MAGGI* De vijf fractie-leiders over Leiden's begroting VERMICELLI-SOEP VAN MEVROUW MAQUISTEN Radio-programma DINSDAG 15 FEBRUARI Kèeds acht verdere sprekers Afwezig waren gisteren, toen de Leidse Raad aan de begrotingsbehandeling be gon, wethouder Van Sohaik en de heer Lombert, Het wilde overigens weer niet hij de opening, want voor de tweede maal achter elkaar, waren er slechts 18 leden aanwezig. De 19de was ditmaal de heer Aalders, die door de voorzitter werd begroet met de woorden: „Als 't kindje binnen komt, juicht heel het huisgezin." Erï na het afdoen van de vier kleine agenda-ipunten volgde de Begroting voor 1949 Algemene beschouwingen V.V.D. OPENT. Als eerste spreker er zou gesproken werden in de volgorde der grootte der partijen, te beginnen met de kleinste opende de heer Vos (V.V.D.) Deze begon zijn voldoening uit te spreken over de benoeming van de voorzitter tot ourator der Universiteit; een gelukwens ■waard voor de persoon, imaar ook voor de gemeente en de uni versiteit. Punten van de algemene rijkspolitiek ecu hij niet bespreken. Dat hoort niet thuis in de Raad en is tfjdsverspillin-g. Voorts verkeert de regering door aller lei complicaties in moeilij-kneden, waar om het beter is zich te onthouden. Zijn fractie ls verheugd dat de begroting sluitend is, waardoor de tijd van nood- iijdend'heid wordt beëindigd en de ge meentelijke autonomie kan herleven in oude vorm. Deze kan echter alleen be houden worden, wanneer er zorgvuldig gewikt wordt en gewogen welke uitga ven noodzakelijk zijn. Jammer, dat de lijn van B. en W. in dit opzioht niet nader wordt aangegeven. Er zijn pro ductieve en onproductieve kapitaalsuit gaven, De eerste wil spr. aanvaarden hoven de tweede. Zo is b.v. begrijpelijk een afstoting van Endegeest c.s., dat meer rijks- dan stadsbelang raakt. Ook de lijn van ver hoging der inkomsten wordt slechts even door B. en W. beroerd. Zo zal ver hoging van tarieven nodig zijn om de bedrijven economisch te doep sluiten. De fractie is echter tegen belastingver hoging, Het hoogste is hier bereikt; zie een artikel van het medelid, de heer Knol, dienaangaande. In verband met verhoging der effi- ciëncy in beheer juicht spr. toe, dat de accountantsdienst thans werkt. Wijzend cp het zeer slechte gas hier ter stede ligt z,i. ook hier een taak voor deze dienst. Woningbouw wil de fractie zo veel mogelijk bevorderd zien. Te veel ambtelijke instanties zijn ingeschakeld, waardoor vertraging ontstaat; inscha keling van 't partioulier initiatief ware heter geweest. Laten B. en W„ gedachtig aan de er varing met het plan-Timorstraat, met nieuwe plannen geen tijd verloren laten gaan en de richtlijnen van hogerhand direct volgen. Onderwijs. Er is een nijpend gebrek aan scholen en spr. hoopt, dat het col lege diligent zal zijn; desnoods met Finse scholen. Culturele aangelegenheden: Men moet hier blijven binnen de betaalbare mo gelijkheden en opvoedkundig redelijke grenzen, in welk opzicht de P.v.d.A. wel eens overdrijft. Volksgezondheid. Spr. dringt aan op spoedige voorstellen inzake schooltand- verzerging, die hard nodig is. Spreker citeert ons blad en hij dringt aan zo veel mogelijk overleg te plegen met mid denstand en industrie wanneer deze ca tegorieën bij besluiten zijn betrokken en op meer spoed inzaike 't uitkomen der officiële verslagen van de Raad, die thans veelal te laat zijn om nut te kun nen sorteren. COMMUNIST AAN 't WOORD. De heer v. Weizen (CP.N.) meent, dat de grootste soberheid-suggestie no dige dingen als slootdemping aan het Utrechtse Jaagpad en verbetering aan het badhuis de Eendracht, tegenhoudt. De voorzitter: Dit hoort bij de volg nummers. De heer v. Weizen zegt, dat deze slui tende begroting niet van een aard is dat 't collega zich op de borst kanslaan, want op de sociale en culturele taak der gemeente wordt maar al te zeer versoberd, terwijl bovendien de tarie ven werden opgedreven, al zijn er gren zen. 