Wonderkapper zet kaalhoofdigen op stellen Het proces tegen kardinaal Mindszenty voortgezet PANDA OP DE WALVISVANGST Tweede Kamer keurt deelneming in bedrijfspensioenfonds goed Regelmatige haargroei door in'ra-rcde straten VAN MEVROUW MAQUISTEN MIEP HEEFT Ratlio-programma 87ste Jaargang LE1DSCH DAGBLADVrijdag 4 Februari 1949 Tweede Blad No. 26609 Wilde hij vluchten? Gistermiddag te kwart over vier is kardinaal Mindszenty opnieuw voorge komen, nadat zijn verzoek om afstel van het proces was verworpen en begonnen met heldere stem zijn verklaringen af te leggen. In antwoord op een vraag van de openbare aanklager, of hij de be schuldigingen gelezen en begrepen had en of hy zichzelf schuldig ge voelde zeide de kardinaal: „Ik voel mijzelf schuldig voorzover ik de da den. die mü ten laste worden gelegd, heb begaan en ik ben het ook niet oneens met dc bijzonderheden van de tenlastelegging". Hij voegde er echter aan toe, dat hij de uit deze daden getrokken conclu sies niet kon aanvaarden. De kardinaal zelde met name, dat hy niet de conclusie kon aanvaarden, dat 7ijn activiteit gericht was op samen zwering „tot omverwerping van het democratisch regiem, de Hongaarse republiek". Tijdens het verhoor zeide kardinaal 1 Mindszenty, dat al zyn plannen slechts betrekking hadden op de mogelijkheid tan een derde wereldoorlog en de om- I verwerping van het huidige regiem door middel van een derde mogendheid. Nimmer had hij deel willen nemen a3n enige directe poging om de repu bliek omver te werpen. De kardinaal legde zijn verklaring af voor een mi crofoon in het midden van de rechts zaal. Toen het verhoor een uur geduurd had vroeg de rechter of de kardinaal vermoeid was. „Zo ja, dan kunt u gaan zitten", aldus de rechter. Een wacht bracht, een stoel voor de kardinaal, die ging zitten om zjjn verklaring voort te zetten. Men liet de microfoon, waar door het proces voor radio Boedapest werd uitgezonden, zakken. Kardinaal Mindszenty begon met te zeggen, dat „in het voorjaar van 1947 het geloof aan een op handenzijnde oorlog in geheel Europa zeer sterk was. Als gevolg van zulk een oorlog zou een wijziging van regiem ieder ogenblik kunnen komen. Prof. Baranayi (de tweede aangeklaag de i vestigde mijn aandacht, op het ge val van de Griekse aartsbisschop en zeide, dat ingeval van een derde we reldoorlog een dergelijke toestand ook hier zou kunnen ontstaan. In dat geval, zo zeide hij. zou lk het zijn als primaat van Hongarije, die de functie van tijde lijk staatshoofd zou moeten vervullen. Toen Baranayi en ik dit bespraken, werden wy het eens, dat wij persoonlijk geen deel konden nemen aan pogingen om het regiem omver te werpen, doch in zoverre dit door buitenlandse inter ventie zou geschieden, zouden wij het onze doen". Hierop zeide president Olty: „Als U geestelijk vermoeid zijt, zullen wij de zitting verdagen". De kardinaal ver klaarde echter heel goed verder te kun nen gaan. De rechter vroeg vervolgens naar de royalistische activiteit in Hon garije. De kardinaal bevestigde hetgeen prof. Baranayi voor hem had verklaard over de illegale monarchistische organi satie en zijn eigen deelneming er aan. Hij bevestigde eveneens, dat de tekst van een monarchistisch propaganda- plan, dat Baranayi het hof had voor gelezen, juist was en door hem was goedgekeurd. In dit plan werd o.m. de verdeling beschreven van Hongarije in propagan- öadistricten, in elk waarvan een roya listische leider illegale activiteit moest voeren. Volgens de kardinaal waren er nlles bij elkaar ongeveer 300 van deze leiders Al deze plannen bestonden ech ter slechts in theorie en hielden ver band met de mogelijkheid van een nieuwe oorlog. Het Hongaarse volk zou uiteindelijk I moeten beslissen. Zinspelend op documenten, die in zijn kelder zouden zijn gevonden, ver klaarde de kardinaal, dat het altijd zijn gewoonte was geweest alle documenten te bewaren. Het verdere verhoor hield zich voor een groot deel bezig