Op zoek naar vissen in de Noordzee LeTop diffloosje! Excommunicatie voor alle betrokkenen in Mindszenty-proces Afnemende activiteit gewapende groepen Zware verliezen voor v. m. Slliwangi-divisle Congres der P. v. d. A. over Gemeentepolitiek Schooltandverzorging heeft medische en paedagogische taak Met een enkel woord Kerkelijk Leven MAANDAG 14 FEBRUARI Hongarije vraagt terugroeping Amerikaanse gezant De congregatie van heb consistorie (heeft bekend gemaakt dat allen, die toetrokken zijn in het proces tegen en de veroordeling van kardinaal-Minds- zer.ty, primaat van Hongarije, in de ban zijn gedaan. Tn de bekendmaking wordt onder imeer gezegd, dat de excommunicatie geldt voor „allen, die het in heiligschen nis hebben gewaagd hom handen te verheffen togen de hoogst eminente aartsbisschop van Strigcnia (Eszter- gom, de stad waar kardinaal Mlndszen- ty ambtshalve woonde)". De excommu nicatie is „latae sententlac" (in de wijd ste betekenis van het woord). „Het toe passen van deze straf welke plaats heeft bij een overtreding van de voor schriften van het canonieke recht is uitsluitend aan de heilige stoel voorbe houden. De Hongaarse regering he&ft de V.S. formeel verzocht hun grzant 'n Honga rije, Selden Chapin, terug te roepen. Zulks in verband met de beweringen, dat de Amerikaanse gezant betrokken was bij de zaak-Mindszenty, De Hon gaarse gezant te Washington is mede gedeeld, dat Chapin naar Washington zou worden ontboden, doch dat de Amerikaanse regering zich haar stand punt terzake voorbehield. Naar verno men wordt betekent dit, dat de Ameri kaanse regering de eis van Hongarije tot terugroeping van Chapin weigert te aanvaarden, doch de diplomaat zou in strueren op de normale wijze naar Washington terug te keren voor „over leg". Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft de Hongaar se gezant doen weten, dat de Ameri kaanse regering „het volsta vertrouwen in Chapin heeft en de beweringen tegen bijzonderheden omtrent de tegen Cha pin geuite beschuldigingen. Hongarije heeft de V.S. voorts „voor gesteld" luit.-kolonel Peter J. Kopcsak. a-ssistent-milltair-attaché aan de Ame rikaanse legatie te Boedapest terug te roepen „voordat de Hongaarse autori teiten zulks officieel verzoeken." In een memorandum aan de Ameri kaanse legatie zegt de Hongaarse mi nister van Buitenlandse Zaken, dat Kopcsak betrokken was bij een incident met de veiligheidspolitie. DODELIJK SLACHTOFFER VAN ONTPLOFFING IN „ARTILLERIE- t INRICHTING". Zaterdagochtend heeft in de N.V. Ma chinefabriek „Artillerie-inrichtingen" bij de Hembrug een ontploffing in de af deling slaghoedjes aan de 46-jarlge Am sterdammer F. Degenaar het leven ge kost. Het slachtoffer is gehuwd en va der van één kind. Degenaar controleerde een partij van 4000 Engelse, in de oorlog gemaakte slaghoedjes. Op het oog keek hij na wel ke nog goed waren en welke afgekeurd moesten worden. Door nog onbekende oorzaak explodeerde er plotseling een met bovengenoemd noodlottig gevolg. Een tweede arbeider, die zich op korte afstand bevond,, kwam met de schrik vrü. hem als van alle grond ontbloot schouwt". Het departement geeft be- INSTALLATIE COMITÉ „MOBILISATIE OORLOGSKRUIS" Uitreiking aan minister Schokking en generaal Winkelman. De minister van Oorlog, minister van Marine ad int.. mr W. F. Schokking, heeft Zaterdag het comité voor de toe kenning van het mobllisatie-oorlogs- kruis geïnstalleerd. In zfjn installatie-rede schetste mi nister Schokking het ontstaan van het Mobilisatie-Oorlogskruis, De ere-voorzitter gen. H, G. Winkelman, deelde mede, dat bij het comité reeds een stroom van brieven van gegadigden was binnengekomen. H.M, de Koningin heeft door het instellen van dit mobi- lisatie-oorlogskruis een hartewens van vele Nederlanders vervuld. Het comité zal zijn taak met de meest mogelijke spoed aanvatten. Na de installatie-plechtigheid heeft de generaal-majoor b.d. K. E Oudendijk als voorzitter van de Kon. Ned. Ver. „Ons Leger" het Mobilisatie-Oorlogskruis uit gereikt aan minister Schokking en -aan generaal