Groep „De 9" exposeert in De Lakenhal Instelling van bedrijfs geneeskundige diensten bepleit Vele werken van uitnemend gehalte UIT DE RIJNSTREEK UIT DE OMSTREKEN ZATERDAG 12 FEBRUARI Dct is verheugend dat K. en O. bij voortduring activiteit ontplooit, ten gevolge waarvan gistermiddag weder om een schilderijententoonstelling in de Lakenhal geopend kon worden. Wü verklaren volmondig en van harte: een interessante expositie van uitne mend gehalte! Negen kunstenaars van naam vorm den weer een nieuwe groep, waarin naast vriendschap voor elkander en een innerlijke verwantschap, het zoe ken van de weg terug naar de werke lijkheid en de natuur predomineert. De groep van „negen" bestaat uit schilders, aquarellisten, grafici en één beeldhouwer, t.w. Paul Amtzenius, R. de Bruyn Ouboter, H. A- Gerretsen, Harm Karaerlingh Onnes, zoon van Menso, Alfred Löb, R. Penning, J. Royaards, Paul Schultze en de beeldhouwer Albert Termotc. Het is een lust hun werken, die met groot harmonisch evenwicht en veel «maak in de van Mieriszaal zijn opge- hangen, te bewonderen. Wij zijn er dan ook van overtuigd, dat geen kunstlie vend Leidenaar zioh de gelegenheid zal laten ontgaan hun scheppingen in zich op te nemen. Hier nu eens geen gewild aandoende „moderniteit", doch een fris en zuiver openstaan voor ware schoonheid en daarbij meestal zó fijnzinnig van uit beelding, compositie en coloriet, dat hun werken een ware lafenis voor de kunst gevoelige betekenen. Het is ons helaas niet mogelijk hun werk hier gedetailleerd te bespreken, doch een enkele vingerwijzing voor het geen speciale observatie wettigt, moge hier toch volgen. Daar is Arntzenius, die met zijn iet wat weemoedige maar zo sfeervolle landschappen uit Canne bij Maastricht treft. Daar is ook het uiterst karakte ristiek en natuurlek weergegeven kerk je te Woubrugge. onder een prachtige strakke lucht. Maar ook zijn stillevens getuigen van een subtiel talent. Van de Bruyn Ouboter. wiens voorlief de voor zilveren en blauwe tinten in ajn aquarellen de aandacht trekt en die waardering verdient voor de wijze, waarop hij de kleuren van het hout (mahonie) bewogen tot uitdrukking brengt, had speciaal het royale „Stil leven met azalea" onze voorkeur. Huub Gerretsen, leraar in het teke nen aan het Gymnasium hier ter stede, is een schilder-graficus van betekenis. Zijn kinderportretten zijn fris van kleur en zijn druk-grafieken krachtig van lijn. Harm Kamerlingh Onnes verloochent, ondanks zijn eigen persoonlijkheid, het familietalent niet. Hij is een man met zin voor humor en geeft daarvan o a. blijk In „De Hoomwijck te Rijswijk", waarop drie „paters langs de kant" passeren. HU weet vooral wat sfeer be duidt en deze ligt zo sprekend in dat opvallende doek met het fel-witte huis aan de Hoornbrug, met daarboven de donker-sombere lucht. Ook noemen wij zijn krachtige repro ductie van de „Kalkfabriek". In zijn stillevens openbaart hij weer een totaal andere zijde, zich bewegend in Verster- richting. Alfred Löb brengt o a. stillevens, veel al in zilverachtige tinten en zijn ge- inspireerde esten, waarin het levensvi- brato tintelt (oa. een suggestief por tret van Adolphe Poth), getuigen van een waarlijk brillant kunnen. R Pennings' stillevens bewegen zich hoofdzakelijk op het gebied van de natuur in al haar fijnzinnigheid. De trecieuse tekening en het gevoel voor zuivere kleurschakering, welke toch tot eenheid vergroeid lijkt, zijn onmisken baar Daar zijn het „Schelpen op het strand", dat beeldige Goudvisje, „Gan zen" en zeer bijzonder het subtiele en fragiele „Bloemenstilleven" van een waarlijk superieur gehalte. Royaards' portret van een oude dame spreekt van de tederheid en de innige liefde, waarmee het geschilderd werd. Iemand, die tot zulk een „wezens- echt" resultaat komt. is tot. grote din gen in staat. Van Schultze prefereren wij het rusti ge en krachtige stilleven No. 57, maar ook is er de weergave van forse eike bomen, waartussen het gouden zonlicht speelt tijdens een dromerige en hete zomermiddag. Ten slotte de beelhouwer Termote, wiens plastieken naast krachtige, toch ook zeer gevoelige impressie's (uitne mend dat kinderkopje!) schenken. Een tentoonstelling, die niet zal te leurstellen. Want er is weldoende eer lijkheid, benijdenswaardige distinctie