Laatste Berichten rs Gedenkramen jubilerende afdelingen Bloembollencultuur onthuld Parijs ontdekt een nieuw talent Schepen in ziedende zee in nood 0e stranding van de „C. A. Banck" Officiële publicatie STADSNIEUWS DINSDAG 1 £IAART Poolse vrachtboot in tweeën jijedosenloos gierde vannacht een ontziende Noordwesterstorm over 'yeóerlandse kust. Vodend beukten de golven van de t-isee op de duinen, waarboven de acrobaatvliegers langs de kust, geeuwen, zich niet meer durfden te ün. Hoge zware golfzeeën; alle ge- vd met driftige witte schuimkam- gaven de zee een fantastische ilk. Dat alle zeelieden, die zich in "afgelopen nacht op dit woelende bevonden, angstige uren hebben gemaakt, behoeft wel geen betoog jst er verscheidene schepen waren, de strijd tegen de elementen het «espit dolven, kan nauwelijks ver- wekken. De wind, die een i^id had van 35 tot 40 meter per ede. Joeg de schepen in weerwil van "stérke schroeven naar de kust. 'eerste In nood kwam het Zweedse ',C A. Banck" men zie elders "och c-p drie mijl ten N.W. van iden bevond. Om zes uur vanoch- '"fgeraakte de stuurinrichting defect ^biografisch riep de kapitein sleep- en reddingboothulp in. vder aanvoering van schipper Van Meulen ging de „Neeltje Jacoba" iss man trachten de bemanning bet Zweedse schip te redden, br redding was intussen reeds on- :»jjk geworden. „C. A Banck" kon een stranding meer vermijden. Stuurloos werd boot over de banken heengewor- p en strandde iets voor halfacht. jtüjk gemeld, op het Bloemendaalse bind bij Zandvoort. De opvarenden Ttrkeren in geen enkel gevaar, want in schip zit muurvast. Zodra het wr rustiger wordt en het water la- jtr, zal de boot droog komen te lig- éi, zodat de bemanning van boord iin gaan. jüar het werk van de „Neeltje Jaco- en de eveneens uitgevaren Noord- and" was nog niet afgelopen. Om uur geraakte de Noorse boot het Joyanger", groot 4600 ton, pal ten iae n'van IJmuiden, in het gezicht de kust, in nood. Ook dit schip radiografisch een S.O.S. uit. De ft-.je Jacoba" en de „Noord-Hol- i' werden daarop naar dit Noorse gedirigeerd en om negen uur ugde ce .Noord-Holland" er in de ganger" te bereiken, ik de toren van de kiUstpostJSema- ive te LJmuiden uit kon men de Eüopige pogingen van de Noorse boot een stranding te vermijden, duide- volgen. v kustwacht van Terschelling ont- vanmorgen radiografisch het ver- om assistentie van de 1995 brt. rende Poolse vrachtboot „Katowice" de Gdynia-American. Shipping Line, eerste bericht luidde: „ben gebro- De motorreddingboot „Branda- van de NZHRM voer om kwart tien uit en ook de sleeplboot „Hol- vaai Doeksen koos zee. Bet bleek echter dat de vrachtboot rteds verloren gegaan was. Het schip gebroken en een prooi van de zie- L'nde goLven geworden. De motor- rnidingbodt „Brandaris" was in de directe nabijheid en nam de beman- iing over. O 25 zeemijlen ten Noord-Westen i Den Helder verkeert het Deense SS aren Toft", een 2230 brt metende met geladen vrachtboot in nood. I>e *pboot Holland van Doeksen, die ks op zee was voor het Poolse vracht- .Katowice" heeft opdracht gekre- snel koers te zetten naar het Deen- sfhip D? positie van het schip is hachelijk, er kans besbaat, dat het door de *iende golvenmassa op de zo be- to zandplaat bij Texel „De razende zal worden geslagen. Het ongerustheid volgden de mannen ietoren van de IJmuider kustwacht berichten, die binnen kwamen over lichtschip Terschellingerbank. Met lichtbaken, dat in een van mijnen geveegde vaargeul ligt, had men se- r de vroege morgenuren geen radio- ileche verbinding meer kunnen krij- - De vuurtoren Brandaris wist daar- 'te melden, dat de voormast en de afgeknapt waren, zodat de radio- tcne onklaar was geraakt. Een uur oipek. dat het lichtschip inderdaad moeilijkheden verkeerde. De kracht, i'meae de golven op het schip beuk- ^*as zo groot, dat het, ondanks zijn tos, van zijn plaats slipte. Jttge- «it moet worden of het geheel los zal w of niet. Men gelooft, dat er tien h aan boord zijn. to vijfduizend ton metende Ameri- Kse SS „Cape Nome" en het negen ton metende Engelse SS „City ■La&now" zijn hedenmorgen door de k Wethouder van Sociale Zaken, de S. Menken, Is verhinderd Woensdag 1 hfeekuur te houden. ugerlijke Stand van Leiden