Tweede Kamer over hei Indonesisch beleid Vervroegde overdracht van SonvereinileiÜ Volkomen tegenspraak in proces Kravchenko WEERBERICHT Komt zaak Mindszenty voor de Verenigde Naties? 87ste Jaargang DONDERDAG 10 FEBRUARI 1949 No. 26614 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 4.15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir en Adm.: 25041; Red 21607 Witte Singel l. Lelden - Giro no.; 67055 TTij moeten roeping van dit ogenblik volgen! (Van onze parlementaire redacteur) BLIJFT OP DE LIJN! rDe eenheid van de grote meerder heid van ons volk ten aanzien van bet Indisch beleid, waarvan minister Stikker Vrijdag j.l. met vreugde ge waagde ais een werkelijke ruggesteun, die eenheid zal ten zeerste worden bewaard en bevestigd door te blijven op de lijn, waarin de politie-actie is begonnen. Niemand, die daaraan heelt meegedaan en er mede voor verantwoordelijk is, heeft het recht ran die lijn af te wijken, tenzij zich feiten voordoen van wezenlijk ern stige aard en van wezenlijk onvoor- aen karakter." Aldus de heer Romme, de leider der Katholieke Fractie, gis teren in de Tweede Kamer by de voortgezette beschouwingen over de begroting van Overzeese Gebiedsde len. Zijn rede was ver-uit de belangrijkste, niet alleen wijl hij sprak namens de grootste party, maar ook om de inhoud van die rede. Spreker doelde er hierbij op. dat wij, t:j het aangaan der zuiverings-actie cüs terdege bewust waren van de mo gelijk ernstige moeilijkheden, die er uit touden kunnen voortspruiten. Het in trekken van de Marshallhulp is bijvoor beeld daarby overwogen. SCHOUTEN CONTRA SCHERMERHORN. De heer Schouten, de leider van de A.R.-fractie, zeide het nog sterker: rWy moeten de roeping van dit ogen blik volgen. Laat de zaak der gerech tigheid ons beheersen. Wy moeten bereid zyn onder te gaan, mits de zaak van God en van de gerechtig heid tot het laatste ogenblik door ons wordt verdedigd." De heer Schouten typeerde de rede na den heer Schermerhorn als een verdediging van diens vroeger beleid, ta wees er op, dat de Veiligheidsraad de partij van Djokja had gekozen en de lenntwoordelijkheid op Nederland had relegd. Spr. constateerde verschillen in tt verklaringen van de heren Van Rojen en Friedericy te Washington over de resolutie van de Veiligheidsraad en verlangde een duidelijke uitspraak nn de regering. Naar de mening der Ail bestaat de Republiek niet meer andsde zuiveringsactie en komt'de Re publikeinse regering ook niet in aan merking voor het Federaal Overleg. De AA. zijn bereid uitvoering te geven aan de Koninklijke rede van 7 December 1M2, deelstaten te vormen in de voor- Republikeinse gebieden, een Federale interim-regering te vormen en slotte een staatkundige en rechts ordening op te bouwen in het belang van Indonesië en Nederland beide. De heer Romme had, in tegenstelling de heer Schouten, geen behoefte aan «a hernieuwde formulering van het re geringsstandpunt, geen gramofoonpla- kn-repetitle. Niettemin sloot hij zich b(i het verzoek van de heer Oud, cat de regering nogmaals zou herhalen öt wat zij de Veiligheidsraad had doen «eten op diens resolutie, onverkort taar standpunt is gebleven. En wel om de twyfel van de heer bouten weg te nemen maar vooral jsdat Indonesië aan zulk een verkla- behoefte heeft. De laatste tyd gaan er geruchten over 'in vervroegde souverelniteitsover- wacht, aldus de heer Romme. Uiter- *ard zullen wij gaarne een mededeling tan de regeringstafel daarover ver- tenen. Niettemin kan snreker nu reeds