Zijdelingse uitnodiging van Stalin aan president Truman Heden begint proces Mindszenty Amerika's president gevraagd naar Rusland, Polen of Tsjecho-SIowakije te komen Truman houdt vast aan Washington WEERBERICHT Franse indrukken over het So v j et-vredesof f ensief 87ste Jaargang DONDERDAG 3 FEBRUARI 1949 No. 26608 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Radio Moskou heeft de tekst omgeroepen van een telegram van Stalin aan Kingsbury Smith, de Europese directeur van de Internationale News Ser- vice. De volledige tekst luidt aldus: „Aan de heer Kingsbury Smith, Europees directeur van de Internatio nale Nieuwsdienst Parijs. In antwoord op uw telegram van 1 Februari, dank ik president Truman voor de uitnodiging naar Washington te komèn. Ik heb reeds lang dc wens gekoesterd naar Washington te gaan, hetgeen ik aan president Roosevelt te Yalta en president Truman te Potsdam heb medegedeeld. Ik betreur, dat ik deze wens op het ogenblik niet kan uitvoeren, daar de artsen mij sterk afraden 'n lange reis te maken, in het bijzonder over zee of door de lucht. De regering der Sovjet-Unie zou een bezoek van de president aan de Sov jet-Unie toejuichen. Er zou een conferentie te Moskou, Leningrad, Ka liningrad, Odessa of Yalta belegd kunnen worden, al naar gelang de president zou verkiezen, indien dit hem niet ongelegen zou komen." „Indien echter, zo besluit het telegram, ,,deze voorstellen op bezwaren van de zijde van de president zouden stuiten, zou een ontmoeting kunnen worden gearrangeerd in Polen of Tsjecho-SIowakye, zoals de president het wenst. Hoogachtend, STALIN, 2 Februari 1949." Volgens radio Moskou had Smith het onderstaande telegram Dinsdag uit Pa rijs aan Stalin gezonden: ,Aan generalissimus Joseph Stalin, Kremlin, Moskou. „Excellentie, de officiële vertegen woordiger van het Witte Huis, heeft vandaag verklaard, dat president Tru man gaarne de gelegenheid zou hebben met u in Washington te confereren. Zoudt u, excellentie, bereid zijn, hier toe naar Washington te reizen? Zo niet, waar zoudt u de president dan willen ontmoeten? Met de meeste hoog achting, Flnsbury Smith, European ge neral-manager Inter-National News Service.' Aan Stalin's aanbod werd door de organen van de Sovjetrussische publi citeit op dezelfde wijze bekendheid ge geven, als het geval was bij het door Stalin toegestane persgesprek. Ock alle radiostations in Oost-Europa radio- Be.grado inbegrepen gaven op grote icnaal bekendheid aan Stalin's tele gram. Charles Ross, de perssecretaris van president Truman verklaarde, dat er geen officiële uitnodiging van 't Krem lin was ontvangen, noch dat er enige rechtstreekse boodschap was gekomen behalve de verklaring van Stalin te genover de pers. Ross zeide, dat het geen hij Maandag gezegd had nog steeds van kracht was. De president had zijn laatste opvattingen over de zaak tjjdens zijn persconferentie ge geven. Ross herhaalde nogmaals, dat Truman herhaaldelijk gezegd had be reid te z\jn Stalin te ontmoeten. Dit moest dan echter te Washington ge schieden. Officieel is dit laatste nog eens bevestigd. Heden houdt president Truman zijn wekelijkse persconferen tie Verklaring Dean Acheson Dean Acheson, de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft het aanbod van premier Stalin ter bespreking van een vredespact met president Truman van de hand ge wezen. Z\jn zienswijze, die, naar hij zeide, Diet in strijd was met die van president Tiuman, uiteenzettend, gaf Acheson 'n Puntsgewijs antwoord op de suggestie vin maarschalk Stalin t.a.v. een vre- cespact, een regeling van het Berlijnse geschil en een ontmoeting met presi- dsnt Truman. De punten van zijn ant woord zijn: 1 .De regering van de V.S. zou met g^en enkel land welke aangelegenheid bespreken van direct belang voor •ndere landen zonder de rechtstreekse welneming van die andere landen." De V.S. zouden tezamen met de •nöere Westelijke bezettingsmogendhs- fon zorgvuldig