28 Februari driemaal wekelijkse retourdienst Amsterdam—Batavia Palar neemt met de wereld een loopje!... Fantastische verzinsels officieel weersproken uiterste grens N WEERBERICHT De verwezenlijking van liet Noord-Atlantisch pact Belangrijke verbetering door middel van slaapvliegtnigen De Paus over de zaak Mindszenty 87ste Jaargang MAANDAG 21 FEBRUARI 1949 No. 26623 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DLAU V UUI\ Lil KJ f4,15 per kwartaal: 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041: Red. 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 57055 U de Tweede Kamer zoals ove rigens geen moment twijfelachtig is geweest de begroting van Overzeese Gebiedsdelen heeft aangeno men, is daarmede een adempauze aan breken in de reeks van spanningrijke momenten in de ontwikkeling van het Indonesische probleem. Ogenschijnlijk heeft de volksvertegen woordiging niet die mate van eenheid tonnen opbrengen als voor en tijdens ce .hervatting der politionele actie en bis zich ook weerspiegelde in de ver dring van dr Van Royeri in de Veilig- leiasraad. Diende niet de anti-revolu- jocaire partij een motie van wantrou wen in .welke werd gesteund door de 5tS3tkundlg-Gereformeerden en door ce heer Weiter? En sprak niet prof. Bomme over ,,een barst in het vertrou wen in dit kabinet", terwijl mr Oud in dit verband gewaagde van „een scherf?" Toch kunnen wij ons niet -onttrekken em de indruk, dat de meningen minder iterk uiteenlopen dan uit bovenstaande ciLiatingen eigenlijk zou moeten worden ifzeleid en die wij voor een goed deel «klaren uit een gevoel van teleurstel de over de weinig-zeggende regerings- rerUaring, waarmede Vrijdagmiddag :5? debat werd heropend. Het zij toege ven het belangrijkste was Woensdag- Borgen door minister Van Maarseveen «ds duidelijk gezegd, maar niettemin as de algemene verwachting, dat de euffe verklaring méér zou inhouden dm de mededeling der bereikte over eenstemming tussen de inzichten der regering en van dr Beel. Het verdere re-loop der debatten stelde de Kamer en slotte in staat kennis te nemen van de beleidslijnen der regering, waarover re'.en in eerste instantie hadden veron dersteld te worden ingelicht. ONGETWIJFELD getuigde de al gemene tendenz dezer Kamer zitting van een unaniem verlan gen naar de voortzetting van een krach- fcge politiek. Wij geloven zelfs te mo gen zeggen, dat ondanks de deuk, welke he: uittreden van minister Sassen in het Kabinetsfront ogenschijnlijk heeft veroorzaakt, de eenheid en eensgezind heid tussen de politieke groeperingen in de volksvertegenwoordiging zal wor den vergroot naarmate de regering er in slaagt de met nagenoeg algemene in- itemming vastgestelde gedragslijn te verwezenlijken. DKZE conclusie is van vitaal belang voor de federale staten voor wie het een grote geruststelling moet tin te weten, dat de Nederlandse rege ring er niet aan denkt Indonesië in de rteek te laten of op essentiële punten tegemoet te komen aan de wensen van de Veiligheidsraad. Nederland blijft ten volle bereid zo vooedig mogelijk een representatieve fe derale interim-regering te helüen vor men, waarin ook voor de Republiek plaats is, doch blijft de Republiek wei- perachtig, dan moet de staatkundige opbouw desnoods ook zonder haar voort gang hebben. Nederland wil samenwerken met elke commissie, welke ertoe kan bijdragen om het Indonesisohe geschil tot een op lossing te brengen mits niet op een ter rein, waar inmenging in eigen souve- ïelne rechten onduldbaar en bovendien la strijd met de bevoegdheden van de Veiligheidsraad is. Kortom Nederland wil zóver gaan als met