Schuurman bracht een sublieme Bruckner Leidse sclioolldnderen ontvangen Amerikaanse geschenken Officiële publicatie Dr L. P. Krantz stond terecht Laatste berichten Kerkelijk Leven VRIJDAG 28 JANUARI (Foto Leidsch Dagblad—Van Vliet) j Dat was me daar gistermiddag een feest in de Openbare school aan de Boommarkt; waar dank zij de bemidde ling van het Ned. Jeugd Rode Kruis, aan alle leerlingen een pakketje werd uitgereikt, waarvan de inhoud was bij- eengebracht door schoolkinderen uit Amerika. Dol gelukkig met al deze goe de gaven, welke o.a. bestonden uit zeep, j tandpasta, speegoed, textiel en lekker nijen, staken de kinderen hun enthou siasme niet onder hun schoolbanken, maar bliezen zij op toetertjes het hoog- ste lied. Vol trots toonde één der kin- J deren ons zijn geschenken,Me- heer kijk us van Abraham Lincoln, is dat effe een hoge Piet!" Er schemerde hem zeker iets door het hoofd van eèn president van Amerika. Het Amerikaan se Jeugd Rode Kruis, dat deze actie heeft ingezet, had gistermiddag eens even om de hoek moeten kunnen kijken hoevee! blijdschap het bracht met de uitreiking van deze geschenken Op ieder pakketje was de naam vermeld van de gever(ster), zodat wij veronder stellen, dat nog wel vele dankbriefjes naar Amerika verzonden zullen worden. Daarnaast, zo vernamen wij van het hoofd der school, de heer J. W v. d. Reijden, za door de gehele school ook een plakboek worden samengesteld, dat het Amer. Jeugd Rode Kruis ter hand zal worden gesteld. Namens het Ned. Rode Kruis waren tegenwoordig, mej. N. H. Schokking, hoofd van de Jeugdafdeling en mevr. W. RolfesGerris, sectie-hoofd, terwijl voor de Leidse afdeling van het R.K. aanwezig was de voorzitter, prof. dr P. J. Gaillard. Ook de echtgenote van de Leidse gasthoogleraar, mevr. Schlesinger die tijdens het verblijf van haar echt genoot in ons land een studie maakt van de invloed van de oorlog op de Holland se kinderen, gaf van haar belangstelling blijk. Onze foto toont twee gelukkige kinderen, met rechts mevr. Schlesinger en links prof. dr P. J Gaillard. Naar wü vernemen is het de bedoeling, dat binnenkort ook leerlingen van an dere daarvoor in aanmerking komende scholen een dergelijk pakketje zullen ontvangen. De verdwenen „Frans van Mieris" Inlichtingen verzocht. In verband met de ontvreemding van het miniatuur van Frans van Mieris I uit het museum „de Lakenhal" verzoekt de Commissaris van Politie te worden bekend gemaakt met de naam en het I adres van de dame, die Maandag j.l. omstreeks 15 uur de tentoonstelling in de Lakenhal bezocht. Zij wordt verzocht enige inlichtingen te verstrekken. „DOORTJE VERKERK". 4000 chronische zieken wachten nog op opname.- Gisteravond was in de Zuiderkerk aan de Lammensohansweg een propagan- dasamenkomst belegd van de Chr. Ver. „Het Zonnehuis", waarin de belde reeds eerder door ons besproken films „Doortje Verkerk" en „Draag zorg voor hem" werden vertoond. Ds H. J. van Achterberg, Ned. Herv. predikant alhier, die het openingswoord sprak, wees er op, dat heel christelijk Nederland dit barmhartigheids werk van het Zonnehuis moet steunen. De pen ningmeester der vereniging, die even eens In deze samenkomst het woord voerde, zeide, dat de vereniging momen teel 22.000 leden telt, terwijl er thans mim 100 patiënten in het Zonnehuis worden verpleegd. Volgens spreker I wachten nog pl.m. 4000 chronische zie ken op opname, zodat het wel gewenst is dat de vereniging uit tal van krin gen versterking ontvangt. Popingen worden in het werk gesteld .om in de naaste toekomst tot een aanzienlijke uitbreiding van de gebouwen over te I