zeg- dat zijn politieke vrienden het jHendeel van bezwaar hebben tegen ■Mere serieuze poging om eerder te ko- ^ST.DUITSLAND WIL ZICH VOOR '5 PCT. ZELF VOEDEN. Dr Sehlange Schoeningen. leider van landbouw en voedselvoorziening in de one, verklaarde aan een verslagge- van het A.N.P. dat zijn streven er gericht is West-Duitsland m de toe- Bast voor 75 in zyn eigen behoeften jan levensmiddelen te doen voorzien, yp net ogenblik kan het gebied zich -o? slechts voor 50 zelf voeden. Het Japo, waarin dit kan worden verricht geheel en al af van de mogeiyk- ted der Duitse industrie om de nodige jjjtouwmachines te leveren. Er zouden fJDOO tractoren moeten worden ge ared Volgens dr Sehlange zullen ^ristens een millioen van de anderhalf ^"oen paarden, die op de boerenhe ken nog in gebruik zijn. moeten wor- «a afgeslacht daar zij te grote eisen de voedselvoorziening stellen. De teiciuur der kleine bedrijven in Zuid- yaitsland zal speciale moeilijkheden £°r de uitvoering der mechanisering Sj^en, doch men hoopt deze door ^verkaveling te ondervangen. In het Mrdeo worden deze moeilijkheden niet groot geacht. Op het gebied van ont- paingen is in West-Duitsland niet groot werk meer te doen. TIJDELIJKE OPKLARINGEN jk Bilt verwacht tot morgenavond: Vannacht over het algemeen weinig polking met plaatselijk lichte nacht- Morgenoverdag weer toenemende polking, maar op de meeste plaatsen weer en ongeveer dezelfde tem- jfrahiur als vandaag. Langs de Wad- £®kust tijdelijk nog krachtige, ove- Jgens matige wind overwegend uit 'entingen tussen West en Zuid. 11 FEBRUARI op: 8.04 uur; onder: 17.46 uur. op: 14 48 uur; onder: 737 uur (V.M.) Uj°?water te Katwyk te 1.31 en 13.53 u. nummer bestaat uit zes pagina's men tot de Ver Staten van Indonesië en de Nederlands-Indonesische Unie, die daaraan onafhankelijk is gekop peld. De katholieke fractieleider ont kende nog eens categorisch de bewe ring van een New-Yorks blad over de Invloed van het Vaticaan op zijn po litiek. DE KLEERMAKER EN DE KLANT. De heer Schermerhorn schynt zijn Linggadjati wat ouderwets te vinden, aldus de heer Romme. Maar het komt meer voor, dat de kleermaker eerder ontevreden is over zyn werk dan de klant. Nochtans voelen wij ons best thuis in het kille klimaat van de in ternationale belangenpolitiek. DE INTERIMREGERING. De heer Romme wilde vooral niet de terrijn van een maand, eindigende 15 Februari, overschrijden. waart'jim ambassadeur Van Royen beloofd heeft dat de instelling der interim-regering zou plaats hebben. Natuurlijk primair met inschakeling van constructieve Re publikeinse krachten, doch subsidiair, als het niet anders kan, zonder de Re publiek. Indonesië kan niet langer op de nieuwe rechtsorde wachten. De Ka tholieken zijn het eens met de houding der regering tegenover de V.R.-resolu tie. Zij zijn het eens met de heer Van der Goes van Naters over de Dositieve zowel als over de negatieve zyde van de verklaring van ambassadeur Van Royen. Spreker citeerde met instemming de tegenspraak van regeringszijde dd. 2 Februari op zekere buitenlandse be richten. in welke tegenspraak gespro ken wordt van de onaanvaardbare en onuitvoerbare gedeelten van de V.R.