't Is echter de vraag, of de reser ves thans niet uitgeput zijn. En hoe als de noodvoorziening is afgelopen? De ondergrond is voor de huidige toestanden nationale economie, en die is allesbehalve rooskleurig. Spr. komt dan natuurlijk op de Marshall-hulp enz. Harder werken en minder gebruiken zijn de leuzen van 't ogenblik, doch de keten %an het kapitalistische stelsel moet echter eerst wijken voor een so cialistisch stelsel, anders kemt men er ook zo niet! Spr. geeft in dit verband een verdediging van de politiek zijner partij. Zo kcmt het Rijk er niet en dus ook niet de gemeente. Radicale veran dering van structuur zal moetan wor den doorgevoerd. Alleen de arbeiders klasse zal daarvoor kunnen zorgen. LEIDER DER KVP De heer Wilmer (KVP) er op wijzend, dat grote soberheid eis is, waarschuwt voor overschatting van de efficiency van de accountantsdienst. Hij vreest een ver schuiving van de verantwoordelijkheid van het gemeentebestuur naar deze dienst en dat mag z.i. niet. Adviseren door de Acc. dienst is goed maar de lei ders der diensten blijven eerst verant woordelijk. Waarom is de accountants dienst niet gekend bij de jongste gas- prijsverhoging? Zijn fractie zal verder geen stem meer geven aan verhoging van tarieven, zo niet vaststaat, dat in betrokken tak van dienst niet is te bezuinigen. Financiële overwegingen mogen geen invloed hebben op uitgaven volgens strikte rerhtvaardigheid. Dit staat ech ter niet altijd helder voor de geest. Zie b.v. de behandeling van de gelijkstelling van het openbaar en bijzonder voorbe reidend onderwijs. Wanneer men hier '•eliikstelling erkent, mag voor de uit gaaf niet worden teruggedeinsd. De belangrijkste uitgaven gaan ove rigens natuurlijk voorop. No. één is z.i. de woningbouw, en wat is hier dan be reikt voor het heden? Erkennen moeten we dat er tot nu toe heel weinig is tot stand gebracht. Moge er algemeen een langzaam tempo zijn, hier is dat wel erg traag. Na 1945 zijn er 85 woningen gereed gekomen en voor 1059 liggen de ontwer pen gereed. Wanneer zullen zij er zijn? B. en W. noemden zelf bij de vorige begroting de gang van zaken onaan vaardbaar Welke stappen hebben B. en W. dan nu gedaan of zullen zij doen? Spr. herinnert ook aan de bouw be noorden de Timorstraat in de vorige zit ting. Juist is, dat geen woord van critiek uit de Raad gekomen is bij eerste be handeling. Eerlijkheidshalve wil hy dat zeggen. De heer Frohwein (WD) Mijn frac tie stemde tegen! De heer Wilmer: In Dec. 1947 werden ratio-woningen aanvaard in Jan. 1949 kwam de mededeling dat het plan niet was goedgekeurd. Zo'n vertraging kan niet worden geduld. Met alle waardering voor de wethou der .onverschillig wie ook, z.i. is dit een zaak voor het gehele college van B. en W. Men moet zich wenden tot de hoog ste instanties. Spr. spreekt de beste wensen uit voor de wethouder van Onderwijs. Moge hij weldra met dezelfde activiteit zijn werk kunnen hervatten, al zou een beetje minder zelfs wel goed zijn. Op vernieuwing van het onderwijs kan het gemeentebestuur z.i. weinig doen als gevolg van de examen-eisen. En dan gelden zeer mee de leerkrachten, hoe die er tegenover staan. Spr. bedoelt spe ciaal de scholen voor eind- onderwijs; daar moet het beste van het beste wor den aangesteld. Spr. dringt aan op duidelijker ge gevens over de berekening van de kost prijs van het openb. onderwijs hier en elders, omdat daar de subsidies voor de bijz. scholen immers van afhangen. Een spoedige reorganisatie der dienst commissies is toegezegd en spr, wil daarop vertrouwen. Hij oordeelt dit zeer nodig, met het oog op de georga niseerde medezeggenschap. Reden waar om hij ook voor het gem. secretarie- personeel een dienstcommissie vraagt. Ook dringt hij aan op contactcommis sies uit de burgerij, n.l. een commissie voor de groot-industrie, een voor de klein-industrie en de middenstand en een voor volkshuisvesting en stadsont wikkeling, samengesteld uit de be kwaamste deskundigen van onbespro ken integriteit. Feitelijk is in 1929 al tot oprichting besloten. PROT. CHR. PARTIJ. De heer Woudstra (Prot. Chr.) brengt hulde aan B. en W., vooral om de realiteitszin, vergezeld gegaan bij Indiening van deze sluitende