„Première voor Nederland": voor het zover is Nooriwijks raad aanvaardde begroting zonder wijzigingen UIT DE RIJNSTREEK RECHTZAKEN UIT DE OMSTREKEN DONDERDAG 10 FEBRUARI Bioscooptheater k géén goudmijntje! (Van een bijzondere medewerker). Wij zitten In het kantoor van een der grootste bioscooptheaters In Nederland, 't Is rondom rustigde schemer stemt behaaglijk-tevreden. Slechts de dreunende cadans van een naderende trein verbreekt de stilte. De locomotief fluit enkele malen doordringend. Het signaal schijnt te worden beantwoord en het anders zo typische trelnrythme wordt gebroken door eenzelfde geluid: klaarblijkelijk nadert van de andere kant eveneens een trein. De geluiden worden sterker èn sterker en plotseling klinken, bijna tegelijk, twee verschil lende fluitsignalen: schril, angstaanja gend. Direot daarop volgt een oorver dovende knal. Geluiden van brekend glas: de treinen moeten op elkaar gere den zijn. Een stilte valt, een verontrus tende stilte, zoals die slechts zijn kan na een vreselijke ramp „Weer een treinongeluk", zegt laco niek de bedrijfsleider van het theater, terwijl hij het kantoor achter de zaal binnenkomt, en met de deur sluit hij de hoorbare gevolgen van het treinon geluk op het witte doek buiten. Nu de hoofdfilm eenmaal draait, heeft de bedrijfsleider even de tijd om uit te blazen en te vertellen, hoe een groot bioscooptheater aan premièrefilms komt. Dit verhaal begint afgezaagd te worden, vertelt de „spil" van het thea ter, want vandaag de dag draait de we reld om deviezen, dus ook de wereld van de bioscoop. Voor de import van films worden door de regering deviezen be schikbaar gesteld voor de Nederlandse bioscoopbond. Op zijn beurt verdeelt, de •Bond de gelden weer over verschillende filmverhuurkantoren. Er zijn in ons land meerdere film-importbureaux. Aan het begin van iedere film staat immers steeds „Alleenvertoningsrechten voor Nederland voor en dan volgt de naam van het filmverhuurkantoor. Fei telijk zijn er twee soorten filmimpor teurs: de groep, die bepaalde maat schappijen vertegenwoordigt, zoals bv. de M.P.E.A. in Nederland optreedt voor Warner Bros, Paramount, Metro Gold- wyn Mayer enz. en die, welke niet ge bonden is aan diverse producenten. Ook bestaan er in ons land combinaties van twee maatschappijen, waarbij de ene helft van de combinatie zorgt voor de aanvoer van films en de andere helft de exploitatie van theaters ter hand heeft genomen, (bv. Tuschinsky-Con- cern en Nederland-film, City-Concern en Cityfilm, enz.). De M.P.E.A. voert uitsluitend Ameri kaanse films In, Cityfilm in hoofdzaak Europese, waaronder een beetje vreemd ook de Mexicaanse produc ten zijn begrepen. FILMMARKT, TRADES-SHOWS EN PRIMEURJACHT. De zg. „premièretheaters" hebben ver schillende mogelijkheden om aan eer- ste-vertonings-films te komen. Iedere Maandagmiddag is er Ln het Amster damse Krasnapolsky een „Filmbeurs", waar de theaterdirecteuren in een ge zellig geroezemoes bijeenko.men om films te verwerven. De verhuurkantoren hou den bovendien twee- tot driemaal per week zg. „trades-shows", waar de nieuw ste en belangrijkste films voor de thea ter-directies worden vertoond. Voorts is er nog het „Weekblad voor de Cinema tografie", waarin alle nieuwe films, die in het buitenland juist zijn gereedge komen, worden besproken. Natuurlijk kan het gebeuren, dat een bioscoop directeur op een reis door Amerika, En geland of Frankrijk een aantrekkelijke filmpremière heeft gezien. Hij kan in dat geval trachten om van het desbe treffende filmverhuurkantoor ln Neder land het zg. première-recht hetzij voor het gehele land. hetzij voor de plaats waarin het theater is gevestigd te verkrijgen. Amerikaanse films blijken bij het Nederlandse publiek het meest geliefd te zijn, maar al zou dat niet zo zijn, dan zouden toch merendeels Ame. rikaanse producten moeten worden ver toond. Er is nl een overeenkomst, waar in wordt bepaald, dat gedurende 40 we ken Van het jaar Amerikaanse rolpren ten gedraaid moeten worden: de reste rende weken zijn voor Europese maak sels. Dit betekent niet, dat per jaar dan ook 40 nieuwe, films worden gebracht, want vele premièrefilms worden één of meer weken geprolongeerd. f.3000.— VOOR EEN „DUP". Ruw geschat betaalt een première- theater ongeveer van f. 500.