w; Veiligheidsraad neemt gewijzigde resolutie aan Nederlandss richtsnoer blijft eigen verantwoordelijkheid C.v.G.D. WQrdt uitgebreid in ledental en bevoegdheid Tweede Kamer keurt begrotingen van oorlog en marine goed Nieuwe regeling kostwinnersvergoeding WEERBERICHT 87ste Jaargang ZATERDAG 29 JANUARI 1949 No. 26604 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm-: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 De bezeten wereld ZOALS in de loop der discussies eigenlijk al duidelijk was geworden, is gisteravond bevestigd; de Veilig heidsraad heeft de door Amerika. China Cuba en Noorwegen inzake de Indone sische kwestie ingediende resolutie aangenomen, waarmede dit college in hoofdlijnen zijn afkeuring over het door Nederland gevoerde beleid heeft uitgesproken. Dit valt niet alleen ts betreuren ge zien uit het Nederlandse oogpunt, dat, ook al streeft men er nog zo naar de zaken internationaal te zien, toch al tijd een min of meer subjectieve in slag zal vertonen, maar ook en vooral uit internationaal standpunt. Dit be sluit immers doet de rechtsbasis, waar op een lichaam als de Veiligheidsraad, zijnde een der belangrijkste organen van de Verenigde Naties, behoort te rusten, tot in zijn grondvesten sidde ren. Van het eerste ogenblik af aan, dat de Veiligheidsraad zich met het Indo nesische vraagstuk heeft gemeend te moeten bemoeien, is van Nederlandse zijde met de grootst mogelijke nadruk betwist, dat de Raad het recht en de bevoegdheid zou bezitten zich te men- g=n in wat dezerzijds als een zuiver binnenlandse aangelegenheid werd en nog steeds wordt beschouwd. De grondwet der Ver. Naties, het Hand vest of Atlantic Charter, stelt het recht tot ingrypen door de Veiligheidsraad afhankelijk van twee factoren: lo het moet een geschil betreffen tussen twee souvereine staten; 2o het geschil .moet de wereldvrede in gevaar brengen. Ad 1: toen het vorige jaar na moei zame en langdurige onderhandelingen de Renville-overeenkomst tot stand kwam, was er op de gehele wereld geen enkele natie, die dit accoord niet van ganser harte toejuichte. Momenteel is er, behalve België, geen enkele natie, die ervan blijk geeft zich te herinne ren, dat deze overeenkomst zeer uit drukkelijk de Nederlandse souvereini- teit gedurende de overgangstijd erken de, hetgeen dus een ontkenning van de Republikeinse souvereiniteit impliceert Ad 2: het is nauwélyks vol te hou den, dat het Indonesisch conflict hoe betreurenswaardig in zichzelf ae wereldvrede in gevaar zou brengen. Wanneer wij nagaan, dat de Veilig heidsraad nimmer aanleiding heeft ge vonden om zich in te laten met het Frans—Vie tnamse geschil in Indo- China, het optreden van Pakistan in Hyderabad, dat der Britten in Ma- lakka of zelfs de millioenenslachting in China; wanneer wij zien, dat de Vei ligheidsraad ondanks zijn aanvankelij ke en gerechtvaardigde bemoeiingen in het Palestijnse geschil, zich ten slotte neerlegt bij het complex der voldon gen feiten, waarbij zelfs het leven van een hoge V.N.-functionaris, graaf Ber- nadotte werd geofferd, dan is het een voudig belachelijk om vol te houden, dat de Nederlands-Indonesische contro verse de wereldvrede in meerdere mate in gevaar zou brengen dan de hier boven genoemde conflicten. Belache lijk, wanneer het niet zo diep-tragisch ware. Tragisch bovenal hierom, omdat de Raad uitsluitend uit prestige-overwe- gingen en met bewuste verloochening van zijn rechstbasis, weigerde de be voegdheidskwestie te doen beslechten door het Internationale Hof van Jus titie, welks uitspraak Nederland zich bereid verklaarde te aanvaarden. De uitspraak van gisteravond heeft e:-n uitermate gevaarlijk precedent ge schapen. Een precedent, dat het rechts gevoel van elke objectieve en interna- tionaal-georiënteerde beoordelaar tot in zün diepste wortelen heeft geschokt... EEN van de meest geciteerde uitspra ken uit het wereldberoemde oeuvre van onze grote