begroting. Dat dit nu al het geval is, valt mee. De gemeentelijke autonomie is thans hersteld! Al brengt het grotere verant woordelijkheid mee voor B. en W. en raad, toch te loven. De vreugde wordt evenwel getemperd door de precaire toestand van het land. Zal na 1950 na de noodvoorziening de toestand verbeterd zijn? En zal er be lastingverlaging kunnen komen, die zo nodig is? De grootst mogelijke soberheid zal moeten worden betracht volgens hogere instanties. Doch woningbouw en volks huisvesting dan? Z.i. maakt men zich onnodig ongerust, want deze beide staan immers geheel voorop, ook bij het rijk, naar hij nader uiteenzet. Mogen B enW. van alle gelegenheden gebruik maken. Laat men komen met sobere, uitvoerbare plannen en dan desnoods de deuren der hogere instan ties plat lopen. En laat men de idee van tentoonstellingshallen schouwburg- bouw enz. voorlopig opbergen! Voor het openbaar onderwijs is de toestand zeker niet ideaal, maar deze heeft de aandacht. Ook bij het Bijz. Onderwijs is het evenwel niet ideaal en soms zelfs slechter, naar hij nader uit eenzet. Onze tijd vraagt geen kleurlozen, maar mensen met een lijn in hun den ken en levensrichting. In dit opzicht hebben de Bijz. Scholen z 1, een pré. Z i. komt de massa jeugd in hoofd zaak van de openbare scholen. Een lapmiddel ziet hij in een meer betrekken van de ouders bij het openb. onderwijs. De ouders moeten juist meer eigen verantwoordelijkheid tonen en dus kiezen voor bijz. onderwijs van iedere richting. Overleg zonder directe inmenging der overheid zou z.i. nutti ger zijn. Ten slotte wenst spr. Gods beste zegen toe aan het college voor zijn verdere arbeid. LEIDER P. v. d. A. De heer D. J. v. Dijk 'P. v, d. A.) spreekt zijn voldoening uit over liet werk van het gehele college van B. en W. Dat de begroting sluitend is, is van uitzonderlijk belang, doch hij vraagt waarop B. en W. een zeker op timisme gronden? Hij hoopt, dat de voordelen van de accountantsdienst nog groter zullen worden dan thans. Spr. geeft dan een opsomming van wat het afgelopen jaar is bereikt, goed en min der goed en brengt nog speciaal hulde aan de plantsoen-dienst. Hij oordeelt het nodig de lijnen van zijn partij kort aan te geven voor land en gemeente, te meer waar zij deelge noot is aan de landsregering. Wat de plannen van de P. v. d. A. be treft. wel degelijk wordt rekening ge houden met de financiële toestand van het ogenblik. Al zijn de vooruitzichten somber, men moet daarom toch paraat zijn de dingen zo efficient mogelijk voor te bereiden om voor alles gereed te staan. Voor 1940 waren al vele gemeenten noodlijdend, na de oorlogschaos is dit nog vergroot. Van automonie kan geen sprake meer zijn. Op sociaal-economisch gebied blijft ook nu nog de leiding bij de regering, zelfs bij deze sluitende begroting! Schilderend het belang der gemeen telijke autonomie zet hij uiteen, hoe de gemeente een in het maatschappelijk leven geworteld instituut moet zijn met dienende kracht De gemeentelijke auto nomie is zelfs soms een voorbeeld ge weest voor de regering. Een toenemend gebrek aan belang stelling dreigt de democratie ten gron de te doen gaan en juist de gemeen telijke autonomie kan die belangstelling heioen opwekken Spr. behandelde voorts aan de hand van art. 216 der Gemeentewet de volks huisvesting en geeft beschouwingen over de financiële bedoelingen van zijn partij. Kan het afschrijvingsnercentagp der Lichtfabrieken niet verhoogd worden? De sociografische dienst lijkt hem noodzakeliik ter bevordering van de welvaart der stad en omgeving en een proef in deze richting liikt hem .luist, vooral ook voor het bouwrijp maken voor zoveel mogelijk terrein voor in dustrie. Het credietwezen zal zeker spoedig de aapdacht vragen, gelet op de terug gang od velerlei gebied. Het gebrek aan rationalisatie bij bet bouwbedriif is z.i. mede oorzaak, dat het met de woningbouw niet vlot. Laten B. en W. de idee van een avond- lvceum eens ernstig onder ogen zien, Aan onderwijsverfrissing is z.i. wel de gelijk veel te doen, mits men maar be scheiden