Raad van Arbeid koopf hef Pryfaneum Eerste stap gezet voor een federatief Europees verbond Deel der adminislratie zal er worden ondergebracht „In Indonesische kwestie geen buitenlandse inmenging" liet reclit, doch om de macht" Met een enkel woord De gemeentebegroting voor 1949 Officiële publicaties ZATERDAG 29 JANUARI Raad van Europa wordt gevormd COMMUNIQUÉ CONSULTATIEVE RAAD WESTELIJKE UNIE. De consultatieve raad der Westelijke Unie heeft tijdens zijn gisteravond geëindigde tweedaagse zitting te Lon den besloten tot vorming van een raad van Europa, aldus een gepubli ceerd officieel communiqué. Deze raad zal bestaan uit een commissie van ministers, die in het geheim bijeen komt, eri 'n consultatief lichaam, dat in het openbaar bijeenkomt. De ver gadering besloot andere Europese landen uit te nodigen deel te nemen aan de onderhandelingen over de vorming van de raad van Europa. De raad bestudeerde eveneens e>en rapport over kwesties, de defensie be treffende, en er was een nuttige, ge dachtewisseling Over bepaalde belang rijke politieke aangelegenheden. Ten aanzien van Palestina was men het er algemeen over eens, dat het stadium thans bereikt is, waarin men de regering van Israël erkenning de facto kan verlenen. Het communiqué bevat twee aanhang sels betreffende culturele en sociale samenwerking tussen de vijf landen der Westelijke Unie. Volgens dë verklaring heeft de cul turele commissie de volgende maatre gelen genomen, waar de consultatieve raad zijn goedkeuring aan heeft ge hecht, hangende de voltooiing- van de taak der ,;natronaal werkende groepen", die zich bezig houden met het uit de weg ruimen van hinderpalen voor de beweging van personen en de uitwis seling van cultureel nlateriaal: 1. Cursussen voor onderwijskrachten met het doel tot gedachtewisseling te komen over het onderwerp: „de Weste lijke Unie in de scholen" zullen ach tereenvolgens in elk der 5 landen geor ganiseerd worden. De eerste cursus zal van 2 tot 11 Augustus te Ashridge (Kent in Enge land) gehouden worden. 50 Leerkrachten zullen hieraan deelnemen, van wie 30 zullen worden uitgenodigd uit de vier andere landen, die het Brussels pact hebben ondertekend. Kosten van ver zorging en organisatie zullen door de regering, die de gastvrijheid verleent, be'aald worden. 2. Ieder land zal een mobiele tentoon stelling yan onderwijsmateriaal organi seren voor de vier andere landen. Hier mee zou April 1949 aangevangen wor den, 3. Uitgifte in ieder land van een voor lichtingsbrochure over de mogelijkhe den van reizen, ontvangst en logies voor schoolkinderen en studenten. De Bel gische afgevaardigde zal in 1949 te Brussel te dien einde uit ieder land één afgevaardigde bijeenroepen om met dit wérk te beginnen. Een rapporteur zal een gemeenschappelijk plan voor de te verlenen faciliteiten in de vjjf lan den opstellen. 4. Elk van de vijf landen zal een lijst van zijn beste films op opvoedkundig gebied opmaken. 5. Inspecteurs van het ónderwijs zul len achtereenvolgens elk der vijf landen bezoeken. 6. Er zal een lijst worden samenge steld van congressen, welke in de vijf landen zullen worden 'gehóuden. De volgende vergadering van de cultu rele commissie zal op 17 Februari a.s. te Den Haag worden gehouden, al waar het uiteindelijke rapport van de werk-commissles zal worden bespro ken en aanbevelingen aan de perma nente commissie zullen worden ge daan. In de verklaring over samenwerking In sociale aangelegenheden wordt ge zegd, dat de consultatieve raad „uit drukking heeft gegeven-aan grote vol doening over de vooruitgang, die de laatste drie maanden is bereikt in de samenwerking op sociaal gebied tussen de vijf mogendheden, die het Brussels pact hebben ondertekend. „Het terrein der sociale politiek is buitengewoon uitgebreid. Desniettegen staande heeft het werk, dat verricht werd door de technische commissies, die door de permanente commissie wer den ingesteld en op vriendschappelijke en officieuze wijze te werk gaan, reeds getoond, wat de vele gemeenschappe lijke kenmerken in de sociale politiek der vijf mogendheden zijn. Ten tweede dat het mogelijk is werkelijke vooruit gang te boeken bij de