stadgenoot, wijlen prof Huizinga is, dat „wij leven in een bezeten wereld". Hij heeft gelukkig voor hem niet geweten hoè bezeten. Het zelfde Amerika, dat deels uit eigenbelang, maar naar onze overtui ging nog altijd merendeels uit idealis me en geloof in een betere wereld Nederland in staat stelde vla de Marshallhulp zijn bijdrage te leveren tot herstel van de wereldeconomie, dat zelfde Amerika belet thans middels zijn Initiatief-resolutie Nederland die taak te volvoeren. Hetzelfde Amerika, dat ernaar streeft over de gehele wereld een dam op te herpen tegen het zeer reële communis tische gevaar, is onder de invloed van e?n volstrekt onware republikeinse pro paganda niet in staat door de republi keinse bomen het communistische bos in Indonesië te ontwaren. Wij leven in een bezeten wereld p IJ hebben niettemin de realiteit der dingen te aanvaarden Onze regering staat voor een onnoeme- lük zware taak. Die taak zou hopeloos zijn, wanneer zij niet werd gedragen coor de eenheid van het Nederlandse volk. Toen in 1672 in de oorlog tegen En geland, Frankrijk, Munster en Keulen be positie van ons land reddeloos scheen, de regering radeloos en ons volk redeloos, was het diezelfde eenheid in öienst van een rechtvaardige zaak. die cns uiteindelijk deed triumferen en een redelijke oolossing bewerkstelligde. Moge be verblijdende eenheid van het Neder landse volk anno 1949 onze regering, on- tanks de veel Ingewikkelder complica tes d?n in het ..ramplaar" 1672. stlmu- kren tot eenzelfde eervol resultaat Dr Van Roven heeft gisteravond reeds verklaard, dat Nederland de resolutie zal uitvoeren voorzover deze te vereni- isn is met zlin verantwoordelijkheid Vo?r de handhaving van de werkelilke vhihe'd en de orde in Indones'ë, welke verantwoordelijkheid niemand van Ne derland kan overnemen. Dit standpunt is de logische conse- <M)*ntle van de fotdusvere door onze re gering meenomen houding. Geen tien veilighe'dsraden kunnen ons van die verantwoordelijkheid ontheffen! POKKEN IN BATAVIA'S HAVEN. Bij beschikking van de minister van ^-oclale Zaken is de zee- en luchtha ven van Batavia besmet verklaard we gens pokken Van officiële zijde deelt men ons hierover mede, dat het verkeer naar en ^an Batavia normaal doorgang vindt, rp die uit of te Batavia arriveren, moe- "n echter bij debarkatie een bewijs J- innen overleggen, dat zij ingeënt zijn *8®n pokken. V ri Geen terugtrekking der Ned. troepen geëist De Veiligheidsraad heeft In ziin zitting van gisteren de resolutie der vier mogendheden, die op 21 Januari werd ingediend, in geamendeer de vorm, na een fel protest van dr Van Royen, aangenomen met ze ven stemmen voor, nadat talrijke stemmingen waren gehouden over de diverse onderdelen. De Raad deed een beroep op de partijen om onmiddellijk het vuren te staken, alsmede om onmiddellijk de Repu blikeinse leiders in vrijheid te stellen en hen de vrijheid te geven hun functies uit te oefenen. De stemming verliep aldus: De preambule werd aangenomen met 8 st. voor en drie onthoudingen (Frankrijk, de Sovjet-Unie en de Oekra- ine). Het Sovjet-amendement, aandringend op de onmiddellijke terug trekking van de Nederlandse troepen werd verworpen met 4 stemmen voor bij 7 onthoudingen. Het artikel betreffende onmiddellijke staking der vijandelijkheden, zowel door de Nederlandse troepen als de Indo nesische guerilla's, werd aangenomen met 8 st. voor en drie onthou dingen (Frankrijk, de Sovjet-Unie en de Oekraine). Het volgende ar tikel, dat verzoekt om de onmiddellijke vrijlating van Indonesische leiders en vrijheid om hun functies in het gebied van Djokja uit te oefenen, werd goedgekeurd, waarbij alleen Frankrijk zich van stem ming onthield. Dat deel van de resolutie, dat de commissie machtigt behulpzaam te zijn bü de onderhandelingen voor de vestiging van een Federale interim-regering vóór 15 Maart werd aangenomen met de gebruikelijke drie onthoudingen. De Raad nam