Kardinaal Mindszenty tol levenslang veroordeeld Tien Amerikaanse senatoren vragen intrekking van alle E.C.A.-steun Was kardinaal Mindszenty psychisch of physiek beïnvloed? Rector-magnificus, prof. dr. C. C. Berg geeft enkele beschouwingen over de taalevolutie „Met vraagstuk van oorsprong der taal is men nog niet in het reine" [WEER BE R ICHT Tot Nederland voldoet aan vérgaande eisen 67ste Jaargang DINSDAG 8 FEBRUARI 1949 No. 26612 LEIDSCH Directeur: J. W Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal: 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red 21507 Witte Singel 1. Leiden - Giro no.: 57055 De Leidse Diës-vierin g „Formule van structuur en verband is de eigen poëzie der herscheppende wetenschap" Ter gelegenheid van de 374ste Diës- viering dej Leidse Universiteit vond 1 hedenmiddag in de Zuiderkerk aan de Lammenschansweg een plechtige bijeenkomst plaats, waarin de rector- j magnificus, prof. dr C. C. v. d. Berg, In aanwezigheid van het college van curatoren, de Academische senaat, leden van de wetenschappelijke staf, vele met het Leidse universitaire le- ven in nauw verband staande per- soonlykheden, allumni en oud-allum- j ni, de Diësrede heeft uitgesproken. I waarin hjj het waagstuk van het ontstaan van de taal behandelde. Spreker zette uiteen, dat dit- geen I hieuw vraagstuk is, want in de oudheid j hebben zich o.a. Plato en Aristoteles er J reeds mee beziggehouden. Men zegt, dat Piato opgemerkt heeft, dat men voor de oplossing van het vraagstuk feiten materiaal zou nodig hebben, waarover 'men in zijn dagen niet beschikte. De Westerse onderzoekers hebben dit fei tenmateriaal sinds de dagen der grote ontdekkingsreizen verzameld, en in de 19e eeuw is dan ook aan het antwoord op de oude vraag gewerkt op een nieu- ve grondslag. Sinds Herder in 1772 afgerekend heeft met de opvatting, dat de mens de taal direct van God gekregen heeft, gaan de taalkundigen uit van de .stelling, dat taal een schepping van de mens zelf is Maar over de wijze, waarop de mens zich de taal verworven heeft, liepen de meningen in de 19e eeuw zeer uiteen. Een van de bekendste schrijvers over dit onderwerp, de Duitser August Schleicher, was een aanhanger van het Darwinisme, en de felle reactie tegen be! Darwinisme moest wel leiden tot kzwaren tegen hen. die op het terrein van de taalgeschiedenis werk verricht ten, dat men met het Darwinisme in verband kon brengen! Een merkwaardig '.vir.ploom van de strijd dier dagen is, dat In 1366 de in dat jaar gestichte Pranse Société de Linguistique haar leden verbood om zich met het vraag- De Amerikaanse hulpverlening aan Europa De Amerikaanse regering heeft het Congres verzocht een bedrag van in totaal 5.430.000 000 dollar toe te staan voor de hulpverlening aan Europa. In dit bedrag is begrepen de hulpverle ning voor het tweede jaar van het plan-Marshall, lopende van 3 April 1949 tot 30 Juni 1950 Geen vrede in China De Chinese communistische partij «eft officieel medegedeeld, dat zij op net ogenblik weigert met de nationalis ten vredesonderhandelingen aan te «lopen. morgen weer toenemende wind. De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk opklaringen, later ech- *r weer toenemende bewolking met op meeste plaatsen tiideliik enige regen, rinnacht zwakke tot matige, morgen overdag vrij krachtige en langs de kust juicht tijdelijk harde Zuid-Westelijke tuur ^Veinig verandering in tempera- 9 FEBRUARI Jon op: 8.08 uur; onder: 17.42 uur. Maan op: 12.26 uur; onder: 5.44 uur «EK.) °°Bwater te Katwijk te 11.36 en 0.01 u- stuk van de oorsprong der taal bezig te houden. De Fransen hebben echter het getij niet kunnen keren, en na 1866 is er dan ook nog een groot aantal verhandelin gen over de kwestie van de herkomst van de taal geschreven. In Nederland hebben daar de laatste jaren aan mee gedaan Van Ginniken, die in 