Herinnering aan de Leidse Stadhuisbrand Slot van hef Britse corruptie-drama DONDERDAG 10 FEBRUARI Wat er in de morgen van 12 Februari 1929 te 9 uur van het trotse Stadhuis was overgebleven: een zwaar bescha digde, loze gevel, welke de strenge vorst drapeerde met guirlandes van ijskegels. Voor hen die het meemaakten een datum om nooit te vergeten, deze 12de Februari 1929, toen in enkele uren tijds ons prachtige Stadhuis in vlammen op ging. Hoezeer deze rampzalige gebeur tenis voortleeft ook in de herinnering van hen, die reeds geruime tijd Leiden als woonplaats hebben verlaten, blijkt uit de onderstaande ontboezeming, ons toegezonden door de heer W. Koops En herinnert U zich ook nog dit plaatje, dat wel heel sterk de moei lijkheden accentueert, waarmede da brandweerlieden bij hun blussings- werk te kampen hadden. Azn., oud-hoofd van de zgn. Leerschool aan de Oude Vest, thans woonachtig in Hengelo (O.). Hij schrijft ons: „Ik zit aan mijn bureau, mij in 1923 geschonken door de ouders mijner leer lingen van de Leerschool aan de Oude Vest. Boven dat bureau hangt naast het wapen van Leiden de afbeelding van hst stadhuis vóór de brand. Ik kijk er naar, en tal van herinneringen gaan door mijn geest. Ik daal af in het ver leden en beleef dit opnieuw. Ik zie de prachtige gevel, de uitgesleten treden van de mooie trap, die ik zo menigmaal i ben opgegaan; ik stel me levendig voor, j wat achter de gevel verborgen was: de j befaamde „grote pers" met de werken van oude meesters aan de wlt-gekalkte I muren, het vertrek, waar de boden liuis- den, de statige kamer van de Burge- i meester, de kamers der Wethouders, de prachtig betimmerde „oude leeskamer", de dienstvrtrekken, waar de ambtena ren gebogen" zaten over stapels stukken en papieren, de waardige kamer van B. en W. en de niet minder deftige raads zaal, beide behangen met schitterende gobelins. Dat alles was oud, maar het was een heerlijke erfenis uit vervlogen eeuwen, van de vroegere „vroede vade ren". Leiden mocht er op bogen; te recht was iedere rechtgeaarde „Leie naar" er trots op; vreemdelingen met Baedekers in de hand verzuimden nooit het beroemde huis der Gemeente te-be zichtigen. Op de oude plek' is een nieuw raad huis verrezen, kiosk, groots, majestueus, smaakvol, een gebouw, dat de aloude Breestraat, gè.ns de roemruchte Hol landse stad van het Rijnland siert. Hef strekt de nagedachtenis aan de bouw meester, wylen de heer C. J. Blaauw, die het achter de oude gevel heeft op getrokken, tot onvergankelijke eer. Naar zijn opvatting en smaak kon het gespaarde stuk mèt het nieuwe gedeelte een passend geheel, een eenheid vor men, die aan aesthetische eisen'voldeed. Wij mogen er ons om verhéugen, om dat wij nu te beter het oude kunnen eren in het nieuwe kunstwerk. En dat is goed Gemeente Leiden tegen verplaatsing eindstations busdiensten naar station CONCESSIE-AANVRAGE NZH INZAKE BESDIENSTEN NAAR KATWIJK EN NOORDWIJK INGETROKKEN. Tijdens de zitting van hedenochtend te Haarlem van de Commissie Vergun ningen Personenvervoer werd o.m. be daar ingebracht tegen concessie-aan jagen om het eindpunt van interlocale Misdiensten te Leiden te verleggen naar het station. Vooral van de zijde van de N-Z.H. werd sterk aangedrongen op het vestigen van eindpunten op eigen ter rein bij het station, aangezien het de voorkeur verdiende, de passagiers direct b|J het station te brengen, in plaats van 1te noodzaken betrekkelijk grote af panden te voet af te leggen. Speciaal