Dr Valentine prijst Nederlands gebruik der Marshall-hulp Hoe kardinaal Mindszenty in hoger beroep terecht zal staan Medewerking der arbeiders is buitengewoon 4* Achter het IJzeren Gordijn overal hetzelfde liedje Het vredesverdrag met Oostenrijk WEERBERICHT 87ste Jaargang VRIJDAG 11 FEBRUARI 1949 No. 2661? LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.15 per kwartaal: 32 cents per week Telefoon Dlr en Adm.: 25041; Red 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 57055 Felle afkeuring van president Truman Naar vernomen wordt, zal het Hon gaarse hoge volksgerechtshof binnen 10 of 14 dagen de uitgebreide documenta tie van het proces tegen kardinaal Mindszenty ontvangen. Na bestudering .1 dez estukken zal het hooggerechts hof beslissen, welke van de vijf recht banken de zaak opnieuw in behandeling zal nemen. Het zal nos enige tijd duren, voordat de definitieve datum van deze berbehandeling bekend zal zijn. Het ministerie van justitie deelt mede. dat het hoge volksgerechtshof zal be staan uit een president, benoemd door het ministerie, en afgevaardigden van de partijen der regeringscoalitie, name- !iik een van de boerennartii. een van de partij der kleine bezitters en een van de thans gefuseerde communistische en sociaal-democratische partij, de Hon- faarse arbeiderspartij, in tegenstelling ael de gewone rechtbanken moeten de ■edeifvan het hooggerechtshof allen ju risten zijn. Gedurende het onderzoek Eoeten alle bewijzen, verklaringen en petuigenissen van de eerste rechtszit ting bestudeerd worden. ..De beschuldig den behoeven niet te verschijnen, tenzij - president, verdediger of openbare aan- liazer zulks nodig achten. De openbare anklager mag niet dezelfde zijn als die van de eerste zitting. De behandeling zal veel gelijkenis vertonen met die van het fewone gerechtshof, doch de president kan nog meer bewijzen van verdediging ea aanklager verzoeken. De president kan of de nieuwe bewijzen zeT behan delen of deze verwijzen naar het eerste perechtshof. Het hooggerechtshof kan it vonnissen bevestigen, verzachten of verzwaren. D° president zou de zaak ook un de president van de republiek kun- cen voorleegpn voor een uiteindelijke beslissing. Zulks wordt echter alleen ge daan in gevallen van een doodvonnis. Een hoge ambtenaar van het ministe rie van justitie heeft medegedeeld, dat de kardinaal bij veroordeling tot levens lang na vijftien jaar in vrijheid zal wor den sesteld. vfc De kardinaal zal de tiid van zijn ge vangenschap waarschijnlijk moeten doorbrengen in de gevangenis van Wac aan de Donau, 32 kilometer van Boeda pest. President Triiman heeft otj zijn wekelijkse persconferentie de behan deling van kardinaal Mindszenty door de Hongaarse regering „een van de zwarte plekken" in de geschiedenis van Hongarije en „een smet" op de natie genoemd. Op de vraag of hij bii ziin veroorde ling een onderscheid wenkte te maken tussen de Hongaarse regering en het Hongaarse volk zeide Truman, dat in fen politiestaat als Hongarije het volk nooit werkelijk verantwoordelijk was Toor zijn regering. Hii veroordeelde de regering van Hongarije. Met het volk fas het een eeheel andere kwestie. Wan neer het volk iets te zeegen zou hebben. het niet een dergelhke regering heb ben. Er werd een onderzoek ingesteld naar de vraag, of het gedrag van de Hongaarse regering in het proces een zchendinvr van zekere verdragen vormde. Haar men aanneemt doelde Truman bier op de verdragen, waarbij de oor logstoestand tussen Hongarije en de ge allieerden werd