1939 een boek geschreven heeft over „Le recon struction typologique des langues ar- chaïques de rhumanité", Pannekoek, met zijn in 1945 verschenen Anthropo- genese* een studie over het ontstaan van de mens, en Révész, die in 1946 ge schreven heeft, „Ursprung und Vorge- schichte der Sprache". De spreker van hedenmiddag heeft het mechanisme van de vermenigvuldi ging der woorden besproken, uitgaande van de leer der phonologlsche school van de Saussure, één van de belang rijkste grondleggers van de moderne taalwetenschap (1916) Spreker betoog de. dat de kleinste eenheid van onder scheiding, die in de taal werkzaam is, en die wij met een letterteken plegen voor te stellen, geen onveranderlijke grootheid is, maar een grootheid afhankelijk van plaats en tijd. Vroeger moeten deze onderscheidings middelen veel grover geweest zijn, en 't gevolg daarvan was, dat men er niet de precieze woorden van thans mee kon De Parijse „Ome Jan" doet goede zaken (Van onze correspondent te Parijs) De Parijse bank van lening, die hier niet als „Ome Jan", maar als „mijn tante" een bepaalde populariteit geniet, heeft haar jaarstaat over 1948 bekend gemaakt. Uit de aard der artikelen, die „miin tante" ter beschikking werden ge steld, blijkt dat zij haar cliëntele thans in stijgende mate uit de eertijds „geze ten" klasse recruteert (een verschijnsel dat overigens na elke oorlog of revolu tie waar valt te nemen). In de vorige eeuw beleenden gesjochten studenten en aan lager wal geraakte artisten hun horloges stoelen, tafels, bedden en ma trassen <in 1890 bezat ..miin tante" 100.000 van die exemplaren). Thans ko men de klanten met familiesieraden en diamanten aandragen en het aantal ma trassen is bijvoorbeeld tot 200 geslonken. Over het jaar 1948 betaalde de bank 1 milliard 200 millioen francs aan be leningen uit welk bedrag door de stad Parijs werd voorgeschoten en over 1949 Öenkt men 3 milliard (oftewel drie millioen gulden) nodig te hebben om aan alle aanvragen te voldoen. Een flink deel van deze gelden wordt aan automobeleigenaren uitbetaald. Wanneer men een wagen bij de bank brengt, toucheert men 25 pCt van de waarde als onderpand De auto wordt dan netjes onderhouden en elk moment dat de eigenaar er over wil beschikken, kan hfi, tegen terugbetaling van het be drag. ziin bezit weer komen ODhalen. Aangezien garagekosten in Parijs hoog zijn opgelopen, maken vele automobilis ten van de diensten van ..miin tante", vooral 's winters, gaarne gebruik Op het ogenblik kost het daarom grote moeite een vrije plek in de garage van de bank van lening te vinden, hoewel deze op stalling voor tweeduizend wagens is be rekend. vormen, doch slechts woorden, waarvan de vorm zeer variabel was. Van deze tijd der variabele woorden heeft het Ne derlands nog enkele sporen bewaard, zoals rieken en ruiken, die in dezelfde betekenis naast elkaar voorkomen, en zoals joffer naast juffer. In het Javaans en in andere Indonesische talen echter zijn deze sporen veel talrijker. Spreker toonde aan, dat de varianten voor een deel de woordenschat hebben vergroot, en voor een deel gefixeerd zijn in systemen, waarvan het zgn. morpholo- gische systeem, dat meestal „gramma tica" wordt genoemd, het belangrijk ste is. Een van de grootste moeilijkheden is, hoe men de overgang moet verklaren van de primitieve woorden, die nog een zekere overeenkomst met de dierlijke J kreet vertoonden, naar de phase, waar- in de mens uit woorden zinnen ging opbouwen. Spreker vroeg de aandacht voor de conflict-zin en voor de herha lingsfiguur, omdat daaruit wellicht zo wel de kleinste eenheden als de zin van onze tijd te verklaren zijn. Aan het slot van ^Ijn rede vestigde spreker er de aandacht op, dat men met het vraagstuk van de oorsprong van de taal nog niet in het reine is. wanneer men het mechanisme van de woordvermenigvuldiging