gaan. Ds J, Plomp, Geref. predikant hier ter stede, sprak het slotwoord. MEISJESSCHOOL BREESTRAAT. Woensdag belegde de Oudercommissie van de Meisjesschool Breestraat een Ouderavond in een der lokalen, welke J bijeenkomst zeer goed werd bezocht. Na een kort woord van welkom en het lezen der verslagen van Penning meester en Secretaris, volgde verkiezing Tan enkele bestuursleden wegens perio- pk aftreden van de tegenwoordige I kien. I Gekozen werden: Mevr. J. N. Waas- dor en de heer A. J. Barnard, die de benoeming aannamen. Vervolgens hield de heer P. Schop- huyzen, één der leerkrachten, een in leiding over „Waarom krijgen onze meisjes wiskunde-onderwüs". Na deze inleiding, welke de ouders een helder inzicht gaf betreffende het wiskunde onderwijs, sprak Mej. Sturing, het hoofd der school, een kort afscheids woord tot de afgetreden bestuursleden, de heer A. Sirag en mevr. A. Cossee. Beiden ontvingen namens de Ouder commissie een blijk van waardering Toor hun werk. .De Wethouder van Onderwijs, even als de Gemeentelijke Inspecteur van het onderwijs, waren verhinderd te komen. blSTUIBUTIEDIENST LEIDEN Inlevering naamli)sten byzondere arbeid. De naamlijsten bijzondere arbeid dienen worden Ingeleverd In de periode van Januari t/m 18 Februari e.k. op onder - taande dagen: Hazerswoude (dorp) 31 Jan. en 1 Febr. «azerswoude (Rfjnd.) 31 Jan. Katwijk 2 Febr. en 3 Febr. peterwoude (dorp) 4 Febr. Valkenburg 5 Febr. Rilnsburg 7 Febr. en 8 Febr. KiJpweterlng 9 Febr. Koelofarendsveen 10 Febr. en 11 Febr. warmond 12 Febr. Oegstgeest 14 Febr. Leiderdorp 15 Febr. Lelden 16 Febr.. 17 Febr, en 18 Febr. De loketten zijn geopend van 8.3012 l03oan 1304 UUr Zaterdags vaD 8-30 Men raadplege voor de Juiste datum, waarop de bescheiden moeten worden in- Keieverd. de op het formulier gestempelde °auitn. Stamkaarten behoeven bil deze «"uelklng niet te worden overgelegd. THANS OOK KERKDIENSTEN IN DE ANNAKLINIEK. Zoals bekend wordt sinds vele jaren door predikanten van verschillende kerkformaties 's Zondagsochtends een kerkdienst in het Acad. Ziekenhuis ge houden. Teneinde aan de wens van vele patiënten uit de Annakliniek tegemoet te komen is besloten om met ingang van Zondag, 6 Februari, ook geregeld in deze inrichting kerkdiensten te houden, welke dan middels gehoorapparaten kunnen worden gevolgd. Resp. zullen voorgangers van de Ned. Herv. Kerk, de R.K. Kerk en de Geref. Kerk deze diensten verzorgen, terwijl ook voor andere gezindten eventueel een Zondag is opengelaten. Volledigheidshalve vermelden wij hier dat in het Diaccnessenhuis sinds kort tedere Zondagavond een dienst wordt gehouden, welke door de- Ned. Herv. Kerk wordt verzorgd. Zesde concert Residentie-Orkest Naar een werkelijke bedrijfsgemeenschap NIEUW WERK VAN v. OTTERLOO. Donderdag 17 Februari zal het Re sidentie-Orkest het vijfde abonne mentsconcert van dit seizoen geven (Stadsgehoorzaal)De dirigent Jan Out opent met de Serenade (Divertlment-o) voor 12 koperblazers, Celesta en Slag werk van onze landgenoot Willem van Otterloo. Daarna vertolkt de pianist Hans Henkemans het Pianoconcert in C gr. tK.V. 503 van W. A. Mozart. Het programma wordt besloten met de uitvoering van Dvorak's meest geliefde Symphonic (No. V) „Uit de Nieuwe Wereld". BEHANDELING GEMEENTEBEGROTING. De eerstvolgende vergadering van de Raad zal worden gehouden op Maandag 14 Februari 1949 en volgende dagen behandeling ontw erp - gem eenteb egr o - ting voor 1949). De heer W. N. de Graaf alhier slaagde te Delft voor het propaedeu- tisoh examen voor scheikundig inge nieur. M. RUPPERT SPREEKT VOOR DE LEIDSE CHR. BESTURENBOND. In