franse atoomonder zoek van essentiële betekenis. In het rustige dorp zyn nu zwermen journalisten neergestreken en de tele foon van de burgemeester, een potige boer, staat nauwelijks een ogenblik stil Aanvragen om interviews uit Londen of New York worden door hem echter niet in overweging genomen. „Over onze uranium laat ik me alleen maar tegen over Fransen uit" zegt de edelachtbare, die begrepen heeft dat hij nu tot de kring der respectabele personagiën van de Franse republiek is toegetreden. Maar buiten de burgevader is in het dorp het fortuin nog ntemand naar het hoofd gestegen Verschillende poten tiële milliandairs het slaat overigens nog niet vast of de opbrengst van het uranium ui-sluitend in de zakken der landeigenaars zal vloeien zijn naarstig op hun terreinen greppels van twee me ter diepte aan het graven De diensten van prof. Joliot-Curie betalen daar 35 cent per uur voor dat werk.... i was hiermede geschapen. Personen tegen wie men in 1945 maatregelen had kunnen en moeten nemen wer den in het zadel gezet. Wat men ech ter in 1945 had kunnen en moeten doen, kan men thans, in 1949, niet meer doen". De heer Tilanus wees op de fouten die z.i. door de kabinetten na 1945, door de Engelsen, door de stopzetting van de actie in 1947 waren gemaakt. Sprekende over het aftreden van mi nister Sassen zeide hij, dat hij deze crisis in het kabinet betreurd had en vervolgens stelde hij de vraag: „Wat doet Nederland nu, heengaan uit de Ver. Naties"? „Men kan dit gemakkelijk zeggen", zo zeide spr., „maar het doen met alle con sequenties van dien is anders. Wie daarover serieus nadenkt zal dit begrij pen". Komende op de plannen die het ka binet ten aanzien van de situatie in In donesië bekend heeft gemaakt, zeide hij, dat men deze plannen zeer nauwkeurig moet bezien. Hy zou wel kritiek en bezwaren kunnen uiten, zo zeide hij, maar weet ook, dat het spreekwoord dat de beste stuurlui aan wal staan neg steeds geldt. De motie van wantrouwen die de A.R.-fractie tegen het regelingsbeleid in de Tweede Kamer indiende achtte de C.H.U., zo zeide de heer Tilanus, niet verantwoord. „Met scherpe en negatieve kritiek komen we geen stap verder", zo zeide spreker. „In deze tijden", zo eindigde de heer Tilanus, „moeten we onze rust vinden in de overtuiging, dat de mensen den ken en handelen moeten in de weten schap, dat God regeert". Op de vergadering was o.m. aanwe zig de Minister van Oorlog en Marine ad interim mr C. F. Schokking. HET COMMUNISME IS OVERAL GELIJK! Harry Pollitt, de secretaris-generaal van de Britse communistische partij, heeft nu ook zijn houding omschreven ten opzichte van de onlangs door Tho- rez en Togliatti. de Franse en Italiaan se communistische leiders, afgelegde verklaringen. „Gij vraagt mij, wat ik zou doen" al dus Pollitt. „Ik zal het u ronduit zeg gen. Precies hetzelfde, wat Bevin en Att.lee deden in 1920, namelijk: stakin gen organiseren en een raad van actie oprichten ter voorkoming van oorlog teeen de Sovjet-Unie". Pollitt refereerde aan de „handen af van Rusland"-campagne tijdens de in terventie in Rusland, toen de Westerse regeringen de strijdkrachten der Wit- Russen steunden tegen de bolsjewieken. Communistische leiders te New York hebben verklaard, dat de leden van de Amerikaanse communistische partij ..zullen samenwerken met alle democra tische machten om de voorhistorische oorlogsdoeleinden van het Amerikaanse imperialisme te verslaan". In de betroffen verklaring werd ver der van de onlangs door Thorez en Togliatti afgelegde verklaringen gezegd, dat deze de zaak van de vrede dienden. Loevlien, voorzitter van de Noorse communistische partij en parlements lid. heeft in een te Oslo gehouden toe spraak verklaard, dat de Noorse com munisten „zowel in oorlogs- als in vre destijd" aan de zijde van de Sovjet- Unie behoren te staan. Hij voegde hier aan toe: „Wij moeten in solidariteit verenigd staan met de Sovjetrussische natie en met de communistische partij in dat land. die strijdt voor het bphoud van de vrede. Wij moeten ons scharen aan de zijde van de communisten ln Frankrijk, Italië en Engeland".

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1