Leidenaren" uit heel Nederland stroomden samen voor de diësviering Koningin Juliana woonde bijeenkomst Chr. Stud. Raad, lunch en Studium Generale hij Christendom en wetenschap dienen zich Ie bezinnen op de waarheid De Europese primeur van televisie-uitzending ener operatie Dr H. J. van Mook „Samenwerking is iets anders, dan liet beste met iemand voor hebben" De (ivis academicus dient hel zuivere, onvervalste wezen van hel Christendom Ie herontdekken RECHTZAKEN Kerkelijk Leven MAANDAG 7 FEBRUARI De Leidse Academie heeft zich in slechts enkele jaren tijds een verjaar dagstraditie geschapen, welke de banden tussen de tallozen in den lande die in q? Sleutelstad hun academische vorming genoten hechter maakt dan ooit het besef oud-Lsidenaar te zijn dit vermag ts doen. De dies-viering in de huidige vorm is een van de belangrijke aanwinsten gebleken, die het Leidse Universitaire leven na de oorlog heeft geboekt, omdat zij vorm geeft aan de gedachte, dat niet alleen het venverven van voldoende kennis voor het afleg gen van de benodigde academische examens, doch minstens evenzeer het verwerven en verwezenlijken van een bepaalde levenshouding tegenover waagstukken van wetenschappelijke en maatschappelijke aard het essentiële belang vormt van de Leidse Academie. De oud-alumnidagen rond de diësvie ring ontlenen aan dieze gedachte him waarde, en stimuleren anderzijds de verlevendiging van dit idee. Zij tonen de Leidse Acadamie, zoals die tot leven is gewekt in alle delen van land en volk, doordat de alumni na»hun jaren in de Sleutelstad uitzwermen over de maatschappij. Zij tonen het huidig studentengeslacht hoe de sfeer van Leiden behouden en verwerkt wordt in alle levenssferen van ons volk en bereiden de studenten voor op de wijze, vaarop de in studiejaren verworven inzichten in het maatschappelijk leven kunnen en behoren te worden toegepast. Mede in verband met het grote belang van dit contact tussen vroeger huidig studiegeslacht was het zeer juist gezien van de diëscommissie. de hoogtijdagen van de viering dit jaar niet in directe aansluiting op de tradi tionele achtste Februari te doen plaats winden, doch in het daaraan vooraf gaande weekeinde, opdat zoveel mogelijk oud-alumni deze viering zouden kunnen bijwonen. Uiterst verheugend was, dat H.TM. Koningin Juliana, zelf oud-studente, door Haar tegenwoordigheid by een deel van de diësviering deze hoogtijdagen voor de Leidse Academische gemeenschap reliëf heeft willen verlenen, en de diepe betekenis van de viering heeft willen accentueren. In academische kring werd het als hoge onderscheiding aangemerkt, dat HJI. ook na de aanvaarding van het Koningschap haar nauwe verbonden heid met de Leidse Universiteit tot uit drukking wil brengen door niet als Landsvrouwe doch als oud-alumna deel te nemen aan de viering van de hoog- Geen neerbuigende maar innerlijk volledige erkenning van gelijkwaardigheid kan Indonesië en Nederland samenbrengen tijdagen der Leidse Academie, zoals ztf" dat na haar studiejaren tüdens het Koningschap van Haar Moeder steeds heeft gedaan. Op deze wijze heeft haar eerste bezoek aan de Sleutelstad na haar troonsbestijging een voor Leiden zeer diepe betekenis verkregen. Uit het zeer gevarieerde, deels alge meen, deels technisch-wetenschappelijk georiënteerde programma van voor drachten, die Zaterdag en Zondag voor vele oud-alumni, huidige studenten en leden van de Universitaire gemeen schap werden gegeven willen wij slechts q? voordrachten vermelden, dae ook bulten academische sfeer algemene be langstelling trekken. Na een voordracht van prof mr R. D. Kollewijn over interregionaal recht in dj Nederlands-Indonesische Unie sprak de oud-lt. G.G, dr H. J. van Mook in bet Groot Auditorium voor een zeer omvangrijk gehoor over de huidige poli tieke ligging van Indonesië temidden der wereld. Dr van Mook wees allereerst op de grote verschillen in omstandigheden die de toenadering tussen Indonesië en Nederland na de bevrijding belemmer den Ginds heerste een stormachtig, jeugdig, avontuurlijk en agressief poli- hek klimaat, hier was het klimaat rus tig, omdat de democratie hier ouder is, voorzichtiger en boyenal in het defen- 1 sief tegen Jeugdig enthousiasme. Waar bier te lande de politiek gericht