kent, om dat er nog verschillende andere moei lijkheden om, een verklaring vragen. Zoals er vroeger verzet is gerezen te gen de ontleding van het menselijke lichaam, acht men nu nog wel de ont leding van de geest een daad van «chennis. Voor spreker is echter de formule van structuur en verband de eigen poëzie der herscheppende we tenschap. Onder de titel „Poëzie der herschep pende wetenschap, Beschouwingen over taalevolutie" verschijnt deze rede van daag bij J. Wolters te Groningen. Kardinaal Mindszenty is tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld. Zoals bekend was de eis: de zwaarste straf, dus de doodstraf. De 56-jarige primaat van Hongarije werd veroordeeld op beschuldiging van overtreding van de wet inzake de ver dediging van de Hongaarse republiek, het organiseren van 'n samenzwering tegen de republiek, verraad en het verhandelen van vreemde valuta op de „zwarte markt". Het volledige vonnis voor de kardi naal luidt: levenslange gevangenis straf, verbeurdverklaring van zijn be zittingen en verlies van burgerlijke en politieke- rechten. Dr Baranayi, een R.K, professor, werd schuldig bsvonden aan medeplichtigheid aan de samenzwering. Dr Andras Za- kar, de secretaris van de kardinaal, aan medeplichtigheid en verraad. Prins Paul Eszterhazy, de rijkste landeige naar in het Hongarije van voor de oor- leg, aan handelingen tegen de repu bliek en het verhandelen van vreemde valuta op de zwarte markt. Dr Miklós Nagy, secretaris van de katholieke actie, aan het verhandelen van vreemde va luta op de zwarte markt. Pater Bsla Ispanky aan verraad en illegale valu- tahandel. Dr Laszio Toth, oud-redac teur van een katholiek blad, aan ver raad. Kardinaal Mindszenty hoorde de uit spraak met gevouwen handen aan. Hier volgen de straffen voor de an dere beklaagden: Baranayi: 15 jaar gevangenisstraf, verlies van politieke rechten geduren de 10 jaar en confiscatie van zijn be zittingen. Zakar: 6 jaar gevangenisstraf, verlies van rechten gedurende 10 jaar en confiscatie, Eszterhazy: 15 jaar, verlies van rech ten gedurende 10 jaar en confiscatie. Nagj3 jaar en verlies van rechten gedurende 5 jaar. Ispank> levenslang, verlies van rech ten gedurende 10 jaar en confiscatie. Toth: 10 jaar, verlies van rechten ge durende 10 jaar en confiscatie. Voorts werden allen veroordeeld tot betaling van de kosten van het geding. Over de gehele wereld plant zich de afschuw voort over het proces Minds zenty. Speciaal in katholieke kringen wordt heftig gereageerd, vrijwel over de ganse aardbol. Maar ook officiële instanties gaan zich thans met het proces bemoeien. Het hoofd van de Ohileense delega tie bij de V.N., Herman Santa Cruz, heeft te Lake Sucoess medegedeeld, dat hij op instructie van de Chileense pre sident, Videla, zou verzoeken om tus senkomst van de V.N. inzake het proces tegen kardinaal Mindszenty. De Amerikaanse senator Styles Brid ges, republikein uit New Hampshire, heeft in de senaat een motie van cri- tiek cp de Hongaarse regering inzake de kwestie-Mindszenty voorgesteld Hij zeicle, dat de V.S. het „morele leider schap" moesten nemen in de strijd te gen het communisme. De motie werd verwezen naar de commissie voor bui tenlandse betrekkingen „Ik ben er van overtuigd, dat de Hongaarse regering de houding van de Britse regering, van deze vergadering en van grote lagen van de Britse be volking ten aanzien van de aanhouding van en t proces tegen kardinaal Minds zenty best kent," aldus heeft de Britse minister van staat, Hector McNeil, in het Lagerhuis verklaard, in antwoord op vragen van verscheidene afgevaar digden, merendeels conservatieven, c'ie de regering verzochten bij de Hongaar se regering te protesteren. Een uiterst linkse afgevaardigde bracht de verslagen van de perscorresponden ten, die het proces bijwonen, in herin nering en vroeg de minister, of