ontwikkeling van de sociale diensten in de vijf landen op parallelle wijze en ten derde, dat de vijf landen één zijn in hun verlangen hun werkzaamheden op dit gebied te coördineren". De consultatieve raad heeft met na me de prac-tische aanbevelingen goed gekeurd, welke door de commissies voor openbare gezondheid en voor sociale zaken zijn gedaan. Verklaard wordt, dat de consultatieve raad spéciaal de nadruk heeft gelegd op zijn wens, niet slechts het uitwisse len van Inzichten en inlichtingen tus sen de vijf landen te stimuleren, doch dat hij eveneens wenst te bevorderen, dat op steeds uitgebreider schaal me disch personeel en personen, die werk zaam zijn op maatschappelijk ge bied, worden uitgewisseld, waardoor de banden tussen de volkeren voortdurend zouden worden versterkt. Verder is de consultatieve raad van mening, dat het nuttige werk, dat reeds door de vijf mogendheden werd ver richt, „in de toekomst zou kunnen wor den uitgebreid, opdat het ook andere landen zou omvatten, zodat hierdoor tot het bereiken van een nog grotere maatschappelijke vooruitgang door de gehele wereld zou worden bijgedragen". Beslissingen zullen in de consultatieve raad bij meerderheid van stemmen worden genomen; hetzelfde geldt voor resoluties. Het denkbeeld van verplich te blok-stemming werd -niet overwogen, te bWk-stemming werd niet overgeno men. Italië zal waarschijnlijk deelnemen aan het nieuwe -lichaam. Erkenning van Israël Chifley, premier van Australië, heeft medegedeeld, dat Australië besloten heeft de regering van Israël volledig te erkennen. De regering van Australië gelooft, zei hij, dat „de niéuwe natie van Israël een macht van bijzondere waarde in de we reldgemeenschap zal worden". Australië zal Israel's verzoek om toe lating tot de V.N. steunen, aldus Chifley. Ook de ministers van buitenlandse zaken van Noorwegen, Zweden, De nemarken en IJsland zijn op hun zit ting te Oslo tot de bevinding geko men, dat alle vier landen erkenning de facto van Israël in de naaste toe komst voorstaan, aldus een officieel communiqué. De Zwitserse regeripg heeft ten slotte meegedeeld, dat zij de staat Israël de facto erkent. Het congres der S.E.D. Op het partijcongres der SED zijn de hoofdlijnen der partijpolitiek vastge steld. Men had drie .taken: 1. Strijden voor een democratische eenheid van Duitsland en voor een rechtvaardige vrede. 2. Strijden voor de anti-fascistische orde in de Sovjet-zone. Hierbij was de versterking der Duitse volkspolitie In begrepen. 3. Strijden voor de ontwikkeling van de S.E.D. in een nieuw partij-type. Het congres heeft, een manifest aan vaard, waarin een oproep aan het Duit se volk gericht wordt te strijden tegen imperialisme, de verdeling van Duits land èn het antr-bolsjewisme. Verder wordt de politieke en econo mische eenheid van Duitsland geëtst en de vorming van een Duitse regering, voorts de anulering van het gezagsap- paraat voor het Ruhrgebied en inlijving van het Ruhrgebied in een verenigd en democratisch Duitsland. Verdere eisen zijn agrarische hervormingen, het ont zetten uit de rechten van actieve Nazi's en oorlogsmisdadigers in geheel Duits land en het sluiten van een democra tische vrede met een Duitse regering, gepaard aan het. terugtrekken van alle bezettingstroepen Het manifest voegde er aan toe. dat deze eisen ondersteund werden door de Sovjet-Unie en alle vredelievende krachten in de wereld. Rapport van Rum aan C. v. G. D. OVER ZIJN VERBLIJF TE BANKA. Het rapport van Mohammed Rum, een van de Republikeinse leiders over het verblijf op Banka aan de O. v. G. D. is gepubliceerd. In het huis te Muntok op Banka.dat voor ons was gereed gemaakt, kregen wij met ons zessen een kamer van zes bij zes meter, aldus Rum. Bovendien kregen wij een ruimte van ongeveer vier bij tien meter in een grote ontvang kamer. Deze ruimte was van de rest van de kamer door prikkeldraad afgeschei den. Precies op 1 Januari was alles klaar. Het was van dr Hatta daarom wel terecht, mij te herinneren aan de overeenkomst van Linggadjatl. Volgens deze overeenkomst, zouden op 1 Januari 1949 de vrije en souverelne verenigde staten van Indonesië zijn gevormd. Hatta. glimlachte