was op herstel en behoud van het bewaard ge- blevene, ginds was er een bijna ont ploffende geestdrift om iets nieuws te beginnen, waardoor zelfs het herstel te veel op de achtergrond geraakte. De Japanse bezetting heeft ln Indo- I hesië, zoals in heel Z.O. Azië, de ge- dachtenwereld aanzienlijk verschoven, Dierzijds ontstond er een zekere mate van bewondering voor een sterk eigen machtsapparaat, anderzijds groeide een afkeer van terreur als exces waartoe overheersing van het ene volk door bet andere kan leiden. De grote stimu lus. die het nationalisme in geheel Z.O. Azië gedurende de oorlogsjaren ontving was slechts ten dele het gevolg van de spectaculaire Japanse overwin ningen als symbool voor wat de Azia- f usche volkeren kunnen bereiken tegen over de steeds superieur gewaande Wes- w«e wereld. In hoofdzaak kwam deze stimulans voort uit het door zwaar leed ge- froeide besef, dat men slechts door wii een sterke eenheid te vormen sterk kon staan tegenover de dreiging van een terroristische overheersing «s die van Japan. Daartoe bleek vertrouwen op de kracht van de Wes terse maatschappij en Nederland niet voldoende. De hierdoor gegroeide ovang naar baas zijn in eigen huis te de gebleken misplaatstheid van het vertrouwen op het Westen om de overheerste gebieden in het Oosten je beschermen t-cgcn terrorisme geven jjet anti-Westerse karakter aan het nnidig nationalisme in Z.O. Azië. Wf) zullen dit in het Westen moeten "cepteren en ook ten volle billijken, er ooit sprake zijn van hechte ban- «n tussen Oost en West. AZIË GEEN ANTI DEMOCRATISCHE EENHEID. i Gaan wy na of het Indonesisch na tionalisme onder acceptering onzerzijds rarv zijn karakter op andere gronden aansluiting bij ons of bij Azië zoeken j3'. dan moeten wij allereerst de posi- be van Indonesië in de Aziatische ge- genschap bepalen. Azië is waarlijk "'et het homogene blok van gele of "mme rassen waarvoor het dikwijls wordt versleten. Het valt in allerlei dui dlik onderscheiden delen uiteen. In- oonesië vormt daarbij een strategisch economisch belangrijk centrum van 0e om de Z.O.-hoek van Azië gegroe peerde Aziatische begrippen kleine lan- Qen en volken, n.l. Ceylon, Birma, Si- Indo-China, Malakka en dePhilip- P'jnen. Het zijn landen die door hun "gging al eeuwenlang in het menselijk verseer opgenomen zijn geweest en sterk sjn beïnvloed door het Westen. Voorts rennen zij, wederom in verhouding tot Qe Aziatische standaarden, een opmer kelijke welvaart, om. tot uitdrukking tomend in een zeer hoge productie voor de wereldmarkt. Tegenover deze landen liggen de millioenen massa's !*n de omvangrijke Aziatische landen cnina en India-Pakistan, waar veel minder Westerse Invloeden spreken, ïaar veel armoede en ellende heersen, en waar men zich, door hun omvang en desorganisatie, nauwelijks iets van een democratisch bestuur kan voorstel len, waarvoor in de eerder genoemde zeven landen wel degelijk alle voor waarden verwezenlijkt kunnen worden. De zeven kleinere Aziatische rand volken moeten zich van nature op een of andere wijze bedreigd voelen door de massa's van het centralere Aziati sche continent. Steeds moeten zij be ducht zijn voor over spoeling door de mumeriek sterkere volkeren van Chi na, India en ook Japan. Gaat doorslap bestuur hun welvaart en daarmede hun economisch sterke positie verloren, dan dreigt het gevaar, dat zij hekkesluiters worden in plaats van pioniers en lei ders der Aziatische gemeenschap. Het is daarom van groot belang, voor henzelf en voor de wereld, dat deze zeven rand-volken nauwer met elkaar in relatie treden cn eikaars positie versterken. Zy behoeven daar toe een redelgke economische cn po- litieko stabiliteit. INDONESIË CENTRUM VAN DEMOCRATISCH Z.O.-AZIË? Indonesië vormt ln deze keten van Z.O.