Bollenexport bedreigd door aardappelmoeheid Met een enkel woord Frankrijk en Indo-China Amerika ivenst een snelle beslissing RECHTZAKEN WOENSDAG 2 FEBRUARI Scheiding van bollen- en aardappelteelt een vak- en landsbelang (Van een bijzondere medewerker) Onze bloembollenexport staat steeds bloot aan de dreiging', dat de grenzen van het buitenland voor dit product worden gesloten uit vrees voor plan tenziekten, die men buiten wenst te houden. De „staatsvijand nummer 1" verandert nogal eens van naam. Nu eens is het de Narcisvlieg, dan de co loradokever, thans weer wordt druk gesnroken over de z.g. aardappelmoe hcid. Is er inderdaad reden, zich ongerust te maken over de omvang die deze dreiging in Nederland heeft aange nomen? De z.g. aardappelmoeheid ls een ziek te, die in het buitenland voor de aard appelteelt reeds zeer onheilspellende gevolgen heeft gehad. Ze ontstaat door liet z.g. aardappelaaltje, dat de wortels der planton aantast, Op die wortels vor men zich cysten, die in de grond ach terblijven. en zich. wanneer regelmatig op die grond aardappelen worden ge teeld, vermenigvuldigen. Wanneer ten slotte misgewas volgt, is het kwaad reeds zodanig voortgewoekerd ,dat de akkers voor de verdere «verbouw van aardappe len vrijwel waardeloos zijn. Bestrijdings middelen zijn (nog) niet bekend; het enige middel is, de cysten te laten „doodhongeren" door jaren achtereen, minstens vier of vijf jaar, geen aard appelen of tomaten op deze grond te planten .Men kan zich voorstellen wat dit betekent in streken (zoals de veen koloniën) waar de aardappelteelt een voorname bron van inkomsten vormt! Het gevaar van voortplanting wordt vooral d&n ernstig, wanneer de besmette grond door middel van andere gewassen daarop geteeld, naar het buitenland wordt overgebracht. En dan vormen vooral de bloembollen een gevaarlijke groep „bacillendragers". Want het is sinds bijna onheugelijke tiiden de gewoonte, dat op bollenland aardappelen worden geteeld (z.g pad- teelt). Zelfs in het loon der arbeiders is een zeker kwantum aardappelen be- grPDGn, zodat bloembollen- en aardap pelteelt Immer broederlijk naast elkaar worden uitgeoefend. Nu ls vorig jaar op enige perselen grond te Katwijk, dus buiten het eigen lijke centrum der bloembollencultuur, aardappelmoeheid geconstateerd. De JPlantenziektenkundlge Dienst heeft Verkouden - Grieperig DAMPO is niet de goedkoopste, maar wel de béste verkoudheidszalf. Zuivert en verruimt de luchtwegen. Drie maanden voor Reimann Max Reimann, de leider van de com munisten in West-Duitsland, is tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. Hjj zal naar verluidt tegen het vonnis in hoger beroep gaan. Reimann is beschuldigd van discri minatie jegens personen die het Britse militaire bestuur steunen. Reimann heeft in een op 2 Januari te Düsseldorp gehouden rede de Duitse po litici, die het Britse militaire gezag steunen, „Quislings" genoemd. Naar het oordeel van de rechtbank kon dit niets anders betekenen dan dat deze politici als verraders van hun land zouden moe ten worden beschouwd. Door dergelijke intimidatie dreigde het gezag van de bezetlende mogendheden te worden ondermijnd. De Verordening, op grond waarvan Reimann "is veroordeeld, diende niet slechts om de militaire regering te be schermen, doch ook de Duitse politici, die een vaderlandslievende rol spelen. De rechter heeft het verzoek van de verdediging om voorlopige in vrijheids stelling onder waarborg,opnieuw afge wezen. Onmiddellijk nadat het vonnis was uitg-zsproken, werd Reimann in de rechizaal aangehouden. Een 200-tal communisten demon streerde buiten het gebouw. TUMULT IN DE ITALIAANSE SENAAT. De Italiaanse Senaat was gedurende ongeveer een half uur een beeld van wilde tonelen. Dit begon, nadat de chris tendemocratische senator Umberto Mer lin kardinaal Mindszenty had geprezen als „de verdediger van de vrijheid". De communistische senatoren spron gen onmiddellijk op en schreeuwden, dat de kardinaal „een verrader en zwart handelaar" was. D2 wachters slaagden erin te verhin deren, dat de senatoren slaags geraak ten. waarna de orde werd hersteld. HET ONTWERP VOOR EEN DUITSE GRONDWET. Te Bonn is door een uit alle partijen samengestelde