toen hij het zei. Hij zag de wrange humor in het feit, dat het noodlot en de geschiedenis ons hadden voorbestemd om gevangen te zijn op de dag, waarop de Nederlanders ons hadden beloofd ons land te bevrij den. De gewapende macht bleef voor onzie deur. Voor onze gezondheid werd goed gezorgd. Ook ontvingen wij papier en potlood om te schrijven naar onze gezinnen te Djokja. Verderkregen we boeken en tijdschriften en mochten wij naar de radio luisteren, zodat wij de loop der gebeurtenissen konden volgen. Rum vertelt, dan. .verder hoe? pp ÏO .Januari de heer Brouwer, commissaris van de Kroon voor Öost-Sumatra hén kwam opzoeken, om enige beslissingen van dr Beel mee te delen. Uitvoerig hebben wij al bericht, hoe deze mededelingen tot een groot misverstand hebben geleid. Op 13 Januari, aldus besluit Rum zijn rapport, hoorden wij via de radio, dat de Commissie van drie ons zou komen opzoeken. Wij wachtten met groot on geduld op haar komst. De dag voor haar bezoek kregen wij o.a. wat meer meubilair. VOORJAARSVERSCHIJNSELEN. De eerste vlinder is al gevangen en een vlugge jonge knaap, Bennie Drics- sen uit Horst-Meterik, bij Venlo, be trapte drie meikevers, toen deze zich in de Januarizon wilden verheffen. Een ar beider zag bij het opruimen van een 9tapel hout aan de Venlose Kaldenker- fcerweg, tot zi}n verbazing een merel opvliegen van een nest tussen de plan ken. Het nest had een legsel van vijf eieren. Het hout moest verdwijnen en daarmee het "nest. Overigens zouden dé jonge vogeltjes toch bijna zeker een vroege dood gestorven zijn. ONTKOPTE EN GEFILEERDE VERSE ZEEVIS VRIJ IN PRIJS. De opheffing van de maximumver koopprijzen voor verse zeevis per 1 Fe bruari 1949 betekent, dat van die datum af behalve voor alle soorten verse zee vis ook voor ontkopte en gefileerde ver se zeevis voortaan vrije prijzen zullen gelden. Voor het gerookte en/of- gestoomde product, alsmede voor geïmporteerde diepgevroren zeevis en zoutevis blijven de bestaande maximumprijsregelingen van kracht, evenals voor verse en gezou ten haring en voor haringproducten. Openbare Leeszaal en Bibliotheek „Reuvens" EEN CULTUREEL BELANG VAN HOGE ORDE De Openbare Leeszaal en Bibliotheek „Reuvens", gevestigd aan de Breestraat en aan de Plantage, beleeft zorgelijke tijden. Het afgelopen boekjaar 1948 gaf een deficit van niet minder dan f. 6000 gevolg van het feit, dat het ledental de laatste jaren sterk achteruit is ge lopen. Momenteel bedraagt het nauwe lijks 2000 benevens 400 jeugdleden, en dat op een inwonertal onzer gemeente van bijna 90.000. De oorlogsjaren waren voor „Reuvens" topjaren, hetgeen zich gemakkelijk laat verklaren. Er was weinig of geen ge legenheid tot ontspanning; het uit gaansverbod dwong de mensen binnens huis te blijven en een van de weinige recreatiemogelijkheden behalve het clandestien luisteren naar de radio was het lezen van een goed boek, waar toe de uitgebreide bibliotheek van „Reu vens" volop de gelegenheid bcod. In 1945 beleefde „Reuvens", wat het ledental betreft, haar hoogtepunt, n.L 4000, waarvan 600 jeugdleden; de.lees honger was toen evenwel reeds aan het afnemen. Na de bevrijding is het leden tal met sprongen achteruit gegaan er. momenteel bedraagt het, zoals gezegd, nauwelijks 2000. Wil de exploitetiere^ kening sluiten, dan dient dit aantal in de naaste toekomst minstens te worden verdubbeld. Een dergelijke toename zou in staat zij.n een tekort als ever 1948 precies op te vangen, waar de contri butie f. 3 per Jaar bedraagt. Voor dit luttele bedrag staat de leden (Jeugd leden betalen de helft) een boekerij van ruim 30.000 delen ten dienste, waaruit zij wekelijks niet minder dan vier banden mogen lenen. De oorzaak van deze teruggang ligt stellig niet bij „Reuvens". Na de oorlog zijn er immers cp diverse gebieden weer zoveel rnvieiijkheden voor ontspanning en ontwikkeling bijgekomen. „Reuvens" ziet in, dat wil haar wel voorziene boekerij réndut-e, worden, zij zelf haar schatten onder de aandacht moet brengen en dat zij met haar tijd moet meegaan. Zij heeft daartoe haar jeugdbibliotheek gemoderniseerd, heeft er een verteluur, en pleegt regelmatig overleg wat