Nog geen opheffing distributie van veevoeder „Verplichte deelneming bedrijfspensioenfondsen" Motie tegen arrestatie van Kardinaal Midszenty De toewijzingen voor koeien en mestvarkens De berg, die een muis baarde VAN MEVROUW MAQUISTEN Radio-programma fl7ste Jaargang LEIDSCH DAGBLADWoensdag 2 Februari 1949 Tweede Blad No. 26607 Tweede Kamei behandelt (Van onze parlementaire redacteur) Gisteren zette de Tweede Kamer de behandeling voort van het ontwerp „Wettelijke regeling betreffende ver plichte deelneming in een bedrijfspen sioenfonds". De heren Hoogcarspel en Borst (Comm.) pleitten voor een pre- mievrij staatspensioen. De heer Kikkert (CH) wilde ook de zelfstandigen er bij betrokken zien. De heer Droesen (Kath.) wenste premievermindering voor min der araagkrachtigen. Minister Joekes ging de voorgeschie denis van het ontwerp na. Het buiten gewoon besluit Arbeidsverhoudingen bood reeds de gelegenheid om de deel neming in een pensioenfonds verplicht te stellen. Doch de minister achtte het onvoldoende grondslag voor de verplich ting van zelfstandigen. Na aanneming van het in behandeling zijnde ontwerp zal de verplichting alleen volgens deze wet geschieden en niet meer op grond van het B.B.A. De minister behandelde vervolgens de procedure van het verplichtstellen; de eisen waaraan de fondsen behoren te voldoen, en het toezicht op de fondsen. J)a rechtsgrond voor het verplicht stel len zoch de minister in het belang van de hele bedrijfsgroep zowel als van de groepsleden afzonderlijk, naar het oor deel van de wetgever, welk belang niet tin gelijke mate) zou kunnen worden gediend, als men de verzekering aan de groepsleden individueel overliet. Hieruit volgt, dat de minister vrijwel afwijzend stond tegenover amendemen ten. die ontheffing wilden verlenen voor deelnemers aan ondernemingsfondsen en voor individuele, gelijkwaardige ver zekeringen. Het aantal bestaande pensioenfond sen van afzonderlijke ondernemingen wordt geschat op 2000 4000, zodat ook uit practische overwegingen het vrijstel len van deelnemers aan die fondsen met het vereiste toezicht op die fondsen on doenlijk zou zijn- Het samenlopen van de Bedrijfspen sioenfondsen met de sociale verzekering voor de oude dag vindt op het ogen blik reeds plaats. Spr. denkt b v. aan de ouderdomsuitkering volgens de invali diteitswet. Een zekere mate van s%uen- gaan levert dus geen bezwaar. Wel ligt het in de bedoeling, by de algemene herziening der sociale ver zekering, die binnenkort bij de Ka mer zal worden ingediend, de ouder domsuitkering op een wat hoger peil te brengen, dan thans volgens de in validiteitswet het geval is. Doch dit kan wegens de financiële toestand slechts een bescheiden peil zijn, zodat er ruimte blijft voor aanvulling door de bedrijfspensioenfondsen. De minister kan onmogelijk zeggen hoe hoog dat peil zal zijn. Doch cr zal zeker reden zijn voor een aanvul lend pensioen. De ouderdomsuitkering mag dus zeker geen reden zijn om af te zien van een bedrijfspensioen. Bij die komende algehele herziening dor sociale verzekering kan van gedach ten worden gewisseld over het aandeel van de staat en over de zelfwerkzaam heid der verzekerden waarbij*' de toe stand van de schatkist natuurlijk een belangrijke factor zal zijn. Vandaag voortzetting. BEGROTING VAN BUITEN LANDSE ZAKEN. De Kamer zette zich 's avonds aan de begroting van het Dep. van Buitenland se Zaken. Met het uitschakelen van de Indone sische kwestie en Lake Success was uit de beraadslagingen eieenlijk het meest interessante van de debatten af. Men. sprak over de democratisering v.vi de buitenlandse dienst en de