-Aziatische landen de grootste en wat betreft natuurlijke rijkdommen sterkste gemeenschap, waar de bevol king voor een groot deel bestaat uit eigen geërfde boeren, beschikt over een groot aanpassingsvermogen, en uit muntend door verdraagzaamheid van oudsher gewend is aan een zekere mate van zelfbestuur. Voorts Is dit volk ge grepen door de gedachte van één na tionaal Indonesië, terwijl de godsdien stige instelling zich verzet tegen tota litaire instelling. Dit volk heeft een hechte grondslag voor een eigen demo cratische zij het in eigen Aziatische vorm levenshouding. Daarnaast is het voor Europa van eminent belang, dat de democratie het hier wint van het totalitaire systeem. Nederland heeft de moeilijke plicht, die nog veel geestelijker inspanning zal vergen, om aansluiting met dit zo georiënteerde en geoutilleerde In donesische volk te vinden. Dit kan slechts door het nationalisme van In donesië te accepteren uit de volheid des geestes. Niet als een neerbuigende gave, doch als een volledige en inner lijk eerlijke erkenning dient Merhalve de gelijkwaardigheid van Nederlan der en Indonesiër te worden beleden. Wy dienen naast, niet naast en een beetje hoger dan, de Indonesiër te staan. En van uit die plaats moeten wij Indonesië hèlpen. Bovenal moe ten wij daarbij beseffen dat een zo opgevatte wezenlijke samenwerking iets geheel anders is dan het beste met iemand voor hebben en op grond daarvan de ander iets opdringen. Van Indonesische zijde dient men aan de andere kant te beseffen, dat wij niet de overdracht van de zeggenschap mogen doen in de vorm van neergooien van onze taak en het aan de Indone siërs overlaten, wat ze met die vrijheid willen doen. Ook deze overdracht ls 'n tweezijdige handeling, die samenwer king veronderstelt. Op die wijze kunnen wij een voor beeld voor Azië en de wereld zijn en mede de belangen van Indonesië en onszelf dienen. Z.O - Azië kan hierdoor voor de democratische gedachte behou den blijven. SCHULDGEVOELENS IN DE SCHADUWEN VAN HET VERLEDEN. In de huidige gespleten wereld is het geen wonder, dat wij tegenover ons krachten vinden, wanneer wij ergens wezenlijke democratie willen vestigen. Wij zouden ons slechts verbaasd en ge griefd kunnen gevoelen, dat die tegen werking gevonden wordt in het kamp der democratie zelve. Wij dienen daar bij echter te bedenken, dat wg in de afgelopen drie jaren inderdaad ver schillende fouten hebben gemaakt, zo als onvermijdelijk in een zo gecompli ceerde en verwarde tijd gebéuren moest. Bovendien heeft het democratische Westen een soort schuldgevoel tegen over het vroeger wel wat te zeer ver onachtzaamde streven van het Oosten naar nationale eigen zeggenschap. In dit opzicht leven wij zeker in de scha duwen van het verleden. Wij moeten en kunnen ons daarvan los maken, als wij de zedelijke moed hebben, volledig te doen wat van ons wordt gevraagd: de geestelijke en materiële hulp die nodig is om deze landen te vormen tot vrije, welvarende en democratische na ties en daarbij te bedenken dat wij in Indonesië niet te doen hebben met een volk dat minder ontwikkeld en be kwaam is dan het, onze, waar Integen deel veelal gedachten te vinden waren en zijn, die wij later aan hen ontlenen. Ten bewijze hiervan en van de mo gelijkheden die voor ons open liggen eindigde dr Van Mook met een citaat uit Sjahrirs overpeinzingen in balling schap, daterend yan Maart 1938, waar in het komend wereldconflict en de controverse tussen Oost en West scher per werd vooruitgezien dan in de ge dachten van menig Westers politicus, doch waarin tevens, ondanks de door de Hollanders opgelegde schrijnende Internering gewezen werd op de hoge waarde van Nederlandse-Indonesische samenwerking op voet van gelijkwaar dige en gelijkberechtigde zelfstandige sta tea Na afloop van deze bijeenkomst ge bruikte dr Van Mook met enkele studie vrienden de maaltijd in „In den Ver gulden Turk". aannemen, waren er heel weinig en stoorden nauwelijks de waarneming. Het geheel maakte de indruk, alsof een film werd vertoond, waarbij men er zich ech ter van bewust was, dat wat men op het scherm waarnam tezelfdertijd elders plaats vond. Het beeld was practisch even licht sterk, scherp en contrastrijk als een film. Daarbij moet er echter rekening mee worden gehouden, dat een nor maal filmbeeld op een enkele malen groter scherm pleegt te worden gepro jecteerd. Was bij deze televisie-demon stratie zulk een scherm van filmpro jectie-afmetingen gebruikt, dan zouden zowel lichtsterkte als scherpte aan zienlijk geringer zjjn uitgevallen. Met andere woorden: het filmbeeld is be duidend rgker aan details- Natuurlijk bleek bü zo'n eerste demon stratie, dat op bepaalde punten verbe teringen gewenst waren, maar de meeste