betreft aanschaf én moge lijkheden met jeugdinstellingen" in an dere plaatsen. Voorts heeft „Reuvens" een aanvang gemaakt met vernieuwing harer technische studieboeken, was voor ad-vies gevraagd wordt aan hier ter stede bestaande inrichtingen "Aan vak- Naar wij vernemen heeft de Raad I feit, dat de Raad van Arbeid er in zijn ArhPi,i |p dpzpr sterle die reeds huidige pand aan de Breestraat aan n Arbeid te dezer slede, die ree aUe kant€n is uitgeroeid, is men tot vele jaren met een ruimteprobleem te óeze aankoop overgegaan. Door deze kampen heeft, een -dezer dagen be- decentralisatie van werkzaamheden slag weten te leggen op het Pryta- ncum aan het Rapenburg 34. Het pand, dat voor f. 28.500 is gekocht, zal een belangrijke restauratie moe ten ondergaan, waarna een deel der administratie van de Raad van Ar beid er in zal worden ondergebracht. Zoals bekend heeft de Raad van Ar beid nog altijd het terrein van de voor malige Katoenfabriek aan de Heren gracht tot zijn beschikking. Gelet ech ter op de huidige materiaalpositle, waardoor van een spoedige verwezenlij king van de bouwplannen voorlopig nog niets kan komen, en mede gezien het onderwijs. Contacten zullen gelegd wor den met de sociale werksters van grote bedrijven, terwijl ondanks de ïnein- .ciente behuizing gestreefd werdt naar I ■goede voorlichting en vlotte bediening. J Een wei-voorziene tijdschriften- en 1 krantenzaal, waar ook niet-leden gratis toegang hebben en waar men om de andere avond terecht kan, completeert de .service", welke „Reuvens' aan" de Leidse burgerij biedt. Wij menen een openbaar belang te dienen door op deze plaats eens de aandacht te vestigen op de moeilijke toestand, waarin „Reuvens" momen teel helaas verkeert. Rijk, provincie en gemeente erkennen dat belang door het verlenen van subsidies, doch het is toch eigenlijk wel bedroevend, dat een stad als Leiden met een zo gedifferentieerde bevolking niet in staat zou blijken om een openbare leeszaal, welke aan en in zo uiteenlopende eisen en behoeften ruimschoots voorziet, in stand te hou den. „Reuvens" vervult in onze ge meente een. culturele taak van hege orde. Mogen velen zich gedrongen ge voelen „Reuvens" in die taak te steunen door het hunne bij te dra gen tot de noodzakelijke maar minimale! verdubbeling van het ledental. denkt men. althans in de komende ja ren, het kantoorruimte-vraagstuk opge lost te hebben. (Foto Leidsch Dagblad/Van Vlis.t) H. A. Korthals: De toekomstige dépendencé" van de Raad van Arbeid*." Vooi* het Prytaneum, dat zich door deze aankoop geplaatst' ziet "'voor de noodzakelijkheid om naar een aridei- gebouw om te zien, betekent dit een ernstige handicap bij de verdere uit bouw van zijn werkzaamheden. Waar toch vindt het in de onmiddellijke om geving van het Academie-gebouw, waar toch het centrum van heel het univer sitaire leven ligt, een gebouw, dat voor i dit doel is geschikt te maken? Hoewel men getracht heeft om op Rapenburg 34 definitief beslag te leggen, zijn deze pogingen mislukt. Het Prytaneum, een versteend product van de Clvitas-ge- dachte, herbergt momenteel vele ver enigingen, terwijl er ook enkele sscreta- t 17 o. i i "i .1 I riaten~van landelijke studentenorgani- •«111 V Clliljiiciclsr£icl(l 23at net lliet Olll saties zijn ondergebracht. Dat het ge- 7 bouw wel aan zijn doel beantwoord heeft ,moge alleen al blijken uit het feit, dat er per ma-and gemiddeld 140 vergaderingen worden gehouden. Hos- wel men in de kringen van het Pryta neum begrijpt, dat men eerlang uit dit pand zal moeten verdwijnen, is nog niet te zeggen wanneer dit precies het geval zal zijn. Vanzelfsprekend heeft men zijn oog al laten gaan over diverse gebouwen,maar tot op heden zonder resultaat. .Uiteraard zoekt men in de omgeving van de Academie, vooral daar het Rapenburg schijnt voorbe stemd om in de toekomst uit te groeien tot een soort Academie-kwartier,. Op uitnodiging van de afdeling Lei den van de V.V.D. sprak gisteravond in de kleine Stadszaal het Tweede Kamerlid, dc heer H. A. Korthals, over „De politieke ontwikkeling en het Indische vraagstuk". Na een kort. inleidend tvoord .van de heer H.' J. P.' Wassénaar, 'Ving