en een warm gestemde inspiratiebron, ge schraagd door een uiterst gefundeerd kunstenaarschap. Onder grote belangstelling is de ex positie gistermiddag door burgemeester Van Kinschot geopend. Deze gewaagde van het streven van „De 9" en van de eenheid, welke hen bindt. Ook gaf hij in korte, pakkende bewoordingen een typering van het schilderij dat hem van ieder dezer exposanten het sterkst ge troffen had. De heer Pelinck had woor den van hartelijk welkom gesproken en de heer Gerretsen dankte in een geestig speechje voor de ontvangst, hem en zijn vrienden in de „Lakenhal" bereid. H. DE GEVAARLIJKE MIST. Een dikke mist belemmert en vertraagt de laatste dagen herhaal delijk het verkeer. Niet alleen in de lucht, maar ook op de begane grond. Alle categorieën van weg gebruikers dienen veiligheidsmaat regelen te nemen en het tempo te verminderen. Trams, autobussen en auto's kruipen met een slakken- gangetje langs de weg, terwijl ze de gehele dag de lichten ontstoken hebben. Mogen wij de automobilis ten er nog eens op wijzen, dat het aanbeveling verdient overdag niet met de zgn. kleine stadslichten te rijden, doch met de gedempte grote lichten? Deze hebben een veel gro ter doordringend vermogen, terwijl van verblinding geen sprake kan zijn Ds Van der Vaart Smit krijgt 9 jaar Het Amsterdams Bijz. Gerechtshof veroordeelde hedenmorgen de 60-ja- rige predikant-journalist dr H. W. v. der Vaart Smit tot negen jaar gevan genisstraf met aftrek en ontzetting uit de politieke rechten voor de duur van het leven. Op 29 Januari eiste de procureur-fis caal 12 jaar gevangenisstraf. In zijn sententie overwoog het Hof, dat dr Van der Vaart Smit moet wor den vrijgesproken van het hem ten laste gelegde voor zover dit betreft zijn werkzaam zijn in nationaal-socialistl- sche en pro-Duitse zin voor het A N.P. en het Ned. Chr. Persbureau. Bewezen werd geacht, dat hij heeft aangespoord tot loyale samenwerking met de bezetter, beledigende uitdruk kingen heeft gebezigd jegens het Vor stenhuis en de regering in Londen en ten slotte personen aan vrijheidsbero ving heeft blootgesteld. Tweede Kamer eerst Woensdag bijeen De eerstvolgende openbare vergade ring der .Tweede Kamer zal niet Dins dag, maar a.s. Woensdag te 1 uur ge houden worden. Het ligt in het voornemen, dan met de reeds vastgestelde agenda verder te gaanl Allereerst komt dan dus de regering aan het woord ter beantwoording van de gestelde vragen by de begroting van Overzeese Gebiedsdelen. De ver gadering zal 's avonds worden voort gezet. ALPHEN 25 JARIG ARBEIDSJUBILEUM. De heer J. J. Zaunbrecher herdacht OEUSTUEESI Maximumsnelheid van 25 k.m. per UUr voor ^eversstraat en Vrijdag-het feit, dat hij 25 jaar geleden 1 in dienst trad als officier bij de ban ketbakkerij der fa Jac. van Vliet en Zn. alhier. Door de directeur is aan de jubilaris te zynen huize bij deze gelegenheid een gouden horloge aangeboden, waarbij de gebruikelijke f elicit a tie's niet ontbraken. Mevr. Zaunbrecher deelde eveneens in de hulde en mocht een fraai bloemstuk in ontvangst nemen. In het „Kleine Nutsgebouw" is aan de jubilaris en het personeel by deze gelegenheid een feestavond aangeboden, waar het tot laat in de nacht gezellig GOUDEN JUBILEUM. In de personeelskring van de firma Tieleman en Dros is weer een gouden jubileum in het vooruitzicht. Zondag 20 Februari a.s. herdenkt de heer M. Spuy- man, chef van de groenten-afdeling de dag, waarop hij voor 50 jaar bij T. en D. in dienst trad. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het propaedeutisch examen Godgeleerdheid: mej. L. F. A. Granberg (Leiden); doctoraal examen Nederlands recht: mej. J. P. M. Kruyt- zer (Voorburg) en de heren Th. G. W. B. M. Crijns (Heerlen) en N. L. Lands bergen (Den Haag); doctoraal examen geneeskunde: Mevr. E.D.Pieters—Fran- zie (Den Haag) en de heren J. L. Bots (Voorhout)J. C. H. de Man (Scheve- nlngen)L. E. M. Valk (Maastricht) en C. L. Zaman (Amsterdam). Max Croiset in „Vrolijke Reuzen" Max Croiset gaf ons in een ratelende onafgebroken woordenstroom een inzicht in de overdrijvingen en uitbundigheden fan de grote Franse schrijver Francois Rabelais tijdens zijn voordrachtsavond foor K. en O in de Schouwburg. Hij toon de hierbij een geheel andere kant van 2jn talent maar na afloop vroegen