met de 1.000 jaar oude kroon van de Heilige Stephanus, die naar de kardinaal ver klaarde „aan het Hongaarse volk be hoort", doch die hij sinds het einde van de oorlog buiten het land trachtte te houden. De kroon werd door de Duitsers uit Hongarije weggehaald. Met betrekking tot de brieven, die hij ge schreven had aan Chapin en andere Amerikaanse functionarissen, zeide de kardinaal, dat deze in drie categorieën waren onder te brengen. De eerste twee hadden betrekking op politieke kwes ties en de bestemming van de Heilige kroon en o.a. een kwestie, waarbij hij verzocht had om gewapende Ameri kaanse interventie. „Ik betreur het deze brieven gezonden te hebben" zo zeide de kardinaal. „In het vervolg zal ik de binnenlandse en buitenlandse aangele genheden beschouwen in het licht van de souvereiniteit van de Hongaarse staat, zoals ik heb geschreven in mijn brief aan de minister van Justitie". De kardinaal zeide. dat de derde cate gorie brieven betrekking had op Hon gaarse krijgsgevangenen in de Sovjet- Unie. „Ik moest deze schrijven. Ik voel de het aan als een humanitaire taak". Het laatste deel van het verhoor was merendeels gewijd aan de beweerde be trekkingen van de kardinaal met Cha pin. De kardinaal vertelde van een ge sprek, dat hij met Chapin Ln .diens villa had over de gebeurtenissen in Jcego-Slavië en de resolutie van de Kcminform tegen Joego-Slavië. Hy zei de: „Ik wilde inlichtingen hebben over de gebeurtenissen in Joego-Slavië." De president vroeg: „Waarom was het voor u belangrijk met <^e Amerikaanse ge zant alhier in contact te kernen?" De kardinaal: „Om hem inlichtingen te verstrekken." In totaal had hij Chapin vijf keer ontmoet. Het laatst in Novem ber. Tussen de vierde en laatste ont moeting had Koczak hem des nachts in zijn woning te Esztergom bezocht. De kardinaal meende dat Koczak hem des nachts bezocht, omdat hy dan meer tijd had. De president vond dit zeer naïef. Het was, zo zeide hy, kenmer kend voor samenzweerders om 's nachts te komen. De kardinaal gaf vervolgens toe, dat hij wist, dat Zigmund Milialo- vics, leider van de Hongaarse katholie ke actie, in verbinding stond met de Amerikaanse geheime dienst, cmdat. zo zeide hij, hij aan de kardinaal in drie brieven geschreven had, inlichtingen uit Hongarije nodig te hebben waarvoor de Amerikanen hem zouden betalen. Ml- halovics had hem gevraagd cyfers en inlichtingen te verstrekken. Eerder op de middag had kardinaal Mindszenty verklaard de juistheid van alle tegen hem in de aanklacht uitge brachte beschuldigingen betreffende zwarte valuta-handel, te erkennen. In deze aanklacht wordt hij er van be schuldigd een hoeveelheid van ver scheidene tienduizenden Amerikaanse dollars onwettig in Hongarije te hebben binnengebracht en er geen melding van te hebben gemaakt, dat dit geld in zijn bezit was, nooh het bij de Hongaarse staatsbank te hebben ingewisseld. BRIEF VAN MINDSZENTY ONDERSCHEPT. Na vijf uur ondervraging heeft de aanklager een brief aan de Amerikaan se gezant te Boedapest voor de dag' gehaald,1 die naar zijn zeggen kardinaal Mindszenty getracht had de gevangenis uit te smokkelen. In de brief wordt om een auto en een vliegtuig gevraagd. Mindszenty erkende de brief te heb ben geschreven. De aan Ohaipin gerichte brief luidde als volgt: „Mijnheer de gezant, vóór Donderdag moet iets gebeuren. Het vonnis zal wor den uitgesproken. Het proces is tegen Amerika gericht en men wil ook bewij zen, dat ik geld van Amerika heb ont vangen voor spionnaze. Ik verzoek om een auto en een vliegtuig. Er is geen andere uitweg. Mindszenty." In een oveneens door de kardinaal ondertekend postscriptum verzoekt hij, de overDrenger van de brief de voor bereidingen te laten treffen voor de ontsnapping. In een tweede postscriptum vraagt de kardinaal voor de piloot van een vliegtuig 4 000 dollar, die hij belooft terug te zullen geven, Mindszenty zeide deze brief ongeveer 10 dagen geleden te hebben