Dr Beel vanavond naar ons land voor overleg Instemming met Raad voor Midden-Java WEERBERICHT Prinsesjes bedreven in liet skiën 87ste Jaargang MAANDAG 14 FEBRUARI 1949 No. 26617 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: J W Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red 21501 HoofdredacLle: B W Menkhorsi en J. Brouwer 4 ,s per kwartaai: 32 cents per week Witte Singel l. Lelden - Giro no.: 5105! Naar wg vernemen zal de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, dr Beel vanavond naar Nederland ver trekken ten einde in Den Haag over leg, te plegen met dc Nederlandse re gering. Dr Beel wordt vergezeld van de directeur van zyn kabinet, dr Koets. De reis wordt gemaakt per „Constellation". KOMST GEEN WIJZIGING IN REGERINGSSTANDPUNT? Dr Beel wordt, naar onze Haagse correspondent verneemt. Woensdag ochtend in ons land verwacht. Zyn persoonlijke aanwezigheid in Den Haag zou echter geen verande ring meer kunnen brengen in het reeds vastgestelde standpunt van de regering ten aanzien van de resolutie van de Veiligheids™-vl en daarmee samenhangende kwesties. Zijn komst naar Nederland werd voor een be langrijk deel gevorderd door de ont stemming in de K.V.P. over de ont wikkelingen van de laatste dagen. De K.V.P. beeft er op gestaan eerst na persoonlijk overleg met dr Beel haar standpunt te formuleren. Mocht de aankomst van dr Beel wor den vertraagd, dan zou daaruit moge lijk kunnen voortvloeien, dat ook het antwoord van de regering aan de Twee de Kamer ten aanzien van de begroting O. G. andermaal wordt uitgesteld. Dr Beel heeft telegrafisch zijn in stemming betuigd met de door de ver tegenwoordigers van de bevolking van Scandinavië's verdediging Rasmussen, de Deense minister van buitenlandse zaken, heeft aan Ameri kaanse journalisten, die op het ogenblik een bezoek aan Denemarken brengen, een uiteenzetting gegeven over de jong ste besprekingen inzake de Scandina vische verdediging. Denemarken, Noorwegen en Zweden zijn het tenminste over viif grondbegin selen van een Scandinavische verdedi gingsunie eens, aldus minister Rasmus sen: 1. Ieder Scandinavisch land. indien aangevallen, zou zich met alle beschik bare krachten verdedigen. 2. Een aanval op één land zou be schouwd worden als een aanval op de beide anderen. 3. Verdedigingsplannen der drie lan den zouden gecoördineerd worden. 4. De verdedigingsunie zoq beschouwd worden als een regionaal verdrag. 5. Indien één van de drie landen zou worden aangevallen, zou hulp verzocht worden van buiten de unie. De Noorse minister, Lange heeft voor zijn vertrek naar Londen te New York verklaard, dat een compromis tussen het voorgestelde Atlantische pact en een Scandinavisch pact onwaarschijnlijk scheen. ..Het is of het een, of het ander" zei hij. Lange noemde zijn bezoek „aan genaam en verkennend". Hij zou ver slag aan het kabinet en parlement u't- brengen en deze moesten uitmaken 'el ke wee tou worden ingeslagen. Lange is reeds in de Britse hoofdstad gearriveerd en zal heden Bevin ont vangen. CHINESE COMMUNISTEN WENSEN GEEN BEMIDDELING. Vclgens de communistische radio heeft het bestuur van de Chinese communis tische partij verklaard, dat het geen enkele vreemde mogendheid of zelfs de Ver. Naties niet het recht toekende zich in te laten met de Chinese binnenland se aangelegenheden. Midden-Java naar voren gebrachte wensen betreffende de instelling van een vertegenwoordigende raad voor Midden- Java. Deze zal bestaan uit 81 leden, nl. 71 Indonesiërs. 