zijn eleen verantwoordelijkheid voor orde, veiligheid en recht in overeen stemming te brengen is. Het buitenland moge nu eindelijk be seffen, dat dit voor elke zichzelf respec terende natie de uiterste grens is en daarenboven in volmaakte overeen stemming met de nationale gevoelens 'an de overgrote meerderheid der Indo- "esische volkeren-gemeênschap. En fc de grond van de zaak zélfs met bin eigen wensen enbelangen!! Kabinetszitting met dr Beel Vandaag is het kabinet weder bijeen freest. De beraadslagingen betreffen de Indonesië werden bijgewoond door de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, dr Beel. ARRESTATIES IN INDIA EN HAIDERABAD. In India en Haiderabad zijn ruim 300 personen gearresteerd bij naar het schijnt een landelijke politie-actie tegen communisten, die er van worden be- schuldigd tot stakingen te hebben aan- p- De meeste arrestanten zijn ver fden aan bepaalde vakverenigingen spoorwegpersoneel, die voor 9 Maart staking hebben uitgeroepen in strijd een besluit van de landelijke bond spoorwegarbeiders. Deze bond heeft sedert dien losgemaakt van de „op- -jmüge" vakverenigingen. De regering van West-Bengalen heeft pi te Bombay verschijnend communis tisch weekblad verboden, omdat het Thematisch revolutlonnaire artikelen gepubliceerd, die gevaarlijk waren or openbare veiligheid". IETS MEER WIND. teJijjJe-ijk veel bewolking met voorna- P'ji- in het Noorden en midden van -• bnd hier en daar enige lichte regen .motregen. Meest matige, langs de 'lidenkunst vrij krachbige wind tus- •a Ziiü-West en Zmd. «yn overdag op de meeste plaat- le-s minder zacht dan vandaag. 22 FEBRUARL op: 7 42 uur: onder: 18.06 uur. IX) op: 5-23 uur: onder: 11,51 uur 2343°uur'er 16 Katwiilc te 1053 en til Noorwegen kiest voor het Westen Dean Acheson, de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft te Washington een informele conferen tie van een uur gehouden met verte genwoordigers van de landen van het Noord-Atlantisch pact. Men gelooft, dat hij een overzicht heeft gegeven van de reactie van de senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, die het voor lopige ontwerp van het verdrag be sprak, gelijk gemeld. In diplomatieke kringen is men van oordeel, dat de besprekingen van Vrij dag het volgende opgeleverd hebben 1. Gebleken is, dat internationaal- gezinde senatoren, zowel republikeinse ais"democratische, voorstander zijn van verder gaande militaire verplichtingen van de zijde der VS, dan voorgesteld in het ontwerp-pact. Leiders in de Se naat zijn echter van oordeel, d^t het pact een overweldigende meerderheid nodig heeft en niet slechts een meer derheid van twee derden. Het pact moet dan ook „voldoen" aan de kleinste ge mene deler van het internationale den- ten in de Senaat. Dit zou de militaire verplichtingen der VS. verminderen, doch de mogelijkheid vergroten, dat het congres het nakomen van feitelijke ver plichtingen in geval van een gewapende aanval tegen een lid van de alliantie volledig zou steunen. 2. Acheson is er in geslaagd het wantrouwen weg te nemen, dat het pact inbreuk zou maken op het grondwettelijke recht van het congres oorlog te verklaren. 