is eniq,, VREES EN VLUCHT OP DE WALVISVANGST Tweede Kamer neemt Begroting Buitenlandse Zaken aan Verkoudheid r' Angstterreur en intimidatie op Sumatra J VAN MEVROUW MAQUISTEN Radio-programma 87ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Woensdag 9 Februari 1949 Tweede Blad No. Evenals moties inzake Ear. Federalisme en proces-Mindszenty van neus. Keel of borst, snuift en wrijft U weg met Het begint in Polen. (Van onze Parlementaire Redacteur) De Tweede Kamer beëindigde gisteren vlot de behandeling van de buitenlandse begroting en de daarbij ingediende mo ties. Na korte dupliek van minister Stikker keurde de Kamer z.h^t. de be groting goed, onder aantekening dat de communisten tegen zijn. Hetzelfde geschiedde met de beide in gediende moties, waarbij de heer Van der Goes de ztfne nog eens had gewij zigd. Zij nodigt nu de regering uit haar invloed aan te wenden bij de samen stelling van de Europese Raad volgens de onder de hele Kamer levende opinie daaromtrent. Minister Stikker legde ten aanzien van de zaak Mindszenty nogmaals uit, dat wij met kunnen interveniëren. De Kamer is echter vrij, haar gevoelens in een motie uit te spreken. Ook de rege ring had met afschuw van de zaak ken nis genomen De motie was een getui gende uitspraak van de gevoelens der Kamer. Tegen de motieVan der Goes had de minister geen bezwaar. Hij zal dien overeenkomstig handelen. OVERZEESE GEBIEDSDELEN. Terstond daarop begon de Kamer aan de Begroting van minister Sassens de partement. De bewindsman werd gese condeerd door premier Drees en de mi nisters Van Schaik, Stikker en Götzen, als een zichtbaar bewijs van de homo geniteit van het kabinet ten aanzien van de Indonesische kwestie. Ditmaal kwamen aan het woord de heren Serrarens (KathVan de Wete ring (C.H.), De Graaff (Kath.).-Scher- merhorn (Arbeid) en Meyerink (AJR.). De fractieleiders bleven dus nog op de cchtergrond. Bij de meeste fracties zul len verschillende sprekers een apart aspect van het Indisch beleid behan del^.. Zo sprak de heer Serrarens over de- buitenlandse facetten. Hij drukte zijn teleurstelling uit over de houding van de Veiligheidsraad en bepleitte een vastberaden volgen van onze eigen ge dragslijn. De heer Van de Wetering sprak woor den in gelijke geest, doch hield zich voorts hoofdzakelijk bezig met de moei lijkheden der ambtenaren ih Indonesië De heer De Graaff behandelde, evenals de heer Meyerink. insgelijks de interne problemen overzee. HET ONTWAKEND AZIË. De gewezen premier prof. Schermer- hom ging uit van zijn oude stelling van het ontwakend Azië, met. name Zuid-Oost Azië, dat volgens hem onder leiding van India een machtscentrum ging worden naast Amerika en West- Europa. Wij hebben dat niet of te laat gezien, sommigen hebben dat niet willen inzien, met gevolg dat vele onzer maat regelen, die een half jaar eerder heil zaam zouden zijn geweest, in werke lijkheid slecht-s afgedwongen concessies leken. Met vele vergelijkingen verdui delijkte spr. deze visie, waarbij hij zich keerde tegen de VVD en vooral de Kath. VP, Ook zeide bijwijlen de gedesil lusioneerde leider, die zich bitter be klaagde, dat zij, die zich gedurende de bezetting schuil hielden, thans de ver zetshelden voor slappelingen uitmaken. Spr. had critiek op de voorlichting, vond dat wij ons tegenover Amerika- niet alles kunnen veroorloven, en wilde verschil lende bevoegdheden van de Hoge Ver tegenwoordiger der Kroon aan voorlopi ge Unie-organen opdragen. Hij waar schuwde echter tegen „beroemde kleer makers", die het plan tot vervanging van het B.I.O.