Winkelman. ACTIE TEGEN UITWIJZING VAN MEVROUW O'KEEFE. Beroep bij het Hooggerechtshof? Het in Sydney verschijnende blad „Daily Telegraph" heeft een fonds ge- sticnt voor de Indonesische mevrouw O'Keefe om haar in staat te stellen bij het Hooggerechtshof beroep aan te tekenen tege n het deportatiebevel, waarbij zij en haar acht Kinderen het land moeten verlaten. Het blad opende de intekenlijst met een*, gift van 200 guineas (18b pond sterling) tot dusver is 'er ingetekend voor een bedrag van 270 guineas. Immigratie-functionarissen hebben mevrouw O'Keefe medegedeeld, dat zij tot 23 Februari in Australië kan blijven. De „Daily Telegraph" verklaarde, dat deze week een verzoek zou worden in gediend tot vernietiging van het depor tatie-bevel. De echtgenoot van mevrouw O'Keefe zeide, dat, indien zijn advoca ten een kans voor hem zagen, hij een hypotheek op zijn huis zou nemen en zou procederen. „Als ik geer. succes heb", aldus O'Keefe, „zal ik mijn vrouw en kinde ren naar Indonesië volgen, ook al heeft de dokter het mij afgeraden." HET PROCES KRAVCHENKO. Tegen het exploot, dat op verzoek van de advocaten Morgan en Wurmser door een deurwaarder tegen Kravchenko was betekend, en waarin geëist wordt, dat hij hun binnen 24 uren de integrale teast van het handschrift van „Ik ver koos de vrijheid" ter hand stélt, heeft Kravchenko een protest-exploot inge diend. In he tprotest wordt gezegd, dat, in dien Kravchenko wil bewijzen zon der daartoe te worden gedwongen dat hij persoonlijk zijn werk heeft ge schreven en herzien, hij het zal doen om 't ernstige karakter van aantasting van zijn eer aan te tonen op de ma niet, die hem het doeltreffendst zal voorkomen ten einde de critiek van zijn vijanden te ontzenuwen, en op een ogenblik dat hem het best zal passen. SOCIALISATIE IN SOVJET-SECTOR VAN BERLIJN. Een Berlijnse renbaan, drie chocola de-firma's en alle brouwerijen behoren tot de 465 firma's in de Sovjet-sector' van Berlijn, wier socialisatie krachtens een wet van 8 Februari JJ. wordt be kend gemaakt. De firma's, zo wordt medegedeeld, wa ren vroeger eigendom van actieve Na zi's en oorlogsmisdadigers en worden thans, zonder dat schadevergoeding wordt uitbetaald, als „eigendom van het volk" aan de stad Berlijn overge dragen. O.m. wordt ook de gehele inrichting van de A. E. G. (Electriciteitsbedrijfj overgedragen. SOVJET-UNIE PROTESTEERT BIJ PERZIK. De Sovjet-ambassadeur te Teheran heeft bij de Perzische minister van bui tenlandse zaken geprotesteerd tegen 't voorlezen In het panement van docu menten, waaruit zou blijken dat de Sov jet-unie de uiterst linkse Toedeh-partlj steunt De Sovjet-unie acht het gepu bliceerde materiaal van „twijfelachtige herkomst en Ijs, van oordeel, dat de pu blicatie een provocatieve daad jegens de Sovjet-unie vormt en gericht is te-» gen de vriendschappelijke betrekkingen tussen de Sovjet-unie en Perzlë, ten einde bepaalde kringen te behagen". In een officieel overzicht over de mi litaire situatie gedurende afgelopen week wordt opgemerkt, dat de activi teit van de gewapende groepen v.n. is gericht tegen economische objecten, terwijl ook de bevolking, ln de voorma lige Republikeinse gebieden, het moest ontgelden. Het aantal aanmeldingen van voormalige officieren der TNI en manschappen nam toe West Java. In Bantam slechts enkele kleine botsingen met benden, waarbij hun schuilplaatsen werden opgeruimd. In het gebied van Pasundan voortzet ting der zuiverings-acttés, waarbil voor al groepen der v.m. Siliwangi divisie zware verliezen leden. Deze acties von den voornamelijk plaats in de gebieden ten Z.O. en ten Z.W. van Snmedang, ten Zuiden van Tjiawi en in de omge ving van Pengalengan. In het laatste eebled verloren de gewapende groepen een honderdtal doden, vele gewonden en een groot aantal wapens. Er hebben zich enkele officieren van de staf der Sihwangi-divisie gemeld. Midden Java. De intensieve patrouil legang der Nederlandse -troepen heeft een toenemend succes. Hier werden aan de gewapende groepen zeer zware ver liezen toegebracht. De