Dr Samyeis' beweringen over genezing gezwelziekfen weerlegd Partijraad K.V.P. bespreekt gruwelijk drama van Boedapest Tegen ex N.S.B. secretaris-generaal Huygen 15 jaar geëist Films van deze week; Consequenties moeten glashard getrokken worden Met een enkel woord ZATERDAG 26 FEBRUARI Herdenking van de Februari-staking Op het Waterlooplein te Amsterdam is gistermiddag bij monde van de bur gemeester en twee vertegenwoordigers ▼an het verzet de heren A D. Schoo- nenberg en Th. van Dorp. de Februari staking van 1941 herdacht. De belang stelling was beduidend minder dan voorgaande jaren, daar de drie vakbon den (NVV, KAB en CNV), gelijk bekend, hun leden hadden geadviseerd hieraan niet deel te nemen, omdat zij in deze herdenking een politieke actie zagen van bepaalde zijde. De burgemeester bracht de historische betekenis van deze staking in herinne ring en legde vooral de nadruk op de algemeenheid van deze actie van de Am sterdamse bevolking, die een vruchtba re bodem vormde voor het ondergrondse verzet. Nadat ook de heren SchoonenbeTg en Van Dorp het woord hadden gevoerd, werd het Wilhelmus gespeeld, terwijl deputaties kransen legden aan de vdfct van het tijdelijk monument, een bekken met een brandende vlam. Minister Mansholt over het Landbouwbeleid VERTROUWT OP SPOEDIGE TOT STANDKOMING ECONOMISCHE UNIE. De minister van Landbouw, de heer S. L. Mansholt, sprak heden te Alk maar over de Economische Unie tus sen België, Luxemburg en Nederland. Hij concludeerde, dat het duidelijk is, dat de drie regeringen niet vrij zijn in het nemen hunner toekomstige maat regelen. Door gezamenlijk overleg dient men tot overeenstemming te komen, hetgeen dus kan betekenen, dat be paalde maatregelen op andere wijze tot stand zullen moeten worden gebracht dan wanneer leder der drie landen zijn huishouding op volledig nationale wijze zou kunnen regelen. De Nederlandse regering heeft hier mede bU het bepalen van het huidige landbouwbeleid dan ook nadrukkelijk rekening gehouden. Dit beleid is geen landbouw-crisis-politiek, doch land bouwpolitiek in 't kader van de Eco nomische Unie. Minister Mansholt sprak zijn vertrouwen uit in de spoe dige totstandkoming der Economische Unie en vestigde de aandacht op de belangrijke bijdrage, die hiermede ge leverd wordt aan de Westeuropese samenwerking in het bijzonder. DUITS PROTEST TEGEN UITLEVERING VAN UITVOER- SCHEPEN. Een woordvoerder van het Bureau voor Voedselvoorziening in de dubbele zone to Frankfort heeft de Nederlandse aan spraak op vijf der modernste Duitse stoomschepen voor de visserij als her stelbetaling een „ondubbelzinnige ge welddaad, die met een gewone rechts» behandeling niets uitstaande heeft" ge noemd. De woordvoerde betoogde, dat de Ne derlandse els reeds 24 Juli 1948 door het Bureau voor Herstelbetalingen werd af gewezen. 12 Januari 1949 was toen door de Britse bestuurscommissie te Berlijn plotseling bepaald, dat de vijf schepen uitgeleverd moesten worden. Het bizo naal bestuur is, van mening, dat deze zaak openbaar behandeld- moet worden, waarbij ook aan Puttsland gelegenheid gegeven moet worden bewijsmateriaal over te leggen en het Nederlandse be wijsmateriaal te toetsen. „Hétonttrek ken van viff moderne stoomschepen aan de toch al zeer zwakke Duitse vissers vloot betekent bovendien een ernstige bedreiging voor de visvoorziening van de Duitse bevolking", aldus de woord voerder. AANKOOP VAN DE MIDDACHTER ALLEE? De regering heeft machtiging ver leend aan de hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat in de directie Gelderland om een contraot te sluiten met. graaf Bentinck van Middachter tot aankoop door het Rijk van de beroemde nog overgebleven bomenrijen in de Middachter Allee. Deze door de gehele wereld bekende laan is 1400 meterlang, maar over een lengte van 700 meter is zij gedurende de bezetting door de Duit sers vernield. Naar schatting van deskundigen gaan de oude bomen," die overgebleven zijn, nog ongeveer 25 jaren mee. Ze zullen dan uitgeleefd zijn en vervangen moe ten worden. Vaart achter Atlantisch pact De Amerikaanse minister van buiten- landse zaken, Dean Acheson, heeft ver klaard, dat hij hoopte, dat de onderhan delaars over het Noordatlantisch