-besluit weer zouden willen aankleden. „ALLÉÉN WORDEN WIJ DOODZIEK". De debatten over het Indisch beleid kregen 's avonds een veel levendiger karakter dan 's middags, wijl de opeen volgende sprekers steeds meer gingen reageren op hetgeen hun voorgangers te berde hadden gebracht. De politiek belangrijkste spreker van de avond was de fractieleider der P. v. d. A., de heer v. d. Goes v. Naters. Deze wilde eerst wel weten, wie namens de regering zou antwoorden. Dat moet nog worden uitgemaakt gaf minister Sassen te kennen. De heer v. d. Goes legde dan de na druk op onze verantwoordelijkheid in verschillend opzicht. Hij vond dus, dat wfj, zoals de heer Van Royen in Lake Success had verklaard, de resolutie van de Veiligheidsraad moesten uitvoeren; voor zover ons zulks mogelijk is. Maar dan dienden wij ook duidelijk të zeggen, waarom datgene onmogelijk was. wat wij niet konden uitvoeren en daarvoor iets anders in de plaats stellen Spr. stond een radicale politiek voor in In donesië, in samenwerking met onze In donesische vrienden, die ons fundament daar zijn. De heer Welter met zijn quasi-inzicht in de Indonesische ziel had dat fundament ondermijnd, aldus de heer v. d. Goes. Spr. wil de nationa listische leiders geheel vrij laten, al thans op Java. Nogmaals pleitte hij voor onze inter nationale verantwoordelijkheid; „Al leen op de wereld wordt ons vaderland doodziek en sterft". De heer Welter, had Juist tevoren in een klemmend betoog de rede van de heer Schermerhorn bestreden. Hij zeide, dat de voormalige premier in de ijle hoogte van de politieke stratosfeer zweefde en niets wilde weten van de platvloerse werkelijkheid, waar macht boven recht. gaat. Hij had niets gezegd van de ongetelde doden in Pakistan, Burma, Malakka en Hyderabad. Men denkt, dat het buitenland met zijn machtspolitiek iets geeft om onze pro gressieve leuzen, doch men lacht er om. In felle bewoordingen gispte de heer Weiter onze voorlichting onder het vorige kabinet, dat verbood om ge bruik te m^iken van het materiaal tegen Djokja, om dan plotseling in zo felle termen tegen de nationalisten uit te breken Van Mook voor de radio, Van Klef fens voor de Veiligheidsraad dat Rijkseenheid er van bloosde. Nu is die critiek weer verstomd. WAAROM WEIFELT REGERING? Het aangekondigde Witboek gaat niet door. We gaan weer onderhandelen. Ons Indisch beleid is altijd te veel afhanke lijk geweest van de binnenlandse poli tiek. Zo ook nu. Iedereen juichte de houding tegenover de resolutie van de Veiligheidsraad toe. En ook het buiten land heeft daarvoor respect. Waarom weifelt de regering thans weer? De heer De Kort (Kath.) sprak even over de West en de heer De Groot (Comm.) wilde de troepen weer direct laten terugroepen. De heer. Goedhart (Arbeid) zag deze laatste noodzaak ook ln, al was het maar om hier meer paraat te zijn tegen een mogelijke Sov jet-aanval. Daarom drong spr. aan op een spoedige overeenkomst met de In donesische nationalisten. CUBA VREESDE HERLEVING JAVA-SUIKER INDUSTRIE. De heer Oud (WD), die liever het debat nog wat uitgesteld had willen zien tot de regering beter in staat zou zijn, mededelingen te doen, schaarde zich aan de zijde van de heer Welter, in diens critiek op de heer Schermer horn. Het beleid van deze immers is schuld aan wat wfj nu beleven, met name aan de weinig bevredigende po sitie van de Federalisten in de Veilig heidsraad. Spr. ging de geschiedenis nog eens na en wees er op, hoe wü de bevoegdheid van de Veiligheidsraad hadden betwist. Dat daar meer eigentoe- lang dan recht de drijfveer was, toonde spr. aan met het voorbeeld van de Cu baanse resolutie: Cuba vreesde herle ving van de Ja va-suiker-industrie. (Adv.) Direct na de politie-actie op Java daalden