GEBOREN: fcnny, z. van J. G. P. A. du Pau en W. van Iterson; Johanna Lena. d. to de Vrind en E. Damen; Emma Anna pibeth, d. van J. H. A. Kettenls en E. - Alberts; Johannes Corstlaan Jozef, H. T. van der Zon en E. E. Boef: V* Elisabeth, d. van F. J. Doornlnk r C. E. Jorlssen; Carla. d. van W. P. «■gaar en M. C. J. Haasbeek: Josephus totlus Maria. z. van G. C. J. van der E F m. Bresser; Maria Helena «a. d. van H. C. Neljenhuls en W. E. toom; Willem Jacobus, z. van W. J. en J. m. Stoeken; Rudl, z. van A. ,B Kamerling en W. A. Oudshoorn; Adriaan. z. van H. Verbeek en N. C. Elizabeth, d. van J. M. A. Wa- ;-b en G. E. Knoppert; Alfons Hen- 2- van C. A, Schrama en M. A. ;;fl: Gepke, d. van L. de Vos en G. Helltje, d. van t. van den Heu- *n M- J. Witsenburg; Allda Hubertha aella. d. van L. de MooiJ en G. Zwaan; z van W. van Zoomeren en L. ;5'aan; Maria Petronella. d. van J. van 'to en M. P. Warnaar; Nlcolaas Ger. 'J G. N. Stlkkelorum en S. M. van toln. hevige storm in de monding van de Schelde aan de grond gelopen. Bij Gorkum bevinden zich een of twee schepen in nood. Er is een bericht, dat melding maakt, dat het hier het Deen se stoomschip „Astra Owru" 2ou betref fen en een ander bericht dat het een Engels stoomschip zou zijn, waarvan de naam niet bekend is. Een Duitse reddingboot en een Duitse sleepboot zijn onderweg. ORKAAN OP SCHIERMONNIKOOG. Op Schiermonnikoog heerst thans 'n .storm met orkaankracht. Er wordt veel schade aan gebouwen e.d. toegebracht. Veel bomen werden ontworteld en te lefoonpalen woeien om. BIOSCOOPMUUR INGESTORT. Door de hevige storm zijp vanoch tend van het toneelgebouw van de Schagense bioscoop twee buitenmuren ingestort. Het dak werd weggerukt. De schade wordt op 30 mille geschat. STORINGEN IN TREIN EN BOOTVERKEER. Tengevolge van de storm is een ge deelte van de bovenleiding van het baanvak GeldermalsenCuiemborg om laag gekomen. De dienst tussen Gelder- maisen en Culemborg en Geldermalsen Leerdam werd gedurende enkele uren door bussen onderhouden. Om 9.45 uur kon de dienst- op enkel spoor met stoomtreinen onderhouden worden. Een vertraging, ontstaan op de baanvakken BussumHilversum en UtrechtBilthoven, is inmiddels opge heven. Op het baanvak HaarlemAmster dam werd een bovenleiding beschadigd, waardoor het forensenverkeer aanzien lijke stagnatie ondervond. De Harwich-boot uit Engeland kon vanmorgen bij aankomst in Hoek ran Holland in verband met de woeste zee niet meren. Het schip ligt onder Maas sluis te wachtén op beter getij. De boot, die de dienst Enkhuizen Stavoren onderhoudt, kon vanmorgen bij aankomst te Stavoren niet binnen lopen, aangezien het water te laag was, zodat het schip naar Enkhuizen is te ruggekeerd. Om dezelfde re-den kon vanochtend de Lemmerboot de hoofd stad niet bereiken. In enige uren is het water ruim twee meter gestegen, zodat de vaart wederom voortgang vindt. SCHADE IN HET OOSTEN VAN HET LAND. De storm heeft te Deventer de daken van twee huizen aan een der grote plei nen van de stad. het Grote Kerkhof, totaal vernield. Van de Sint Lebuinus- toren rukte de storm grote stukken lood af, die in de omgeving terecht kwamen. De politie heeft onmiddellijk enige stra ten afgezet. De veemarkt, die op Dinsdag wordt gehouden, kon niet doorgaan, wegens het gevaar van vallende bomen op het marktterrein. Door de storm ontstond ook op de Veluwe op verschillende plaatsen ern stige schade. De Doesburger molen bij Ede, een houten molen, daterende uit 1607 en een der oudste van ons land, werd zwaar gehavend. Twee wieken werden afgerukt en de kap liep ernstige schade op. Tussen Ede en Kootwijk wer den twee bovengrondse zware masten van de hoogspanningsleidine naar Apel doorn vernield. Een gevaarlijke situatie ontstond doordat van de toren van de Ned. Herv, Kerk in Ede een regen van dakpannen omlaag kwam. Het verkeer moest worden omgelegd. Dr Koets in Batavia aangekomen Naar het ANP verneemt is dr Koets hedenmorgen van zijn reis naar Banka, waar hij een onderhoud had met de Re publikeinse prominenten naar aanlei- dine van de uitnodiging tot het deelne men aan de ronde tafelconferentie, te Batavia teruggekeerd. Nadere bijzon derheden over de resultaten van dit on derhoud zijn nog niet bekend. Wel