Scandinavische besprekingen misluk! r> Franeker* over Reunion en Mauritius te Batavia geland Thans clriemaal-weekse vluchten langs deze route Voorhom GRIEP MENTHO-REX Voorschoten gaat traverse door bebouwde kom verbeteren Met een enkel woord maandag 31 januari Sovjet-nota aan Noorwegen S» een gemeenschappelijk Noors ZweedsDeens communiqué over de defensie-besprekingen der Scandina vische landen wordt verklaard, dat er geen overeenstemming is bereikt over een verbond, dat vrij zou ZÜ" van allianties. In het communiqué wordt verklaard dat de raadpleging tussen de drie landen over vraagstukken van buitenlandse politiek zal worden voortgezet en geïn tensiveerd. De besprekingen, aldus voegt het communiqué hieraan toe, zijn echter ge voerd in een sfeer van begrip en weder zijds vertrouwen. De eerstc-minister van Noorwegen, Gerhardscn, heeft verklaard, dat de besprekingen over de gemeenschap pelijke defensie der Seandinavise landen waren mislukt omdat de drie landen hun veiligheidsproblemen ver- sehillend waardeerden. Gcrhardsen vervolgde: „Wij meenden dat wij niet het recht hadden door middel van vage formuleringen de in druk van een eenheid te wekken, die niet bestaat. De teleurstelling over het falen een basis te vinden voor een de fensieve unie zal echter geen schaduw over de Noorse samenwerking wer pen. Integendeel, wij zijn van gevoelen dat deze samenwerking nieuwe vorde ringen zal maken. De democratische idealen zijn diep in onze volken gewor teld en verbinden ons hecht met de democratische wereld. De Scandinavi sche landen zullen te allen tijde een buitenlandse- en defensie-politiek vol gen, die in de eerste plaats gericht is op de veiligheid, de onafhankelijk heid en de vrijheid om onder een eigen regeringsvorm te leven. zy zijn vast besloten hun vrijheid en democratie met alle ten dienste staande middelen te verdedigen. Zij zullen nooit met agressieve bedoelingen een bepaalde politiek voeren". De Sovjet-Unie heeft Noorwegen ver zocht om toelichting van zijn hou ding ten aanzien van het Noord- Atlantisch verdrag, „in het bijzonder Voorwaarden voor Atlantisch Pact r DOOR DE V.ST. TE STELLEN. Senator Lodge, lid van de Senaats commissie voor buitenlandse aangele genheden. heeft op een vergadering van de vereniging der advocaten van Mary land verklaard: „Het Congres zal er tijdens de de batten over het Atlantisch pact o.m. op aandringen, dat geen enkele com munist deel uitmaakt van de deelne mende regeringen. Het is natuurlijk on denkbaar. zo zeide hij. dat onder ver schillende landen volstrekt geheime mi litaire kwesties zouden besproken wor den. zo het gevaar bestond, dat deze geheimen worden meegedeeld aan de genen. die vijandig staan tegenover ons. Lodge verklaarde, dat het congres zou eisen, dat het pact volledig zou ver schillen van het oude stelsel der Euro pese allianties. Een andere voorwaarde, die het con gres zou stellen zal. aldus senator Lodge, de oprichting van een militair opperbevel zijn. met aan het hoofd een generaal, in wiens handen het gezag zou worden gecentraliseerd. Voorts zou het congres eisen, dat in de' deelnemende landen regeringen aan Ihet bewind blijven, die sterk genoeg zijn om het bestaan van een gezonde militaire organisatie mogeiyk te ma ken en dat deze landen de verbintenis aangaan de nodige manschappen te leveren om het gezamenlijk verdedi- ginz-Dlan te steunen. Lodge zeide ten slotte, dat cie clausu les van het pact in overeenstemming mceten zijn met het militaire potenti eel en de hulpbronnen van de Verenig- Opnieuw sociale beroeringen in België Onze Brusselse correspondent telefo neert ons hedenmorgen: Opnieuw zijn in België sociale beroe ringen uitgebroken. In de gas- en electriciteitsbedrijven wordt van hedenmorgen 6 uur af ge staakt. De lichtreclames, bioscopen, theaters, bars etc. zullen van morgen. Dinsdag, af geen stroom meer krijgen. De regering heeft speciale maatregelen getroffen om de energie-voorziening der essentiële bedrijven, openbare instellin gen en ziekenhuizen te verzekeren. Te Antwerpen en Brussel zal de tram slechts van 69, 1214 en 1720 uur megen rijden. De arbeiders eisen een baslsloon van 16 francs of f.1— per uur en de pa troons zijn het daarmee