de aandelen van de Cubaanse. VOET BIJ STUK HOUDEN! De heer Oud hoopt, dat de regering voet bij stuk zal houden, ~en dat zü blijft bij de verklaring van ambassadeur Van Royen. Terwijl de heer v. d. Goes uit die ver klaring de nadruk legde op het uitvoe ren van de resolutie, legde de heer Oud de nadruk op de woorden „Voor zover het ons mogelijk is". Spr. wil dat de regering zulks hier nog eens duidelijk verklaart. Het is voor alienor,yan het hoogste belang, vooral voor* de Federalen, dat zij weten, welke houding de Nederlandse regering aan neemt. Zeker, er kunnen ernstige gevolgen voortvloeien vit een vasthouden a^n dr Van Royens verklaring, aldus de heer Oud. maar de gevoigen zaden nog ernstiger zijn, als wy proberen de resolutie van dc Veiligheidsraad uit te voeren in strijd met onze waar digheid, in strijd met onze souvereini- telt en 4n strijd met onze doeleinden in Indonesië. En zeker wil spr, niet, gelijk de heer v. d. Goes van Naters wil, op het eerste sein op de vlucht slaan, nu een paar leden van de Ame rikaanse oppositie in de senaat een motie indienden om de Marshallhulp aan Nederland stop te zetten. Heden voortzetting der algemene be schouwingen. Twintig priesters zijn op het einde van Januari in Neder-Silezië aangehouden toen in de kerken dezer provincie een herderlijk schrijven van mgr Adamski was voorgelezen, waarin werd geprotes teerd tegen „de ongrondwettige belem meringen, welke de burgerlijke overheid aan het godsdienstonderwijs in de scho len van zijn bisdom in de weg legt". Volgens de berichten zijn nog zes der aangehouden priesters in arrest. In de herderlijke brief van mgr Adamski werd gezegd, dat .sommige tegen de katholieke kerk gekante krin gen Sllezie schijnen gekozen te hebben als proefveld voor hun anti-godsdiensti ge drijverijen. Terwijl de anti-gods dienstige demonstraties in Silezlë steeds toenemen, komen zij in alle andere pro vincies zeer zelden voor. Mgr Adamski zegt tot besluit: „Gij hebt het recht u met alle vreedzame middelen te verzetten tegen pogingen om de vrijheid van godsdienstonderwüs te belemmeren en tegen de onwettige druk, waarvan de methoden overeenstemmen met die, welke het kapitalisme heeft ge bruikt. De grenzen der gehoorzaamheid en der onderwerping zijn door de hei- icro Petrus als volgt bepaal: de gehoor zaamheid aan God gaat voor de gehoor zaamheid aan de mensen". TRANS JORDANIË AANVAARDT UITNODIGING. Transjordanië heeft de uitnodiging van dr Ralph Bunche om deel te nemen aan de vredesonderhandelingen met deN Israëlische vertegenwoordigers op Rho- dos aanvaard, zo wordt officieel mede gedeeld. De papieren theorie van Lake Success Honger temidden van luxe artikelen (Van onze Indonesische correspondent) Wie in dit land dagelijks in aanra king komt met de levende werkelijk heid, onverbloemd, nuchter en zake lijk, krijgt een gevoel van machteloze wanhoop, wanneer hij ziet, hoe dit volk van 70.000.000 zielen langzaam gewurgd wordt door de papieren theo rie van Lake Success. Men voelt zich geplaatst tegenover een wal van on wil om de feiten te zien, zoals zij werkelijk liggen. Hier is een eenvou dig verhaal van een eenvoudige dok ter uit een deel van Sumatra, dat tij dens de johgste actie door de Neder landse troepen werd bezet. Wü mogen niet zeggen, welke dokter, en wü mo gen niet zeggen, uit welk deel van Sumatra. Dat hebben we hem moe ten beloven, want het zou zün leven in gevaar brengen. Is dit op zichzelf niet reeds een feit, dat zijn eigen tra gische geschiedenis in zich sluit? De geschiedenis van angst, terreur en in timidatie. En in dit land moeten straks „vrüe", „democratische" verkiezingen worden