daarvan kunnen gemakkelijk worden bereikt. Zo waren de lampen waarmee het operatieterrein werd belicht ZD ge kozen, dat de rode kleur van het bloed niet al te donker werd weergegeven, maar daarbij was over de Juiste maat heen geschoten, zodat het bloed in een zo lichte tint verscheen, dat het nauwe lijks te herkennen was. Moeilijker zal het zijn om het gemis aan kleuren op te heffen: de televisie geeft nog slechts ongekleurde beelden en juist voor het weergeven van opera ties worden door kleurenfilms bijzonder gunstige effecten bereikt. Beslist teleurstellend was de geluids weergave: de meeste opmerkingen van de chirurg waren niet te verstaan. Dat is evenwel geen fout van de televisie, aangezien de geluidsweergave daar ge heel los van staat. Het was het onver wachte gevolg van een te geringe aan dacht. die de technici .blijkbaar aan de geluidsweergave hadden geschonken, zo dat. dit tekort in de toekomst gemak kelijk kan worden vermeden. En men vergeeft een dergelijke tekortkoming graag, als men heeft meegemaakt hoe een dertigtal bekwame medici tijdens deze demonstratie allen hun uiterste krachten inspanden om vrijwel elk on derdeel van deze Ingewikkelde techniek op de beste wijze te regelen! Het was dan ook met gerechtvaardig de vaderlandse trots dat ieder consta teerde, hoe een Hederlandse industrie, de firma Philips, er in is geslaagd een apparatuur te construeren, dat blijk gaf zelfs bij zulk een eerste proef onder bij zonder moeilijke omstandigheden een uitmuntend resultaat te geven. FILM OVER ALGEMEEN IN VOORDEEL TEGENOVER TELEVISIE. Geheel los daarvan staat de vraag, in hoeverre de televisie in de toekomst nut zal brengen by het onderwijs in de geneeskunde. De Kinofilm, die al een zeer gewaardeerd hulpmiddel is bg dit ondcrwgs zg het dan speciaal in de rgkc landen! brengt reeds vrijwel alles wat de televisie kan schenken, en in vele opzichten is de film daarbg technisch in het voordeel: in de eerste plaats de weergave ln kleuren, dan de gemakkelijke ver plaatsing van de opname-camera, de mogelijkheid om minder belangrijke episoden bij de weergave weg te laten, en belangrijke episoden enkele malen te herhalen, waarbij telkens op andere finesses de aandacht kan worden ge vestigd, de mogelijkheid ten slotte om later een klankbeeld er aan toe te voegen, en dus In een gelijktijdige be schouwing niet alleen op allerlei pun ten te wyzen, maar ook tevoren te waarschuwen, welke bijzondere gebeur tenissen zich straks zullen voordoen. En dan nog het voordeel, dat mert on begrensd copieën kan vervaardigen van een nuttig gebleken opname. Het enige principiële voordeel van de televisie is, dat men niet behoeft te wachten op de afwerking van de opge nomen film, maar dat men de te de monstreren handeling op het moment van die handeling zelf aan een groter gehoor voor ogen kan brengen. Chr. Studentenraad in Zuiderkeik bijeen: Een deskundig oordeel over Technisch goed geslaagd, medische waarde problematiek In de operatiezaal van de afdeling heelkunde van het Academisch Zie kenhuis vond Zaterdagmiddag, gelijk wij reeds aankondigde, de eerste per televisie uitgezonden operatie >n Europa plaats. Prof. dr VV. F. Suer- mondt, geassisteerd dor dr J- Kwee kei, verrichtte deze operatie, die in het kader van deze oud-alumnidagen dank zij de technische zorgen van Philips te volgen was in de college zaal, waar vele medici verzameld wa ren. Deze televisie-demonstratie was bedoeld als proef, in hoeverre de tele visie-techniek het medisch onderwijs behulpzaam kan zijn. Wil' vonden de voorzitter van de fa culteit der geneeskunde, prof. dr S. T. Bok. die de demonstratie bgwoonde na in de ochtenduren als spreker te zijn opgetreden voor de medici met een voordracht over het electronen- microscoop, bereid om over deze tele visie demonstratie onderstaande be schouwing te geven. Bij deze demonstratie kon de pers om begrijpelijke redenen niet worden toege laten: het betrof een zuiver geneeskun dige ingreep en men wenste niet te breken met de goede gewoonte, daarvan geen leken publiek getuige te laten zijn. Deze consequentie van een weloverwo gen gewoonte vormt zelfs een nog niet overwonnen moeilijkheid bij de mogelijk volledige toepassing der televisie in het medisch