beëindigd en waarin c'ausules zijn opgenomen die de rech ten en vrijheden in Hongarije waarbor gen. Truman zeide. dat de kw°*tie van eventu°el afbreken van de betrekkingen met. Hong^riie niet in overweging was tenomen. Hij hechtte zijn volle goed keuring aan de Woensdag door Dean Acheson over het nroces-Mindszenty af telegde verklaring. Groot Brittannië heeft de tekst be tend remaakt van een nota, welke door •ie Britse gezant te Boedapest aan de Hongaarse minister van buitenlandse ftken is overhandigd, waarin Groot- Brittannië verklaart het recht te heb ben een onderzoek in te stellen na.?r alle daden, welke moeelijk in strijd zijn met het vredesverdrag De nota wyst de Hongaarse beschul diging, dat Groot-Brittannië hulp zou verlenen aan fascistische vijanden van de democratie van de hand. Maandag zal de Britse minister van buitenlandse zaken, Bevin, in het par lement verzocht worden de economische betrekkingen met Hongarije te verbre ken als protest tegen de zaak Mindszen ty. Het conserve eve lid Christopher Hollis zal het verdoek doen. Een ander conservatief parlementslid. Boyd Carpenter, zal Bevin verzoeken ..of hij de verzekering wil geven, dat het. Britse veto gebruikt zal worden ter voorkoming van de toelating van Hon garije tot de V.N., zolang kardinaal Mindszenty niet in vrijheid is gesteld." De Belgische minister-president. Spaak, heeft in de Kamer van Afgevaardigden, naar aanleiding van een motie, waarin de veroordeling van kardinaal Minds zenty, wordt gehekeld, verklaard, dat België zich zal aansluiten bij alle maat regelen.. welke de VN zal nemen om licht te werpen op het proces tegen de primaat. Spaak zeide. dat het duidelijk was. dat de mensenrechten, zoals te Pa rijs omschreven, bij het proces te Boeda pest niet geëerbiedigd zijn. Amnestie voor politieke gevangenen in Israël De Israëlische staatsraad heeft een voorstel aangenomen voor een alge mene amnestie voor alle politieke en criminele gevangenen. De amnestie betekent, dat alle soor ten gevangenen in Israël, behalve de genen, die tot levenslange gevangenis straf of ter dood veroordeeld zijn, zul len worden vrijgelaten. De straf van de laatste categorieën zal worden herzien. Van de 209 gevangenen, die reeds ge vonnist zijn of op berechting wachten, zullen 167 amnestie verkrijgen. VERKIEZINGEN IN ULSTER. Gisteren zijn de verkiezingen in Noord- Ierland (Ulster), die zullen beslissen over de vraag ..kening of republiek", over het algemeen rustig verlopen. Heden wordt met het tellen begonnen. Voer de 28 van de 52 vacerende ze tels, die de volksvertegenwoordiging teit. zijn 57 candidaten ingediend. Men verwacht, dat de partij der Unonisten (koningschap) uiteindelijk 36 van de 52 zetels zal behalen. Pl.m. 90% der burgers heeft gestemd. RADARNET ROND V.S. Met het ocg op de zwakte van ons luchtverdedigingssysteem is het nood zakelijk dat wy een radarverdèdiglng rondom de Verenigde Staten aanleg gen, zo verklaarde generaal Gordon Seville, hoofd van de Amerikaanse luchtverdediging, voor de commissie voer het leger van 'het Huis van Afge vaardigden. De bouw ran dit ra darn et zou 161 millioen dollar kosten, aldus de gene raal. Volgens zijn plan zouden 8.300 manschappen, de eerste installaties van dit net moeten bedienen. 13.0000 reser ve-manschappen zouden moeten klaar staan voer eventuele versterking. „Dit verdedigingsnet." zo besloot de gene raal, „kan afdoende resultaten opleve ren tot cp een afstand van 300 mijl van de Amerikaanse kusten en gren zen." r" Dr Alan Valentine, hoofd van de E.C.A.