georganiseerd op order van Lake Suc cess! We leefden als in een gat, waarin nocit iets doordrong van buiten, aldus dr X. Er was geen lectuur te krijgen, maar ik had een radio. Daarmee moest je echter erg voorzichtig zijn, want de Pemoeda's hielden er niet van, dat je er naar luisterde en de Pemoeda's heb ben het bij ons voor het zegigen. De Pemoeda's zün de jeugd-strijd organisa ties. De voornaamsten waren die van de PKI (Partai Kommunis Indonesia) en van de Masjoemi (Islam groep). Po litiek stonden zij lynrecht tegenover elkaar, maar dat was niet belangrijk, want van politiek begrepen zü tóch niets. Zy waren het gloeiend met elkaar eens in hun houding tegenover alles wat welgesteld of intellectueel was. De Pemoeda leeft van de „bakti". De bak- ti is het offer, dat iedereen verplicht is hun te brengen, aLs hü langer dan de dag van vandaag wil blüven leven. Heb je die dag al een offer van rüst en geld gebracht aan een bepaalde Pemoe- dabende, dan betekent dit niet, dat je het de andere organisatie mag weige ren, wanneer zij op diezelfde dag aan kloppen. Alleen zolang je geeft, heb je voor hen een reden van bestaan. Als je ophoudt met geven, is er voor hen geen enkele aanleiding om je langer te laten leven. Een hoger beroep is er niet. Je kunt nergens terecht om je te beklagen. De politie verdient zo weinig, dat zü om te kunnen leven genoodzaakt is hetzelfde systeem toe te passen. Op 3 Maart 1947 Er zijn tegenwoordig heel wat mensen op de vlucht! Niet op de vlucht voor zichzelf hoewel dat óók veel voorkomt maar meer voor anderen. Want er is nog altyd eeri soort oorlog gaande, die in 't algemeen met „koud" bestempeld wordt, al kan 't- soms warm toegaan. Zolang goeie, ouwe, „Vadertje" Stalin wat klinkt dat toch ge moedelijk nog niet uitgesproken is, voelen U en ik ons niet beha- gehjk. En zelfs als h»j z'n mond gehou den zal hebben, kunnen we nog wat verwachten Op de vlucht zijn voor anderen: daar zit iets angstwekkends in! Zo is het ook met alle opgejaag- den in de 20ste eeuw. die van het ene land naar hét andere trekken, in hun eigen land gevangen ge nomen worden en blootstaan aan de langdurigste of pünlükste ver horen. Ik zag twee foto's van Kardinaal Mindszenty: één uit de tyd, dat hü zijn functie nog uitoefende en één tydens zijn verhoor tussen twee branie-achtige bewakers in. Het contrast was treffend: de rustige houding en de verzekerde blik hadden plaats gemaakt voor een schuchter terneerzitten en vrees, ontzetting en afschuw lagen in zijn ogen. En wie door de radio het aarze lende woord hoorde van een man, die vroeger een orillant spreker was, besefte meteen, welk een bre kende invloed „achtervolging", om van andere dingen maar niet te spreken, op een tot dan toe geeste- lyk krachtig mens kan uitoefenen. Naast de verschrikkelüke aspec ten, die het vluchtprobleem biedt, is er gelukkig ook een en kele maal een vrolüker noot in dit droef geheel. Wü denken hierbü aan dat 18- jarige arbeidstertje uit Engeland Edith Harling die er zo maar op eens tot gravin door gebombar deerd werd. Z;j ontmoette de 26-jarige graaf Alexander Strayter, naar Engeland overgestoken, toen de communisten in Hongarüe hern zün hennep-mo lens afpakten en dwongen toe te treden tot de „partü". Hoewel hü vyf talen spreekt en in zijn vaderland advocaat was, bteek graaf Alexander thans tevre den met een baant ie voor vüf pond per week in een Engels molenbe- dryf. De jeugdige Edith is héél erg in haar nopjes Zü vindt 't geweldig nu gravin te zyn, hoewel die titel op zichzelf voor haar op 't ogenblik weinig be tekent. Maar wie weet draaien de wieken van de molen nog wel eens een an dere