3. Er is duidelijke steun gebleken voor een verwijzing in het pact naar het gebruik van de gewapende macht in het geval, dat een lid der alliantie slachtoffer zou worden van gewapende agressie. OORDEEL VAN BEVIN. Bevin, de Britse minister van Bui tenlandse Zaken, heeft te Bristol in een toespraak verklaard: „Indien het Westen en andere vre delievende landen by eikaar komen en tot volledig wederzijds begrip geraken en de inspanningen voor hun verde diging coördineren, zal gedurende honderden jaren geen oorlog komen". Zonder deze samenwerking zouden de landen van Europa afzonderlijk „ge nomen" worden, door stakingen, on rust en communistische omwentelin gen. Op deze wyze zou* geheel Europa verloren gaan, aldus Bevin. Met deze samenwerking zou men tot zaken doen komen. Dan behoefde men niet meer naar conferenties te gaan en naar beledigingen te luisteren, zoals men tot nu toe moest. „Zij zullen hun leven leven en wij zullen het onze leven en er zal voor komende generaties vrede verzekerd zijn. Het werk aan het Atlantisch pact was opgehouden en hieraan was de Sovjet-Unie schuldig". Daarom moesten wy ons tot volken richten met wie wy konden samen werken. Bevin wenste, dat Engeland,-de V.S. en andere landen, .die zich bij het pact zouden aansluiten, tezamen alles zouden bijdragen tot eikaars welzijn In Oost-Europa was de democratie „zoals wij die begrijpen" volkomen weggevaagd. Op het ministerie moest hy rappor ten lezen over mannen en vrouwen, in Oost-Europa, die weggehaald werden om nooit terug te keren. Bevin sprak verder van arbeidskampen „even slecht als Hitler's kampen, waar mensen heen gaan en nooit meer gezien worden". Engeland, aldus Bevin. had nauwere vereniging met Frankrijk, Italië, Ne derland en België bevorderd. Aangaande het plan-Marshall zeide Bevin: „wy grepen de gelegenheid aan, wij nodigden de Sovjet-Unie en alle an dere landen uit. Tsjecho-Slowakije wenste deel te nemen evenals Polen. Ik kan niet begrijpen waarom men deze grote gelegenheid voorbij liet gaan. Zij werd veranderd in een bittere stryd tegen Amerika". Amerikaanse hulp was echter niet genoeg, zo vervolgde de minister. De landen van Europa moesten zelf tot el kaar komen. De dagen van de balans van de macht waren voorbij. Samen werking tussen de landen moest hier voor plaats maken. Bevin zeide te hopen de installatie van de Europese raad over enige maan den als minister* van Buitenlandse Za ken mee te kunnen maken. SPAAK BLIJFT OPTIMIST. De Belgische minister-president Spaak beeft op een vergadering van de Bel gische socialistische partij verklaard, dat. het Atlantisch pact een blok zal vormen, dat een „aanzienlijke indruk" zal maken op mogelijke agressors. Opnieuw zijn overtuiging uitsprekend, dat een nieuwe wereldoorlog niet op handen is, zeide Spaak te geloven, dat Oost en West zich ieder in eigen rich ting konden ontwikkelen „zonder dat „Fanny" is weer thuis. Gistermiddag is mevr. Fanny BlankersKoen, de viervoudige Olympische kampioene, teruggekeerd van de Australische reis, die ze te zamen met haar echtgenoot en trainer heeft gemaakt Wij zien hierboven het gezin Blankers herenigd, vermeerderd met de beide, speelgoed-kangeroes, die de kinderen ten geschenke kregen. het tot een botsing zou komen tussen hun respectieve opvatting van bescha vingen". ZWITSERLAND AFZIJDIG „Ik ben de mening toegedaan, dat Zwitserland zich buiten elke alliantie met een militair of politiek karakter dient te houden en bij zyn rol van „economisch deelnemer" dient te blij ven", zo verklaarde Petltpierre, hoofd van hat Zwitserse departement van buitenlandse betrekkingen tegenover vertegenwoordigers van de Zwitserse pers. NOORWEGEN HEEFT GEKOZEN. Het congres van de Noorse socialisti sche regeringsparty heeft met alge mene stemmen een resolutie aange nomen, waarin wordt verklaard dat Noorwegen zijn veiligheid moet zoe ken door het aangaan van een „bin dende samenwerking" met de Weste lijke democratieën. In de resolutie wordt verklaard: „Het congres steunt de maatregelen, welke door de regering zyn genomen