onderricht voorzover daarbij gebruik wordt gemaakt van draadloze overbrenging. Een beeld dat door middel van radiogolven wordt overgebracht kan worden opgevangen door ieder, die bin nen een zekere afstand van de zender beschikt over een televisie-ontvanger. Ook in ons land zijn reeds verscheidene „amateurs" in het bezit van zulk een apparaat, terwijl voorts b.v. in Eindho- vense winkelétalage sinds geruime tijd een televisiescherm is geplaatst, waarop telkenmale diverse televisie-program mals worden weergegeven. Het mag ze ker niet de bedoeling van de samenwer king tussen medische wetenschap en televisietechniek zijn, een geneeskundige operatie als by deze demonstratie in Leiden in winkelramen openbaar tema ken, evenmin als in de huiskamers van met televisieontvanger uitgeruste leken. Mocht de televisie in de toekomst in gang vinden bij het geneeskundig on derwijs. b.v. teneinde reeds gevestigde artsen regelmatig bij hen thuis op de hoogte te houden van de nieuwste mo gelijkheden in hun beroep, dan zal er een middel moeten worden toegepast om te beletten, dat anderen dan artsen deze uitzendingen zouden kunnen opvangen. Zulk een middel is er nu nog niet bij overbrenging vla de aether, en daarom was besloten in dat geval de beelden via een kabelverbinding over te brengen. Dit tast overigens het principe der te levisie geenszins aan, integendeel, de technische mogelijkheden met betrek king tot zuiverheid van het beeld kun nen er desgewenst door worden vergroot. Het bij de demonstratie van Zaterdag toegepaste systeem was evenwel het sy steem, dat ook bij draadloze overbren ging zou zijn gebruikt. TECHNIEK BLEEK ONDANKS ONVOLKOMENHEDEN VOOR TAAK BEREKEND. De televisie-demonstratie van Zater dag is technisch goed geslaagd. In de collegezaal van de heelkundige kliniek waren ongeveer 200 personen aanwezig, die allen het beeld, dat een grootte had van 1 bij 1.30 meter, zonder enige moeite tot in details konden zien. Om dit te bevorderen waren in die zaal twee ontvangers opgesteld, die elk een beeld op een eigen scherm projecteerden Deze projectieschermen hebben namelijk de bijzonder eigenschap, dat het loodrecht er van uitgaande licht het strekst is, zo dat ieder afhankelijk van zijn zitplaats, het voor hem meest lichtsterke scherm kon uitkiezen. In de operatiekamer was de opname camera zo opgesteld, dat het operatie- terrein met de handen en instrumenten van de chirurg en ziin assistent het ontvapgstscherm „vulden", zodat b.v. bloedvaten, die op bepaalde wijzen moes ten worden afgeklemd, doorgeknipt en afgebonden, voor ieder in de zaal duide- delijk zichtbaar waren en men de vol ledige operatietechniek fraai kon vol gen. Storingen, die bij televisie al spoe dig de vorm van periodieke flikkeringen Koningin Juliana onder de toehoorders Een bijzondere samenkomst in het kader van de Leidse Diësviering is de plechtige kerkdienst, welke ook gistermiddag door de Christen Stu dentenraad in de Zuiderkerk aan de Lammenschansweg was belegd. Met de president-curator, dr J. E. baron De Vos van Steenwijk en de zo juist benoemde curator, jhr mr F. II. van Kinschot, waren hier aan wezig leden van de Wetenschappe lijke Staf, verscheidene hoogleraren, het collegium van het L.S.C., het bestuur van de V.V.S.L. en tal van oud-allumni en studenten. Dat ook Koningin Juliana, hoewel streng incognito Zij was gezeten tussen haar jaargenoten deze samenkomst mot Haar hoge tegen woordigheid meerdere luister bijzet te, was een hernieuwde bezegeling van de banden, welke er sinds eeu wen bestaan tussen de Leidse Alma Mater en ons Vorstenhuis. Na een kort inleidend woord van de praeses van de C.S.R., de heer H. W. ten Gate, waarin deze wees op de be tekenis van dit lichaam, veerde als eerste spreker het woerd prof. dr W. den Beer, die sprak over „Wetenschap en Christendom". Spreker, die aller eerst wees o.p de schroom en het schaamtegevoel, dat zioh ook openbaart bij de wetenschapsmens als het de waarden van het Christendom tetreft een uiting welke niet vreemd is aan de leuze: rcdsdiensi is privaatzaak zette in dit verband uiteen, dat het Christendom van ons verlangt, dat wij dit ook uitdragen. Indachtig aan het geen ons gezegd werdt in Matth. 