pact het verdrag voor het eind van de vol gende week ln een vorm zouden hebben, welke geschikt was om ter goedkeuring voorgelegd te worden aan de regeringen, wier vertegenwoordigers het verdrag be spreken. Hij had tot no gtoe geen officiële me dedeling van de Noorse regering ont vangen over de mogelijkheid van deel neming van dit land aan de besprekin gen over het pact. Acheson verklaarde, dat er een aanvullend wetsontwerp zou worden ingediend onafhankelijk van het Noordatlantisch verdrag zelf, waarin machtiging zou worden verleend tot het leveren van wapenen aan buitenlandse mogendheden. Op grond van een derge lijke wet zou militaire steun kunnen worden verleend aan landen, die geen ondertekenaars zijn van het Atlantisch verdrag. Acheson werd nog gevraagd, of de VS van plan zijn hun bezettingstroepen uit Duitsland terug te trekken. Hij zei. dat een dergelijke terugtrekking niet werd overwogen. GEEN COMMUNISME IN BRAZILIË. Na een langdurig debat heeft de Bra ziliaanse Kamer van Afgevaardigden een wet goedgekeurd betreffende de ver deling van de zetels der gekozen com munisten onder de andere partijen. Deze maatregel is het gevolg van het besluit van 7 Mei 1945, waarin de communisti sche partij onwettig wordt verklaard, en krachtens hetwelk het parlement alle gekozenen van de communistische par tij als van hun mandaad vervallen be schouwt. Dr IIJ ALM AR SCHACHT KOMT NOG WEER VOOR. Koransky, de minister voor de zuive ring in Wuerttemberg-Baden. heeft het besluit van het centrale hof van cassa tie te Ludwigsburg (Amerikaanse zo ne). volgens hetwelk dr HJalmar Schacht de voormalige minister van economie, weer in de groep „hoofdschuMigen" werd ondergebracht en tot acht jaren strafkamp veroordeeld werd, nietig ver klaard. Dr Schacht zal zich nog voor een zui veringsrechtbank in de Britse zone moe ten verantwoorden. Luxor Er liggen moeilijkheden ge strooid op het pad van S.i'r'cy Temple in de film „In het geneim getrouwd". Moeilijkheden die, zoals meestal, op misverstanden berusten, worden opge blazen door complicaties en praatzieke tantes, ten top gedreven door kleine oorzaken, en tenslotte verdwijnen als sneeuw voor de zon om geluk en vro lijkheid plaats te geven waar opwin ding en narigheid heersten. Niet in de zaal overigens, want daar lieerst on bedaarlijke vrolijkheid van begin tot einde over deze werkelijk komische en toch(!) oer-Amerikaanse film. Shirley, eigenlijk neg een kind, doet zich graag voor als volwassen jongedame en be zorgt daarmee haar ouders heel wat zorgen. Het wordt voor die ouders wer kelijk precair wanneer zij zogenaamd bekent, omgang te hebben gehad met een buurjongen, waarvan de gevolgen niet uitblijven. Een „bekentenis", die afgedwongen wordt door belofte tot stilzwijgen, die zij aan een getrouwde vriendin heeft gedaan om te verzwij gen dat die een baby verwacht. Een van de kletsgrage tantes heeft hen beiden bij een dokter gesignaleerd. Enfin, de moeilijkheden en ruzies Iepen nög hoger dan de stormen, die uit deze bekentenis voortkomen, en als een en ander op het punt staa.t een fatale afloop te krijgen, komt een voor alle partijen bevredigende ontknoping van dit dwaze verhaal, dat de bioscoop bezoeker van begin tot einde vasthoudt. Een vlotte, werkelijk geestige film met goed spel, geheel afgestemd op de ge- caricaturiseerde sfeer-van de betrokken gezinnen. Lido Zelfs de hevigste tegenstan der der Amerikaanse film zal het dit maal beamen: „Ik herinner me Moe der" (naar de novelle: „Mother's Bank- account") is volkomen zuiver, écht menselijk. De haast vergeten prima fatsoens norm van weleer staat hier op (ie voorgrond. Wellicht zou de titel een zoetelijke inhoud doen veronderstellen, Maar dan vergist men zich toch Gelijk, in het leven zijn ef de ernst en de humor: wélk een fijnzinnige hu mor tevens. Dan is er de gevoeligheid, maar, op een enkele uitzondering na, nergens uitlopend op overdreven sen timentaliteit Hoe deze moeder (Irene Dunne), de leidende kracht in het te San Francis co wonende Noorse gezin, het klaar speelt haar kinderen het gevoel te geven, dat er nooit „onzekerheid" voor hen behoeft te zijn, omdat zij altijd nog over een bankrekening beschikt voor wanneer