-missie in ons land, heeft gisteren verklaard, dat de cijfers van de E.C.A - voorstellen voor het volgend belasting jaar gebaseerd waren op de minimum- behoef ten der Marshall-landen en dat „;enzij alles buitengewoon goed gaat, de toewijzingen niet voldoende zullen zijn". Hij wees er op. dat alle bedragen voor de Individuele landen op dV totale som van het programma berustten en dat de verdeling onder de deelnemende landen slechts voorlopig was, daar be paalde on'wikkelingen zoals oogsten tot wijzigingen zouden kunnen leiden WJ Berechting van predikanten in Bulgarije In December 1948 werden 15 predi kanten gearresteerd, die aan het eind van de maand, onder beschuldiging van spionnage en deviezenzwendel zullen worden berecht, zo maakte de Bulgaar se onder-minister van buitenlandse zaken, Topentsjarov tegenover journa listen bekend. Naar hij zei, hebben de beklaagden volledige bekentenissen af gelegd. De onder-minister verklaarde, dat de berechting openbaar zou zijn, en dat andere minder belangrijke processen van de protestantse geestelijkheid op het platteland zullen plaats hebben. De diverse protestantse kerken zullen hun activiteit kunnen voortzetten, aldus de onder-minister, „daar in Bulgarije niet aan de vrijheid van eredienst, die bij een wet is gewaarborgd wordt ge tornd! VEROORDELINGEN IN TSJECHO-SLOWAKIJE. Generaal Karei Janousek. comman dant van de Tsjechoslowaakse lucht macht tijdens de oorlog, is door de mi litaire kamer van het staatsgerechtshof te Praag veroordeeld tot negentien jaar gevangenisstraf. Hij was aanvankelijk ter dood veroordeeld, welk vonnis in Juni van het vorig jaar door het mili taire hooggeivhtshof te Praag veran derd werd in achttien jaar gevangenis straf. Hij heeft terechtgestaan wegens een poging tot ontvluchting Verder zijn. op beschuldiging van sa menzwering tegen de republiek, mili tair verraad en desertie veroordeeld: een kolonel tot vijftien jaar. en drie la gere officieren tot tien jaar. HET IN POLEN ONTDEKTE COMPLOT. Stanislaw Radklewicz, de Poolse mi nister van veiligheid, heeft voor het parlement verklaard, dat het onlangs ontdekte complot tegen de president en de regering werd gefinancierd met dollars en ponden en geleid door cen tra in het buitenland. Tegelijkertijd werd bekend gemaakt, dat twee parlementsleden, voormalige aanhangers van Mikolajczyk, uit de boerenparty zijn gestoten en hun zetel en het Pools burgerschap verloren heb ben wegens illegale vlucht uit Polen. Naar verluidt zijn deze leden verleden maand per schip naar Zweden ver trokken. Een derde parlementslid, die op onwettige wijze zou hebben getracht Polen te verlaten maar ..aan de grens gevangen genomen" werd, zal binnen kort berecht worden. Volgens de laatste twee weken te Warschau ontvangen berichten is de veiligheidspolitie ongewoon actief ge weest op het platte land. waar na het afschaffen van de rantsoenering op 1 Januari veel onrust verwekt is Ver schillende personen zouden trachten of getracht hebben het land te verlaten VEROORDELINGEN IN ROEMENIE. Door de militaire rech'bank te Boe karest zijn twee generaals en drie hoge officieren wegens hoogverraad ter dood veroordeeld. Zij hebben bekend aan ge neraal Greer. voormalig hoofd van de Britse militaite missie In Roemenië en aan kolonel Levell, gewezen Amerikaans militair attaché, geheime documenren te hebben overhandigd. Twee andere generaals zijn reeds tot levenslange dwangarbeid en 18 jaar dwangarbeid veroordeeld, twee kolonels tot 12 jaar