begint, zoals hier is geschied. Hij betreurt dat on de Dies-daeen geen proDaeanda is gemaakt voor het Leid so Studiefonds en hii vraagt meer activiteit in deze richting om dan kort het mede door hem ondertekende voor stel inzake de Geneesk. Dienst te ver dedigen, evenals groter actie od cul tureel terrein als brengend zijn ren te (geestelijk) ruimsehoots on. Er moet in de wijken worden gewerkt, zie naar Groningen waar een „buurthuis" is gesticht. Dat bevordert ook een le vende democratle. Spr. dringt aan op strengere leiding tot 't tegengaan van snreken in derde instantie in de raad. Dan was z.i. ook niet zo'n verkeerde indruk gewekt bij de stemming van destijds over het Openb. en Bijz. Voorbereidend Onder wijs. Over deze gelijkstelling on zichzelf is geen verschil van mening, alleen maar over de mogelijkheid van uitvoering ad hoe ging het. Ook klaagt hij over de vorm van debat inzake woningbouw. Zoveel mogelijk samen te werken zij de leus. De P. v. d. A. weigert de anti these als principiële scheidingslijn te aanvaarden met rechts evenzeer ais de economische scheiding met de VVD. In de verhouding tot de communisti sche partij is niets veranderd al kan men de persoon waarderen. Daarna schorsing. AVONDZITTING. Mindere Goden. De heer Knol (Prot, Chr sluit zich aan bij de hulde van B en W. voor deze sluitende begroting, maar er blijven zorgen. Verhoging der Inkomsten is n.l. niet. gemakkelijk, want op stijging der belastingopbrengst zal z.i. niet gerekend mogen blijven. Toezicht van hoger hand zal er voorts blijven, gelet op de precai re landstoestand. Recht op winst uit de bedrijven heeft de gemeente zeker, maar komen er geen tegenvallers? Tot op zekere hoogte zijn de winsten slechts schijn-winsten. Zou het daarom niet beter zijn de reserve- rings- en afschrijvingspercentages te verhogen, gelijk vroeger het geval was? Bij vernieuwingen worden toch hoge offers gevraagd. Voor de Gem. Accountantsdienst is een zeer nuttige taak weggelegd, ook op het gebied der efficienty. Zal deze dienst in 1949 geheel functionneren? Natuurlijk dragen de hoofden van diensten hun eigen verantwoordelijkheid, maar dat ontheft de accountantsdienst niet van de zijne. Een balans der gemeente lijkt hem van grote betekenis. Spr. bepleit dan een handel9dagschool met 4-jarige cursus, gericht op de practijk. Ook gelet op de omgeving. Ook een avond-lyceum heeft zijn sympathie, maar dit is z.i. meer een zaak van het part. initiatief. Geen enkel productie-apparaat is op te bouwen zonder kapitaal. 99 pet. wordt betaald aan grondstoffen, lonen en de s+aat.. Slechts 1 pet. blijft over voor winstuitkering. Dit, omdat de macht de wetten der economie buiten werking stelt. De heer Kortmann (KVP) is minder optimist over de begroting, want de sluiting berust te zeer op toevallighe den. Hoe zal men eens de vernieuwings- kosten der fabrieken opvangen? Rationalisatie zullen de hoofden van dienst moeten betrachten voor de ac countantsdienst daarop wijst. Spr. wijst op de stijging der hoofde lijke omzet over deze begroting bij vorig jaar vergeleken! Strenge contröle blijft z.i. daarom noodzakelijk en dan kan de Accountantsdienst goed werk doen. Hij spreekt de wens uit, dat de school- tandverzorging spoedig een feit zal zijn. Hij wijst op de beperkte ziekenhuisruim te en vraagt alle medewerking in dit opzicht. Ook uitbreiding der sportvel den is noodzakelijk. Bij de woningbouw is meer aandacht nodig voor grote ge zinswoningen en middenstandswonin- gen. Het part. initiatief dient bevorderd. Zou het niet verstandig zijn de Ge stichten af te stoten? Tevoren maatregelen te treffen te gen saboteurs op bedrijven lijkt hem als bijzonder gewenst- De heer Knuttel (C.P.N.) is zeer ge troffen door de onbenulligheid van vele vragen op administratief gebied, als nog nooit tevoren. Een sluitende begroting zegt niet veel, het komt er maar op aan, hoe deze is verkregen. Er kan zelfs het gevaar in zitten, dat zodoende nodige uitgaven worden geweerd. Treffen deed spr., dat thans de stemming over het algemeen pessimistischer