eens op voor waarde. dat zij de te lage tarieven, die slechts 50 procent meer bedragen dan voor de oorlog mogen aanpassen. Nu blykt het, dat in de schoot der regering over de te volgen politiek geen eensgezindheid bestaat. De socialistische ministers zouden een loonsverhoging willen toestaan zonder stijging der tarieven, terwijl de katho lieke ministers van oordeel zijn, dat de modernisering van zo belangrijke in dustrieën niet blijvend kan verzekerd worden, indien de maatschappijen de stroom bijna tegen kostprijs moeten ver- kooen. Typisch is wel het feit, dat in Vlaan deren niet zal worden gestaakt, omdat de arbeiders van de grote electrische centrales te Zwevegen en Langerbrugge behoren tot christelijke syndicaten. Maar dat bevoordeelt de toestand van de provincies Oost- en West- Vlaanderen niet. daar alle centrales in België onderling verbonden zijn en het teveel aan stroom van deze provincies naar Brabant en Wellonië wordt over geheveld In Henegouwen, waar de communis tische invloed het sterkst is, is de sta king heden algemeen. VERKLARING VAN SFORZA. De Italiaanse minister van buiten landse zaken, graaf Sforza, heeft ver klaard. dat een derde wereldoorlog slechts kon worden voorkomen, „cioor een Europese Unie, die open staat voor valle vrije, vredelievende volken" In een rede voor de radio over de uitnodiging aan Italië, deel te nemen aan de on derhandelingen over een Europese Raad, zeide Sforza, dat zulk een oorlog Euro pa's vernietiging zou betekenen. „Niet geloven in Europa betekent achteruit zien en volken, die dat doen zijn ver loren Daar mijn stem aan de overzijde van de Alpen wordt gehoord, wil ik mijn hartelijkste dank betuigen aan de mi nisters van buitenlandse zaken, die het er over eens zijn om het vrije Italië ia hun midden uit tc nodigen". rekening houdend met de omstandig heid, dat Noorwegen een gemeen schappelijke grens met de Sovjet- Unie heeft". „De Sovjet-Unie verzoekt ingelicht te worden, of de persberichten, dat Noor wegen zich bij de Atlantische Unie zal aansluiten, in overeenstemming zijn met de feiten, en ook of de Noorse re gering enige verplichtingen op zich neemt tegenover deze Unie ten aanzien van het instellen van luchtvaart- of vlootbases op Noorsgebied", aldus deze verklaring. In de verklaring wordt herhaald, dat het Noord-Atlantisch verdrag bulten het kader der V.N. wordt gesloten. De Sovjet-Unie acht eveneens voldoende gronden aanwezig om te bewerken, dat de leidende krachten van het verdrag deze nieuwe internationale groepering trachten te gebruiken om luchtvaart en vlootbases op te richten in verschil lende delen van de wereld en ln het bij zonder op het gebied van de landen, die dicht by de grenzen van de Sovjet-Unie liggen. De Noorse minister van Buitenlandse Zaken, Lange, heeft op een persconfe rentie verklaard, dat de Russische nota „feitelijk, kalm en beleefd" was. zy zou door kabinet en parlement worden be sproken alvorens een antwoord zou worden verzonden. Vcrmoedeiyk zal de kwestie Woens dag worden besproken. 7 och meent men in de Sovjet-nota een stille dreiging te moeten zien. Het Waalse Congres te Charleroi Onze Brusselse correspondent 'telefo- neerde ons heden: „wy willen van België een federalis tische staat maken om te beletten, dat de Walen in het parlement door een meerderheid van Vlamingen zouden worden beheerst", aldus verklaarde de voorzitter van de Tweede Kamer de heer Van Belle (een Waal met een Vlaamse naam) op het Waals congres, dat gisteren te Charleroi werd gehou den. Dit congres was gewyd aan de studie van de aanpassing van het aantal ze tels in de Tweede Kamer aan de resul taten van de jongste volkstelling in 1947. Deze zal tot gevolg hebben, dat erin het Belgische parlement een tiental ze tels by komt, waarvan er ten minste acht naar de Vlaamse provincies zouden gaan, alwaar de bevolking gestegen is, terwijl de Waalse bevolking terug liep of stationnair bleef. De Walen verzetten zich tegen deze aanpassing en gaan met de verhogiiig van het aantal zetels slechts accoord, indien België een federale staat wordt, met andere woorden, indien er een Vlaams en een Waals parlement komt. De betekenis en invloed van het Waalse congres is echter in grote mate afgenomen. Spaak heeft onlangs verklaard, dat de aanpassing van het aantal zetels aan de resultaten der volkstelling een democratisch beginsel is en dat daar van niet kan worden afgeweken. NIEUWE COMMUNISTISCHE EISEN LN CHINA. De Chinese communisten hebben per radio de els kenbaar gemaakt van ar restatie van Tsjang-kal-sjek en andere leiders van de Kwomintang als een der voorwaarden voor het beginnen van vredesonderhandelingen. Een andere eis is die van arrestatie van de voormalige Japanse opperbevelhebber van China, lt.