5 Chinezen, 4 Neder landers en 1 Arabier. Van de Indonesische leden zijn 50 vertegenwoordigers van de plattelands districten en 21 vertegenwoordigers van de steden. Meest eervol ontslag aan rar Sassen H.M. de Koningin heeft met ingang van heden aan mr. E. M. J. A. Sassen op zijn verzoek op de meest eervolle wijze ontslag 'verleend als Minister van Overzeese Gebiedsdelen onder dankbetuiging voor de vele en ge wichtige diensten, door hem onder zeer moeilijke omstandigheden aan haar en den lande bewezen. Het beheer van het Ministerie van Overz. Geb. is gelijk gemeld tij delijk opgedragen aan de Minister van Binnenlandse Zaken, mr. J. H. van Maarsevsen. Minister van Maarseveen licht ongesteld VANDAAR UITSTEL TWEEDE KAMERVERGADERING TOT WOENSDAG. Naar wij vernemen houdt het uitstel van de behandeling in de Tweede Ka mer der begroting van O. G. van Dinsdag op Woensdag verband met de gezondheidstoestand van minister Van Maarseveen. die na de ontslagin- diening door minister Sassen naar be kend tevens als minister van O. G. ad int. zal optreden. De heer Van Maarseveen is reeds enige dagen ziek, woonde wel ls waar de kabinetszitting van Vrijdag bij, maar is nog niet zover hersteld, dat hij zijn werkzaamheden ten departemente kan verrichten. Bovendien vereist het voorbereiden van de verdediging der begroting en de beantwoording van in de Kamer ge maakte opmerkingen uiteraard enige tijd. De minister hoopt echter Woensdag in staat te zijn de hem zo plotseling op de schouders gelegde taak uit te voeren. Treinramp in Spanje 28 DODEN, 26 GEWONDEN. De sneltrein BarcelonaMadrid is in de nacht van Zaterdag op Zondag bij Mora la Nueva ontspoord. Het ongeluk geschiedde toen de trein over een viaduct reed. Drie wagons, waarvan een slaapwagen, werden over de leuning vai. de brug geslingerd en tuimelden var. een hoogte van 40 meter omlaag. De ramp schijnt veroorzaakt te zijn door een mankement aan de spoorbaan. 28 Personen kwamen om het leven en 26 werden min of meer ernstig gewond. DE PALESTIJNSE KWESTIE. Syrië, Libanon. Irak, Jemen en Saoedi-Arabië hebben toegestemd in het hfuden van wapenstilstandsbespre kingen met Israël op voorwaarde, dat de Joden de Arabische vluchtelingen weder toelaten. Tevens wensen zij van d* Israëlische regering de belofte, dat de* geen ver andering in de status van Jeruzalem zal brengen hangende de aanbevelingen var ae verzoeningscommissie der Ver enigde Naties. Dank U, Excellentie! WIJ willen ens cp dit onoverzichte lijk ogenblik in de ontwikkeling der interne politieke situatie niet al te zeer verdiepen in de motieven, welke mr Sassen, enze minister van Overzeese Gebiedsdelen, er toe hebben genoopt zijn portefeuille ter beschikking te stel len. De spoedig te verwachten, rege ringsverklaring zal daarop hoogstwaar schijnlijk het licht werpen, dat nood zakelijk is om tot eén juiste beoorde ling der feiten te komen. De summiere verklaring, welke de regering Zaterdag jl aflegde en waarin zij mededeling deed van de ontslag-aanvrage van mi nister Sassen, maakt duidelijk, dat deze bewindsman aftrad, omdat hij ondanks verblijdende eensgezindheid van het kabinet t.a.v. de principële houding in zake het Indonesische vraagstuk en de uitspraak van de Veiligheidsraad, met zijn ambtgenoten van mening verschil de wat betreft „de verder feitelijk te volgen gedragslijn." En hetgeen daarover verder uit offi cieuze, maar niettemin betrouwbare bron bekend is gewerden, rechtvaardigt de conclusie, dat hij is heengegaan, om dat het kabinet in de .grootst mogelijke meerderheid hem niet heeft willen vol gen in, wat wij zouden willen noemen, oe uiterste oon.sequentie van het öocr de ministerraad voorgestane Indonesi- &he beleid. Volgens deze informaties zou minister Sassen, overtuigd van het goede Neder landse recht ten deze. er voorstander van zijn de uitspraak van de Veilig heidsraad en daarmede van een belang rijk deel der wereldopinie, eenvoudig te trotseren en op eigen kracht in nauwe