commissie van de consti tuerende vergadering, met uitzondering van de communisten, overeenkomst be reikt over alle twistpunten in het ont werp voor een Duitse grondwet. De overeenkomst is ter ratificatie aan de fracties voorgelegd. De federalistisch Beierse christelijk- sociale unie heeft zich de eindbeslissing voorbehouden. De christen-democraten pegen thans de Beierse zusterpartij tot aanvaarding van de overeenkomst te bewegen en hangende die pogingen is de bekendmaking van de overeenkomst uitgesteld. VIETNAM OOK IN COMMUNISTISCH VAARWATER. Uit Saigon wordt bericht, dat Ho t-sji Minh. de leider van de Vietminh, welke de Fransen in Indo-China be vecht voor de radio heeft verklaard een geheime overeenkomst te hebben met generaal Mao tse toeng, de leider van de Chinese communisten. HERVATTING BESPREKINGEN OVER VREDE MET OOSTENRIJK. Frankrijk, Engeland, de Sovjet-Unie en de V.S. hebben zich onlangs accoord verklaard met het. Oostenrijkse voorstel, dat de besprekingen der speciale plaats vervangers van de ministers van Bui tenlandse Zaken der grote vier, die vorig jaar Mei werden verdaagd, zouden wor den hervat. Dit is op 9 Februari be paald te Londen. Dr Karl Gruber. dc Oostenrijkse mi nister van Buitenlandse Zaken, wordt volgende week in Londen verwacht om %o "nndig inlichtingen te kunnen ver ghaffen. ogenblikkelijk uitgebreide maatregelen genomen om te voorkomen, dat het con stateren van deze ook in het buitenland zo gevreesde ziekte tot gevolg zou heb ben dat bepaalde ongunstige maatrege len t.a.v. de bloembollenexport zouden worden genomen. De aangetaste perce len werden meteen „geïsoleerd", de daarop geteelde bollen mochten niet worden afgeleverd maar moesten wor den ingeleverd bij de P D. Voorts werd meteen rigoreus ingegrepen en werd als eis gesteld, dat alle bollen, die naar het buitenland gaan, vrij van aanhan gende grond moesten worden opgele verd Dat betekende zeer veel werk voor de betrokkenen, vooral omdat de maat regel zo onverwacht kwam. Het schoon maken, het „poetsen" geschiedde vaak op een primitieve wijze. Handige uitvin ders hebben inmiddels al „poetsmachi nes" vervaardigd, waarmee dit werkje machinaal kan gebeuren. Hieruit zou men kunnen afleiden, dat het afleveren van gepoetste bollen regel gaat worden, maar er zijn toch ook be zwaren. Verschillende exporteurs kla gen dat de bollen er door beschadigd worden, cn beschadigde bollen zijn, ook tlidens het vervoer, zeer vatbaar voor allerlei bollenkwalen Populair zal het poetsen nooit worden, al zal de regel tav. het schoon opleveren der bollen wel gehandhaafd blijven Er zijn echter nog wel andere methoden; vooral het I tevoren goed drogen der bol'en ma?' het schoon opleveren aanzienlijk gemak kelijker. Men zal het hierbij echter niet kun nen laten. WU men het verband tus sen aardappelmocheid en bloembol lenteelt absoluut verbreken, dan zou er maar één afdoende oplossing be staan: dat dc blocmbollenkwekers de aardappelteelt laten schieten. Het zou een ingrijpende verandering be tekenen, vooral ook gezien het feit, dat ook de arbeiders hierin worden betrokken. Maar het behoeft zeker geen verwondering te baren, wanneer vandaag of morgen de betrokkenen zelve besluiten: we schaffen de aard appelteelt af. Immers: die aardappelteelt brengt onze export in gevaar. Ondanks alle overdreven en alarme rende geruchten betekent de aardappel moeheid, ln zover ze zich thans uit strekt en in verband met de krachtige maatregelen welke de P.D. heeft geno men, nog immer geen gevaar voor de export. Maar die maatregelen geven dan ook vrij veel last en moeite, en de combinatie: aardappelenbloembollen, blijft bestaan. Het zou beter zijn, in dien men die combinatie eenvoudig op hief. Ten slotte is de teelt van bloem bollen belangrijker dan die van aard appelen, en wanneer men tussen één van beiden kiezen moet, kiest de bloem bollenkweker natuurlijk het hoofdpro duct. Welke maatregel de Overheid ver der t.a-v. de aardappelmoeheid nemen zal, slaat nog te bezien. Er is een wet in voorbereiding. Maar die wet zal niet zo tijdig in werking kunnen tre den, dat op grond daarvan voor dit jaar reeds ingrijpende maatregelen worden genomen. Daarom zal waar schijnlijk in 