ook de aanbeveling aan voor verkiezingen, te houden tegen 1 October en voor de overdracht van de souvereiniteit aan de Ver. Staten van Indonesië niet later dan 1 Juli 1950. De Raad behan delde daarna in snel tempo de andere voorzieningen voor een com missie der V. N. voor Indonesië en het verlenen van de bevoegdheid aan deze commissie tot toezicht op de verkiezingen en het doen van aanbevelingen t.a.v de terugtrekking van de Nederlandse troepen cn de gebieden die aan het Republikeins bestuur moeten worden terug gegeven. Bjj de stemming over deze onderdelen van de resolutie sloot Argentinië zich bij de onthouders aan, zodat de uitslag van de stem ming was: 7 voor en 4 onthoudingen. Over de resolutie in haar geheel werd niet gestemd, doch daar iedere paragraaf de vereiste meerderheid had verkregen, kondigde de voorzitter aan, dat de resolutie was aangenomen. Hierna werd de zit ting verdaagd. trekking tot enige andere staat?". Betreffende het punt van de resolutie, dat aan de Commissie van de V.N. de bevoegdheid geeft om aanbevelingen ta doen inzake de terugkeer van gebieden onder het bewind van de republikeinse regering, zeide dr Van Royen: „Aan Ne derland wordt gevraagd aan de V.N. over te dragen het principiële recht om te beslissen over deze gebieden en te be slissen over het handhaven of terug trekken van onze troepen. Hiermede vraagt de resolutie niets meer of min der dan het prijsgeven van de twee meest essentiële souvereine rechten, wel ke een staat bezit. Het Nederlandse bezwaar tegen stem men by meerderheid in de Commissie ^°rust op het feit, dat in dat geval de Ver. Staten van Amerika de beslissende stem zouden hebben in deze commissie. Dit is niet in stryd met het vertrouwen van Nederland In de Ver. Staten, maar geen enkele staat kan aan een andere staat zulke verstrekkende bevoegdheden overdragen. De Nederlanders zijn reeds sedert 1595 in Indonesië en wij kunnen geen enkele reden zien, warom wij in de laatste ogenblikken voordat wij dit belangrijke gebied zijn onafhankelijkheid verlenen, een deel van onze souvereiniteit zouden overdragen aan een andere staat of aan een internationale instelling. Samenvattend heb ik getracht de Raad duidelijk te maken dat het uiterst moei lijk zo niet onmogelijk is voor miin regering de ontwerpresolutie te aanvaarden om de volgende redenen: 1) Zij vraaet aan de Nederlandse rege ring gedurende de interim-periode afstand te doen van beoaa'de funda mentele souvereiniteitsrechten. 2) Zij is een ingrijpen in de interne aan gelegenheden van een staat, waar voor geen precedent aanwezig is. Zy is dus een schending van art. 2 par. 7 van het Handvest. 3) Zij is onpractisch en zou een nog meer onhoudbare situatie scheppen dan die welke de oorzaak is geweest van al de moeilijkheden- 4) Zy is gedeeltelijk een doublure, ge deeltelijk ook een afwijking van het tijdschema door Nederland iri over eenstemming met de federalisten op gesteld. Eerste spreker was Fawzy Bey (Egyp te) die zijn stem aan de resolutie toe zegde, evenals de gedelegeerde van Argentinië, behalve op die punten, waartegen hy principiële bezwaren had Die punten werden door hem niet nader aangeduid. De Russische afgevaardigde, Malik, stelde hèt volgende amendement voor: „De Nederlandse troepen moeien on middellijk worden teruggetrokken tot op de stellingen ingenomen bij het slui ten van de overeenkomst van de Ren ville". „Zonder een dergeiyke voorziening, aldus Malik, betekent de resolutie niets anders dan een sanctioneren van de aggressie. REDE VAN DR VAN ROYEN. Dr Van Royen verklaarde als aan vaardbare punten: 1. Het voorstel van de Republikeinse regering in de stad Djokja. 2. De bevoegdheden van de voorge stelde Commissie van de V.N. om zich bezig te houden met de vestiging van een Federale Inlerimregering met het houden van verkiezingen cn het over dragen van de souvereiniteit. 3. Het beginsel ?an stemmen by meerderheid in de voorgestelde com missie. 