TYPEN - STENO Prins Bernhard me) twee prinsesjes te Sankf Anton ftonlngin Juliana en Prinses Margriet arriveren vandaag STADSNIEUWS Minister Mansholt sprak op liet Agrarisch Congres Verstrik beleid niet in bureaucratie Kon. Erk. PITMANSCHGOL Met een enkel woord MAANDAG 7 FEBRUARI Prins Bernhard'is gisteren in gezel schap van zyn broer, Prins Aschwin, met prinses Beatrix en prinses Irene op het vliegveld te Friedrichshafen aangekomen. Hij was 's middags in zijn eigen Dakota te Soesterberg op gestegen. Ook de verzorgster der Prin sesjes, mevrouw Penning maakte de reis mede. De Koninklijke gasten wer den o.m. begroet door generaal Bethouart, als plaatsvervanger van de Franse Hoge Commissaris voor Oosten rijk. De reis naar Bregenz werd voortgezet in een door de spoorwegen beschikbaar gestelde salonwagen. Ook te Bregenz werden zij door de autoriteiten welkom geheten. Twee vijfjarige meisjes in de plaatselijke klederdracht boden een bouquet mimosa aan in de kleuren van het Huis van Oranje en een bouquet anjers. De beie prinsesjes toonden zich zeer verheugd over deze begroeting en gaven de meisjes suikergoed. Prins Aschwin filmde het gehele toneeltje. Prins Bernhard dankte voor de ont vangst en zelde verheugd te zijn weer in Oostenrijk te komen. Om vier uur 's middags verliet het gezelschap Bre genz en reisde zonder onderbreking door .naar St. Anton, waar men 's avonds te halfacht aankwam en begroet werd door „Franclser" weer op Schiphol GEVOLGDE ROUTE ZEER GOED BRUIKBAAR. Zaterdagavond ls de „Franeker", ko mende uit Batavia, met 1 passagier en 4000 °kg. post geland op Schiphol, dat in een zeer zware mist was gehuld, zo dat het zicht vrijwel nihil was. Gezagvoerder de Haas vertelde, dat het vliegveld van St, Mauritius zeer goed bruikbaar ls. Op het ogenblik heerst boven het gebied van de Indi sche Oceaan de moessontijd, die gepaard gaat met hevige cyclonen. Het weer op terugreis was vrij slecht, hetgeen In de reis enige vertraging veroorzaakte. Op de heenreis vloog de „Franeker" van St. Mauritius naar Batavia in 15% uur, doch op de terugweg deed men er een uur langer over. Op de thuisreis maakte het toestel een tussenlanding In Karthoum. Van Karthoum naar Amsterdam was een vlucht van 14 uur. In de Indische Oceaan heeft de bemanning contact ge had met drie Nederlandse schepen, de „Utrecht", de „Straat Soenda',' en de „Tjerk Hiddes". De heer De Haas was van mening, dat de thans gevlogen route zeer goed voor een geregelde dienst op Batavia bruikbaar is. Uiteraard zal via deze route slechts een zeer beperkt aantal passagiers vervoerd kunnen worden. Dit zal anders worden, wanneer op de C'ocoseilanden geland zou kunnen worden. Hier is een vliegveld, dat zeer ver waarloosd is. De Australische lucht vaartmaatschappij, die een luchtverbln- ding met Afrik^ tot stand wil brengen, heeft een proeflanding op dit vliegveld gemaakt. De heer De Haas is van me ning, dat het vliegveld van de Cocos- eilanden gemakkelijk in «ferde zou kun nen worden gebracht. AFNEMEND AANTAL PRIJZENOVERTREDINGEN. Doch zij dragen ernstiger karakter. De 19 tuchtgerechten voor de prijzen hebben in 1943 ln totaal 55457 zaken afgedaan. In 27668 van deze gevallen is een vonnis gewezen; in 9257 gevallen een schikking getroffen; en in 3725 ge vallen een waarschuwing gegeven. De overige zaken zijn geseponeerd of naar andere berechtende instanties doorge zonden Het totaal-bedrag dat in 1948 aan geldstraffen is opgelegd, be draagt f. 10.312.701.50 (bij vonnissen f. 7.706.921,46 en bij schikkingen f. 2.605.780,04). Uit vergelijkende cijfers met 1947 en 1916 blijkt, dat het aantal prijsover- tredingen afneemt, doch dat de op gelegde geldstraffen i#et in een ge lijke verhouding zijn verminderd. Dit zou er op kunnen wijzen, dat welis waar het aantal overtredingen af neemt, doch dat de overtredingen van een ernstiger karakter waren. BRUCE TREKT BESCHUIA>IGING IN. Howard Bruce, adj.