dwangarbe'd. Bo endien zijn 5 officieren tot militaire degradatie en verbeurd verklaring van hun goederen veroor deeld. Vogel-visfestijn! Wanneer de vissersschepen in de haven van IJ muiden hun kostbare lading hebben gelost, verschijnen honderden meeuwen om hun deel van de vangst te bemachtigen. Heden vrije prijs voor eieren Met ingang van vandaag zijn de maximumprijs-regelingen voor kippen en eendeneieren, alsmede eiproducten opgeheven. Nog weinig schot in de behandeling Op de conferentie der plaatsvervan gers v&n de ministers van buitenlandse zaken voor het opstellen van een vredes verdrag voor Oostenrijk, welke te Lon den wordt gehouden, heeft de Sovjet-af gevaardigde. Zaroebin, nogmaals zijn verzoek herhaald, dat Joegoslavische afgevaardigde gehoord zouden worden omtrent de Joegoslavische aanspraken op de Oostenrijkse provincie Karinithie. Bebler, de Joegoslavische plaatsver vangende minister van buitenlandse zaken, is reeds te Londen aangekomen. De Britse en Amerikaanse afgevaar digden zeiden bereid te zijn „ter gele gener tijd" Joegoslavische afgevaardig den uit te nodigen teneinde met hen welke economische clausule ook te be spreken, behalve die der herstelbeta ling. Zij waren tegen het aanhoren van Joego-Slavie's aanspraken op Oosten rijks grondgebied. De Franse gedele geerde, Bertholot, die als voorzitter op trad, zeide dat het verspilling van tijd zou zijn, tenzij zou blijken, dat de Joe goslavische opvattingen een verandering hadden ondergaan. Hij stelde ten slotte voor. te wachten tot Joego-Slavlë de wens te kennen gaf gehoord te worden en over te gaan tot de behandeling van het vraagstuk van de vluchtelingen en verplaatste perso nen, waarin Zaroebin toestemde. De besprekingen concentreerden zich op het vraagstuk of repatriatie van ont- De ontwapening D? Veiligheidsraad der V.N. heeft met stemmen tegen en negen onthou- üngen een Sovjetrussische resolutie dorpen, waarin een tijdslimiet g?- &ld wordt voor de vermindering van Wapening door de vyf grote megend- ftden, aangedrongen wordt op conven- die atoombommen verbieden, en j V-Tocht wordt cm het opmaken van Inventaris door de grote vijf van sewapende macht en c}e oorlogsvoor- Xbn. Een motie der Sovjetdelegatie, ywrin verzocht werd de resolutie naar ft ontwapeningscommissie te zenden, eveneens verworpen. Vervolgens keurde de Raad een motie waarin deze commissie verzocht fordt haar werk In de loep van dit te* te hervatten. OPTREKKEN VAN DE MIST. Oe Bilt verwacht tot Zaterdagavond: Vannacht nog plaatselijk nevel of mist fn hier en daar lichte nachtvorst. Mor- Kn overdag overal optrekken van de i^t en dan meest zwaar bewolkt met hftr plaatselijk enige regen. Zwakke of j^ge wind tussen Zuidwest en Zuid. iets hogere temperatuur dan vandaag. 12 FEBRUARI ^>n op: 8.02 uur; onder: 17.48 uur. Maan op: 16.2-0 uur; onder: 8.11 uur '13'2 V.M.). .Hoog water te Katwijk te 2.27 en "•43 uur. Bit nummer bestaat uit zes pagina'» heemden vrijwillig of verplicht zou ge schieden. De Britse gedelegeerde stelde een compromis-oplossing voor, namelijk, dat men Oostenrijk zou verzoeken tot vrijwillige repatriatie over te gaan, zo dat dit artikel uit het vredesverdrag gelaten zou worden. Er was namelijk reeds een aanzienlijke vooruitgang «£e bespeuren van het vluchtelingenpro bleem In Oostenrijk. Dit voorstel werd door Amerika en Frankrijk gesteund, doch de Sovjet-ge delegeerde wees het van de hand. Hij trok in twijfel of er enige vooruitgang met het vluchtelingenvraagstuk was ge maakt. In Oostenrijk