de geheel bezette benedenzaal van het gebouw van Chr. Sociale Belangen hield de Leidse Chr. Besturenbond gis teravond een vergadering, waarin de voorzitter van het C.N.V., de heer M. Ruppert, gesproken heeft over ,,Naar een werkelijke bedrijfsgemeenschap". Na een inleidend woord van de voor zitter van de L.C.B., de heer G. Hordijk, deelde de secretaris, de heer W. Veer man, mede, dat een aantal wijkcommis sies thans de propaganda krachtig ter hand heeft genomen. Hierna was het woord aan de heer Ruppert, die zijn lezing begon met te herinneren aan een uitspraak van wijlen ds Talma in 1894 waarin deze zegt, dat „.onze tijd behoefte heeft aan gemeenschap en oproept tot broederschap". Nadat spreker er op ge wezen had, dat dit woord nog niets van rijn waarde heeft ingeboet, ging hu d: pbgingen na, welke in het verleden door diverse groepen zijn aangewend oir hiertoe te geraken. Uiteindelijk heb ben deze geleid tot de medezeg- gingsschap der werknemers, hetgeen spreker mede ziet als een vrucht va de christelijk sociale actie. Vervolgens wees spreker op de betekenis van een bedrijfstak, welke spr. beschouwt als een gemeenschap van een gemeenschap waarin ondernemers en arbeiders met elkander samenwerken en die op hun beurt weer souverein in eigen kring zün Hoewel er op het huidige wetsontwerp t.a.v. de bedrijfsgemeenschap ernstige critiek is, moeten wij volgens de hee Ruppert, toch voorzichtig zijn met onze critiek. Als mens moeten wij weer leren op de plaats, waar wij in het maatschappelijk ieven gesteld zijn, po sitief mede te werken aan een ware be drijfsgemeenschap. Doen wij dit niet dan lijkt het spreker beter om maar op te houden met onze critiek. Heden ten dage treft men mensen aan, die felle critiek hebben op alle overheids bemoeiing, maar in de regel zijn dif mensen, die in de bezettingstijd rustig het instituut-Woltersom hebben aan vaard. Juist zij zijn voor een groot deel oorzaak, dat na de oorlog niet kon wor den begonnen met het vormen van een bedrijfsgemeenschap. Het bedrijfsleven moet zich bewust zijn om zelf organen te stichten. Indien er afgewacht wordt, wat er bij de Staten Generaal „uit de bus komt", zijn wij te laat. Hierna wees de heer Ruppert er op, dat ons land in de Stichting voor de Arbeid, met a) haar fouten, een instelling bezit, welke enig in de wereld is en van beslissende betekenis voor de sociale verhoudingen in Nederland. Ten slotte gaf spreker zijn visie op de bedrijfsgemeenschap, waarbij hü na drukkelijk onderstreepte, dat een arbei der in de ware betekenis van het woord een volwaardig bedrijfsgenoot is en als zodanig ook mede verantwoordelijk is voor al hetgeen er ln de onderneming- gebeurt. Werkgevers en werknemers vormen tezamen één gemeenschap, waarin hun .taak wel onderscheiden is, maar nooit gescheiden. Slagen wij er niet in deze gemeenschap op te bouwen, dan zal een verdere proletarisering van de arbeidende stand plaats vinden er worden wij een nummer in het geheel en onpersoonlijk. De werknemers hield spreker voor ogen, dat het bedrijfsleven zijn ondergang tegemoet zou gaan, in dien zij van de veronderstelling- uitgaan, dat het leven pas begint als de fa- briekspoort achter hen dicht -valt. Werk gevers en werknemers zullen gezamen lijk moeten streven naar de verwezen lijking van een ware gemeenschap in bedrijfstak en onderneming. De heer Ruppert eindigde met er op te wijzen, dat de geschiedenis en de bijbel hebben aangetoond, dat de christelijke vakbeweging bij uitstek de vakbeweging is, welke aan de verwezen lijking van deze idealen kan bijdragen. Alleen op maatschappelijk gebied Is er een toekomst in gehoorzaamheid aan het Evangelie, aldus spreker. Na een korte pauze volgde er een ge animeerde gedachtenwisseling, waarna de vofgadering op de gebruikelijke wijze werd gesloten. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Maria Gerarda. d. van G. J. Boes en J. C. Hockx; Geertrulda. d. van E. D. Vlasveld en'G. Verkalk; Susanna Catha- rina, d. van G. Delmeer en W. A. van Weerden: Zeno Spencer, z. van A. J. Rot teveel en N. A. Neefjes; Simon, z. van E. J. van Dijk en E. Kramer. ONDERTROUWD: J. F. W. Beerenfenger Jm 40 Jaar en M. Brouwer gesch. 37 Jaar; J. G Kasteelen Jm 26 Jaar en M. Oosterhout Jd 18 Jaar; T. Mulders wednr. 40 Jaar en J. Menken Jd 34 Jaar; D. Nleuwenhuljsen Jfn 47 Jaar en J. Slingerland gesch. 36 Jaar; A. Blans- Jaar Jm 26 Jaar en M Dreef Jd 21 Jaar; KATWIJK AAN ZEE Vader van acht kinderen bij botsing gedood BOTSING TUSSEN MOTORRIJDER ENZAND AUTO. Zandauto's worden in de omgeving van Leiden een publiek gevaar ,dat in een stijgend tempo materiële en persoonlijke verliezen veroorzaakt. Het Begon met wildwestritten door Rijnsburg, waarbij wonder boven wonder geen slachtoffers vielen. Naar wij vernemen heeft Rijns burg thans effectieve maatregelen ge troffen, zodat de toestand daar weer is gekalmeerd. Dezer dagen reed een van de zandauto's, die rijden voor de Leidse spoorwegwerken een huis in de Gevers straat te Oegstgeest in puin. Thans is een nog ernstiger ongeval in Katwijk gebeurd. Tengevolge van een botsing tussen een zandauto en een mo torrijder kwam laatstgenoemde om het leven. Omstreeks het middaguur kwam de motorrijder, de 46-jarige J. de Haan uit Katwijk a. d. Rijn uit de richting Noordwijk op de Noordwijkerweg. Te zelfdertijd naderde een zandauto. be stuurd door A, K. uit Katwijk a d, Rün. Op de brug vlogen beide voertuigen op elkaar, waardoor het motorrijwiel werd vernield en in brand vloog. De motor rijder bleek op slag te zijn gedood. Hij laat een vrouw en acht kinderen na. Over de schuldvraag moet nog een nader onderzoek worden ingesteld. LEIDERDORP Jaarvergadering van het Alg. Ziekenfonds Het Alg. Ziekenfonds voor Leiderdorp en Zoeterwoude hield de jaarvergade ring in „Het Wapen van Leiderdorp". De voorzitter herdacht in zijn ope ningswoord de gestorven leden. De pen ningmeester, de heer L. van Egmond bracht het financieel verslag uit. Hier uit bleek, dat het jaar 1948 zeer on gunstig is geweest. De totale ontvang sten waren f. 5954.24 en de uitgaven bedroegen f. 7419.71. Het nadelig saldo bedraagt dus f. 1465.47. Op 1 Januari 1948 was in kas een bedrag van f. 2900.96 welk bedrag dus is teruggelopen tot f. 1441.49. Met een kleine som (f 290.29) ln het reservefonds bedroeg het totale bezit op 1 Jan. 1949 f. 1731 78. De kascommissie bracht bij monde van de heer Moraal een gunstig versla; uit. In deze commissie werd als nieuw lid aangewezen de heer J. Aukes. Van het bestuur waren aan de beurt van af treden de heren G. Aukes, A. Cats en B. v. d. Vecht, Eerstgenoemde wenste niet voor een herbenoeming in aan merking te komen. De beide andere af tredenden werden herkozen. Tot nieuw bestuurslid werd gekozen de heer M Moraal. De voorzitter dankte met enige har telijke woorden het scheidende bestuurs lid, de heer Aukes voor wat deze ge durende vele Jaren hij maakte 2f Jaar deel uit van het bestuur voor het Alg. Ziekenfonds heeft gedaan. Als volgende punt kwam in behan deling het heffen van een toeslag van 10 ets per lid per week, in verband met de hachelijke toestand van de kas. Dit bestuursvoorstel werd door de voorzitter uitvoerig toegelicht. Verschillende