— tot f 3000.per week voor een „dup", een copie van een film. Van een geïmpor teerde film kunnen in ons land ette lijke copieën worden vervaardigd (o.a. bij Profilti), hetgeen een belangrijke be sparing geeft aan deviezen. Hoewel een groot aantal films ter keuze bij de filmverhuurder aanwezig is, wordt hei bemachtigen van bijzon dere première-films niet eenvoudig. Vaak zijn voor dergelijke projecten *bv. „Gone with the wind") meer lief hebbers dan er aanbod is. De filmver huurkantoren verhuren de première- rechten van een lang verwachte film daarom soms aan twee vooraanstaande theaters in een stad tegelijk. „Vaak ook wordt een tijdbepaling gecontracteerd, bv. te vertonen vóór 1 Augus tus...." of te vertonen in de zo- mervacantieomdat anders de rol prent door een theater te lang zou kun nen worden vastgehouden. De zg. tweede weeks-theaters hebben het gemakkelijker dan de première bioscopen, omdat zij in de eerste plaats meer keus hebben en ten tweede „de kat uit de boom" kunnen kijken: ze zien hoe de film in de première-vertoning het „doetof niet „doet". HET IS NIET ALLES GOUD „Een bioscooptheater is een goud mijntje" denkt vaak het publiek. Maar de bedrijfsleider en zijn di rectie denken daar vandaag anders over. „Het bezoek is teruggelopen en zal nog wel minder worden. De bedrijfs lasten zijn echter gestegen. Van een grote-stads-première-theater sleept de gemeente bijna twee-vijfde aan vermakelijkheidsbelasting ln de wacht, hetgeen betekent, dat de ge meentelijke fiscus, zonder veel te doen, enorme bedragen ontvangt. Elk ogenblik echter kan weer een wijziging in de tax voor vermakelijkheidsbelasting worden verwacht. Onderhandelingen over de laatste, veel-omstreden verhoging zijn gaande. Van de resterende revenuen moeten de bioscoopdirecties betalen: de premièrefilms, de voorprogramma's (te kenfilm, Hollands- en wereldnieuws, éénaoter, documentaire enz.), de zeer hoge verzekeringen, onderhoud van het theater, salarissen van personeel, attrac ties, orkest en/of variété, en zeer vele andere exploitatiekosten. De keuring van de film Is heel belang rijk voor dé theaters, want een film boven de 18 jaar" brengt meestal min der op dan „boven 14 jaar". Anderzijds kan „alle leeftijden" nadelig op het bioscoopbezoek werken. „Wat kan dat nu zijn" meent dan het publiek. Ook de titel van een film is vaak be langrijk voor het succes en kan het be zoek ten zeerste stimuleren NAGEKOMEN BERICHTEN BINNENLAND Bijzonder Hof acht verkoop van schilderijen aan Duitsers collaboratie Het Amsterdams Bijzonder Gerechts hof heeft heden uitspraak gedaan in de zaken tegen de 32-jarige kunsthande laar Jan Dik Jr uit Huizen en de 40- jarige mevr. J. E. Agema-Velthuyzen uit Amsterdam, aan wie ten laste was gelegd, dat zij in 1943 schilderijen aan de Duitsers hadden verkocht. Wegens verkoop van schilderijen had tot dus verre nog geen kunsthandelaar terecht gestaan. Het Hof veroordeelde Jan D conform de eis bij verstek tot 3 jaar gevange nisstraf met ontzetting uit de openbare rechten en het recht tot het bekleden van een leidende functie in de kunst handel voor 10 jaar en vaardigde een bevel tot onmiddellijke gevangenneming van de verdachte uit Deze zou zich in het buitenland bevinden. Zijn mede verdachte, mevr. A..tegen wie de advo caat-fiscaal mr A H. van de Veen 1 jaar had geëist, hoorde zich veroor delen tot betaling van f 20.000 boete, subs. 1 jaar gevangenisstraf, met ont zetting uit de openbare rechten voor 3 jaar. Zij verkreeg het recht van cas satie. Man en vrouw door gas verstikking gedood IN ZOMERHUISJE TE OUD-LOOSDRECHT. Gisteravond zijn im een zomerhuisje achter de jachthaven Wolfrat te Oud- Loosdrecht de lijken gevonden van een 42-j. koopman uit Rotterdam en een 44-j. vrouw uit Amsterdam, die daar sinds enige tijd woonden. Hoewel men hen sinds Zaterdagavond niet meer had gezien, maakte men uit het nog aanwealg zijn van hun beide hondjes op, dat zij niet naar elders waren vertrokken. In het huisje hing gasluoht, afkomstig van een kookstel, waarvan een der pitten vermoedelijk was uitgewaaid. Aangenomen wordt, dat beiden in de nacht van Zondag op Maandag door gas verstikking om het leven gekomen zijn. Het parket stelt een onderzoek in. De lijken zijn naar Utreoht overge bracht. waar sectie zal worden verricht. AANKOOP VAN OPLEIDINGSSCHIP VOOR KON. MARINE. Zeer binnenkort is de aankoop te ver wachten van een groot