om tot 'n ui.breiding van de samenwerking tus sen de Scandinavische landen te komen, evenals de pogingen, die zyn gedaan om een bindende Noorse verdedigings unie te sluiten, doch het moet opmer ken. dat het thans niet mogelijk is het sluiten van een dergelijke unie in over eenstemming te brengen met de sa menwerking in het algemeen, welke op he: gebied der landsverdediging tussen de democratische staten moet bestaan. Het congres is van mening, dat Noorwegen het probleem van zijn veilig heid moet trachten op te lossen, door zijn lo: op politiek gebied in solidariteit en bindende samenwerking te verbinden met dat van de Westelijke democra tieën". ,.D;ze samenwerking", aldus wordt verder in de resolutie verklaard, „moet sleunen op het handvest der Verenigde Naties en zij moet zowel ln opzet als streven val volkomen vreedzame en ver dedigende aard zijn". Aan de resolutie ging een inleiding vooraf, waarin wordt verklaard dat, aangezien de Verenigde Naties er nog niet in zijn geslaagd voldoende veilig heid aan haar leden te verschaffen; het sluiten van regionale verdragen, waar in door het handvest word;, voorzien, noodzakelijk is. Minister-president Einar Gerhardsen werd herkozen als voorzitter der partij. Eén van de vele modderpoelen in de weg van Lahat naar Pagaralam (Zuid-Sumatra). waar de wagens met man en macht doorheei| gesleept moeten worden. De K LM. heeft Zaterdag j.l. bij wyze van proef op de AmsterdamBatavia- Jijn een zgn. „sleeper" ingezet, dit is een Constellation met slaapaccomodatie voor 16 passagiers. Gezien de uitsteken de resultaten, welke o.a. bleken uit het enthousiaste commentaar van de passa giers, zal vermoedelijk morgen weer een dergelijke Constellation vertrekken. Aan boord van de machine, de PH- TER, gezagvoerder Vis, zal zich waar schijnlijk de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, dr L. J. M. Beel, be vinden. Protestants verzet in Engeland Op het St. Pietersplein te Rome was gisteren een grote menigte samenge stroomd om deel te nemen aan de de monstratie georganiseerd door de katho lieke actie-groeperingen van Rome, om de Paus de trouw van de gelovigen en hun deelneming in zijn smart bij de veroordeling van kardinaal Mindszenty te betuigen. De Italiaanse politie had vele voor zorgsmaatregelen genomen, om inciden ten te vermijden, want op andere plaatsen van de stad organiseerden de uiterst linkse partyen protestdemon straties tegen de invrydheidstelling van prins Borghese, voormalig bevelhebber van een vrijschutterskorps van het neo- fascistische leger. Dé menigte bracht de Paus een lang durige ovatie, toen de grote balkondeu ren van de basiliek opengingen en Pius XII verscheen boven het grote rode tapijt, versierd met de pauselijke wa pens. Het gejuich „leve de Paus" hield langdurig aan alvorens stilte intrad. „Nogmaals", zo zeide de Paus, „richt het volk van Rome zich in dit ernstig uur tot zijn bisschop en vader. De ver oordeling van de prelaat aan de oevers van de Donau heeft in de wereld een uitbarsting van verontwaardiging te weeggebracht. „Deze veroordeling staat niet alleen. Zij is een schakel in de keten van haat, Blijft Nangking hoofdstad? De voorzitter van de Chinese wetge vende vergadering, Toeng Wantsien, heeft officieel medegedeeld, dat de derde zitting op verzoek van de meerderheid der leden eerstdaags te Nanking en niet te Kanton zal worden gehouden. Vol gens welingelichte kringen zou hiertoe besloten zijn, daar Nanking theoretisch de hoofdstad is gebleven en er geen onmiddellijke communistische bedrei ging bestaat en tevens om het moreel van de bevolking niet te schaden. De waarnemende president van Chi na, Li tsoeng-jen, is naar Kanton ver- brokken, de hui dg e zetel van het Chi nese kabinet, om premier dr Soen Fo en zyn ministers te overreden naar Nanking terug te keren, zoals door de leden van de wetgevende joean is ver zocht. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat het stoomschip Groot-SJanghai, dat verle den week naar Noord-China vertrok met een lading bloem, op het punt staat de eerste ruilhandelovereenkomst tus sen de regering en de communisten tot stand te brengen. Het schip, dat Vrijdag in de door de communisten bezette ha ven Tsjlnwangtao is binnengelopen, zou vermoedelijk Zaterdag de terugreis naar Sjanghai beginnen met een lading steenkool in ruil voor de bloem. "uromer bestaat uit zes pagina's. EEN BOEK VAN SJAHRIR. Woensdag zal te New York een boek van Sutan Sjahrir verschijnen, waarin, deze schrijft dat de Nederlandse „kolo niale machthebbers" in 1945 een kans gemist hebben, om een vreedzame sa menwerking tussen Nederland en Oost- Indië te verzekeren. Het boek dat gepubliceerd wordt on der de titel „Vanuit de ballingschap", gaat in hoofdzaak over het leven van de schrijver in Nederlandse interne ringskampen. Het eindigt met een korte beschouwing over de oorlogsjaren toen de Nederlanders zelf in Japanse kam pen zaten en over de gebeurtenissen sedert Nederland de macht overnam. IUP.). Onze verlieslijsten zijn nauwkeurig Naar aanleiding van de verklaringen, afgelegd door de heer Palar op de persconferentie te Lake Success, wordt officieel o.a. het volgende medege deeld De verklaring stelt duidelijk in het licht, dat de nog resterende groepen der Republikeinse strijdkrachten zich niet het minste gelegen laten liggen aan het ook tot hen gerichte beroep van de Veiligheidsraad om het vuren te staken. Het is juist, dat deze groe pen voortgaan met het verstoren van orde en rust door het plegen van moorden op personeel van onderne mingen en het begaan van andere misdrijven, vaak gericht tegen de eigen bevolking. Hoewel de situatie gelyk van Ne derlandse zyde steeds is erkend een grote waakzaamheid van de Neder landse troepen vordert, is de voorstel ling van zaken van Palar, als zouden de Nederlanders sleohts de grote ste den hebben bezet, van elke zweem van waarheid ontbloot. Dank zij het optre den dezer trcepen slinken voor de gue- rillatroepen de mogelijkheden, om hun activiteit te ontplooien, met de dag. Ook de indruk, die Palar tracht te vestigen, ais zou er nog een door „mi litaire gouverneurs" geleide Republi keinse weermacht bestaan, mist elke grond. Van enige muiterij onder Nederland se troepen op Sumatra is geen sprake en dienten-gevolge ^evenmin van „het executeren van 213 Nederlandse solda ten." De verlieslijsten geven het aantal slachtoffers onder de Nederlandse troepen nauwkeurig aan, met volledi ge vermelding van naam en lcger- nummer. Het aantal gesneuvelden bedraagt ruim 300 en geen 1500, zoals /Palar beweert. Dat er op het ogen blik in West-Java 18 Republikeinse bataljons tellende 14.000 man „intact" zouden zyn, is eveneens een uiter mate belachelijke bewering. Van enige „represaille" van Neder landse zijde tegen de burgerbevolking is geen sprake. De bevolking wordt bij de noodzakelijke zuiveringsacties zorg vuldig ontzien, terwijl er in de nieuwe gebieden juist een goede verstard-hou ding heerst tussen de Nederlandse troe pen en de burgerbevolking, een beeld, dat in werkelijkheid alweer geheel te gengesteld is aan de beweringen van de heer Palar, die zijn gebaseerd op de fantasie van de geïsoleerde .Repu blikeinse noodregering