4. De bevoegdheden van de Commis sie om aanbevelingen te doen betref fende het wederom onder de Republi keinse regering terugbrengen van be paalde gebieden en betreffende hel terugtrekken van Nederlandse troe pen. /VI deze bevoegdheden zouden, aldus dr Van Royen, implicite de Raad machtigen om beslissingen te nemen op deze punten. Eetreffende de conferentie van New Delhi verklaarde dr Van Royen: Is er een meer drastischer en ingrij- pende tussenkomst in de interne aan gelegenheden van een staat mogelijk dan de Raad zou bewerkstelligen indien hy de beslissingen in de hand zou nemen betreffende het .instellen van een be paalde regering en betreffende overdra gen van de souvereiniteit over 75 mil- lioen mensen? Is de raad ooit zover gegaan met be- Indien ondanks al deze bezwaren de raad deze resolutie zou aanvaarden dan zou een zeer ongewenste verhouding ge schapen worden tussen de Nederlandse regerine en de raad, waarvoor hy zelf de verantwoordelykheid heeft te dragen. De kwestie waar het om gaat, aldus dr Van Royen, is niet of Indonekë on- afhankelyk zal worden, want dat heb ban wy reeds lang beloofd, maar hoe de structuur ervan zal zyn en onder welke leiding de nieuwe onafhankelyks staat zyn bestaan zal beginnen, wy zyn vast besloten geen staat achter te laten, waarin een bepaalde minderheid op Java alle andere groepen en gebieden van de Archipel overheerst, noch een staat, die feiteiyk door een dictatorale groep wordt beheerst. Ik moet derhalve er op wijzen, dat, ofschoon wy volkomen de belangstelling begrypen, die gekoes terd wordt voor de ontwikkeling in In donesië door de te New Delhi vertegen woordigde regeringen, de onderstelling, die de basis vormde van hun resolutie, fundamenteel onjuist Is. Dr Van Royen critiseerde vervolgens het feit, dat verscheidene te New Delhi vertegenwoordigde regeringen op eigen initiatief de Nederlandse regering door gangsfaciliteiten hadden geweigerd. „Het schynt onloochenbaar", aldus dr Van Royen, „dat een dergelyke maatregel, die los van de Veiligheidsraad door een lid van de V. N. is genomen, niet ln overeenstemming is met de beginselen en de geest van het Handvest. Ten slotte moet ik bekennen, dat de resolutie van New Delhi meer indruk op ons zou heb ben gemaakt, als zy niet, gelijk som mige leden van de Veiligheidsraad, zo duldelyk het bewys had geleverd, dat er met twee maten gemeten werd. Nederland kan niet toestaan, dat de republikeinse regering haar macht over geheel Indone^ë zal uitstrekken. Ver volgens las de heer Van Royen een brief voor, welke aan hem gericht was door het hoofd van de delegatie van Haiderabad gedateerd Karachi, 18 Ja nuari 1949. Daarin wordt medegedeeld, dat India de Indonesische kwestie met twee maten meet. aangezien zowel de Nizam van Haiderabad, als diens kabi net, sinds September jd. gevangen wordt gehouden. „Myn regering voelt zich genoopt", vervolgde dr Van Royen, „de Veilig heidsraad er op te wijzen, dat de re solutie juist de tegengestelde uitwer king zal hebben van wat de initiatief nemers beogen. Zy zal in werkelyk- heid leiden tot de schadelijkste gevol gen voor Indonesië, voor Nederland en voor de V. N Dr Van. Royen verklaarde, dat Ne derland fundamentele bezwaren heeft tegen diverse punten, die van Neder land een afstand van zekere vitale rechten in Indonesië gedurende de overgangstijd vragen". Hy deed een beroep op de raad om niet een der gelijk offer te vragen, waartoe de raad volgens het Handvest niet gerechtigd is. In feite stelt deze resolutie Ne derland onder toezicht van de Ver. Naties. HOE NEDERLAND RESOLUTIE ZAL UITVOEREN. „De Nederlandse regering zal de re solutie uitvoeren voor zoverre deze te verenigen is met de verantwoordelijk held van Nederland voor de handha ving van de werkelijke vrijheid en de orde in Indonesië, welke verantwoor delykheid niemand anders kan over nemen van ons". Hij verwierp de punten betreffende het herstel van de Republikeinse re- De ministers van Bu.tenlandse Z^ken van de Bensluxianden, Engeland en Frankrijk zyn voor een driemaandelykse vergadering in Londen byeengekomen. De Luxemburgse en Nederlandse delegatie tijdens deze vergadering. Zittend. 