hij over andere inlichtingsbronnen beschikte om te kunnen concluderen tot overtreding van de bepalingen van 't vredesverdrag met Hongarije betreffende de rechten van de mens. McNeil antwoordde hierop: „Het zou onrechtvaardig en onjuist zijn het pro ces, dat cp dit ogenblik wordt gehou den, te scheiden van wat voorafging en voor mij staat het vast, dat de beschul diging en de wijze waarop de inbeschul digingstelling is geschied, rechtstreeks strijdig zijn met de verplichtingen, die de Hongaarse regering door het vredes verdrag zijn opgelegd." Rabbijn Benjamin Schultz, de leider van de Amerikaanse Joodse liga tegen het communisme, heeft aangedrongen op het organiseren van een „beweging van protest tegen het proces van kardi naal Mindszenty, voordat het te laat is." „Het is de plicht van iedere Ame rikaan," aldus de rabbijn, ,.te handelen en zich voor deze zaak te interesseren." Kardinaal Mindszenty voor het Volksgerecht. Dit nummer bestaat uit zes pagina's 1 Dc Republikeinse senator Owen Brewster uit Maine heeft bij de Ameri- kaanso Senaat een motie ingediend, waarbij wordt aangedrongen op „on middellijke stopzetting van alle Eca- of andere Amerikaanse hulp aan Ne derland zowel in Europa als in Indonesië, totdat Nederland de vijande lijkheden staakt, zjjn troepen terugtrekt, de Indonesische Republikeinse leiders vrijlaat en bona fide onderhandelingen opent met de Republiek Indonesia op basis van do Renville-overeenkomst". De motie was mede- ondertekend door de senatoren Bridges, Butler, Wherry, Malone, mej. Smith, Bladwin. Langer, Morse en McCarthy. EEN UITVOERIGE VRAGENLIJST. 9). Zijn de V.S. van plan de V. N. in stand te houden of niet? De motie ging vergezeld van de vol- io). Is de Senaat voornemens wat be- genda vragenlijst: treft alle buitenlandse politieke aange- 1). Spreekt ons Ministerie van Bui- legenheden blindelings de uitvoerende tenlandse Zaken internationaal gespro- macht te volgen en heeft de Senaat zijn ken uit twee monden? recht, vragen te stellen t.a.v. onze bui- 2). Zullen de Nederlanders zich uit tenlandse uitgaven-politiek, prijsgege- het Atlantisch Verbond terugtrekken en Ven? wat zal "het uitmaken als zij dit doen en wat zullen zij verder doen? 3». Als wij voortgaan met onze steun aan de Nederlanders, verspillen wij dan niet alle hulp aan Azië aan Moskou? 4). Als de Nederlanders vier milliard dollar aan activa in Indonesië bezitten en het Amèrikaanse kapitaal weren, waarom verlenen wij de Nederlanders dan fi nanciële steun ten bedrage van een half millard dollar per jaar? 5). Waarom hebben de President en het Ministerie van Buit. Zaken gepoogd de voorgestelde resolutie van de sena toren in de doofpot te stoppen? 6). Heeft het Ministerie van Buit. Zaken de Nederlanders gezegd hun gang te gaan in het geheim natuurlijk? 7). Hoe lang zullen wij nog Ameri kaans geld met handen vol uitgeven voor landen, wier regering met haar handelwijze precies het tegengestelde bewerken van wat onze politiek wil be reiken9 8). Zijn wij van plan het 19e eeuwse Nederlands-Engels-Franse Imperialisme in Azië, dat een geschikt klimaat voor de groei van het communisme zal scheppen, te steunen, of zijn wij van plan cle gematigde Republikeinse na tionalisten in geheel Azië te steunen? Noorwegen en het Atlantisch pact De Noorse minister van Buitenlandse zaken, Lange, heeft tijdens een pers conferentie te Washington na een on derhoud van dertig minuten met Dean Acheson. zijn Amerikaanse ambtgenoot, verklaard, dat naar zijn oerdeel het eerste Noorse antwoord aan de Sovjet- regering duidelijk was. Lange doelde op het Noorse antwoord, dat Noorwegen niet van plan was het gebruik van mi litaire bases tce te staan, behalve in tijd van oorlog of tenzij zijn veiligheid direct werd bedreigd. Lange beschreef zijn onderhoud met Acheson als „voorlopig" en voegde