-generaal Yasatsoegi Okamoera, die enkele dagen geleden door het militaire hooggerechtshof te Sjanghai is vryge- sproken van $e beschuldigingen van wreedheden, moord op Chinese soldaten en misdrijven tegen het internationale recht. De radio vroeg terstond antwoord op deze eisen, er aan toe voegend, dat ten aanzien van de rest van de acht door de communisten gestelde voor waarden later zou worden beslist Tass, het officiële Sovjet-nieuwsbu reau, maakt melding van berichten, dié het van bevoegde zijde zou hebben ont vangen en volgens welke de Chinese regeringsleiders het plan zouden hebben een leger van 1.000.000 man op te bou wen ten Zuiden van Yangste, terwijl men voorgaf' vredesbesprekingen te voeren. De president. Li tsjoeng-jen heeft gewcitrerd deze eisen Als „het laatste woord" van de communisten op het vre- desverzoek van de regering te aan vaarden De president wacht nog steeds op een officieel antwoord van de communis tische leider. Mao tse-toeng. Van de vier groepen, waarin de rege ring is verdeeld ten aanzien van de vredesouvertures, is president Li de eniee leider, die zich nog 4e Nanking bevindt Het verzet tegen LI's vredespogingen zou Intussen groeien. Na aankomst op het vliegveld Kema- Joran verklaarde de gezagvoerder, dat de vlucht uitstekend geslaagd was. Hy was ocrspronkeiyk van plan geweest 'n technische tussenlanding te maken op het vliegveld van Padang, doch dit bleek niet nodig. Er was na aankomst nog voldoende benzine om tot Balikpa- pan door te kunnen vliezen. Er viel veel regen boven de Indische Oceaan, doch de wind was gunstig, waardoor belangrijke afwijkingen van de route vermeden konden worden. De „Franeker" is in geregeld contact geweest met de torpedobootjager der Kon. Marine, H.M. „Tjerk Hiddes", die op de hoogte van Padang gesta- tionneerd was. Verder werd eontact onderhouden met het s.s. „Utrecht" en het s.s. „Straat Soenda", die beide in de buurt van de route voeren. De weerberichten ontving de „Franeker" van Mauritius, waarheen na Réunion gevlogen was, omdat op Réunion niet voldoende ben'ine aanwezig was. Gezagvoerder De Haws ondervond op de vliegvelden van Khartoum, Réunion en Mauritius veel medewerking. Op het vliegveld van Réunion werd geland om de situatie ter plaatse op te nemen. Het vliegveld bleek in goede staat, dcch De K.L.M.-Constellatlon „Franeker" Js gisteren om 2 uur Ned. Tijd onder grote belangstelling te Batavia ge land. De „Franeker" onder gezagvoerder De Haas startte Zaterdag van het vlieg veld Mauritius en maakte een recht streekse vlucht van 16 uren. Verxcaarloouw terkoudheid niet VERKOUDHEIDSZALP zuivert uw ademhaling (Adv.) de outillage beantwoordde niet 'eeheel aan de eisën, welke de K.L.M. stelt. De ontvangst door de Fransen was buitengewoon hartelijk geweest. Da gou verneur stond zelfs zyn eigen bed af aan de gezagvoerder en zocht zelf rust in een stoel. De heer De Haas was van oordeel, dat de door hem gevolgde route zeer goed vliegbaar was. Naar zijn mening zou deze week begonnen kunnen worden met driemaal per weck re gelmatige vluchten uit tc voeren. Voorlopig zou echter alleen post ver voerd kunnen worden. Nederland, let op U saeck! ÓNS VOLK DENKE MARITIEM. Met de bedoeling het Nederlandse volk te doordringen van de noodzake- lykheid ener maritieme visie, is onder bovenstaand motto een extra-uitgave verschenen en op ruime schaal ver spreid van het „Marineblad",, orgaan van de Ver. van Marine-officieren. Deze uitgave wil de aandacht vesti gen op het streven van de Koninkiyke Marine om met volstrekte inachtne ming van de rechtmatige en met het landsbelang strokende wens van leger en luchtmacht om hun potentieel op te