voorlichting in het buitenland, over het Nederlandse goud in Zwitserland en de Nederland se missie te Berlijn, de positie van Duitsland, de grenscorrecties en de zen ding van een parlementaire missie naar onze Oosterburen. De heer Schmal (C.H.) hoopte dat minister Stikker het departement naar zijn hand zou kunnen zetten al was zulks aan voorgangers als Van Karne- beek en De Beaufort nimmer gelukt. De publieke zaak dient ook publiek behan deld. die begrip hebben voor onze belangen, en wij moeten niet „voor spek en bo nen" meedoen. Daarom was de heer Schmal niet gerust over de berichten omtrent een raad van ministers voor het Vüfmogendheden-pact. Terwijl spr. zich afkeurend uitliet over de vervolging van het Protestantisme in Spanje, had de heer Senarens (Kath het over het schenden van de rechten van de méns in de Oosteuropese landen. Samen met de heren Van der Goes (Arb Tilanus (C.H.). Korthals <VVD), Ruygers (Arb.) en mej Klompé (Kath.) diende hij een motie in tegen de arres tatie van de Hongaarse Kardinaal Mlndszenty. Voorts pleitte hij voor het Europese Federalisme. De heer Burger legde de nadruk op de onmogelijkheid om, gelijk vroeger, een zelfstandige politiek te voeren. Wij I moeten party kiezen in de ideeële strijd. Ons volk hecht minder waarde aan anders moeten wij dat zijn de kleine wat in de Veiligheidsraad wordt be handeld dan de deelnemers aan die vergaderingen menen. Wij moeten ons niet laten behandelen als de ezel uit de fabel van Lafontaine over de zieke dieren. Het Wereld-Federalisme acht te spr. een zaak van zeer verwijderde toekomst, doch het Europese Federa lisme was z.i. de enige weg om te ont komen aan afhankelijkheid van het Oosten of Westen. Daarbij hadden wij echte bondgenoten nodig, gelijk België, naties het gelag betalen. Het optre den van Rusland tegen Noorwegen her innert spr. aan de bange jaren van 1933—1940. De heer Ruygers sprak hoofdzakelijk over het Duitse probleèm. Hij wees er op dat Duitsland al weer partij trekt van de tegenstellingen onder zijn vroegere vijanden en meende dat de oplossing ge vonden moest worden in het opnemen van Duitsland in de Westeuropese sa menwerking. Bevredigende richtprijs varkensvlees Verschenen is de Memorie van Ant woord cp het voorlopig verslag der Eer ste Kamer betreffende 't Departement van Landbouw, Visserij en voedselvoor ziening. Hieraan ontlenen wij. dat er in zake het Landbouwbeleid nog geens zins reden tot overmatig optimisme is. Zo zullen de onzekere vooruitzichten ten aanzien van de mogelijkheden van invoer van krachtvceder voor een be langrijk deel bepalend zijn voor de uit breiding van de veestapel. Een aanzien lijke uitbreiding van de pluimveestapel zal op grond hiervan nog niet mogelijk zijn. Met betrekking tot het niet of niet terstond doorberekenen in de prijzen van de in verband met subsi dieveria- gingen toegeken-de loonsverhogingen, mege de minister opmerken, dat in het kader van het door zijn ambtgenoot van Sociale Zaken gevoerde overleg ook van ondernemerszijöe ijiet deze ge dragslijn accoord werd gegaan. Uiter aard meet deze gedragslijn niet worden beschouwd als een vaststaand principe voor de toekomst. De onzekerheid, welke ten. aanzien van de veevoedervoorziening nog steeds bestaat, maakt het nog niet mogelijk van een distributie van vee voeder af te zien. Een regeling, wel licht in gewijzigde vorm, zal derhalve moeten blijven bestaan, zodat de vraag, of bü eventuele opheffing toch nog zekere distributiemaatregclen voor de kleine bedrijven in stand dienen te worden gehouden, niet aan de orde is. Het streven is er op gericht de prijzen