er aan toe: „Wij hopen later in de week op het prcbleem terug te komen." Lan ge verklaarde, dat men de vraag bestu deerde, of Noorwegen al dan niet een uitnodiging tot deelneming in de voor bereidende besprekingen over het voor gestelde Atlantische pact behoort te aanvaarden. Er was nog geen dergelij ke uitnodiging gedaan, aldus Lange. De verscherpte tegenblokkade Gisteren zijn de reeds aangekondigde niaatregeien tot verscherping van de controle op het goederenvervoer over de grens tussen de Oostelijke en Wes telijke bezettingszones van Duitsland van kracht geworden. Eenheden van de Duitse grenspolitie hebben posten be trokken op kruinpunten van wegen en óp strategische punten langs de gehele ongeveer 300 kilometer lange grens. Er had in de Sovjet-zone een be langrijke invoer plaats van b.v. onder delen van electrïsche machines en che micaliën uit Nederland van grondstof fen, die door middel van het transport over de weg, vanuit Zwitserland, België, Luxemburg en Denemarken werden be trokken. Er bestaan nog steeds een aantal „lekken" in de tegen-„blokkade". Van Amerikaanse officiële zijde werd te ken nen gegeven, dat dergelijke lekken „een voor een" zullen worden gedicht. Goederen, die uit Nederland en an dere Westeuropese landen met binnen schepen naar de Sovjetrussische zone worden vervoerd, kunnen nóg door de Britse zone passeren. Volgens te Berlijn ontvangen inlich tingen stoppen sommige treinen, die door de dubbelzone op weg zijn naar Polen en naar andere Oosteuropese landen, herhaaldelijk in de Sovjetrus sische zone, ten einde aldaar een of twee wagons met dringend noodzake lijke goederen te lossen. Een Britse officiële woordvoerder deelde aan de vertegenwoordiger van Reuter mede. dat tot dusverre nog geen enkel protest was ontvangen uit de landen, die door de genomen maatre gelen werden getroffen. Dit was wel een verrassing geweest. „Van Nederlandse zijde is echter ver zocht om aanwijzingen, hoe Rode-Kruis goederen door de dubbelzone zullen kunnen worden vervoerd. Zoals reeds werd medegedeeld, zullen in dergelijke gevallen speciale vergunningen worden uitgereikt", verklaarde de woordvoerder nog. 8 dagen door krokodillen ingesloten. De eigenaar van een hotel nabij het Nyassameer (Afrika" was op krokodil len jacht gegaan Plotseling hoorde hij hulpgeroep. In gezelschap var °en inlander slaag de hjj er ui te midden van een van i krokodillen krioelend moeras nabij het wrak van een toeristenvliegtuig een j man en een vrouw te bereiken, met name Bernard Demains en mevrouw Sally Shaw, die reeds acht dagen op hulp wachtten Al die tijd hadden zij het zonder voedsel en met een geringe I voorraad drinkwater moeten stellen. I Daar zij door krokodillen ingesloten waren hadden zij zich van het wrak j van het vliegtuig niet kunnen verwij- I deren. Deskundige neigt tot ontkenning De meermalen geuite veronderstelling, als zou kardinaal Mindszenty zijn be kentenissen hebben afgelegd onder in vloed van bepaalde stoffen, die hem zijn toegediend, roept de vraag op of een dergelijke beïnvloeding mogelijk is. Zowel In de geneeskunde als bij ge rechtelijk onderzoek heeft men steeds de behoefte gevoeld mensen hun be langrijke herinneringen te laten uit spreken. De pogingen on: dit te berei ken door een bepaalde mvlced op deze personen uit te ooienen, zijn dan ook niet nieuw. Men heeft hef geprobeerd met hypnose, door sterke drank te laten gebruiken en door verdovende midde len in eten en drinken te mengen. In de geneeskunde aan het front in de laatste oorlog paste men inspuitingen tce met een basbituurzuur derivaat, waarvan de handelsnaam PENTOTHAL luidt. In de Amerikaanse tijdschriften schreef men van het waarheids-elixer. De ingespoten personen komen er ni. gemakkelijker tce zich bepaaide voor vallen te herinneren en ock uit te spreken. Tcch was dit geen