- resolutie en citeert ten slotte met in stemming de verklaring van minister Stikker van Vrijdag i.l dat het ook voor een klein volk (te teak is niet te buigen als de Veilieheid zijn eigen bestaansrecht schendt. Met deze niets aan duidelijkheid te wensen overlatende rede heeft de heer Romme omretwyfeld een dienst bewezen aan de P. v. d. A., waarbin nen, naar bekend, meningsverschil heerst over de verder te volgen ge dragslijn. Nadat de heer Stufkens (Arb.) de personeelsproblemen in Indonesië be sproken had en de heren Gortzak en Hoogcarspel (.beiden Comm.) nog wat hadden staan fulmineren naar aanlei ding van brieven van Nederlandse sol daten overzee, kwam minister Sassen even aan het woord. Deze zeide, dat de Kamer recht neeft op een klaar en waar antwoord, en vroeg de voorzitter, zijn rede op een nader door deze te bepalen tijdstip te mogen houden. Hiertoe werd besloten. In de aanvang der vergadering nam de Kamer nog een zestal hamerstukken aan, waaronder verlenging van de gel digheidsduur der buitengewone Haven- wet 1946, een wijziging der Zeebrieven- wet 1926 en de samenvoeging der ge meenten Maarssen en Maarsseveen per 1 Juli a.s. onder de naam Maarssen. Tweede Kamer tot Dinsdag uiteen OP VERZOEK VAN DE REGERING. Op verzoek van de regering zullen de openbare vergaderingen van de Tweede Kamer, welke op vandaag en morgen zouden worden gehouden, geen doorgang vinden. De eerstvol gende openbare vergadering van de Tweede Kamer is nu bepaald op Dins dag 15 Februari. Het A.N.P. voegt hieraan toe: „Er is reden om aan te nemen, dat het verzoek van de regering, om de be raadslaging over de begroting van Overzeese Gebiedsdelen, welke op het ogenblik in de Tweede Kamer aan de orde is, uit te stellen, zijn grond vindt in de overweging, dat de jong ste ontwikkelingen, zowel in Indone sië als op internationaal gebied, eerst door het kabinet dienen te worden j besproken, alvorens de regering zich in staat acht de Kamer te antwoor den op de vele gepreciseerde vragen, die tijdens dc debatten zijn gesteld". Het is niet onmogelijk, zo wordt van andere zijde opgemerkt, dat de rege ring wil afwachten hoe de besprekin gen zullen verlopen, welke dezer dagen in Batavia zullen worden gevoerd tus sen het Byzondcr Federaal Overleg en Sukarno en Hatta. Scherpe afkeuring van Dean Acheson Dean Achescn, de Amerikaanse mi ni; ten van Buitenlandse Zaken, heeftop zyn wekelijik.se persconferentie ver klaard, dat „de gevallen van kardinaal Mindszenty en andere Hongaarse ker kelijke leiders niet op zichzelf staan." Hij zeide, dat het Hongaarse volk in de afgelopen twee jaar steeds meer de uit oefening van de fundamentele mensen rechten en wy heden is entzogd. Naar aanleiding van gestelde vraeen zeide Acheson, dat de Verenigde Sta ten de mogelijkheid overwogen van voorlegging van het geval Mindszenty aan de Verenigde Naties. Er waren verschillende manieren van optreden mogelijk, aldus voegde hij er aan tos, doch hij weigerde er verder op in te gaan, zeggend, dat hij niet hardop India en Pakistan, die zich zo bezorgd maken over de ..koloniale onderdruk king" van de Indonesiërs door Nederland, vergeten door al die conferenties blijkbaar de hand in eigen boezem te steken. Op de foto zien wij tenminste een groep bewoners van Kashmir, die tijdens de onlusten tussen Pakistan en India in die streek, een veilig heenkomen zoeken. De heren, die zoveel inte resse voor andermans zaken tonen, laten die mensen rustig in de vluchtelingen kampen van honger omkomen. ^Sen comnpssie van de V.N. gaat zich thans met hun lot bemoeien. Moordenaar van Gandhi ter dood veroordeeld NOG 7 ANDEREN BERECHT. De 36-j. moordenaar van Gandhi, Nathoeram Vinajak Godse, is heden door een bijzondere rechter ter dood veroordeeld. Met hem stonden zeven anderen terecht, van wie er één we gens medeplichtigheid