bevonden zich nog steeds 523.800 ontheemden. Marjori- banks zeide, dat er gedurende meer dan drie jaar een Sovjet-Russische repatria- tiëmissie in Oostenrijk was geweest. Hij achtte dit voldoende tijd om de wensen der verplaatste personen te leren ken nen. De Sovjet-opvatting hield in, dat de Sovjet-Russen de missie_ na het sluiten van een vredesverdrag wénsten te hand haven. Engeland, zo zeide hij, was be reid deze zaak aan de Oostenrijkse re gering over te laten. Zaroebin bleef eohfer cp zijn standpunt. Heden zullen de militaire clausules ter tafel komen. Engeland trekt zich terug uit beweging voor Europees parlement De Britse parlementsleden van de beweging voor een Europees parlement hebben besloten zioh uit deze beweging terug te trekken. Naar hun mening zijn j sen Leden Stemgroep veroordeeld Nathan Friedman Yellin, een 35-ja rige intellectueel, die naar men zegt leider was van de groep Stern in Pa lestina is tot acht jaar gevangenisstraf veroordeeld. Zijn adjudant Schmuelevitz werd tot vijf jaar veroordeeld. Beiden werden schuldig bevonden aan het lidmaat schap van een terroristische organisa tie. Het hof zeide hen in vrijheid te zullen stellen indien zij een verklaring zouden tekenen, waarin zij beloven zich voortaan te zullen onthouden van ondergrondse activiteit en waarin zij gedurende twee jaar politietoezicht aanvaarden. Geen van beiden heeft nu toe op het voorstel geantwoord. Hellin veroverde een zetel bij de ver kiezingen als eerste candldaat voor de „partij der strijders", die voortkomt uit de groep Stern Het proces heeft twee maanden geduurd. Beiden werden schuldig bevonden aan terrorisme in verband met de moord op graaf Bernadotte. Yellin deelde Reuter mee, dat hij noch Schmuelevitz de verklaring zouden on dertekenen, Indien de clausule over het politietoezicht blijft gehandhaafd. 1 Irrigatieplannen voor het Nijldal Hector Mc Neil, Brits minister van staat, heeft tijdens een diner van de vereniging EngelandEgypte te Londen onthuld, dat Engeland en Egypte over een zijn gekomen in het Nijldal één van de grootste irrigatieplannen ter wereld uit te voeren. Dit plan zal bijdragen tot de ontwikkeling van Noord-Oost- en Ceniraal-Afrika. De uitvoering van het plan zal waarschijnlijk 20 Jaar in be slag nemen. Volgens gezaghebbende kringen zal men zich binnenkort richten tot andere regeringen van landen, die aan het Nijldal grenzen, met het verzoek deel te nemen aan het plan, indien zij dat wen- Susuhunaji van Solo bereid tot samenwerking. Z.H. Pakubuwono XII, Susu- hunan van Surakarta en de belangrijkste zelfbestuurder van de vier Vorsten landen in Midden-Java. ontvangt zijn gasten in een luisterrijke zaal van de Kraton Z.H. in eesprek met een vertegenwoordiger van de pers. Links van de vorst Z.H. Kandjeng Raden Mas Tumenggung Judonagoro, rijksbestuurder van het Susanaat. er andere wegen, waarlangs men met zeer veel succes bij kan dragen tot de Europese eenheid. Op een bijeenkomst van de leden, die, behalve de communistische partij, alLe Britse politieke partijen vertegen woordigen, werd een nieuw lichaam ge vormd en besloten met de beweging voor Europese eenheid samen te wer ken. Tevens besloten zij zich in verbin ding te stellen met de Britse Raad der Europese beweging, die binnenkort ge vormd zal worden, om tot een coördi natie van beide bewegingen te komen onder de voorwaarde, dat de leden per soonlijk niet gebonden zullen zijn aan enige voorstellen van de Raad en dat deze groep zijn parlementaire autono mie