-administrateur van het. Plan-Marshall, heeft te Wash ington de juistheid erkend van de te genspraak, welke Groot-Brittannië, Ne derland en België hebben geleverd op de beschuldigingen, die hij twee maan den geleden tegen deze landen haeP uit gebracht als zouden zij een onregelmatig gebruik hebben gemaakt van de zen dingen aluminium en lood, welke krachtens het plan-Marshall waren ontvangen, door deze producten opnieuw met winst aan de Vér.Staten to ver kopen. DE SURINAAMSE RIJST VRIJDAG IN ONS LAND. De „Stuyvesant" van de KNSM, met de 500.000 kg Surinaamse rijst aan boord die met een toeslag voor het Wilhelminafonds (de TBC-bestrijding in West-Indië) in ons land zullen wor den gedistribueerd wordt Vrijdag a.s, in Amsterdam verwacht. De rijst moet nog enige bewerking ondergaan en worden verpakt. Binnenkort kunnen de verenigingen en corporaties de bestelde zending van dit welkome voedsel tege moet zien. Het Brussels pact De algemeen-secretaris der perma nente commissie van het Brusssels pact heeft het volgende communiqué gepubli ceerd: „De permanente commissie van het Brusselse pact heeft overeenkomstig de richtlijnen van de raad van advies de gedetaillerde plannen voor een Europe se raad in studie genomen. Een grote mate van algemene overeenstemming werd bereikt, doch een definitieve be slissing achtte men niet mogelijk vóór een conferentie, waaraan naar men hoopt, ook andere Europese regeringen zullen deelnemen. DE AMERIKAANSE HULPVERLENING AAN EUROPA. De Amerikaanse regering heeft ln het Congres een wetsontwerp Ingediend, strekkende tot voortzetting van het Europese herstelprogramma gedurende een jaar na 30 Juni 1949, op welke da tum het huidige jaarprogramma eindigt. In dit ontwerp wordt evenwel niet ge zegd, welke cridieten in dit jaar nodig zuilen zijn. Oostenrijkse en Franse autoriteiten. Vier meisjes in' klederdracht overhan digden twee bouquet-ten in de kleuren rood wit en blauw en die van het Huis van Oranje. De Koninklijke familie zal gelijk gemeld tot 26 Februari in Tirol ver blijven. Koningin Juliana en Prinses Margriet worden vandaag te Sankt Anton verwaent. Onder het hoofd „Welkom in Tirol" schrijft de „Tiroler Fageszeitung" o.m.: „Het is de Tirolers een behoefte, uiting te geven aan hun oprechte sympathie voor de Nederlandse Koninklijke familie. Mogen Koningin Juliana en prins Bern hard in ons kleine land in de bergen wat uitrusten van de last, die in deze moeilijke tijd op hun schouders rust". Eerste na-oorlogse boottrein naar Genua vertrokken MET 500 PASSAGIERS VAN DE „TABINTA". De eerste na-oorlogse boottrein naar Genua van de Mij. „Nederland" is hedenochtend van het C. St. te Am sterdam vertrokken. Het was een van de langste niet-militaire treinen, die het C. St. na de oorlog heeft verla ten, deze „Nederland-Express", die 500 passagiers van de „Tabinta" naar Genua vervoert. Er was een zeer grote belangstelling voor dit vertrek. De boottrein zal het traject naar Ge nua niet in de vooroorlogse tijd kunnen afleggen. De kwaliteit van de Duitse spoorwegen maakt top-snelheid op dat deel van het traject onmogelijk. De reis naar Genua zal 30 uur duren. De boot trein rijdt via Venlo, Kaldenkirchen, Koblenz, Mannheim, Basel en Milaan. Dokter P. J. M. Niemer f Tijdens het Agrarisch Congres van de P. v. d. A. te Utrecht, gaf minis ter S. L. Mansholt een korte samen vatting van zijn opvattingen en plan nen. Hij zeidc, dat de import van het veevoeder, die voor de oorlog 1.7 mil- lioen ton bedroeg, verlaagd is tot 1.5 millioen per jaar. De oorzaak hier van ligt in het dollartekort en in de onmogelijkheid veevoeder te impor teren uit Midden-Europa. In antwoord op de critiek, dat Neder land niet voldoende aandacht zou be steden aan het marktonderzoek, zelde hij, dat Nederland na Amerika de grootste landbouwkundige dienst heeft. Wij hebben 20 landbouwkundige inge nieurs, over de gehele yereld ver spreid. De minister zeide voorts, dat tot nu toe de landbouwpolitiek ge staan heeft in het teken van de voed selvoorziening. De boeren hebben daar voor offers moeten brengen. De toe komstige landbouwpolitiek is gericht op de algemene verhoging landbouw- peil en op bestaanszekerheid voor de boeren. Men tracht een doelmatige pro ductie te bereiken door rationalisatie van de landbouwproductie en verkave ling, mechanisatie toepassing van de rassenkennis, wettelijke ordening van het bodemonderzoek en ordening van productie en afzet. Bij de analyse van de markten moeten wij voor onze afzet vooral aandacht besteden aan eieren en zuivelproducten. De voedselmarkten zijn nog onzeker, vooral doordat in Amerika vijf record oogsten achter el- CRITIEK OP