waarvoor het voeder ter beschikking zal komen, in het algemeen op het huidige niveau te handhaven. Aange nomen mag worden, dat de hoeveel heid voeder voor de melk- en kalf- kocien voor dit stalseizoen zal worden vastgesteld op 175 kg, terwijl voor het volgend jaar de distributie van de zelfde hoeveelheid kan worden ver wacht. Voor de voedervoorziening der varkens bestaat in verband met het feit, dat deze voor een groot deel op granen is aangewezen, minder zeker heid. Voor het eerste gedeelte van dit jaar kan op een toewijzing van 250 kg per mestvarken worden gerekend, terwijl men zich er mede vertrouwd zal moeten maken, dat daarna de toewijzing kan teruggaan tot om streeks 200 kg. Van de. ingevolge de „motie Groen" in het vooruitzicht gestelde toeslagen is de zcmermelktoeslag 1947 ten bedrage van 17 millioen gulden geheel uitbe taald en afgewerkt. De berekeningen voor de compensa tie- en overbruggingstceslagen 1947 voer de lichtere gronden zijn thans vrijwel geheel voltooid. Met de uitbetaling daarvan kan in de loop van deze maand werden begonnen. Zodra de uitbetaling van de compen satie- en overbruggingstoeslag '47 heeft plaats gevonden, zal een aanvang kun nen worden gemaakt met de uitbeta ling van de laatste toeslag,, n.l. van de meiktoeslag van f. 18 millioen, welke bedeeld is als tegemoetkoming voor d-e melkprijs voor de pericae November '47 —November 1948 specaal voor de zand gronden. Deze toeslag zal worden uit betaald in de vorm van een toeslag per melk- en/of kalfkce. Met betrekking tot de uitgesproken wens tot herziening der Landarbeiders- wet deelt de minister mede, dat door zijn ambtgenoot van Wederopbouw en Volkshuisvesting een commissie inge steld is, die tot taak heeft een regeling voor te bereiden tot bevordering van het verkrijgen van eigen woningen met bijbehorende grond ten platteiande. Het is de bedoeling, dat deze regeling zich zal uitstrekken tot alle landarbei ders en waarschijnlijk ook tot kleine zelfstandigen. Het pacht/prijsvraagstuk heeft de voile aandacht van de minister, evenals van de commissie tot bestudering van het Bodemegalisatiefonds. Met waardering heeft de minister kennis genomen van de instemming met de betoogde wenselijkheid de ruil verkaveling te bevorderen. De minister is van mening, dat iedere gelegenheid tot landaanwinning moet worden aangegrepen, indien zulks al thans mogelijk is zonder andere vltaJe behangen te zeer te schaden. In dit verband kan met vreugde ge constateerd worden, dat de vooruit zichten voor verdere Inpoldering van het IJsselmeer thans gunstiger zijn dan voorheen. Verwacht kan worden, dat deze in 1950 met kracht ter hand zal worden genomen. De in het verleden vastgestelde va^te varkens-vleesprijs en de ook tot nu toe geldende vastgestelde richtprijs voor varkensvlees heeft voor de varkensm-s- ters op zeer bevredigende wijze gewerkt. De minister is dan ook van oordeel, dat het vaststellen van de richtprijs Nieuwe Franse Staatslening Het Lynskey tribunaal. een succes De Franse premier, Queuille, heeft gisteravond in een radiorede medege deeld, dat de inschrijvingen op de nieu we 5 procent staatslening reeds het minimum van 100 milliard francs heb ben overschreden, en dat 60 procent van deze inschrijvingen uit „nieuw" geld bestaat, In financiële kringen te Parijs ver wacht men, dat de inschrijving tussen 15 en 20 Februari a.s. zal worden geslo ten. Israël wil Jeruzalem inlijven De Israëlische regering heeft beslo ten het militaire gouverneurschap over Jeruzalem te beëindigen, aldus is offi cieel medegedeeld. Dit betekent, dat Jeruzalem thans deel zaJ gaan uitmaken van de