geschreven. Verder verzoekt Mindszenty in dit postscriptum, aan „Koczak" opdracht te geven de overbrenger van de brief te ontmoeten. Feter Koczak is tweede se cretaris van de Amerikaanse legatie te Boedapest. (Gisteren werd gemeld, dat Koczak binr.en 43 uur Hongarije meest verlaten. Hongarije heeft de Ameri kaanse regering via de Amerikaanse legatie te Boedapest verzocht Koczak onmiddellijk terug te roepen). De president van het gerechtshof stel de vervolgens de vraag, of Chapin de kardinaal tijdens een bijeenkomst van beiden in November 1948 enige hulp om naar het buitenland te ontsnappen had beloofd. De kardinaal antwoordde, dat Chapin hulp om te ontsnappen had beloofd, doch dat hij gezegd had, liever in Hongarije te willen blijven. Daarop werden de kardinaal vragen gesteld over documenten, welke, naar bewering van de officier van Justitie, door de kardinaal in een tinnen koker zouden zijn verborgen. De koker werd op de rechtszitting overgelegd. In antwoord cp de vraag van de pre sident, waarom hij „compromitterende documenten" had bewaard, antwoordde De kardinaal verklaarde verder nooit tegen de herverdeling van de grond in Hongarije te zijn geweest. De grond, ter oppervlakte van 13.000 acres, waarover hij de beschikking bezat, was verdeeld, «onder dat hij zich hiertegen had ver zet. Ook verklaarde hij nooit bezwaar te hebben gehad tegen een nationalisatie van de industrie, zolang een dergelijke maatregel van voordeel was voor de arbeiders. Vervolgens verklaarde kardinaal Minds zenty: „Er zou thans een ontmoeting tussen vertegenwoordigers van kerk eh staat in Hongarije moeten worden ge houden waarop een verzoening zou moeten plaats vinden." Hy voegde hieraan toe: ,,Ik heb reeds in de brief, welke ik gericht heb tot de minister van Justitie uiteengezet, hoe thans mijn gevoelens ten aanzien van de Hongaarse republiek zyn. Er be staan vele vraagstukken, welke lk nu anders zou behandelen; ook zou ik niet meer op dezelfde wyze optreden. Ik wens in alle opzichten een goed burger van de Hongaarse republiek te zyn." De kardinaal verklaarde dat één van de redenen, waarom hij zich in de zo mer van 1948 had verzet tegen de dcor de regering voorgestelde verzoening tus sen kerk en staat, het besluit van de regering was geweest, om de scholen kardinaal Mindszenty„indien men i der Hongaarse kerk in handen van de iets heeft neergeschreven', behoort men staat te brengen. dat niet te vernietigen. Dat is althans Vervolgens werd de zitting tot heden mijn mening." verdaagd. Behandeling van Buit. Zaken 'vS (Van onze parlementaire Redacteur), ten, enige naturalisatie-ontwerpen, het - vervallen van de bezettmgsregelen ïn- Na de hindernissen, hem in vorige zake bescherming van schuldenaren, de vergaderingen in de weg gelegd, heelt i burgerlijke- en strafrechtspleging en minister Joekes een vierde nota van wijzigingen aan de Tweede Kamer doen toekomen op rijn wetsontwerp „Ver plichte deelneming in een bedrijfspen sioenfonds". Toen gistermiddag de vra gen over de achterstand in de huis brandleveranties waren beantwoord, ging de Kamer drie kwartier in de cou loirs om het vermenigvuldigen van die nota af te wachten. "Bij de hervatting der beraadslagingen was de zaak gauw bekeken. De heer De Kort es. trok zijn amen dement in. wijl het in de ministeriële nota was verwerkt. Hiermede verviel tevens het sub-amendement-Van der Heuvel in dezelfde aangelegenheid. Minister Joekes legde uit hoe hij aan alle wensen der Kamer was tegemoet gekomen, terwijl tevens de door hem zelf geëiste waarborgen waren gehand haafd. De voornaamste concessie is dat thans in de wet wordt vastgelegd dat hy, die reeds een oudedagverzekering heeft, gelijkwaardig aan de voorzie ning volgens het bedrijfspensioen fonds, van deelneming in zulk een fonds wordt vrygesteld. Wel kan zo Iemand verplicht wor den zo voegde de minister hier mondeling aan toe om toch nog een „sociaal aandeel" in dc premie van