de héér Korthals zijn rede aan mét'op tè mer: kén, dat het goed is, dat'ei' een regel matig contact is tussen dë kiezers en" de gekozenen. Zo ook hedenavond. Maakt spreker een tussentijdse balans op, dan moet hij tot de concliisle komén. dat uit alles blijkt dat de geestelijke vrijneid van de Westeuropese beschaving w-j-dt bedreigd Laat spreker zijn blik gaan over het eigen land. dan blijkt drieërlei: le zijn wij financieel diep gezonken; 2e zitten wil met een onopgelost Duits pvo- bleem en ten derde zitten wii -midden in de moeilijkheden t.o.v. Indonesië. Wat de behandeling van de Indone sische kwestie in de Veiligheidsraad betreft zijn wij, aldus spr., diep te leurgesteld. Wat in dit lichaam wordt vertoond, doet het respect voor dit college niet stijgen. Integendeel, al meer blijkt, dat het hier niet gaat om recht,, doch om macht. Nadat spr,, ac'iccrcenvolgehs het tot standkomen van ce wiverse kabinetten had besproken, st-ond hii een oge.touk stil bij de oprichting van de: V V-D. en de behaalde zetelwinst bij de Twar rie Kamerverkiezing, welke het aay. vcr - kozenen' van 6 op 8 bracht. V:;. olgans zette spr. nog een.s het standpunt - an de V.V.D, t.o.v. de Indonesische, kwestie uiteen, waarbij hij aantoonde, dat deze partij het nationale belang primair acht en het partijbelang op de. Achter grond stelt. Reeds direct bij ons optre den hebben wit nadrukkelijk verklaard, dat wij willen medewerken aan een Cun- structieve opbouw van ons Koninkrijk. Daartegenover hebben wij gewaar schuwd voor de machtsoverschrijding van de C. v. G. D. en het communistisch potentieel in de republiek. Hierna wees spr. er op, dat er in c'.e federale gebieden grote vrees .bestaat voor de republiek, welke laatste een een- BINNENLAND De straaljagers zijn gistermiddag op hun basis Leeuwarden geland. op voorstel van Ged. Staten van Friesland is in de Jongste vergadering der Staten een bedrag van f 2500.toegekend aan de provinciale adviescommissie voor het decentralisatlevraagstuk. Deze com missie is gisteren officieel door de Com missaris der Koningin van Friesland mr H. P. Linthorst Homan geïnstalleerd. Gisteren heeft een 4-tal Belgische officieren onder leiding van gen.-maj. Sottlaux. bevelhebber in het 2e militaire gebied te Antwerpen een bezoek gebracht aan de parade en legerdemonstracles, als mede aan de ouderdag te Bergen on Zoom. BUITENLAND Zes Duitse arbeiders zijn tot 2 maan den opsluiting veroordeeld wegens de wei gering der Britse order te gehoorzamen te werken aan de ontmanteling van een staalfabriek te Bochum. Een arbeider werd vrijgesproken. Men verneemt, dat kardinaal Mlnd- szenty geweigerd heeft een verdediger aan te wijzen. Dientengevolge zal, krachtens de Hongaarse wetgeving, door de minister van Justitie een advocaat worden aangewezen. Een officiële Tsjechische woordvoer der heeft medegedeeld, dat In. Bohemen en Moravië 5000 studenten van de lijst afge voerd zullen worden ln het kader van een zuivering der universiteiten en technische scholen. Het aantal studenten ln prak tische takken zou met 30 tot 50 procent verhoogd worden terwijl het aantal stu- denton ln piet-wetenschappelijke vakken I 'X'vn worden. I Politieke studie, waarvan het zwaarte- i punt op het Marxisme en Leninisme ligt, was voor alle studenten verplicht. Een Praags militair gerechtshof ;heeft generaal Hellodore Plka tot de strop ver oordeeld wegens verraad en misbruik van zijn gezag. Plka. die vroeger hoofd van de Tsjëcho- slowaakse militaire missie te Moskou was, wordt er van beschuldigd ln 1940 contact- met de Britse geheime dienst te hebben opgenomen, die hem betaald zou hebben voor splonnage tegen de Sovjet-unie*. Amerikaanse regeringsautoriteiten hebben verklaard dat de Sovjetrussische regering een Amerikaans verzoek om In lichtingen betreffende het niet repatriëren van 400.000 Duitse krijgsgevangenen, heeft verworpen. 