2de van rechts de minister van Buitenlandse zaken, mr D- U. Stikker en aan zyn linkerzijde Baron A. W. C Bentinci van Schoonbetel, raadsman van de Ne derlandse ambassade te Londen; ONZE VERLIEZEN De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zyn gerap porteerd Kon. Marine: Korp. VSD KMR J. Deswijzen, Surabaja. Mar. II ZM T, C Rozebcom. Zandeweer (Gr.). Mar. II ZM M. J. Roksnor, Breda. Kon. Landmacht: Sold. J. A. J. de Wit, Ammerzoden. Serg. G- W. Hartog. Ryswijk. Sold. J. ten Veen, Steenwijk. Sold. W. E. Mosterd, Amersfoort. Serg. G. A. J. van der Beek. Kaatsheuvel. Sold. T. A. Huybregts, Vaals. Kapt. A Kientz, Breda. Korp. W. van Vliet, Oud- Beijerland. Sold. Ie kl. A. Kurst- jens, Echt (L.), Sold. G. Kuyven hoven, Leiden. Sold. Ie kl- H. Al- vis, Blokzyl. Sold. Ie kl. C. A. de Graaf, Zwyndrecht. Sold. T. Nij- singh. Giethoorn. Sold. W- B. Bleekman, Bergh (Gld.). Sold. F. A. van den Eerenbeemt, Asten (N.-Br.). Sold. G. van Hassel, 's Hertogenbosch. Sold. L. W. van den Heuvel, Berghem (N.-Br.). Sold. W. van der Heijden, Rosma len (N.-Br.). Sold. Ie kl. A. van den Hogen, Hernen (gem. Bergha- ren). Korp. G. J. Kloek. Winscho ten. Sold. J. A. van Laarhoven, Vught. Korp. E. Net. 's-Graven- hage. Sold. Ie kl. E. J. Hartemink. Arnhem. Sold. R. Hakstra, Post Zwaagwesteinde. Sold. C. J. Hol- stein, Lochem. Sold. G. G. Smul ders, Oefelt (N.-Br Sold. P. Poel man, Rotterdam. Sold. D. van Brummelen, Lunteren, Sold. Ie kl. J. G. M. Claassen, 's Hertogen bosch. Korp. S. van Dyk, Ferwer- deradeel. Sold. R. J. Eygelaar, Wol- vega. Sold. J. P. van Veen. Fra- neker. Sold. D. Visser. Zwolle. Korp. R. Zoutman. Oude Pekela Sold. Ie kl. W. G. Dieleman. Hoek (Z). Kon. Ned.-Ind. Leger: Amb Serg. Inf. J. C. Manuputty, Indo nesië. Chin Sold. Ie kl. Infie Ong Hing Djoen, Indonesië. Jav. sold. Ie kl, Infie Ranoe, Indonesië. Mad. korp. Infie Arva, Indonesië. Tim sold- 2e kl. Infie Diaz. Indonesië. Jav. sold. 2e kl- Infie Kasiroen, In donesië. Amb. sold. Ie kl. Infie Soe- mokil. Indonesië. Adj. onderoff. In- str. Inf. J. D. C. Reimers, Indonesië Maandag a.s, wordt H.K.H. Prinses Beatrix Wilhelmina Armgard, het oud ste dochtertje van H.M. de Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard, elf Jaar oud. - Eén der laatste opnamen van het jarige prinsesje. gering in Djokja, betreffende de aan bevelingen van de Commissie van de Ver. Naties in geval geen oplossing zou worden bereikt, de regeling van stemmen bij meerderheid in de com missie en betreffende de terugkeer van de voormalige Republikeinse gebieden onder Republikeins bewind. Onmiddellijk nadat dr Van Royen zyn rede had beëindigd bestreed de Indische gedelegeerde Gogala Menon, de brief over Hyderabad. Hierop volgden de stemmingen met bovengenoemd resultaat. Personeelsinkrimping bij de K.L.M. Het ligt in de bedoeling dat het per- soneelscyfer van de KLM binnen korte tyd enigermate omlaag wordt gebracht. Deze personeelsinkrimping zal vrywel uitsluitend beperkt- worden tot het ad ministratieve personeel. Na de oorlog heeft de KLM, zo deel de zy desgevraagd mede, een groot aan tal mensen aangenomen en thans acht men de tyd gekomen hieruit een vaste kérn te vormen en zo te komen tot een zekere consolidatie in het bedrijf. (Van onze parlementaire redacteur) Gisteren verdedigde minister Schok king ui de Tweede Kamer de be'o'.r-ig van Oorlog en Marine. Hy verstond de kunst om byna drie en een half uur lang zeer onderhoudend te praten zon der veel te zeggen. Minister v. Schalck liet zioh eveneens zien. De heer Schokking begon met het overheersend vraagstuk der verdediging van West Europa. Of het pact zal wer den