opleidingsschip, waarop de Nederlandse koopvaardijbe- mannlngen onder auspiciën van de Kon. Marine op een eventuele oorlogs- taak zullen worden voorbereid. Het schip, waarop men het oog heeft laten vallen, is het vm, landingsscihip voor tanks H.M.'s „Bruizer", dat na de oorlog in particuliere handen is over gegaan en thans in Antwerpen in het dok ligt. De" „Rruizer" kan in de eerstkomende maanden in ons land verwacht worden. Een ingrijpende verbouwing is echter noodzakelijk om 't schip voor zijn taak geschikt te maken. De kosten zullen ten laste komen van de begrotingen van Marine en Vèrkeer en Waterstaat. BUITENLAND OOK BEVIN VEROORDEELT HONGARIJE. Van gezaghebbende zijde wordt ver nomen. dat de Britse minister van Bui tenlandse Zaken, Bevln, de Hongaarse gezant in Londen. Janos Eros, heeft verzeoht hem vanmiddag een bezoek- te brengen in verband met het proces te gen kardinaal Mindszjnty. Naar men gelooft, zal Bevin de gezant Engelands antwoord overhandigen op de Hongaar se nota van 7 Februari, waarin 't Britfee protest tegen de weigering Britse waar nemers tot het proces togen de kardi naal toe te laten, wordt verworpen. Bevin en zijn adviseurs hebben van daag een meer omvattend protest in zake de kwestie-Mindszenty overwogen. Naar vernomen wordt, heeft men nog geen beslissing genomen. Diplomatieke waarnemers geloven dat een dergelijk protest eerder via de Ver. Naties zou worden ingediend dan reohtstreeks bij de Hongaarse regering. FILIAALHOUDER LICHT VOOR f. 15.000 OP. De politie heeft aangehouden een 29-j. filiaalhouder van een kledingma gazijn in Amsterdam-West, die zijn directie in 9 maanden tijds voor een be drag van f. 15 000 heeft opgelicht. De zaak,kwam aan het licht, doordat de man een costuum voor f. 142 ver kocht en de klant later tot de ontdek king kwam, dat dit niet meer dan f. 84 had mogen kosten. De klant wendde zich tot de directie van het magazijn en deze constateerde inderdaad, dat het costuum te duur was verkocht. Ge bleken is, dait de man bij herhaling costuums verkocht en het geld in zijn eigen zak stak. Er is geen cent van teruggevonden. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 10 Februari. De stemming was vandaag aanvan kelijk nog niet verbeterd. Nadat ds be kende toonaangevende aandelen bij de opening werden ingezet op ongeveer •het peil van de vorige slotnoteringen, ken weldra een inzinking worden waar genomen. In het tweede gedeelte trad eohter een verbetering in. tengevolge waarvan de koersen van genoemde aan delen terugkeerden tot ongeveer het punt van uitgang. Desniettemin had de markt een on geanimeerd voorkomen. Koninklijken werden begimbeurs verhandeld op onge veer het peil van de vorige slotkoers, doch daarna daalden zij tot beneden 300. Het daarna intredende herstel deed de koers tenslotte nog iets stijgen bo ven het vorige slot, Unilever en P-iiT^ vertoonden een geheel analoog i en waren vergeleken met gisteren slotte niet, veel veranderd. De Sc vaartmarkt was kalm, de noteri. g.n waren onveranderd of iets lager. De aandelen in Nederlandse bankinstellin gen zagen merendeels een of een paar punten verloren gaan. De Cultuurfond sen lagen gedrukt. Amsterdam Rubbers verloren vier punten en H.V.A.'s twee punten, terwijl aandelen Deli-Mij. even eens een paar i nten inzakten. De meeste minder courante Rubber-, Sui ker- en Tabaksaandelen werden wat la ger genoteerd. De ongeanimeerde stem ming moest klaarblijkelijk worden toe geschreven aan onzekerheid omtrent 't Indonesisch probleem.' De Nederlandse Staatspapieren waren ongeveer prijshoudend. De Amerikaanse markt bleef verwaarloosd. LEIDERDORP JAARVERG. C H. KIESVERENIGING. De Chr. Hist, kiesvereniging alhier hield haar jaarvergadering in „Het Wa pen van Leiderdom". Na het gebruikelijke welkomstwoord, wees de voorzitter de heer P. Th. Deu- mer, op de spanningen welke zijn ont staan als gevolg van de na-oorlogse toe standen. Hij memoreerde nog de uitslag van de laatste Kamerverkiezing, die blijk gaf van een toenemend vertr jut. en in de Chr Kist. Unie en sprak de hoop uit dat een -ven gunstig resultaat zou worden verkregen bii de a.s. Gema >nte- raadsverkiezing. Blijkens het verslag der wnd. penning meester was de financiële achterstand ingehaald en was er nu een klein batig saldo- De aftredende bestuursleden, ie ne ren H. T. v. d Kwaak en J. Nagtegaal werden herkozen Er werden drie commissies benoemd voor het uitbrengen van een rapport over het ingediende Sociaal Economisch Program, De vergadïnn/ kon zich geneel v?; enigen met het irge icmen sïanonur.t van het bestuur oij ern vriendschapoe- liik onderhoud met het >°stuur der A.R. Kiesvereniging. De heer M. van Winkel sloot de bij eenkomst. ROELOFARENDSVEEN L.T.B.