is foarby gedacto, aan het eindpunt- Boerhaavelaan van de bussen uit Haar lem en de bollenstreek. De aanvragen van concessies die het de thans op de Beestenmarkt gestatio neerde bussen mogelijk zouden maken, nin eindpunt direct bfj het station te vestigen, werden o.m. onderschreven door de burgemeester van Leiderdorp, ce heer K. van Diepenlngen. De vertegenwoordiger van het Leidse gemeentebestuur bracht evenwel ern stige bezwaren naar voren tegen deze aanvragen. Het gemeentebestuur van Leiden wenst de eindpunten van de Interlocale busdiensten momenteel te handhaven in de huidige situatie, aan gezien verschillende technische moei lijkheden rijzen bij verlegging naar het station. De Commissie heeft over deze aanvragen en bezwaren nog geen oor deel uitgesproken. Tijdens deze vergadering werd te vens medegedeeld, dat de N.Z.H. de indertijd gedane concessie-aanvragen voor bus- in plaats van tramdiensten naar Katwijk en Noordwijk heeft in getrokken. Dit laatste houdt verband met de gebleken ongeschiktheid^ van het traject door Rijnsburg, Katwijk en Na-uitreiking bonkaarten 903 Uitvoering „Leidsch Politie Muziekgzelschap" DE LAATSTE KANS: Na-uitreiking van bonkaarten 003 vindt voor de gemeenten Leiden, Zoe- terwoude, Hazerswoude, Leiderdorp en Alkemade plaats te Leiden op Vrijdag 11 Februari voor de letters A t/m K van 8.30—12; L-S van 1.40—4.30. Zaterdag 12 Febr. voor de letters T— Z van 8.30—11.30. Betrokkenen wórden er op opmerk zaam gemaakt, dat de uren van 1011 en van 23 als regel spitsuren zijn. Men kome dus zo vroeg mogelijk en houde zich aan de ,lettermdeling. Voor de gemeenten Katwijk, Valken burg en Rijnsburg vindt na-uitrelklng plaats te Katwijk op Vrijdag 11 Febr. van 8.30—12 en van 1.404.30. Voor de gemeenten Oegstgeest en Warmond te Oegstgeest op Zaterdag 12 Febr. van 8.30—10.30 a Meegebracht dienen te worden de stamkaarten de inwisselingsbonnen van de bonkaarten 901. alsmede de bonnen „Tabak 07" en/of „Diversen 10" van resp. de Tabakskaart QA 901 en QC 901. De bonnen moeten los worden aangeboden. CABARETAVOND IN „SoMeDIENST". Gisteravond werd door de Ver. 4de Res. Grens Comp 19391940 aan bo vengenoemde Dienst een cabaret-avond aangeboden De sergt. Muller van O., S. en O., heette allen hartelijk welkom en dankte het bestuur, in het bizonder de secretaris en leider van het program ma, de heer D. Sloos, die het initiatief heeft genomer om deze avond in el kaar te zetten. Hierna werd met het gevarieerde programma aangevangen, waarvan wij vooral willen noemen de Donelli's en de Anja's. De heer J. van Eijk, die als tenor zanger In Lelden reeds een bekende naam heeft, had veel succes .Ten slotte mogen nog genoemd worden Wllly Alberto en de toneelgroep OKE, die de aanwezigen eveneens kostelijk amu seerden. Na afloop dankte sergt. Muller allen voor de belangloze medewerking. Ds J. de Wit, Ned. Herv. predi kant alhier, ontving onder de letters Noordwijk voor de grote bussen, die i N.N een renteloos aandeel groot f. 1000 ongetwijfeld op deze drukbezette tra- j voor de restauratie van zijn wljkge- jecten zouden moeten worden ingezet.bouw. EEN GEVARIEERDE AVOND. Het Leidsch Politiemuziskgezelschap concerteerde gisteravond ln ae ötads- zaal en het aspect was traditioneel feestelijk: ae Neaerlanase vlaggexieuren tooiaen de balcons, er waren verschil- lenae autoriteiten als de ere-voorzitter, politiecommissaris Meijer, afgevaaraig- üen van 3 Octobervereniging en diverse studentengezelschappen en