écht de nood aan de man mocht komen, terwijl ten slotte uit komt, dat zij die rekening nooit bezeten heeft: ziet, dat is op zichzelf al de vondst van dit verhaal, dat nog andere vondsten bij de vleet bevat, Hoe de regisseur George Stevens het klaar speelde bovendien zoveel pracht- typen te vinden, is een raadsel; Daar is behalve de flinke, geestelijk sterke moeder een karakter uit dui zenden! de ietwat „neutrale" vader (Philip Dom), door Andere eigenschap pen even onmisbaar, daar zijn de kin deren, een voor een benijdenswaardig natuurlijk spelend, daar zijn de rodde lende tantes, maar daar is bovendien de bulderende en „gevreesde" Oom Chris, een man met een zwakke zijde, maar een oerkracht tevens, waarop al len trots mogen zijn. Wat hij deed komt pas uit, als deze prachtkerel ge storven is. Die sobere sterfscène alleen al, kan niemand zelfs niet de meest verhar de natuur onbewogen laten. Omdat hij op slag ons aller vriend werd! Oscar Homoiika is deze onvergetelijke „Oom Chris": hij maakte van deze „mens" de creatie van zijn leven! Gaat allen deze ware en warme film zien. En zonder te willen „leraren": mis schien kunnen we er met z'n allen tus sen de bedrijven nog wat van leren óók! In een tijd, waarin het met de. mo-. raliteit maar droevig is gesteld Trianon Het scenario van de film „De Prinses en de Piraat" werd speciaal geschreven voor de bekende filmkomiek Bob Hope, zodat het verhaal één aan eenschakeling van onzinnigheden is ge worden. Hope vertolkt in deze film de rol van lafaard, die in handen raakt van een in het jaar 1700 zeer beruchte piraat Deze bloeddorstige zeerover heeft eveneens een ontvluchte prinses gevan gen genomen en via vele dolle avontu ren weet" Bob Hope haar, zonder dat het direct in zijn bedoeling ligt, te be vrijden. Hij krijgt echter geen loon naar werken, want Bing Crosby, die in de laatste minuut te voorschijn komt, gaat er met de sc-hone van door, waarop Bob Hope in diepe verontwaardiging ver klaart. nooit meer in een film van de Metro Goldwyn Mayer te zullen op treden. Casino De gehele spannende ge schiedenis, welke U in „Gejaagd in de nacht" wordt voorgezet, speelt zich in werkelijkheid af in een tijdsverloop.van nauwelijks 8 uur, te weten tussen 4 uur 's middags en middernacht. Om 4 urn- wordt een roofoverval op een bank ge pleegd en om middernachtmaar nen, laten wij U dit niet bij voorbaat vertellen. James Mason geeft een ster ke uitbeelding van de idealistisch-ge- tiiite bendeleider, die ais een moderne Robin Hood slechts de rijken wil be stelen om de armen te bedelen. Aan spanning geen gebrek! Rex De gebeurtenissen in de film „Vrouwen in de nacht" zijn ontleend aan authentieke gegevens, welke door de geheime regeringsarchieven te Wash ington zijn verstrekt. Het is een ver haal van het lijden van blanke vrouwen in de gevangenkampen van de sadisti sche Jappen. Hoe de Japanners de Wes terlingen hebben behandeld komt in deze film afschuwwekkend goed naar voren. Zijn voorlichting niet verantwoord Reeds vermeldden wij de vernietigen de conclusie, vervat in het rapport be treffende de z.g, kanker-geneesmethode van dr Samuels. Wij achten deze conclusie van ge noegzaam belang om er nog enige bij zonderheden over te publiceren. Ten aanzien varn de objectiviteit van de door dr Samuels gegeven voorlich ting zegt het rapport, samenvattend, dat: 1. do mededelingen van dr Samuels niet onvoorwaardelijk betrouwbaar zijn; 2. hij feiten verzwijgt, die voor de beoordeling van het geval van belang zün; 3. hij onjuiste mededelingen niet corrigeert; 4. hij een uitkomst, die met do leer ln strijd is, verzwijgt. „Deze tekortkomingen in de door dr Samuels gegeven voorlichting stellen o.m. in het licht, dat dc demonstraties voor hem niet een middel zijn om de Nederlandse artsen wetenschappelijk verantwoord voor to lichten omtrent zijn methode en de daarmee verkre gen resultaten, maar dat hij deze demonstraties veeleer het karakter geeft van propaganda voor zijn methode". De conclusies van het departement van sociale zaken betreffende deze aan gelegenheid -luiden als volgt: Bij 22 patiënten wordt de door dr Samuels gestelde diagnose kwaadaardig gezwel door andere artsen niet beves tigd. Geen van