samenwerking met de federale staten en de goed-willen de republikeinse ele menten een spcedige oplossing van het geschil willen verwezenlijken. De overige leden van het kabinet daarentegen zouden, hoewel evenals mi nister Sassen vasthoudende aan de ver klaring van dr Van Royen in de Vei ligheidsraad op 28 Januari ji., er de voorkeur aan geven een zekere mate van soepelheid te betrachten, zonder dat dit evenwel 'n prijsgeven van waar lijk Nederlandse of Indonesische belan gen impliceert. ER is niemand die met zekerheid kan zeggen welk standpunt het meest verkieslijk is. Maar onafhankelijk van deze uitspraak, mag toch cp dit ogenblik worden geconstateerd, dat ons had in minister Sassen een uiterst be kwaam bewindsman verliest. Sedert zijn optreden in het kabinet-Drees, waaTln bij de zetel bezette, welke voordien door prof. Lo.gemann en mr Jonkman was Ingenomen, heeft hij van stonde af aan het bewijs geleverd een lïj-ji te willen volgen, welke in veel mindere mate dan onder zijn voorgangers, werd bepaald door de partijpolitiek. Het is in ons democratisch staatkundig bestel uiter aard ondenkbaar, dat een gezagsdrager in deze hoge functie een politiek zou vo'.gen, welke niet zou worden gerug steund door zijn politieke geestverwan ten, maar tooh blijft het onloochenbare feit, dat minister Sassen op zijn- beleid het duidelijke stempel van zijn .persoon lijk inzicht heeft gedrukt. Een 'inzicht dat naar onze overtuiging niet in de eerste plaats is bepaald door zijn partij politieke visie, maar door zijn nuchtere Nederlandse geaardheid, welke het na tionale belang stelde boven de Groctst- Gemene-Deler van een partij-groepe ring MINISTER SASSEN heeft het re cente regeringsbeleid inzake In donesië in belangrijke mate ge markeerd en gestimuleerd door de kracht van zijn persoonlijkheid. Hij heeft door zijn persoonlijk contact met ce republikeinse vertegenwoordigers in Indonesië bij herhaling zijn bereidheid petoond om door redelijk overleg een oplossing te verwezenlijken. Toen deze pojingen schipbreuk leden op de klip pen van de onwil en onmacht der Re publiek en ook de Veiligheidsraad^ niet bij machte bleek de eerlijke Nederland se bedoelingen te onderkennen, heeft hij, teen ook zijn ambtgenoten niet be reid waren de uiterste consequenties vin zijn inzicht te aanvaarden, zijn mandaat ter beschikking gesteld. Ock dat is een daad, welke getuigt van karakter. Het moge dan al een verblijdende geruststelling voor de over grote meerderheid van het Nederlandse volk zijn cm te vernemen, dat de over grote meerderheid van de Nederlandse reuring trouw blijft aan de geprojec- teerde doelstellingen met betrekkin? tot ce hervormingen in Indonesië, er blijft fcuttemm de teleurstelling, dat een bachtire figuur aan het regeringsteam is ontvallen. Voor de gewichtige, ofschoon kort stondige diensten, onder uiterst moei lijke omstandigheden aan den Lande be- vezïu, past een hartgrondig: „Dank U, Excellentie!" Maarschalk Carmona herkozen ALS PRESIDENT VAN PORTUGAL. Bij de presidentsverkiezing in Portu gal is maarschalk Carmona, die reeds van 1926 af aan het roer is, herkozen. Hij zou plm. 80 pet, der uitgebrachte atemmen hebben verkregen, 6080 pet. »u gestemd hebben. Het terugtrekken der candidatuur van generaal De Matop k officieel niet aanvaard. Alles is rustig verlopen! AANHOUDEND ZACHT. De Bilt verwacht tot morgenavond: Meest zwaar bewolkt met hier en daar lichte regen of motregen. Matige in het Noorden van hst land tijdelijk Jachtige wind tussen Zuid en West. Afhoudend zacht. 