1949 de teelt van aard appelen op besmette gronden geheel worden verboden, en zal nu reeds aandrang op de aardappeltelers worden uitgeoefend om wisselbouw (van 1 op 3 jaar) toe te passen. Maar onafhankelijk daarvan zullen de bloembollenkwckers moeten handelen. De bestrijding van de aardappelmoe heid zoekt ir Cleveringa. die momenteel vrij veel opzien baart met de publicatie van zijn mening over de gevaren van de uitsluitend-kunstmest-behandeling, ook weer in het onttrekken van humus aan de grond. Het staat natuurlijk nog te bezien, of de kunstmest ook hier als zondebok fungeert! Maar vast staat, dat wil de export van bloembollen niet te eniger tild gevaar lopen, men zich zo spoedig mogelijk zal moeten distanelëren van de aardappel teelt! Oordeel van de „Times" Nederland had aanleiding tot ingrijpen VERWACHT GEEN WIJZIGING IN POLITIEK. In 'n artikel in de Londense „Times" van heden wordt o.a. gezegd, uat voor het entameren van een militaire actie tegen de Republiek, de Nederlanders zonder .twijfel aanleiding hadden. De infiltraties namen hand over hand toe en werden geleid en aangemoe digd door Djokja. Men kan zich ge makkelijk indenken in de gemoedsge steldheid van de Nederlanders na 3 jaren van steeds weer mislukkende onderhandelingen en men dient be wondering te hebben voor de moed en de volharding, waarmede dit klei ne volk voet bij stuk heeft gehouden in een strijdvraag, waarbij 80 millioen Aziaten zijn betrokken. Desalniettemin heeft deze militaire actie, zoals dat altijd het geval is wan neer men zijn toevlucht neemt tot ge weld, geleld tot een toenemende ver bittering, al heeft zy dan ook 'n acute impasse doorbroken. Verder heeft deze actie er ongelukkigerwijze toe geleid, dat de kloof tussen Oost en West ver breed is, dat het prestige van de Vei ligheidsraad heeft geleden en dat an dere Europese landen, die pogen, hun betrekkingen tot de Oosterse volken co een nieuwe grondslag te vestigen, er door in verlegenheid zijn gebraont. De vraag, of ae Nederlandse militaire mili taire actie al dan niet gerechtvaardigd was, zal in de eerste plaats moeten worden beantwoord door de edelmoe digheid en de oprechtheid, welke de Nederlanders thans zullen tonen in de wijze, waarop zij politieke vraagstukken als b.v. de vorming van een waarlijk representatieve interim-regering aan vatten. De correspondent van de „Times", die tot kort geleden in Indonesië is ge weest, schrijft nog: „Het is moeilijk in te zien, dat enige actie, behoudens de meest drastische sancties, de Neder landers, die in cleze crisis in hun aan gelegenheden een opmerkelijke eens gezindheid tonen, cr toe zal kunnen nopen, verandering te brengen in de grote lijnen van hun politiek in de Indonesische kwestie, tenzij zij zelf tot het inzicht zouden komen, dat deze politiek onjuist of onuitvoerbaar zou zijn. IJ-tunnel-plannen gereed In de gisteravond gehouden verga dering van de Amsterdamse Gemeen teraad ter behandeling van de begro ting 1949 deelde de wethouder voor Openbare Werken, mr J, van der Velde, mede, dat een plan voor de bouw van IJ-tunnels gereed ligt en binnenkort zal worden gepubliceerd. B. en W. achtten het echter niet verantwoord eerder aan de uitvoering van het plan te beginnen, dan op het tijdstip waarop vast staat, dat althans de eerste van de drie in het project opgenomen tunnels zonder stagnatie kan worden voltooid. Europese mogendheden tegen sancties t.o.v. Nederland? ZIJ ZOUDEN AFWACHTENDE HOUDING AANNEMEN. De „New York Times" bevat een bericht uit Londen van Benjamin Welles, waarin deze uit goede bron het volgende meldt: De ministers var» buitenlandse zaken der vijf Wes telijke mogendheden, die te Londen bijeen zijn geweest, zijn na afloop der besprekingen ondershands overeenge komen, om zich te verzetten legen enig voorstel, om in verband met de Indonesische kwestie tegen Neder land sancties te nemen. Dit besluit zou zijn genomen tijdens een geheime bijeenkomst op Zaterdag morgen, welke alleen door de ministers van Buitenlandse Zaken en hun on middellijke adviseurs werd bijgewoond. Naar verluidt, zouden zij voorlopig een afwachtende houding aannemen en zien, hoe de toestand met betrekking tot Indonesië zich ontwikkelt. Zou