UITBREIDING VAN KLOOSTER. In de raadsvergadering van Smal- lingerland heeft wethouder De Vos critiek uitgeoefend op de toewijzing door de regering van 2600 vierk. M, bouwvolume aan het Carmelitessen- klooster te Drachten. Hfj noemde een dergelijke toewijzing, groot genoeg voor 10 arbeiderswoningen, onverantwoord in een nlet-katliolieke streek. BELANGRIJKE VERBREDING VAN AALSMEERS TOEGANGSWEG. De belangrijkste toegangsweg tot 't bloe- mencentrum Aalsmeer, de 21/2 km. lange Uiterweg, zal door demping van een der sloten geschikt worden gemaakt voor groot wegverkeer. De eerste spade vliegas werd Zater dag onder grote belangstelling door de wethouder van Gemeentewerken, de heer J. Hofman, in de sloot geworpen. Eind 1949 zal een rijweg met een breedte van 4% meter' gereed zijn. Voor dit object, dat circa f. 275.000 kost, zijn ongeveer 30.000 M3. vliegas nodig. AMSTERDAMSE TABAKSINDUSTRIE ONTSLAAT 400 STAKERS. De directie van de British American Tobacco Cy te Amsterdam, ln welk be drijf op 27 Januari een staking uitbrak ten einde te bereiken, dat de arbeiders voor aanvankelijk 4, later 8 pet. in de winst zullen meedelen, heeft aan de ca. 400 stakers schriftelijk mededeling ge daan, dat zij ontslagen zijn. 23 mnd. klaar PLANTSOEN 65 TELEF. 26558 (Adv.) kaar zijn geweest. Het Marshallplan stelde ons in staat voort te gaan met de opbouw van onze veestapel, aldus de minister. Op de duur moeten wij ons daarvan echter losmaken. Het is noodzakelijk, dat wij zover komen, dat wij m?t minder dollars toch de men sen en dieren in Nederland kunnen voeden. Met betrekking tot de Unie met Bel gië en Luxemburg sprak de minister zijn twijfel uit of de kleine boeren en tuinders wel in de bepaalde tijd zouden kunnen worden opgevoed. Met grote klem waarschuwde spr. tegen een landbouwbeleid, waarmede men in grote mate in de bureaucra tie verstrikt zou geraken. Hel sys- steem is niet op te bouwen op de vaste prijzen van de producten, zoals in de jaren van schaarste het geval was. Vaste prijzen zouden alleen te handhaven zijn met behoud van in leveringsplicht, maar juist deze in leveringsplicht heeft het bezwaar, dat er zoveel bureaucratie aan vast zit. Van de regering kan niet verlangd worden, dat het precies alle lijnen aan geeft. Deze moeten vastgesteld worden in onderlinge samenwerking tussen boeren, arbeiders en overheid. Daarom tó ook aan de Stichting van de Land bouw gevraagd advies uit te brengen over de practische uitvoering van de ordening in de landbouw en veeteelt. Het congres besloot een telegram te zenden aan de partijvoorzitter Koos Vorrink, wiens afwezigheid werd be treurd. De afd. Aalsmeer zond hem een bloemenhulde. Vervolgens heeft prof ir W. Scher- merhorn gesproken over de aethische betekenis van de socialistische strijd. Vqlgens een bericht uit Bolivia ls de vliegboot „Avianca" van de Colum- biaanse luchtvaartmaatschappij nabij de Bonnavantura-baai neergestort, waar •door vijf personen om het leven zijn gekomen, terwijl negen anderen werden gewond. OEUSTOEEST Toneelopvoering „Kunst en Genoegen". De tweede uitvoering van de toneelver. ..Kunst en Genoegen" in dit seizoen. Za terdagavond gegeven in het Patronaats gebouw, ls wederom als een groot succes te beschouwen. Na enkele mededelingen werd direct een aanvang gemaakt met de opvoering van het toneelstuk ln 3 bedrijven „Zonnebrand en blaren" van J. W. v. d. Heijden en Henk Bakker. Het gezelschap, een samenvoeging van vacantfegangers ln hotel Zeezicht bijeen, gaf zeer uiteenlopende personen en mo menten te aanschouwen, die elk voor zich hun belevenissen op geestige wijze voor het voetlicht brachten, in het bijzonder noe men wij hiervan het voortreffelijke spel van het echtpaar v. d. Sluis-Hakkepoes (de heer G. Harstra en mevr. E. Hesslng- Rietdljk) en hun kinderen Daatje. en Henkle (Mevr. J. S. Koppier-v. Waas en de heer A. Schippers), Kolonel v. Den deren (de heer W. A. Gelderbloem)de huisknecht Frans en de Ober Johan, resp. de heren J. Handgraaf en J. C. Koppler Sr. WASSENAAR lien honderdjarige De dag van Zaterdag ls voor mevrouw Brouwer-Verboon, de toen 100-Jarige, een onvergetelijke geworden door de vele blij ken van belangstelling, welke zij mocht ontvangen. Een enorm aantal bloemstuk ken en cadeaux werd haar aangeboden en op de receptie ln Hotel Bianca was het een voortdurend gaan en komen van hen, die haar persoonlijk kwamen gelukwensen, welke felicitaties zij met kennelijk genoe gen ln ontvangst nam. Ook de burgemees ter en mevr. Van Wijnbergen hebben door eén bezoek ter receptie van hun belang stelling ln de oudste Inwoonster van Was senaar blijk gegeven. BINNENLAND. Op 10 Februari zal het tweede con tingent Italiaanse arbeiders 70 man die ln de Nederl. steenkolenmijnen ko men werken, ln ons land aankomen. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, mr dr In "t Veld, voer de Zaterdag ten provinciehuize te Leeuwarden besprekingen met het col lege van Ged. Staten Inzake de woning bouw, Bij de spoorwegovergang onder het dorp America wilden de automobilist Zaaeyen en diens zoon uit Venlo de over weg nog passeren, terwfjl de bomen al omlaag gedraald werden. De auto kwam klem vast onder een zakkende slagboom te zitten, terwijl uit de richting Eind hoven een trein ln volle vaart naderde. Door Ijlings uit de wagen te springen, konden de inzittenden zich van een wisse dood redden. De auto werd door do trein gegrepen en volkomen vernield. BUITENLAND. Dr Albert Schweitzer, de medicus, theoloog en phllosooph, die het grootste gedeelte van zijn leven als* zendeling en arts ln Frans equatoriaal Afrika heeft doorgebracht, ls ln Konstanz teruggeko men. Schweitzer, die thans 74 Jaar is. zal zich gaan vestigen ln Koenlngsfeld, een klein dorpje ln het Zwarte Woud. De Hamburgse Ingenieur Harmsen heeft een nieuwe turbinemotor voor mo torvoertuigen ln elkaar gezet, waarvan men ln vakkringen een omwenteling ver wacht in de automobielindustrie, aange zien hij veel sterker, zuiniger en doeltref fender zou zijn dan de thans bestaande motoren, De uitvinder wil zijn motor ten toon stellen op de Voorjaarsbeurs 1949 te Hannover. Prof. Reuter, de „Westerse" burge meester van Berlijn, ls Zaterdagavond op het Londense vliegveld Northolt aange komen. Te Parijs ls uitspraak gedaan ln het proces tegen drie Franse generaals, die er van worden beschuldigd tijdens krijgs gevangenschap hun diensten aan de Duitsers te hebben aangeboden. Generaal Fagalde werd veroordeeld tot vijf Jaar gevangenisstraf, verbeurdverkla- nug van al zijn bezittingen en verlies van zijn rang. Luit.-generaal Dubulsson kreeg vier jaar en voorts dezelfde bijko mende straffen. Generaal-majoor d'Arras werd vrijgesproken. Albanië heeft in een officieel com muniqué, dat door radio Tlrane werd uitgezonden, de „Joegoslavische Trots kisten onder leiding van Tlto" beschul digd van „46 provocaties te land, ter zeo en ln de lucht tegen Albanië" ln de pe riode van 2 7 Juli 1048 tot 17 Januari 1949. De moordenaar van de Egyptische minister-president Nokrasji pasja, die tot nog toe beweerde, dat hij op eigeninitia tief had gehandeld, heeft thans bekend, dat hij medeplichtigen heeft gehad en heeft hun namen bekend gemaakt. Volgens de Ujst van het Amerikaanse departement van financiën verdiende de filmster Humphrey Bogart over 1946 het hoogste salaris in de V. S„ nl. 467.361 dollar bruto. De Amerikaanse minister van finan ciën, John Snijder, heeft als .zijn mening uitgesproken, aat „er gpen aanleiding be staat om bevreesd te zijn voor een econo mische depressie ln de Verenigde Staten" De sjah van Perzlé heeft onlangs bij dc porcelelnfabrleken te Limoges een servies besteld eer waarde meer dan een millioen Franse francs. Na een langdurige ongesteldheid,-wel ke hem reeds geruime tijd geleden nood zaakte de praktijk tijdelijk neer te leg gen, is Zaterdagmiddag in het Sint Eli zabeth-ziekenhuis, waar hij een groot deel van zijn leven heeft, gewerkt, op 65-jarige leeftijd overleden dokter P. J- M. Niemer, een bekend huisarts te dezer stede. De heer Niemer studeerde aan de Ge meentelijke Universiteit to Amsterdam, waar hii in 1909 het artsexamen aflegde. Juiste de volgende maand zou hij zijn 40-Jarig artsjubileum herdenken Na gedurende twee jaar als assistent werkzaam te zijn geweest ln het Onze Lieve Vrouwegasthuis te Amsterdam, nam hij in 1911 hier tor stede de huis artsenpraktijk over van dr Meuleman. die benoemd werd tot directeur van de Vroedvrouwenschool te Heerlen. Of schoon dr Niemer ach weinig in het openbare en vereningsleven bewoog en zich bü voorkeur op de achtergrond hield, genoot