voeren, de daarvoor nodige extra in spanning niet ten koste te brengen van de toch reeds zo teruggebrachte op bouw van de vloot. Een aantal uiterst gezaghebbende marine-figuren o.w de luitenant-admiraal b.d. C. E. L. Hel- frich bespreekt in een reeks artikelen het belang, dat het Nederlandse volk en de Westeuropese Unie hebben by 'n vloot, welke in staat is krachtige be scherming te bieden aan de koopvaar dijvloot, zynde dit, ook bhjkens de er varingen van de jongste wereldoorlog, de hoofdzaak der oorlogsvloot. Admiraal Helfrich betoogt o.mu dat wanneer onze vloot in 1942 zoveel sterker ware ge weest, dat zij de Japanners inplaatsvan 3, 5 maanden had kunnen tegenhou den, hen hadden kunnen verslaan in de Javazee ln samenwerking met de geal lieerde macht, die hen thans in de Ko raalzee versloeg. En hoe, zo vraagt hy, had Nederland er nif voorgestaan, als de Japanse expansie vóór Java tot staan was gebracht? Gemaskerde bandieten pleegden bankoverval HANDIGE RECHERCHEUR KNIPTE HEN. Vrydagavond laat hebben twee ge maskerde mannen een roofoverval gepleegd op de CoÖp. Boerenleenbank „Rectum l'pelo", in het gehucht Ype- lo onder de gemeente Wierden. Zij dwongen met een revolver dc kassier om de brandkast te openen en het daarin aanwezige geld af te dragen. Daarna namen zy de kassier nog een eindweegs mee naar buiten om te voor komen. dat hun daad al te spoedig ont dekt zou worden. Het merkwaardige was echter, dar deze reeds ontdekt was en dat een ooggetuige de zaak van het begin tot het einde had meegemaakt. In ver band met gepleegde overvallen op boe renleenbanken werd ook deze bank n.l. 's avonds bewaakt door een rechercheur. Toen hij de bandieten met de kassier de deur zag uitgaan, volgde hij hen. Toen de beide daders. H. en K uit Almelo, de kassier vrij hadden gelaten en op hun fietsen waren gestapt, be steeg ook de rechercheur zijn rijwiel, en had hen al spoedig Ingehaald. De bandieten gaven aan het verzoek af te stappen gpwhlig gehoor, omdat ze dachten, dat het een normale contröle betrof Zij zagen echter de loop van een revolver op zich gericht en waren hun eigen vuurwapen spoedig kwyt. waarna arrestatie volgde. Bij de daders werd nog een trommel met munitie gevonden Het is gebleken dat een zekere L. uit Almelo, die de plannen uitdacht, ook ln het complot zat: ook hij is gearresteerd Wellicht is thans een einde gemaakt aan de over vallen op banken in het Oosten des lands van de laatste tijd. Publicatie interimregeling voor de West vóór 1 Maart? Naar wy vernemen verkeert de Inte rimregeling voor Suriname en de Ned. Antillen nog in een stadium van voor bereiding. Zodra het door minister Van Schalk in de genoemde gebiedsdelen reeds gepleegd en hier te lande nog voort te zetten overleg zal zijn beëin digd ,zal een definitief voor ontwerp van wet worden samengesteld waarvan de regering de publicatie zo mogelijk vóór 1 Maart van dit jaar overweegt. ANSJOVIS-AFZET IN MOEILIJKHEDEN. De Vissersvereniging „Steunt elkan der" te Bergen op Zoom heeft een audiëntie aangevraagd bij de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening om te spreken over eventuele verkocp van ongeveer 60.000 kilo ansjo vis van de vereniging aan de regering. Die 60.000 kilo is byna de gehele vangst van het vorige Ja-ar, die de vis sers niet van de hand kunnen doen. omdat er in het binnenland zee' wei nig belangstelling voor schijnt te be staan. RIJKSBEURZEN v^OOR MUZIEKSCHOLEN. Ook dit Jaar zullen .an Rijkswege beurzen voor muziekstudie n'er te lan de beschikbaar worden gestel; ten be hoeve van on- of minvermogende Jon gelieden van Nederlandse nationaliteit, die bijzondere muzikale aanleg bezitten en die zich aan de muziek ais vakbe oefening willen wyden Verder zujlcn één ol meer beurzen beschikbaar worden gesteld ten e;nde belanghebbenden, die daartoe financi eel niet bij machte zijn, in de gelegen heid te stellen een hier te lande met succes volbrachte vakstudie in de mu ziek in het buitenland, onder leiding van een kunstenaar van internationale betekenis, af te sluiten. Wie voor bovengenoemde beurzen in aanmerking wensen te komen, dienen gezegelde verzoekschriften daartoe vóór 1 Maart a.s. in te zenden aan de mi nister van