deze patiënten is aan kanker overleden. Het resultaat van de behandeling van deze patiënten kan niet bijdragen tot het vormen van een oor deel omtrent de waarde van de toege paste behandeling, omdat daarvoor al lereerst noodzakelijk is dat de diagnose vaststaat. Bij 2 patiënten bestond bij andere artsen onderling twijfel omtrent de di agnose. Zij zijn aan kanker gestorven. Bij 2 patiënten kon de diagnose kwaadaardig gezwel, door dr Samuels gesteld, niet worden bevestigd, Maar zij bleken te lijden aan andere aandoenin gen, die dr Samuels zegt eveneens te kunnen genezen; genezing werd echter niet bereikt Bij 30 patiënten, lijdende aan kwaad aardige en goedaardige gezwellen, werd ln geen enkel geval genezing bereikt. In één van deze gevallen is de obser- vatieduur, in verband met 't ziektever loop, te kort om een oordeel over het uiteindelijke resultaat van de behande ling uit te spreken. In de andere 29 gevallen heeft de behandeling definitief gefaald. COMMANDO-OVERDRACHT VLIEGVELD VALKENBURG. Maandag a.s. om halfelf 's morgens zal de luitenant ter zee-vlieger eerste klasse H, J L. Swaab het commando over het marlnevliegveld Valkenburg overdragen aan de luitenant, ter zee vlieger eerste klasse H. G. Holtz. Met deze uitkomst is de bewering van dr Samuels, dat hij do gezwel- ziekten waartoe ook kanker behoort geneest, weerlegd. Het onderzoek ontleent zijn bewijs kracht aan het feit, dat: le. het ziekteverloop werd nagegaan van alle patiënten, over wie inlichtin gen konden worden verkregen en die 4 maanden of langer behandeld werden; 2e. in het onderzoek alle patiënten werden betrokken over wie inlichtingen konden worden verkregen en van wie dr Samuels heeft beweerd dat zy ge nezen zijn; 3e. geen enkele patiënt, btf wie de diagnose kanker met voldoende zeker heide. is gesteld, door zijn methode is genezen. Districtsbestuur Zuid Holland Prins Bernhardfonds De districtsbesturen van de 'Anjer fondsen zijn samengesteld. Dat voor Zuid-Holland bestaat uit de heren mr L. A. Kesper, Commissaris der Koningin, voorzitter; mevr. M. James—Van der Hoop, mevr. A. E. N. van SleenBos nia, mr F- Bordewijk, N. van der Brug ge, pater A. J. A. M. Duynstée, ds H. van Ewyck, prof. ir J. H. Froger, B. Groeneveld de Kater, dr E. D. Kraan, mr L R. J. Ridder van Rappard, mr A. A. J. Rijksen, L. van Tulder, prof. L. O. Wenckebach, M. Nolet, contactlid Sociale Zaken, mr E. Heringa, secr. PENTCILLINE-BEHOEFTE GEDEKT. (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen is de Nederlandse penlcilline-productle thans zodanig op gevoerd, dat zij geheel in de binnen landse behoefte kan voorzien. Een hartstochtelijk protest De Partijraad van de KVP vergadert thans te Utrecht, De voorzitter de heer W. J. Andries- sen opende gisteravond met een rede, waarin hij opmerkte, dat het Neder landse Katholieke volksdeel zich van de betekenis van zijn partij bewust is en dienovereenkomstig handelt. Uitvoerig ging spr. vervolgens in op „het gruwelijk drama van Boedapest, waar Kardinaal Mindszenty, zoge naamd is „berecht". „Het ergste is", aldus spr., „dat de communistische machthebbers in Hongarije ons willen doen geloven, dat daar stond een man, dio overeenkomstig zyn vrije wil, zijn inzichten verkondigde en zyn daden besprak. Hoe waar is in dit proces de encycliek „Divini Redemptoris" over het godloze communisme gebleken. Hoe begrijpelijk is de wereldveront- waardlging over deze rechtsschennis en hoe weldadig doet het aan, dat allen, die nog enige waarde aan ret Recht met een hoofdletter toekennen, in de scherpste bewoordingen -hebben ge protesteerd. Hoe nietig doen daarbij aan de pogingen door de Nederlandse communisten beproefd, om dezeschand- en wandaad te verdedigen", zo zeide de voorzitter, die vervolgens o.m, gewaag de van de plicht en de roeping ook in deze vergadering van de KVP harts tochtelijk te protesteren tegen zoveel onrecht Kardinaal Mindszenty aange daan. „En ik zou aan de vergadering willen vragen" zo voegde hij er aan toe „goed te keuren dit protest ook bij de Hongaarse regering t-e doen weer klinken". De consequenties van hetgeen in Budapest geschiedde moeten wij glashard trekken. De heer Andriessen zeide voorts o.m.; Gelukkig