is dan vorig jaar. Tegen valt, dat B en W. overnemen de pogingen, het kapitalisme te herstel len en al het nieuwe tegen te gaan, zo als de regering doet, m.a.w. soberheid. Er moet integendeel geld komen voor alles, wat nodig is. Uitvoerig valt spr. dan de regeringspolitiek aan. Wat de woningbouw betreft, dringt men niet door tot de kern. Dat is ma terialen-schaarste door gebrek aan de- vlezen en daardoor is er geen gebrek aan arbeidskrachten, dat er anders wel zou zijn. En hoevelen zijn in militaire dienst, die de deviezen opvreet. Uitgaven voor agressieve doeleinden der S.V. of ze zijn nutteloos. Spr, keert zich dan tegen de P. v. d A., die met haar desiderata de menigte wil zoet houden en stelt daartegenover het communistisch streven, dat hij warm verdedigt tegen het diepe zeden verval van P. v. d. A. en anderen. Kapitaalvorming is natuurlijk nood KMchtige,goudge&&ouiJ^i m ni£t-9tu/d<okm^mmiüsM En nog 12 andere MAGGI6 SOEPEN; opm^r-Aelijk goed! FEUILLETON liet testament door Patricia Wenthworth. Uit het Engels vertaald door Allee Iterson 67) De deur ging weer open en Molly kwam binnen met de thee. Toen zij het theeblad neerzette, zei Nora luchtig: Juffrouw Honor kan. ieder ogernblik thuis komen. Leg maar twee warme kruiken in haar bed, Molly. Molly zette ogen op als theesdhotel- tjes. Juffrouw Honor? Nora glimlachte onversohillLg. Ja, en zorg er voor, dat het water goed heet is, dan ben je een engel. Molly vertrok, bijna barstend van nieuwsgierigheid. Nora begon thee te schenken. Jeff heeft Mark Aylwin opgezocht. Oooomevrouw Deeping heeft ons getracteerd op toast met pindakaas. Carey, dat is voor Jou! Wij moeten er altijd 'om soebatten of niet soms? In ieder geval Jeff heeft werkelijk nieuws. Ze hebben Ernst gearres teerd. Vooruit, Jeff, vertel ons alles! Carey, hier jouw thee en het sneetje toast waar de meeste boter op zit. Jeff gaf haar het kopje en installeer de zich toen tegen de schoorsteenman tel aan haar kant van de haard. Hu zei: Welnu, ik ging een bezoek bij Ayl win brengen voor mijn eigen zaken en tot mijn verbazing begch hij over de kwestie te spreken en over hetgeen hij wist. Hoed is ongeveer een uur geleden gearresteerd. Nora riep uit: Maar dat heeft Mc Gillivray mij helemaal niet verteld! He, dat vind ik gemeen De politie vertelt nu eenmaal niet alles wat zij weet. Ik was ook min of meer verbaasd, dat Aylwin dat deed, maar ik dacht eigenlijk, dat h\j een beetje vriendelijk wou zijn, en t komt natuurlijk allemaal in de kranten, als Hood voor het gerecht komt. Het schijnt, dat een van de klerken van Aylwin. iemand die Sharp heet, gister avond naar hem toegegaan is en ge zegd heeft, dat nu hij eenr^-J de getuigenverklaring van Juffrouw Gwent had gehoord - hij zich verplicht voel de Iets te vertellen, dat Aylwin weten meest. Hij zei, dat hij niet gedaohthad, dat het erg belangrijk was, töt gisteren, toen hij voor het eerst bij de rechtszit ting tegenwoordig was en Juffr. Gwent haar verklaring hoorde afleggen en Ellen zag. Hij zei, dat hij zioh nu alles ■herinnerde, wat er de 16e November ge beurd was, zowel omdat de zaak het hem te binnen bracht als omdat Ayl win weg was geweest. Hij herinnerde zich, dat mevr, Maquisten Hood ont boden had. Hij zegt, dat die iets na halfvijf teruggekeerd was op het kan toor en dat. verlaten had even voor half zes, terwijl hij het aan Sharp over liet om af te sluiten. Juist nadat hij weggegaan was, herinnerde Sharp zich, dat hij Hood iets had moeten vragen. Hij deed snel de deur open en liep Hood achterna. En toen zag hij, dat die met Ellen stond te praten. Dat wil zeggen, hij zag, dat het een vrouw was, die hij gisteren kon herkennen als Ellen Bridling. Aangezien zij in een druk gesprek waren, wilde hij hen niet storen en maakte dat hij weg kwam zonder gezien te zijn. Maar dat neemt niet weg, dat hij hen tot vlak bij gena derd was. Het was erg druk op straat. De winkels gaan allemaal dicht om halfzes en het was vol met mensen, die naar huis gingen. Hij was al vlak bij Hood voordat liet tot hem door drong. dat