ten slotte niet te vergeten! de getrouwe oud directeur ae heer Bolderaijk, wiens vele uitstekende uitvoeringen nog terdege in net geheugen liggen. Voorzitter Dragt sprak een openings woord, waarin hij de garnizoens- en oud-garnizoenscommandant welkom heette, aank bracht aan donateurs en donatrices voor hun steun en reeds met enkele woorden vooruitliep op het 30- jarlg jubileum, dat het voigend jaar ge vierd zal worden. Hij herinnerde aan het feit, dat de griep haar Invloed had uitgeoefend op de repetities der leden en het moet gezegd, dat de uitvoering van het programma, onder leiding van de heer Verweel, daar soms wel de sporen van droeg. Wij hoorden de leden van de Heilige Hermandad wel eens in beter conditie, al viel er ook ditmaal in het genre te genieten. Vooral had men bijv. met de zuiver heid te kampen in de Ouverture Heroi- que van Louis Gasia en Tschaikowsky's „Blumenwals" zat nog danig in de grondverf; zij kan veel soepeler klinken, ln het algemeen ging het stroever en houterig toe, dan wij gewend zijn, spe ciaal ook in de tpotpourri over Mascag- ni's „Cavalleria Rustlcana". Boedijns Danssu;te naar oude wijzen in West- Friesland is een coloristisch pakkende compositie en zy biedt voldoende varia tie om te kunnen boeien. De politieman nen wijdden er met animo al hun aan dacht aan. Er waren natuurlijk ook. verschillende marsen, met als extra de bekende „Through Georgia" en daarin toonde het corps zich van een enthousiaste zijde. Het concert was geopend met een door allen staande aangehoord „Wilhel mus". Na de pauze was het woord aan het cabaret-ensemble van Kees Man- ders en de zijnen en hun prestatie's wa ren van dien aard. dat men er zich uit stekend bü amuseerde. Een avond als deze versterkt de on- deilinge banden in hoge mate en is ook uit hoofde daarvan een onmisbaar hoog tepunt in het leven van leder rechtge aard Ledds politieman, aan wie de lust om anderen op overtredingen te be trappen, in deze uren vanzelfsprekend totaal vreemd is! H. WIE HEEFT DAT GEZIEN? De Commissaris van Politie verzoekt hen, die de Zaterdag 22 Januari ji., te ongeveer elf uur voormiddags op de Korte Mare getuigen zijn geweest van een aanrijding tussen een bakfiets en een wielrijder, ten gevolge waarvan de wielrijder werd gewond, zich te melden aan het Bureau van Politie, afdeling Verkeer. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Jacob Johannes, z. van J. J. Dee en A. van der Blom; Wilhelmus Johannes An- tonius. z. van W. T. J. Raaphorst en J. E. Overdevest; Adrianus Hubertus, z. van J. van der Haven en P. van Roljen; Maria Cornelia Wllhelmlna. d. van P. P. van den Berg en M. A. Drlessen; Hendrlkus Willem, z. van A. Schilperoort en J. Luijendijk. GETROUWD: ,v. Beerenfenger jm en M. Brouwer gesch C. Bos Jm en F. van Ehnsbergen Jdj R. de Graaf Jm en A Alderden Jd; J. G. Kasteelen jm en M Oosterhout Jd; C. H. van Klaveren Jm en M. C. Teegelaar Jd; H. A Lolkes de Beer Jm en C. G. Hoorn weg Jd; D. Nleuwenhuljsen Jm en J. Slin gerland gesch. OVERLEDEN: J. Bon, hulsvr. van J. Schouten. 67 Jaar: E. B. Korstanje, wed. van J. Pureveen. 81 laar; E. Slrag, wed. van H. Mühlemeyer. 