staat thans vast, dat de contactcommissie van de Bf O. Woensdag en Donderdag op Banka besprekingen zal voeren met de Republikeinen. In politieke kringen te Batavia, was men geneigd deze reis van de contactcommissie als een gunstig voorteken uit' te leggen. Brandweer had druk werk DE STORMSCHADE IN LEIDEN. Volgens de momenteel ter beschik king. staande gegevens heeft de storm in de afgelopen nacht en- vanmorgen h'ier ter stede meer ongemak dan wer kelijke schade veroorzaakt. Behalve de gebruikelijke schade aan dakpannen, glasruiten, schuttingen en bouwvallige muren en schoorstenen zijn twee onbewoonde percelen in de Hein- siusstraat. die door het bombardement van December '44 toch al zwaar geleden hadden, ingestort. "Niettemin had de Brandweer druk werk. Sinds gisteravond werd in niet minder dan 45 gevallen haar assisten tie ingeroepen, zodat ook het niet in dienst zijnde personeel moest worden ingeschakeld. Historische romans LEZING VAN DR ANNIE ROMEIN-VERSCHOOR. Voor de Studenten Vereniging op Humanistische Grondslag CS.V.H.G.) en de Leiase Gemeenschap van het Hu manistisch Verbond sprak gisteravond in het Federatiehuis mevr. dr A. Ro mein-Verschoor over: „Historische Ro mans". Waarom, aldus spreekster, lezen en schrijven wij historische romans? Om twee redenen: Enerzijds om het heden te ontwij ken, om de suggestie van de zekerheid, dat er een tijd is geweest dat alles anders was; Anderzijds om in het verleden een parallel terug te vinden met het heden, om de suggestie van de zekerheid, dat andere tijden voor dezelfde of soort gelijke problemen hebben gestaan als wy. De eerste houding overweegt in de 19e eeuwse romantische historische ro man. de tweede in de moderne. Beide streven met verschillende mid delen naar de suggestie van waarach tigheid, wat iets anders is, dan het streven naar waarheid van de geschied schrijver. De romanticus tracht dat te bereiken door een overvloed van de tails en door een kleurig en drama tisch \erhaal; wij speuren naar span ningen, conflicten en overgangen. Waarheid en waarachtigheid staan elkaar niet in de weg, evenmin als' waarheid en fantasie: hoe beter een romanschrijver in zijn onderwerp thuis is, hoe meer en hce veiliger hij zijn fantasie de vrijheid kan laten. De oude (romantische) historische roman (Walter Scot, Victor Hugo, Truitje Bosboom) borg het gevaar van een idealiserende overschatting van het verleden. De moderne, die uitgaat van een of andere parallel met het heden, dient er voortdurend op bedacht te zijn het verleden niet naar die parallel om te vormen. Dat gevaar is te groter, omdat hij meestal niet, gelijk zijn 19e eeuwse voorgangers, zich een preiode kiest, waarin hij geheel is ingeleefd, maar een zeer zware wissel trekt op zijn werkkracht en studiezin, door al naar gelang een verschijning zijn aan dacht bceit, zich in zeer ver uiteenlig- gende plaatsen en tijden te bewegen. Spreekster licht deze regels nader toe aan de hand van haar eigen roman over het leven van Hugo de Groot: „Vaderland in de Verte", waarvan zij een ontleding geeft van de hoofd- en neven-motieven. Na de pauze werden door enkele der aanwezigen vragen aan spreekster gesteld, die haar gelegenheid gaf het besprokene' nog nader toe te lichten. - Ten slotte las de sipr. een gedeelte 'uit haai- roman voor. De voorzitter, de heer Joh, G. Fok- kema, vertolkte onder duidelijke in stemming van het gehoor, met enkele woorden, de grote waardedxng van de aanwezigen voor "hetgeen mevr. Romein gebeden had. Bij beschikking van de ministers van Verkeer en Waterstaat en van O., K. en W. zijn voor het Jaar 1949 be noemd tot lid en plaatsvervangend voor zitter van de commissie, belast met het afnemen van de examens ter verkrij- gine van een diploma als machinist voor de zeevisvaart, als machinist-stoker voor de zeevisvaart en als motordrijver voor de zeevisvaart de heren J. van der Brugge, gep. inspecteur-afdelingshoofd bij de Dienst van Scheepvaart te Lel den en G. Huvers, oud-hoofdwerktuig- kundige ter koopvaardij te Wassenaar: tot lid-secretaris de heer A. D. Jong- kees, gep. officier van de Marine Stoomvaartdienst te Wassenaar en tot plaatsvervangend leden de heren J. ten Gate, gep. hoofdofficier van de