het Bedrijfspensioenfonds te be talen. Waarom dat niet meteen mede in de wet werd vastgelegd, blijft een raadsel De kamer was blijkbaar het oplappen moede Een amendement-Hoogcarspel om hier art. 1637 s Burg. Wetboek toe te passen, zodat het bestuur van het Be drijfspensioenfonds in handen der werk nemers zou moeten rijn, werd verwor pen met 571 st. Na uitrekking van nog enkele amendementen werd ten slotte het wetsontwerp z. h. st. aangenomen, onder aantekening dat de communis ten, en de heren Van der Heuvel en Dis, tegen zyn. Na het wetsontwerp op de bedrijfs pensioenfondsen nam de Tweede Ka mer zonder discussie en z, h. st. een Sensationele uitvinding in Drenthe Honderden melden zich voor behandeling Het Drentse dorpje Een (gemeente Horg) Is de laatste dagen het cen trum van bedrijvigheid. Het plaatse lijk postkantoortje werkt onder hoog spanning, auto's en bussen rijden er af en aan. En dit alles omeen uitvinding! Want Een bezit een wérkelijke uit vinder en wel in kapper Van Rooyen, die dezer dagen zijn uitvinding open baar gemaakt heeft. Er hing een zekere geheimzinnig heid over deze „wonderkapper". Tot diep in de nacht brandde licht in zijn woonkamer en als men voorzichtig de reden van deze nachtelijke werkzaam heden trachtte te weten te komen, dan glimlachte de kapper en.... zweeg. Vooral de jonge landbouwers waren trouwe klanten van kapper Van Rooyen, want hij was de man, die van dat heer lijke „reukgoed" op ie haar kon smeren. Over zyn nachtelyke experimenten zweeg hy echter als het graf, totdat het eerste slachtoffer viel en wel in de persoon van Klaas Tolner, een jonge boerenzoon uit Norg. Hy klaagde bij de kapper over zyn steeds kaler wor dend hoofd. Vroeger, zo vertelde hy. had ik een dicht bos haar en thans zyn het slechts een paar sprietjes. De kap- rrsp. regieringen te worden aangewezen, aldus de heer v. d. Goes, doch gekozen door en uit de diverse lands-parlemen- ten. De heer Korthals (VVD) vraagt om een staatssecretaris ter behartiging van de Benelux-zaken. Spr. vindt de oplos sing van het conflict om het Roerge bied een gelukkige en vraagt of het Juist is dat er tussen Benelux en de grote mogendheden overeenstemminig is bereikt inzake de grenscorrecties. Da heer Bruins Slot (A.R.) toonde I burgerlijke- en strafrechtspleging het administratieve recht, de aankoop door het Rijk van „Huize Katwyk" te Den Haag. Dit alles ging zo vlug in zyn werk dat men nog even op minister Stikker zich eveneens een 'warm voorstander moest wachten voor begonnen kon woi'- van het Europese Federalisme. Hij be den met de hervatting der algemene I greep evenwel niet, dat daarvoor eerst beschouwingen over de begroting van een parlement nodig zou rijn By de Buitenlandse zaken Bznelux taalde men daar niet naar. Uiteraard passeerden alle reeds Dins- Bismarck's riJk.bpgon ook met een tol- dagavond aangeroerde vraagstukken op nieuw de revue. De heer Gerbrandy leverde critiek otï de Veiligheidsraad en op de hou ding van ambassadeur Van Royen. De voorzitter: „Wij zouden dc In donesische kwestie by dit hoofdstuk onbesproken laten". De heer Gerbrandy: ,-Als ik over Indonesië spreek, <lan zult U nog eens wat anders horen!" Spr doet vervolgens een felle aan val op de Sovjet-Unie: een agressor, waartegen de Ver. Naties stelling be horen te nemen. De motie-Serrarens is voor spr. zeer wel aanvaardbaar, doch zy is te veel toegespitst op de persoon van Kardinaal Mindszenty. Er worden tientallen millioënen men sen in Oost-Europa en Rusland on derdrukt. Ds heer v. d. Goes van Naters (Arb.) brengt hulde aan minister Stikker, die de Nederlandse belangen goed behar tigt. Spr. houdt een vurig pleidooi voor de Europese Federatie, waaromtrent hy een motie in het vooruitzicht stelt. Een Europees Parlement dient niet door de unie. Als de Europese Unie tot stand komt, zal zy het oude Ryk van Char lemagne verre overtreffen. De heer De Groot (Comm.) betoogt dat Moskou vredelievend