74 Jaar; J. K' M. van DuIJn, d 2 Jaar;" C. A. Ferron, hui6vr. van L. J. Henzing, 72 Jaar; E. Robbers, vr„ 82 Jaar. Hedenmiddag bijzondere kabinetszitting Hedenmiddag zou het kabinet in een extra zitting bijeenkomen ter bespreking van de jongste ontwik kelingen met betrekking tot Indo nesië. Staatsrecht-hoogleraren tegen Wetsontwerp Leesbibliotheken Alle hoogleraren ln het staats- en/of administratief recht aan Nederlandse universiteiten of hogescholen, met uit zondering vain prof. mr F. J. F. M. Duynster van de R.K. Universiteit te Nijmegen en prof. mr A. L. de Block buitengewoon hoogleraar aan de Kath. Econ. Hogeschool te Tilburg hebben aan de Tweede Kamer een verzoekschrift gericht, waarin zij zich verplicht achten onder de aandacht van dit college te brengen, dat zij geenszins de bedenke lijke toestanden, welke in een deel van het bibliotlieekbedrijf worden aange troffen, wensen te kleineren of over het hoofd te zien. Zij houden zich echter overtuigd, dat ook binnen het kader dei" constitutionele bepalingen voldoende middelen zijn te vinden om aan be staande euvelen op een even, zo niet meer efficiënte wijze paal en perk te stellen. Met de meeste aandrang verzoeken zy geen medewerking te verlenen aan de totstandkoming ener wet, die op een voor ons staatsrecht zo centraal en gevoelig punt als de drukpersvrij heid tegen het grondwettelijk in druist". Sterk Nederlands protest tegen de aanval van Calwell De Nederlandse legatie te Canberra heeft heden een „sterk protest" inge diend tegen de verklaring, die de Austra lische minister voor immigratie gisteren in het Huis van Afgevaardigden heeft afgelegd, waarin hij zeide, dat oppositie tegen de voorgestelde uitwijzing van een Indonesische vrouw en haar acht kin deren „deel uitmaakte van een Neder lands plan om de Australische regering in verlegenheid te brengen". In een officiële verklaring van de Nederlandse legatie wordt gezegd, dat de Nederlandse gezant heden de Austra lische minister van buitenlandse zaken, dr Herbert Evatt, heeft bezocht om te protesteren tegen de mededelingen van minister Calwell. In antwoord op een vraag, die hem in het Huis van Afgevaardigden' werd gesteld, zeide de heer Calwell, dat de Indonesische vrouw, mevr. O'Keefe, en haar aoht kinderen door de Nederlandse consul in Melbourne, de heer J. Walfe, „als marionetten werden gebruikt". Calwell citeerde een memorandum van een immigratie-functionaris uit Victoria, die verklaarde, dat mevr. O'Keefe, die vroeger weduwe van een Indonesiër was, een dochter van 16 had, die op het Nederlandse consulaat te Melbourne werkte. V.N.-commissie vraagt documenten en verklaringen COCHRAN MAANDAG IN BATAVIA. De Commissie van de Ver. Naties voor Indonesië heeft de Nederlandse en Republikeinse delegatie verzocht documenten en verklaringen over te leggen, welke naar hun mening de Commissie van Dienst zouden kun nen zijn bij de voorbereiding van de aanbevelingen van de commissie be treffende de vorming van een Fede rale Interim-regering, aldus een communiqué van genoemde commis sie In verband hiermede herinnerde de Commissie beide partijen er aan, dat, ingevolge de resolutie van de Veilig heidsraad, de Commissie verslag moet uitbrengen aan de Veiligheidsraad en aanbevelingen moet opstellen voor de oplossing van de moeilijkheden, tenzij de partijen per 15 Februari een over eenkomst hebben bereikt ten aanzien van de Federale interim-regering. De standpunten van de partijen zullen volledig in beschouwing worden geno men, aldus het communiqué, dat voorts meedeelt, dat hot Amerikaanse lid van de Commissie, Merle Cochran, Maan- dag 14 Februari te Batavia wordt vcr- I wacht. Garnizoenscommandant Otohiro staat terecht VERANTWOORDELIJK VOOR JAPANS SCHRIKBEWIND EN MASSAMOORDEN. Een van de grootste massamoorden, die de