leden voerden hierover het woord. Er rezen verschillende bezwaren De een oordeel de een toeslag van 5 ets per week vol doende en weer een ander wilde de uitkeringen verlagen. Ook werd het denkbeeld geopperd de toeslag, maar voor een jaar te laten gelden. Van be stuurszijde werden deze denkbeelden alle afgewezen. Na nog enige bespre king werd het voorstel met algemene ^remmen aangenomen. Bij de nu volgende rondvraag kwam o.a. nog ter sprake de in het vorip jaar gehouden feestvergadering ter ge legenheid van het 55-Jarig bestaan van het Ziekenfonds. Op verzoek werden hierover van bestuurszijde nog enige mededelingen gedaan. In zijn sluitingswoord dankte de voor- zlttei de aanwezigen voor de prettige sfeer waarin de besprekingen waren geh0Uden' RIINSBURG MILITAIR GEWOND BIJ OEFENINGEN. Gisterochtend hielden de militairen in onze gemeente een oefening, waarbij Hij wist niet wat „illegaliteit" wa; In aansluiting op hetgeen gisteren ter zake werd gemeld, vernemen wij neg, dat de Kantonrechter, mr Van Vrijberghe de Conlngh uit de diverse verklaringen afleidde, dat verdachte in j de bezettingstijd 808.000 m. stof heeft afgeleverd, waarvan alleen reeds 559.000 m. voor Duitse weermacht, en vrijwel öl het overige voor N.S.B. of verwante organisaties. De productie van de Ja ren voor de oorlog werd overtroffen. Verdachte zou getracht hebben steeds meer Duitse orders te verkrijgen. Dit ontkent verdachte, die betoogt dat de stof technisch slecht was: men kreeg de schrik ln het bedrijf als er orders kwamen. Hij verklaart voorts niet te hebben geweten wat „illegaliteit" was; hij dacht dat hiermee zwarte handel en zo bedoeld werd. Hij meende dat de Land wacht er was om de politie t? helpen in de strijd tegen de zwarte handel. De diverse functies, welke hij in de bewe ging heeft bekleed, noemt verd. van geen betekenis. HET GETUIGEN-VERHOOR. Als eerste getuige deelde de Rijksop- zichter L. Burgersdijk mede, dat op een Zaterdag in Juli hij verd. op een bun ker had zien zitten, om een pad te be waken. Waar get. eerst had verklaard mede aan verd. de dood van Kerkhof te wijten, komt hij hierop nu terug. Get. was in het Seminarie te Warmond tij dens de razzia. Getuige A. Th. G. Sik- king, wachtmeester van politie. heeft verd. de bewuste middag gezien in ge zelschap van Duitse officieren: hij gaf hun aanwijzingen. Als getuige a décharge verklaarde ae tuinder B. G. J ter Beek uit Warmond, die zelf landwachter was. dat K. de bewuste middag een bespreking heeft bijgewoond over werkverdeling en ver volgens Is vertrokken. De kantonrechter merkt op dat vera, zelf heeft gezegd vermoedelijk die mid dag wel bij de razzia aanwezig te zijn geweest. De fabrikant W W. C. Brouwer uit J. P. Nfjs Jm 23 Jaar en C. J Tegelaar ld 22 Jaar; C. D. Vermeulen Jm 2o Jaar en H. J. van der Meljden Jd 22 Jaar; N Zlrkzee jm 28 Jaar en C Bergman gesch. 25 Jaar; C. J. Dinant Jm 26 Jaar en D. Bosse Jd 25 Jaar: H. J. Ginjaar Jm 27 Jaar en M. Abspoel Jd 26 Jaar; N. KroesemelJer Jm 25 Jaar en C Langeveld Jd 23 Jaar. E. A! Mostert gesch. 