1 In de Sovjetrussische nota wordt Ver klaard. dat de Duitse krijgsgevangenen in de loop van 1949" naar huls zullen worden gezonden. Een speciale datum werd-niet genoemd. Het hoofdbestuur van de Ierse vak- verenlglng6raad heeft na een gehele dag ln besloten zitting bijeen te zijn geweest verklaard, dat het aan het komende Jaar congres zal aanbevelen zich af te schelden I'?".0® ,w®reld,^n? van vakverenigingen (W.VV.) Inmiddpls zullen alle verbindin gen met de W.V.V. verbroken worden. - Harrlman. de reizende ambassadeur van het plan Marshall, heeft de op initiatief van de Sovjet-unie gestichte nieuwp Oost- Furopese unie veroordeeld, als zijnde een streven om de andere Oost-Europese lan den ten voordele van de Sovjet-unie te exploiteren". Tien personen, die er van worden he se diT/j samen te hebben gezworen, ten einde dc Tsjechoslowaakse premier Zapo- tockv van het leven te beroven, terwijl hun tevens andere „tegen de staat gerichte activiteit" ten laste werd gelegd, zijn door het staatsgerAcbtshof te Ostrava tot In r-.lpal 70 jaar dwangarbeid veroordeeld Veertien andoren werden veroordpeld tot ~evangenlsstraffep van drie tot 18 maan- heidsstaat voorstaat, die door de repu bliek Indonesia wordt overheerst. Indien aan de terreurbenden de gelegenheid was gegeven om te handelen, zoals clit in-de maanden vóór het politioneel op treden het. geval was, dan was zeer zek 'r de Tepubliek gaan overheersen. A.R. IN „BUITENSPELPOSITIE" Spreker achtte het een verheugend verschijnsel, dat het Nederlandse volk niet de weg beeft willen opgaan, zoals uit de extreme houding van een Gcr- brandy en de AJR. blijkt. Bij de ver kiezing is wel heel duidelijk gebleken, dat ons volk dit negativisme niet wenst, maar dat het wil mede werken aan een constructieve opbouw. Zo valt het volgens spreker niet te ontkennen, dat de A.R., nu grote beslissingen moe ten worden genomen, zich in een ..bui tenspelpositie" heeft geplaatst. Wii. als V.V.D. cn ook de C.H.U. hebben daarvoor gepast en wensen medever antwoordelijkheid te dragen. Ofschoon onze huidige regeerders za ten met -de erfenis van vorige kabinet ten, hebben wij gemeend ons niet aan onze verantwoordelijkheid te moeten onttrekken, want dan was het zeker een richting opgegaan, welke wij niet wen sen. De heer Korthals achtte het zeer juist van minister Stikker gezien om met zijn bezoek aan Kalioerang te be wijzen, dat nog altijd getracht werd om langs vreedzame weg tot een oplossing met de republiek te komen. Doordat van Nederlandse zjjde alles is gedaan om tot een oplossing te komen, staan wij nu veel sterker, ook al is dan gebleken, dat- eén tweede politionele actie onvermijde lijk was. Op dit punt, en dit stemt tot voldoening is wel een grote eenheid ver kregen. Al wil spreker dan de commu nisten uitzonderen. GEEN BUITENLANDSE INMENGING. Nadat de heer Korthals er op ge wezen had, dat hij tijdens een bezoek, dat hij kortgeleden aan Indonesië bracht, vele federalisten had gevon den, die met Nederland wensen samen te werken, zeidc hij het te betreuren, dat er thans al weer mensen in de P. v. d. A. worden gevonden (met name noemde spreker prof. Schermer- horn en de heer Goedhart), die be pleiten, dat een oplossing van liet In donesische vraagstuk dient gevonden te worden via buitenlandse Inmen ging, Juist hierdoor wordt de positie van onze diplomaten in de V. N. en van onze minister van Buitenlandse Zaken sterk verzwakt. De heer Korthals die er ten slotte op wees, dat onze regering zeer terecht het standpunt inneemt, dat de V. N. in feite niets met de Indonesische kwestie heb ben te maken eindigde met een krach tig beroep op het Nederlandse volk te doen om zich in deze moeilijke tijd ach ter de regering te scharen. Daarnaast zullen wij offers moeten brengen om onze gemeenschappelijke defensie zo sterk mogelijk te maken, in verband waarmede spreker nog speciale aan dacht vroeg voor onze marine, vooral ook met het oog op de bescherming van onze verbindingslijnen. Na een korte pauze was er gelegen heid om met spreker van gedachten te wisselen. PROF. DR C. DE BOER BEDANKT ALS VOORZITTER. In deze vergadering heeft de heer Wassenaar nog medegedeeld, dat de voorzitter van de Leidse afdeling, prof. dr C. de Boer, in verband met drukke werkzaamheden heeft gemeend voor deze functie te moeten bedanken. In een binnenkort te houden leden vergadering. waarin ook de candidaat- stelling voor de gemeenteraad zal