O., K. en W., per adres Dep. van O.. K. en W., Prinsessegracht 21, 's-Gravenhage. DE „WATERMAN" ONTSCHEEPT. De uit Indonesië aangekomen „Wa terman", die Zaterdagmorgen begonnen is met de ontscheping, heeft 300 mili tairen naar ons land teruggebracht, n.l. 126 van de Kon. Landmacht, 163 Ma riniers en leden van de Kon. Marine en 10 mannen van het K.N.I.L. Er was 8000 kg post aan boord. f.lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllj Schoenen van plastic! Het weekblad „Groothandel" be vat byzonderheden over een Duitse uitvinding, waardoor het mogelijk is van plastic schoenen te maken, die volkomen buigzaam en soepel zouden zyn. Zy geiyken sterk op rubberschoenen en de levensduur zou ongeveer twee jaar zijn. Zyn ze versleten dan kunnen ze terug gestuurd worden naar de fabriek, die ze teger. bybetaling door nieuwe vervangt De productie in de fa briek te Welnheim is 20.000 per maand. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiii' binnenland Op de Israëlitische begraafplaats te Slttard werd gistermiddag een monument onthuld ter nagedachtenis aan de 160 Joodse bewoners van Slttard en omstreken, van wie 115 inwoners uit de gemeente Slttard. die ln dc oorlog zyn omgekomen. Mr E. Star Busmann, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister en secretaris van de consultatieve raad van de West Europese- Unie heeft uit handen van de Franse minister van Bultenl. Zaken, Schuman, het Commandeurskruis van het Legioen van Eer ontvangen. Gistermorgen ls op de eerste étage van het pand Overtoom 191. te Amsterdam, behorende tot de Vaml-melkfabrlek een ketel van de pasteurlseerapparatuur ge ëxplodeerd. Een deel van de voorgevel ter grootte an ca 4 by 6 meter en het plafond werden weggeslagen, terwyi het pannen dak en de houten daklijst werden ontzet. Niemand werd by het ongeluk gewond. Aneta verneemt van de gouverneur van Suriname, dat van 9 tot 11 Februari a.s. te Georgetown ln Brlts-Guyana door de gouverneurs van Brlts-Guyana en Su riname en de prefect van Frans-Guyana een conferentie zal worden gehouden over economische samenwerking. buitenland Katayama, secretaris-generaal van de Japanse sociaal-democratische party, heeft verklaard, dat zyn party zich niet met dc communisten in een volksfront zou ver enigen. Ten Zuiden van Saigon ls een trein op mlinen celopen. 2 personen werden ge dood, 10 gewond. ..Elke poging van wie en wanneer ook, die ten doel heeft de democratische staatsvorm van Oostenrijk te wijzigen, zal ln de klem gesmoord worden", zo verklaarde de Oostenrhkse minister van binnenlandse zaken, Helmer. Tengevolge van een explosie ln de nltrogeenfabrlek te Plesterltz (Beleren) zijn 4 personen gedood en 24 gewond. De thans 80-J. Domenlco Germano ls na 51 Jaar* gevangenisstraf te Turyn ln vrij heid gesteld. In 1898 werd hij tot levens lang veroordeeld wegens het vermoorden van een 20-jarlge Jonge man. Germano wil zijn kinderen en kleinkinderen ln Argen tinië bezoeken, zyn eerste vrije avond z-ag hl) onder polltlegelelde voor het eerst van zyn leven trams, bussen, fietsen en auto's. BIJ Tokio ls een barak van de Ameri kaanse luchtmacht uitgebrand Vijf solda ten kwamen om het leven en tien worden vermist. Vijf soldaten werden ernstig ge wond. Te Parijs zijn thans de Russische ge- tulgen aangekomen, die door „Les Lettres frangalses" zijn gedagvaard ln het proces wegens laster, dat aan dit blad door Kravchenko ls aangedaan. Een lid van koning Leopolds secreta riaat te Brussel heeft de persberichten, dat de koning de Paus verzocht had zijn huwelijk met prinses de Rtthy te ontbin den, tegengesproken. Ook uit kerkelijke kringen Komt een ontkenning. Officieel ls medegedeeld, dat het pro ces tegen kardinaal Mlndszenty en ande ren. die met hem gearresteerd zhn. aan staande Donderdag," 3 Februari, zal begin nen. Rusland heeft medegedeeld dat vol gende maand dertigduizend Duitse krijgs gevangenen gerepatrieerd zullen worden. De Sovjet-unie heeft de V.SEnge land en Frankryk er officieel van beschul digd, dat zi) 250.000 Sovjetburgers „met alle middelen" ln kampen ln deBritse, Amerikaanse en Franse zones van Duits land en Oostenryk vasthouden. Volgens het bureau voor arbeldssta- tistlek werden ln