begint het Westen de juiste betekenis van de activiteit van Rus land en zyn satellietstaten to besef fen en daarnaar te handelen. De noodzakelijkheid van een eensgezind I optreden wordt meer en meer ge meengoed. De Westeuropese Unie, het Atlantisch Pact, de conferentie in Londen over een Europese Raad, ze duiden onmiskenbaar op het gToeiend besef, dat machtsvorming tegenover het Russische imperialisme gebieden de eis is. Ook ons land zal zyn rol in deze ontwikkeling hebben te spelen, een rol, welke wellicht een belang rijke is. Als staatkundige partij, die op de gang van 's lands zaken een niet onbete kenende invloed heeft, zullen wij in de practische staatkunde daarmede niet alleen rekening hebben -te houden, doch zo nodig stimulerend moeten optreden. Spr. besprak voorts o.a. het probleem van de loon- en prijs-politiek. Spr. eindigde zijn uitvoerige beschou wingen aldus: „Niemand onzer kan zich de weel de veroorloven aan de weg te blijven staan of zyn plaats te zoeken in de „draadloze achterhoede". Tegenover do activiteit van de vijanden van de hoogste mensenrechten dient te staan onze activiteit in dienst van de mens en zyn hoge waarde". O.m. werd voorlezing gegeven aan een motie van de kring Den Helder, waarin verontwaardiging en afschuw wórden uitgesproken over de arrestatie en ver oordeling van Kardinaal Mindszenty en gevraagd wordt een constructieve so ciale politiek te voeren. Deze motie zal worden doorgezonden aan de Kamer fractie. Als tweede ondervoorzitter in de vacature-mr E. Sassen.werd bij en kele candidaatstclling gekozen prof. dr Jos Gielen. Zonder beraadslaging aanvaardde de vergadering de resoluties van het Par tijcongres 1948. Vervolgens werd een aantal voorstel len der kringen besproken. Te midder nacht werden de besprekingen tot van morgen geschorst. Drinkwater uit New York naar Aruba ER ZIJN DRIE WATERLEIDINGEN. Speciale correspondentie) De-bewoners van het eiland Aruba in Nederlands West-Indië drinken sinds- korte Lijd water uit New York. Aruba heeft onvoldoende watervoorziening, voor de consumptie zowel als voor an dere doeleinden. Bij de benodigde aan vulling assisteert thans de Standard Oil Company die een regelmatige dienst, op New York onderhoudt en door mid del van tankschepen 92.000 ton water per maand naar Aruba overbrengt. Naar schatting profiteren een 12tót 15.009 mensen op het eiland van het" New Yorkse drinkwater, dat direct na aankomst in grote tanks wordt gepoyipt en dan een speciale behandeling onder gaat, "voordat hét in - distributie wordt- gebracht. Tot dusverre gebruikte men veel wa ter dat uit zeewater werd bereid, terwijl by alle huizen tonnen staan" om het regenwater op te vangen. Na zuivering kan ook dit voor consumptie worden gebruikt, gelijk ook nu nog altijd in sommige delen Van Nederland geschiedt.; Pogingen oni water uit de bodem te ha len zijn op Aruba nooit erg succesvol geweest. Als regel kreeg men wéinig anders dan brak water. Topn de Lago Oil Company bij boringen een dergelijk resultaat, had geboekt,, heeft zij naar de huizen van haar personeel drie bui zen laten aanleggen: één voor zeewater, één voor brak water en één voor water, dat voor drinken en koken geschikt is. KONINGIN JULIANA BESCHERMVROUWE U.V.V. H.M. Koningin Juliana heeft er in toegestemd het beschermvrouwschap van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilli gers te aanvaarden, nu H.K.H. Prinses. Wilhelmlna de wens te kennen heeft gegeven zich als zodanig terug te' trekken. dr E. W. J. Posthumus Meyjes I overleden BEKEND KANSELREDENAAR EN GEZIENE PERSOONLIJKHEID. Op 77-j, leeftyd overleed gisteren in het ziekenhuis „Bronovo" te Den Haag dr E. J. W. Posthumus Meyjes, emeritus Ned. Herv. predikant. Egbert Johannes Wernhard Posthu mus Meyjes werd 18 Mei 1871 te Amster dam geboren, waar zowel zijn grootva der als zijn vader predikant zijn ge weest. Hij studeerde aan de Utrechtse Universiteit theologie en promoveerde op een proefschrift: „Jacobus Revius, zijn leven én werken". Hij was achter eenvolgens predikant 'te Heinenoord, Middelburg en Den Haag, waar hij op 23 September 1902 zijn intrede deed. Dr Posthumus Meyjes was in Den Haag en ver daarbuiten een geziene per soonlijkheid. Hij werkte er 37 Jaar tot aan zijn emeritaat in 1939. In Den Haag vervulde hij tal van functies op velerlei gebied. Als predikant trok dr Posthumus Meyjes steeds een grote schare naar de kerkgebouwen waarin hij voorging, maar ook als schrijver maakte hij naam.