eveneens de doodstraf kreeg. Vijf beklaagden zul len voor het leven gedeporteerd wor den. Eén beklaagde is onschuldig be vonden en vrijgesproken. Enkele veroordeelden riepen, toen zij na de uitspraak werden weggeleid: „Lang leve het onverdeelde India". De ter dood veroordeelde medeplichti ge van Godse is de 35-jarige onderwij-, zer Narayan Dattatraya Apte. De moord op Gandhi werd op 30 Ja nuari 1943 gepleegd. Alle beklaagden worden hindoe-extremisten genoemd. De vrij gesprokene is de 65-jarige pud- voorzitter van de Mahasabha-party. Reeds eerder is een negende beklaagde. Badge, gratie verleend, nadat hy alles had meegedeeld, wat hij over de zaak wist. Een broer van de moordenaar behoort tot degenen die voor hun verdere leven zullen worden gedeporteerd. Het proces heeft 8 maanden geduurd. Op 8 November van het vorig jaar be kende Godse de dodelijke schoten te hebben gelost. Jessup reizend ambassadeur der V. S. President Truman heeft dr Philip Jessup benoemd -tot vertegenwoordiger der VB. op internationale conferenties. Hij krijgt de rang van reizend ambas sadeur. Onlangs is gemeld, dat de minister van buitenlandse zaken, Dean Acheson, de tijd wilde beperken, die hij zelf op buitenlandse conferem-ies moest door brengen. wilde denken over dit onderwenp. Acheson noemde de Hongaarse be schuldigingen aan het adres van de Amerikaanse gezant te Boedapest, Sel- den Oha.pin, „geheel vals, ongegrond en alle perken te buiten gaande." Er was geen officieel contact geweest met de Hongaarse regering over deze kant van de kwestie. Acheson braclht de veroordeling van kardinaal Mindszenty in verband met de „aohtervoliging" van de Lutherse bis schop Lajos Ordass en andere kerkelij ke leiders in Hongarije. „De onder Sovjetrussische controle staande Hongaarse autoriteiten pro beren het godsdienstige leiderschap in Hongarije in discredict te brengen en in een dwangpositie te plaatsen om deze bron van moreel verzet tegen het communisme te elimineren." De minister verklaarde, dat de Hon gaarse autoriteiten by het proces tegen kardinaal Mindszenty geen der in een politiestaat gebruikelijke methodes on gebruikt schenen te hebben. gelaten. De Franse regering heeft bekend ge maakt, dat zy „eveneens de sterke gemoedsbeweging ervaart, die de Franse openbare mening heeft aan gegrepen" na het proces tegen kardi naal Mindszenty, en in contact staat met andere regeringen, die van gelij ke mening zijn. Het proces tegen kardinaal Mindszen ty is ook voer het eerst openlijk in de V.N. ter sprake gekomen, Tijdens een debat in de economische en sociale raad Vele landbouwers maken tegenwoordig gebruik van-een z.g. gasstal voor de be strijding van schurft en ongedierte bij hun vee- In de gemakkelijk verplaats bare stal wordt gedurende een half uur gifgas (zwaveldioxide) toegelaten. Om te voorkomen dat de dieren gas inademen worden de gaten waardoor zij hun koppen steken, met zeildoek afgesloten. over een Amerikaanse motie, waarin werd verzocht, dat bepaalde rechtsge dingen. die verbano houden met de rechten van de mens, in een perma nente lijst in een jaarboek der V.N. over de rechten van de m;ns zouden wer den opgenomen. De Peruaanse afge vaardigde zeide: „Dct zou bijzonder waardevol zijn in^gevahfn als dat van kardnaal Mindszenty.' Kati Suohy (Po len) bracht hiertegen in. d2t de zaak van kardinaal Mindszenty niets te ma ken heeft met rechten van dt mens. Indien dergelijke zaken in het jaarboek werden opgenomen, zou het tjokvol ra ken van duizenden