wij ons toch af. waarom hij zoveel koste lijk energie, aan deze Rebelai-histo- n?s ia baron von Munchhausen ver kild had. Er is wel een zekere geest in dit ver naai. maar hij is veelzins te rauw en tevens te infantiel, om er de interesse voor levendi gte houcen. Dit eeb ader tn dit geschater, deze ongebreidelde uit gelatenheid zij zijn toch van een an dere tijd en het actuele van dit alles, dat 400 jaar geleden met een ver bijsterende rapheid werd geschreven, «nnen wij persoonlijk niet inzien. Dit neemt niet weg. dat Croiset kun stenaar genoeg is om relief aan de2e vermakelijke Dotserijm te geven of er de fleuren van te doen herloven. in leder geval mag men bewondering tebben voor zijn feilloos geheugen in deze frisse en klaterende waterval van moorden, welke zonder ophouden los barst, maar waarvan de porté nauwe- "jss doordringt. Nee: Croiset heeft wel eens een be tere keuze gedaan. Wij hopen, dat hij öle ln de toekomst opnieuw vinden moge! Zij. die zich kunnen inleven in deze koddige snoeverijen en fantastische Vertelsels hebben zich echter stellig ver balet! H. ONTHULLING MONUMENT JOODSE BEGRAAFPLAATS. Het monument, dat vanwege het kerkbestuur der Ned. Israël. Gemeente te dezer stede op de Joodse begraaf- P-aats te Katwijk a.d. Rijn is1 geplaatst ?js, wn herinnering aan de in de jaren '«0—1945 door de vijand vermoorde pneenteleden, zal op Zondag 20 Fe- jriiari om drie uur worden onthuld, j J1- onthulling zal geschieden door de TOrabfjn. de heer D. Y. Schochet. RIJKSMUSEUM VOOR VOLKENKUNDE. r morgen af zal het Rijksmuseum ^Volkenkunde weer geheel voor het geopend zijn via de hoofdingang 0 de singelzijde van het gebouw. »v.i in§anS van 16 Februari wordt het I «Jttingsuur - 17 van het museum gesteld op cNi"Ur Dit ge^,t °°k voor de tentoon- -Goden en Demonen van Ti- ^elke tot dusver door bijna twee denet bezoekers werd bezocht. Eén bedrijfsarts op 3 a 4000 arbeiders zou voldoende zijn Gisteravond hield de afdeling Lemen en omstreken van de Ned. Maatschappij tot bevordering aer Geneeskunst ln een der collegezalen van net Acad. Zieken huis een vergadering, waarin ook de leden van de Leidse vereniging van In dustriëlen waren uitgenodigd. In deze bijeenkomst neeit de heer P. A. van Lmjt to Den Haag de invoering van bedrijis-geneeskundige diensten be pleit. In net begin van zijn rede zette spreker uiteen, dat bij ae modernise ring der bedrijven en ae opvoering van de productie, vooral ook ae menselijke factor een rol van grote betekenis speelt. Daarnaast is ook de sfeer, welke in de diverse bedrijven wordt gevonden, van invloed op de gang van zaken. Vol gens de heer Van Luyt kan de bedrijfs arts, vooral bij het bepalen van de menselijke factor, van bijzondere bete kenis zijn. De bedrijfsarts, die het be drijf goed moet kennen en ook zal moe ten samenwerken met de fabrieksker- nen en de sociale afdeling, zal er zich rekenschap van moeten geven, dat het bij zijn optreden in de eerste plaats gaat om de preventie en niet om de behandelende taak der geneeskunde. Zo zal deze arts allereerst worden Inge schakeld bij de keuring van nieuw personeel, waarbij hij er naar zal moe ten streven om de juiste man op de juiste plaats in het bedrijf in te delen. Voorts zal hij het personeel regelmatig aan een onderzoek moeten onderwer pen. Van groot belang acht spreker de instelling van een bedrijfsgeneeskundig spreekuur. Het is vooral op dit spreek uur waar de arbeiders zich met groot vertrouwen tot de bedrijfsarts kunnen wenden. In dit verband betoogde spre ker met klem, dat hier het ambtsge heim van de arts strikt gehandhaafd moet worden. Alleen op die voorwaarde zal hij het vertrouwen van de arbei ders kunnen winnen. Voorts zal zijn toezicht moeten gaan over die arbei ders, die na een bedrijfsongeval weder om in het bedrijf worden opgenomen, terwijl hij ook zijn aandacht zal heb ben te geven aan de hygiënische toe standen in de bedrijven en de bestrij ding van eventuele ongevallen. Voor wat dit laatste betreft zal hij nauw moeten samenwerken met de technici. Ten slotte zal hij moeten worden in geschakeld bij de bestrijding van node loos verzuim bij ziekte en ongeval. Een dergelijk verzuim zal hij op gerecht vaardigde wijze dienen te verkleinen. Vanzelfsprekend zal hy er ook voor moeten zorgen, dat in ieder bedrijf een E.H.B.O.