November J.l. 14 van Iedere 1000 arbeiders ln de Amerikaanse fabrieken op wachtgeld gesteld of bijna tweemaal zoveel als ln November 1947. Generaal Dastlch, hoofd van de Tsjechoslowaakse missie te Beriyn. heeft „om politieke redenen" ontslag genomen. HIJ verblijft met zyn vrouw sinds begin Januari te Parijs. De luchtbrug heeft de Ver. Staten tot dusver 106.750.000 dollar gekost. In dit bedrag ls echter niet de waarde van de leveranties aan Berlijn, noch de transport kosten te land Inbegrepen. Volgens te Buenos Aires ontvangen berichten Is president Natallclo Gonzalez van Paraguay door een revolutie ten val gebracht. Hy zou. samen met z»,1n minister van financiën, Lenadro Prleto. asyl gezocht hebben ln de Braziliaanse ambassade. Een aantal schepen van de Britse marine zal dezer dagen naar de Noordpool vertrekken om vast te stellen, in welke mate bemanning en materiaal geschikt ziln voor de oorlogvoering ln die streken. De bemanning van de schepen bestaat uit 1500 koppen. „Weinig zaken ziln op het ogenblik zo dringend als de verplichting het Chris telijk gezin te versterken", zo verklaart de Paus ln een boodschap, die hij over de radio ln het Spaans tot de op het Eucha ristisch congres verzamelde gelovigen heeft gericht» Gemeentetoren wordt gerestaureerd In de Vrijdagavond gehouden open bare vergadering van de raad van Voor schoten werd voor de eerste maal het vastgestelde ambtsgebed, bij de opening der zitting, door de voorzitter uitgespro ken. Vervolgens hlelcLde voorzitter de ge bruikelijke nieuwjaarsrede, waarin een terugblik was verwerkt op het afgelo pen jaar. De bevolking nam toe en bedroeg op 1 Januari 1949. 9627 zielen. Over de dienst van Sociale Zaken werd van de verschillende afdelingen cyfer-materiaal vermeld, waaruit bleek dat ondersteu ning aan behoeftigen had gekost f. 13870,98; Overbruggingsuitkering f. 7866,35; kosten verpleging krankzinni gen f. 38504.81 en kosten ziekenverple ging f. 13470,01. De heer D. Limburg beantwoordde als oudste lid deze rede en bood namens de raad het college van B. en W. de beste wensen aan. Naar aanleiding van een antwoord van B. en W. waann zy mededelen tot in voering van een z g hondenpenning niet te zullen overgaan, zegt de heer G. v. d. Hulst het hiermede niet eens te zijn. De eigenaar van een hond gaat vrijuit, omdat zonder penning niet uit te maken is, aan wie het dier behoort, terwyl op het dier de doodstraf wordt toegepast. Spr. wil invoering van een penning. Na vrij uitvoerige discussies besluiten B. en W. met een weloverwogen voorstel te zullen komen .aangezien het voorstel van de heer v. d. Hulst door verschillende leden wordt gesteund. Bij het voorstel tot hernieuwde vast stelling van het bezoldigingsbesluit 1947 zegt de heer C. Fortanler spoediger pe- verhogingen te willen vaststel len. De heer dr J. F. Sirks vindt het vreemd dat de acten verschillend wor den gewaardeerd en vraagt in plaats van bepaalde bedragen, inhouding van per centage van de huurwaarde bij het be wonen van een dienstwoning. Het voor ste] wordt zh.st. aangenomen. Bij het voorstel tot toekenning van een tegemoetkoming van studiekosten aan ambtenaren wil de heer C. Forta- nier de hogere ambtenaren geen subsi die geven. Nadat wethouder G. Schra- ma en de voorzitter hierop uitvoerig hebben geantwoord, wordt het voorstel z.hst. aangenomen. Het voorstel tot verbetering van de traverse door de bebouwde kom voor doorgaand verkeer, alsmede het nemen van maatregelen in het belang van het verkeer ls wel één der hoofdpunten van de^agenda. Reeds meerdere malen is deze kwestie in commissie-vergaderingen be sproken en uit de gevoerde besprekingen' biykt. dat de raadsleden een rapport en tekeningen hebben ontvangen. De heer dr J. F Sirks vindt dat de verkeerscom- missie met een goed plan is gekomen en vindt de oplossirft aan de Zuidzyde beter dan aan de Noordzyde. De voor zitter gelooft wel dat het verkeer de Schoolstraat zal vermijden en wanneer dit niet voldoende gebeurt, zonodig de Schoolstraat voor doorgaand verkeer doen sluiten. De heer L. A. Mooij mist in het voorstel een overzicht van de kos ten- De heer J. v. Dodeweerd zou de telefooncel in de tramhalte geplaats wil len zien. wyst op de oversteekplaats na bij de Papelaan. de vluchtheuvel nabfj De Vink. Mevr. H. A S. Romyn-Oost- veen zegt dat het smalle trottoir in de Schoolstraat dikwyls wordt versperd door rijwielen van winkelende dames, waardoor de schoolkinderen van het trottoir op de ryweg komen. Zij ver zoekt hiertegen maatregelen. Het voor stel wordt ten slotte z.h.st. aangenomen. By het voorstel restauratie gemeente toren. waarvan de kosten begroot zyn op f. 117.507.