onbeduider.de rechtszaken, zo betoogde hy. Morozof (Sovjet-Unie) viel hem snel bij: „Deze kwestie wordt dcor sommige leden van deze Raad gebruikt cm hun sympathie naar veren te brengen met bepaalde gebeurtenissen, die thans geschieden. Naar mijn mening moet dit forum niet gebruikt worden voor dergelijke in menging in de binnenlandse aangele- genihedén van een souvereine staat." net Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft zonder debat met alge mene stemmen een resolutie aangeno men, waarin het de V.S. aanspoort te protesteren tegen Hongarije's behan deling van kardinaal Mindszenty. Het protest zou via de V.N. of met andere „passende" middelen geuit moeten worden, aldus dc resolutie, die thans naar de Senaat gaat. Paus Pius XII heeft voor Maandag a.s. het geheime consistorie in buiten gewone vergadering bijeengeroepen. Hy zal Maandag voor het heilige col lege van kardinalen spreken over het proces tegen kardinaal Mindszenty. Het bijeenroepen van een speciaal consistorie van kardinalen voor het uit spreken van 'n Pauselijke rede is haast uniek in de geschiedenis van de katho lieke kerk. (United Press). De „Osservatore Romano" publiceert een brief welke door de Paus na de ar restatie van kardinaal Mind-sz^nty aan de Hongaarse bisschoppen is gezonden en waarin de bisschoppen worden op gewekt „sterk te zijn onder de vervol ging in overeenstemming met de tradi tie van de oude en eerzame Hongaarse natieDe Paus schreef, dat hij deelde in de smart van het Hongaarse episco paat en openlijk het aan het ganse lichaam van de kerk aangedane on recht betreurde. Graaf Zoltan de Csaky, die tien Ja&r lang persoonlijk vertegenwoordiger en vriend geweest is van kardinaal Minds zenty voordat hy in Augustus van ver- Leden jaar Hongarije ontvluchtte, zei op een persconferentie, dat hij in het bezit was van documenten, waaruit de onschuld van kardinaal Mindszenty te bewijzen is en hij aan president Tru man gevraagd had om een gelegenheid „om de "wereld aan te tonen" dat de kardinaal en de anderen die met hem terecht stonden niet schuldig zijn. De Csaky zei niets over de aard van de 45 documenten die hy in zijn bezit zou hebben en waaruit zcu moeten blij ken. dat de beschuldigingen waarop de kardinaal veroordeeld was „ten enen male ongefundeerd" waren. De graaf zei verder, dat hij uit spe cimina van handschriften van de kar dinaal, die in zijn bezit waren, meet worden afgeleid, dat de kardinaal zijn bekentenissen niet vrijwillig neerschreef. „Ik weet." aldus dé gTaaf, „dat hij nooit een brief schreef zonder een groot aantal correcties aan te brengen in zijn zinnen." „In het Geelboek van de Hongaarse regering zijn de bekentenissen door de kardinaal geschreven zonder enige cor rectie, waaruit zou moeten worden af geleid, dat deze bekentenissen ofwel zyn overgeschreven of dat ze hem ge dicteerd zijn." Hy zei, dat hij zijn documenten niet voor het proces openbaar gemaakt had, omdat de Hongaarse regering dan wel- lioht de beschuldigingen gewijzigd zou hebben. (United Press). Voordeel blijft aan beschuldiger Gisteren verscheen in het proces Kravchenko in de getuigenbank een man van middelbare leeftijd met een dikke bril op. die leraar was In Charkov omstreeks 1930. in de periode waarin volgens zijn boek „Ik verkoos de vrij heid" Kravchenko daar lessen volgde. Lagasvky, die thans leraar is aan een .Franse school en tijdens de oorlog slavenarbeider was in Duitsland, ver klaarde. dat hij het boek van Kravchen ko geleten had en