-ploeg aanwezig is. Ten einde zijn taak naar behoren te kunnen vervullen zal de bedrijfsarts ook kennis moeten nemen van de ar- beidsphysiologie en de arbeidswetgeving, terwijl hij zich ook zal moeten Inwerken in de sociale geneeskunde. In zekere zin zal de bedrijfsarts ln dit opzicht een specialist moeten zijn. Spreker is van oordeel dat met de intrede van de beörijfarts het productievermogen kan worden vergroot, terwijl de gemeen schapszin, waarbij de arbeider onder ogen zal moeten worden gebracht, welke HERSEN-GYMNASTIEK. In October 1946 vroeg het personeel van de Stedelijke Lichtfabrieken een hersengymnastiekwedstrijd aan bij de AVRO. Dezer dagen kwam het bericht, dat op Zondag 20 Februari de strijd zal worden aangebonden tegen een ploeg van de Gem. Gasbedrijven te Zeist. FAMILIEBERICHTEN ONTLEENT UIT ANDERE BLADEN. BevallenSlingenberg—Ypelaar, zn„ Heemstede. Overleden: L. Meijer, m. 69 j., Biltho- ven; H. F. Thijssen, m. 78 j., Den Haag; E. J. Dolleman, m. 59 j.. A'dam; M. van Gilse. m. 59 j.. Delft; W. G. Bresier, v. 91 1., Den Haag; M. B. J. Everse, m. 58 j. Den Haag; B. T. Kleyn—Lugten, v. 75 j. plaats hij bij het teamwerk inneemt, nog zal worden verhoogd. Nadat de heer Van Luijter ver volgens op gewezen had, dat reeds in tal van streken van ons land door bedrijven, hetzij afzonderlijk of in combinatie, een bedrijfsgenees kundige dienst is ingesteld, merkte hij op, dat maximaal 3 a 4000 ar beiders aan de zorgen van één be- drijfarts kunnen worden toever trouwd Op grond van opgedane ervaringen becijfert spreker de kos ten van een dergelijke dienst op V* tot 1% van het per jaar vertoonde bedrag. Na het uitspreken van deze rede was er gelegenheid tot gedachtenwisseling waarvan een ruim gebruik werd ge maakt. Zimmerman over verklaring van State-Department De Nederlandse handelscommissa ris voor Indonesië, te New-York, de heer E. C. Zimmerman, heeft ver klaard, dat hij met voldoening ken nis genomen had van de bezwaren van het State Department tegen het monopolistisch karakter van het zogenaamde „Fox-Contract". Hij vestigde speciaal de aandacht op de onthulling van het State Depart ment, dat in beginsel overeenstemming tussen hem en Sumitro was bereikt om textielgoederen naar de Republiek te verschepen. „Men heeft gezegd," aldus de heer Zimmerman, „dat de politionele actie van de Nederlanders in Decem ber jj. de oorzaak was, dat geen goe deren volgens deze overeenkomst ver scheept werden." Naar aanleiding hier van wees Zimmerman er op, dat zijn ontmoeting met Sumitro reeds 20 Oc tober had plaatsgevonden en dat hij toen in een formeel memorandum het verzoek van Sumitro om goederen naar de Republiek te zenden had toegestaan. Er was niets wat de Republiek belette deze overeenkomst direct uit te voeren. Zimmerman verklaarde voorts, dat de Nederlandse autoriteiten in Batavia op 2 November j.l. naar de C. v. G. D. hadden geschreven, dat zij bereid waren onmiddellijk goederen uit hun voorra den naar Republikeins gebied te zenden. Tegelijkertijd vestigden deze autoritei ten de aandacht op de pogingen, die ^y reeds iii Juli 1948 hadden onderno men om tot een overeenkomst te ge raken voor het zenden van goederen uit Nederlandse voorraden naar de Republiek. Zimmerman zeide, dat de Republiek deze aanbiedingen had geweigerd en legde de nadruk op het feit, dat de Republiek reeds veel eerder dan De cember j,I. textiel, medicijnen en an dere goederen had kunnen hebben. Leidse Straatweg ÉÉNRICHTINGSVERKEER IN ASSENDELFTSTRAAT EN OUDE RIJNZICHTWEG. Naar wii vernemen hebben B. en W., mede in verband met de vooge- komen ongevallen en ingekomen ernstige klachten, besloten tot in voering van een maximumsnelheid van 25 km per uur, voor alle motor rijtuigen geldende voor de Gevers straat en de Leidse Straatweg. Mede in belang van de veilig heid is besloten tot invoering van een „éénrichtingsverkeer" voor de Assendelftstraat- en de Oude Ryn- zichtweg. Verwacht mag worden, dat bij een strenge doorvoering van deze besluiten het algemeen belang zal worden gediend en het aantal on gevallen aanzienlijk beperkt. EEN BIJZONDERE AVOND IN DE CONCERTZAAL VAN ENDEGEEST. De uitvoering van de Balletschool „Ann Pasman" was gisteravond voor de zeer vele bezoekers van de