ieder voorstel overwegen kr oplossing van het Berlijnse vraag stuk in overeenstemming met hun ver plichtingen en hun rechten, als bezet- ta>ie mogendheden." Zodra de kwestie Berlijn is opge lost en de Sovjet-blokkade opgeheven, fjn de drie Westelijke mogendheden tereid en gereed een bijeenkomst te D'--ien ter bespreking van de Duitse iedere andere kwestie. Als het ver- l bestaat om deze vraagstukken °.o lessen is er ook geen moeilijkheid Beer." •aervraagd door correspondenten *£igerde de minister pertinent „door NiWsl van persverklaringen betrokken te worden in gissingen over hypothe- HELDER VRIESWEER. Ds Bilt verwacht tot Vrijdagavond: yoor het Noord-Westen van het land: b'cog weer met weinig bewolking, en langs de kust tijdelijk matige Westelijke wind. 's Nachts lichte Dfst, behalve dicht bij de kust. In de temperatuur enkele graden bo- TêJ het vriespunt. \oor het Zuid-Oosten van het land: Qtoog weer met weinig bewolking en ■enig wind. 's Nachts matige vorst; in nuddag temperatuur iets boven het ^spunt. 4 Februari. 2on op 8.16 uur; onder: 17.33 uur. JJaan op: 10.27 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee te 7.01 19 03 uur. Dit nummer bestaat uit zes pagina's tische gevallen". Acheson zeide, dat hij niemand enige bedoelingen wilde toe schrijven wat betreft de antwoorden van premier Stalin op een hem de vorige week door de International News Ser vice voorgelegde vragenlijst. De Amerikaanse minister opende zijn persconferentie met een plechtige ver klaring met het doel, zo zeide hijzijn opmerkingen in het juiste licht te stel len. Hij verklaarde dat „het belang van de V.S. en van al de honderden mil- lioenen mensen in de wereld bij de vrede zo fundamenteel is, dat met de zaak van de vrede niet naar willekeur kan worden omgesprongen als met een instrument in iedere internationale po litieke manoeuvre. Zij zal zo niet door de V.S. gebruikt worden. Geen man met verantwoordelijkheidsgevoel zou spelen met de hoop van de volken op het behoud van de vrede of het doen stijgen of dalen van die hoop als een pion bij elke manoeuvre gebruiken". Acheson las vervolgens langzaam de vragen op. die door de International News Service aan premier Stalin waren gesteld en de antwoorden van Stalin hierop. De eerste vraag betrof de be reidheid van maarschalk Stalin om het uitgeven van een gemeenschappelijke verklaring in overwegihg te nemen, dat de regering der Sovjet-Unie en die der V.S. niet het plan koesterden haar toe vlucht te nemen tot oorlog tegen el kander. Acheson zeide, dat het antwoord van maarschalk Stalin op deze vraag niet. gemakkelijk te begrijpen was, daar zowel de Sovjet-Unie als de V S. en de andere leden van de V.N.. zoals ln het Handvest was vastgelegd, plechtig har den beloofd geen oorlog tegen elkander te voeren. Vraag twee betrof het tenuitvoerleg- gen van zulk een verklaring en de ver klaring van premier St-alin, dat de Sov- jet-regermg haar medewerking hierbij zou verlenen, ook bij een geleidelijke ontwapening. Acheson zeide, dat de V.S. waren voor gegaan bij de ontwapening „door een demobilisatie na de oorlog, die niet ge leidelijk maar overhaast geschiedde. Zij ontbonden de grootste verzameling van gewapende macht, die ooit was samen gebracht". Hij bracht vervolgens in herinnering, hoe de Sovjet-delegaties de pogingen van de andere landen van de V.N. hadden gedwarsboomd om die gedeelten van het Handvest, handelend over de vreedzame regeling van geschillen, ten uitvoer te leggen, de obstructie van de Sovjet- Unie van pogingen om een internatio nale strijdmacht in het leven te roepen en de weigering van de Sovjet-delegatie bij de algemene vergadering om deel te nemen aan iedere regeling, die een ef fectieve internationale controle van de atoomenergie mogelijk zou maken. „Uiteraard", aldus Acheson, „kregen de andere landen niet de samenwerking, waarop in premier Stalins antwoord op deze vraag is gezinspeeld en