behoudt. Voorzitter van het nieuwe lichaam is Mackay (Labourparty). Bijna alle leden van het nieuwe liahaa/m woonden in Mei 1948 de Haagse conferentie voor Europese eenheid bij. 23 leden der La- bourpary gingen tegen het advies van het partijbestuur naar Den Haag. Naar verluidt, heeft deze Britse groep zich afgescheiden op grond van vertra ging in het werk, de onmogelijkheid om tot overeenstemming te komen en de moeilijkheid, in andere landen groepen te vormen Zij verwachten meer moge lijkheden in combinatie met de meer omvattende beweging voor Europese eenheid. Mackay verwacht, dat andere landen in deze het voorbeeld van Engeland zullen volgen. Volgens hem bestaat de beweging voor een Europees parlement eigenlijk alleen op papier. Alleen in Frankrijk. Italië en Griekenland is deze beweging sterk, aldus Mackay. In de meest-e landen beheren meer leden van het parlement tot de beweging voor Europese eenheid. De totale kosten en de werkwijze voor de financiering van het plan zijn nog niet bekend, doch Irrigatiedeskundigen hebben uitgebreide onderzoekingen in gesteld en voor elk onderdeel gedetail leerde ontwerpen gemaakt. Uitreiking van 25 posthume onderscheidingen IN RAADZAAL OP HET BINNENHOF. In de Rolzaal op het Binnenhof te Den Haag werden gistermiddag 25 posthume onderscheidingen uitgereikt aan familieleden van gefusilleerde ver zetslieden en gesneuvelde militairen van Marine en Landmacht, die zich onder scheiden hebben in de strijd jegen Duit sers en Japanners. Namens de minister van Oorlog en Marine a.i. die door dringende regeringsaangelegenheden niet aanwezig kon zyn, reik en de chef van de generale staf. Luit.-Generaal mr H J. Kruis en vice-admlraal, jhr. E. J. van Holthe, chef van de Marinestaf de on derscheidingen uit. Luit-Generaal mr Kruis bracht een eresaluut aan de „wakkere groep van strijders die de vijand moedig was te gemoet getreden ondanks het tekort aan moderne bewapening". Hun offer was niet tevergeefs, want door hun voorbeeld hebben zij het verzet gesti muleerd en werd de geestelijke grond slag gelegd voor de vrijheid. ..Wij zullen hen niet vergeten", aldus spr., „hun na men zullen geschreven blijven m het boek der historie". Vele hoge militairen van leger, vloot en luchtmacht woonden de plechtig heid bij. Dr Valentine zeide, dal er algemene overeenstemming bij de E.C.A. heer ste, dal Nederland zeer goed gebruik gemaakt liajl van de Marshall-hulp en een voortreffelijk voorbeeld geeft van vruchbare samenwerking met de V.S. Hij prees de wijze, waarop de in dustriële productie in Nederland zich gedurende het vorige jaar ontwikkeld had en noemde de medewerking van de Nederlandse arbeiders „buitenge woon". Hjj zeide, dat de industriële productie in het laatste kwartaal van 1948 onge veer 120 groter was dan in het eerste kwartaal van he" zelfde jaar, bij welke sty ging de Marshall-hulp een voorname factor geweest was. Ook het vrijgeven van verschillende tot voor kort gerant soeneerde levensbehoeften zou zonder de EC.A. waarschijnlijk onmogelijk zyn geweest. Hoewel hy hier en daar enige ciitiek had gehoord op het langzame voortschrijden van de Benelux-idee, zeide dr Valentine, dat er „geen recht vaardiging bestond voor de veronder stelling, dat de Nederlanders niet heel hard werkten aan de oplossing van de Benelux-problemen". er aan toevoegend, dat de V.S. de Benelux-idee beschouw den als voorbeeld van economische in tegratie welke zo belangrijk was voor geheel Europa. Dr Valentine betwijfelde het of het afsnijden van de E.C A.