Japannczen in Indonesië heb ben gepleegd, n.l. dc moord op 150 notabelen ln Zuld-Borneo ln de laat ste helft van 1943, wordt thans be handeld door de Tcmporaire Krijgs raad te Batavia, waarbij de Japanse garnizoenscommandant gedurende ge noemde periode Suzuki Otohiro, te rechtstaat. Hem wordt ten laste gelegd het voe ren van een schrikbewind tot vestiging van het Japans gezag. In deze periode werden ln Zuld-Borneo 700 tot 800 ar restaties verrioht. Ieder, die enigszins een anti-Japanse indruk maakt, werd gearresteerd. Van 150 personen is be kend, dat zij vermoord zijn. Van hen werd het grootste deel zonder vorm van proces onthoofd. Als bewijsstukken van een anti-Japans complot, dat volgens de Japanneaën bestond, dienden een afge dwongen verklaring, de bij een monteur gevonden accu's, die volgens de Japan- nezen bewezen, dat men over een ge heime zender beschikte, en voorts een aantal oude geweren, dat door de be volking werd ingeleverd. Verdachte verklaarde dat hij niet voor alle arrestaties dochslechts voor 50 verantwoordelijk was. Lassersstaking bij de N.D.S.M. opgeheven De stakende lassers van de Neder landse Dak- en Scheepsbouw Mij te Amsterdam hebben op advies van de metaalarbcidersbond „De Metaal" (E.V.C.) en de door hen gekozen sta- kingslciding besloten de staking, die Maandag 20 December jJ. uitbrak en bijna acht weken heeft geduurd, heden op te heffen. ZONDERVAN KRIJGT 20 JAAR. Het Bij-z. Gerechtshof te Utrecht ver oordeelde hedenmorgen de van. W.A.- commandant A. J. Zendervan tot 20 jaar gevangenisstraf met aftrek en ont zetting uit de rechten voor het leven. De Procureur-Fiscaal, mr L. W. M. M. Drabbe had de doodstraf tegen hem geëist. NIEUWE WERKKLEDINGBONNEN GELDIG. Het C.D.K. deelt mede, dat de bonnen voor werkkleding H 11 en L 11 tot na der order geldig zijn voor het kopen van een werkpak van drill, keper of satijn, een lange stofjas, een lange wit te jas, een laboratoriumjas of een mouwsohert. Op de bennen L 11 kan men kopen: 'n werkbroek of werkjasje van keper, drill, satijn, beaverteen, engels leer, man- ohester of pilow, een korte witte ias, een koksbuis cf een korte stofjas. v De bonnen H 12 en L 12 zijn nog niet geldig. Dee bonnen H 1 t.m. 10 en L 1 t.m. 10 en de rantsoenbonnen FC en FD blijven voorlopig geldig. BELGISCHE HOOGLERAREN BIJ KONING LEOPOLD. Koning Leopold heeft gisteren te Pregny 'n aantal Belgische hoogleraren ontvangen, die hem hebben Ingelicht over vraagstukken van onderwijs en economie. Prof. P. Rousseaux, hoogleraar aan de Leuvense universiteit, kreeg op dracht prins Boudewijn les te geven ln staathuishoudkunde. AMERIKAANSE VICE-CONSUL MOET BOEDAPEST VERLATEN. Uit goedinigeliohte bron wordt verno men, dat de vioe-consul der Verenigde Staten te Boedapest, Steussi, bevel heeft gekregen binnen 24 uur, dit is voor 17 uur vandaag, het Hongaarse grondge bied te verlaten. Dece uitwijzing staat niet in verband met de zaak-Mindszenty, Steussi wordt ten laste gelegd, dat hij Hongaren die uit hun land willen vluchten, -heeft ge holpen. Een oud-stadgenoot, adjudant-instruc teur H. F. Grondel, vroeger wachtmees ter bij het 9de regiment veldartillerie te Leiden, thans dienende bij de Kon. Landmacht in Indonesië, zond ons bovenstaande foto „ergens" uit de bin nenlanden van Java, waarop hij voor komt met een tweede Leidenaar, de soldaat T. FlanderhiJn (rechts). Of hij het aapje meeneemt naar Holland, vermeldt de historie niet AMNESTIE VOOR CATEGORIE COLLABORATEURS IN