Concertzaal van Endegeest wel van byzondere bete kenis. Een keurig afwisselend program ma is door een aantal leerlingen dezer school op waarlijk voortreffelyke wijze uitgevoerd. Na een solo-polka van Strauss kwam een groep van de kleinste leerlingen die ons in de speelkamer verplaatste. In kleurige costumes gestoken heeft deze groep een moeilyke opdracht op waar- ïyk schitterende wijze uitgevoerd en daarmede een warm en welverdiend ap plaus in ontvangst mogen nemen. Ook de koksmaatjes legden getuigenis af van ernstige studie» De dames-leerlingen brachten diverse solo- en parendansen voor het voetlicht, allen van geestige en kunstzinnige strekking. Als byzonder geslaagd noe men wy hiervan o.a. ((de Tovenaar en de pop" van Poldini. Een wals van Popy een Spaanse en een Russische dans resp. van Volksmuz. en Tschaikowski alsmede een Boerendans van Siep ver wierven een daverende bijvak De muzikale begeleiding op de vleu gel door Loes Plan je. als ook haar „Be kende melodieën pasten geheel in het kader van deze avond. Als afwisseling heeft de heer H. van Duren een serie goocheltoeren vertoond. De directeur-geneesheer dr C. J. Sto- tyn heeft het gezelschap zijn biizondere dank betuigd voor deze schitterende avond Verbetering straatverlichting De bewoners van de Rhijngeesterstraatweg en de Dorpsstraat zijn thans in het ge not gesteld van een electrische straat verlichting. Voordien is ook de straatver lichting in de De Kempenaerstraat ver anderd van gas in electrisch licht. VOORSCHOTEN Dodeliik verkeersongeval bij Haagse Schouw MIST BRACHT VERSCH1I,LENDE ONGELUKKEN MEE. De dichte mist heeft gisteren ver schillende ongelukken in deze gemeente veroorzaakt, waarvan de meeste vry goed afliepen. Op de Leidseweg, ter hocigte van de Garage van Cuilenburg, reed een trai ler met aanhangwagen tegen een tram van de N Z.H.V.M. De bestuurder van de trailer moest uitwijken voor een bakfiets, maar zag de tram uit de Schoolstraat niet aan komen. De auto werd zwaar beschadigd, maar gelukkig deden zich geen per- soonJy'ke ongelukken voor. Ernstiger gevolgen had de aanrijding, die op de Haagweg ter hoogte van „Het Haagsche Schouw" plaats vond. Een vrachtwagen en een luxe auto DE VAN OLDENBARNEVELDT NAAR NEDERLAND VERTROKKEN. De „Johan van Oldenbarneveldt" ls gisteren met enige detachementen van het K. L., de K.N.I.L. en de Marine naar Nederland vertrokken. Bij het vertrek waren admiraal Pinks en generaal Engles aanwezig. JAPANS VICE-ADMIRAAL TER DOOD VEROORDEELD. De Temporaire Krijgsraad te Makas sar heeft de Japanse vice-admiraal Mori, overeenkomstig de eis, ter docd veroordeeld. Mori was er van beschul digd moord op een aantal krijgsgevan genen in en buiten Makassar te hebben gepleegd. LAATSTE WEDSTRIJD VAN FANNY BLANKERS—KOEN IN AUSTRALIË. Fanny BlankersKoen maakte haar laatste starts in Australië tijdens de athletiek-kampioenschappen van Nieuw Zuld-Wales, welke te Sydney werden gehouden. Op de 80 M. horden eindigde zij met by na 4 meter voorsprong op Shirley Strickland als eerste ln 11.4 sec. Ongetwyfeld zou zy ook de 100 yards voor haar rekening hebben genomen, was zy tijdens de finale niet op onge veer driekwart van de afstand op een door de hevige regen spiegelglad ge worden stukje van de baan uitgegleden. Op dat moment had zy een ruime voor sprong op Marjorie Jackson, die haar vorige week Zaterdag op de 100 M. had geslagen. Majorie Jackson werd nu eer ste in 11 sec., waarmede zij het Austra lische record evenaarde. Shirley Strick land en June Maston werden respectle- velyk tweede en derde. SCHEEPSBERICHTEN. ABBEDIJK, New York-Buenos Aires, 11/2 van Rlo de Janeiro; ALGENIB, Porto Alegre—Rotterdam 11/2 van Pa- ramagua; ALCHORAB, Basra—Rotter dam 10/2 van Port Said; ALETTA (t.) 7/2 van Cebu te Manilla; ANTONIA (t.) 31/1 van Soengei Gerong naar Hong kong; AANDIJK, 12/2 van New Orleans te Houston; AXELDUK, 12/2 van Ha vanna te Corpus Bristi; BEVERWIJK, Gibraltar—Amsterdam pass. 11/2 Oues- sant; CONGOSTROOM, DakarAnt werpen 11/2 te Havre; CORYDA (t.) Las Piedras—Rotterdam 11/2 op 25 mijl Zd-West Beachy Head; KOTA GEDE, 9/2 van Java te Hallfax; LOMBOK, Bahrein—Bombay pass. 11/2 Straat Ormus; MAL VINA, SingaporeSuez 11/2 350 mijl Oost van Ceylon; MAR- PESSA, 1172 van Diego Garcia naar Singapore; MUREN A (t.) Amsterdam Curasao pass. 11/2 Azoren; MOEBAI (t.) 8/2 van Westonpoint te Balik Pa pan: MO EDA (t.) 9/2 van Balik Papan te Pladjoe; NIEUW AMSTERDAM. 