-BOLLENKWEKERS EN BLOEMISTEN. Er was slechts geringe belangstelling toen de voorz, zijn openings- en wel komstwoord uitsprak in de sectieverga dering bollenkwekers en bloemisten van dé L.T.B, Allereerst werd ovei^egaan tot behandeling van de beschrijvings brief voor de as. alg. vergadering van de vakgroep kwekers te Haarlem. Het voornaamste punt was de algehele be stuursverkiezing, Daar het in de afd. Roelofarendsveen allen hoofdzakelijk anti-saneerders zijn, werd aan de afge vaardigden naar deze vergadering op gedragen, alleen 'die candidaten te steunen, welke ook te,gen de maatrege len zijn Als afgevaardigden werden benoemd de heren Jac. Straathof en L. J. v. d. Meer. BU de rondvraag werd nog uitvoerig gediscussieerd over de teeltmaatregelen, export van bloembol len, en het snij verbod van bolbloemen te velde. WOUBRUGGE JAARFEEST JEUGDVERENIGINGEN. Dinsdag- en Woensdagavond hebben de C.J.M.V „Obadja" en de C.M.V. .Maria en Martha" gemeenschappelijk jaarfeest gehouden in de bovenzaal van Hotel Swama. Na opening dooi de voorzitter P. j. Rijpstra met gebed en het zingen van Ps. 100 vers 1, 2 en 3 gaf hij het woord aan ds G, W. K. Hugenholtz, die een kort inleidend woord sprak, waarbij hij hun medelid Jan de Bruijn herdacht, die 6 Jan. van dit jaar in Indonesië gesneuveld is. Door beide verenigingen werd het jaarverslag op humoristische wijze voorgedragen, terwijl ook twee goede inleidingen en een voordracht werden gehouden. De hersengymnastiek tussen 3 dames en 3 heren werd gewonnen door de heren. Na de pauze werd een samenspraak gehouden, getiteld „De Zoon van Ber kenhof". Een mooi stuk met een leerzame strekking, dat goed gespeeld werd en veel bijval oogstte. Nadat de voorz. allen gedankt had. die meegewerkt hebben voor het wel slagen van deze avond, sloot ds G. W. K Hugenholtz met dankgebed. BAZAR VOOR DE CHRISTELIJKE KLEUTERSCHOOL. Op Maandag 14 en Dinsdag 15 Febr, zal alhier een bazar gehouden worden ten bate van de Chr. Kleuterschool. De animo om deze te doen slagen is groot en allerwegen werden vaardige handen gevonden om bijdragen te le veren voor de verkooptafels. Als grote attractie zullen de poppen van H M. Koningin Juliana worden ten toongesteld. die welwillend speciaal voor dit doel door H.M. zijn afgestaan. Deze tentoonstelling is gedurende de zelfde uren geopend als de bazar en wel 's middags van 2.305.30 uur en 's avonds van 710 uur. FAMILIEBERICHTEN ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN, Den Haag; Jiskoot-de Leeuw Crivelll, d„ Bevallen: P. L. van den Elshout-Smlt. z., Greenwich: Burlage-Paul, d., Amsterdam. LeonlJacobsen. d.. Aerdenhout. Getrouwd: F. Noske en N. Fablus, Bus- sum. Overleden: W? A. N. van Peski, m.. Rot terdam: C. S Kymmell. v 80 jaar. Roden (Dr.); P. Spronk, m.. 66 jaar, Rotterdam; F. H. C M. Hoek. m.. 73 Jaar. Doorwerth; J. Brandwijk, m., 61 Jaar, R'dam; E. Klomp v„ 77 jaar. Harderwijk; G. F. Cocheret, m., 74 Jaar. Rotterdam. Binnenkort zal het carillon weer klinken Onder leiding van burgemeester mr G. F. W. van Berckel, kwam de Noord- wijkse Gemeenteraad in een middag- en avondzitting voltallig bijeen. In een uitvoerige rede wenste de voorzitter de leden alle goeds en bovenal Gods zegen toe. Veel is reeds na de oorlog aan de opbouw van Noordwijk gedaan en blij kens de voorliggende begroting en aan hangig zijnde voorstellen wordt ook in de toekomst er naar gestreefd om Noordwijk welvarend te maken. Als nestor van de raad bedankte de heer H- G. de Boer de voorzitter. Daarna koos de raad als gasthuis- meester voor Noordwijk aan Zee, de heer C. Plug Gzn. aldaar. Na enige hamerpunten te hebben afgedaan, be gon men aan de vaststelling begrotin gen der gemeente en der bedrijven voor 1949. De algemene beschouwingen na men ditmaal zeer veel tijd in beslag, waaraan de naderende gemeenteraads verkiezingen niet vreemd waren. Als eerste spreker maande de heer J. C. van der Meer tot grote voorzichtigheid. De gemeentelijke financiën