- Na het overlijden van dr F. van Gheel Gildemeester in 1929 was hij gedurende 10 jaren de nestor der Haagse predi kanten. Na zijn emeritaat vestigde hij zich te Bennekom. De thans ontslapen predikant was o.a. lid vn de Mij. voor'Ned. Letterkunde te Lelden. Hij was onderscheiden- met het Officierskruis van de Oranje-Nas- sauorde. DODELIJK ONGEVAL TE BODEGRAVEN. Vrijdagmiddag fietste een aantal jon gens in de Van Tolstraat te Bodegraven ter. hoogte van de Gasfabriek. Plotseling geraakten de 'sturen van twee fietsen in elkaar, waardoor twee Jongens kwa men te vallen. Een van hen kwam er zonder letsel 'af doch de andere, D. L. uit .Zwammerdam, werd overreden door 1 een hem achterop rijdende zware vracht wagen, waarvan de wielen hem over de borstkas gingen. Het slachtoffer had zulke ernstige verwondingen opgelopen, dat hij enkele ogenblikken later over leed. D, L. was op weg naar school en 16 jaar oud. Een wooid van bezinning. DE LAATSTE REIS. Mijn melkleveranoier, die vroeg aan komt. weet mij elke morgen te vertel len. hoe het weer Is. Een paar dagen :ge!eden was hij lyrisch: „Mijnheer, het is nu zulk mooi en zacht weer, de vo gels fluiten, wat is de natuur tcch prachtig! Jammer alleen dat de men sen het elke dag zo beroerd maken." 'Ja, dat is een bekende, vaak her haalde waarheid, Dat hebben wij al dikwijls gehoord en ook zelf gezegd. En wie kent niet het versje van alle men sen, die wijs moesten zijn en wèl moes ten doen, waardoor de aarde een pa radijs zou wezen, maar bij gebreke daarvan nu overeenkomst met de hel vertoont. Meestal lopen wij over deze dingen maar kalmweg heen: het is tcch nooit anders geweest, het is maar vermoeiend zioh met een dieper na denken hierover bezig te houden, Zou Iemand verwachten, dat het nog eens anders worden zou? Wat haalt het nu tcch uit wrat aan boeken en artikelen in- een krant, aan kerkdiensten -en toe spraken bij allerlei gelegenheid ten beste wordt gegeven. Hoogstens komt een mens hierbij even min of meer on der de indruk, maar daarna raast het helse leven weer door. Boven dit artikel staat „de laatste reis". Neen, dat is niet een gewaagde voorspelling dat wij nu met het leven in deze wereld en met name met het leven in Europa aan de laatste étappe bezig zijn. Er zijn wel mensen, die er zo over denken. En het is best moge lijk, dat de betekenis van Spengler's boek: „De ondergang van Europa" nu wel zo langzamerhand werkelijkheid gaat worden. Tekenen zijn er inder daad genoeg, die daarop kunnen wij zen. De laatste reis. Ook andere ge dachten komen bij ens cp; gedachten over het aflopen van iemands leven; in ieder geval de aankondiging van iets definitiefs, waarmede iets in het leven afgelopen is en nu naar een on herroepelijk einde voert. Maar deze aankondiging bedoelt een veel diepere zin te geven aan iets, dat wij in deze weken overdenken gaan. - Immers de a.s. Zondag is de eerste van een serie van zeven, de lijdensweken, zoals zij van overoude tijden af genoemd zijn, en waarin ons een hoopvol antwoord gegeven wordt op de vraag, of het ooit nog v/el op deze verscheurde wereld anders worden zal. Het ts de reis van Jezus; Zijn laat ste reis naar Jeruzalem, die ten einde komt op Golgotha. Het kan voor ons van hoog belang zijn deze reis mede te maken. Wy zullen misschien aller eerst vragen: waarom die reis? Doch lang behoeven wij niet in onzekerheid te verkeren; Jezus zelf antwoordt hier op: de Zoon des mensen moet overge leverd worden in de-handen der men sen. Zie, als ik zou weten, dat het daar om met die reis zo gesteld is, zou ik persoonlijk er maar liever niet aan beginnen. Juist 't niet-weten doet ons wagen, om desnoods met laatste krachtsinspanningen alles er op te zet ten cm een bepaald doel te bereiken. Maar dit? Er is geen denken aan. Doch Jezus denkt hieraan juist wel. En waaróm Hij hieraan denkt, is Juist gelegen in het feit dat het om óns gaat. Ja, daar komt een mens zó maar niet over