11/2 van New York naar Cap Hatien; ONDI- NA (t.) 11/2 van Las Palmas naar Cu racao; OPHIR, 11/2 van Macassar te Soerabaya; ORANJE, Batavia—Amster dam 11/2 te Suez; PAULA (t.) 11/2 van Telok Anson te Pladjoe; PHRONTIS, 11/2 van Colombo naar Calicut; PLAN- SIUS. 11/2 van Batavia naar Muntok; RIJNLAND, Amsterdam—Buenos Aires 12/2 te Montevideo; SAIDJA 10/2 van Miri te Pladjoe; S ALA WATT, Soera bayaSuez, 11/2 te Semarang; SAROE- NA (t 11/2 van Miri te Pladjoe; STREEFKERK, 9/2 van Calcutta naar Rotterdam; TABIAN, JavaAmsterdam pass. 11/2 Perim: TASMAN, 11/2 van Batavia naar Singapore; TARIA (t.) 7/2 van Singapore te Abadan daarna Durban. TEGELBERG 11/2 van Singapore n. Benoog; TERNATE Rotterdam—Java 11/2 8.15 van Suez. TJIBESAR 12/2 v. Menado te Balik Papaji. VEENDAM Rotterdam—New York 11/2 te Bermu da. WESTLAND Buenos Aires-Amster dam pass. 11/2 Pernambuco. WILLEM RUYS RotterdamBatavia pass. 12/3 3. uur Gibraltar. ZUIDERKRUIS 11/2 van Surabya naar Rotterdam. reilen tegen elkaar op. De luxe wa gen werd aan de linker voorzijde ge heel in elkaar gereden de lading van de achterbank schoof naar voren, waardoor de bestuurder, de heer K. Oldenbrock uit Huizen (NH) zeer ernstig gewond werd. In de loop van de middag is hij in het Academisch Ziekenhuis te Leiden aan de bekomen verwondingen overleden. Het slacht offer was door de Geneeskundige dienst van de Landmacht naar het ziekenhuis vervoerd. ONGEVAL IN DE SMALLE SCHOOLSTRAAT. Gistermiddag werd by het uitgaan'der scholen een dochtertje van de familie L. in het smalle gedeelte van de School straat aangereden door een auto, doer aat zij plotseling de straat overstak. Het verlaten van het kerkgebouw van een trouwpartij trok zeer waarschyniyk ock de aandacht van deze kleine. Het meisje klaagde over pyn in het hoofd en de zij en had bovendien een wond aan de knie bekomen. V.V.L.V. Ouderavond junioren en aspiranten De junioren en aspiranten van V.V. LV organiseerden een ouderavond, wel ke werd gehouden in de grote zaal van het Bondsgebouw. Nadat de heer P. J. Karremans de avond had geopend, be gon men met de afwerking van het programma, dat geheel verzorgd werd door de junioren en aspiranten en voor de pauze bestond uit liedjes, voordrach ten en schetsjes terwyl na de pauze het toneelstukje werd opgevoerd „Hoe Peer- ke Kustermans toch nog in de hemel kwam". Vooral dit laatste stukje viel byzonder in de smaak. Kap. J. van Duyvenvoorde, geestelijk adviseur van V.V.L.V., richtte zich in een toespraak tot de jongens en de ouders, er op wij zende, dat de ontspanning en de licha melijke oefening, welke men bij voet bal zoekt, gepaard behoort te gaan aan geestelijke oefening in de vorm van het aankweken van karaktereigenschappen als onderlinge vriendschap, saamhorig heid en zelfbeheersing. Aan het einde van de avond bracht de heer Karremans dank aan al diegenen, die him steentje bydroegen om deze avond te laten sla gen. VERKEERSEXAMEN. Onder voorzitterschap van de heer mr F. C. R. Drossaert Bentfort, voorz. van de plaatselijke afdeling van het Verbond van Ver. van Veilig Verkeer had in het gemeentehuis een byeen- komst plaats met het onderivyzend per soneel van de verschillende scholen. Burgemeester C. J. v .d. Hoeven had deze vergadering by eengeroepen en zei in zijn openingswoord dat het de bedoe ling was om te komen tot een hernieuwd optreden van deze afdeling en het orga niseren van een verkeersexamen voor de leerlingen van de Lagere Scholen. Besloten werd op 2 Mei as. het exa men te houden, waaraan dan alleen de leerlingen van de 6e en 7e klassen zullen deelnemen. In het voorlopig bestuur zullen zitting hebben de heren mr F. C. R. Drossaert Bentfort, J. Alten, secretaris, W. A, A. J. Baron Schimmelpenninck van der Oye, Jansen en Joziasse. PAARDEN OP HOL. Gistermorgen omstreeks 11 uur sloeg ter hoogte van de kwekery „Filicea" op de Papelaan twee paarden, gespannen voor een mestwagen, op hol. De beryder van de wagen, de boerenarbeider J. F. Hulst, werd van de wagen geslingerd en kwam hieronder terecht. Spoedig was na waarschuwing een lid der EHBO brigade aanwezig en verleende de eerste