-, zegt de heer C. Fortanier dat hy zich best met het voorstel kan verenigen, maar wenst te weten in hoe verre het rijk en monumentenzorg hier aan meebetalen. De heerG. v. d. Hulst vraagt of bij eventele uitvoering open bare aanbesteding zal plaats vinden. Na beantwoording der vragen wordt het voorstel aangenomen. Aan R. v. d. Hoek en M. Romein wor den geldleningen verstrekt i.v.m. parti culiere woningbouw. Nadat de begroting 1949 is aangeboden verklaart de heer dr J. F. Sirks. die de vorige zitting af wezig was. het met de formulering van het ambtsgebed niet eens te zyn. Hij had liever gezien dat een ogenblik stilte in acht was genomen. Pijn - Pijn - Rheumatische pijn. Heel de lange dag en 's nachts Waarom al dat ïyden. die chagrijnige pijn. die slapeloze nachten, dat onverdraag zame humeur? Er ls toch geen reden om te wanhopen! Neem Kruschen Salts. Dui zenden en tienduizenden en honderd duizenden gaven U het goede voorbeeld en zy zouden voor niets ter wereld hun kleine dagelijkse dosis Kruschen willen missen Kruschen regelmatig gebruikt werkt aantoonbaar bloedzuiverend En het zijn Juist de onzuiverheden ln het bloed die oorzaak zijn van Uw pijnen en leed. De zes minerale zouten waaruit Kruschen ls samengesteld, hebben een aansporende werking op Uw lever, nieren en Ingewanden. Die bloedzuiverende or ganen komen dan weer tot krachtiger werking en de schadelijke, pljnverwekkende zuren worden afgevoerd langs natuuriyke weg. Begin weer een nieuw leven begin met Kruschen morgen de dag reeds en na eeri kort regelmatig gebruik zult ge de weldadige werking aan den lyve ondervinden, Vraag Kruschen by Uw Apotheker of Drogist. (Adv.) Afscheid van de heer F. van Houwelingen ALS DIRECTEUR-GENERAAL DER PTT. In een kring van 500 vertegenwoordi gers van hoog tot laag uit het PTT- personeel heeft de heer T. van Houwe lingen na 46 dienstjaren Zaterdag te Den Haag afscheid genomen als Direc teur-Generaal van dit bedrijf. Na een woord van de voorzitter van het Huldigingscomité, de heer J. Chr. Smid, releveerde de minister van Ver keer en Waterstaat, mr D. G. W. Spit zen in het byzonder de kundige mens en werker Van Houwelingen, die hy ln de practyk zozeer heeft leren waarde ren. De scheldende Directeur-Generaal ontving aller bewondering om zyn prachtig complex van eigenschappen. De heer L. Neher, die op 1 Maart 1948 zyn arbeid aan de heer Van Houwe lingen overdroeg en na zijn minister schap en taak in Indonesië per 1 Fe bruari het Directoraat-Generaal van PTT weer zal opvatten, sprak als „de stem van PTT" namens het ganse per soneel zyn scheidende collega toe en huldigde zyn vele verdiensten. Ten slotte overhandigde hy de „be drijf spenning aan de gave mens Van Houwelingen" waarin zowel zyn ver diensten als de eerbied en liefde van 't personeel staan gegrift. Namens het „informeel overleg" sprak mr H. Snel, die voor de samenwerking ten behoeve van het personeel in alle mogeiyke opzichten dank bracht. Spr. bood 'n stapel boeken met reisbeschrij vingen en lectuur over de liefhebberij van de scheldende directeur-generaal, het tuinieren, aan. Namens de PTT-fondsen sprak de heer R. C. Gravestein in warme be woording hoogachting, bewondering en dank namens deze instelling uit. Nadat de heer J. F. Hiele namens de Spoor wegpostdienst zijn oude „baas" gehul digd had. bood de heer J. A. Risseeuw een huldeblyk aan in de vorm van een tuinornament en een geschenk in geld onder couvert waarvan de bestemming aan de heer Van Houwelingen werd overgelaten. De scheidende directeur-generaal dankte ten slotte mede namens echtge note en dochters. DE VIS-UITVOER NAAR MID DEN-EUROPA. Veel te doen voor Ned. vis-export! Teneinde zich aan te passen met ds nieuwe na-oorlogse verhoudingen, in 't byzonder ten aanzien