richting uit en wordt graaf Alexander dan weer heer en mees ter over zijn eigen goederen. In ieder geval: Edith is geen „droomgravinnetje" geworden, want zij en haar man zullen beiden hard moeten werken om aan de kost te komen. Maar haar gevluchte man ls ten minste nog ln leven. En hoeveel .achtervolgden" kun nen dit nog zeggen? FANTASIO. was er een revolutie, die de bedoeling had in onze streek een eigen anarchie te stichten. Zy werd uitgelokt door de Masjoemi, maar de PKI (communisten) stak er achter. Met politieke ideolo gieën had zy niets te maken, uitslui tend met machtswellust. Een aantal intellectuelen en TNI officieren werden gevangen genomen en weggevoerd, hun bezittingen als geld, goud kleren, etc weggenomen. Na enkele aagen werden zü door de TNI weer bevrijd vanwege de officieren, die zich by' de slachtof fers bevonden. De raddraaiers werden gepakt, maar ze werden niet gestraft, want daarvoor was de TNI niet mach tig genoeg. Er werd een compromis ge sloten en ze werden vrijgelaten met een compensatie van 4 yard textiel en f. 50, aangezien de aanstokers van de revolu tie Masjoemileden waren. De Masjceml protesteerde heftig tegen hun arresta tie. Terwül in het hotel nog met de gevangen mannen werd onderhandeld, trokken grote benden rampakkers langs, die schreeuwden: „rampok bagoes be- toel sekarang. Pemerintah bagoes be tcel". (Nou wordt het rampokken goed. We hebben een goed bestuur). In de binnenlanden van Sumatra vindt men de meest wonderlyke luxe artikelen, waar men in een stad als Batavia nog helemaal niet aan toe is. Men vindt er het nieuwste op gebied van plastiek, men vindt er de duur ste textiel en de duurste Engelse ci- garetten, men vindt er zelfs bril- cream. Maar al deze dingen vindt men uitsluitend bü de nieuwe ambte naren. De oude ambtenaren van voor de oorlog zyn grotendeels geëlimineerd en verdrongen door deze nieuwe categorie, Prijs 22ct. (Adv FEUILLETON Het testament door Patricia Wenthworth. Uit het Engels vertaald door Alice Iterson. 62) Hugo Vane veranderde van houding. Hij had wat naar voren geleund ge- Kaan op zyn rechtervoet. Nu trok hy öje voet bü en ging rechtop staan. Het eifect, ontstaan door die eenvoudige en natuurlijke beweging was, dat er een tepaalde periode was aangebroken, niaar aat er nog iets belangirijks moest «omen. Voor het eerst was zyn gelaat ernstig, toen hy zei: 7- Juffrouw Gwent heeft u die onef van uw moeder gelezen? Juffrouw Janet Gwent keek uiterst verontwaar digd. Natuurlyk niet! Jelf Stewart hield Ernest Hood in het Toen Miss Gwent haar antwoord ?ai zag hy, hoe deze lang en diep adem naaide. Het kwam in hem op, dat dit Jw eens een diepe zucht van verlich- nng kon zijn geweest. Als dat zo was, °an kwam die zucht te vroeg. Hugo vane vroeg nu: Weet u ook, wat het was, dat me- yrouw Gwent haar plicht achtte aan naar oude vriendin mee te delen? Ja.... zü heeft de zaak volkomen openhartig met mü besproken. Ernest Hood's mond zakte weer een wetje open. En hü bleef open staan, hij naaide nu snel adem, alsof hü hard gelopen had. Langs de rij heen keek Jen naar Ellen. Zü had zich niet ver roerd. Van die rü keek hü naar de riWiliwaar Honor King met een uit- nnikking van halve vrbazing naar de getuige zat te kyken. Hü gevoelde een Jwere verlichting. zei Hugo Vane: Uw moeder ver leide u dus, wat zü van plan was te ^ogen, als zü er toe besloot mevr. Ma- Wisten te schrijven? Ja. Wilt u ons dan vertellen, wat het Was. Juffrouw Gwent's vriendelük gezicht tree2'n uitdrukking van verlegenheid, te zeide: ik vind het niet prettig niaar ik veronderstel, dat het zal moe ten. Ik vrees, dat ik u inderdaad moet "3gen