staat Israël. De burgemeester van het Joodse ge deelte van Jeruzalem, Daniël Auster. verklaarde te hopen dat de beslissing van de Israëlische regering om de Jood se gedeelten van de stad deel van de staat Israël te doen uitmaken, in zou houden, dat Jeruzalem spoedig de hoofdstad van de nieuwe staat zou zijn. Een lid van de staf van het Ameri kaanse consulaat te Jeruzalem verklaar de, dat de handelwijze der Israëlische regering, welke plaats vond op de dag, nadat president Truman had bekend gemaakt dat de Verenigde Staten Is raël de jure zouden erkennen, met on gerustheid werd beschouwd, daar de Verenigde Staten nog steeds de beslis sing van de Verenigde Naties onder schrijven. waarbij Jeruzalem tot een in ternationale stad werd verklaard. Stugge overheidscontrole aansprakelijk voor misstappen? (Van onze Londense correspondent) Het onderzoek van het Lynskey-trl- bunaal naar de gedragingen van in op spraak gebrachte regeringspersonen, dat de publieke aandacht zo lang gevangen hield, is blijkens het thans hierover ver schenen rapport, in politiek opzicht een berg geweest, die een muis heeft ge baard. Er zij aan herinnerd, dat dit tribunaal geen gewone rechtbank was. doch een uit rechtsgeleerden bestaand college, dat in opdracht van de regering een open baar onderzoek heeft ingesteld, zonder dat er sprake was van een officier van justitie of van verdachten. De betrok kenen werden bijgestaan door advocaten en getuigen en de regering werd verte genwoordigd door sir Hartley Shawcrpss, de advocaat-generaal, die zelf de rang van minister heeft Een regeringscrisis, die sommige te genstanders van Labour als gevolg van het onderzoek verwachten, is uitgeble ven. want de vergrijpen betroffen slechts enkele ondergeschikte figuren. Attlee volgde de verstandigste weg door toen de geruchten begomien zonder aanzien des persoons een openbaar onderzoek te gelasten. Oppositie en pers namen een uiterst gedisciplineerde houding aan. Iedereen onthield zich van commentaar. De bladen wijdden kolommen en nog Het meisje en het monster. - Max. de mastiff, en zijn kleine meesteres Mar garet wachten tot zij aan de beurt zijn om zich aan het oordeel van de jury te onderwerpen. wan f. 2,95 per kg varkensvlees voor het jaar 1949 bij de varkenshouders een zodanig vertrouwen kan hebben gewekt, dat deze zeer zeker het risico van het houden van varkens aandur ven. Inderdaad moet worden gezocht naar een aansluiting in het jaar 1950. De minister is bereid om de vaststel ling van een richtprijs ook voor het jaar 1950 te overwegen. De kwestie van de handel in groen ten en fruit is onderwerp van studie van een door de minister ingestelde commissie, welke afzet en afzetmoge lijkheden in het algemeen nagaat. De verwachting bestaat, dat zij haar rap port binnenkort zal kunnen uitbrengen. ZIEKENHUISSTAKING IN PARIJS. Hei personeel van zes Parijse zieken huizen is in staking gegaan zonder het resultaat af te wachten van het refe rendum over staking, dat onder 34.000 personen, die aan de staatsziekenhui- zen verbonden zijn, wordt gehouden. Een gezamenlijk comité van de drie betrokken grote vakbonden deelde la ter mede, dat volgens de eerste uitsla gen van het referendum 95 procent van het personeel met inbegrip van de verpleegsters, voor neerleggen van het werk gestemd had. Het personeel protesteert tegen „on bevredigende her-indeling der lonen". Er is voorgesteld^ een staking van 48 uur te houden. staat Gij èlk oogenblik aan besmetting bloot Neem daarom elke avond een AKKERTJE FEUILLETON Hel testament door Patricia Wenthworth. Uit het Engels vertaald door Allee Iterson. 