15 FEBRUARI. Zon op' 7.56 uur; onder: 17.53 uur. Maan op: 2102 uur; onder: 9,07 uur Hoogwater te Katwijk te 4.42 en 16 57 ïur Dit nummer bestaat uit zes pagina's Franse minister afgetreden OM GEZONDHEIDSREDENEN. André Marie, de Franse minister van Justitie, is afgetreden. Hij wordt opge volgd door Robert Lsoourt (MRP). André Marie, lid van de partij der radicalen, is afgetreden om gezond heidsredenen. Reeds eerder is gemeld, dat Mane naar een ziekenhuis zal gaan cmdat hij opnieuw lijdt aan longaan doeningen, aie het gevolg zijn geweest van een veifolfrf van 2 jaar in het 'con centratiekamp Buchenwald. André Marie, een 51-jarige •'advocaat uit Honfleur, verwierf in beide wereldoor logen de crolx de guerre. Hij werd in 1940 gevangen genomen. Na zijn. vrijla ting werkte hij in.de verzetsbewegmg, werd gearresteerd en naar Buchehiwald over gebracht, waar hij bijna 20 maan den verbleef en tenslotte docr de Ame rikanen in 1945 werd bevrijd. In 1933 was hy onder-minister voor Elzas-Lo tharingen en in 1934 van Buitenlandse Zaken. Na die oorlcg werd hij gekozen voor beide, constituerende vergaderin gen en voor de nationale vergadering. Hij werd leider van de' radicale parle- mentsfractie. In 194S werd hij minister van Justitie in het kabinet-Ramadier.- H-et kabinet-Marie van de vorige zo mer had slechts een kort bestaan. Lecourt. die minister van Justitie is geweest in het kabinet van Marie, is 41 jaar. Hij diende in öe.tweede wereld oorlog als onder-luitenant bij de-Franse luchtmacht. Ook hij werd met het ocr- logskruis onderscheiden. Evenals Marie is hij een Normandiër en eveneens ad vocaat en voormalig lid van de verzets beweging. Hij staat bekend als voor stander van krachtig optreden tegen economische en politieks collaborateurs. DE BERLIJNSE MUNTKWESTIE. De neutrale commissie die, in op dracht van de Veiligheidsraad, een on derzoek heeft Ingesteld naar de Ber- lijnse muntkwestie, heeft haar werk zaamheden— waarover niets bekend is geworden beëindigd. De commissie zal aan da voorzitter van de Veiligheidsraad te Lake Success verslag uitbrengen. Voordien zal zij niets over haar bevindingen bekend maken. Baasjes op het gladde hout Foto's maken op de Galzig (Van onze speciale verslaggever). Sant Anton am Arlberg, 11 Febi. De zón is gaan schijnen ln St, Anton, maar de sneeuw blijft nog steeds weg. De bovenlaag van de oude sneeuw wil wat opdooien en later, als de zon ver dwenen is, bij gedraaide wind bevrie zen. Het effect is dat er hier en daar dan dunne gladde korstjes op 't sneeuw veld gebakken worden, waarvan vooral de minder ervaren skiërs de nadelen ondervinden door gauw weg te glijden, wat valpartijen ten gevolge heeft. Onze twee Prinsesjes blijken reeds Op de vraag waarom St. Anton dit jaar de uitverkoren plaats was, waar de Koninklijke familie de wintersport zou beoefenen, terwijl men tot nu toe steeds naar Zwitserland gmg, antwoordde mén ons dat de Prins twee jaar geleden hier ook al eens een week had geskied. Voor hem was het bezoek aan St. An ton dus een hernieuwde kennismaking. De Oostenrijkse autoriteiten zijn over het bezoek zeer verheugd, omdat het voor hen een bewijs is. dat men Oos- Prinses Beatrix en Prinses Irene dn ski hele baasjes te zijn op het gladde hout. Het is al voorgekomen, dat zij op een morgen twee keer met de handskilift de Galzig op zijn geweest om dan weer af te dalen. Skideskundigen zeiden ons dat dit heel wat was voor zulke peu- t.ers en een bewijs dat zij krachtig en gezond zijn en uithoudingsvermogen en wilskracht hebben. Men had er respect voor! Dat dit Prins Bernhard veel genoe gen deed, valt te begrijpen. Wij, jour nalisten, die hier alleen de aankomst van de Koningin nog afwachten om dan te verdwijnen en het Koninklijk gezin verder ongestoord van de vacan- tiegeneugten te laten genieten, hebben het stijf en onervaren als. wij zijn ook maar eens geprobeerd om de sneeuw te beglijden. Ronduit mag gezegd wor