drijven vólgens hem op de opbrengst van f. 120 000 uit de ondernemingsbelasting. Deze belas ting is vooral voor de agrarische be- Monsterachtige helpe van het „Monster van Frankenstein" GRUWELIJK JODENDRAMA OI' DE VELUWE. Toen de procureur-fiscaal van het Bljz. Hof te Arnhem, mr J. Fikkert aan zijn requisitoir begon tegen de Groning se slager Riemer Folkerts, ex-Unter- scharfuehrer van de SS, herinnerde hij aan een film, die jaren geleden veel opgang maakte „Het monster van Fran kenstein". Algemeen dachten de toe schouwers bij het zien van deze film: „Zulke monsterachtigheden gebeuren in werkelijkheid niet", maar in deze rechtszaal is een film afgedraaid, die in wreedheid en weerzinwekkends de genoemde film verre overtreft-. Frankenstein, een Oberleutnant van de SS was de hoofdpersoon bij een der gruwelijkste drama's, die zich tijdens de bezetting in ons land hebben afge speeld, n.l. de moord op 6 Joden te Vierhouten (Veluwe) in November 1944. Folkerts heeft na Frankenstein het be langrijkste aandeel ln dit drama ge had. Nabij Vierhouten waren destijds ongeveer 80 Joodse landgenoten onder gedoken in een kamp. Door onvoorzich tigheid van een hunner werden 8 hun ner gepakt. Deze werden, na een week zonder eten en drinken te zijn gevan gen gehouden in een cel, door de SS uit hun cel gehaald. Een bejaard echt paar bleek stervend. Zij werden met handgranaten afgemaakt. De andere zes werd gelast gaten te graven, waar op een vrouw, begrijpend waarvoor dat- gat zou moeten dienen, een zenuwtoe val kreeg. Frankenstein begon haar te 6laan, hetgeen aanleiding was voor de echtgenoot van de vrouw de Duitser met een spa een ferme klap te geven. Doch Frankenstein kon de man met de kolf van zijn geweer neer slaan. Van de verwarring maakten de an deren gebruik om te vluchten. De SS'ers achtervolgden echter de uit geputte mensen en schoten hen neer. De Joodse landgenoten moesten nu de kuilen verder graven en werden hierna met pistoolschoten afgemaakt. Onder de slachtoffers was een vijf jarig jongetje. Toen Frankenstein het kind wilde doodschieten ketste zijn revolver en nu voltooide Folkerts de moord. Met mos en dennetakken werden de graven gecamoufleerd. Folkerts zcide nu dat het een gena deschot was geweest, maar andere SS'ers verklaarden, dat het kind riep: „Ik ben nog niet dood". Ofschoon Folkerts niet "m'Iiac'ef- nemer was in deze lugubere: moordzaak achtte de Procureur-Fiscaal zijn werk zaam aandeel voldoende bezwuard om de zwaarste straf, de doodstraf, te eisen. KATWIJK AAN ZEE Jaarvergadering Chr. Metaalbewerkersbond DE EERSTE 30 JAREN ZIJN VOL. De plaatselijke afdeling van de Chr. Metaalbewerkersbond bestaat 30 jaar en de jaarvergadering, die Woensdag avond in de Oranjezaal van het Jeugd huis gehouden werd, droeg daarom een feestelijk karakter. Behalve de leden met hun dames, waren aainwezig het lid van het hoofdbestuur uit Rotter dam, de heer H. Hordijk, de districts bestuurder, de heer C. Jaarsma, de be stuursleden van de afd. Leiden, de he ren I. Trouwee en A. v. d. Velden, de afgevaardigde van de afd. Noordwijk. de heer K. Haasnoot, de heer C v. d. Plas van de plaatselijke besturenbond en de heer B v. d Bent van de plaat selijke commissie „D.E.L.". De voorzitter, de heer M. Marynes, liet zingen Ps. 138 1. las die psalm en ging voor In gebed Spr. herdacht in zijn openingswoord de pioniers, die de afd. hadden opgericht. Daar was toen in 1919 moed voor nodig, vooral als wij bedenken, da.t er patroons waren, die besloten, dat bij t-oetreding tot de Bond ontslag zou volgen. Dit verbod werd door de daad gevolgd! Vier der oprichters waren thans aan wezig. n.l. de heer C Haasnoot, die al die 30 jaar het secretariaat waarneemt, de heer C Ouwehand. de heer J. v. d. Kwaak en de heer A. v. d. Plas. Geluk kig is hun arbeid niet te vergeefs ge weest. Nu na 30 jaren is er nog steeds veel te klagen, doch veel Is ten goede veranderd. Er Is begrip gekomen voor de waarde van de arbeider voor de sa menleving. Voor wat ons nóg te doen staat mogen wij niet drijven op eigen kracht, maar moeten wij het oog ge richt houden op God. De secretaris, de heer C- Haasnoot, had een zeer uitvoerig verslag uitge bracht over de afgelopen 30 jaar De afd. bestond eerst alleen uit scheeps timmerlieden. Na enige conferenties met Gebr Taat. werd in ons arbeidscontract een