56) Zij gebruikte de telefoon nooit. Nooit? Dat hebben mijn neven en nichten ril) ten minste verteld. Zij was 'n klein beetje doof en had moeite met telefo neren. Toen ging het weer over wat er die (hg verder was gebeurd. Wilt u ons vertellen, wat er ge beurde, teen u na het eten naar me vrouw Maquisten's kamer ging? Ellén Bridling was bij haar. Nicht Honoria was op en zat in haar steel bij 't vuur. Ellen zei, dat ze beter naar bed had kunnen gaan om een beetje tot rust te komen. Nicht Honoria was erg boes. zy sloeg met haar hand op oe leuning van haar stoel en zei: Hou je mond en doe wat je gezegd wordt! bn dat zullen ze allemaal moeten doen zo lang ik neg kan ademhalen! Toen ging Ellen weg en nicht Hcnoria zei mij, oat ik dicht bij haar moest komen. Zij teek me een minuut lang aan en toen tel ze: Ben je bang van mij? Ben je bu, op dit ogenblik, bang? Toen zei ik: Bet is heel verkeerd voor u, weet u dat Wel? Zij knikte zo'n beetje en zei: O, riaar ik ben nog niet dood. Daarop trim ze me bij de hand en zei: Het was biet tegen jou bedoeld. Ik wil jou geen schrik aanjagen je moet niet bang van mjj zijn. Dat zou ik niet kunnen verdragen je lijkt zo op Julia. Dat was mijn grootmoeder. Daar bteld zij erg veel van. Zij bleef over baar praten, tot Honor binnen kwam. Hield zij toen nog uw hand vast? Ja. Heeft u de slaapkamer verlaten wissen het tijdstip, dat Ellen Bridling pegging en juffrouw King binnen kwam? r Neen. Bent u in de badkamer geweest? Neen. Verder ging het, over al hetgeen er gevolgd was. Dus Ellen Bridling stelde voor, dat u de slaapdrank uit de bad kamer zou halen? Zij stelde voor, dat ik of Nora Bull het zouden doen. En wie vroeg u tenslotte om het te doen? Nicht Honoria. Wilt u ons eens precies beschrij ven, wat u gedaan heeft. Ik ging de badkamer binnen, draaide het licht aan, nam het medi- cijnglas van het rek boven de wasbak, draaide het licht weer uit en ging te rug naar de slaapkamer. Hebt u het deurtje van het kastje in de badkamer opengedaan? Neen. Heeft u het flesje met de tablet ten aangeraakt, hetzij toen, hetzij op enig ander tijdstip? Neen. Heeft u toen of op enig ander tijdstip een paar van die tabletten of andere opgelost en ze aan de inhoud van het medicijnglas toegevoegd, waar in de slaapdrank was gegoten? Neen! Haar stem klonk helder en duidelijk. Verlangde u naar de dood van mevrouw MaquLsten? In het geheel niet. Heeft u iets gedaan om die dood te veroorzaken? Natuurlijk niet. Er was geen mens ooit zo gced en vriendelijk voor mij ge weest als zij. Ik hield van haar. Zij had een kleur gekregen, terwijl zij de woorden uitsprak. En haar stem trilde een weinig. Hugo Vane zei: Dat is ge noeg, dank u, juffrouw Silence. Het Hof verhief zich. HOOFDSTUK XXXVI. Toen Jeff Stewart naar buiten ging, hoorde hij snelle, lichte voetstappen achter zich. Er werd een hand door zijn arm gestoken. Nora Hull zei: Jeff. Hij keek cp haar neer en zag hoe bleek zij was en hoe haar ogen schit terden ih de schemerige donkerte. De lucht was loodgrijs en hing laag en op iedere straathoek blies een felle wind je in het gezicht. Hfj had lust om flink te lopen, mijlen en mijlen, met die wind in zijn gezicht. Hij wenste zo snel mo gelijk een einde te maken aan het ge sprek met Nora. Jeff ik moet met je praten. Ik geloof, dat ik nu niet in de stemming ben om met wie ook te praten. Ze had zijn mouw vastgegrepen. Haar ogen glansden. Ik moet met je praten, Jeff. Kom mee naar huis. Hij schudde zijn hoofd. Maar zij ging dringend verder: Je hoeft Dennis of Honor of iemand anders niet te zien, alleen mij. Wat wil je eigenlijk? Hij had haar