hij ln onze stad toch een grote bekendheid, zoaLs duidelijk tot uiting kwam toen hij zijn zilveren arts jubileum vierde. De R.K. Studentenver eniging „Sanctus Augustinus" benoemde hem wegens zijn grote verdiensten je gens deze organisatie tot ere-lid. Zijn talrijke patiënten en oud-patiën ten gedenken dankbaar een toegewijd medicus, die door zijn warm medeleven in vreugde en leed zich in vele gezinnen de ereplaats van huisvriend had ver worven. Hij ruste in vrede De uitvaartdiensten zullen Woensdag morgen ln de Hartebrugskerk worden gehouden (Requiem-mis te 9 uur), waar na te ruim elf uur het stoffelijk over schot in het familiegraf te Abcoude zal worden bijgezet. „De Spaensche Pot" overgedragen Het 16de eauwse pand Kloksteeg 2, dat zoals wij Zaterdag uitvoerig be richtten door de Vereniging ,,OUd Leiden" is aangekocht en ge-heel gere staureerd, werd Zaterdagmiddag aan de nieuwe bewoner, de antiquair H, Wenz. overgedragen. Daartoe verzamelde zich een aantal genodigden in het tegenover gelegen „Warong Djawa", waar de heer A. Bicker Caarten, secretaris van het fonds „Het Leidse Woonhuis", de aan wezigen verwelkomde. Architect G. v. d. Mark, die geheel belangloos de re stauratie had geleid, gaf een uitvoerig exposé van de moeilijkheden, welke met deze restauratie gepaard gingen, de vondsten die werden gedaan en de be reikte resultaten. De voorzitter van „Oud Leiden", dr T. P. Sevensma, voerde hierna het woord, evenals de burgemeester, jhr mr F. H. van Kinschot, waarna dr Sevens ma aan de heer Werz de sleutels van het huis overhandigde en daarmede het pand overdroeg. De aanwezigen, onder wie vertegen woordigers van het ministerie van We deropbouw, het ministerie van O., K. en W., de Rijksdienst voor Monumen tenzorg en Gemeentewerken, wethouder A. J. Jongeleen, drs E. Pelinck, direc teur van „De Lakenhal", mr A. van Royen, archivaris, en het bestuur van „Oud Leiden", maakten hierna een rondgang door het gerestaureerde huis. Moedige redding VIER JONGENS DOOR HET IJS GEZAKT. Zaterdagmiddag zijn vier jongens tus sen de 7 en 9 jaar door het ijs van de Spoorhaven langs de Potgietarslaan ge zakt. Een in de buurt werkzame melk boer J. van der Linden, begaf zich on danks het f feit, dat hij de zwemkunst niet m^phtig is, gekleed te water en smaakte de voldoening om tezamen met Chr. de Roode, alle vier de jongens be houden op de wal te brengen. Een hun ner, de 8-jarige J. H. uit de Nicolaas Beetsstraat, had het bewustzijn reeds verloren en werd door de Eerste Hulp dienst naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. Al blijft de voldoening over deze daad de schoonstdenkbare beloning, toch wil len wij de kranige redders een woord van hulde niet onthouden .In vier ge zinnen heerste Zaterdagavond jegens dit tweetal intense dankbaarheid. WILLEM ANDRIESSEN SPEELDE VOOR DE LEIDSE JEUGD. Het was niemand minder dan Willem Andriessen, onze grote Nederlandse pianist, die. zijn gaven Zaterdagmiddag in dierst stelde van de Leidse Jeugd Actie. Zeker 8 900 jongelingen beluis terden hem tijdenszijn bevattelijke ex plicaties, zo over Beethoven's „Sonate Pathetique" als enkele werken van Chopin. Andriessen's spel en zijn leer zame toelichtingen zijn te bekend, dan dat wij er verder over behoeven uit te wfiden. Hij is een meester van de een voud en daarom juist vindt hij het ware contact met de jeugd, die zo ont vankelijk blijkt voor schoonheid, mits zij haar op begrijpelijke wijze gebracht wordt. Willem Andriessen ls een paedagoog van uitzonderlijke kwaliteiten en dit is ook thans voor de zoveelste maal over tuigend gebleken! Zijn succes was dan oc-k als steeds buitengewoon groot. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doctoraal examen geneeskunde: mej. E. J. Sluijter (Lei den) en de heer A. A. v. Soestbergen (Wassenaar); artsexamen le gedeelte: de heren A. H. Baal (Wassenaar) en J. W. M. Kennen (Den Haag); arts examen 2e gedeelte: mevr. K. Roth- barth-Fremkel (Aerdenhout). Ds A. van He er den, Indonesisch predikant te dezer stede, heeft het be roep van de Ned. Herv. Gemeente te Lichtenvoorde aangenomen. Constellation „Delft" op Kemajoran geland DE „BATAVIA" VERTROKKEN. Gisterochen-d is de Constellation „Delft" met gezagvoerder Risseeuw op Kema joran geland. Het toestel, dat een be manning van zeven koppen had, ver voerde vier ton pest. De „Delft" vlocg vla Khartoum en Mauritius en legde de laatste étappe (Mauritius—Batavia) af in 14 uur en 56 minuten, hetgeen mede te danken was aan het prachtige weer en de gunstige wind. Gisterochtend vertrok van Kemajo ran de Constellation „Batavia" met 1,5 ton post en 23 passagiers, o.w. de se cretaris van Staat voor Gezondheid van Indonesië, dr J. E. Karamoy, aan boord. Dr Karamoy reist voor een studieop dracht naar Nederland. De „Batavia" volgt de route BangkokSjarjah. Federalisten en Republikeinen reisden gisteren naar Banka Gisteren vertrokken Ana-k Agung Gde Agung en dr Ateng en enkele Republi keinen, o.w. Darmasetlawan, per lijn- vliegtuig naar Banka, waar vandaag ook Sukarno en Hadji Agus Salim ver wacht worden. Van 2 Januari-5 Februari 212 doden EN 17 VERMISTEN. Een officieel militair overzicht geeft de volgende verliescijfers: van 2 tot 9 Januari 64 doden en 8 vermisten; van 9 tot 15 Januari 37 doden en 2 vermis ten; 16 tot 22 Januari 40 doden en 3 vermisten; van 23 tot 29 Januari 43 doden en 4 vermisten; van 30 Januari tct 5 Februari 23 doden, ADMINISTRATEUR EN ONDER- NEMINGSWACHT ONTVOERD. Dc oud-H.V.V.cr R. Vis. De correspondent van Aneta te Ban dung meldt, dat de administrateur van de onderneming Pasawahan in het Bandjarse werd ontvoerd. Dit is de heer R. Vis, oud-voetballer van HVV. Hij werd met de gehele ondernemings- wacht weggevoerd door een kapitein van de TNI en nog 20 man. De kapitein en zijn volgelingen wa ren vermomd en werden vriendelijk ontvangen Omtrent het lot van de ont voerden is niets bekend. KAASVERGIFTIGING TE ROERMOND. Elf personen het slachtoffer. Elf personen mcesten tijdens het voor bije weekeinde in het St. Laurentius- ziekenhuis te Roermond worden opge nomen. daar zij in ernstige mate ver giftigd waren door het eten van on deugdelijke kaas. Alle patiënten waren \iit dezelfde wijk te Roermond afkom stig en hadden de kaas in dezelfde win kel gekocht. De fabrikant heeft onmiddellijk zijn afnemers gewaarschuwd, dat een par tij, welke op dezelf de dag verstuurd was als de ondeugdelijk gebleken kaas, ver dacht was. Maas de elf patiënten in het zieken huis, van wie er verschillende zeer ern stig aan toe zijn, wordt nog een aan tal minder ernstige gevallen thuis ver pleegd. Sterfgevallen zijn gelukkig nog niet te betreuren. Jaarvergadering van de Leidse Schaakbond De Leidse Schaabond hield Zater dagmiddag zijn jaarvergadering. Voorziter Herfkens memoreerde als belangijjkste gebeurtenis van het afge sloten jaar de geslaagde lustrumvie ring met afvalwedstrijd, zes- en vier kampen en lezing door Dr Euwe. Nadat de notulen van de vorige ver gadering waren gelezen en goedgekeurd volgden enige mededelingen en inge komen stukken, waaronder een beroep, ingesteld door A. J. Rotteveel, tegen het bestuursbesluit, dat hem van de finale der kampioenswedstrijden uit sloot. De afgevaardigden vonden over het algemeen de opgelegde straf te zwaar en het beroep van Rotteveel werd dan ook met 13 tegen 6 en 18 blanco stemmen, aanvaard. Vervolgens deelde de voorzitter nog mede, dat op Zaterdag 5 Maart a.s. een massakamp tegen Haarlem zal worden gespeeld en wel in Haarlem. Uit het jaarverslag van de secret-axis, de heer Van Beek, bleek, dat de ver wachtingen omtrent ledenwinst door de propagandistische waarde van de wed strijd om het wereldkampioenschap niet in vervulling zijn gegaan. Het aan tal verenigingen bleef onveranderd 28 en het totaal aantal clubleden bleef ongeveer hetzelfde n.l. 770. Het financieel verslag van de pen ningmeester, de heer Pont, oogstte niet alleen de waardering van de kascom- missie, maar ook van de vergadering, van het bestuur was er in geslaagd, ondanks de lustrumviering, de touw tjes bij eikaar te houden. De begroting voor 1949 werd eveneens goedgekeurd. Het bestuur bleef in de oude forma tie gehandhaafd: P. Herfkens, voorzitter; A. E. J. Mod derman, vice-voorzltter; F. van Beek, le secretaris; H. M. Pont, penning meester; Jac. Galjaard, competitie- en wedstrijdleider; H. van Zanten, 2e secretaris en A. Leenheer, commissaris. Bij de rondvraag vestigde de heer Leenheer nog de aandacht op het suc ces, dat in Noordwijk geboekt was met de oprichting van een jeugd-schaak- c-entrum, door