het 'n vertrouwelijk gesprek ken zijn. Zo praten mensen nu een maal, als er anderen om hen heen staan, Dat heb ik zelf ook wel ge daan. Nu, in ieder geval wilde hij Hood net op zijn aan tikken en hem vragen wat hij te vragen had en waarom hij hem achterna<gegaan was, toen hij hem hoorde zeggen: „Maak je nou maar nergens bezorgd over k heb het al helemaal voor elkaar. Je hebt alleen maar precies te doen, wat ik je zeg en dan komt alles in orde." Toen Sharp dat hoorde, vond hij, dat hij hen beter niet storen kon. Hij verdween weer tus sen de mensen en ging door een zij straat terug. Hij zegt, dat hij er nooit meer over nagedacht heeft, tot hij gis teren juffrouw Gwents getuigenverkla ring hoorde en Ellen Bridling herkende. Toen kwam alles als het ware terug in zhn geheugen en hoe meer hij er over nadacht, hoe meer hij er van over tuigd raakte, dat hij dit niet voor zioh kon houden. Aylwin heeft hem meege nomen naar Scotland Yard en die heb ben Hood opgehaald." Carey had een duizelig gevoel over zich, alsof er dingen langs haar heen gleden, die voorgoed weggleden Zij sloot haar cgen en leunde aohter- over in de kussens van haar stoel. Er waren twee kussens, een blauw en een groen. Zij legde haar hoofd tegen het blauwe kussen en wachtte, tot de dui zeling voorbij was. Toen kwam er een hand omlaag, die het kopje en schotel tje van haar afnam, die samen in haar schoot gegleden waren. Zij dacht dat het de hand van Jeff Stewart was. Zij keek door haar oogharen en ontdekte, dat hij op de armleuning van haar steel zat, zodat hij zich als een scherm tussen haar en de anderen had ge plaatst. Dennis was naar de andere kant van de tafel gegaan, Jeff was zo groot en zo breed, dat hij een werkelijk afdoend scherm vormde. Zij dacht: „Dat is lief van hem en ock lief, om er .geen drukte over te maken," Hij zette het kopje en het schoteltje neer en praatte gewoon door. Ze praat ten trouwens allemaal, behalve Carey. En toen deed Molly de c:ut open en zei:' Mevrouw, daar is juffrouw Honor, en Nora sprong op en vloog de deur uit, terwijl zij Dennis met zich meetrok. Carey hoorde haaT op stormachtige toon beweren: Het kan me niet sche len, wat je zegt, Den, maar je zult mee! Eén keer in je leven zul je aardig tegen haar moeten zijn! Ze gingen naar buiten. De deur sloeg dicht. Jeff draaide zich om en nam Carey's handen. Je bent koud, zei hij. Zijn handen waren erg wam en sterk. Carey deed haar ogen open en glim lachte. Het is alweer over, Jeff. Het was precies alsof ik in de trein zat alles gleed opeens voorbij, heel vlug.... La&t het voorbijgaan, schat. Zo heb je me een hele tijd niet ge noemd, Ben je dan van plan het nu goed te vinden? Je zei eerst altijd, dat je het niet hebben wilde. O. ja? Het is zo lang geleden. 40). „Zo, we waren toch nog een heel eindje uit de koers geraakt met die grappemakerij", merkte stuurman Stomp op, toen ze in de verte de „Jonas" weer zagen liggen. „Ik zal blij zijn, als ik weer goed en wel aan boord ben. Dat zwerven in die woestijn is niets voor een zeeman", „En dan moesten we maar gauw be ginnen om de buit binnenboord te ha len", stelde Lummel voor. „We hebben nu drie van die knapen en op de te rugweg zullen er nog wel een paar bij komen". Inderdaad lagen er vlak naast dc „Jonas" drie enorme walvissen op het ijs, die ze, nadat de kapitein en Panda op zo'n tragische manier verdwenen waren, gevangen hadden. „Het zal nog een heel karwei wezen, om die beesten aan boord te krijgen, maar als we het niet doen en het ijs gaat straks kruien, lopen we de kans, dat we ze kwijtraken", beweerde Stomp. En enkele ogenblikken later gaf hU de bemanning bevel, om de dieren bin nen boord te hijsen. Het komt er niet op aan hoe lang, voor zo vei- het mij betreft. Dat weet je. Jadat heb je in de rechtszaal gezegd. Het was een afschuwelijk open baar huwelijksaanzoek, Jeff. Terwijl hi) haar handen nog vast hield, zei hij: Je hebt me neg geen antwoord gegeven toen niet en ook de eerste maal niet. Krijg ik dat nu eindelijk? Zij sloeg haar wimpers neer en zei aarzelend: Ikik weet het niet, Jeff. Ik geloof dat ik geen recht heb om je te antwoorden. Waarom? Je bent zo goed en zo lief voor me geweest. Ik zou niet geweten heb ben wat ik zonder jou had moeten beginnenHaar stem stierf weg in een gemompel. De sterke handen, die de hare vast hielden, klemden zich pijnlijk om haar polsen. Als je denkt, dat je me uit dankbaarheid moet nemen, schat, dan kan ik je wel zeggen, dat ik die niet aanvaard. Zij deed haar ogen open met een verschrikte uitdrukking. Dc heb niets gezegd over ,jou nemen" of zoiets. Wil je liever niet? Zij had nooit geweten, dat zijn stem zo teder en zacht kon zijn. Zij hield haar adem in en haar woorden tuimel den verward over elkaar. Je moet toch niet trouwen met iemand die is betrokken geweest bij zoiets bij een moordzaak We zijn er allebei bij betrokken geweest. Nu is alles weer in orde. En ik denk niet, dat we ons leven lang in die vuiligheid zullen blijven roeren. Dat zullen andere mensen wel doen. Hij lachte. Da-ar zullen ze gauw ge noeg mee ophouden. Ja, als je natuur lijk zélf ook daaraan mee doet., dan kun je er je hele leven wel mee beder ven en het mijne ook, maar dat zou tamelijk idioot zijn. We hebben nog 'n p;ced leven voor ons. Carey had lust om te zeggen: Ja, dat is zo. Maar wat ze werkelijk zei, was: Is dat zo? Teen liet hij haar los, terwijl hij haar handen heel zacht in haar schoot leg de Heel eenvoudig zei hij: Als jij het wilt. wel Wil je? Haar handen waren warm geweest. Nu begonnen zij weer koud te wor den. Toen Carey zeophief, beefden ze een beetje. Ze werden naar hem uitge strekt met 'n zoekende beweging, maar hij raakte ze niet aan. Inplaats daar van legde hij zijn armen om haar heen en zei: Ben Je van plan me te nemen, schat Carey zei: Ja. EINDE zakelijk, maar deze moet in handen zijn van de gemeenschap! Dit tot de heer Knol. Tot slot verdedigt spr. zijn voor stel inzake een gebouw voor ouden van dagen. De heer Goslings (P. v. d. A.) verde digt het door hem met de heren D. J.. van Dijk en Key ingediende voorstel betreffende de G.G. en G.D., daartoe gedwongen doordat sinds de vorige be grotingsbehandeling nog niets is ge- schied. Warm bepleit hij in het be lang der gemeenschap een goed func- tionnerende Gezondheidsdienst, op ieder gebied, door de overheid geleid. Te wei nig aandacht wordt hieraan besteed. Feitelijk moeten alle groepen hieraan medewerken, doch de medische kern moet efficient kunnen ingrijpen. Thans is de situatie hier onhoudbaar. Deze dienst kan het werk niet meer aan. De gemeente heeft zich nog nooit actie! getoond op dit terrein, zich dekkend achter rijk en part- ziekenhuizen etc. De uitgaven zullen grote sociale winsten opleveren. Mevr. BraggaarDe Does (P. v d. A.) wijst op het vele, dat er te doen ls, waarbij echter de geldmiddelen een woordje meepraten. Men passé echter op voor een zuinigheid, die de wijsheid bedriegt. De positie der gehuwde vrouw ls weer onzeker geworden en zij neemt het op voor de vrijheid der vrouw, ook ge trouwd en moeder, te werken zoals wil. Belangrijke punten der raadsagenda dienen hi. voorop te staan. Dan zal er ook minder gepraat worden over bij komstigheden. Zij geeft uiting aan de klacht, dat grote woningen voor samenwoning wor den gespaard. Is dit Juist? ZU pleit voor woningen voor ouden van dagen en voor gezondheidswoningen. Een goede contröle op filfris voor de jeugd acht zij hoog nodig. Het aantal badhuizen dient te worden uitgebreid, evenals het aantal zweminrichtingen en het aantal consultatiebureaux. Dat er nog geen crèche is opgericht betreurt spr. Hoewel verboden, staan voor de stu denten-sociëteit telkens veel fietsen on beheerd. De heer A. v. Dijk (KVP) meent-, dat te weinig aandacht wordt bestemd aan het euvel van de geestelijke verwording der jeugd door onzedelijke lectuur en hij dringt op maatregelen aan. De oorzaak van de trage gang van zaken inzake woningbouw weet spr. nog niet al wil hij wel zeggen, dat het z.i. niet de wethouder is. Hij becritiseert evenwel het bouwvolume. In het geval Jesse is het college te fel van