ziekteverzekering met een uitkering van 80 pet. van het loon gedurende 13 weken opgenomen. Door dat langzamer hand meer variatie ln de vakgroepen ontstond werden niet alleen scheepma kers, maar ook verwarmingsmonteurs, smeden, loodgieters, electriciens, enz. Ingeschreven. Mochten wij na de be vrijding met 8 leden opnieuw beginnen, thans telt onze afd. 34 leden. De penningmeester, de heer KI. van Beelen, deelde mede, dat de inkomsten en uitgaven over 1948 sloten met een bedrag van f. 1050 90. Namens het hoofdbestuur sprak de heer H. Hordijk zijn blijdschap er over uit, dat de afd na een 30-jarig bestaan de kinderschoenen ontgroeid is Wij kunnen met vreugde feest vieren, om dat God ons heeft willen sparen en Zijn zegen heeft willen geven op onze arbeid Zeer uitvoerig beschreef spr de treu rige levensomstandigheden in het mid den der 19de eeuw, de tijden van kin derexploitatie en het werken van de vrouwen ln de fabrieken. Niet door re volutie, maar door reformatie trachtte de Chr. vakbeweging te komen tot ver betering van de arbeidersstand. De Heilige Schrift komt op voor rechten en gerechtigheid. Wij als Christenen voeren niet de klassenstrijd, maar wij willen ons recht, dat ons als Christen gegeven is, handhaven. Spr. ging uit voerig na, welke sociale wetten ten voordele van de arbeider zijn tot stand gekomen. Tot slot sprak spr. een be moedigend woord tot de jongeren, die nog een moeilijke taak te wachten staat. De districtsleider, de heer C. Jaars ma, was blij hier zoveel dames te zien, die hun mannen en verloofden naar de vergaderingen moeten zenden. Spr. zette uiteen, dat de Bijbel pns fundament, onze kracht is op sociaal en economisch gebied. De voorzitter van de pl. Chr. bestu renbond, de heer C. v. d. Plas, verheug de zich er over, dat de afd. tot bloei ge komen is en dat het nog in stijgende lijn gaat. De heer A. v. d. Velden feliciteerde namens de 46 jaar bestaande afd. Lei den. Hij wees op het verval van de te genwoordige jeugd. De afgevaardigde van Noordwijk, de heer K. Haasnoot, bracht de felicitatie van zijn afd. over. De voorzitter bedankte alle sprekers en wenste ieder op zijn terrein Gods beste zegen toe. Nu volgde het feestelijke gedeelte van de avond. De toneelclub van de C.J.M.V. „Ora et labora" voerde nu het aardige Oosterse blijspel op „De noodlanding", in 3 bedrijven. De club oogstte hier veel succes bij in. PERSONEEL GEMEENTEBEDRIJVEN BIJEEN. In de zaal van „U.N.I." heeft het personeel van de gemeentebedrijven een genoeglijke avond gehad. Hierbfl waren ook aanwezig de burgemeester, wethou ders. gemeente-secretaris en de com missieleden van de bedrijven, Velen wa ren met hun vrouwen en verloofden aanwezig. Het woord werd gevoerd door de burgemeester, wethouder Kleen, de directeur J. A. Blom en het oudste lid van het personeel P. van Rijn. Het gezelschap Koolmees en Stifel- hagen uit Den Haag trad op. De heer A. C. Hofkes fungeerde als conferencier. LISSE JAARVERGADERING J.V. en M.V. Woensdagavond hield de Chr. Ger- J.V. en Jonge M.V. haar jaarvergade ring onder leiding vari ds H, W. Eerland, welke in zijn openingswoord de jeugd opwekte te leven naar de al oude be ginselen. opdat na inspanning van on derzoek de ware ontspanning gevonden zal worden De avond werd voorts gevuld met zang en Bijbels vragenspel Ten slotte werd een declamatorium getite^: .Be nauwdheid en verlamming" ten gehore gebracht .hetwelk ons terug voerde naar de moeilijke bezettingsjaren. NOORDWIIKERHOU7 JAARVERGADERING K.A.B. Woensdagavond hield de K.A.B.aid. Noordwijkerhout, voor een goed ge vulde zaal haar jaarvergadering bij Brama. De voorzde heer Jac. Duiven voorde, opende met gebed, waarna hu alien hartelijk welkom heette. In zijn openingswoord sprak de voor zitter ér zijn vreugde over uit. dat 1948 voor de KA.B. zo'n gunstig' jaar is geweest Van het hoofdbestuur is er op aangedrongen, in verband met de on dernemingsraad een studieclub ln het leven te roepen, waarin taal, gods dienstleer, sociaal-economische wetge ving en andere vakken zullen worden onderwezen. In het uitgebreide jaarverslag me moreerde de secr. het wel en wee van de talloze onderafdelingen der K.A.B. Uit het verslag van de penningmees ter, de heer De Winter, vernamen wij, dat over 1948 de inkomst-en hebben bedragen f. 1837,99 en de uitgaven f. 2312,95. alzo een nadelig saldo van f47196. Tot lid van de kaseontrólecommissie werd benoemd de heer Dorus Veen. Bij de gehouden bestuursverkiezing werden de aftredende bestuursleden A. Duivenvoorde, H. Hachmang en P. J, Wessels, herkozen Nadat de Kajotters een toneelspel in 2 bedrijven hadden opgevoerd, hield de nieuwe geestelijke adviseur kapelaan Vroklage zijn begroetingsréde. Na de rondvraag werd de vergade ring met gebed gesloten, waarna nog een verloting van nuttige voorwerpen plaats vond. RIINSBURG JAARVERGADERING CHR. GEREF. MANNENVER. JOHANNES. 