5, hebben wij er voor te waken, dat het zout niet smakeloos wordt. Vervolgens wees prof. Den Beer er op, dat de be oefenaars van velerlei wetenschappen de illusie hebben verstoord, dat de Bij bel uitsluitend het Boek der gelovigen zou zijn. Momenteel is de situaiie zo, dat de Kerk van Christus, evenals haar voorgangsters van 20 eeuwen geleden, in de wereld is geplaatst om de bood schap van het evangelie uit te dragen. Mocht al, naar velen ten onrechte me nen, het Christendom in een hachelijke situatie zijn geplaatst, ook de weten schap maakt momenteel deze situatie door. Hoe al ziet 'zg zich geplaatst en is haar houding t.o.v. de meer en meer geperfectionneerde toepassing van haar wetenschappelijke inziohten in de oor logsindustrie? In dit verband merkte spreker op, dat ook de wetenschap wordt ge dwongen tot een nieuwe, oeziux op de vraag aan welk doel zij moet beantwoorden. Gelijk als het Chris- tendam, zal ook de wetenschap zich hebben te oriënteren op de waar heid. Wanneer de wetenschap de waarheid niet meer in haar vaan del wenst te schrijven, is zg volgens spreker verloren. Volgens prof. Den Boer is het Chris tendom enkel genade en een gave van Hem, Die zegt: „Ik ben de weg en de waarheid," Indien wij belijden, dat Gods Koninkrijk is over alles, is de waarheid, die de hoogste wijsheid is, bij Hem verborgen. Gelijk als eens bij Job, zal ook onze levenshouding er één zijn van creatuurlijke deemoed en gehoor zaamheid. Daarbij zal ook onze bede zijn: Zon der gerechtigheid, verlicht ons. Wel te bedenken hebben wg, dat er alleen onder Gods vleugelen voor Chris tendom en wetenschappelijk leven red ding zal zijn. TOESPRAAK PROF. DR H. L. M, WAN ROOYEN Nadat de organist van de Zuiderkerk, de heer W. v. d. Brink, het koraal „Auf meinen lieben Gott" ten gehore had ge bracht, sprak prof. dr H. L. M. van Rooyen OJ3.C., over de roeping, plaats en verantwoordelijkheid van de civis academicus in deze tijd. Spreker, die allereerst een uiteenzetting gaf van de civitus-gedachte, zette vervolgens na drukkelijk uiteen, dat het Christendom, in tegenstelling met wat velen er van denken, als levend geloof nog zeker niet tot het verleden behoort. Wel bevindt dit Christendom -zich in een crisis, waartoe spreker een drieërlei aspecten, t.w. het humanistische, het wetenschap pelijke en het sociale, noemt. Nadat spreker deze aspeoten wat nader had ontzenuwd, stelde hij als taak voor de civis academicus, die waarlijk Christen wil zijn, de herontdekking van het zui vere onvervalste wezen van het Chris tendom. Wij zullen hierbij, aldus spreker, heb ben te waken voor een verwaterd er verburgerlijkt Christendom, maar heb ben te streven naar een Christendom, zoals dat Paulus en Johannes kenden en zoals de Meester ons dat zelf heeft geschonken. Als R.K. priester hoopt spreker, dat er nog eens een tijd komt, dat de breuk, welke momenteel de christenen scheidt, wordt geheeld. La ten wij als christenen onze tijd niet verspillen met het voeren van een node loze polemiek, maar laten wij in alle oprechtheid een gesprek voeren, waar bij zich van weerskanten een houding van liefde voor het authentieke Chris tendom openbaart. Vanuit dit Chris- tendom zullen alle christenen elkander begrijpen en liefhebben. Zo alleen kun nen wij in de waren zin des woords de christelijke vrijheid opnieuw ontdek ken, aldus eindigde spreker. Deze bijeenkomst werd besloten met het zingen van „Mijn schild ende be trouwen" en „Voor God wil ik belij den". Geheel onopgemerkt, zoals zij ook was gekomen, verliet Koningin Julia na, die o.m. in gezelschap was van haar studievriendin, mej. drM. Roo seboom, hierop het bedehuis, waarna zij zich te voet via de Verlengde Bloc- mistcnlaan, Herenstraat, Doczastraat en Rapenburg naar restaurant „De Doelen", begaf, waar talrijke deelne mers aan do Dies-viering voor een gezamenlijke maaltijd bijeenkwamen. Koningin Juliana, die als „Jula van Oranje", de naam waaronder zg ii haar studiejaren in Leiden stond In geschreven, deze diësviering bijwoon de, bevond zich eveneens onder het gehoor van prof. dr N. Tinbergen, die des middags als spreker in het „Stu dium Generale" van de diës-voor- drachten in de Schouwburg sprak over de wisselwerking tussen instinc ten. Nadien begaf H.M. zich, door zeer weinigen