hebben zy ook weinig reden haar te verwachten". Wat de vierde vraag betrof de mo gelijkheid van een ontmoeting van pre sident Truman en maarschalk Stalin, merkte Acheson op, dat Stalin was ver hinderd om gezondheidsredenen per schip of per vliegtuig te reizen. „Premier Stalin impliceert in zijn antwoord, dat de president van de V.S. voor de vierde keer de halve we reld moet rondreizen om premier Sta lin te ontmoeten en in dit geval met het doel besprekingen te voeren over een aangelegenheid, zo subtiel, dat zij niet onder woorden te brengen is". Acheson beschouwde voorts de derde vraag en het antwoord van het inter view, waarin Stalin zeide, dat de Sov jet-Unie de blokkade van Berlijn zou opheffen als de Westelijke mogendhë- den de instelling van een Westduitse regering zouden uitstellen en de ver- voers- en handelsbelemmeringen uit de weg ruimden. Dit was volgens Acheson het interessantste deel van het inter view, omdat het betrekking had op een actueel geschil tussen de V. S. en de Sovjet-Unie. „Eerst waren het „techni sche moeilijkheden", die het vervoer onderbraken. Daarna was het de nood zaak om het economische leven van de Sovjet-zone tegen de valutahervormin gen van de Westelijke mogendheden te beschermen. De opschorting van de vor ming van een Westduitse regering was op een gegeven ogenblik een voorwaar de voor het opheffen van de blokkade en later werd dit als een voorwaarde opgegeven" Acheson legde hierop de volgende verklaring af over de politiek van de drie Westelijke mogendheden: 1). De voorbereiding tot de vorming van eën Westduitse regëring vond voort gang, omdat het noodzakelijk was voor het nakomen van de verantwoordelijk heden van de drie Westelijke mogend heden. 2). Het was altijd de politiek van de drie Westelijke mogendheden geweest, dat de maatregelen tegen de Sovjet blokkade zouden worden opgeheven als de Sovjet-regering de blokkade ophief. 3). Zodra de Berlijnse kwestie was opgelost en de blokkade opgeheven kon de raad van ministers van Buitenland se Zaken verder gaan met zijn werk van bespreking van Duitse en andere naoorlogse vraagstukken. De minister critisecrde de Sovjet- Unie omdat zij zich bediende van pers- interviews in plaats van de normale diplomatieke kanalen om dc Sovjet- politiek en -suggesties mede te delen. „Al de normale verbindingswegen zijn open. Wanneer ik blijk zou willen ge ven van de ernst van mijn bedoelin gen, zou ik andere wegen kiezen als die van een persinterview". AANBOD FRANSE PREMIER. Op een lunch van de Brits-Ameri kaanse persvereniging te Parijs heeft de Franse premier, Henri Queuille, naar aanleiding van het nieuwe aanbod van Stalin verklaard, dat daden en niet woorden nodig zijn om de wereldvrede te verzekeren en alle conflicten te re- geien. „Maarschalk Stalin zegt. dat zijn dok ters hem een lange reis verbieden. Mis schien zal president Truman zeggen, dat z ij n gezondheid geen reis naar Oost-Europa toelaat". De premier zei verder, dat hii Tru man en Stalin gaarne in de gelegen heid zou stellen elkaar te Parijs te ontmoeten. ENGELAND WIL GEKEND WORDEN. In niet-officiële Britse kringen wordt reeds verklaard, dat Groot-Brittannië een onderhoud tussen Stalin en Tru man, met uitsluiting van Groot-Brit tannië en Frankrijk, met weinig geest drift zou begroeten. Er is geen enkel vraagstuk van wereldbelang, waarbij Groot-Brittannië en Frankrijk niet evenveel betrokken zijn als de USSR en de Verenigde Staten, aldus verklaart men in deze kringen. Nauwelijks hersteld van een ernstige ziekte, woonde Koning Gustaaf van Zweden, die zelf tot op hoge leeftijd de tennissport beoefende, met zijn zoon Kroonprins Gustaaf Adolf als toeschouwer de Scandinavische tenniskampioen schappen te Stockholm bij. Verwachtingen niet hoog gespannen Onze Parijse correspondent geeft al dus zijn indruk over de ontvangst van het Sovjet-vredesoffensief: Het westelijk blok verkeert, na de conferentie van Londen, in