wor den besproken, zal een nieuwe voorzlt- den. Zeven personen werden vrijgesproken, ter worden gekozen. Een woord van bezinning HET EERSTE TEKEN. Er is in vroeger tijden wel eens de opmerking gemaakt dat het Christen dom en het Christen-zijn -niet veel blijd schap meebrengt. Ja, wij hebben de mening wel horen verkondigen, dat men dit dan niet doen mag en d&Arvan moet afblijven. En eerlijk gezegd kan dit voor slechts weinigen een aantrekkelijke zaak zijn, - r;:. Dooh het is van belang te weten, dat Christus -zijn eerste teken verricht heeft op een bruiloft. Daar immers gaat het vrolijk -boe; daar wordt gege ten en gedronken; daar is de lach niet van de lucht; daar zijn de gezichten blij en vrolijk. En daar komt Jezus mu ook; ni-et om de blijdschap te verstoren, maar om die te verhogen. Het is uitermate wonderlijk zoals dat op die bruiloft te Kana in Galilea is toegegaan. Ds mensen hebben hun ge zicht niet ineens in een kunstmatige plooi getrokken; ze hebben er niet een uiterlijk vroom pakje voor aangedaan. Wie weet, waren zij juist bezig met een heel vrolijk geval, toen Jezus binnen kwam. En dat ging allemaal door; zo dat de drinkschalen niet alleen- ledig werden, maar de vaten ook! Bn toen heeft Jezus voor wijn ge- zorgd. Nog wel* voor*-prima kwa-liteifc- wljn! Het feest, datieven de onaange name onderbreking- had van een man kement aan het nodige materiaal, kon doorgaan. Wat is dat prachtig! Wij letten ge woonlijk veel te weinig op deze dingen, Wij zouden ons misschien geroepen voe len om nu een „ernstig woord" te gaan zeggen; té preken: dat er toch maar aan alles een ekïd komt, en wat dan? Hoe most het nu verder? Enzovoorts. Neen, zonder ophef zorgt Jezus voor het slagen Van een diep menselijke vreugde. Hst eerste teken is- dat Jezus ons de vreugde gunt. Hij gunt Vöïöp de blijd schap van dat blijkbaar eenvoudige stelletje mensen, dis getrouwd zijn en een feestje gegeven hebben. En nu zul len zij er hun hels leven aan terug denken, èn het tegen elkaar zeggen weet je nog wel? Op onze trouwdag? Hos Jezus er toen was en hoe Hij ons geholpen heeft? ,Ja, dat Is volop het teken, waaraan deze mensen en ieder mens, die er eens voor zichzelf diep over doordenkt, een blij houvast heeft. Want hoe verder een mens komt en hoe ouder hij wordt, hij zal steeds dieper verstaan de nood zaak van een houvast. En daarvan Is wat Jezus op de bruiloft deed een teken. Het eerste! Kaj Munk vertelt er dit van: die twee getrouwde mensen hadden in hun voorraadkslder nog een fles van deze wijn voor later bewaard. En als zij dan eens niet al te vriendelijk tegen elkaar geweest waren, dan maakten zij die fles open en dronken een glaasje. En dan vroegen zij elkaar: waar smaakt dat toch naar? Dat konden zij niet zeggen. Maar ik west het welDie smaakte naar heiligheid. Er was iets heiligs ln hun leven gekomen. En niets is er dat zo bindt als "het heilige. En dan konden zij later als oudjes soms met de handen in elkaar zitten; en dan dachten zij: de beste wijn heeft Hij voor ons tot het laatst bewaard! W. H. K. VERZEKERINGSZAKEN VERTROUWENSZAKEN ASSURANTIEKANTOOR SLEGTENHORST Nieuwe Rijn - Leiden - TeieL 23010 Uit het Sectieverslag Verschenen is het verslag van het verhandelde in de secties van de raad en het antwoord daarop van B. en W. Inzake de gemeente-begroting voor 1949. Over het algemeen hebben de alge mene beschouwingen weinig om het lijf. Slechts kleine opmerkingen zijn naast lof voor het college van B. en W. ge maakt en veel herhalirigèn. £o over" de vraag, of het. college geen groter een heid cou moeten vermen en minder aan één persoon moét worden overgela ten. B. en W. ontkennen echter ten stelligste, dat aan één lid te véél wordt toevertrouwd. Op het bezwaar van te langdurige raadszittingen zéggen B. en W-, dat de raad zelf daaraan schuldig is door het rekken van het débat-, ter wijl de meeste voorstellen toch vooraf in de commissies zijn behandeld. Na tuurlijk zijn B. en W. voor autonomie, maar de wet laat hu eenmaal een scherp toezicht van hoger gezag, in vele gevallen zelfs een preventief toezicht. B. en W. hebben in deze echter ver trouwen in Ged. Staten. B. en W oordelen, dat grote sober heid geboden blijft, daar de noodvoor ziening slechts geldt tot- en mét". 