activiteit van scherpschutters lang de wegen is op vele plaatsen afgenomen. In het Wes telijke deel van Midden Java werd een aantal pogingen tot sabotage onderno men In bet gebied tussen Djokja en Solo werden enkele gewapende groepen opgeruimd. Oost-Java. De in het gehele gebied van Oost-Java ondernomen zuiverings operaties wierpen eveneens goede re sultaten af. .speciaal in de omgeving van Kediri, Bod.ionegoro en Lamongan. Een belangrijk aantal kleine wapens en meer dan vier ton muni'ie werden in beslag genomen. In de Negara Djawa Timur leden de benden gevoelige ver liezen. De dood van de bakende vm. brigadecommandant der T.N.I., Derudji, heeft niet nagelaten, grote invloed op het bendewezen uit te oefenen. Sumatra. De gewapende benden zijn dieper in het gebergte teruggetrokken. Over het algemeen neemt ook hier de activiteit der gewapende groepen af. V.N.-commissie terug uit Banka PUBLIKATIE NED. VOORSTELLEN OP GESCHIKT TIJDSTIP. De Commissie van de V.N. is Zaterdag teruggekeerd van haar bezoek aan Banka, waar zij informele besprekingen hield met Sukarno, Moh. Hatta, Hadji Ag us Salim en andere Republikeinse leiders te Pangkalpinang, Verschillende problemen betreffende de resolutie van de Veiligheidsraad werden besproken. De Commissie werd uitgenodigd na de terugkeer van Cochran in Indonesië, nogmaals te komen. Intussen heeft de Nederlandse delegatie geantwoord op 't verzoek van de Commissie der V.N. van 8 Februari j.i. om inzage van de plan nen die van Nederlandse zijde aan de B.F.O. zouden zijn voorgelegd. In het antwoord wordt o.m. gezegd: „Eventuele voorstellen van officiële herkomst zullen door of namens de Nederlandse regering bekend ge maakt worden op een t\jdstio, dat door de regering daartoe gcochikt wordt geacht". REPUBLIKEINEN BESCHOTEN HERHAALDELIJK V.N. WAAREMERS. Uit utilitaire bronnen werd vernomen dat Republikeinse guerilla's in de afge lopen twee weken vier keer het vuur hebben geopend op de te Madicen ge- stationneerde waarnemersgroep van de V N., telkens op de weg van Madioen naar Blitar. De uit. Franse, Engelse en Amerikaanse militaire waarnemers sa mengestelde groep reed alle vier keren in een Nederlands legerconvooi. Geen der leden werd bij genoemde aanvallen gewond. De guerilla's zouden verder volgens die bronnen in genoemde streek strate gisch belangrijke bruggen regelmatig met hun artillerie beschieten. (U.P.). 99 99" Taak tegen Europa's dreigende ondergang Meer dan 700 overheidsfunctionaris- sen: burgemeesters, gemeen te raadsle denleden van Ged. Staten en gemeen te-secretarissen, allen leden van de P.v.d.A., vergaderden in „Bellevue" te Amsterdam, waar de sectie „Gemeente en provincie" van dr Wiarda Beekman Stichting onder voorzitterschap van de Minister van Wederopbouw, mr dr J. in 't Veld. .een congres over gemeentepoli tiek hield. De secretaris van het N.V.V., de heer C Woudenberg, opende 't con gres. waarna als eerste inleider de heer H. Molendijk, burgemeester van Amers foort, sprak over: „Nieuwe tijden nieu we taken, voor en in de gemeente." Hij besloot met de woorden: „Laat van deze grote vergadering een beroep uitgaan op de regering om bij het be schikbaar stellen van deviezen in de eerste plaats te denken aan volkskwaal nummer 1: „De Woningnood". Mr A. de Roos, wethouder voor On derwijs van Amsterdam, gaf een be knopte toelichting cp het concept-ge meenteprogram, dat in April a.s. aan het Congres van de Pjv.d.A. zal worden voorgelegd. Het congres werd besloten met een rede door minister mr dr J. In 't Veld. over: „Gemeentelijke zelfstandigheid voorwaarde voor de redding van Éuro- pa". Spr. zeide o.a.: „West-Europa „leeft Raad van v.m. verzet tegen vrijspraak Schreieder „PRINCIPIEEL ONJUISTE BESLISSING". De Nationale Federatieve Raad van het v.m. Verzet in Nederland heeft een verklaring uitgegeven, gericht te gen de sententie van het Bjjz. Ge rechtshof te Leeuwarden in de zaak Schreieder. „Wij ergeren ons aan deze „vodjes papier-practjjk", aldus deze verklaring. De Raad spreekt zijn ernstige bezorgd heid uit