'Gisteravond hield de Chr. Geref. Man- nenver. Johannes haar jaarvergadering. Na het zingen van Ps. 141: 1, gebed en schriftlezing sprak ds Brandsma nog een kort openingswoord, waarna de se cretaris gelegenheid kreeg voor het le zen van zijn jaarverslag. Door de heer P. de Leeuw werd een inleiding ge houden over Belthazars maaltijd. De heer Jac. Zandbergen hield een inlei ding over „Waarom Chr. Gerefor meerd?' Hierover werd uitvoerig van gedachten gewisseld. Verder werd de avond afgewisseld door gedichten en hersengymnastiek, terwijl verschillende afgevaardigden hun gelukwensen aan boden Met een kort woord en dank gebed werd door ds Brandsma deze mooie avond gesloten. HERDENKINGSAVOND. Gisteravond werd door het Comité Orgelconcerten Zuid-Holland werd ln de Geref Kerk aan het Rapenburg een herdenkingsconcert gegeven ter nage dachtenis van het comitélid de heer J N. den Haan van Katwijk a.,,d. Rijn,' welke op zo'n noodlottige wijze om het leven kwam. De medewerkenden van deze avond waren de heer Felke Asma orgel, en mevr. Rle v. Spronsen-Seller mezzo sopraan, te "s-Gravenhage. De I heer v. Spronsen opende deze avond met pen kort woord, waarin hu de heer Den Haa/i als een goed werkend co- mhélid schetste. Na zijn openingswoord ging spreker voo -o cebed Hierna werd overgegaan tot hel afwerken van het programma j van orgelmuziek en zang Aan het j eir.de van deze avond dankte ds De 1 Valk van Katwijk a. d. Rijn namens de familie voor deze avond, waarna hij met dankgebed sloot. Door de Rijkspolitie zijn nu voor de dei de maal aan verschillende chauf feurs met te zwaar beladen auto's op de Kanaalbrug bekeuringen uitgedeeld SASSENHEIM „Gijsbrcgt van Aeinstel". Misschien waren de slechte weersom standigheden de oorzaak, dat slechts een klem aantal belangstellenden was opgeko men om ln het gebouw van de Prot. Bond te luisteren naar de declamatie van frag menten uit de Gijsbregt van Aemstel, door de heer P. J. Hulsbos. Nadat deze een kort overzicht gegeven had van de Inhoud van het treurspel van Vondel, gaf hü op su blieme wijze enkele fragmenten weer. Het was een zeer mooie avond. VOORHOUT Jaarvergadering C.H. Unie De Chr.-Hist. Unie hield haar jaar- vergaüermg in de Chr. Schooi. De voor zitter, de neer H. J. Renee, opende en liet gemeenschappelijk ps. 95: i zingen, waarna hij ook enige verzen las. Na het geoeü richtte nij een welkomstwoord tot de Chr Gem. zangveren. „Meiodia" al hier, welke onder leiding van naar di recteur, de heer D. v, Viiet van Alphen deze avond medewerking verleende. In zun openingswoord merkte de voorzit ter op, dat een Christen de plicht heeft in Gods wijngaard te arbeiden en zo een licht te zijn in deze donkere we reld. Dit moeten wij ook doen in het C.-H. Unieleven, want onze partij heeft haar beginselen gegrond op Gods Woord. Ook moeten wij ons niet scha men, evenals onze grote mannen in de C.-H. Partij, onze knie te buigen voor deze God. Uit de jaarverslagen van secretaris A. Eigenbrood en penningmeester bleek, dat er een batig saldo was van f. 42,81. In de pauze weiden nu enige liederen gezongen door „Meiodia" en werden de aanwezigen getrakteerd, De heer E. F, Knoppert werd nu als bestuurslid herkozen en in de vacature van de voorz de heer K. F. v. d. Bent. De heer G. K. Spierenbrug gaf een uiteenzetting over urgente kwesties in het gemeentebestuur. Alvorens tot sluiting over te gaan, richt de heer A. Eigenbrood nu een woord van dank tot de scheidende voorzitter de heer H J Renee in ver band met diens ambtelijke benoeming in Alkemade. Nu wij u al reeds enige maanden kwijt zijn. aldus spreker, wurdt pas gevoeld dat u veel voor ons bete kende. Als blijk van waardering werd namens het bestuur aan ae heer Renee het jubileumboek van het 40-jarig be staan der C.