ln een later stadium de kwestie van het toepassen van sancties acuut worden, dan zouden zij onmiddellijk wederom bijeenkomen om daarover op nieuw overleg te plegen. Naar verluidt, zijn zij ieder voor zich sterk tegen het toepassen van sancties, niet alleen om dat naar hun mening sancties niet uit voerbaar zouden zijn, doelf ook, omdat men van mening is, dat door het toe passen van deze sancties de Westerse Unie en het Atlantische Pact in gevaar zouden worden gebracht. „Willem Ruys" heeft nieuwe schroef Gistermiddag heeft de „Willem Ruys" dan toch voorlopig zijn nieuwe schroef gekregen! Eerst moet deze nu ïn haar werking werden gecontroleerd. Hoeveel wrij ving zij veroorzaakt kan echter alleen „los van het schip" worden nagegaan en daarom zal ze er na de proefnemin gen weer worden afgehaald. Ze wordt eventueel later definitief bevestigd. In verband met de reparaties is het vertrek van het schio verschoven van Zondag a.s. op Dinsdag 8 Februari, GIFT VAN OUD-AMBASSADEUR NEMRY. Ter gelegenheid van het aftreden van de heer M. Nemry op 1 Januari jl. als Belgisch ambassadeur in Ne derland en tevens als deken van het Corps Diplomatique te 's-Gravenhage, hebben de hoofden der missies, geac crediteerd bij het Hof, de wens uit gesproken hem en zijn echtgenote een geschenk te mogen aanbieden. De heer en mevrouw Nemry hebben hierop verzocht niet hun persoonlijk een geschenk aan te bieden, maar hun toe te staan het hiervoor beschikbaar zijnde bedrag aan te bieden aan het kinderziekenhuis Juliana te 's-Grave-p- hage, dat door de oorlog zwaar ls ge troffen. In dit verband is aan de heer W K. Dicke directeur-geneesheer van het ziekenhuis, een bedrag van f. 1505 over handigd. Het Ruhrgebied De overeenkomst waarbij een inter nationaal gezagsorgaan voor het Ruhr gebied wordt opgericht, zal volgende week te Londen worden getekend door vertegenwoordigers van Engeland, de V.S., Frankrijk, België, Nederland en Luxemburg. Vertegenwoordigers van de Franse re gering hebben onderhandelingen ge voerd met de regering van Noord-Rijn land-West-falen over de toekomst van de industrie in het Ruhr-gebied, zo deelde een Duitse woordvoerder van het ministerie voor economische zaken, dat aan Duitse zijde de besprekingen voer de, mede. Hij zeide echter niet, of de besprekingen werden gevoerd met me deweten van de Britse en Amerikaanse autoriteiten, die op het ogenblik met Franse vertegenwoordigers te Berlijn be sprekingen voeren over het controle apparaat der drie mogendheden voor steenkool en staal. De Duitse woordvoerder voegde aan j zijn mededelingen nog toe: „Wij hadden de indruk, dat de Fransen begrip toon den voor het Duitse standpunt". PRINS BERNHARD TE LONDEN AANGEKOMEN Prins Bernhard is gisteren met zijn particuliere Dakota op het vliegveld Northolt bij Londen aangekomen. GESCHENKZENDINGEN VAN MILITAIREN UIT INDONESIË:, ENZ. Wanneer vrijstelling van belastingheffing? De belastingheffing bij de invoer van goederen, v/elke door de in Indonesië, Suriname of de Ned. Antillen verblij vende militairen als geschenk worden verzenden naar familieleden of kennis sen in Nederland, is gedurende de laat ste tijd meermalen het onderwerp van klachten van de zijde van het publiek. Aangezien voor deze goederen enkele vrijstellingen van de bij invoer verschul digde belastingen bestaan ligt het ver- jnoeden voer de hand, dat de belasting heffing veelal een gevolg is van de om standigheid, dat belanghebbenden on bekend zijn met de voorwaarden, w.o. die vrijstellingen kunnen werden ver leend. In de eerste plaats is er een algeme ne vrijstelling voor goederen, welke uit genoemde gebieden als geschenk naar Nederland worden gezonden en welke een waarde hebben van f. 10,of lager en waarvoor niet meer dan f, 4,— be lasting verschuldigd zou zijn. Aange zien deze vrijstelling algemeen geldt, vallen daaronder ook dc goederen, wel ke door militairen worden verzonden, voorzover deze uiteraard aan de vereis ten wat betreft de maximumwaarde en' de maximum-belasting voldoen. In de tweede plaats is er een vrijstel ling, welke in het algemeen slechts zal gelden voor militairen, n.l. een vrijstel ling voor goederen, die onder auspiciën van de NI WIN naar Nederland