is. De aari- valspolitiek wordt van de andere rijde gevoerd met het Atlantische Pact. Spr. keert zich tegen de motie-Serrarens: „Kardinaal Mindszenty wordt niet we gens zyn geloof vervolgd, doch wegens landverraad", aldus spr. De heer De Kat (Ai-b.) beperkt zich tot een felle aanval op de vorige spre ker. Nu Moskou niet door geweld de wereld aan zich kan onderwerpen, pro beert het weer een vredesoffensief. Minister Stikker is erkenteiyk voor het in hem uitgespToken vertrouwen, en stelt het vooral op prijs, dat zulks van verschillende rijden tot uitdruk king werd gebracht. Nu ons land on getwijfeld in moeihjkheden verkeert, is dit voor hem een wezenlyke steun in zyn beleid. Hy verontschuldigt zich voor het uitstel in de behandeling van zyn begroting en verzoekt zijn rede later te mogen voortzetten. Dat zal heden het geval zijn. Overzeese Gebiedsdelen komt Dins dag as. aan de orde. FEUILLETON liet testament door Patricia Wenthworth. Uit het Engels vertaald door Alice Iterson. i 58) Als hij naderhand gelogen had met het doel, dat geluk een beetje aan te <ü&en, dan bleef dat hetzelfde. Er was eenvoudig niet de kleinste aanleiding era hem met de dood van de erflaat ster zelf in verband te brengen. Tenzy. - Er kwam een lichtje, zo groot als een speldepunt, door de duisternis. Hy ïeek weer neer op Nora, die zich juist «eson af te vragen, of hij ooit nog een toond zou opendoen, en zei: Kende &od Ellen Bridling? Hoe gingen zy «net elkaar om? Haar stem klonk verbaasd. Ze zei: Hce zij met elkaar omgingen? Ze Pngen helemaal niet met elkaar om, cenk ik. ik geloof, dat ze hem wel eens pzlen heeft, als hy by ons in huis wam. Waarom? Ik-weet-het-niet, De woorden kwa den er zwaar en langzaam uit, alsof erheen hevige druk op iedere lettergreep Nora hief haar hoofd op en keek hem zan. zeg, Jeff, wat denk je nu eigenlijk? je wej niet goed wys! Je denkt toch zeker niet, dat Ernst «wd uit tante Honoria's kamer kwam, te gang tegen Ellen opbotste en zei: in I hce me een plezier en vergiftig me- 'Touw Maquis ten even voor my? Hy bleef nog steeds op haar neer pen. Het klinkt wel een beetje yraemd, als je het zo zegt. Nora stamp- ypette. Het is idioot, krankzinnig! zeg je toch, dat Ellen hem niet eens I p n(ie ten minste zo goed als niet. j fra zij was dol op tante Honoria. Ze er kapot van, toen zy dood was. Je tent waanzinnig. "(J knikte. Dat zal wel. Maar ik geloof niet, dat ik verder met je mee ga- lk ga naar Mordaunt." i HOOFDSTUK XXXVII. Maar hij kreeg geen kans om Mor- °zunt te spreken. Deze was niet op zyn fatoor en ook niet thuis. Hy werd wel if;Waar teruS verwacht maar men wist met te zeggen wanneer. Jelf bleef door de straten lopen tot te schemering overgegaan was in duis- i-rois. Toen het licht helemaal wegge geven was, begon er een miezerige, wide regen te vallen; daarna werd de lucht als schoongeveegd door de wind en kwamen de sterren te voorschijn. Hy ging terug naar Mordaunt's huis en vond hem daar, niet zo heel erg in zijn schik, omdat hy hem achtervolgd had, maar weldra wend ihj wat toe- sohietelyker. Als u eens bij mij bleef eten, nu u toch eenmaal hier bent Neen, dank u. Daar ben ik niet voor gekomen. Er is iets Mordaunt schudde zijn hoofd. Hy glimlachte, maar hy was vastbesloten. Als u dan geen trek in eten heeft, ik wel! En ik zeg u maar mêteen, dat ik niet van plan ben een woord over wel ke zaak dan ook te praten voordat ik wat in myn maag heb. Ga mee naar binnen, dan stel ik u aan myn vrouw voor. Het was geen overdadige maaltyd, maar hij deed Jeff toch goed. Alles was uitstekend bereid. Mordaunt, bar stend van trots, stelde zyn gezellige, kalme vrouw als „Onze opperkok" voor. Zes maanden geleden ken zy nog geen aardappel koken en kyk nu eens! Ze aten soep, vlees en soufflés met groen ten en een kaaspannekoekje toe. Mor daunt haalde een paar flesjes bier voor de dag en ze bedienden zichzelf omdat er geen personeel was. Naderhand ging