uitgedacht. Laten wij de reis maar mee gaan maken. Misschien dat het aan het eind ons duidelijk gaat worden, dat dit laatste, dit definitieve, van de wereld weer een paradijs kan maken! W. H. K, Padvindersdank aan Koninklijk Gezin De Tyroolse padvinders, diein 1937 deelgenomen hebben aan de Wereldjam boree te Vogelenzang, hebben Koningin Juliana dank gebracht voor de uitste kende ontvangst, die zij toenmaals on dervonden, en de vorstin een boekwerk in prachtige uitvoering over de stad Innsbrück overhandigd. Tijdens een gala-voorstelling in het hotel „Post" hebben „Les petits chan teurs dTnnsbrück" Tyroolse en Neder landse liederen gezongen te ere van het Koninklijk gezin. Een ijdele, doch onbelangrijke figuur Gisteren stond de 51-j, ex-secretaris generaal der NSB, ir Caroius Josephus Huygen, terecht voor de Utrechtse ka mer van 't Amsterdams Bijz. Gerechts hof. Huygen, die in 1930 te Delft studeer de, ging later naar Duitsland, waai- hij zijn ingenieurs-diploma behaalde. In Maart 1933 woonde hij uit nieuws gierigheid, een vergadering van de NSB in Amsterdam bij, waarop Mussert sprak over de sociale toestanden en 't pro gramma van de NSB, Dit was voor verdachte het keerpunt in zijn leven, want de vogende dag, 8 Maart. 1933, trad hij tot de beweging toe. In September 1940 werd hij secre taris-generaal der NSB. doch genoot in die functie nimmer enig salaris. Huygen werd voorts adviseur van H, M. C. Holdert („De Telegraaf"). Aanvankelijk genoot Huygen als ad- BINNENLAND Gistermorgen is op het motorschip „Horst", gelegen aan de Ertskade te Am sterdam by het kolenlosser de 50-Jarlge arbeider A van Hal. \iltgegleden en onder dc kolengrljper terecht -gekomen. De man was op slag dood. De Plantenzlektenkundlge Dienst te Wagenlngen zal de bestrydlng van de veld muis met Ingang van 1 Maart a.s. met kracht ter hand nemen. Men heeft thans de beschikking over bestrydlngsmlddelen, die de verdelging van dit uiterst schade lijke knaagdier op grote schaal mogeiyk maken Gisterochtend ls tengevolge van een schoorsteenbrand de boerderij, eigendom van en bewoond door de heer A. Oudhuls te Heerhugowaard, tot de grond toe afge brand. De veestapel bestaande uit 24 koeien en drie paarden, kon ln veiligheid worden gebr:.cht. .De Inboedel werd" grotendeels gered. Dé schade, gerohat op f 50.000, wordt voor een belangrijk deel door ver zekering gedekt. De gezagvoerder van het m.s „Oranje", kapitein Iemke Bakker, die gisteren op dit. vlaggeschlp van de Maatschappij Nederland officieel afscheid nam. ontving dc mede deling dat het H.M. de Konlneln heeft behaagd, hem te benoemen tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Een controleur van een der hoofd stedelijke bioscooptheaters ls een geraffi neerde fraude, waaraan twee ouvreuses en drie kasslères meededen, op het spoor ge komen. De politie heeft aanvankeiyk alle vijf betrokkenen gearresteerd, doch hen later weer vry gesteld. Zy zyn op staande voet ontslagen. BUITENLAND Te Brandenburg gebouwde schepen voor de Sovjetrussiscne zeevlssery zullen uit elkaar worden genomen om per spoor naar de Sovjet-Unie vervoerd- te worden, zy konden ten gevolge van de Westerse blokkade niet door de binnenwateren naar de Baltlsche Zee gebracht worden. De Ku Klux Klan zal tot de laatste druppel bloed vechten voor het behoud van de blanke suprematie van de zuide lijke staten en voor de rechten dier staten, aldus heeft de „Grote Draak" van de Klan, Samue' n Zuid-Carolina verklaard. Dr Breltschneider, de voorzitter van de liberaal-democratische partij In Saksen (Sovjetzone) hoeft de ln8t"'1,ncr aangekon digd van contrólecommlssles uit de partij ter eliminering „van alle tegen de bezet- tlngsau - telten gerichte activiteit". Het Noorse parlement zal Vrijdag 4 Maart de verklaring van Halvard Lange, de minister van buitenlandse zaken, be spreken. I Tydens een vérhit debat over neo- I fascisme zyn communistische en christe- I ïyk-democratlsche afgevaardigden ln het Italiaans parlement elkaar te lijf gegaan. Zaalwachten moesten de parlementsleden van elkaar schelden, voordat de orde her steld kon worden. Het Amerikaanse leger wil zijn stryd- krachten In Alaska "eraubbelen en zyn sterkte ln het Verre