een stadium van voorspoedige ontwikkeling en het Oostelijk blok vertoont scheuren, zo geen symptomen van ontbinding. Na Joegeslavië openbaart ook Tsjecho- SIowakije tendenzen, die op ontrouw aan Moskou wijzen: Generaal Pica. ad junct-bevelhebber van het leger, moest dezer daggn worden geëlimineerd, en het ls goed mogelijk, dat Wysjinsky niet. enkel naar Karlsbad vertrok om er zijn eigen zenuwen te verzorgen. De zenuwen van het Tsjechische volk blij- >en eveneens wat van streek. De satel lieten komen allerlei grondstoffen te kort. o m. wol, rubber en tin, en het z.g. plan-Molotof, de Russische repliek op het Marshall-plan, biedt onvoldoende garantie voor een economisch herstel. Men schat dat op de Balkan elk jaar 500 mlllioen dollars nodig zijn om het gemeenschappelijk deficit te dekken Alleen Amerika zou hulp kunnen bieden Een ander motief voor Rusland's Prins Bernhard ais deelnemrr aan een c.e zijner ere georganiseerde jachtrit van de Beauford Hounds in de omstreken van Chippenham in Engeland. nieuwe houding wordt, naar Frans in zicht, gevormd door haar vrees voor de organisatie van een verenigd Europa. Een dubbele vrees. Uit militair oog punt zou dit de positie van Rusland's tegenstanders versterken, doch nog be denkelijker lijken Rusland de economi sche consequenties van een toenadering van een verenigd Europa tot Amerika. Een Frans weekblad heeft er pas aan herinnerd, dat St-alin een voormalig seminarist Is, die zich tot een andere religie heeft bekeerd. Vroeger beleed hij het Christendom, thans gelooft hij in Karl Marx. „Das Kapltal" is zijn evan gelie. Volgens het Marxisme is het ka pitalisme ten dode opgeschreven. Persoonlijk geloofde Stalin zo vast in de spoedige ontbinding van de" Ameri kaanse samenleving, dat hij vorig jaar een der prominentste Russische geleer den liquideren liet, omdat deze, prof. Varga, de veronderstelling had geuit, dat de economische doodscrisis van Amerika noch wel een tiental jaren op zich zou kunnen laten wachten. Thans schijnt men in Moskou tot het inzicht te komen, dat prof. Varga gelijk kan hebben. En in het Marshall-plan ziet het Kremlin vooral het middel dat de interne economische spanningen der Amerikaanse maatschappij af moet hel pen leiden Door de export naar Europa wordt overproductie vermeden en het bewapeningsplan. als onderdeel van het Atlantisch pact, behelst aldus voor Rus land de dubbele bedreiging, dat de mi litaire potentie der Westelijke-democra- tieen wordt opgevoerd en het gevaar van werkloosheid in Amerika tegelijker tijd wordt afgewend Dit zijn krachtige argumenten, die pleiten voor Ameri kaans-Russische toenadering en ze wor den in Parijs met een zekere opluchting geregistreerd. Niettemin maakt men zich hier nauwelijks Illusies over de onmiddellijke kansen van het Russische initiatief. Men begrijpt, dat de construc tie der machtsblokken thans zo ver ge vorderd is. dat de wijzer van de klok niet plotseling terug kan worden ge zel. Alleen een „sensationeel voorstel" van Russische zijde zou Amerika kun nen bewegen, gelooft men hier, haar inzichten omtrent de noodzaak van col lectieve veiligheid te herzien. Het inter view van Stalin mag men als symp'oom opmerkelijk noemen, sensationeel, qua inhoud is het zeker niet. Om geogra fische redenen en uit hoofde van over wegingen van binnenlandse politiek is Frankrijk, meer dan enige andere part ner in de Westelijke Unie. geneigd een toenadering met Rusland te bevorderen. Wanneer men de reacties in poli'ieke en officiële Franse kringen echter enigs zins nauwkeurig gadeslaat, dan moet men concluderen, dat de Parijse baro meter der internationale politieke at mosfeer iets beweging heeft, doch nog lang niet op bestendig staat. Diverse protesten gVan Vaticaanse zijde is het proces te gen kardinaal Mindszenty, dat heden te Boedapest is begonnen, bestempeld als „de grootste belediging van de RK. kerk sedert de deportatie van Paus Plus VII (door