middel van een oproep in de plaatselijke bladen, waarop zich ruim 50 liefhebbers aanmeldden. Hij gaf dit ter navolging voor andereplaat sen. Het bestuur zal deze aangelegen heid opnieuw in onderzoek nemen. Bordencompetitie K.N.S.B. LEIDSE BOND VERLIEST VAN STICHT-GOOISE S.B. In „Het Gulden Vlies" vond gisteren de eerste wedstrijd voor de bordencom petitie plaats. Afgezien van de grote nederlaag was het vooral teleurstellend dat Koet op het allerlaatste ogenblik wegens ziekte moest verstek laten gaan en dat Turk, die toegezegd had te zul len komen, zonder enige kennisgeving wegbleef. Dientengevolge moesten Mod derman pas hersteld van een Itali aanse griepje en de Leidse aanvoer der, Jac. Galjaard onvoorbereid inval len en dit werden dan ook verliespun- ten. De Utrechtse ploeg was van een be hoorlijk gehalte en verdiende de 8—2 overwinning ten volle. De gedetailleerde uitslagen waren: A. Barkema (LSB)—Drs Th. C. L. (SGSB) 0—1, W. F. Schüsz—D. F. de Lange 0—1, D. Posthuma—D J. S. de Lange V2, J. KanbierC. P. van Muilwijk Vi—Vj, F. Teleng— Rrs P. G de Haan 0—1, Jac. Galjaard—J. Har der 0—1, D. van Gelder—P. Teeuwen Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Adrian— Phillppus. z. van A. P. van der Stokker en G. M. J. Tlebosch; Mary Elisabeth, d. van E. van Gullk en T. van Beusekom; Elisabeth, d. van D. Barends* en J. Potters: Cornells Johannes, z. van J. Z. van der Kruk en E Mos; Frans Daniël David, z. van J. W. Mensingh en M. J. de Vroede, Reindert Jan, z. van L. Gys- man en J. Elema. 0\ ERLEDEN: J. Labordus, hulsvr., van P. J. Arens, 60 Jaar; A. J. Hoek, man, 49 Jaar; J, j, Kooter, zn., 15 jaar. GEVESTIGD: A. van de Berg. schipper, Utr Jaagpad 73; H. van de Berg, schipper, Utr. Jaag pad 73; J. H. Bodde Bouman, stud., Hout laan 15; C. Brlttljn en fam., kok, Bloem- straat 26; C. J. van den Broek, huls knecht, J. v. Houtkade 34a; A. de Bruijn en fam., architect, de Sltterlann 30; C. J. de Bruijn en fam„ zonder, aan boord woon schip 1041 liggende Langegracht t/o. nr. 31; H. Cornelius, dienstbode, Horengracht 3335; C. Dessauvagle, L. Rijndijk 134; IJ. Eenhulstra en fam., commies ter secre tarie, Morsweg 18; K. de Graaf en famn los werkman, Potgieterlaan 31; SP. Groenendijk, wol wever, Pr. SteIJnstraat 38a; E Groenewegen, zonder, Rapenburg 121; A. de Groot, onderwijzeres, Utr. Jaagpad 118; W. L. E. van Hal. kantoorbediende, O. Rijn 37; J. Hanegraaff, kantoorbedien de, Valdezstraat 5; M. J. Havermans, buf fetjuffrouw, Morsweg 38; A A. Hulst, stud., Rapenburg 131; M A. Joossen, zonder, Rljnsb.weg 10; J. Kanbier, buffetbedlende, van 't Hoffstraat 34a; M. Knape en fam., arts, aan boord „Casamare" liggende Utr. Veer; H. G. H. Koeken, constructeur, Rljnsb. singel 11; A. C. Koopmans, stud., Groenhovenstraat 19; M A. M. Kortenbout van der Sluljs, zonder, Pieterskerkhor 26; E. van Langen, stud., Thorbeckestraat 42; H. van der Leeuw, kantoorbediende. W. Singel 95; E. E. Maassen, studThor beckestraat 42; M. Moechlis, stud,, Witte Singel 10; J. Paauw en fam., tuinbouwer, Julianastraat 71; A. C. Peuler, verpleegster, H. Rijndijk 80; S. Post, kantoorbediend*). Sumatrastraat 42a; J. de Raad. stoker, de Genestetstraat 28; F. J, Rlenks en fam., apotheker, Kam. Onneslaan 26; E. Talsma, secretaresse, Herenstraat 16a; M. A. de Vries, bontwerker, Turfmarkt 11; K. Wlch- mann. zonder, Vondellaan 8; W. J. van den Wijngaard, boekhouder, Leliestraat 118, VERTREKKEN: T. C. de Boer, van Dw. Havenstraat 2 naar Heel, ca St. Annastraat 104; E. Brader van de Goejestraat 8 naar Winschoten, Grintweg 13; H Brulnsma, van Zoeterw. singel 99 naar Amsterdam, Stolwijkstraat 45 III; S. A. Knol-Cornet en fam., van Grevenstraat 4 naar Sassenheim, Welte vreden 10; B. M. de Court Onderwater, van Stationsweg 3a naar Maassluis, Noord- dijk 1; M. Eckelboom, van St. Jorlssteeg 34 naar Bergen op Zoom, Vrederust R 319; D. F. Engels en fam., Molenstraat 1 naar Groningen, Grlffestraat 18; J. van Exel, de M. v, Streefkerkstraat 10 naar Oegstgeest, Hofbrouckerlaan 35; J. Frik, van Maresln- gel 27a naar Ulrum, H. Doornbosweg C 311, C E. Gischler, van Morsweg 92a naar Rot terdam, Mecklenburglaan 11; C. van der Graaf, van Rapenburg 116 naar 's-Graven hage, Nlcolalstraat 10; J. F. M. Gussen- hoven, Lorentzkade 3 naar Vllsslngen, Ste nen Beer 