worden gezonden en wel onder speciale voor waarden. Deze vrijstellingen worden niet ver leend voor goederen, welke cp bestel ling worden toegezonden, noch op al dan niet ongevraagde toegezonden re clame-artikelen of iiandeismansters. DESKUNDIGEN INTERNATIONAAL GERECHTSHOF OP SCHIPHOL. Onjuiste berichten tegengesproken. Gistermiddag arriveerde op Schiphol het speciale KLM-viiegtuig, de Dakota PH-TCH. met de deskundigen van het Internationale Hof van Justitie. De de legatie heeft in Albanië een onderzoek ingesteld naar aanleiding van de „Straat Korfoe"-affaire. De heren gaven te kennen, dat zij een goede reis hebben gehad en dat zij in Albanië alle gewenste medewerking ontvingen in het belang van het on derzoek. Thans zullen de deskundigen het rapport opstellen en voorleggen aan het Internationale Hof. Vermoedelijk zal, naar een der heren meedeelde de zaak over 1 2 maanden worden afgewik keld. Zowel de gezagvoerder R. van der Krouwel als dr Garnier Coignet, lid van de delegatie, spraken de geruchten, als zou het vliegtuig boven Tirana zlin be schoten, ten stelligste tegen. Ook de andere gedelegeerden, zoals Lt Commo dore Elfferich en Commodore Vorshell toonden zich verwonderd over deze, naar him zeggen „onjuiste berichten". SPECIALE OPLEIDING K.L.M.-PILOTEN. Vla Amerika naar Indonesië. In verband met de plannen van de K.L.M. om via Amerika naar Indonesië te vliegen, verneemt de „Volkskrant", dat de gezagvoerders, die door het uit vallen van de geregelde luchtverbindlng AmsterdamBatavia thans vrijkomen, binnenkort naar Amerika gezonden zul len worden voor het doormaken van een oefentijd. Deze oefentijd, die drie vier weken zal duren, wordt door de K.L.M. noodzakelijk geacht om de piloten ver trouwd te maken met de bijzondere eisen welke de ontworpen route via de Pacific aan de bemanningen stelt. De piloten zullen in Los Angelos worden gestation- neerd. BINNENLAND De heer A: M. Nemry. de vroegere Belgische ambassadeur ln Nederland, heelt de titel ontvangen van honorair ambassa deur van België. Leden van dc Nederlandse commissie van advies voor Televisie bestuderen thans de televisie te Londen. De Canadese ambassadeur, de heer P. Dupuy. heeft gistermorgen aan de Minister van O.. K. en W„ prof dr F J. Th Rutten in diens kamer op het ministe rie de pakketten overhandigd, welke door de C.C.R.U. (Canadian Council for Recon struction through Unesco) aan een 400- tal leraren, onderwijzers en leerlingen zul len worden geschonken. Deze symbolische overdracht geschiedde door het aanbieden van twee pakketten. De Nederlandse 21-jarige schipper Theo Brans, uit Rossum, van het binnen schip ,.Do Meeuw" bevond zich ln een roeiboot op de Maas te Luik. KIJ wilde zich aan de boeg van een driteend schip vast klampen. maar verloor het evenwicht en verdrenk Het stoffelijk overschot werd nog niet opgehaald. Dc heer T. van Houwellngen. die als Directeur-Generaal de P.T.T.-dlenst met pensioen %crli"t. is benoemd tot bestuur lid van de Stichting ..Het Nedoriandse PostrnmeurrJ". evenals de h°er P G. van 't, Haaff. voorz'tter vav> ''e Ned TK-nd van Verenigingen van nortzeeroiv^f/Bwe^nrs. Het liet in de bedoeling, dat de heer Van H°i"vnVMi£en het voorzitterschap op zich zal nemou. De regelingscommissie van de Neder landse Landbouwweek heeft een aanvang gemaakt met de organisatie van de 14e Nederlandse Landbouwweek. welke te Wa- genlpgen zal worden gehouden van 11 tot en met 15 Juli a*s. De Hongaarse gezant en mevrouw Bölöni hebben ter ere van de derde ver- Jaardag van het uitroepen van de Hon gaarse republiek een ontvangst gehouden. Deze receptie werd bezocht door vele leden van het corps diplomatique. BUITENLAND „Ik zal alle Christelijke kerken voor stellen samen het communisme te bestrij den". zo verklaarde de oecumenische patriarch der Griekse orthodoxe kerk. mgr Athenagoras. Op een conferentie van militaire ver tegenwoordigers te Heidelberg zijn plannen ontworpen voor gezamenlijke manoeuvres van de Amerikaanse. Britse en Franse bezettingstroepen in Duitsland. Een commissie van het Italiaanse ministerie van financiën heeft een plan goedgekeurd voor het bouwen van woon gelegenheid voor ongeveer 1.200.000 pel- erlms. die ln 