FRANKRIJK. Volgens een vandaag gepubliceerde verordening zal aaai Franse burgers, die wegens collaboratie met de vijand in de laatste wereldoorlog werden veroordeeld en die ten tijde van het misdrijf 21 jaar of jonger waren, amnestie worden ver leend. De amnestie geldt niet voor hen, die zijn veroordeeld wegens handelingen die geleid hebben tot marteling, deportatie of de dood van anderen, noch voor hen, die agenten van een vijandelijke orga nisatie zijn geweest. SABOTAGE VEROORZAAKTE SCHADE AAN AUSTRALISCH VLIEGTUIGMOEDERSCHIP. Riordan, de Australische minister van Marine, heeft in het Huis van Afge vaardigden verklaard, dat de laatste in lichtingen van de admiraliteit, waarover hij beschikt, er op wijzen, dart. de schade, die het Australische vliegtuigmoeder schip „Sydney" vorig jaar December ln Engeland opliep, te wijten is aan sabo tage. Hij verklaarde, dat de schade slechts licht was. Men meent, dat er stalen bouten in een tandwielkast van de „Sydney" zijn gevonden. IMMIGRATIE VAN AZIATEN NAAR AMERIKA. De gerechtelijke commissie van het Huis heeft eenstemmig goedkeuring ge hecht aan het verlenen van het Ame rikaanse staatsburgerschap aan alle immigranten, die legaal recht hebben op permanent verblijf ln de Verenigde Staten en aan het mogelijk maken van immigratie voor personen uit Azië en het gebied van de Pacific. DE DOODVONNISSEN IN INDIA. „Er bestaan rechtvaardiger machten dan de menselijke rechtspraak", riep Gandhi's moordenaar, Godse, uit, toen zijn doodvonnis werd uitgesproken. De tweede terdoorveroordeelde, Apte, verklaarde: „Leve de Mahasabah, de enige waarborg voor de belangen der Hindoes". Een van de vijf, die tot levenslange dwangarbeid zijn veroordeeld, Madan- lal, riep uit: „India aan de Hindoes, Pakistan zal vernietigd worden". De beklaagden kunnen in hoger be roep gaan bij het hof van Pendjaab en daarna eventueel bij het federale hof. Belcher ging heen met waardigheid (Van onze Londense correspondent). John Belcher, onderminister van han del en hoofdschuldige in het Stanley- schandaal, koos de enige hem overge bleven weg. Hij ging heen, ook als Lagerhuislid, maar hij deed het met de grootste waardigheid. Een diep mede gevoel van regering, oppositie en wie verder getuige was van zijn aftreden, vergezelde hem. j De Lagerhuiszitting, waarin het tri bunaalrapport aan de orde kwam, was een bijeenkomst, zoals die maar zelden voorkomt in de parlementaire geschie denis. Menselijke bewogenheid maakte zich van de berstens-volle zaal meester, toen Belcher voor de laatste maal op stond om van het Huis afscheid te ne men. Hier stond een man. Jeugdig nog, die zijn beste krachten had gegeven voor zijn partij en voor zijn land, maar j die inzag, een verkeerde handeling te hebben begaan. Zijn geweten was ech ter onbezwaard. Hij zou met opgeheven hoofd door het leven blijven gaan. Op het ogenblik van dit tragische, doch waardige afscheid was de sympathie van alle aanwezigen en dat waren niet de eersten de besten voelbaar. Het was een moment van grote ontroe ring. toen Belcher aan het einde van zijn betoog, waarin hij vooral had doen uitkomen, dat hij de lasten van het zakenleven zoveel mogelijk had pogen te verlichten, zich naar de uitgang van de kamer begaf en nog eenmaal een diepe buiging voor de speaker, de voor zitter, maakte. Met Belcher's wens, dat partijpolitiek buiten het gebeurde moest blijven, stemde iedereen in Verheffend was. daarop dan ook Churchill's verklaring, dat de