op Sumatra". De verklaringen van de heer Palar zijn die van de vertegenwoordiger ener „noodregering", die niets te verliezen heeft, géén verantwoorde lijkheid draagt en kennelijk meent, zich de weelde te kunnen veroorloven om met de waarheid en de wereld een loopje te kunnen nemen! die de dienaars der kerk vervolgt. De vervolgers beschuldigen en slepen hen niet alleen voor hun rechtbanken, maar zij willen hen ook vernederen voor hun volk". „De Romeinse martelaren, van wie Tacitus spreekt, en die onder Nero wer den opgeofferd, werden afgeschilderd als brandstichters, afschuwelijke misda digers en vijanden van het mensdom". „De moderne vervolgers tonen zich getrouwe navolgers van deze schande lijke school". „De kerk van Christus gaat voort op de weg, die door haar Goddelijke ver losser is gewezen. Zij zal niet beven voor de bedreigingen en ongunst van de we reldlijke machten. Zij mengt zich niet in uitsluitend politieke of economische problemen en tracht niet de verdiensten of fouten van de ene of andere rege ringsvorm aan discussie te onderweipen. Zij kan de keizer geven wat des keizers is, doch zij kan nooit verraden of ver zaken wat God toekomt". „Het is welbekend, wat de totalitaire en anti-godsdienstige staat van haar verwacht en verlangt als de prijs van tolerantie en erkenning". „Dergelijke staten willen een kerk hebben, die zwijgt, wanneer zij moet spreken, een kerk, die de Goddelijke wet overtreedt door deze aan menselijke verlangens aan te passen, juist wan neer zy deze wet luide moet verkondi gen en verdedigen". „Deze staten willen een kerk, die in kruiperige onderdanigheid binnen de vier muren van de tempel blijft en het Goddelijke mandaat van Christus: „Ga uit in de wereld en predik het evange lie" vergeet". „Is dit de kerk, die gij liefhebt en eerbiedigt?" „Kunt gy u een opvolger van Petrus voorstellen, die voor zulke eisen zou zwichten?" De ongeveer 250.000 koppen tellende menigte antwoordde op deze vragen met luide uitroepen van afkeuring. Naar verluidt, heeft kardinaal Minds zenty, die zich thans in de gevangenis bevindt, een brief aan het Hongaarse episcopaat gezonden, waarin hij op de bisschoppen een beroep zou hebben ge daan te trachten met de regering tot overeenstemming te komen, daar de huidige verhouding tussen kerk en staat „pijnlijk en gevaarlijk" zou zijn. Het Protestantse waarheidsgenoot schap heeft premier Attlee en alle le den van het Britse kabinet een resolu tie doen toekomen, waarin critiek wordt geoefend op de houding van de Britse regering met betrekking tot het proces tegen kardinaal Mindszenty, zo heeft de secretaris van het genootschap ver klaard. In de resolutie wordt gezegd, dat het „in grote mate door de intensieve pro paganda van het Vaticaan komt, dat de aandacht van de wereld op het proces is gevestigd. Het Vaticaan tracht te de kwestie in mist te hullen", tyrannieke dictaturen, het Kremlin en „Bij de botsing tussen deze twee grote het Vaticaan, beide met onverkwikke lijke antecedenten bij het streven naar overheersing van hen. die zich binnen hun macht bevinden, had onze regering zich op een afstand moeten houden", aldus de resolutie. De Hongaarse regering heeft een „zwartboek" gepubliceerd, getiteld „Jo zef Mindszenty voor de volksrechtbank", waarin een volledig verslag wordt ge geven van de rechtszitting. De tekst van het zwartboek beslaat 186 bladzijden. In tegenstelling tot de Anglo-Ameri- kaanse procedure, volgens welke de openbare aanklager de schuld van de beklaagde moet bewijzen, is het volgens de procedure van de reóhtbanken van Centraal-Europa de beklaagde, die