-hulp aan Indonesië thans reeds enige uit werking had op de Nederlandse econo mie. doch verklaarde er van overtuigd te zijn, dat de uitwerking wel zeer on gunstig zou zyn als deze hulp lang zou blijven afgesneden. Het laa'ste zou de economische re construct! e van Indonesië ernstig kunnen bemoeilijken en daardoor ver mindering of misschien zelfs stopzet ting van de uivoer van Indonesische producten naar Nederland kunnen veroorzaken. Als Nederland lang ver steken zou blijven van die producten, zou het land in een moeilijke positie worden gebracht, zo besloot dr Va lentine. Extra kabinetszittingen over Indonesische kwestie Het voltallige kabinet is gistermid dag in een extra-zitting bijeen ge weest ter bespreking van het Indo nesische vraagstuk. De beraadslagin gen, welke te twee uur zyn aangevan gen, werden omstreeks half zes on derbroken. Zy zullen vanmiddag wor- deh voortgezet. Rauter vraagt herziening van vonnis Naar wij vernemen zal mr K. van Rijckevorsel Maandag a.s. namens Hans Albin Rauter, ex „Höhere SS- und Polizeiführer en Generalkommis- sar für das Sicherheitswesen" by de Byz. Raad van Cassatie een request indienen, waarin herziening van het vonnis gevraagd wordt. Rauter Is van oordeel, dat een feit dat later aan 't licht getreden is, zyn verzoek motiveert. Zoals bekend heeft de Byz. Raad van Cassatie 12 Januari j.l. het beroep verworven, dat door Rau ter was ingesteld tegen de sententie va.n het Haagse Bijzondere Hof, waar- by hy tot de doodstraf veroordeeld werd. Benelux-ministersconferentie 10 Maart in Den Haag Naar wy vernemen zal de „Benelux- ministersconferentie" op 10, 11 en 12 Maart as. re 's-Gravenhage worden gehouden. Onderwerp van de besprekingen zal uitmaken het rapport, dat door de voorzitters van de raden van de Dou ane-overeenkomst onlangs aan de rege ringen is aangeboden. Er zijn 410 voorlichtings ambtenaren Verschenen is de memorie van ant woord van de minister van algemene zaken op het voorlopig verslag der com missie van rapporteurs der Eerste Ka mer over het ontwerp van wet tot vast stelling van hoofdstuk II a (ministerie van algemene zaken) der ryksbegro- ting voor het dienstjaar 1949. Hieraan is het volgende ontleend: Door de instelling van de Voorlich tingsraad, aldus het yoorlopig verslag Ministerie van Alg. Zaken, is getracht het beleid op het gebied van de voor lichting zo goed mogeyk te coördineren en daardoor eenheid te waarborgen. De ambtenaren, die zich bij de depar tementen van Algemeen Bestuur be zighouden met de voorlichting in de ruimste zin des woords: zjjn als volgt verdeeld Regeringsvoorlichtingsdienst 74, Bui tenlandse Voorlichtingsdienst Depar tement 18, id. in bureaux buitenland 107, financiën 9, Legervoorllchtings- dienst 2 burgers 32 militairen. Ma rinevoorlichtingsdienst Indonesië 1G burgers 25 militairen, idem Nederland 10 burgers 12 militairen. Verkeer en waterstaat 2, Wederopbouw en Volks huisvesting 12. Persdienst Economi sche Zaken 20, Directeur-Generaal voor de prijzen (voorl. dienst) 1, Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening 24, Voorlichtingsbureau Voedingsraad 22, Sociale Voorlichtingsdienst 13, Publiek Contact (min. van Ov. Geb.) 8, Oorlog 3, totaal 410. ROOIVERBOD VROEGE AARDAPPELEN INGETROKKEN. Het Ministerie van Landbouw, Visse rij en Voedselvoorziening deelt mee. dat voortaan de teler zelf weer de aan vaag van het rooien kan bepalen. De veror dening met het rooiverbcd is derhalve ingetrokken.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1