den dat wij op de vlakte bleven en het niet hoger op durfden te zoeken. Het is opmerkelijk hoe onopvallend het Koninklijke gezin zich hier tussen de gasten beweegt. Niemand let op de Prinsesjes, de Prins en zijn broer. Zij zijn gasten als ieder ander en gedragen zich ook zo. Slechts één keer hebben wij een gendarm gezien die salueerde. Hier gaat gelukkig alles gewoon. Vaax trekken de Prinsesjes er op uit in gezelschap van hun verzorgster mevr. Penning en de skileraar. (.Exclusieve foto) Prins Bernhard nam met Rudi Matt een andere, langere afdaling. Bijna beneden-in het dal bij de villa van generaal Bethouard, de Hoge Com missaris van de Franse bezettingstroe pen, was nog gelegenheid de Prinsesjes voor de lens te nemen. Gehoopt had men, dat zij in gezelschap van hun ski leraar Spiesz nog even zouden afrem men. Zij suisden evenwel voorbij. Prin ses Irene maakte daar een tuimeling. Spoedig was zij echter weer op de been om ten slotte de laatste paar honderd meter af te skiën. Even voor het aan de lunch gaan. stelde de Prins de moge lijkheid in het vooruitzicht om bij de sleeplift de Galzig nog wat andere foto's te maken. En inderdaad hebben de fo tografen daar 's middags hun hart kun nen ophalen. De Prinsesjes lieten zich omhoog halen, daalden weer af, draai den en keerden, zoals men het maar wenste. En iedereen was tevreden winterse'landschap rond Sankt Anten. DANS EN SPORT Zaterdagavond werd in Hotel Post door Jodelers en Schuplattlers uit het Itotal een speciale avond gegeven ten bate van de skiclub Arlberg. welke door de Prins en de beide Prinsesjes werd bijgewoond. Het was voor hen een on gewoon en onverwacht pleziertje, vooral ook omdat zowel Prinses Beatrix als haar zusje Irene zowaar enigs aarze lende schreden op de dansvloer mochten zetten tussen het zeer gemengde gezel schap en de gasten, die zich hier bewo gen, waardoor het wel een bijzonder feest werd. Gisteren z\jn de Prinsesjes met hun skileraar weer hoog de Galzig op ge weest waar nog mooie poedersneeuw lag. Dit kesr was het een buitengewone tocht want de onderwijzer van de Volks school in Sankt Anton, die in de week vanzelfsprekend niet vrij is, ging mee naar boven. De onderwijzer is een ver maard Jodelaar; Herman Spiesz ver staat de kunst eveneens zeer goed, zo goed zelfs dat hU in de bergen voor zijn leerlingen vaak eerst jodelen moet voor zij afdalen. Nu, met de twee Jodelaars is het een waar festijn geworden, vooral ook omdat de guitaar mee is geweest. ten rijk als 'n gelijkwaardige beschouwt, en dat niets vriendschappelijke betiek- kingen in de weg staat. St. Anton ziet de propaganda, welke van dit bezoek uitgaat. De pers is uitgenodigd om met de Prins en de Prinsesjes te zamen de berg op te gaan. Tot dusverre hadden de fotografen, hoewel zij daartoe wel in de gelegenheid waren geweest, geen foto's van de skiënde Prinsesjes ge maakt. Nu was voor hen het grote mo ment dus aangebrokenom kwart voor elf zijn wij dan Vrijdagmorgen gezamenlijk met de kabelbaan de berg opgegaan, waar een legertje van pers fotografen en filmoperateurs het Ko ninklijke gezelschap opwachtte. De zon scheen heerlijk, deed de sneeuw, die niet ideaal was om te skiën, blinken, hier en daar waren er ijzige plekken. Prinses Beatrix en Prinses Irene had den hun windjacken aan en blauwe petten met grote kleppen op de Prins had een harde gele overgooier aan Van alle kanten sprong men om de Prinsesjes heen. die, toen. de skies een maal waren aangebonden, de Galzig langs de kortste skibaan naar beneden gingen. Met flinke vaart suisde Prinses Beatrix vooruit, gevolgd door Prinses Irene, die het iets kalmer aan deed. uitrusting, gereed voor een tocht door -it

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1