Napoleon Bonaparte)". „Dit proces doet denken aan de haat van het Sanhedrin, de spot van Herodes en de onrechtvaardigheid van Pilatus", aldus de verklaring. De „Osservatore Romana" schrijft, dat niet Mindszenty doch zijn rechters terecht zullen staan. Tot verdediger van de kardinaal is door het ministerie van justitie aange wezen dr Kalman Kiczko. Naar -verluidt, zullen minstens zes zeven andere personen tegelijk met de kardinaal terecht staan, onder wie de privé-secretaris van de kardinaal, dr Andreas Zakar. Behalve de kardinaal en zijn secreta ris zijn, in deze zaak, nog twaalf perso nen gearresteerd, onder wie verscheide ne functionarissen van de Hongaarse katholieke actie. Zij worden beschuldigd van spionnage en samenzwering tegen de Hongaarse republiek voor de restauratie van de Habsburgse monarchie in centraal- Europa na een eventuele derde wereld oorlog. Voorts worden de kardinaal en anderen beschuldigd van zwarte han del ln buitenlandse valuta. Beweerd wordt, dat de Amerikaanse gezant in Hongarije, Selden Chapin, van de aan de kardinaal ten laste ge legde activiteit heeft afgeweten en spionnage-boodschappen van hem ont vangen heeft. Vijftig leden van het Britse parlement van verschillende partijen en godsdleni stige overtuiging zijn gisteravond in het Lagerhuis bijeengekomen om protest uit te brengen tegen de arrestatie van kar dinaal Mindszenty en andere kerkelijke leiders in Hongarije. John Mc Kay (Labour) leidde de bij eenkomst. Men benoemde een delegatie om een onderhoud te verzoeken met de minister van buitenlandse zaken. Bevin, of minister van staat Hector Mc Neil. Van verschillende zijden in het Britse Lagerhuis zijn voorstellen gedaan for meel te protesteren tegen de arrestatie van kardinaal Mindszenti. Bevin, de minister van buitenlandse zaken, ver klaarde echter, dat men na ernstige overwegingen tot de slotsom gekomen was. dar het de kardinaal geen goed zou doer- een formeel protest in te die nen. De Britse regering had reeds blijk gegeven van haar afkeuring, die zij ge meen had met de grote meerderheid van he; Britse volk. GENERAAL ROBERTSON BERAAD SLAAGT MET MINISTER BEVIN. Het proces Kravchenko VERDER GETUIGENVERHOOR. De Amerikaanse schrijver Albert Kahn verklaarde gisteren voor het hof, dat Kravchenko bevriend was met de hoofd redacteur van een Oekrains fascistisch krantje „Svoboda", dat in de V.S. ver scheen. Kravchenko ontkende de man ooit ontmoet te hebben. Kahn zeide dit vernomen te hebben van leden van fas cistische organisaties. Kravchenko gaf mr Nordmann, die optreedt voor de ge daagde partij, ten antwoord, dat de Franse communistische partij „ontmas kerd moest worden in het belang van mijn volk, van het Franse volk en voor de wereldooinie als de agente van het Kremlin". Mr Nordmann betoogde, dat Kravchenko in werkelijkheid niet proce deerde vanwege laster maar een Franse politieke partij aanviel.- die „de steun had van 35% van de Franse kiezers" De laatste getuige, die gisteren aan het woord was. was het Britse labour- parlementslid Zilliacus Hij beschouwde het boek „Ik verkoos de vrijheid" als „onderdeel van een campagne van schandelijke propaganda om de volken geestelijk riip te maken voor een derde wereldoorlog tegen onze vroegere dap pere bondgenoot de Sovjet-Unie." Mr Izard, de verdediger van Krav chenko. vroeg Zilliacus: „Keurt u de verklaring van de Kominform, dat Er- nest Bevin een verrader is goed?" Zil- .Ik beschouw de Canada heeft een „krachtig protest" gezonden aan de Hongaarse regering terzake van de arrestatie van kardinaal Mindszen'y en anderen, welke het be schouwt als „een schending" van het Hongaarse vredesverdrag, dat mede door Canada is ondertekend". De Canadese minister van buiten landse zaken deelde in het parlement mede. dat de Canai'ese ambassadeur te Washington de Hongaarse gezant aldaar heeft doen weten, dat naar het inzicht van Canada de tegen kardinaal Minds zenty ingebrachte