uitgebreid, is een kwestie die „Bui- tenlanse Zaken" aangaat. Inzake ons aandeel in die defensie kunnen de me dedelingen van regeringszyde uiteraard slechts beknopt zyn, aldus de minister. De samenwerking der vijf landen ver onderstelt, dat ook Nederland een by drage levert. De omvang dier bydrage wordt in beginsel bepaald doer de stra tegische concepties, die uiteraard ge heim moet biyven. Onze regering is bereid tot het ma ken van een begin met het con strueren van een weermacht door de inzet van land- en luchtstrUd- krachten. De Marine kwam by de besprekin gen minder op de voorgrond. Voor onze bydrage moeten nieuwe offers worden gebracht al vergeet de regering niet dat wy momenteel mst lege handen staan. Het buitenland heeft daar trouwens besef voor. Overi gens moet de samenwerking tussen de vyf landen groeien. Er kan echter geen sprake van zyn dat elk onderdeel onzer bydrage een harmonisch geheel opzioh- zelf vermt. De Marine neemt by ae minister een even grote plaats in als het leger. De aanstelling van staatssecretarissen is kabinetstaak. Binnenkort zal ten deze de beslissing vallen. Na uivoerig te zyn ingegaan op kwes ties van efficiency aan zyn departe ment, de geesteiyke verzorging, de pu blicaties, enz., verzekerde de minister met nadruk dat het repatrierlngssc'ne- ma niet is gewijzigd. Alleen is het docr de omstandigheden opgesohort moeten worden. De kostwinnersvergoeding Dezer dagen zal aan de burge meesters een regeling worden toege zonden, volgens welke de zoge naamde Joekes-gulden ook zal wor den toegelegd op de kostwinners vergoeding, vanzelfsprekend met terugwerkende kracht tot 1 Nov. '48. De Luchtmacht moet insgelyks gezien in het kader van het Westpact. Er zul len nog enige vliegvelden by komen. Aan de bescherming van onze kooo- vaardy zal alles worden gedaan. De kosten hiervan zullen elk voor de helft drukken op ..Marine" en ..Verkeer en Waterstaat". Doch het zal r.iet moge- lyk zyn alle kcopvaardysohepen van geschut te voorzien. Een tweede vlieg kampschip is op korte termijn niet te verwachten. Het noodzakeiyk minimum, als in de begroting verwerkt, stelt al zeer hoge eisen. By de in aanbouw zyn- de kruisers worden de oorlogservaringen verwerkt. Wat reeds by de wet is goed gekeurd, wordt in ieder geval afgebouwd Niets wordt gecanceld of vertraagd. De minister wenst geen nieuwe marine'oa- sis. die biyft in Den Helder. Na korte replieken werden de belde begrotingen z h. st. goedgekeurd, onder aanteke ning dat de communisten tegen zyn. BRANDHOUT BEVATTE LUCHTAFWEERGRANAATJE Ontploffing te Groningen. In de huiskamer van de heer J. W. van R. te Groningen deed zioh een vry hevige explosie voor tydens het stoken van hout in een open haard. By het polltle-onderzoek bleek dat ln een van de blokken hout een twee centimeter luchtafweergranaatje heeft gezeten, dat door de hitte tot ontploffing is gekomen. Dit hout war afkomstig van een hout- verkoper uit Arnhem. By de gevechten om Arnhem, zo ver nemen wy, hebben de Duitse troepen deze projectielen, hoewel bestemd voor luchtdoel, gebruikt by gevechten op de begane grond. Ten gevolge hiervan zijn verschil lende van deze projectielen, zonder te exploderen, horizontaal in de bomen gedrongen. De hierdoor ontstane ope ningen hebben zich later weer geslo ten. Nu deze bomen voor branddoel- einden worden gekapt cn verkocht, levert dit vry grote gevaren op. AANHOUDEND RUSTIG WEER. De Bilt verwacht tot morgenavond: In de nacht en vronge ochtend op vele plaatsen lichte vorst met hier en daar mist. Overdag licht bewolkt, enigszins nevelig weer en ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag. Wei nig wir.d. 30 JANUARI. Zon op: 8.24 uur; onder: 17.23 uur. Maan op: 9.33 uur; onder: 18.45 uur (N. M.) Hoogwater te Katwyk te 4.21 en 16.31 u. (springtij) (31 Jan. te 4.54 en 17.27 uur). Dit nummer bestaat uit acht pagina'*.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1