mevr. Mordaunt afwassen. Zy bracht een paar koppen uitstekende koffie in de studeerkamer en liet hen toen al leen. Jeff begon ogenblikkelyk zyn krank zinnig verhaal af te draaien. Toen hy uitgesproken had, oogstte hy niet veel anders dan een hoofdschudden, Ik vrees, dat.we er niet veel aan zullen hebben. Als we het eerder ge weten hadden, zou Va-ne misschien Hood wat scherper aan de tand gevoeld heb ben, toen hy die het kruisverhoor af nam, maar we kunnen nu niets meer gaan oprakelen. Natuurlijk hadden we het moeten weten juffrouw Silence had het ons moeten vertellen. En u zegt, dat zy het wist? Dat beweert Nora. Mordaunts wenkbrauwen gingen om hoog. Wat kun je doen, als je cliënt je niet helpt? Hét had misschien esn bruikbaar argument kunnen zyn om Hood een beetje uit zyn tent te lokken. Er zou in ieder geval mee aangetoond hebben kunnen worden, dat hy er wel degelyk interesse by had om de ver denking cp juffrouw Silence te schui ven. Ik zal Vane er over moeten spre ken, maar ik rie niet in, dat er nu nog iets aan gedaan kan worden. We zou den het misschien kunnen gebruiken als er cassatie gevraagd zou kunnen worden. Het woord plofte in Jeff's brein als een steen door brekend glas. Een ogen blik later zei hy: „Dus staat het er zo sleoht voor? Mordaunt zette zyn koffiekopje neer. Nee, nee, beste kerel, dat bedeelde ik helemaal niet. Je hebt me verkeerd begrepen. Natuurlyk vind ik, dat ze vandaag 'n heel goe'de indruk gemaakt heeft. Het is zeer belangrijk voor een verdachte, als zy een goede Indruk maakt in de beklaagdenbank. Er wordt verondersteld, dat jury's zich alleen laten leiden door bewijzen, maar na tuurlyk is dat niet altyd zo. Het is dus ook aanvechtbaar, dat de manier, waar- cp de beklaagde haar getuigenis aflegt, onafscheidelyk zou zyn van de getuige nis zelf! Om maar eens een gewoon voorbeeld te noemener wordt altyd aan d.e beklaagde gevraagd: Hebt u het gedaan? Er zyn zeker vyftig manieren om daar op te antwoorden. Minstens I vyftig manieren om te zeggen: Neen, ik heb het niet gedaan! en zeker de helft van die antwoorden zijn negatief cf maken de zaak erger. Myn opinie is, dat juffrouw Sience dat heel goed op geknapt heeft. Er zy'n beklaagden, die hun ogen neerslaan en zachter gaan spreken. Daardoor hebben ze als het ware al bekend. Maar zy sprak flink van zioh af en zy keek Vane recht in zijn gericht. Nu krijgt ze morgen na tuurlyk een zwaar kruisverhoor. Hy zweeg om zyn kopje opnieuw te vullen. Toan hy de koffiepot neerzette, rinkelde de telefoon. Hij stak zijn hand uit, nam de hoorn op en legde die te gen zyn oor. Vanwaar hy zat, kon Jef een stem in de telefocn horen zéggen: Is mynheer Mordaunt thuis? Kan ik hem even aan de telefoon krijgen? U spreekt met Mordaunt. Daarop begon het'geknister in de te lefoon opnieuw een vrouwenstem, licht, zwevend, ritselend en fluisterend langs de draad als een door de wind voortgejaagd blad. Maar hy kon horen wat die stem zeide. Mynheer Mordaunt, u zult mijn naam niet kennen ik ben Janet Gwent. Ik ben juist teruggekeerd uit het Midden- Oosten. Eigenlyk had ik verwacht, dat ik langer weg zou biyven. Ik heb nu pas gehoord over het roces Maquistsn en ik zou u graag willen spreken. Myn heer Aylwin heeft mij meegedeeld, dat u de verdediger bent. Ziet u, ikben sinds 17 November weg geweest uit En geland, maar op de middag van de 16e November heb ik een brief voor mevrouw Maquisten bezorgd op Mait- land' Square, no. 13. De hoorn trilde opeens in Mordaunts hand. Hij zei: Wat zegt u?! En toen: Wilt u dat eens herhalen? (Wordt vervolgd) 31). Ze maakten een complete lucht reis, beschreven een grote boog en kwa men met een smak boven op de ijsberg terecht en de overgebleven beren schrok ken zo van deze zonderlinge luchtreizi gers, dat ze hals over kop het water in sprongen. „Au! Dat geeft ook niets mee, wat", bromde kapitein Kupido. terwyl hy met een pyniyk gezicht zyn ledematen wreef. Ook Panda was tamelijk