over de bijzondere rechtspleging in Nederland, „die nu weer een Schreie der, hoewel lid van een misdadige ver eniging. zjjn straf laat ontlopen". De Raad becritiseerd het tijdsbestek van 4 jaar, verlopen tussen de „door Schrei eder bedreven misdaden en zijn berech ting". en beschuldigt er de autoriteiten van Schreieder de gelegenheid te heb ben gegeven „zijn medeplichtigen direct of via een omweg te instrueren". Volgens de Raad is hiervan het gevolg geweest, dat de verdachte „wegens gebrek aan bewijs" van rechtsvervolging is ontsla gen, „Maar als de v.m, Nederlandse re gering té Londen een overeenkomst sluit, waarin zij zich verplicht leden van een organisatie, door het internationale gerechtshof te Neurenberg als misdadig beschouwd, als oorlogsmisdadigers te vervolgen, wanneer dan de Procureur- Fiscaal Schreieder als zodanig beschul digt en het Bijz. Hof ontslaat hem des ondanks van rechtsvervolging, dan ge schiedt er iets, dat principieel onjuist is", aldus wordt de verklaring besloten. bij de gratie van de Marshall-hulp en dreigt onder te gaan tussen de belan gen van twee grote machten, n.1. Amerika en Rusland. Ik zie voor West-Europa geen redding, tenzij het zich bewust wordt van zijn innerlijke kracht en een eenheid gaat worden, die zich van beneden tot boven ïn het bestuursapparaat van deze innerlijke macht bedient, in de zin van de ware democratie." Tot deze democratie zal de gemeente lijke zelfwerkzaamheid moeten helpen opvoeden. Eigen aanleg- zal bevorderd moeten worden, maar anderzijds zal ge meenschapszin gekweekt moeten wor den. Het volk zal zoveel mogelijk be trokken moeten werden in de over heidstaak. Het besef zal dan doordrin gen, dat men gezamenlijk de moeilijk heden zal kunnen overwinnen. Wie ernst wil maken met dq, demo cratie zal echter minstens zoveel be langstelling moeten schenken aan de mens als aan de omstandigheden waar onder deze leeft." Spr, besloot met c-i op te wijzen, dat de aanwezigen in hun bestuursfuncties van gemeenten kunnen medewerken aan deze sterkmaking van West-Europa en hoopte, dat West-Europa niet ten on der zou gaan in deze' woelige tijd. BOND VAN N.B.I.-PERSONEEL OPGERICHT. Zaterdag kwamen uit het gehele land afgevaardigden van het personeel van het Ned. Beheers Instituut naar de op richtingsvergadering te Utrecht van de Bond van N.B.I.-personeel. Besloten werd tot stichting van één belangenge meenschap van N.B.I.-personeel. Er Is een bestuur gevormd van negen perso nen, dat van de vergadering opdracht kreeg maatregelen te nemen om te ko men tot een zo stérk mogelijke eenheid. Nederlander retourneert Amerikaanse onderscheiding ONTEVREDEN OVER BEHANDELING INDONESISCHE KWESTIE. De houding door Amerika in de Vel- lighcidsraad ten opzichte van ons land bij de behandeling van de Indo nesische kwestie aangenomen is het hoofd van de R.K. jongensschool te Goes, de heer P. J. W. van den Dries, een doorn in het oog. Zo zeer heeft de houding van dr Jessup, de Amen', kaanse afgevaardigde, hem geeriefd, dat hij een Amerikaans certificaat van waardering namens Roosevelt ondertekend door Eisenhower, heeft teruggestuurd naar het Witte Huis. Dit certificaat oVitving hii in het voor jaar van 1945. omdat hij tijdens de be zetting met levensgevaar enkele Ame rikaanse piloten, die een noodlanding op Zuid-Beveland hadden gemaakt, wist te verbergen en het leven heeft gered. Bij de terugzending van het certificaat schreef hij een brief, waarin hij een heftig protest deed horen en er o.a. op wees. „dat de Amerikaanse politici eerst de hand in eigen boezem dienen te steken en het negervraagstuk moeten oplossen, alvorens een klein land aan te vallen, omdat dit niet in staat 2ou zijn rust en orde te bewaren in Indo nesië. De heet Van den Dries ontving een brief van dr Jessup, die het betreurde, dat de Nederlander een zo wel verdiende onderscheiding retourneerde, onder bij voeging van een toelichting. Hij hoopte dat de Commissie der V.N. er in zal slagen met medewerking van de Nederlandse en Indonesische leiders een bevredigende