hulp. Het slachtoffer had enkele won den en klaagde over pyn ln zyn rug. Medische Zondagsdienst De medi sche Zondagsdienst wordt waargeno men door dr H. Olthuis, Leidseweg 179, Telefoon 527. VOORHOUT JAARVERGADERING L.T.B. De L.T.B. alhier hield haar jaarver gadering. De secretaris de heer Chr. v. d. Zalm, bracht een zeer uitgebreid op rym gesteld jaarverslag uit, hetwelk, wuoral vanwege de propagandistische geest, zeer werd gewaardeerd. De heer J. Warmerdam werd als be stuurslid herkozen, terwijl in de vaca ture G. v. Leeuwen, de heer L. Heems kerk werd benoemd. Als candidaat voor het nieuwe vakgroep-bestuur werden gesteld de heren G. Timmer, Breezand; C. Eders. Bovenkarspel; L. v. d. Lans, Lisserbroek; P. Oosterveer. Lisse en A, v. d. Meer, Noordwijk. Als afgevaardig den naar de algemene vergadering wer den gekozen de heren C. L. M. Prins en W. Borst. Hierna hield de heer C. P. Vergouwen een leerzame causerie over enige alge mene problemen: o.a. over het wets ontwerp om de zandgronden, vooral ln de bloembollenstreek, stuifvry te maken, over stalmest en de bewaring hiervan enz. Ook de mechanisatie nam spr. on der de loupe, benevens het kleine kwe kersprobleem. Van vragen stellen werd een veelvuldig gebruik gemaakt. Het was een leerzame avond. Raadsvergadering De Raad der ge meente alhier zal Donderdag 17 Febr. as. byeen geroepen worden in openbare zitting. In de vergadering van stemge rechtigde lidmaten der Ned. Herv. Kerk alhier werd in de vacature H. J. Renee gekozen de heer J. v. d. "Blom, welke zijn benoeming aannam. WASSENAAR Gemeenteraad De gemeenteraad komt Maandag a.s. in openbare verga dering byeen. Medische dienst De medische dienst wordt a.s. Zondag waargenomen door de doctoren Plink en Doelman. Kinderen en snelverkeer By het onverwacht oversteken van de Ryks- straatweg werd de 4-jarige Wlm K. aangereden door de personenauto van V. uit Amsterdam. Het knaapje bekwam zodanige verwondingen, dat het moest worden vervoerd naar het Academisch ziekenhuis te Leiden. toe ging. Verschillende collega's hebben daarby ln allerlei toonaarden de heer Zaunbrecher gefeliciteerd. HULDIGING IR WAARDENBURG. Twee weken geleden is er zo als door ons gemeld een comité opgericht, dat ten doel had ook van de zyde der bur- gery te doen blyken hoezeer het vele werk van ir Waardenburg voor de ge meente verricht door de burgery op prys gesteld wordt en ls. Op Dinsdag 15 Febr. as. zal in het Gemeentehuis een bijeenkomst plaats vinden, waarby dan van deze waarde ring aan de heer Waardenburg biyk zal worden gegeven. Onze plaatsgenoot, de heer P. Heesterman, slaagde voor het praktyk- examen Boekhouden. BOSKOOP JAARVERGADERING CHR. FRÖBELSCHOLEN. Donderdagavond hield bovengenoemde vereniging haar jaarvergadering in de Chr. Bewaarschool aan de Nieuwstraat. Voor deze vergadering bestond een voor de boekomst moedgevende belang stelling. De voorzitter, de heer Jac. Leef, opende met het laten zingen van Psalm 25 6, las daarna Ps. 78 17 en ging voor in gebed, gevolgd door een ernstig woord naar aanleiding van het gelezen Schriftgedeelte. De financiën geven redenen tot dank baarheid. Enige bespreking vorderde een aantal voorzieningen, welke niet uit de gewone middelen kunnen worden be streden. In verband hiermede werd een dn mes-comité geïnstalleerd, dat enige richtlijnen ontving ten aanzien van deze materie. In dit comité hebben zit ting mevr. E. T. Boer, hoofd der school aan de Nieuwstraat, mevrouw Kluis en mevr. Jongenburger. Blijkens het jaarverslag van de secre taris volgen 150 kinderen het onderwijs op beid-S scholen, bw. 80 op de Nieuw- straatbewaarschool en 70 op de school in de Julianasbraat. Het bestuurslLd, de heer A. Pos, werd als zodanig herkozen, tenvyi in de va- vature, ontstaan door het bedanken van de heer J. Tol, werd gekozen de heer J. Spruytenburg. Ter sprake kwam nog een uitbreiding van het bestuur met 2 damesleden-. Het bestuur werd gemachtigd zulks in het komende jaar, indien gewenst, te doen. Tenslotte werden nog enige interne aangelegenheden besproken. De heer A. Driesprong eindigde hier na met dankgebed. Medische Dienst Zondag zal de medische dienst verzorgd worden door dr J. Hamburger, telef. 