1950 en onbekend is, wat daarna zal ko'mën. Maar niettemin zullen -B. en W. ér. naar streven alle werken ten" uitvoer te bren gen, die met een redelijk financieel be leid verenigbaar zijn, vooral inzake, wo ningbouw. B en W. erkennen, dat de storting 111 het onderhouds- en vernieuwihgSfónds der Lichtfabrieken- in het verlëdgn té' gering was. Zonder redelijke winstuit-, kering van de bedrijven zou niet 'meer tot een sluitende begroting zijn te ko men. Wat de Gestichten betreft, met het rijk worden onderhandelingen gevoerd overneming van Rhijngeest. De kwestie van medezeggenschap is in studie. Een dienstcommissie voor de secre- carie oordelen B, en W. niet nodig. SCHILDNORDERINGEN OP IIET KIJK OVER 1948. De Minister van Financiën maakt be kend, dat alle vorderingen over het Jaar 1948 ten laste van de verschillende depar tementen van algemeen bestuur en daar onder ressorterende admlnistratlën. zo spoedig mogelijk, doch uiterlijk ultimo Mei a.s. bij het betrokken departement moeten zijn ingediend. Schuldvorderingen ten laste van de staatsbedrijven (staatsdrukkerijen, uit geverijbedrijf staatsbedrijf der posterijen, telegrafie en telefonie, staatsmuntbedrljf, staatsvissershavenbedriif te IJmulden en de staatsmllppn) zullen echter uiterlijk 15 Maart a.s.. moeten worden ingezonden. Latere i"fitenin<r kan tot langdurig ult- sto' nar afdoening lelden.. Van de Indiening kan. op verzoek, een schriftelijk- bewijs worden verkregen. Hoewel in enkele opzichten misschien mogelijk, kan niet worden overgegaan tot uitbreiding van het politie-corps, waarbij hete rijk tegenwoordig immers ook betrokken is. Uit de lange lijst van wensen stippen wij nog aan, dat een voorstel inzake schooltandverzorging te verwachten is, evenals een voorstel tot een gecombi neerde open- en overdekte zweminrich ting ln de Meerburgerpolder. Na 1945 z\jn 85 woningen gereed ge komen, w.o. 82 woningwetwoningen. In uitvoering zijn 403 woningen, w.o. 397 woningwetwoningen. Voorts zijn in to taal ontwerpen gereed voor de bouw van 1059 woningen. Plannen worden ont worpen voor 101 woningen, waarvan 38 duplex-woningen. Het steeds verande ren van de eisen door hogere instanties belemmert de zozeer gewenste vlotte uitvoering der plannen. Het bouw-vo- lume zal zo hoog mogelijk worden op gedreven. AGENDA HEDEN: Schouwburg: Kon. Ver. „Litterls Sacrum" „Jeugd", 8 uur nam. Volkshuis: Met ,H. C. Vericruljsen naar Parijs, Brugge en Venetië, 4 Uur nam Llsse: Bloemententoonstelling. 10 uur voorm.-1-9 uur nam.' ZONDAG: Gerecht 10: Humanistisch Verbond. Spr. dr "H. IJ- Groehewcgen. 10.30 uur voorm. Schouwburg: „Het Biechtgeheim". 8 uur nam. Federatiehuls: GeÜn, Loge van Theo- ■èoRhen, 10.30 uur. MAANDAG:. Stadszaal (kleine zaal): Ledenvergade ring P. v. d. A„ 8 uur nam. Gerecht 10:. Ver. v,-Spiritisten „Harmo- nlu", 8 uur nam. DE BIOSCOPEN. Casino „II Povcrello" (14 Jaar) Zat en Zon 2,30, 4.45. 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. LUlo „Een perfect alibi" (18 Jaar) Zat en Zon 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor „Het vergeten bruidje" (ahf leeft.) Zat en Zon 2.30, 4.45. 7 en 9 15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Kc\ ..De belevenissen van dr Wassell" (18 jaar) Zat en Zon 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur: overige dagen 2.15, 7 en 9.15 u. Trianon „Een kind klaagt aan" (18 J-) Zat en Zon 2.15. 4.30. 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9 15 uur De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 29 Januari 13 uur tot Zaterdag 5 Februari 8 uur waargenomen door Apotheek Her- ding en Blanken. Hogewoerd 171. Tel. 20502 en Apotheek Reljet, Steenstraat 35, Tel, 20136. Te Oegstgeest door de Oegstgeerier Apotheek, Wllhelminapark 8, Tel. 2627* De Zondagsdienst der Hulsartsen t* Lelden wordt van hedenmiddag 1 uur tol Maandagmorgen 8 uur waargenomen doe* de doktoren Hartman, Langezaal, Van E® en Teeuwen. Te Oegstgeest door dr Flu, tel. 22030. Dierenartsen de heren Stol en Weenlnf»

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2