15; A. G. Krol-Hacke van Mijn den, van Boerhaavelaan 17 naar Loos- cürecht, Eikenrode D 42; L. Hasselaar, vau Zoeterw. singel 46-naar Amsterdahi, Over toom 14hs; M. van Hasselt, van Haagweg 5 naar 's-Gravenhage, Schuytstraat 4; J. C. van der Heiden en fam., van de M. v. Streefkerkstraat 10 naar Maasnlel, Brede- weg 55; D. M Helnen, van Boerhaavelaan 4 naar Beverwijk, Assumburgstraat 39; M. E. Bekkerlng-Herfst. van Zoeterw. singel 77 naar Arnhem, Koningstraat la; W. K. Hu en fam;., van Bloemstraat 26 naar Am sterdam, Fagelstraat 1II; J. Jansen, van Herensteeg 7a naar Amsterdam, Laurier gracht 41; B. Joles, van de Sltterlaan 96 naar 's-Gravenhage, v. Tuyllstraat 10; H. J. A. M. de Jong, van Lorentzkade 8 naar Vllsslngen, Stenen Beer 15; M, Klink, van Vlnkenstraat 6 naar Alphen a. d. Rijn, Raadwijkstraat 13; B Korpershoek, van St. Jacobsgracht 1 naar Amsterdam, le Ooster parkstraat 179; Wed. W. Wolters-Lange- zaal, van L. Rijndijk 46 naar Leiderdorp, Zijllaan 2; W. T Llm, van W. Rozenstraat 16 naar Zoeterwoude, H. Rijndijk 1; A. S. van Lenning, van Boerhaavelaan 4 naar Oostvoorne, Dulnoordseweg 36; N. C. van Malssen, van Jacob Catslaan 48 naar Ub- bergen, Schoonoord U 22; W. de Melker, van Kaarsenm.straat 7 naar Dordrecht, Singel 329331; E. A. Nleuwenhuljzen, van Thorbeckestraat 42 naar Utrecht, Oude Gracht 77 bis; M. E. van Noort, van Zoe terw. singel 7 naar 's-Gravenhage, Lsd Wllhelmlnastraat 97; C. H. van Oosterzee, van Witte Singel 95 naar Nederlandse Antillen; P. C. J. M. Paardekooper, van Merelstraat 48 naar Leuven, België; J- J- Pardon, van Hogewoerd 12 naar Oegst geest. Ende.g.straatweg 5; B. H. Poh. van J. v. Goyenkade 35 naar Oegstgeest, Fred. Hendriklaan 10; J M. C. Pont, van Bloe mistenlaan 46 naar Brussel, België; A C. M. Rekelhof, van Rljnsb.weg 10 naar 's-Gravenhage, Prinsengracht 8; J. Rulg- rok, van Coornhertstraat 48 naar Heerlen, Guldo Gezellestraat 29; W. Slingerland en fam., van Joubertstraat 35 naar Hillegom, v. d. Endelaan 13; A. van Soest, van Vol molengracht 27 naar Haarlem. Bisschop Ottostraat 11; L. van der Staalj en fam van de Sltterlaan 30 naar Leeuwarden, Voorstreek 46; H. Stlkkelorum, van v. d. Werf straat 45b naar Zwitserland; V. Stok, van H. Rijndijk 13 naar Amsterdam, Ha- rlngvlletstraat 69 II; M. E. M. Straver, van 't Hoffstraat «9 naar Wassenaar, L. Kerk- dam 66; E. G Q. v. Tilburg, van Nieuwe Rijn 35 naar Gorinchem, Appeldijk 21; G. A. Verstege, van Boerhaavelaan 49 naar 's-Gravenhage, v. d. Eljndestraat 2; G. van der Voort en fam., van Utr. Jaagpad 16a naar Voorhout. Bergamolaan 13; F- J. Wegman en fam., van Boerhaavelaan 21 naar Apeldoorn, v. d. Heljdenlaan 32; R- Weinberg echtg, Bledak, van O. Singel 154 naar Ver. Staten van Noord Amerika; C. Werkhoven en fam., van de Goelestraat 45 naar Ter Aar. c 234; F. A. A. S. Wou denberg. van Stadhouderslaan 15 naar Rotterdam, Palmweg 2, BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 7 Februari De stemming was vandaag in mineur. De handel was van bescheiden omvang. Op alle afdelingen kon enig aanbod worden waargenomen, waar tegenover zo goed als geen vraag bestond. De koersen kwamen ailerwege op een ver laagd peil. De gedrukte stemming moest klaarblijkelijk worden toegeschreven aan het feit, dat zich in New York een vrij ook de stemming op de beurs van Lon den heden aan de ongeanimeerde kant flinke reactie had voltrokken, terwijl was. Koninklijken openden een viertal punten beneden het vorige slot, zakten daarna nog een paar punten in en kre gen per saldo een verlies van 2es pun ten te registreren. Unilever en Philip* waren een drietal punten lager. Ook Aku's moester, zich een opoffering ge troosten, De meeste minder courant» industrieaandelen waren eveneens ge drukt. De Scheepvaartmarkt was stil De bekende soorten werden 1 of reu paar punten lager genoteerd. De be langstelling voor cultuurfondsen waf gering; de koersen waren merendeel* lager. De conversielening 1947 was we derom een tractie luier. Ook de andere Nederlandse Staatspapieren waren nau welijks prijshoudend. Van Amerikaanse fondsen was niets te bespeuren. Vih, A. E. J. Modderman—W. A. A» Aarts 01, Jerry BeyA. L, van Baa ien Vi—Vz, J. A. Loef—Ds C. J. van Rfr» yen 0—1, totaal 2—8.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2