Labour- partij en de vakbeweging wat goede openbare zeden betreft, buiten alle verdenking staan. Er zal nu van rege ringswege worden nagegaan, wat er gedaan kan worden tegen de zg. con tactpersonen, die proberen officiële functionarissen te beïnvloeden. Voor het overige rekent Attlee op het gezon de verstand van al zijn medewerkers. Het tribunaal bleek een efficient mid del geweest te zijn om in de kortst mo gelijke tijd ongewenste toestanden uit de weg te ruimen en geruchten in de kiem te smoren. Natuurlijk was deze methode niet volmaakt, omdat mensen in het geding werden gebracht, die zich niet verweren konden en ook omdat degenen, tegen wie het onderzoek was ingesteld, geen mogelijkheid tot beroep hadden. De justitie schijnt verder büi- ten deze zaak te, blijven. Het betrof im mers in hoofdzaak een kwestie van1 openbare moraal. Strafbare feiten in engere zin zijn nog niet aangetoond. Voor Sidney Stanley, die als een vorst in de duurste buurt van Londen leeft, zien de zaken er thans minder gunstig uit, nu de regering zijn depor tatie heeft bevolen. Reeds jaren gele den is een dergelijk bevel tegen hem uitgevaardigd, omdat hU in staat van faillissement verkeerde en bij 'n fraude betrokken was. Hij wist echter op de hem eigen gladde manier de dans te ontspringen. Als kind emigreerde hij uit Polen, dat toen nog deel uitmaakte van het tsaristische Rusland. Het nieu we Polen voelt er uiteraard weinig voor een dergelijk type op te nemen. Het is bovendien bekend, dat Stanley met enige sociaal-democraten een anti-com munistische „vrijheldefcrust" heeft op gericht. Terugkeer naar Polen zou zijn einde betekenen. Maar over de geslepen Stanley behoeft men zich niet ongerust te maken. Zijn zelfvertrouwen is groot en zijn vindingrijkheid kent geen gren zen. Trots verzekert hij iedereen, dat hij altijd iin de geldwereld zal blijven. Hij heeft alvast 10.000 pond opgestre ken. welke een Zondagsblad dwaas ge noeg was hem te betalen, indien Fleet- street. wat het bedrag betreft, tenmin ste niet overdrijft. Zijn memoires wor den thans elke week verslonden en ook de artikelen van zijn vrouw, die een ander sensatieblad bemachtigde, ook natuurlijk voor een slordige duit. Indien men Stanley's praktijken ver oordeelt, moeten dan ook niet deze pu blicaties, die hem alleen maar sympa thiek maken bij de grote massa, die hem als een soort filmheld ziet de armoedige Jongen uit Oost-Londen, die het wat zijn levenswijze aangaat ver gebracht heeft gebrandmerkt wor den? De publieke opinie laakt eerder degenen, die zich lieten beetnemen, dan de man. die het geraffineerde spel letje speelde. De mening „zaken zijn zaken", ongeacht hvn aard, overheerst bij velen. Er zij aan toegevoegd, dat Belcher uitdrukkelijk heeft verklaard, dat de meerderheid van de zakenlieden, waarmee de regering te maken heeft, een ongerept blazoen hebben. Indien Stanley Brits onderdaan was, zou men hem dan ook als staatsvijand nummer één hebben afgeschilderd? Zo als Churchill geven velé anderen er de voorkeur aan hem een strafproces aan te doen. Indien dat iuridisch mogelijk zou zijn, omdat dit het rechtsgevoel meer zou bevredigen dan een deoorta- tie. die bovendien mogelijk technisch onuitvoerbaar ls. Stanley ijsbeert over ziin mollige tapijten maar rijn glim lach verlaat hem niet. Met spanninif ziet Engpland toe. hoe deze va-banquo speler nu verder met zijn onuitputte lijk# troeven manoeuvreert....

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 3