kon getuigen, dat al les wat hier in staat waar is, voorname lijk hetgeen hy schrijft over het Insti tuut in Charkov. „waar ik leraar was". Gisteren kwam de tegenpartij naar voren met een document waaruit zou moeten blijken, dat Kravchenko nooit leerling geweest was aan dit instituut, doch Lagovsky zei, dat de auteur in 1930 een half jaar op dit instituut les sen volgde. „Ik had toen de indruk dat Kravchenko voor 100% communist was Hij ondersteunde Kravchenko's beschrij ving van de verschrikkingen van het collectivisatie-program in Rusland en zei: „Ik zag een vrouw, die haar zes jarig kind had opgegeten." De kleine leraar werd tijdens de zit ting geconfronteerd met de reus Roma nov, die ontkende, dat Kravchenko in Charkov gestudeerd had. Romanov, een van de uit Rusland overgekomen getui gen, zei ook. dat hij de leraar die thans naast hem stond in Charkov niet ge kend. had. „Ik heb hem daar nooit ge zien .zei de man, die 'n jeugdvriend van Kravchenko ^eweest is en met hem öe school bezocht had. en ik hoop hem nooit meer te zien ook Na de getuigenis van Romanov nam de advocaat van Kravchenko, Izard het woord en verklaarde, dat op een docu ment, dat vetekend was door Molotof en de commissaris voor ferro metalen de naam Kravchenko voorkwam als direc teur van een fabriek voor stalen buizen. Daarna haa'de Izard uittreksels aan uit een rede van Molotof die herdrukt was in een Sovjetblad en waarin ge zegd werd, dat deze fabriek stalen bui- ff»vvrjrpor-ie op een schaal van 170 duidend metric ton per jaar. Gisteren beweerde de tegenpartij, dat Kravchenko geen fabrieksdirecteur was gewee«t en alleen voorman. Mr Nordman, de advocaat van de Let tres kwam hieroo n»ar voren en zei. dat Kravchenko nooit directeur geweest was Jessup was tot voor kort Amerikaans en dat Kravchenko een „bedrieger" was. vertegenwoordiger in de Veiligheids raad. Hij ging terug naar de Columbia- universiteit, waar hij professor in het internationaal recht is. „U zoudt in Moskou uitgezuiverd wor den wegens het ontkennen van iets wat Molotof gezegd heeft" beet Izard terug. De volgende getuige was Boris Uda- loff, die voor Kravchenko getuigde. Hy zei. dat hij in Rusland ingenieur was geweest en wegens politieke redenen ge arresteerd was. Udaloff zei, dat hij mevr. Gorlova in 1926 het lee-st ontmoet had en daarna vaker in 1930 „Ik wilde met haar trou wen, doch ik zag nooit de kans haar te vragen", verklaarde hij. „Ik ont moette haar opnieuw in 1938 toen ik in het rode leeer was. Ik werd bij haar thuis uitgenodigd en leerde haar zeer goed kennen". Mevr. Gorlova, die slechts enkele passen van hem vandaan zat lachte breed toen hy deze opmerking maakte. „Ongeveer in die tyd werd haar va der gearresteerd en gedeporteerd", al dus getuige. „Hij werd waarschijnlijk doodgescho ten of kreeg tien jaar dwangarbeid". Mevr. Gorlova vertelde hem toen, dat zij en Kravchenko gescheiden waren „omdat hun politieke opvattingen niet met elkaar overeenkwamen". Toen mevr. Gorlova enkele ogenblik ken later in de getuigenbank kwam schreeuwde zij getuige Udalof recht in het gezicht, dat gelogen was, dat zij ooit zijn „geliefde" geweest was, of schoon zij enkele ogenblikken tevoren glimlachte, toen Udaloff zei. dat ze „elkaar zeer goed leerden kennen". Mevr. Gorlova zei verder, dat haar vader niet gedeporteerd was maar in 1938 was gestorven. Het talrijke publiek in de gerechts zaal krijgt wel waar voor haar geduld, want de middagzitting leverde weer 'n van die verrassende scènes