43 Jaar en M E. P. W. Cornellsse Jd 39 Jaar; J. M. H. Poell lm 28 Jaar en K. J. van Doorn Jd 24 Jaar. OVERLEDEN: F. Bodenstaff. wednr., 78 Jaar; J. Arnol- du6, wednr., 89 Jaar, Triomf voor Wittgenstein in Ravel! Eindelijk ook voor onze stad dè ge beurtenis, waarop wü reeds zo lang hoopten en aandrongen. Na jaren weer eens een Bruckner: diens jeugd werk de „Nulde" symplionle, in een niet te verbeteren, van de vereiste voldragen rust doortrokken uitvoering, onder leiding van Schuurman. Hulde zij vóór alles gebracht aan deze dirigent, die Brucknerstijl en -opvatting diens langzame tempi en sprekende stilten zó zuiver te realiseren wist, aan het orkest, dat deze avond uit louter solisten leek te bestaan en dat tevens in een abso lute homogeniteit opging en ten slotte aan de Leidse luisteraars, van wie hier enorm veel muzikale ontvanke lijkheid en concentratievermogen werd geëist. Getuige het schier niet eindigende applaus gaven zij blijk, deze verhef fende Bruckncrvertolking gelukkig in volle omvang te waarderen! Men kent de geschiedenis van deze symphonie, waarover Bruckner zo on tevreden was. dat hü baar voor on geldig verklaarde en haar van het cij fer 0 voorzag. De realisatie ervan leverde opnieuw het bewüs, hóé ongegrond Bruckner's ontevredenheid ovei eigen werk, die zich veelvuldig bü hem openbaarde, ge weest is. Want hoe beluistert men hier veelal reeds de essentie van Bruckner's eigen persoonlijkheid, die in de latere negc-n zustersymphonieën volledig tot ontplooiing, zou koïnen. Zeker: de thematiek werd in vol gende jaren rijker de rhythmiek wis selenden de geest gërüpter en de in keer verdiepte zich nog meer. Maar hier is toch reeds de bron der mystieke geloofsovergave aanwezig Wel zün de dimensies naar verhou ding nog beperkt, maar zü zün over- zichtelük in de structuur en daarom ten volle geëigend om de toehoorder in te leiden ln de uitgebreide en gecompli ceerde vormen, waarin de volgroeide Bruckner zich uit en waarom hen? wel eens het verwüt der „langdradig heid" gemaakt is. Het was reeds dadeiyk te merken, dat Schuurman en het orkest zich met totale toewü'ding geprepareerd hadden: de innigheid der melodieuze unisono- klank, de sonoriteit van het blazers- corps. de tederheid van alten, celli en contrabassen, dit alles verplaatste ons ln de verheven Brucknersfeer, waarvan de breedheid en de diepsfinnigheid als een fluïdium tot ons stroomde. Welk een pakkend Scherzo, in de be knoptheid waarvan Bruckner zich even eens de meester toont! En dan dc kracht en de macht der Finale, de stra ling der majesteitelijke Coda, bezegeling der geloofsovertuiging. Gedetailleerde bespreking is hier on mogelijk: laten wy volstaan met te danken voor deze wereld van schoon heid, die Schuurman en de zünen on navolgbaar reproduceerden. En ons luisteraars voor de innerlüke rust, dat wü in deze chaotische tild voor zulk een rust nog openstaan! Schuurman door schouwt Bruckner en geeft hem zoals het moet Is daarom een herhaling of het spelen van andere Brucknersymphonieën te veel gevraagd? Ten minste als deze dirigent voor zyn Residentie-orkest behouden biyft! Voor de pauze als inzet Debussy's uit 1891 voor piano-vierhandig gecom poneerde en in 1905 voor orkest be werkte „Marche écossaise", ondanks kwaliteiten zeker nog niet de Debussy uit later tyd. Dan een waarlijk formidabele vertol king van Ravels pianoconcert voor de linkerhand door de fameuze Paul Wittgenstein. Wij hoorden dit werk veelvuldig nog niet lang, geleden hier door Jeanine Dacosta maar géén, die over een dergelük ontwikkelde tech niek beschikt! Zeldzaam is de hiervoor benodigde geestkracht! Deze één-armi- ge pianist heeft zich met het voor hem geschreven opus vereenzelvigd en wekt dit als uit zwarte donkerheid opwel lende werk tot brandend leven. Hij maakt het onmogëiyke mogelijk! Ook voor de enorm zware taak van het orkest slechts hulde Wittgenstein speelde na het dave rende applaus als toegift de Cis moJJ- étude van Chopln-Rodofski en de over winning hiervan op deze alles-omvat- tende wyze leek evenzeer een wonder. Wat hier in één arm en hand aan energie en virtuositeit geconcentreerd