1950, dat door de R K. als heilig jaar zal worden gevierd, ln Italië Warden verwacht. Te Londen hebben 100 werksters met ragebollen en stoflappen een optocht ge houden achter drie Schotse pijpers aan. Zij eisen loonsverhoging. Het Brltsp Lagerhuis heeft een wp(s- ontwerp aanvaard, volgens hetwplk 1600 K M. aan nieuwe autowegen zullen worden aangelegd. De kosten zullen anderhalf milliard gulden bedragen. Drie parlementsleden, oud-medewer kers van de oppositieleider Jczyk leider van de Poolse boerenpartij, zijn sedert een maand met hun gezin verdwenen. Naar vernomen wordt, heeft men afgezien van de door president Peron voor gestelde maatregel de vreemdelingen, die hin?S« dtan.tw.ce Jaren te Argentinië ver- llseren' dwlngen zich te laten natura- Michael ex-koning van Roemenië villa eehiin^d^o he!^ Van Lausailne een te wonen aldaar met zijn vrouw Officieel ls medegedeeld, dat ver tegenwoordigers van het Hongaarse RK hfcn3, ^an mlnlster-pres"ldent Dobi hebben verklaard, dat zij besloten hadden S ]let Se val van kardinaal Mindszenty aan de regering te laten. Matyas Rakosl. vlce-premler van Hongarije en algemeen secretaris van de arbeiderspartij, is tot voorzitter gekozen van het onlangs gevormde „Hongaarse volksfront voor onafhankelijkheid". Winston Churchill heeft zich op ver zoek van premier Attlee bereid verklaard een radiorede uit te spreken ln het kader van de wervingsactie voor het staande Toen dit in het LaBerhuls 5emaaltt. Juichten vele leden Churchill toe. Aan de gevel van het huls, waarin Frledrlch Nietzsche van 1869-1875 woon de, toen hij hoogleraar te Bazel was, ls gisteren een gedenksteen aangebracht. Te Rome ls voor het eerst ln deze winter sneeuw gevallen. Myn admiratie voor uitvin-* ders is grenzeloos! Een mens bewondert immers al tijd, wat hij zélf niet kan. Daarom kijk ik met eerbied naar de denkers, die zich met zware ac- tentassen naar de Octrooiraad spoeden, om er hun bedenksels te laten patenteren en benijd hen om de stromen gouds, die hun als uit vloeisel daarvan eenmaal zeker zul_ len toevloeien. Onlangs zag ik zo'n uitvin der zich warmen.... Hij was op dat ogenblik nog wat kleumerig, maar verhitte zich, behalve aan de juist tot gloeien komende sintels van zijn armzalig potkacheltje, aan de mogelijkheden van het inge nieus bedachte toestelletje over welks bedoelingen ik mij nog niet uitlaten mag, in verband met de op deze wereld alles en iedereen ver moordende concurrentie. Zeker is, dat ik hem binnen kort in een slee van een wagen" ontdek, wanneer zijn opgewonden voorspellingen in vervulling gaan. Of het ooit zover zal komen, weet ik niet, Want uitvinders behoren tot de „dromers", al zijn zij uitgeslapen. Vooral déze tijd munt door uit vindingen uit. Het aantal ls niet bij te houden: ik leef van verrassing in verras sing. Wat las ik daar juist?. Het wordt hoe langer hoe gek ker: in Londen arriveerden de eer ste monsters van een in Amerika ontdekt voedingsproduct, dat be reid werd uitoude kleren. Nog zie ik de grijze, trieste koop man langs de huizen lopen, die met zijn „Voddè, voddè" tot de traditionele omroepers van mijn jeugd behoorde Maar nooit heb ik kunnen den ken, dat uit het vunzige boeltje, dat hij trots naar huis vervoerde, nog eens een nieuw prbduct gebo ren zou worden, dat onder de Ko ninklijk wetenschappelijke naam van „Botaneïne P". de reeds zo ge compliceerde warenkennis zou gaan vermeerderen. De schrik slaat me om 't hart, wanneer ik lees, hoe dit uit oud- goed opgewekte goedje, dat aan mensen zal worden toegediend om hun haargroei te bevorderen, nog een „aangename" smaak óók zal hebben. Pharmaceutische artikelen, cos- me tieken, verven en kleurstoffen schijnen de „Botaneïne" in den vervolge niet meer te kunnen mis sen. Wij denken zo, dat behalve de uitvinder, nu ook de lorreileden een gulden toekomst tegemoet gaan! Maar voordat ik eenmaal in het leven worden we allemaal wel kaal! dat drankje drinken ga, om er mijn haardos door terug te winnen, moet er nog veel water over mijn onschuldig hoofd vloeien. Want nooit zal ik kunnen ver geten, dat die smakelijke substan tie .gemaakt zal zijn van Vult U zélf maar in,...! FANTASIO. N_ (Van onze Parijse correspondent). Tussen