beschuldigingen „niet op terbiediging aanspraak kunnen ma ken". „Dat is de diplomatieke taal voor: wij geloven het niet", aldus voegde Pearson er aan toe. Canada brengt dit protest uit, aldus Pearson, nadat het niet mogelijk ge bleken is tot een gezamenlijk protest door de geallieerde landen, die het Hon gaarse vredesverdrag ondertekenden, te komen. Stephen Koczak, tweede secretaris van de Amerikaanse legatie te Boeda pest, die er in het geelboek van de Hongaarse regering van beschuldigd is bij de zaak tegen kardinaal Mindszenty betrokken te zijn, heeft 48 uur de tijd gekregen om Hongarije te verlaten. Tweede ramp voor de Navajo-Indianen Een luchtbrug, die geslagep is om de ingesneeuwde Navajo-Indianen te hulp te komen, werkt op volle toeren. Vliegtui gen voeren artsen, medicamenten en voedsel aan en op één plek werden zelfs een dokter en een verpleegster per heli copter neergelaten. Duizenden Indianen worden door ziekten en verhongering bedreigd als gevolg van de ongekend hevige sneeuwstormen, die het reser vaat hebben geteisterd en tienduizen den schapen geïsoleerd. Naar de direc teur van openbare gezondheid in de staat Arizona jnededeelde, heerst in het reservaat een diphteritis-epidemie en komt ook longontsteking veelvuldig voor. De Navajos beleven hun tweede ramp binnen een half jaar, want een aantal maanden geleden werd het reservaat geteisterd door een verschroeiende droogte. Van de zijde der luchtmacht werd medegedeeld, dat tot nu toe naar Ne vada 155 vluchten zyn uitgevoerd, waar bij in totaal 1.310.086 pond veevoeder werd aangevoerd. (United Press). De besprekingen op Rhodos Dc Britse militaire gouverneur in Duitsland, generaal sir Brian Rcdc 't- son. is oer vliegtuig te Londsn aange komen. i-ij had, airect na zijn aan- m komst een onderhoud met minister I üacus antwoordde u Kominform zonder gevoelens van ent- Generaal Robertson zal tot Dinsdag housigsme of ?enoesen. Ik ben er abso- s. in Engeland blijven. iuut op togen Bevin als verrader te be- Men verwacht, dat hij van advies zal stempeten". Later verklaarde Zilliacus. dienen bij het oplossen van de moei- dat het 40 laar zou duren voordat de lij kneden, gerezen tijdens de beraadsla- Sovjet-Unie ..zou komen tot" on^e hu- gingen van de drie-mcnendheden-ccn- man° conceptie van respecterinc van ferentie over het opstellen van een be- minderheden en de rechten van het in zettingsstatuut voor West-Duitsland. Idividu". Dr'Bunche, de waarnemende bemid delaar der Verenigde Naties in het Pa lestijnse conflict, die de leiding heeft van de Egyptisch-Israëlische vredesbe sprekingen, welke op Rhodos worden gehouden, bestudeerde de jongste reac ties van de Egyptische regering op zijn compromis-plan voor het instellen van wapenstilstandslinies in de Negeb-woes- tijn. De inhoud der Egyptische reacties werd niet onthuld, doch men ls alge meen van mening, dat er weinig hoop bestaat, dat de Egyptsnaren het plan ln zyn geheel zullen aanvaarden. Ver wacht wordt, dat de Egyptische delega tie het voorbeeld van de Israëlische zal volgen, door het plan te aanvaarden als „een basis voor onderhandelingen". Men vreest echter, dat de Egyptsna- ren vervolgens, door het indienen van talloze amendementen, de draagwijdte van het plan steeds meer zullen ver minderen. op dez? wijze echter vermij dend er van te worden beschuldigd, dat zy de vredesbesprekingen saboteren. De Egyptische afgevaardigde, die naar Cairo was vertrokken voor het ontvan gen van instructies van zyn regering betreffende het plan-Bunche. is gister avond od Rhodos teruggekeerd. Dr Eunche heeft met de Egyptische delegatie over dez? instructies beraad slaagd. DE „FRANEKER" NAAR MAURITIUS. Gisteravond is de „Franeker", met ge zagvoerder De Haas en tweede piloaft Griffith, uit Kemajoren naar MaurHus vertrokken. Het vliegtuig heeft geen passagiers aan boord, doch wel ton po»t twee ton goederen.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1