ons alles mee te delen. De bezwaarde uitdrukking bleef op goedige, brede gezicht van juffrouw ^went. Maar ze zei: Myn mceder dol op de bioscoop. Wy waren sa men een film gaan zien op de 29e Oc tober. Toen de voorstelling al aan de gang was en alles dus donker, kwamen er nog twee mensen binnen, die op de plaatsen voor ons gingen zitten. Zy ge droegen zich als een verliefd paar. Het was onmogelyk om niet te zien, dat ze het erg goed met elkaar konden vin den. Wilt u alstublieft wat meer in bü- zonderheden treden? Het brede sprcetengezicht werd een tint donkerder. Juffrouw Gwent zag er dood-ongelukkig uit. Zü zaten hand in hand, en soms met de armen om elkaar heen zy legde haar hoofd op zün schouder. Herkende u die mensen? Myn mceder en ik herkenden hen dadely'k. Het was uiterst pynltyk. Herkenden zy ui°i wisten zij,dat u er was? Neen, zy hadden er geen vermoe den van. —Het was denker toen zü binnen kwamen. Myn moeder en ik stonden op en gingen al gauw daarna weg toen de film, die wij wilden zien, afgelopen was. Myn moeder zei toen niet erg veel. Het was pas de volgende avond, dat ik haar ongerustheid op merkte. U zei, dat u deze beide mensen herkende. Wilt u ze ons nóemen? Juffrouw Gwent deed haar ogen een ogenblik dicht. Toen opende zü ze weer en zei: „Het waren Honor King en Ernst Hood. Met een gesmoorde kreet zakte Ho- nor tegen haar nichtje aan. Nora sloeg haar arm om haar heen, keek of zy flauwgevallen was. ontdekte dat dit niet het geval was en poogde haar overeind te houden. Zy' slaagde er zelfs in haar een por te geven. Honor, beheers je alsjeblieft! Maar Honor bleef als een blok tegen haar schouder liggen. Hugo Vane ging voort met zün vragen. Kent u deze beide per sonen? Ik heb Honor King my'n leven lang gekend. Mr Hoed ken ik vijftien jaar. Was het niet mogelyk, dat u zich vergiste in de identiteit van de man en de vrouw, die op de plaatsen vóór u zaten? Neen zü waren immers tussen ons en het verliohte doek. Bovendien waren wü genoodzaakt een gedeelte van hun gesprek aan te horen. Hü zei „Ho- nor" tegen haar en zü noemde hem „Ernst". Er was dus geen mogelijkheid van een vergissing? Hoegenaamd niet. Bent u bereid te zweren, dat het Ernst Hoed en Honor King waren, die u by die gelegenheid zag? Ja Nu, Juffrouw Gwent, om terug te komen op het gesprek, dat u de vol gende avond met uw moeder had maakte zü u deelgenoot van de rede nen. die haar volgens haar mening noopten, mevrouw Maquisten op de hoogte te brengen van de relaties tus sen mijnheer Hood en juffrouw King? Ja. Ik zei, da het volgens mü hun eigen zaak was en daar was zij erg ontdaan van en ze zei, dat ze het daar niet mee eens was. Zü bestempelde het als misbruik van vertrouwen van de zijde van Hoed. omdat hy alles aan mevrouw Maquisten te danken had en zy er zeker geen vermoeden van had, aat hü haar nio'nt het hof maakte. De rechter leunde wat voorover en zei: Mynheer Vane heeft dit iets met de zaak 'te .maken? Hugo Vane antwoordde met het ge zicht van ëen eerbiedige schooljongen, die tegen zijn hoofdonderwüzer spreekt: Ik veronderstel van wel. Ik geloof, dat deze getuige in staat is een belangrijk 35). „Wat heb ik U gezegd!" schreeuw de Panda plotseling, toen ze nog een half uurtje hadden doorgelopen en hü wees opgewonden in de verte, waar duidelijk een aantal koepelvormige hut ten van ysblokken te zien waren. „Dat is een igloo-dorp van de Eski mo's", legde hü uit, „en als we een beetje geluk hebben, zitten we zometeen om het vuur". Het tweetal had echter geen geluk, want toen ze het dorp waren genaderd, zagen ze direct, dat er geen sterveling was. „Enfin", troostte Panda, „in ieder ge