Cannes en Parijs wordt mo menteel een straf en hartig spelletje poker gespeeld. De nieuwe hoge com missaris Leon Pignon houdt de Franse kaarten in handen en de jonge ex-kei zer van Annam, Bao-dai is zijn vaar dige tegéhspeler. Aan Franse zijde heerst optimisme ten aanzien van de toekom stige resultaten, maar de ervaringen die men in drie jaar bij de onderhandelin gen tussen Frankrijk en de nieuwe re publiek Vietnam heeft opgedaan, schrij ven ons een ruime dosis voorzichtigheid en zelfs was scepticisme voor. Want die onderhandelingen hebben Frankrijk niets dan teleurstellingen opgeleverd, welks oorzaken vrijwel dezelfde moei lijkheden waren, die Nederland ln In donesië leerde kennen. Ook hier kwam, met behulp der Japanners, een groep extremistische nationalisten aan de macht, die bij al hun concessies niet temin één doel voor ogen bleven hou den: de verwijdering der Europeanen uit het Verre Oosten. Toen Parijs na een jaar van vervlo gen illusies begreep dat er met Ho chi minh de man die zich uitriep als president der republiek geen concre te resultaten waren te bereiken, zocht men naar een andere tegenspeler. Dat werd Bao-dal, de keizer die uit zijn land was geëmigreerd. Van tijd tot tijd lan ceerde Frankrijk, in alle stilte en zonder dat enige Veiligheidsraad zich Verontrustte, een militaire actie, waar van niemand de ware resultaten ver nam. De verliescijfers die men echter thans in Parijs hoort noemen, worden alarmerend. Sedert enkele maanden moeten ze verdubbeld zijn. De kosten en het onderhoud van het expeditie- leger overtreffen bovendien ruim de middelen van Frankrijk. En geen enkel teken wijst er op, dat er zoiets als een overwinning in het vooruitzicht ligt. Het land, Vietnam, wordt bovendien door sabotages en terreur door Mo chi minh in een permanente staat van zwakte en verval gehouden. En Intussen rukken de communisten in China bij de dag verder op en schijnt Washington alle vertrouwen in de weerstandskracht van Tsjang kal sjek te hebben opgege ven. Doch de gebeurtenissen in Indo- China worden door Amerika met grote oplettendheid gevolgd. En meer dan dat. Amerikaanse specialisten bereizen het land en onderstrepen de betekenis, mi litair en economisch, die Washington hecht aan dit ongekend rijke land. Amerika wenst, dat zo snel mogelijk de binnenlandse rust in Vietnam wordt hersteld. Desnoods ten koste van zware concessies aan Ho chi minh van de zijde van Frankrijk. Een coalitie-regering met de communisten schijnt de Ameri kanen allerminst af te schrikken. Hun politiek wordt op dit deel der aarde in de eerste plaats door realiteitszin en opportunisme geïnspireerd. Heeft Paul Hoffman bij voorbaat al niet ver klaard, dat Marshallsteun en een com munistisch bewind in dit gebied hele maal geen onverenigbare factoren wa ren? Om deze redenen wordt het tempo van het pokerspel tussen Cannes en Parijs bij de dag hoger opgevoerd. In een der vorstelijke kastelen van de Rivièra resideert Bao-dai met zijn jonge knappe vrouw, zijn kinderen en hun gouvernante. Zijn studeervertrek biedt uitzicht op een weelderig park met sinaasappelen en olijven. De Fransen omkleden Bao-dai met alle eer die toe komt aan zijn hoge titel en zijn voor name positie. Niettemin is Bao-dai de ware tegenspeler niet. Dat is Ho chi minh. De president en leider der natio nalisten. De Franse regering achtte het echter beneden haar waardigheid met deze rebel en volgeling van Moskou in regelrecht contact te treden. De keizer fungeert als Intermediair Franse socialisten en verscheidene katholieken van de communis ten te zwijgen achten deze procedure te omsla.chtte en zouden graag zien, dat de regering langs de een of andere weg direct met Ho chi minh ging praten. De beslissing ligt uiteindelijk toch bij hem. Maar de ervaringen zijn in hoog ste mate teleurstellend geweest. Tot dusver is de president zijn verplichtin gen met Frankrijk nimmer nagekomen. Daarom confereert men voorlopig met Bao-dai, wiens populariteit en reputa tie door Ho chi minh worden erkend. Wanneer de onder-handelingen met suc ces zijn bekroond en de keizer in zijn land teru? zou kunnen keren, dan hoopt Parijs dat Ho chi minh de besluiten wel zal willen bekrachtigen. Men