opgemerkt, naar het Rijksmuseum van de geschiedenis der natuurwetenschappen aan de Steen- straat, waar zg werd rondgeleid door mej. Rooseboom, die van dit museum directrice is. In gezelschap van de aanwezige le den van haar jaarclub, dineerde zg, als slot van haar bezoek aan Leiden ter gelegenheid van de diës-vierïng, te huize van een clubgenote aan dc Rgnsburgcrweg. IN DE SCHOUWBURG. Tho vinegar tree. Hel? Leids Studenten-Toneel en de Toneelvereniging der Vrouwelijke Stu denten, alhier, gaven een voorstelling van het blijspel met bovenstaande titel van Pul Osborn. Het is een spel van liefde, niet diepgaand, maar losjes en vluchtig. Driehoeksverhoudingen, kris kras door elkaar gemengd, alles echter zonder diepere ondergrond, meer een spel van dialoog dan van werkelijke actie, gespeend van morele beschouwin gen of wat men daarvoor zou kunnen doen doorgaan, kortom een stuk zon de* pretenties, dat slechts beoogt een genoeglijke avond te brengen, zonder meer. Een spel van sarcasme tevens, zij het soms van „zuur gehalte". In dit laatste is de vertegenwoordi ging onzer Alma Mater, versterkt met zelfs een professor en een afgestudeer de, over het algemeen wel geslaagd. De Auto's in dikke mist botsten tegen elkaar op VERSCHEIDENE GEWONDEN BIJ ABBENES. Zaterdagmiddag is op de Rijksweg Amsterdam-Den Haag onder Abbenes een ernstig gecompliceerd verkeerson geluk gebeurd. Toen door nog onbeken de reden een personenauto in de dikke mist midden op de rechterbaan van de Rijksverkeersweg Amsterdam-Den Haag, stilhield, botste een daarachter rijdende auto hier tegen op, evenals twee achter deze auto rijdende personenauto's. Ten slotte reed nog een motorrijwiel tegen de vierde auto op. De gevolgen waren ernstig. Twee personen werden zwaar en vijf licht gewond. Toen de bestuur der van een auto, rijdende op de linker baan tgdens het voorbijrijden het on geluk zag gebeuren, remde hij plotse ling zo hard, dat een achter hem rijden de auto in volle vaart op hem inreed. Een derde auto reed weer op deze twee in. Hier waren de gevolgen minder ern stig. Wel werd tengevolge van dit onge val een viertal personen licht gewond, maar zij konden, na ter plaatse te zijn verbonden, hun reis voortzetten. Onmiddellijk kwamen de bewoners uit de buurt naar de plaats des onheils gesneld. Door het kordate optreden van twee arbeiders, die direct het verkeer van de beide kanten waarschuwden, kon groter onheil worden voorkomen. Een medewerker van het A.N.P., die even na het ongeval ter plaatse arriveerde, constateerde hoe onverantwoordelijk snel door tal van auto's in de dikke mist werd gereden. Vele automobilisten konden pas op het laatste ogenblik hun wagen tot stilstand brengen. De twee zwaar gewonden werden op brancards gelegd in afwachting van de gewaar schuwde ziekenauto's. Met vereende krachten werden daarop de twee rijba nen weer vrij gemaakt, zodat het ver keer na twintig minuten weer voort gang kon hebben. De Rijkspolitie was spoedig ter plaatse en de deels verniel de en ingedrukte wagens werden door kraanwagens weggesleept. ROTTERDAMS PHILHARMONISCH ORKEST NAAR SCANDINAVIË. Het Rotterdams Philharmonisch Or kest zal onder leiding van de dirigent Eduard Flipse de volgende maand een tournée maken door de Scandinavische landen. Het orkest zal optreden te Ko penhagen, Gothenburg, Orebro, Stock holm en Oslo. EEUWFEEST VAN „SCHUTTEVAER" TE ZWOLLE. De Kon. Schippersvereniging „Schut- tevaer" bestaat in Mei a.s. 100 jaar. Dit eeuwfeest zal in de tweede helft van Mei gevierd worden met een twee daags congres te Zwolle. Ongeveer 200 leden zullen hierbij aan wezig zijn. De keuze is op Zwolle ge vallen, omdat de oprichter van de ver eniging, de heer Schuttevaer, een Zwol lenaar is geweest. De heer J. C. Bouwmeester, 2de voorzitter van de vereniging, heeft een overzicht gegeven van de feestplannen. Verwacht wordt, dat op dit congres o a. de kanalisatie van de IJssel en de uit breiding van de havenwerken te Zwolle ter sprake zullen worden gebracht. ALBRECIIT TEKENT TOCH CASSATIE AAN. Do ter dood veroordeelde Albrecht, die onlangs verklaarde afstand te doen van het recht van cassatie, heeft zich be dacht. Naar wij vernemen heeft hij toch cassatie aangetekend tegen de sententie van het Bljz. Gerechtshof te Leeuwar den. t HAAGSE GERECHTSHOF. Er ging wat af! Wegens overtreding van liet besluit Inzake de Voedselvoorzie ning was W. J. Gerritsen te Hlllegom door de Politierechter veroordeeld tot f. 7000.boete of 3 mnd. hechtenis, van welk vonnis verdachte ln hoger beroep kwam bij het Hof. De proc.