leer getrokken zonder zich per soonlijk op de hoogte te stellen. Daar tegen -stelt hij een ander geval van te slap optreden n.l. ten aanzien van een conservenfabriek op de Hooigracht, tot nadeel van het St. Elisabethgesticht, Spr. komt dan tot zijn voorstel een commissie te benoemen, die de raad en het college in culturele zaken van advies kan dienen. Vele verenigingen verkeren in nood en hebben steun nodig. Het ls een veel-omvattende taak hier regelend op te treden. De heer Riedel (P. v. d. A.) sluit rich aan bij de huldiging van B. en W. voor het beleid ln 1948. Gaarne zag hij echter nog enige antwoorden van B. en w. op gestelde vragen verduidelijkt. Spr. zag met het oog op de moge lijkheid van werkloosheid gaarne tevo ren werk-objecten aangewezen en hij spreekt de hoop uit, dat op onderwijs gebied samenpraten tot goede re sultaten zal kunnen leiden. Bijbelkennis behoort z.i. op iedere school te worden gegeven. De heer Aalders (KVP) wijst er op, hoe de bevolking weer Ls gestegen en daarom moet voor hen werk worden gevonden. Na nog enkele opmerkingen, komt spr. op het geval Jesse, waarin hij B. en W. critlseert. Een andere firma verplaatst haar bedrijf reeds, met ae Eltax is het nog niet voor elkaar. Een anderjB politiek dient z.i. te worden ge volgd om - bedrijven aan te trekken. Naar zee dient zi. een fietspad te worden aangelegd. Om even voor elf wordt de zitting tot hedenmiddag verdaagd. VOOR WOENSDAG 16 FEBRUARI. Hilversum I (301 M.) l'w nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek. jau. balletmuziek; 7.45: woord voor de fljj. 8.00: nieuws; 8.15: Te Deum l^udamus, 8.45: Tossy Spiwakowsky, viool; 9.00ae kenbezoek: 9.30: Janlne Dacosta. PJJJJ: 10.20 muziek van Dvorak; 10.30. morgie dienst o. l.v. ds H. C. Leep; H.00. h- Schlusnus, bariton; 11.15: hoorspel..Fe dlnand Huyck"; 11.55: Masauerader», 12.30weerpraatje; 12.33: Tonic Tui 12.40: muziek van Bach; 13.00. nieuw 13.15: orgelconcert; 13.45: Sextet-Johnjy Kroon; 14.15: NCRV-koor; 14.40. bloeme in potten en vazen; 15.00: Jeugdconea*. 16.00: voor postzegelverzamelaars, w- voor de jeugd; 17.30; Promenade orkest. 18.00: Ned. koren en korpsen; 18..IU. strijdkrachten; 19.00: nieuws; j Prlkkebeen; 19.30: actueel geluld, 1J« Engelse les voor gevorderden. nieuws; 20.05; proloog; 20.15- .hoorsp? „Een kwestie van eerlijkheid f1; NCRV-kwartet; 21.15: Lucas, de Ohrlstt arts onder de Evangelisten; 21.40- Fantasia; 22.15: BBC Symphony Orchestra, 23.00: nieuws: 23,15: avondoverdenkinb. 23.3024.00: kwartet van Beethoven. Hilversum II (415 M-) VARA 7.00! nieuws: 7.15: Frans programma; nieuws; 8 15: strijdlied; 8.18: New MayWr orkest; 8.50: voor de huisvrouw: 9.00. zart-concert; VPRO 10.00: morgenwydm] door ds D. Richards; VARA 10-20. 3® keuken; 10.30: als de stofzuiger zwu2l: 11.00: (RVU) kinderen bulten schoolt»". 11.30- non stop-programma; 12.0° cordeola; 12.30: mededelingen; voor het platteland; 12.38: The KIM" Hawallans; 13.00: nieuws; 13.15' kalenoe 13.20: The Ramblers; 13.50: Paul Nem. viool: 14.00: gesproken portretten: j* Jeuedconcert: 15 00: kermis der IJdel (F- •15.30: de regenboog; 16.00: de borstjes; 16.15: het stond ln de kra 16 45: vragen staat vrij; 17.15: gW": muziek: 17.45: westerse cultures: ï»-1'"' nieuws; 18.15: varia: 18.20: Monta L'"£ nlano; 18 30: (RVU) voordracht; is Esr>eranto-llt<*ratuur: 19.15: nieuws i Indonesië: VPRO 19.30" voor de 19.40: leuednleuws; 19.45: lezen ln ae bel: VARA 20.00' nieuws: 20 05: dingen van de dag; 20.15: socialistisch hieuw. 20.20: ..Rleoletto": 21 30- tussen hemel aarde, hoorsnel: 22.10: Metronole ork®.- 22 45- van boek tot hoe>k: 23 f>0: nle' 23.15: de hit-kit: 23.45—24.00: de ^ais ln het oude Wenen, AGENDA DINSDAG: StadszaalL.K.K „Voor Allen". Soliste Mea Naberman. 8 uur nam. In den Vergulden Turk - .JaHrvergaderWf '7-- '--«medae" 8 uur nam. Llsse Bloemententoonstelling 2 uur— 9 uur nam. WOENSDAG: Gerecht 10: Splrltlsch Genootschap, 7.45 uur nam. Llsse: Bloemententoonalalllng. uU* voorm,6 uur nam.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2