MSD en dr F. E. van der Gugten, kolonel Mil. Geneesk. Dienst, KNIL, b.d., beiden te Wassenaar. it. GETROUWD: Bolle Jm en P. M. J. Oudshoorn Jd. OVERLEDEN: B. Loos wednr., 80 Jaar; H. J. WfJ- man. 69 Jaar; J. C. S. Vreeburg, *1 jaar. „Eendracht maakt kleine zaken groot" In het voorportaal en de grote hal van het Krelagehuis te Haarlem, de ze tel van BloemDollencultuur, vond gister middag de onthulling plaats van een elftal gedenkramen, voorstellende de gemeentewapens van de plaatsen, wel ker afdelingen van de Algemene Vere niging voor Bloembollencultuur het 50- jarig bestaan hebben gevierd gedurende en na de oorlogsjaren. Voor de oorlog werden reeds twaalf van dergelijke ra men onthuld, telken male bij een gou den afdelingsjubileum, doch de om standigheden gedurende de oorlogsjaren hebben een spaak in het wiel gestoken bij de voortzetting van deze traditie. De schade" is inmiddels ingehaald, en gis teren werden dan in tegenwoordigheid van het hoofdbestuur, de jubilerende af delingsbesturen en de burgemeesters van die gemeenten elf gebrandschilderde ra men, ontworpen door F. J. Ketelaar te Bennebroek, voorstellende de wapens van Warmond, Akersloot, Voorschoten- Veur, Westland, Katwijk, Rijnsburg, Roelofarèndsveen, Castricum. Heems kerk, Noordwijkerhout en Alkmaar ont huid. De voorzitter van Bloembollencultuur, jhr dr O. F. A. H. van Nispen tot Pan- nerden greep deze gelegenheid dank baar aan om het werk dezer afdelingen te memoreren en in de aanwezigheid van de burgemeesters een symbool te zien van de noodzaak van samenwer king tussen plaatselijke overheid en bol- lenvak. Na deze toespraak werden de ramen onthuld door de oud-voorzitter van de oudst jubilerende vereniging, de heer C. J. Zwetsloot van Warmond waarna een rondgang werd gemaakt over de Winterflora, die juist in deze dagen zo vele duizenden belangstellenden naar het Krelagehuis trekt en daar een uitste kende propaganda voert voor de bol- bloem. De afdelingen spraken na deze rond gang bij monde van de burgemeester van haar gemeente of de afdelingsvoor zitter haar dank uit jegens de Alge mene Vereniging voor de gelegenheid, haar geboden om haar aandeel bij te dragen tot behartiging van het alge meen vakbelang, en die hijdrage op deze wijze te hebben mogen symboliseren. De burgemeester van Rijnsburg sprak de hoop uit, dat zijn gemeente in het bol- lenvaak de bijzondere plaats zou mogen blijven behouden, die zij tot dusverre heeft bekleed, terwijl de heer Vroomen namens Warmond nog eens herinnerde aan de geschiedenis van het belang rijkste probleem voor deze .afdeling, het snijverbod, dat ook reeds door de Alge meen voorzitter was „aangesneden". De heer Eggink uit Voorschoten wees op de belangrijke plaats die zijn afdeling, on danks de geringe omvang. In het bol- lenvak bekleedt, terwijl burgemeester Van Iersel van Noordwijkerhout er zich over verheugde, dat ook zijn gemeente, waar de kleine kwekers een overwegen de plaats innemen, zich de plaats in Bloembollencultuur heeft verworven, waarop zü recht heeft. Toen spr. zijn taak te Noordwiikerhout aanvaardde, ondervond hij in de gemeenteraad dik wijls dezelfde toestanden, die thans de algemene vergaderingen van B'oem- bollencultuur ziin gaan beheersen .Daar tegenover stelde spr. de hoop, dat ook ln Bloembollencultuur begrip moge rijnen voor andermans opvattingen en belan gen. opdat ln groter eenheid meer kan worden bereikt Als symbool voor deze uitgroei herinnerde snreker aan de leu2§. die on het NoTdwiikerhoutse raadhui*'" nrilkf Eendracht maakt klHne zaken groot. De algemeen voorzitter maakte zich dezp wens tot de zijne in zijn antwoord on de toesDraken namens de afdelingen, .waarna men nog enige tijd genoeglijk bijeen bleef. Ronde-T afel-Conferentie vertegenwoordigd door ganse Kabinet Naar wy vernemen zal de delegatie, welke Nederland op de a,s. Ronde- Tafel-Conferentie zal vertegenwoor digen, bestaan in het voltallige Ne derlandse kabinet. Omtrent de aan te wijzen adviseurs zal nog nader over leg worden gepleegd. Voorts zullen ook, zoals gemeld, de beide vertegenwoordigers van de West- Indische gebiedsdelen in Nederland, als leden aan de conferentie deelnemen. De vergaderingen der conferentie zul len waarschijnlijk worden gehouden ln de grafelijke zalen op het Binnenhof. Drie doden bij aanval op trein AFNEMENDE TERREUR OP OOST-JAVA. Gisteravond werd een trein van Su- kabumi naar Buitenzorg, nabij Tjiomas voor een brug tot stilstand gebracht en door een bende beschoten. Van de trein- bewaking, bestaande uit 5 man der al gemene politie, werden twee gedood en een swaar gewond, welke laatste later in het ziekenhuis te Buitenzorg even eens is overleden. Onder de passagiers van de trein, die onder de beschieting onmiddellijk doorreed naar Buitenzorg, zijn geen slachtoffers te betreuren. Verleden week deed een sterke groep van TN.I.