val hebben we onderdak voor de nacht en het kan best wezen, dat de Eskimo's nog terugkomen". Daar geloofde hij zelf wel niets van. want zo'n zwervende Eskimo-stam kwam in de regel nooit tweemaal op dezelfde plaats, maar het klonk ten minste goed. „Laten we maar eens zoeken, of ze niet een stukje eten hebben achterge laten", opperde de kapitein, terwül ze tussen de verlaten hutten doorschar- relden. Ze waren zo verdiept in him onder zoekingstocht, dat ze er niets van merk ten hoe van de andere kant van het dorp stuurman Stomp en de harpoe nier naderden. lioht te werpen op de betrekkingen tus sen twee van de getuigen a oharge en op de verklaringen, die zy hier hebben afgelegd. U trekt dus de betrouwbaarheid van deze getuigen in twyfel. mynheer v ane? Ja. Ik stel mü voor om te bewü- zen dat er niet alleen een ononthirlde en tot dusver onvermoede verhouding bestond tussen twee van de getuigen a charge, maar dat zij ook een uiterst sterk motief hadden om de dood van mevrouw Maquisten te wensen vóórdat zy 'n nieuw testament met haar hand tekening ken bekrachtigen. Er ging een gemompel door de zaal een geluid zonder woorden, als het geritsel van bladeren. Gaat u verder, mynheer Vane. De rechter ging weer zitten. Hugo Vane wendtie zich tot zün getuige. Wat was volgens uw moeder de reden, dat zy het gedrag van Hood be schouwde als misbruik van vertrouwen? Juffrouw Gwent sloot haar o^en weer. Zij vertelde my, dat mevrouw Ma quisten indertüd de moeder van Hood had geholpen. dat zy zyn opvoeding had bekostigd en hem een betrekking op het kantoor van münheer Aylwin tftd bezorgd. Ze ze^ dat die hele ge schiedenis altyd een diep geheim was geweest, zelfs voor mynheer Aylwin, maar zy had nu het gevoel, dat men misbruik maakte van mevrouw Maquis ten en dat nog iemand anders behalve - zyzelf alles hoorde te weten. Deelde mevrouw Gwent u de fei ten mede? Ja. Bracht zü u op de hoozte van de fa-miliebetrekkingen van Hood? Ja. Wat vertelde zy u dan? Juffrouw Gwent zweeg even, sloot haar ogen, haalde diep adem en zei: Ze vertelde my, dat 'hy de zoon is van Ellen Bridling. De heLe zaal begon te bewegen, te ritselen en te fluisteren. Als in ant woord op het noemen van haar naam, was Ellen opgestaan en begon zy zich een weg te banen langs de ry. waar zij gezeten had, in de richting van de deur, waardoor zy' was binnengekomen. Ernst Hood zat nog'op zyn plaats. Zün bleek gezicht was vochtig, zijn ogen waren half verborgen onder de neergeslagen oogleden. Op dat ogenblik viel de ge- I lykenis met Ellen duidelijk op. Honor greep Nora's arm en ging over eind zitten. Haar ogen keken wild en verschrikt rond en met half ingehou den stem kon men haar horen steunen O, neen-neenn^n-neen-neen 1 (Wordt vervolgd) i die op de kleine man leeft. Men ex porteerde rijst in grote hoeveelheden, naar Singapore en liet daar allerlei luxe dingen voor terugkomen, maar het volk dat van deze ry'st altüd geleefd heeft, kreeg ze niet en kon verhonge ren. Van blokkade hebben we nooit iets gemerkt, integendeel, er was een zeer levendige handel tussen Sumatra en Singapore, alleen worden er levensbe nodigdheden geëxporteerd, die het volk niet missen kon, en daarvoor kwamen artikelen terug, die het volk niet ge bruiken of betalen kon. Er was alleen maar een kleine groep, die een goed leven had en dat was ten koste van de grote gemeenschap. Onze Sumatraanse dokter vertelde mü nog veel en veel meer. We hebben alleen maar een greep gedaan uit onze aantekeningen. Het beeld, dat hij schetst, vindt men overal terug, waar de Republiek haar „de facto" gezag oefende, en zeer terecht vrezen de bo nafide federalistische