-H. partij aangeboden, be nevens een sigarenaansteker. De heei Renee dankte met een enkel woord, waarna nog gemeenschappelijk werd gezongen- „k Wil U, o God. mijn dank betalen". drijven onhoudbaar en kan niet gehand haafd blijven. Vooral op uitgaven bij de politie, wrelke in de toekomst wel weer geheel ten laste van de gemeente zul len komen, zou aanmerkelijk bespaard kunnen worden en de verandering van de Quarles van Ufft-rdstraat kan tot 'n later tijdstip worden verschoven ten einde een reserve te kweken voor de toekomst. MeVr. mr Le PooleBauer, hield een zeer uitvoerige beschouwing, waarbij zij er de nadruk op legde, dat de uitgaven voor openbare werken in deze begroting heel sterk geaccentueerd waren ten koste van de sociale sector. Badhuis, grotere subsidies, schoolbibliotheken en industriebevordering zijn slechts enkele grepen uit haar verlangingslijstje. Haar rede werd uitvoerig door de voorzitter beantwoord, terwijl de beide wethou ders uitvoerig ingingen op de uitge oefende critiek op hun beleid en zich beriepen op bestaande wettelijke voor schriften. Als fractievoorzitter der C.HU. sprak de heer E. L. de Witt zijn grote waar dering er over uit, dat binnen een jaar twee maal een begroting kon wor den behandeld. Hij bepleitte voor de toekomst een begrotingsonderzoek door meerdere commissies, die elk een deel voor haar rekening zouden kunnen ne men. Dit voorstel vond een welwillend onthaal zowel in de raad als bij B. en W. Daarna kwam de heer H G. de Boer aan het woord. Hij had eveneens een uitvoerige verlanglijst aangaande nieuw Raadhuis, huisvesting, fröbelscho len en zorg voor onvolwassen jeugd en wees op de slechte resultaten van de nieuwe bestrating. De heer J, Schumacher juichte de voorgestelde verlaging van de verma kelijkheidsbelasting toe, besprak de on dernemingsbelasting en de kleine kwe kers. Dit laatste punt bleek blijkens wethouder Van Leeuwen reeds lang met omliggende gemeenten gezamenlijk in studie te zijn. De bespreking der 'begroting had daarna een zeer vlot verloop en werd behoudens hier en daar enige kleinere opmerkingen ln haar geheel onveran derd en zonder hoofdelijke stemming overeenkomstig het ccvcept aanvaard. Op verzoek van de heer A. H Krau zal ln overweging genomen worden om na te gaan in hoeverre het mogelijk is om door bouwen van huizen met twee woonétages besparing tc verkrijgen in de bouwsom en in het benodigd grond oppervlak. Deze vlotte aanname der begroting, sluitend in inkomsten en uitgaven, tot een bedrag van iets meer dan een millioen gulden, was een groot succes voor het college van B. en W. en be wees dat de door de voorzitter en meerdere leden gememoreerde harte lijke samenwerking in Noordwijk geen holle phrase is. De daarna volgende agendapunten waren door de aanneming der begroting grotendeels reeds aanvaard. Een nieuwe legesverordening, verla ging der vermakelijkheidsbelasting en nieuwe aanschaffing manschappen- en gereedschapswagens voor de brandweer werden zonder discussie aangenomen. Een bedrag van f. 7000.werd toe gestaan voor verbetering en aanvul ling van de gemeentelijke klokketoren, waardoor binnen afzienbare tijd bet carillon, uit vier klokken bestaande, hoewel in veranderde toonaard, weer over dc kom van Noordwijk-Binnen zal klinken als weleer. Ten koste van f. 9050— zal een ge deelte der De Ruyterst-raat, gelegen achter en evenwijdig lopend met de Quarles van Uffordstraat weer in voor oorlogse staat worden hersteld, terwijl vanaf de Rembrand tweg naast pension Opduin een wandelpad zal worden aan gelegd door het duindal naar de Atjeh- weg, ter weerszijde van bossage voor zien. waarmede f. 4600.— gemoeid is. De uitbreiding der algemene begraaf plaats aan de Oude Zeeweg, waarvoor de kosten op f. 37.350 zijn geraamd werd aangenomen evenals het voorstel fc"1 verbetering van de Schiestraat vanaf de kan'oren van de N V. Verenigde Bloem bollenculturen tot aan de Nachtegaal- laan, begroot op f 34.500.Een nage komen voorste] tot verhoging der bij dragen aan de Kruisverenigingen kost f 2850 en ondervond geen tegenstand. Op een desbetreffende vraag van de hee- D van der Niet verklaarde B. en W adhaesie ie be:uigen aan een ver zoek gericht ror de N Z H V.M om ver betering van de diens'regeling der tram en werd algemeen de wenseMjkheid ge uit dat Noordwijk een haifuurdiens» krijgt.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 6