-mllitairen, 'n aanval op Si- daredja (Zuid-Midden-Java). Politie en militairen sloegen haar af zonder eigen verliezen. De bende liet enige doden en wapens achter. De militaire commandant van Oost- Java, de generaal-majoor L. J. K. Baay, verklaarde, dat in Oost-Java de mili taire toestand geen reden geeft tot bij zonder pessimisme. Hjj zeide, dat het hoogtepunt der sub versieve activiteit in Oost-Java thans is overschreden en dat er vooral in de afgelopen 14 dagen tegen de benden opmerkelijke successen zijn geboekt. Vermoedelijk zullen in Oost-Java orde en rust binnen zeer afzienbare tijd zijn hersteld. De ondernemingswachten zullen zwaarder worden bewapend. Het aantal slachtoffers der terreur is nog beneden de verwachtingen gebleven, aldus gene raal Baay. Pleidooi voor de Openbare School ZIJ ALLEEN DE SCHOOL VOOR ALLEN. In de prachtig bezette Burchtzaal hield gisteravond de afdeling Leiden van de Vereniging Volksonderwijs een propa- gandabijeenkomst, waaraan tevens een feestelijk karakter was gegeven. Zo kre gen wij allereerst een gymnastiekde- monstratie door enige leerlingen van een Ulo-school o.l.v. de heer W. P. Lee- nen, waarvoor de aanwezigen grote be wondering aan de dag legden. Hoewel van geheel andere aard, oogstte ook het optreden van de radioklas „De Sleutel tjes" uitbundig succes. De directeur, de heer Franke, heeft in korte tijd met zijn jeugdige zangertjes heel wat weten te bereiken. ALLEEN DE OPENBARE SCHOOL IS VOOR ALLEN. De voorzitter van de afdeling Leiden van Volksonderwijs, de heer Joh. W. Har ting Jr., sprak in deze vergadering een propagandarede uit, waarin hij al lereerst uiteenzette, dat de school in hartelijke samenwerking met de ouders tot laak heeft haar. aandeel te leveren ln de opvoeding van de kinderen. Door hieraan haar beste krachten te geven, werkt zij mede aan de vorming van goede staatsburgers, waardoor zü tevens de gemeenschap dient. Volgens spreker kan slechts de openbare school, met haar gemengde bevolking, deze oplei ding schenken. Deze school toch schept het terrein waar velen elkander kunnen ontmoeten en waar de eenheid, welke tijdens de bezetting tot zulke opmerke lijke resultaten heeft geleid en waar om ook thans nog door velen wordt ge roepen, wordt voorgestaan. Plichtsbesef, eerbied voor de mening van andersden kenden en een groot sociaal gevoel vor men de eigenschappen, welke de open bare school'het kind wenst bij te bren gen Daarnaast kweekt zij de verdraag zaamheid en stuurt zij in de richting van de democratische idee. In tegen stelling met de veèlal verkondigde stelling, dat de openbare school niet geschikt is voor kinderen, wier ouders zich op een godsdienstig standpunt stellen, verklaarde de heer Harting met gTote nadruk, dat vele ouders, die be horen tot de Ned. Herv. Kerk of een andere protestantse kerkgroep, ja zelfs het Kath. geloof zijn toegedaan, de openbare school voor hun kinderen verkiezen. Mocht al de openbare school, wat spreker ten stelligste ontkende, niet meer aan de eisen voldoen, welke aan haar gesteld moeten worden, dan is die niet de schuld van de voorstan ders van deze school, doch veeleer van die der bijzondere school, die een split sing teweeg hebben gebracht. Juist zij hebben de o.s. uit elkander gehaald. Spreker, die het betreurde, dat het bezoek aan de openbare school, in te genstelling met de bijzondere scholen, welke nog steeds een stijging van het aantal leerlingen te zien geven, een langzame achteruitgang vertoont, ver klaart dit uit het feit, dat de bijzonde re scholen door het werk van actieve schoolbesturen en de kerk