nog nooit zo bleek ge zien. Het rood van haar lippenstift gaf haar nu iets clown-achtigs, het con trast was te scherp. Op ongelukkige, wanhopige toon zei ze: Ik wil zo graag eens praten met iemand, die niet denkt, dat zij het gedaan heeft. Dat trof hem dat, en de kleine hardnekkige hand op zfjn mouw. HU zei: Ik zal zo ver met je meelopen, maar ik kom niet binnen. TerwUl zij voortliepen vervolgde zU, nog altyd op die wanhopige toon: Ze denken allemaal, dat ze hst gedaan heoft. En dat maakt me zo angstig. Er waren twee vrouwen, zo even, toen ik uit het gebouw kwam, van die grote, dikke vrouwen, die naar huis gingen om lekker te eten, en een van hen zei: Die mevrouw Andrews, waar ze drie jaar heeft gewoond, had ook al niet veel gceds over haar te vertellen, zeg. En toen zei de ander: Nee, zo is het net. Ik denk, dat als al les eens precies uitkwam, dat zij het geweest is, die de brief geschreven heeft, waardoor de hele zaak aan het 29). Recht voor hen uit kwam een enorme, grillig gevormde Usberg aan drijven en bovenop de iisrots bewoog zich een aantal witte gestalten. „Ijsberen!" schreeuwde kapitein Ku- pido verschrikt. „Ja", beaamde Panda, „ijsberen en aangezien de heren hier wel niet ver wend zullen worden met vers vlees, kon het er wel eens lelUk voor ons uitzien, als we daar in de buurt komen". „Irr de buurt komen? We drijven er recht op af", constateerde de kapitein met afgrijzen. „Het is nog maar een kwestie van minuten, dan zitten we er bovenop". „Of de beren op ons", merkte Panda wijsgerig op, terwyl hij een stuk wrak hout pakte, dat op de schots was blij- vep liggen. „We moeten ons vlot de an dere kant op zien te krijgen". Doch hoe hij ook pagaaide, het lukte hem niet. De schots was te zwaar en de stroom te sterk. De ijsberg kwam, voortdurend dichterbij. „KU'k die drommelse beesten eens hongerig naar ons loeren, wat!" schreeuwde de kapitein. rollen is geraakt. Let eens op mijn woorden, die wist wel zo het een en i ander van die juffrouw Carey Silence! I Jeff probeerde zUn arm weg te trek- ken. Maar zij hield hem stevig vast. I Waarom vertel je mU al die dingen? j Nora kon een snik niet onderdrukken. Omdat ik eenvoudig uit elkaar zal springen, als ik er niet eens met iemand over praten kan heus! Dennis denkt, dat zij het gedaan heefteen hU is er helemaal kapot van, cmdat hU verliefd op haar was. Iedereen, die Je tegen komt. denkt, dat zij het gedaan heeft. Ik heb er al ruzie met Alan over ge had, en met Jack en met Bobby. En Bill die is duizenden kilometers weg en ik heb al sinds Kerstmis geen brief meer van hem gekregen. Wat heb je er aan om getrouwd te zUn, als er niet eens een schouder is om op uit te hui len? Wat heb je aan een schouder er gens in het Midden-Oosten, als je hem hier nodig zcu hebben? En die vrese- hjke vrouwen dat deed de deur dicht. Maar de mannen zijn al even erg. Er zat zo'n ellendig, miezerig ke reltje achter my, die zei: „Nou wie moet -het anders gedaan hebben?" Dat zegt iedereen. En toen kon ik het niet langer verdragen en daarom holde ik jou achterna. Hy keek op haar neer. ZUn voorhoofd was nu niet meer gefronst. Tja, het is beroerd, hè? En toen-: Mordaunt is erg tevreden over de manier, waarop zy haar getuigenis aflegde. Ik vond het enorm. Ik kan niet begrijpen, hoe ze er een ogenblik naar konden luisteren en dan toch nog den ken, dat ze het gedaan heeft. Snap jU dat? Nee. ZU wandelden 'n paar minuten zwij gend verder. Toen zei Nora: Jeff, wel ke getuigenverklaringen zijn het ge vaarlijkst voor haar, volgens Mordaunt? Hood en Ellen Bridling. Vane heeft alles gedaan wat hy kon om ze van hun