nieuws, omdat men met hypnose soortgelijke resultaten bereikte. Nu is er verschil tussen de genees kundige toepassing en die bij het ge rechtelijke onderzoek. In de genees kunde gaat het veelal cm patiënten, die hulp zoeken bij hun arts en die daar oèk veel voor c-ver hebben, zelfs het vertellen van de waarheid. Komt nu onder invlced van hypnose of Pen- tcthal-inspuiting een herinnering bo ven, die door haar onaangenaamheid zo veel mogelijk vergeten was. dan wordt die meestal ook uitgesproken. Hypnose of Pentothal-injectië hebben de gelegenheid tot herinneren en uit spreken gunstiger gemaakt. Bij het gerechtelijk enderzeek be staat deze bereidwilligheid allerminst. Hypnose zal niet gelukken, omdat deze niet mogelijk is zender de medewerking van de onderzochte persoon. Door een Pentcthal-inspuiting maakt men ock hier de gelegenheid gunstiger tct her inneringen. dcch maar zelden bereikt men het resultaat, dat er ook een be kentenis komt. Het is n.l. gebleken dat men onder hypnose, noch na Pento- thal-toediening iemand iets kan laten meedelen, wat hij beslist niet wil zeg gen. Er is geen sprake van dat Iemand door deze invloeden willoos wordt en in geen geval kan men normale perso nen zover krijgen dat zij ongewild valse bekentenissen afleggen. Dit zou hoog stens bij zwakzinnigen lukken. Blijft nog de vraag of er andere mo gelijkheden tot beïnvloeding gebruikt kunnen worden. Deze zijn er inderdaad, Er zijn ln de laatste Jaren tal van politieke processen gevoerd, welke de bijzondere aandacht trokken door de veelal sensationele bekentenissen en onthullingen van de figuren ln de beklaagdenbank, die met een voor velen onbegrijpelijke minachting voor de consequenties van hun me dedelingen. daden en misdaden be kenden. waartoe de wereld hen nim mer ln staat had geacht. De vraag ls meermalen gesteld of en, zo Ja, ln hoeverre hun houding werd beïnvloed door het toedienen van bepaalde Injecties of andere Ingrepen, waardoor de be klaagden min of meer ln hypnoti sche toestand zouden verkeren en bereid tot het afleggen van elke gewenste verklaring. Naar aanleiding van het proces tegen de Hongaarse Kardinaal Mindszenty. dat deze vraag opnieuw actueel heeft gemaakt, hebben wij tot dr F. L. M. Steenwinkel, zenuw arts te dezer stede, die van dit on derwerp een speciale studie heeft gemaakt, het verzoek gericht dit probleem ln ons Blad te willen be handelen. Zijn antwoord vindt U hieronder Red. „L.D doch ook daar kan men niet van wil loosheid spreken. Het gaat hier meer om bedreigingen De slachtoffers kun nen opzettelijk verslaafd zijn aan ver dovende middelen, die men hen dan onthoudt en welke zij zich allen weer kunnen verschaffen door b.v. het doen van valse bekentenissen. Als Iemand echter onder Invloed ver keert van Pentothal of morphinist is gemaakt, dan mag men verwachten dat in een rechtszitting daar zeker iets van blijkt. Wanneer we nu weer op het proces van kardinaal Mindszenty teruggekomen en we lezen in de persverslagen dat hij 'n uur lang, staande voor de microfoon, op juiste wfize antwoordt op zakelijk en niet onvriendelijk gestelde vragen van de president van het Hof. dan is het niet denkbaar dat hij op dat moment onder een van de bovenbeschreven In vloeden stond. F. L. M. Steenwinkel. (Wij gevoelen ons genoodzaakt hier bij aan te tekenen, dat wij in tegen stelling met de schrijver van boven staand artikel, uit de óp gramofoon- (Platen vastgelegde reportages uit de rechtszaal geenszins indruk hebben ge kregen ais zou de beklaagde „op juiste wijze hebben geantwoord op zakelijk en niet onvriendelijk gestelde vragen van de president van het Hof". Integendeel kregen wij de stellige'in druk, dat zijn antwoorden in sterke ma te werden gssu^gereerd door de wijze waarop het Terhoor plaats vond. Red. „L-D/*)

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1