worden be schermd. Bovendien zijn er op de bij zondere scholen heel wat kinderen, die daar op grond van de godsdienstige overtuiging van hun ouders niet thuis behoren. Dit heeft zelfs zulke vormen aangenomen, dat men in deze kringen al spreekt van een karakterverlies der bijzondere school. Hoéwei de openbare school ook van de overheid bescherming geniet, moet helaas van sommige gemeenten worden gezegd, dat de overheid daar in haar verplichtingen t.'o.v, deze school schro melijk is tekort geschoten. In de regel vindt dit zijn oorzaak in het feit, dat in een dergelijk stadsbestuur overwe gend voorstanders van het bijzonder onderwijs zitten. Spreker noemde hier van enkele staaltjes. Ten" slotte zette de heer Harting nog eens uiteen, dat juist de openbare school, welke niet gebonden is aan een bepaalde kerk of richting, de school is voor allen. Zij wenst het symbool van nationale eenheid uit te dragen en plaatst haar leerlingen niet in de strijd, welke de volwassenen verdeelt in tal rijke groepen en groepjes. Spreker ein digde met een opwekking om de arbeid van Volksonderwijs te steunen. De avond werd verder afgewisseld met het optreden van een dansgroepje oJ.v. de heer Leenen en muziek en zang, onderscheidenlijk van de heren Franke en G. Prevo en Ellen Lanée. Intensieve besprekingen met Republikeinen op komst HAMID II GETUIGT VAN ZIJN GROTE VOLDOENING. Op het voorstel, dat een delegatie der B.F,0. morgen naar Banka zal gaan om te Pangkaipinang overleg te plegen met de Republikeinse leiders, ontving de BJF.O. van de resident van Bangka ten antwoord, dat ir Sukarno had verzocht ,.de besprekingen zo mogelijk morgen en Donderdag te Muntok te houden, zodat er een intensief overleg mogelijk zal zijn". De Republikeinse delegatie zou door de aankomst vandaag van vijf Re publikeinen uit Batavia, 14 leden tel len. de delegatie der BJ.O. 7 leden, in totaal dus 21 leden, voor wie alleen te Muntok accomodatie beschikbaar is. In verband hiermede vertrekken de heren Hamid, Anak Agung, Djumhana, Ka- liamsjah, Ateng en Vleer morgenoch tend naar Banka. Sultan Hamid II, de voorzitter der BP.O., schreef hedenochtend aan dr Beel, dat de B.F.O. „met grote voldoe ning" kennis had genomen van het plan tot vervroegde overdracht dersou- vereiniteit. „Het initiatief van de Ne derlandse regering tot het houden ener Ronde-Tafel-Conferentie werd door de BF.O. met instemming begroet", aldus de brief. UITSTEL FEDERALE CONFERENTIE TE BANDUNG. De Federale conferentie te Bandung, welke op 1 Maart zou beginnen, is voor onbepaalde tijd uitgesteld. VERTREK „ORANJE" UITGESTELD. Het vertrek van de „Oranje", dJt vanmiddag om halftwee zou geschie den, is in verband met het stormachti ge weer uitgesteld. Het is nog niet be kend wanneer het schip nu zal ver trekken. LEIDSE STUDENTEN FILM LIGA. Lezing van Ludwig Berger. Gisteravond sprak de heer Ludwig Berger in een der zalen van het Acade miegebouw voor de Leidse studenten Film Liga. De heer Berger, die zelf reeds vele films heeft gemaakt, zowel ih Amerika als iri vele landen van Eu ropa, o.a. in Nederland, wist op onder houdende wijze te vertellen over de vele problemen, welke zich voordoen bij het vervaardigen van een film. Daartoe had spr. zijn causerie ver deeld in drieën. Het eerste deel han delde over de filmvervaardiger als „handwerker". Het is een kunst om de situatie juist weer te geven zonder veel bijkomstigheden, als weergave van de denkbeelden, die de schrijver heeft wil len uitdrukken. Het tweede deel was wat de heer Berger wilde noemen, het ernstige deel. De schrijver en de regis seur moeten zioh afvragen wat het es sentiële is. Alles moet daarbij worden onderworpen aan het „verhaal". Tot slot van zijn causerie sprak de heer Berger over het algemene deel. De film is er gekomen, aldus spr., omdat de mens het geloof in het onzidhtbare heeft verloren. In de film moet hij vaak iets er bij denken, wat op 't doek wordt overgeslagen Het gevoel voor wat men niet ziet, wordt dus versterkt. Met een enkel woord duldde spr. de gevaren van de film, vooral voor jonge mensen, aan. Na de pauze volgde eendiscussie. De heer J. J. Peereboom opende deze bijeenkomst van de Film Liga met een kort woord, waarin hij