oplossing te bereiken in het ernstige probleem. De geretour neerde onderscheiding zal dr Jessup op zijn bureau bewaren. Hij vertrouwt er op, dat de afzender hem alsnog zal terugvragen. De heer Van den Dries verzekerde ons echter in het geheel niet. door het schrijven te zijn bevredigd. Hij zal de decoratie laten waar zij thans is n.l. op het Witte Huis. Voor 3 millioen dollar Ned. groenten naar West-Du itsland Naar in Duitse importeurskringen te Keulen vernomen wordt, heeft de J JS.IA. met Nederland een overeenkomst geslo ten welke groen te leveranties door Ne derland aan de Westelijke zones (in 't voorjaar van 1949) beoogt, tot een be drag van 3 millioen dollar. Van dit be drag wil men 2 millioen dollar besteden aan tomaten, komkommers en bloem kool en 500 000 dollar aan vroege groen ten, in het bijzonder spinazie en sla. De overeenkomst, die loopt van 1 April tot 30 Juni 1949, maakt deel uit van het onlangs gesloten handelsverdrag. DOODSTRAF AAN OTTO BAUMAN VOLTROKKEN. Bij K.B. besluit is afwijzend beschikt op het gratieverzoek van Otto Bauman, tot de doodstraf veroordeeld bij senten tie van de Groninger kamer van het Bfjz, Gerechtshof té Leeuwarden. Het vonnis is Zaterdagmorgen voltrokken. Bauman was gedurende de bezetting „Opperschaarleider" bij de „Landwacht Nederland" en aanwezig bij talrijke ar restaties. Voorts heeft hij met drie SD- mannen de caféhouder Heine uit Gro ningen van het leven beroofd.. Hij was berucht door zijn mishandeling van ar restanten. KONINGIN BESCHERMVROUWE R.K. DOOFSTOMMENINSTITUUT. H.M. Koningin Juliana heeft het be schermvrouweschap aanvaard van het R.K. Doofstommeninstituut te St Mi- chiels-Gestel. Jaarvergadering Ned. Ver. voor Sociale Tandheelkunde (Van één onzer verslaggevers) In Esplanada té Utrecht vergaderde onder zeer grote belangstelling Zaterdag middag de Ned. Ver. voor Sociale Tand heelkunde. Tandarts F. J. J. Scherphuis, secretaris van de Centrale Raad voor Sociale Tandheelkunde hield een inlei ding over: „Doel en ontwikkeling van de schooltandverzorging". Uitgaande van de wenselijkheid, verbetering te brengen in de zeer slechte toestand, waarin over het algemeen het gebit van de Nederlandse bevolking verkeert, wees spr. er op dat een grondige sanering van de gebitten slechts te bereiken is door uit te gaan van de schooltandverzor ging. Juist de eerste lagere school-pe- riode immers, is in dit opzicht belang rijk omdat dan het kind zijn eerste blij vende kiezen heeft, die zodoende gere geld onder contróle blijven. De school tandverzorging moet volgens vaste richtlijnen werken waarbij rekening moet worden gehouden met de twee fun damenten voor een sociale tandheel kunde n.l, een geneeskundige bemoei ing die zich richt op alle bevolkings groepen en een scherpe afscheiding tus sen de strijd tegen beginnend en die tegen voortschrijdend tandbederf. Op grond van het tweede punt kan een vol ledige tandheelkundige behandeling dus niet tot het terrein van de schooltand verzorging gerekend worden. Voor het geval deze nodig zou blij ken, dient de schooltandarts de ouders te adviseren hun kinderen onder be handeling van een particuliere- of Ziekenfondstandarts te stellen. Een schoolcontröle, louter met het doel de ouders te adviseren, is echter ondoel matig. Met deze contróle wordt name lijk niet die catégorie bereikt, waar van de ouders eerst met hun kind naar de tandarts gaan als het hen van PÜn 's nachts wakker houdt. Tevens levert deze methode het grote bezwaar op, dat er weinig terecht komt van de tandheelkundige opvoeding. En juist hierdoor alleen is het mogelijk dat de volgende generatie een behoorlijk ge saneerd gebit heeft. Het grote aantal ziekenfondsleden immers, wier gebit ln een deplorabele t-oestand verkeert, stelt de fondsen voor grote problemen en zou een ineenstorting kunnen veroorzaken van het systeem van sociale verzorging. Daar dus de schooltandarts naast zijn medische ook een paedagogische taak heeft te vervullen, dient hij zijn taak tijdens de lesuren te verrichten en niet op vrije middagen. Voor