nationalisten, dat dit het beeld van de gehele Archipel zal worden, wanneer dezelfde Republi keinse kliek weer in het zadel komt. Van vrüheid en onafhankelijkheid stelt men zich iets geheel anders voor. Men wil in de eerste plaats een rechtsstaat hebben en dat is de Republiek nimmer geweest. Het is in steden als Batavia en Bandueng gemakkeiyk om republi kein te zü'n, aldus besloot dr X, Zolang de Hollanders er voor de ge neesmiddelen zorgen en voor voedsel en kleding, is het gemakkeiyk op ze te schelden. Maar laat diezelfde schreeu wers eens op Sumatra moeten leven onder de omstandigheden, zoals wij ze kennen. VOOR DONDERDAG 10 FEBRUARI. Hilversum I (301 M.) KRO 7.00: nieuws; 7-15: ochtendgymnastiek; 7.30: giam.muzlek; 7.45: morgengebed en li turgische kalender; 8.00: nieuws; 8.15: opgewekte muziek; 9.00: voor de vrouw; 9.05: muziek houdt fit; 9,40: school radio; NCRV 10.00: muziek van Tele- mann; 10.15: morgendienst olv ds A. v. d. Weg: 10.45 Paul Robeson zingt; KRO 11.00: ziekenbezoek; 11.40: schoolradio; 12.00: Angelus; 12.03: Jan Nederpelt, plano, 12.30: weerpraatje: 12.33: Metro- pole Orkest; 12.55: zonnewyzer: 13.00: nieuws; 13.15: Metropole Orkest; 13.45: afwisselend programma; NVRV 14.00: Canzonetta Sextet; 14.40: voor de vrouw: 15.00: bekende Spaanse volksliedjes; 15.15 musette-orkest; 15.30: Rotterdams Plano kwartet; 16.00: bijbellezing; 16.45: fluit concert van Andrlessen; 17.00: jeugd journaal; 17.30: vocale kwartetllteratuur; 18.00: Leger des Hells; 18.15: ruimte in Nederland; 18.30: Ned. strijdkrachten; 19 00: nieuws; 19.15: Ned. organisten; 19.30: actueel geluld; 19.45: RVD ant woordt; 20.00: nieuws: 20.05: proloog: 20.15: sprankelende klanken: 21,30: fa- mlllecompetltle; 22.00: muziek van Bar low; 22.05: de vaart der volken; 22.25: liederen uit Valerius Gedenck Clanck; 22.45: avondoverdenking: 23 00: nieuws; 23 1524.00: Utrechts Stedelijk Orkest. Hilversum II (415 M.) AVRO 7 00: nieuws; 7.15: gram.muzlek; 7.50: dagope ning door dr A Trouw; 8.00: nieuws; 8.15: gram.muzlek; 8.55: voor de vrouw; 9.00: Boston Promenade Orkest: 9.30: water standen- 9.35: een lied gaat dè wereld rond: 10 00: morgenwijding door ds G. J. van de Pol; 10.15: arbeidsvitaminen; 10.50: voor de kleuters; 11.00: orgelconcert Grote Kerk Zutphen: 11.45: voordracht; 12.00: Trio Jan Hofmeester: 12.30: weerpraatje; 12.33: ln *t spionnetje: 12.38: G van Kre velen, piano; 13.00: nieuws: 13.15: mede delingen; 13.20: ensemble J° Bos; 13.50: Dorothy Lamour en Bob Hope: 14.00: wü en de mode; 14.20: sollstenconcert; 15.00: voor zieken en gezonden: 16.00: Assortl- mento; 17.00: kaleldoscoop; 17.20: over dieren: 17.30: tips voor modelvliegtuig bouwers: 17.35: kwintet Johnny Meyer; 17.50; kindercabaret; 18.00: nieuws; 18.15: sportpraatle; 18.30: een oud-Frans pro gramma: 19 00: radiostrip; 19.10: avond school; 19.45: muziek van Borodin: 20.00: nieuws: 20 05: ln het zoeklicht: 20.15: mu ziek van Haydn: 21.05: hoorspel ..Dat huwelfikmoet voorkomen worden": 21.30: Lllv Lasklne. harp: 21.45: muziek van Ravel: 22.20: platencabaret; 22.45: de economische betekenis van de Nederlandse Industrie: 23.00: nieuws; 23.1524.00: gram.muzlek. AGENDA Gerecht 10: Ned. Splr. Ver, „Harmonla" 8 uur nam. Jeruël: Zwitserse Youth for Chrlst- avond, 8 uur nam. DONDERDAG: Doopsgez. Kerk: Advent-kerk. Spr. ds J. r ankhorst. 8 uur nam. Jeruël* Zwitserse Youth for Chrlst- ivond, 8 uur nam. Trianon: K, en O. „Citizen Kane", 9.15 •ur nam. Den Burcht' Jubileumavond Ned Chr. visvereniging. 7* uur nam. Stadszaal (kl zaal) Voordrachtavond Hcrm. Frentzen. 8 uur nam.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 5