Oosten handhaven op het niveau van een Jaar geleden. De strydmacht der V.S. ln Europa zal tydens het financiële Jaar dat ln Juli begint, ge- leldel)11- ^'nderd worden. Volgens deze plannen zal het leger ln het Verre uit. 127.000 man. dat ln Europa uit 92,000 en dat In Alaska uit 13 200 man bestaan, De Bulgaarse nationale vergadering heeft een speciale parlementaire commissie ingesteld, welke een onderzoek moet in stellen naar de ..tegen de staat gerichte" activiteit van bepaalde leden van ae natio nale vergadering. Het Amerikaanse proefstation te White Sands (Now Mexico) maakt bekend, dat een proefraket ls afeesr^nten tot 400 kilometer boven de aarde. Het projectiel was een samenstelling van een herbouwde Duitse V2 en een kleinere raket naar Amerikaans ontwerp, dat weer door de V2 afgevuurd werd. Een srirlh^'d van 8000 K.M. per uur werd bereikt. Een geschil tussen Haiti en de Do minicaanse republiek, dat tien dagen ge leden ontstond, toen Haiti de republiek beschuldigde van „morele agressie", ls bygelegd. Selden Chapln. de Amerikaanse ge zant. ln Hongarlip. heeft by zyn aankomst te New York verklaard, dat hy over ..geen bewijzen" beschikt, dat kardinaal Minds zenty tijdens het proces onder Invloed van verdovende middelen stond. President Truman heeft James Mc Donald tot de eerste ambassadeur der Ver enigde Staten, bij de Israëlische regering benoemd. Engeland, Australië en India zullen Maandag te New Delhi deelnemen aan een officieuze conferentie, waarop, zal worden gesproken over de toestand lri Birma. De regering van India heeft ook Paki stan -»n Ceylón uitgenodigd vertegenwoor diger^ -ien. De gouverneur van Noord-Vletnam heeft medegedeeld dat tijdens een overval door Vletminh-elementen op het katholie ke dorp Lal te 29 personen werden gedood, van wie 13 vrouwen nude mannen en 6 kinderen. Door de Internationale conferentie van de wereldraad der kerken -ls aange- i drongen op een programma, overeenkom stig de voorwaarden waaronder de Mars hall-hulp wnrdt verleend, ter leniging van de nnnd onder tien mUUnen Duitse vluch telingen, die zich ln. West-Duitsland be vinden. yiseur van Holdert een salaris van f. 1.000 per maand. Later werd het f. 1.500, hetgeen alleen Mussert be kend was en angstvallig voor de an dere kopstukken der Beweging ge heim werd gehouden' oni de schijn te bewaren, dat verdachte zijn functie van secretaris-generaal uit idealisme vervulde. De president hield verdachte een aan tal propagandageschriften, speeches en ra dioredevoeringen voor. Van een aan tal gaf hij toe, dat deze van zijn hand afkomstig waren. De ex-secretaris van Huygen op het hoofdkwartier verklaarde, dat de tekst voor de redevoeringen van Huygen steeds is geschreven door de vroegere TelegTaaf-redacteur De Haas. Op order van Mussert zette Huygen zijn hand tekening er onder, evenzo was dit het geval met de oproepingen voor dienstne ming, welke werden opgesteld door de SS'er Meüleniberg. Andere getuigen, o.a. de propaganda leider der NSB, Ernst Voorhoeve, be schreven de positie van verdachte als: afhankelijk, ofschoon het merendeel der „kameraden" hem als een der kop stukken beschouwde en tegen hem op zag. De Procureur-Fiscaal, mr Draböe, zeide, dat verdachte heeft erkend pro* paganda te hebben gevoerd voor dienst neming in de Duitse Weermacht en om. ock voor de Germaanse Staten bond. Voorts heeft verdachte zijn aan deel geleverd aan „het indruppelen van het gif der rassenwaan" bij het Ne derlandse volk. „Verdachte is een ijdcl mens en in de maatschappij mislukt. Zfjn studie in Delft kon hij niet voltooien en n"1651 zich met een Duits ingenieursdiploma tevreden stellen," aldus mr Drabbei die zeide een dergelijke ijdelheid bU alle leidende NSB-figuren te hebben aangetroffen. „Zij wilden allemaal n rol spelen in 't openbare leven, doch misten hiertoe te enenmale dc ^eeS' telyke capaciteiten. De onbelangrijkheid van de psrs'*» van deze verdachte zou kunnen leiaeo naar het vragen van een lage strai. doch" men mag niet vergeten, dat het woord van verdachte, door diens tie, een grote invloed had." Mr Draobe eiste 15 jaar met aftrek en ontzettu-i uit óm politieke rechten.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2