onzacht terecht gekomen en moest even probe ren of hij niets gebroken had. Maar toen keerde zyn oude opgewektheid terug. „We zyn er nog, kapitein", riep hij uit, „dat had U vyf minuten geleden ook niet gedacht. En nog een gratis luchtreis op de koop toe. Zodra U van de schrik bekomen bent, gaan we onze nieuwe verblyfplaats eens bekyken.Die is in elk geval ruimer dan de vorige!" Nu begon ook de kapitein weer moed te scheppen. „Moet je die melkmuilen van beren zien!" riep hy uit, terwyi hy naar de laatste beren wees, die maak ten dat ze weg kwamen. „Ze zyn zo bang als wezels, wat. Dachten zeker, dat ik de vliegende Hollander was!" zo langzamerhand wel ontdekt, dat van knol lekkere gerechten zlln fe maken. Nu heeft ze weer iets üieuws van Mevr. Lotgering-Hillebrand n.I.: RODEKOOL (gekruid) 3/4 ke gesneden rodekool, 1 gesneden ul. 35 gr. boter. 1 theelepel kerrie, 1 laurier blad. v/at peper, zout, 1 bouillonblokje. I plm 2 dl water. Fruit de ul en de krulden I ln boter, doe er de kool bil en voez water I met bouillonblokjes toe. Laat de kool plm 1 1 "r koken tot ze gaar is. Maak op i smaak af verwilder het laurierblad en bind zo nodle het vocht met wat sago. Maak voor rodekoolstamppot de kool ef- zonderlllk klaar en gebruik koude, over gebleven aardappelen. Stamp de aardap pelen na opwarmen flln. roer er vlug de kool door en dien dadelllk op. De stamp pot blijft op deze manier beter en sma- eelilker van kleur. Publ. Centr. Bur. v. d. Tuinb.veillneen. (Adv.) per wist raad en verzekerde Tolner, dat hy binnen 4 weken weer haar zou heb ben. Dat het de kapper hoogste ernst was, bleek wel uit de weddenschap die hy met zes landbouwers afsloot. Hy beloofde f. 10— aan een ieder, die op het hoofd van Tolner, nog haar kon ontdekken. Zy hebben deze f. 10.niet verdiend evenmin als de f. 10.—, welke zy zouden ontvangen als na 4 weken geen haar zichtbaar was. Het resultaat was verrassend! Het haar van Tolner groeide gestadig en sinds zyn eerste behandeling bij de kapper is het haar reeds twee maal geknipt. In het dorpje wekte dit een grote opschudding. Alle kaalhoofdi gen togen naar de kapper en het re sultaat was frappant! Enige weken na de behandeling wordt donzig zacht haar zichtbaar dat zich lanczaam ontwikkelt tot fyne lïaarsprietjes. Van heinde en ver kwamen mensen met zeer dun of in het geheel geen haar om een behandeling by de „wonder kapper" te nemen. De gebr. Van der Ploeg uit Haulerwijk waren kaal gebo ren. Zelfs op hun wenkbrauwen was geen haartie te ontdekken. Deze beide mannen, die nog tameiyk Jong zijn, schaamden zich zonder pet op straat te gaan. Na een behandeling bij kap per Van Royen lopen ze echter bloots hoofd en op hun anders zo kaal hoofd is haar zichtbaar. Ook de heer Nyborg, een smid uit Norg, verging het zo. HU had vroeger wel haar gehad, maar de laatste tiid was dit steeds minder ge worden. Thans echter heeft zyn haar weer een lengte van plm. 4 cm. be reikt. In een onderhoud dat wij met de heer Van Rooyen hadden, vertelde deze ons van zyn jarenlange experimenten op dit gebied. Twaalf jaar lang heeft hy aan de verbetering van zyn product gewerkt, doch telkcjis was het resultaat pover. Er kwamen wel haren na een behan deling, maar wanneer het enkele centi meters hoog was brak het af. De resul taten. welke thans werden bereikt, noemde hy zeer gunstig. De heer Van Rooyen is in dc ver onderstelling, dat bij ieder kaalhoof dige de haarwortel nog aanwezig is. Het haar dat uit deze wortel groeit ziet echter geen kans door de dikke hoornlaag heen te komen. Door zyn preparaat wordt nu dc hoornlaag ver wijderd, waardoor het haar kans krygt tc groeien. Hij beschouwt het haartje dat uit de wortel naar boven schiet als een jong plantje, dat kun dig behandeld moet worden. Daarom bestraalt hy na de behan deling de hoofdhuid met infra-rodc- stralen, hetgeen volgens hem de groei bevordert. De behandeling duurt ongeveer 5 a 6 maanden, hoewel men