-generaal vor derde thans vermindering der boete tot f. 300.of 1 mnd. hechtenis en voor waardelijk 3 mnd. gevangenisstraf. Diaconie en overheid SOCIALE WETGEVING KAN MET ONGEWIJZIGD BLIJVEN. In de kamer van Charltaten te Delft werd Zaterdag een contactbijeenkomst ge houden van sociale werksters uit Zuid- Holland van de Ned. Herv. gemeenten. De secretaris-generaal van het ministerie van. Sociale Zaken, mr dr A. A. van Rhljn sprak over het onderwerp „Diaconie en overheid". Spreker behandelde eerst do verhouding diaconie en kerk. De overheid heeft tot taak de sociale wetgeving te bevorderen, de diaconie beweegt zich meer op het ter rein van de phllantrople. Dit onderscheid moet goed ln het oog worden gehouden, aldus spreker. Vervolgens schetste hij de ontwikkeling van de sociale wetgeving ln de laatste eeuw. Gedurende de laatste honderd Jaren was de gangbare mening bij de kerk, dat de maatschappelijke orde, zoals deze was, door God was gewild. Hiermede ls aan de phllantrople groot kwaad berokkend, want deze opvatting was oorzaak, dat veel arbeiders de kerk de rug toekeerden. De grote fout van de kerk was. dat zg niet zichzelf, maar van haar overvloed gaf. By steeds verdere uitbreiding van de sociale wetgeving rijst de vraag wat de taak van de diaconie ls. Het staat nu reeds - vast, dat de sociale wetgeving niet onge wijzigd zal kunnen blijven. T.a.v. eventuele werkloosheid zUn reeds plannen gereed, üe uitkering by ziekte heeft reeds uitbreiding onder gaan en plannen zijn reeds ln voorbe reiding om de termyn van uitkering tot twee Jaar te verhogen. Wat de In validiteitswet betreft, ligt het ln de bedoeling van de regering de Invaliden weer In het productieproces op te nemen. Binnenkort zal te Utrecht een revali- datle-centrum ln gebruik worden genomen. Hier zullen Invaliden onderzocht worden voor welk werk zy geschikt zyn of ge schikt kunnén worden gemaakt. Door dit alles, zo vervolgde spreker, wordt een groot deel van de taak van de diaconie door de overheid overgenomen. Daarom zal de diaconie zich meer moeten richten op de verzorging van patiënten ln zieken huizen, oude-lledentehulzen en lnrlch- nu en dan geestige dialoog vond bij de tingen voor ontspoorde Jeugd e.a. talrijke toeschouwers, onder wie enkele Na de rede van dr Van Rhljn was er curatoren, vele professoren en andere gelegenheid tot discussie, autoriteiten, een warm onthaal, zodat] war<5s j" Wou da t~R?i ne°r ker k' te B°ls' door het gelach zelfs enkele passages ,w°ula t! verloren gingen. De vertolking deed het wel. al werd geen hoogtepunt in het Studenten-to neel bereikt. Speciaal de schilder Max Lawrence als de Don Juan van profes sie werd uitmuntend gespeeld, terwijl de damesrollen elkaar weinig toegaven. De overigen sloten zich min of meer geslaagd wel aan Augustus zocht het wel eens te veel in hard schreeuwen! Een aardige avond, die besloten werd met een bijzonder originele bloemen hulde, neerdalend uit de hoogte, waar bij zich nog een meer gewone hulde voegde, met een krans voor de regis seur, mr P. Cleveringa, die alleszins verdiend was. M. Ned. Herv. Kerk ward S. J'. Wouda t> Rljperk'erk; te Hou ten (toez.) J. Bus te Staphorst: te Leeuwarden J. de Bruyn te Gemert. Aangenomen; naar Amsterdam-C B. v. Glnkel te Amsterdam-W. Toegelaten tot de Evang. bediening ln de Ned Herv Kerk W. v. d. Kooy te Abtswoudeweg te Schiplulden en C Overdyk, Almatadestraat 16 te Leeu warden. Geref. Kerken Aangenomennaar Naardwijk S. D. Lankhuyzen te Franeker. F. 19.000 IX TWEE DAGEN VOOR BOL W EN RESTAURATIE VAN KERKEN. De bouw- en restauratie commissie der Ned. Herv. Kerk bericht ons, dat zij dezer dagen f. 16.000 ontving van de gemeenten uit de Zaanstreek voor het zwaar getrof fen Tlel met haar Sint Maartens-kerJc. De vo'gende dag was er een ovcrschryvlne van Haren (Gr.) voor Hulssen (waar zowel kerk als pastori# zijn verwoedt) vaa f. 300CL—

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 3