zijn onschuld moet bewijzen, zo heet het in de inleiding. I Donderdag as. vertrekt een Constel lation, welke alleen post, dus geen pas sagiers vervoert. De K.L.M. opent met ingang van Maandag 28 Februari a.s. een geregelde driemaal wekelijkse dienst Amsterdam Batavia v.v., welke als volgt zal worden uitgevoerd: Elke Maandag vertrekt een volledig uitgeruste machine met slaapaccomo datie voor 16 passagiers. Elke Woens dag vertrekt een van alle overbodig meubilair enz. ontdane Constellation, welke uitsluitend post vervoert. Elke Vrijdag vertrekt een Constellation, welke post en 20 passagiers zal ver voeren. Deze machine heeft geen slaapaccomodatie. In alle bovenge noemde gevallen is de route Amster damKarthoumMauritiusBatavia v.v. De vliegtuigen zullen na 2 dagen verblijf in Batavia de terugtocht aanvaarden. Wat betreft de bovengenoemde zgn. „sleepers" kan nog het volgende worden medegedeeld: De KLM, beschikt over 17 „Lockheed-Constellations", waarvan 5 van het type L-49 en 12 van het type L-749. Van deze laatste zijn vier vlieg tuigen voorzien van slaapaccomodatie, nl. de „Pontianak", de „Roermond", de „Surabaja" en de „Tilburg". Hiertoe bevinden zich in de zijwanden boven de zitplaatsen negen bedden, terwijl de fau teuils zo zijn geconstrueerd, dat de leu ningen geheel horizontaal neergeklept kunnen worden, in die zin, dat vier fau teuils samen een comfortabel bed vor men. Het gebruiken van deze „slaapvlleg- tuigen" is een zeer belangrijke verbete ring op de huidige AmsterdamBata- viaroute, waarbij betrekkelijk grote af standen zonder tussenlanding worden gevlogen. Koningin Juliana en Prinses Margriet morgen naar Oostenrijk EINDE DEZE WEEK XE ZERMATT. Het ligt in het voornemen van H.M. de Koningin om morgen naar Oosten rijk te vertrekken om zich by haar man en kinderen te voegen. H.M. zal Prinses Margriet meenemen opdat ook deze met haar zusjes van de hoge lucht zal kunnen genieten. Tegen het einde van de week zal de Koninklijke familie zich naar Zwitser land begeven, waar zy de gast zal zijn van de gemeente Zermatt De duur van de afwezigheid van de koningin zal geheel afhangen van de ontwik keling van de politieke toestand. Tydens de afwezigheid van H.M zal H.K.H. Prinses Wilhelmina de zorg voor haar jongste kleinkind te Soest- dyk op zich nemen. DE BEHEERDERS VAN DE DUITSE STAALINDUSTRIE. Kriedemann, de socialistische leider in de Duitse bizonale economische raad, heeft te Frankfort verklaard, dat 4 van de 12 voorgestelde beheerders van de Duitse staalindustrie vertegenwoordi gers zijn van de oude staalconcerns on der het nazi-bewind. Behalve deze vier, zo zeide Kriéde- mann, is nog een van de namen, die dr Tuender, de voorzitter van de eco nomische raad, aan de geallieerden heeft voorgelegd, die van een bankier, die traditioneel met de oude staalmagnaten gelieerd was. Slechts drie voorgestelde beheerders zijn vertegenwoordigers van de vakverenigingen. Kriedemann verklaarde, dat de Duitse sociaal-democraten „hun uiterste best" zullen doen om de terugkeer van de Ruhrmagnaten in hun oude posities te verhinderen. RESOLUTIES OP HET MOSLIM-CONGRES TE KARATSJI. Óp het Moslim-congres te Kaxatsji zijn vier resoluties voorgesteld waarin geprotesteerd wordt tegen „anti-Mo hammedaanse activiteit in Palestina, Kasjmier. Haiderabad en Indonesië." Verder werd in een resolutie geëist, dat de Nederlanders gedwongen zouden worden Indonesië te verlaten en dat de Mohammedaanse landen onder ko loniaal bestuur het recht zouden ont vangen zelf over hun toekomst te be- siissea.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1