op waaraan dit proces io rijk is. Toen mevr. Gor lova klaar was met haar verklaringen omtrent haar vader kwam de Russi sche getuige Victor Romanoff naar vo ren en zei: „Mijnheer de president, wij getuigen uit de Sovjet-Unie wensen niet hier gekomen te zijn om gecon fronteerd te worden met verraders van ons volk". Het publiek liet luide haar afkeuring horen. „Ik ben in het geheel niet verbaasd over de reactie van dit publiek", zei Romanoff „Udaloff staat hier porno grafische geschiedenissen op te dissen. Maar wij zullen hier blyven tot we een eind gemaakt hebben aan u en uw leu gens". De toeschouwers werden hierop nog rumoeriger en de president moest meedelen, dat hij de zaal zou laten ontruimen als .iet niet rustiger werd De volgende getuige die voorkwam, was een Russische vluchteling, Michael Paftsjnik, een ingenieur, die met Krav chenko gewerkt had in de fabriek waar over hjj in zyn boek schreef. Hy zei dat De Belgische koningskwestie De speciale Kamercommissie, welke belast is met het onderzoek vam 't wets voorstel van de liberale volksvertegen woordiger Deveze, met betrekking tot het instellen van een nationale com missie, welke zou moeten nagaan of Koning Leopold zijn koninklijke pre rogatieven kan hervatten, heeft be doeld voorstel verworpen met algemene stemmen, behalve die der twee libera len. Hoewel de oommissie het liberale voorstel heeft verworpen, zal het niet temin in het parlement worden bespro ken. Het voorstel heeft evenwel veel van zyn betekenis verloren, omdat de Belgische regering inmiddels heeft be sloten zelf een nationale rrrr benoemen, die een onderzoek zal instel len naar de prerogatieven van de Ko ning. ENGELSE LAGERHUIS BESPREEKT DE DUITSE CONCURRENTIE. In het Britse Lagerhuis was aan de Britse regering de vraa# gesteld, wat gedaan werd. om oneerlyke concurren tie van Duitse fabrikanten, wier fabrie ken zich in de dubbele zone bevinden, op de Britse exportmarkten te voorkomen. Bevin antwoordde daarop, dat in het algemeen genomen, de Britse politiek er op gericht is, te verzekeren, dat het Duitse economische leven zich op een gezonde basis ontwikkelt, aangezien dit de meest effectieve beveiliging vormt tegen oneerlyke handelspraktyken. De minister voegde hieraan nog toe, dat men in de eerste plaats goed onder scheid moet maken tussen concurrentie en oneerlyke concurrentie. Teneinde een gezond economisch leven in Duitsland te doen ontstaan, zal het nodig zijn, de Duitse export steeds meer te vergroten. Mits dit laatste met eeriyke middelen geschiedt, is de Britse regering niet voornèmens van haar positie als bezet tende mogendheid gebruik te maken, om een dergelyke uitbreiding tegen te gaan. Wat oneerlyke concurrentie aangaat, verwachtte Bevin, dat er in het bezet tingsstatuut een bepaling zal worden opgenomen, welke aan de militaire gou verneurs alle noodzakelijke bevoegdhe den toekent om ontwikkeling van on eerlyke handelspractUken tegen te gaan. Voor zover het kolen en staal uit het Ruhrgebied betreft, zal aan het be stuursorgaan voor het Ruhrgebied In het kader van de ontwerpovereenkomst, waarover de laatste tijd is onderhan deld. speciale bevoegdheid worden toe gekend, om discriminerende practyken tegen te gaan. Kravchenko een goed student en een goed communist was. Paftsjnik weende toen hy sprak over zijn gevangenne ming en opsluiting door de geheim® Russische politie. De zitting werd toen tot Maandag verdaagd. (United Press).

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1