wees op de hechte banden die bestaan tussen Ne derland en <de heer Berger, die speciale ■belangstelling heeft voor de Nederland se film. VASTENAVONDVIERING R.K MIDDENSTAND. De afdeling Leiden van de Ned. R.K. Middenstandsbond had gisteravond in „Zomerzorg" een vastenavondviering belegd, welke zich 1n grote belangstel ling mocht verheugen. De leden van deze vereniging, aan wie in het afge lopen winterseizoen door het bestuur een keur van attractieve avonden, met deskundige sprekers, ls voorgezet, hebben zich deze avond met hun dames koste lijk vermaakt met de gezonde humor van Louis Noiret en diens echtgenote, terwijl de Zomerzorg-kapel het muzi kale gedeelte voor haar rekening nam. Tot slot volgde er een gezellig bal b.l.v. de heer Evert Castelein. De avond werd geopend met een kort woord door de voorzitter, de heer F. C. de Hosson, terwijl ook de heer Van Tie nen nog eens heeft opgewekt om aan de gewone vergaderingen meer aandacht te schenken. De geestelijk adviseur, rector Berneveld deed een krachtig beroep om het werk van het Chris Jansen-fonds te steunen, waarvoor ook een collecte werd gehouden. De avond vormde een genoeglijke af sluiting van een druk seizoen. Een geheel gevulde Schouwburg heeft gisteravond genoten van de opvoe ring in abonnement van „Tramlijn Be geerte". hier dit seizoen reeds door K. en O. uitgebracht. Ook nu was het een doorslaand succes. Ronde-T afel-Conferentie gaat in ieder geval door In regeringskringen in Den Haag wordt de brief van Mohammed pum aan de Veiligheidsraad niet als een definitieve afwijzing tot deelneming aan de Rondc-Tafel-Conferentie be schouwd. Indien de Republikeinen niet deelnemen, zal deze conferentie toch in ieder geval doorgaan, zoals in de verklaring van minister Van Maarsevcen tot uitdrukking kwam. Nationale klederdrachten voor Prinses Wilhelmina EEN BEROEP OP STEUN. Bij de troonsbestijging van H.M. Ko ningin' Wilhelmina in 1898 is haar een volledige collectie nationale kleder drachten aangeboden. Destijds is deze collectie door HM. in bruikleen afge staan aan het Rijksmuseum en in 1919 overgebracht naar het. Ned. Openlucht Museum te Arnhem. Helaas is deze Unieke folkloristische verzameling door oorlogshandelingen verloren gegaan. De kledingstukken, zorgvuldig in kis ten verpakt, werden vernietigd bij het opblazen van het kasteel Doornenburg, de bijbehorende sieraden werden uit de Ranzow-bank te Arnhem gestolen. Ongeveer een jaar geleden werd een „Comité verzameling Nederlandse volks klederdrachten" opgericht met het doel opnieuw een zo volledig mogelijke col lectie nationale klederdrachten bijeen te brengen en aan te bieden aan H.M. Ko ningin Wilhelmina ter gelegenheid van -haar 50-jarig regeringsjubileum. De verzameling van 1898 bestond uit ruim 240 stuks. Er wordt thans naar gestreefd 200 costuums der verschillen de gewesten te verwerven. Op het ogen blik ziin er ruim 40 by elkaar, doch niet alle zün compleet. Reeds veel zou zün bereikt, indien binnenkort enkele provincies hun volle dige bijdrage zouden kunnen afleveren. Elke geldeiyke bydragc is welkom. Ook doet het comité een beroep op hen, die in het bezit ziin van één of meer costuums en onderdelen daarvan of sie raden bezitten. dic van de nationale drachten afkomsti? zijn, om deze aan het comité af te staan. Het Landelijk Comité is als volgt sa mengesteld: mevr. R W. E. Fischer— Cats, Mauritslaan 4, Amersfoort, voor zitster: jkvr. dr C. H. de Jonge, Centraal Museum Utercht, vice-voorzitster; mej E. v. d. Kolk. Dorpsstraat 129, Bun schoten. secr.-pennlngmeesteresse. Voor het gewestelijk comité Zuid-Hol land treedt op mr B van 'tHoff, van Aerssenstraat 70, 's-Gravenhage. NIEUWE PETROLEUMHAVEN TE ANTWERPEN. Staatsminister Frans van Cauwelaert, de voorzitter van de Belgische Kamer, heeft gisteren de eerste spade gestoken voor de aanleg van de nieuwe petro leumhaven te Antwerpen. Het bouwen van deze petroleumhaven zal gedurende twee jaar aan meer dan 5000 arbeiders werk verschaffen. De raffinaderij, die langs deze haven wordt opgericht, zal per jaar 1 millioen 300.000 ton petroleum verwerken. BEZOEK VAN ATTLEE AAN BERLIJN Attlee, minister-president van Enge land, zal Vrijdag een bezoek brengen aan .Berlijn, aldus