zou graag zien, dat die terugkeer eind van de maand 29 Januari plaats zon kim- nén vinden, bij de wisseling van het Annamitische jaar. Het zou een goed begin zijn, meent men te Parijs. De moeilijkheden der onderhandelin gen lagen op drieërlei gebied. Frankrijk wil ten eerste haar economische en cul turele belangen beveiligen en het schijnt dat hier de nodige disposities voor ge nomen zijn. Dan is er het leger van Vietnam, dat men in de tegenwoordige gedaante voor Frankrijk onaanvaard baar acht. En ten slotte is er het nete lige probleem der diplomatieke verte genwoordiging in het buitenland. Frank rijk heeft, ten aanzien dier laatste twee punten, voorstellen gedaan die van een grote toegevendheid getuigen. Het leger van Ho chi minh zou niet ontbonden behoeven te worden, doch onder com mando kunnen worden gesteld van Franse officieren. De strategische pun ten des lands zullen echter alleen door Franse soldaten worden bezet. Voorlo pig in het Verre Oosten zou Vietnam verder consulaire posten mogen openen, doch de diplomatieke vertegenwoordi ging zou uitsluitend aan Frankrijk blij ven voorbehouden. Onder deze condi ties hoopt men de voormalige kolonie Indo-China 'n ereplaats in de „Franse unie" in te kunnen ruimen. Doch het ziet er ondanks het optimisme dat er in Franse officiële kringen heerst n'.et naar uit, dat deze operatie zich in kor te tijd zal voltrekken. De onderhande lingstechniek is, als gezegd, niet bijster vlot Uit harde ondervinding weten de Ne derlanders, dat in het politieke overleg de volkeren van het Verre Oosten geen gemakkelijke partners zijn. Het is het belang van Frankrijk dat mllliarden vergooit aan een militaire actie zonder perspectieven en ln het belang van het rijke Vietnam, dat nu verkommert ln de chaos, 'dat uiteindelijk een oplos sing voor hun conflict gevonden wordt. Militair zijn de perspectieven voor Frankrijk aanmerkelijk slechter dan van Nederland in Indonesië. Frankrijk geniet echter het onschatbare voordeel dat de geïnteresseerde buitenwacht zich (ogenschijnlijk) op een discrete afstand houdt. Haar diplomatieke voorbereiding voor de constructie van een Franse unie wordt althans door geen commissie van goede diensten en geen Veiligheidsraad doorkruist. DoCh voor de rest behoeft men de Franse diplomaten nauwelijks te benijden NEGEN JAAR NA EENENTWINTIG VEROORDELINGEN. Voor de Maastrichtse rechtbank heeft terecht gestaan de 49-jarige los arbeider J J. Hermans, die op 6 Sep tember 11.' te Beek de arbeider Been met een mes in het onderlijf stak, ten gevolge .waarvan de getroffene de dag daarop in het ziekenhuis te Sittard overleed, Het O. M. achtte poging tot dood slag bewezen. De steek was met grote kracht toegebracht en er was geen spra ke van noodweer Verdachte, had een zeer ongunstig verleden. Hij was reeds 21 maal veroordeeld. De eis luidde 9 jaar gevangcnisstrai voor poging tot doodslag. Uitspraak 15 Februari a.s, NEDERLANDSE BLOEMBOLLEN KWEKER IN FRANKRIJK VEROORDEELD. De Nederlandse bloembollenkweker V. had uit Frankrijk belangrijke be stellingen voor tulpenbollen geboekt. Toen hy de bollen zou leveren, kon hij zijn waar niet inklaren, en toen daai- enboven de postrekening, die hij m Frankrijk op zijn naam had, geblok keerd werd, kon hij zijn klanten niet bedienen en hun geen geld terugbeta len, Om die officiële moeilijkheden te omzeilen, kwam hy met een Belgisch bloemkwekei en een- inwoner van Auchel (Pas de Calais) overeen de bloembollen clandestien Frankrijk bin nen te brengen De douane haa echter lont geroken, een bezwarende correspondentie werd in beslag genomen. Het drietal verscheen voor de recht bank te Rijsel. Deze hield rekening met de uitzonderingstoestand, die de Nederlandse bloembollenkweker er toe gebracht had. zyn toevlucht te nemen tot clandestienen invoer: de rechter veneende hem uitstel voor de gevange nisstraf, die hij uit dien hoofde moest oplopen. De rechtbank moest echter recht doen aan het verzoek van het douanebcheer dat een hoofdelijke schadeloosstelling van 20 millioen fres vorderde Het tegoed van de postreke ning, één millioen driehonderdduizend fres, werd eveneens in beslag genomen.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2