overtuiging af te brengen, maar Mordaunt is bang, dat die ge sprekken met nicht Honoria bU de jury in ae herinnering 2ullen blijven en ook het feit, dat ze duidelUk van plan was een van de voornaamste erfgena men uit te sluiten. En dan is er neg het feit, dat volgens de verklaringen de enige, die gelegenheid had om met de tabletten te knoeien nadat Ellen hst glas om twintig over acht nog gezien had, Carey was. NatuurlUk is er één die liegt. Maar waarom? Waarom zou Ellen liegen om de schuld op Carey te schuiven behalve omdat zU denkt, dat het Honor of Dennis is, en dis probeert schoon te wassen? (Wordl vervolgd) eens kolommen aan de verslagen der zit tingen, ondanks de papierschaarste. Het werd bewust of onbewust een demon stratie van democratische gezindheid. En nu de kous af is, geeft men zich er opnieuw rekenschap van, dat alleen in een werkelijke democratie schandalen als deze aan het licht kunnen komen. Door dit onderzoek is de democratie moreel gesterkt. Juist omdat niets ver doezeld werd is de politieke atmos feer ongerept gebleven. Dat iemand een misstap begaat, is nu eenmaal niets bUzonders, hoe betreurenswaardig op zichzelf ook. Het algemene vertrouwen wordt er niet door aangetast. Bovendien Is gebleken, dat in deze delicate kwestie de hogere ambtenaren, die er bij betrok ken waren geen blaam treft. Integen deel. zij grepen op de juiste wUze in. John Belcher, de jeugdige onderminis ter van handel, heeft domme dingen ge daan. HU nam giften aan. waarvan de bedoeling hem duidelUk was. HU ge raakte in het web van de twijfelachtige Stanley, de „spin van Park Lane". Bel cher en zUn vrouw voelden zich bhjk- baar in deze sfeer van filmachtige luxe thuis, maar vast staat, dat Belcher geen geld heeft aangenomen. Wel een gouden sigarettenkoker en een costuum. De si garen smaakten best en ook de whiskey, die een destillateur hem zond. Hy liet zich herhaaldelUk fuiven. In een bad plaats logeerde hij voor Stanley's reke ning. Hierdoor stond hU niet meer vrU tegenover Stanley, de „contractman", wiens interventie in regeringskringen door talrijken werd gezocht Belcher heeft inderdaad enkele malen ten gun ste van Stanley's cliënten gehandeld. Van een geschorste vervolging tegen een voetbalpool werd verder afgezien en hij hielp bU het verkrijgen van een bouw vergunning en de aankoop van een fa briekscomplex. George Gibson, de oud-vakbestuurder en een van de gouverneurs van de ge nationaliseerde Bank van Engeland, een functie waar geen groot salaris aan vast zat -accepteerde ook al een costuum en zorgde voor faciliteiten voor het uitge ven van een lening. Over Stanley zelf uit het tribunaal zich lang niet mals, maar het was niet bevoegd over hem "en definitief oordeel uit te spj-eken. Reeerin? en parlement zullen zich nu met de Belcher-affaire bezig houden- Belcher zelf is diep geschokt. HU meende vrU uit te gaan en zal zich in het Lagerhuis verweren, als hU de kans krUgt. Of hij Lagerhuislid zal blijven hangt af van de labourafdeling. die hem candldaat stelde. Uit eigen beweging trad hij reeds als onderminister af. zo als Gibson de Bank verliet en zün post opgaf van lid van een regionale elec- trlciteitsraad. De conservatieven en liberalen con stateren los van deze onverkwikkelUke historie dat het in de practUk onmoge- lUk gebleken svsteem van contróles en nog eens contróles, ontduikingen en al les wat daar aan vast zit, in de hand werkt. Gewone menselUke zwakte, die bezwijkt voor verleidingen als de geda ne aanbiedingen, al zijn die op zichzelf niet van schokkende aard, speelt daarbU natuurlijk een voorname rol. Door Stanley's praatjes