136. BODEGRAVEN Concert van ,,'t Nut" De My. „Tot Nut van 't Algemeen heeft het initiatief genomen om VriJ- dagavond een muziekavond te geven in Hotel van Haaften. Uitgenodigd hier voor was „Die Haarlemse Musyckka- mer", o.l.v. de heer André Kaart, die een aanbal klassieke werken uitvoerde, o.m. oud-Engelse composities. Wat deze avond geboden werd was werkeiyk voor Bodegraven iets bijzonders. De voorz. van het departement, mr H. C. La Gro, wees er in zyn openings woord ook speciaal op, dat er in Bo degraven veel te weinig muzikaal leven is. In zyn slotwoord merkte hy echter op, dat.de Bodegravense muziekliefheb bers op deze avond wel iets heel goeds te horen gekregen hadden. Hy meende zeker, dat de publieke belangstelling by eventueel volgende jaar te houden mu ziekavonden nog veel groter zou worden. Zondagsdienst doktoren Dr D. Ra- gay. Wijkverpleegster: zr. Van den En- de, v. Tolstraat 3. Bodegraven Ned. Herv. Kerk: 10 uur ds. Jonker; 6.30 uur ds Roelofsen. Geref. Kerk- 10 en 6 uur ds Houtman van Zwolle. Geref. Kerk (art. 31) 10 en 6 uur ds Dam. Geref. Gemeente: leesdlenst. Evang. Luth. Gem.: 10 uur ds Herrmann; 5 uur Jeugd dienst. prof. dr P. Steyenga Azn. uit Ermelo. Burgerlijke Stand Geboren: Petro- nella Maria, d. van F. Oostveen en P. G. Kamps. Getrouwd: Leendert Cornells van Vliet, 25 Jaar en Marrlgjc van den End, 23 Jaar; Gerrit Aalbert van de LUstgraaf, 24 Jaar en Jarneke Jacomina de Vlieger, 29 Jaar. Overleden: Aaltje van Ingen. 84 Jaar, wed. van J. de Bruljn; Aletta de Waal, 63 Jaar, wed. van F. Th. H. van Pelt; Pleter Cornells van Velzen, 82 Jaar. NIÉUW VENNEP Medische dienst Deze wordt Zon dag waargenomen door ds A. H. van Haringen. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 12 Febr. Coöp. Groenteveiling. Per 100 kilo: Andijvie 55119; Boerenkool 1130; Gele kool 911.50; Groene kool 9.40—10.10; Knolselderle 9—11; Gek. kro ten 8—13; Kroten 66.60; Lof I 2744; Idem 2 16—36; idem 3 15; Prei 1 7—11.50; Rode kool 1113; Selderie 6.509.80; Spruiten 2158; Uien 12.90; Waspeen 1 8—22; Idem 2 6—10; Idem 3 5.50—5.70. Per 100 stuks: Sla 2 10—11.50. IJMUIDEN, 12 Febr. Besommingen: 1 stoomtrawler IJm. 141 met f. 26.300. Mo- torlogyers: KW 65 4790; KW 54 4540; KW 170 31205; Sch. 46 1420; Sch. 66 150; Um. 53 1750. Aanvoer: 1650 kisten, waarvan 220 verse haring. Marktprijzen: per kg. Heilbot 2.20 2.16; Tarbot 2.102.05; f1- tongen 2 1.85; gr. middeltong 2.302.10; Tong I 2 55—2.25; Tong II 1.951.85. Per 50 kg. Schar I 28; gr. schol 54; mlddelschoL 46; kleine schol 30.50—18; bot 21.50—18; Schar II 2".50—15.50; WytJlng 39—25; Haaien 22; Ponen 23. Makreel 25—20.50; verse haring 15. Per 125 kg. Kabel- Jouw 162126; Koolvls 42—38.50; gr. heek 154139 KATWIJK a.' d. RIJN. 11 Febr. Groente veiling. Waspeen I 8.2513.50; Idem II 6 6.50; Breekpeen 5.505.60; Kroten 3.60 6.60, Spruiten 17—51; Rode kool 7—12.20; Gele kool 6.5013.10; Groene kool 1036; Boerenkool 2025; Knolselderle 8.90 9.10; Selderie 9.80—10; Uien 3.20—4.10. ROELOFARENDSVEEN. 11 Febr. Bloe menveiling. v. d. Eerden 3047; Golden r.arvest 61; Copiana 3654; Gen. de Wet 3349; Rijzende Zon 5264; Carnaval 4856; E. Eddy 4058; Oostenrijkers 31 46; Krater 3648; Nansen 39—52; Pink Gem 4045; Crown Imperial 2839; Ze nober 2636; Krelage 2839; Weber 34 48; Ellen Moore 2849; White Sail 62 79; Plquante 3750; Comlform 4249; Bandoeng 5058; Albino 701.10; Amldo- nette 3642; Dubb. Tulpen 3655; King Alfred 3449; L. Koster 23—34, 1'Inno- cense 2433; Whrestler 3037; Magnlfi- cense 3641; Early Glory 3743; Helios 2833; Crocussen 714, Cyclamen 14 52; Calla 8095; Fresia 80—85; Mimosa 4.75—9 75. RUNSBURG, 12 Febr. Bloemenveiling. Copland rose 6085. Idem blauw 45—50, Keizerskroon 40—55; Edith Eddy 55—75; Zenober 3545; Cordel Huil 7095; Gol den Harvest 6075; King Alfred 4555; Helios 3540; Pr. v. Oostenrllk 4045: v. d. Hoeve 6575; Mad. Krelage 35 45; Laur. Koster 2540; W. M. Pltt 80 —85; Bartlgon 5565; v. d Eerden 40 65 per gas; Hyaolnthen 15002000: ld. blauw 10001500: Idem rose 8001500 Crocus 150250 per 100. RIJNSBURG. 12 Febr. Groentenvolllne. Aardappelen 56; Wasoeen 8—13: Breek peen 5—7, Rode kool 8—12: Gele kool 7 11; groene kool 1528; Boerenkool 1524: Kroten 57; Knolselderij 910; Uien 2—4; Prei 10—15 per kilo; Peter selie Selderij 512 per bos; Knolselder!! 610 per stuk.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 3