het kind moe ten zo min mogelijk onaangename re miniscenties aan het contact met de arts verbonden zijn, opdat geen angst voor de tandarts gekweekt wordt. De vrees, dat hierdoor de lessen ernstig gestoord zullen worden, is ongegrond. Per jaar kost het onderzoek zeker niet meer dan vijftien minuten per kind. De absentie lijsten tonen aan dat bij de huidige toe stand belangrijk meer verzuimd wordt door tandartsbezoek. Wat betreft de ontwikkeling van de schooltandverzorging wees de heer Scherohuis er op, dat wij in Neder land in dit opzicht ver achter liggen bij het buitenland: slechts ongeveer „Antonie van Leeuwenhoek" drijvend laboratorium De Nederlandse visserij heeft haar drijvend laboratorium. In de Scheve- ningse vissershaven ligt een onderzoe kingsvaartuig, van het Rijksinstituut voor Visserij-onderzoek, dat de naam Antonie van Leeuwenhoek" voert als herinnering aan de eerste Nederlandse onderzoeker, die zich voor de biologie der vissen interesseerde. De 73 ton me tende kotter werd Zaterdag officieel in dienst gesteld Het Nederlandse onderzoek zal zich uitstrekken over het Zuidelijk deel van de Noordzee. Er zal o.m. ge zocht worden naar de paaiplaatsen van de schol en van de eieren en de larven van deze vissoort. Voorts zal gevist worden met verschillende soor ten trawlnetten ten einde na te gaan, welke invloed het invoeren van een minimummaat voor verschillende vis soorten en voor de maaswijdte van het trawlnet op de visstand zal heb ben. Verder worden gegevens verzameld over de temperatuur en het zoutgehalte van het water in de Noordzee en het aangrenzende gedeelte van de Atlanti sche Oceaan. Het schip ls volledig uit gerust voor de visserij, zodat ook aller lei proeven genomen kunnen worden op het gebied van de visserij techniek. Dr B. Havinga, directeur van het Rijksinstituut voor Visserij-onderzoek, vergeleek de Noordzee met een afgeslo ten vijver, waarin een onderzoek zeer wel mogelijk is. Juist omdat de Noordzee een afge sloten geheel vormt er is geen vis- tocvoer uit de Atlantische Oceaan is het voor de daar vissende landen noodzakelijk onderling maatregelen te treffen om aan de ene kant ontvis- sing tc voorkomen en aan de andere kant zo economisch mogelijk dc vis serij te bedrijven. Dr. Havinga heeft de supervisie over het onderzoek. Namens het Rijk is de heer Drost „reder". De bouw en de uitrusting van het schip oorspronkelijk een Duitse voorpostenboot, geschiedden onder zijn leiding en met medewerking van de Scheepvaartinspectie. Aan boord bevindt zich een decca- 20 gemeenten hebben tot nog toe een scbooltandverzoreïngsdienst ingesteld. Op de wenselijkheid om een lande lijke tandartsinspectie in te stellen wees ook de tweede spreker, prof. dr G. C. Heringa, voorzitter van de Ned. Ver. van Sociale Tandheelkunde ,in zijn inleiding. Een dergelijke inspec tie beschouwd spr. als een goede ser vice, zolang nog niet alles is, zoals de vereniging het zou wensen Het ideaal van de vereniging is op te treden als coördinerend lichaam met een uitgebreid Voorlichtings-Instituut. navigator, een radio-richtzoeker en een zelfregistrerend echo-lood. De beman ning bestaat uit 6 man, allen vissers, onder schipper N. Pronk. Verder is er plaats voor 4 biologen, die een kjein laboratorium tot hun beschikking heb ben, De „Antonie van Leeuwenhoek", voortgestuwd door een 6-cylinder motor met een vermogen van 180 p.k., heeft een snelheid van 9 mijl per uur. In de olietanks kan 5700 liter brandstof mee genomen worden, waardoor men 10 da gen kan uitblijven. /jlZH tan uut/ ■RV. GUMFABRIEK OVERSCHIE (Adv.) BINNENLAND Zaterdagochtend ls ln het perceel le Oosterparkstj-aat 151 te Amsterdam, een 60-larlge vrouw, die aan de achterzijde ramen aan het lappen was, tengevolge van eigen onvoorzichtigheid van de tweede verdieping omlaag gestort en op een daar staande auto terecht gekomen. Kort daar na is zij overleden. Zaterdagmorgen ls op het Belgische ministerie van Bultenl. Zaken te Bnrsse tussen België, Luxemburg en Nederland enerzijds en Zwitserland anderzijds