werd de zaak destijds zeer opgeblazen. Het kwam na- melUk onomstotehjk vast te staan, dat anderen, door hem genoemd, volkomen vrij uit gaan. Onder hen bevinden zich de ministers Hugh Dalton en Charles Key. Of de justitie naar aanleiding van het onderzoek zal ingrijpen tegen deze of gene die in hc, rapport genoemd werden, dient te wc-oen afgewacht. England gaai terechl prat od de zui verheid van haar politieke zeden. Ook het Britse moreel heeft door de oorlog zeer geleden, maar toch kan worden ge zegd, dat deze affaire, vooral door de manier, waarop zij is behandeld, niet meer geweest is dan een incident in een land. waar men zich steeds angst vallig aan de spelregels, op welk gebied ook. pleegt te houden. Het is Juist deze karakteristieke eigenschap, die het Britse volk in de werkelijke zin van het woord groot lieeft gemaakt, en waarop het terecht trots is. VOOR DONDERDAG 3 FEBRUARI. Hilversum I (301 M.) KRO 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek: 7.30: walsen van Brahms, 7.45: morgengebed en liturgische kalender; 8.00: nieuws; 8.15: opgewekte muziek; 9.00: voor de vrouw; 9.05: muziek houdt fit; 9.40: schoolradio; NCRV 10.00- muziek van Handel; 10.15: morgendienst o.l.v. ds Jac. Vermaas; 10.45: gram.muzlek: KRO 11.00: zieken bezoek. 11.40: schoolradio; 12.00: Ange lus; 12.03: J. de Graaf, plano; 12.30: weerpraatje; 12.33: orkest Klaas van Beeck; 12.55: zonnewyzer; 13.00: nieuws; 13.15: lichte orkestwerken; 13.45: afwis selend programma voor de vrouw; NCRV 14.00: ensemble Lachman; 14.30: gram. muzlek; 14 40: onder ons; 15.00: Omroep orkest; 16.00: bijbellezing; 16 45: sonate van Beethoven; 17.00: jeugdjournaal; 17.30 de vocale kwartetllteratuur; 18.00: Leger des Hells; 18.15: land- en tuin bouw; 18.30: Ned. strijdkrachten; 19.00: nieuws; 19.15: Nederlandse organisten spelen eigen werken; 19.30: Steun Wettig Gezag; 19 35 actueel geluld; 19.45: RVD antwoordt; 20.00: nieuws: 20.05: proloog: 20.15: afwisselend vrolijk programma; 21.30: famlllecompetltle; 22.00: Trojanen- mars van Berlioz; 22.05: de vaart der volken; 22.25: liederen uit Valerius Gc- denck Clanck; 22.45: avondoverdenking; 23.00: nieuws; 23.15: Sweellnck Kwartet; 23.4024.00: slotaccoord. Hilversum II (415 M.) AVRO 700: nieuws; 7.15: gram.muzlek; 7.50: dag opening door dr A. Trouw; 8.00: nieuws; 8.15: ochtendvarla; 8 55: voor de vrouw; 9.00: muziek van Chopln; 9.30: water standen; 9.35: een lied gaat de wereld rond; 10.00: morgenwijding door ds J. G. Bahnmllller; 10.50: arbeidsvitaminen: 10.50: voor de kleuters; 11.00: muziek van Von Gluck; 11.45: uit de wereldpers; 12.00: Lyra Trio; 12.30: weerpraatje; 12.33: ln 't spionnetje; 12.38: J. Walvis, orgel: 13.00: nieuws; 13.15: mededelin gen; 13.20: Metropole Orkest; 14.00: Ne derlands Fabrikaat; 14.20; sollstencon- cert; 15.00: voor zieken en gezonden; 16.00: gevarieerd programma; 17.00; ka- leldoscoop; 17.20: over dieren; 17.30: tips voor modelvliegtuigbouwers; 17.35: gram. muziek: 17.50: correspondentieclub; 18.00: nieuws; 18 15: sportpraatje; 18.30: Romancers: 19.00: radiostrip; 19.10: avondschool: 19.45: Jascha Helretz. vlooi; 20.00: nieuws: 20.05: ln het zoeklicht; 20.15: Radio Phllh. Orkest; 20.35: vertel lingen ln woord en muziek: 21.15: hoor spel „De sterkste liefde"; 22.30: muziek van Percy Grainger; 22.45; het gevange niswezen In nieuwe banen: 23.00: nieuws; 23.1524.00: luchtige samenzang. AGENDA WOENSDAG: Stadszaal: Mannenkoor „Kunst n* Arb°M". 8 uur nam. WUkgebouw Staalwljk- Moedercursus Ver. Zuigelingen en Kleuterzorg, 7,30 uur nam.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 5