na 3 we ken de resultaten kan zien. De heer Van Rooyen werkt nog steeds aan de verbetering van zyn product en wil de kaalhoofdigheid spoedig tot heb verleden doen behoren. Inmiddels be staat voor deze uitvinding enorm gro te belangstelling. Uit het Noorden des lands en zelfs van Amsterdam, Den Haag en Rotterdam komen de kaal hoofdigen zich melden. In vaktechnische kringen staat men echter een beetje huiverig tegenover deze experimenten. Men is bang dat het haar spoedig af zal breken en wacht de resultaten van de eerste behandeling met belangstelling af. Het is niet de bedoeling van kapper Van Rooyen om het product in de handel te brengen. Wel heeft hy er octrooi op aangevraagd, doch weriSt het product binnenkort on der zyn collega's te verspreiden, zodat de kappers belast zullen worden met de behandeling der kaalhoofdigen. VOOR ZATERDAG 5 FEBRUARI. Hilversum I (301 M.) KRO 7.00: nieuws: 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: Maria ter Ere; 7.45: morgengebed en li turgische kalender; 8.00: nieuws; 8.15: „Pluk de dag"; 9 00: voor de vrouw; 9.05 Gram.muzlek; 9.35: uit het zonnige Ita lië; 10.00: Klein, klein kleutertje....; 10.15: muziek houdt fit: 11.00: De Zon nebloem; 11.45: schoolradio; 12.15 KRO amusements-orkest; 12 30: mededelingen ten behoeve van land- en tuinbouw; 12.33: KRO amusements-orkest; 12.55: Zonnewyzei; l.OÓ: voor de strijdkrach ten; 1.30 nationaal symphonle orkest; 1.50: film ei, toneel: 2.10: Carl Wolt- schach en zijn orkest; 2.20: Engelse les voor beginners: 2 40: Paulette Stevens, pianiste: 3.10: „Naar het wonderland der muziek", VIII; 3.30: het orkest van Ray mond Legrand; 4 00: mens en massa: 4 10: mannekoor „Zulder Zangers"; 4.30: de schoonheid van het Gregoriaans; 5.00: de wigwam; 6.00: licht pianospel door Victor Cornelius; 6.15 Journalistiek week overzicht; 6.30 voor de strijdkrachten; 7.00: nieuws: 7.15: kamDvuren langs de Evenaar door dr Paul Jullen; 7.30: melo dische dansmuziek; 7.45: voor Nederlan ders ln Duitsland. 8.00: nieuws; 8.05: de gewone man; 8 12: Irmgard Seefrled, so- Praan: 8.20: lichtbaken; 8.50: Danza lemontese; 9 00: negen helt de klok": 9.45: wie neemt de handschoen op?" 10.00 weekend serenade: 10 30: actualiteiten; 10.45: avondgebed: 11.00: nieuws: 11.25: radio Phllharmonisch orkest; 12.00: slui ting. Hilversum II (415 RL) VARA 7.00: nieuws; 7.15: orkesten van Jack Payne, Billy Cotton en Lou Preager; 8.00 nieuws; 8.15: socialistisch strydllkd; 8.18: lichte morgenklanken; 9.30- waterstanden; 9.35 Gram.muzlek; VPRO lO.Ou: morgenwij ding door ds F. Oort; VARA 10.20: ra diofeuilleton; 10.35- voor de arbeiders ln de contlnubedryven; 11.35: Joachim Röntgen, vlooi; 12.00: Vlncentlno; 12.30: mededelingen ten behoeve van land- en tuinbouw; 12.33reportage van 't Agra risch congres» van de Partll v. d. Arbeid; 1.00: nieuws: 1.15: kalender; 1720: The Ramblers; 1.50. H. Robinson Cleaver, or gel; 2,00- het Nederlandse lied; 2.20: mu- sette-plaatjes; 2.30 Kon. harmonie „lever spant de Kroon"; 3.00: het socialisme ln Limburg; 3.25. Dlnu Llpattl, plano; 4.10: komt u binnen. 4.25: kleine koor werken; 4.45: schilvenschouw; 5.15: om en nabij de twintig; 5.45 sport: schaat senrijden: 6.00: nieuws; 6.15: voorwaarts en nle® vergeten: 6.25' plano-solo door Tonny Schlffersleln; 6.40: reportage van het Agrarisch Congres van de Partij van de Arbeid: 7.00- artistieke staalkaart; VPRO 7.30. kerk en wereld; 7.45: passe partout: VARA 8 00- nieuws: 8.05: Din gen van de dag; 8 15- promenade-orkest; 9.00: socialistisch commentaar; 9.15: de winkel van Slnkel; 10.00: Vindobona Schrammel'n, 10.25: de mens en zlln liefhebberijen: 10.40: Accordeola; 11.00: nieuws; 1115: gevarieerd programmh; 12.00: sluiting. AGENDA ZATERDAG; Stadszaal: Leldse Jeugd Actie. Concc-rfc W. Andrlessen. 3i uur nam. Volkshuls: Met H. C. Verkruysen naaf Parys, Brugge en Venetië. 4 uur nam.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 5