van de Mid-den- Europese landen, hebben leidende vis- exporteurs in West-Europa op 20 Nov. van het vorige jaar besprekingen ge houden te Kopenhagen. In Amsterdam zyn deze besprekingen Zaterdag voort gezet. Vooral kwam naar voren het belang van de versteviging der zakelyke rela ties met Midden-Europa en verdere uit breiding naar het Oosten. De expor teurs kwamen overeen een derde con ferentie te houden gedurende de jaar beurs te Wenen, die van 13 tot 20 Maart zal worden gehouden. Waniieer men bedenkt, dat er in Midden-Europa 35.000.000 mensen zyn, die ln verband met de daar heersende vleesscha-ar-te in hoofdzaak moeten leven van uit West-Europa- geïmpor teerde vis is het duideiyk, dat ook voor de Nederlandse vi;-export noz veel te doen is in Midden-Europa aldus de secretaris, de heer Mathiesen. Ned. regering erkent regering van Israël de facto dr j. a. nederbragt wordt vertegenwoordiger. Het Ministerie van Buit. Zaken deelt mede, dat de Nederlandse regering heeft besloten de regering van de staat Israël de facto te erkennen. De regering stelt zich voor dr J. a. Nederbragt, consul-generaal te Jeruza lem, te benoemen tot haar vertegen woordiger in Israël. Februari cacaopoeder zonder bon cacao- en chocolade producten vrij in prijs. Van officiële zyde wordt thans be vestigd, dat overeenkomstig het streven tot beperking der distributie bemoeiingen de rantsoenering van cacaopoeder met ingang van 1 Februari 1949 een einde neemt. Tegeiykertyd worden de maximum- pryzen voor cacao- en chocoladepro ducten ingetrokken. Het is niet de bedoeling der regering de met vreemde valuta te bekostigen import van cacaobonen op te voeren. Wèl zal als gevolg van een gewyzlgde methode by de verwerking der cacao bonen meer cacao-poeder worden ge produceerd dan tydens de rantsoenering. prof. Dr brugmans voorziet een europese assemblee. In hotel „Des Pays Bas" te Utrecht hield Zaterdag de Beweging van Europese Federalisten een byeenkomst, bedoeld als de jaarlijkse algemene le denvergadering. De voorzitter, prof. dr H. Brugmans, zeide, dat de algemene politieke toe stand een duidelijker beeld is gaan ver tonen. De fronten staan nu wel duide lijk afgetekend en we weten nu wel waar we aan toe zijn. Het gaat er nu om de concrete gang van zaken in Europa te beïnvloeden en daarvoor alle krachten, die. voor dit werk waardevol zijn, te concentreren Wij bevinden ons in een situatie waar- ueen continentale gemeenschap on misbaar is De Europese Federatie moet het element van evenwicht vormen tussen de twee grootmachten van Oost en West. Europa moet verenigd worden als geheel en niet als een gedeelte van Europa, aldus spr. De grens Oost- en West-Europa behoort weg te vallen. De Beweging van Europese Federalis ten gaat uit van de overweging, dat geen militaire en economische samen werking vruchtbaar is zonder Federale organen. ^^eraar(^ komen we dan tot de ge dachte van een Europese Raad Als deze er komt en spr. is daarvan over tuigd. is deze raad z.i. ondenkbaar zon der een Assemblée als toezichthoudend orgaan Deze grote gedachte van een Assemblée zal gesteund moeten worden door een Europese opinie en niet alleen door de opinie van de vyf landen van het Brusselse pact. wild zwijn neergelegd. Het eerste wilde zwijn van dit Jaar heeft ae bpjaarde boswachter Beukema uit Ruurlo voor zijn rekening genomen. Het resultaat van 182 pond trekt nil veel bekijks in de boswaoht.erswoninj. dr van royen weer naar ottawa. De Nederlandse ambassadeur in Ca nada. dr Van Royen, is Zaterdag per vliegtuig naar Ottawa vertrokken, na meer dan 5 maanden van zyn post af wezig te zyn geweest in verband met zijn taak als Nederlands vertegenwoor diger by de Veiligheidsraad. MARKTBERICHTEN Jan. Besommingen: RO 9 f.3090; KW 56 f.4650; KW 123 FA?82: KW 104 f- 3730; KW 16 f.4020: KW 8o f.1660; K W 59 f.3080; KW 5 f.4080; KW 9 f.6030; KW 169 f.2270; KW 125 f.3040; KW 89 f.3710; KW 67 f, 4510; KW 24 f.2470. IJM 52 f.2320; BU 33 L 3950. Aanvoer: 3300 kisten waaronder 2500 kisten haring. VI,AARDINGEN. 31 Jan. Binnen van d| trawlvlsserljVL 80 met f .2876; VL 17; f.2912; KW 51 f.1827; KW 54 f. 2451 besomming aan verse haring.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2