de handels- en tarlevenovereenkomst gete kend. Deze overeenkomst voorziet ln een wederzijdse verlaging der douanetarieven voor bepaalde goederen en wordt 1 Maart a.s. van kracht. Roosendaal zal van 1 April af weer garnizoenstad zijn. Op die dag zal de tot op heden teBloemeudaal gevestigde storm - school haar Intrek nemen ln de Engel- brecht van Nassau-kazerne te Roosendaal, die kort voor de oorlog werd gebouwd, doch door de terugtrekkende Duitse troe pen ten dele werd opgeblazen De herstel werkzaamheden aan deze moderne kazerne, zijn zo goed als gereed. Het kustvaartuig „Maria", dat Don derdag J.I, strandde bij Texel, ls ondanks krachtige pogingen van de sleepboten Stortemelk" én „Noord Holland" na drie dagen nog niet vlot gekomen. Het scheepje zit nog steeds muurvast op de Bollen van bet Malzwin. Ter gelegenheid van het 100-Jarlg bestaan van do Groninger Maatschappij van Landbouw zal van 25 Mel tot en met 4 Juni a.s. te AbDlncedam een grote ten toonstelling worden gehouden van handel, Industrie en landbouw. De Franse Marine houdt Jaarlijks ln Parjjs een „Salon de la Marine", een ten toonstelling van schilderijen en tekening met maritieme voorstellingen en van oude en nieuwe scheepsmodellen. Ieder jaar wordt een bevriende natie uitgenodigd aan deze expositie deel te nemen. Vorig jaar was de Amerikaanse Marine ln Parijs te gast. Deze zomer zal de eer te beurt vallen aan de Nederlandse Kon. Marine. De 27-Jarlge hulphouwer M. J. Esser werd in de staatsmijn Maurlts te Heerlen door een uit het dak vallende steen ge troffen en levensgevaarlijk aan het hoofd gewond. Tengevolge hiervan ls hl) in het ziekenhuis te Heerlen overleden, Vrijdagmiddag zijn tijdens werkzaam heden voor de aanleg van riolering op het terrein van de Willem I-kazerne aan de VHjmenseweg te 's-Hertogenbosch opgegra ven de stoffelijke overschotten van een tweetal burgers. Men vermoedt, dat dit slachtoffers zijn van de Duitse terreur. De lijken zfjn door de dienst Identificatie en Berging overgebracht naar Amersfoort, vanuit welke plaats het onderzoek zal worden voortgezet. Zaterdag en gisteren ls ln Grand Theater Gooiland te Hilversum het grote vierdaagse zangfestival „Het Nederlandse lied' voortgezet. Op deze laatste twee dagen namen 43 k^rer; riogi, waarvan een groot deel uit het zuiden des lands en ook enkele uit België. Een der Belgische koren, het Kon. Gem. Koor „St. Gregorius-GUde" uit St. hohaaldc, uitkomend ln de ere- afdellng, het hoogste aantal punten van het festival, nl. 231 met lof der Jury. BUITENLAND Naar radio-Sofia meldt, is een zuive ring aan de gang onder de leden van de „nationale raad van het vaderlandse front" (regeringscoalitie) in Bulgarije. De Britse militaire gouverneur in Duitsland, generaal sir Brian Robertson, heeft opdracht gegeven de ln arrest ge stelde communistische leider Max Rel- mann tijdelijk uit de gevangenis te ont slaan, teneinde hem in staat te stellen de vergadering van de parlementaire raad te Bonn, waarvan hy lid is, bij te wonen. Iel Aviv W0I"dt gemeld, dat een omcieie Israëlische woordvoerder heeft verklaard dat aan Sydney Stanley geen vergunning zal worden verleend, Israël te mogen binnenkomen. Israëlische autoriteiten te Haifa heb ben een overzicht gegeven van de Illegale Immigratie van Joden ln Palestina. Langs geheime routes zijn 140 000 Immi granten naar Palestina gebracht, 1200 ver dronken of werden onderweg doodgescho ten. Sinds het einde van de oorlog werden zes schepen aangehouden en 52.000 Joden naar Cyprus gebracht. Sjeik Hassan el Banna, de 38-Jarlge leider van de ontbonden Moslemse broeder schap (extreem-nationalistische beweging ln Egypte) ls te Cairo het slachtoffer ge worden van een moordaanslag. HU is ernstig gewond ln een ziekenhuis opgeno men en aan de verwondingen bezweken. De gemeenteraad van Milaan heeft na een woelige zitting ontslag genomen. De burgemeester tracht een nieuwe raad te vormen. In Italië zal een serie „plan-Marshall" postzegels worden uitgegeven. Zes personen zMn om het leven ge komen toen ln Quito (Ecuador) een menigte een radlo-statlon plunderde en ln brand stak. dat haar de schrik op het lijf had gejaagd door berichten over een „In vasie" uit Mars! Vele personen zouden gewond z(jn. Tony Ambatielos, Grieks vakbondlei der, ls door een militair gerechtshof te Athene vrijgesproken van beschuldigingen van samenzwering, verraad, recruterïng en Inzameling van géiden ten behoeve van de opstandige beweging. Drie maanden ge leden werd het over hem uitgesproken doodvonnis opgeschort na protesten uit alle delen der wereld en Interventie van de V.N. In een kolenmijn te Ostrava ln Noord-Moravië ls brand uitgebroken. 19 mijnwerkers worden vermist en zijn als verloren te beschouwen. 9 zijn ln een zie kenhuis opgenomen Ook vijl' hunner kameraden, die getracht hebben hulp te bieden, z(]n omgekomen. Daar de schacht volledig ln brand staat heeft men besloten haar dicht te metselen. De Belgische vrouwenvredesbeweging waarvan verscheidene vrouwelijke senato ren en kamerleden deel uitmaken, heeft een schrijven overhandigd aan de Sovjet- russlsche ambassadeur te Brussel, waarin wordt aangedrongen op een ontmoeting tussen Stalin en Truman teneinde tot een treedzame oplossing der bestaande geschil len te geraken. Een afschrift werd recht streeks aan Truman gezonden, aangezien ae Amerikaanse ambassadeur te Brussel van"erfr^ Z°U hebben de delegatie te ont- Het parlement van Noord RJJnland- Westfalen heeft een wetsontwerp goedge keurd, waarbij een vergoeding wordt toe gekend aan al de personen, die om poli tieke of godsdienstige redenen of wegens hun ras door de Nazi's werden geïnter neerd. De vergoeding bedraagt 150 Mark per maand gevangenis en met de betaling zal dit Jaar een aanvang worden gemaakt De personen die zich hebben moeten ver bergen om zich aan de nazl-vervolglngen te onttrekken, zullen eveneens een vergoe ding ontvangen. HET AANTAL VOORLICHTINGS AMBTENAREN. Van officiële zijde wordt er onze aan dacht op gevestigd, dat een voorstelling van zaken, als zouden 410 ambtenaren actief deelnemen aan de voorlichting van overheidswege, niet in overeenstem ming is met de feitelijke, stand van za ken, Van de 303 personen, die voor het binnenland administratief tot de voor lichtingsstaf worden gerekend, houdt een groot aantal zich bezig met docu- mentatlewerkzaamheden, archief- en bibliotheekwerk e.d., terwijl ln dit cij fer tevens de administratieve krachten, het bodenpersoneel, de typisten e.d. zijn begrepen. Het noemen van het Voorlich tingsbureau van de Voedingsraad, in de Memorie van Antwoord nopens Hoofd stuk Ha van de Rijksbegroting (Eerste Kamer), duidt er overigens ook op, dat bij de opsomming van het totale aan tal voorlichtings-ambtenaren het begrip voorlichting zeer ruim is geïnterpre teerd. UITSTEKEND VERLOOP CONFERENTIE VAN LANDVOOGDEN Gouverneur Huender is Zaterdag te Paramaribo teruggekeerd en heeft ver klaard, dat de Conferentie der Land voogden in Brits-Guiana een uitstekend verloop heeft gehad. Er zijn drie reso luties aangenomen over de uitwisseling van wetenschappelijke gegevens, geo logie, landbouw, bosbouw, mlnerologle, medicijnen, technische gegevens, mijn bouw, landbouw, bosbouw visserij, eco nomische zaken en transport. Er zul len deskundigen worden uitgewisseld. Ned. Herv. Kerk Beroepen tot pred. ln algemene dienst met binding van z(Jn standplaats aan de Ned. Herv. Kerk W haar geheel Ds P. Swagerman te 's-Gr®' venhage (bestemd als legerpredlkant): t® Bolsward (bultengew. pred.pl S. J. Wouaa te Rljperkerk. Bedankt voor Breskens M. C. Groene- woud te Heemse. Geref. Kerken Beroepen te Maruro C. Bos te Murmerwoude, Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Aangenomen naar ten Post (Gron.) K J. Zwarts, cand. te Oosterbeek. die be dankte voor Berkum Doorn-Driebergen. Harcn-Onnen. Loenen a d Vecht, Oud" Loosdrecht. Pernis. Santpoort-Be verwijk, Valt.hermond. Veendam, Zuldwolde (DM en Zuldwolde (Gron.). Oud-Geref. Gemeenten Bedankt voot St. Phllipsland A. de Reuver te TerneuzeB»

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2