wordt uit betrouw bare bron te Londen vernomen. SNEEUW EN STORM LEGGEN VERKEER LUCHTBRUG STIL. Tengevolge van de storm en de eerste hevige sneeuwval van deze winter is het verkeer naar Berlijn via de luchtbrug hedenmorgen om halfzes plaatselijke tijd volkomen stil komen te liggen. Hedenmiddag werd de iuchtbrug ech ter op beperkte schaal weer in werking gesteld. SOVJET-AANBOD AAN WEST-BERLIJN. Naar het officiële Sovjet-blad Taegli- che Rundschau bericht, heeft het Sov jet militaire bestuur in Berlijn de Westelijke sectoren van de stad mate riaal en vensterglas aangeboden voor dringend nodige reparaties aan trams en wagons van de ondergrondse spoor weg. Het Sovjet-aanbod aan de ge meentelijke vervoersafdellng van West- Berlijn ging vergezeld van de verkla ring, dat. er geen blokkade van Berlijn bestond en dat het Sovjet-militaire be stuur zich verplicht gevoelde om te let ten op de belangen van de Berlijners in alle delen van de stad. DE BRITSE TEGEN-BLOKKADE. Te Berlijn is officieel bekend gemaakt, dat de Britse autoriteiten in Duitsland een speciale, 5.000 man sterke grenscon- tröledienstT zullen oprichten om de Westelijke tegen-blokkade effectief te maken. „De huidige politie-afdelingen zijn niet voldoende om de contróle van de grens tussen de Britse en Sovjet zones te verzekeren. Deze maatregel houdt geen enkele wijziging van de politieke gedragslijn in. De Franse premier blijkt een begaafd caricaturist (Van onze Parijse correspondent) Een groot Frans literair weekblad heeft zojuist een serie politieke carica- turen gepubliceerd, die frappeerden door een milde ironie, een vriendelijke visie, én de klassieke lijn. Wat echter nos meer dan die lijn, dan die kwalitei ten opviel, was dat de naam van de te kenaar de Queuille was. Het blad maak te voor het eerst in wijdere kring be kend, dat de tegenwoordige minister president er in zijn vrije tijd van hield in zijn tekenstift te klimmen. De ca- ricaturen waren gesigneerd met Henri Queuille. Vrije tijd is eigenlijk niet geheel juist uitgedrukt, want het merendeel dezer tekeningen werd juist gedurende con gressen. parlements- en kabinetszittin gen vervaardigd. De premier haastte zich overigens, zich tegen de verdenking te verdedigen, dat hy op die bijeenkomsten zün hoofd niet bij de besproken onder werpen zou hebben. „Integendeel, zei hij, maar het ls een eigenschap van de Fran sen, dat ze moeilijk lange tijd helemaal stil kunnen zitten. Hun vingers moeten altUd wat te prutsen hebben. Voor hen is werkloosheid nauw verwant met pa ralyse. Hun vingers tekenen nu eenmaal graag. En pas als ze bezig zijn, komt m'n hoofd er toe, oplettend naar een spreker te luisteren. Deze tekeningen werden voor een groot deel in het par-Queuille kunnen denken lement gemaakt en ze bewijzen, dat lk een echte Fransman ben." Onder de tientallen koppen, die Queuilles studeervertrek versierden, her kende de reporter bijna geen tijdgenoten. Hy informeerde naar de reden van die afwezigheid. De ministerpresident sprak toen over een ongeluk dat hem tijdens de oorlog een vinger heeft gekost: maar toen de journalist wees op de negen resterende vingers, die door het verlies van die ene toch niet tot eeuwige werkloosheid be hoeven te worden gedoemd, erkende de premier dat onder de tegenwoordige po litici eigeniyk nog maar weinig pitores- ke figuren ziin. Met uitzondering, peins de by. misschien van Bidault. Schuman, Moch en, Blum. Van deze laatste heeft hij trouwens een karakteristieke prent getekend, waarin zyn merkwaardig paardenprofiel goed werd geaccentu eerd En ten slotte heeft de caricaturist Queuille een voorliefde voor mensen op leeftyd. De ouderdom legde de premier uit, veroorzaakt van die huidzakken in een gelaat waaruit een tekenaar zyn honing peurt En een Briand op leeftUd illustreert goed die zienswyze. Voor Henri Queuille, die van huis uit dorpsdokter ls, was zeker een eerzame carrière als caricaturist weggelegd. Voor het ogenblik presideert hij nog de mi nisterraad der Fanse republiek. Maar aangezien het Franse premierschap nooit een levenspositie is geweest, zou men by een volgende vacature in de Franse pers misschien eens aan de heer

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 3