ligt, is niet te overtreffen. Zo beleefde men een onvergeteiyke avond De gevoelens van hoge waardering, die Schuurman toestroomden, zullen ze ker een beslissing over een al of niet naar Johannesburg gaan, nog moeilij ker maken, dan zij al voor hem Is Na dc eerste concerten stond steeds een extra tram gereed. Is 't teveel ge vraagd deze geste voort te zetten? Gis teravond werden wü weer met grot® aantallen te saamgenerst en veten moesten in de kou blüven staan bib beren Een miserabele situatie na zülke sublieme uren H. I Leiderdorp zegt echter, dat hij als land - I wachter de bewuste middag ook aan- l wezig was, doch K. niet heeft gezien. VERMOGENSPROBLEMEN. Het vaststellen van het vermogen van verdachte blükt nogal wat moeilijk heden te geven. Er is een opstelling omtrent een actief van f. 714.000 en passief van f. 303.000, zodat ruim f. 400.000 resteert. Het blükt dat K. van een Duitser f. 23.000 in bewaring had, welk bedrag inmiddels is geconflsceerd. Met de vertegenwoordigers van het Beheersinstituut wordt langdurig de financiële kwestie besproken, doch men komt niet tot een oplossing: In verband hiermede besloot de Kan tonrechter de zaak aan te houden tot Dinsdag 15 Febr. GEEN IN VRIJHEID STELLEN. De raadsman, mr W. Hugenholtz. had hiertegen gsen bezwaar, doch wees erop dat K. nu reeds 3 jaar en 8 mnd. gede tineerd is. PI. meent dat indien de zaak eerder zou hebben gediend, en rekening hou dend met de gratie-clausule, hij by een aanvankelüke straf van b.v. ö'u jaar nu vry zou zijn geweest. PI. meent dat uit het getuigenverhoor wel is gebleken, dat K niet, de hand heeft gehad in de arrestatie van Kerkhof. Bovendien zouden de leveringen aan de Weermacht verd. zün opgedragen door het textielburéau Lompen. Kantonr.: „Die dit persé ontkent". Volgens pl. heeft verd. niet zyn best gedaan de productie en verkoop te ver groten. Er is een verklaring van dr Salomonson, die door verd. is geholpen. Naar proc. Kramers heeft medegedeeld, is het aan K te danken dat het Ka- merlingh Onnes Laboratorium behou^ den is gebleven. Verd. heeft een zwak ke gezondheid en heeft reeds veel mee gemaakt. Hij wil nu graag weer aan zün béd-rijf gaan bouwen. Daarom. I vraagt pl. thans hem in vrijheid te stellen. D? kantonrechter wijst dit verzoek j af. omdat hü zich niet thans reeds wil binden aan een strafmaat, hetgeen an ders het geval zou zün. Hierna wordt de zitting gesloten. DOE GEWOON! Houd Uw mond als gewoonlijk rein met IVOROL en Uw neus ruim met DAMPO (verkoudheldsbalsem). Dit maakt in grieptijd minder vatbaar. En mocht U het onverhoopt toch te pak ken krijgen, dan helpen SANAPIRIN- tabletten U er spoedig af. (Adv.) uiteraard niet met scherp werd gescho ten doch met losse patronen. Deson danks kreeg de strijd op een gegeven moment een wat te realistisch karakter, waarbij er een gewonde viel. Toen een der soldaten om de hoek van een huis keek. werd er net om de hoek een schot gelost, met het gevolg dat de om de hoek glurende militair werd gewond. Hy zal vermoedelijk een oog moeten mis sen! RIJNSBURGER IN ZIERIKZEE OP ONBEWAAKTE OVERWEG AANGEREDEN. Onze plaatsgenoot, de heer A. B. de Haan, heeft gisteren in Zierikzee. door- dai hü werd verblind door de zon, op een onbewaakte overweg met zün autr aangereden door een trein. De autr werd geheel vernield, doch de heer De Haan kwam er naar omstandlgheder nog goed af met een lichte hersen schudding en een hoofdwonde. Hü werd in een ziekenhuis opgenomen. BEURSOVERZICHT Amsterdam, 28 Januari. De effectenbeurs had op de laatste dag van de week een onbelangwekkend verloop. De handel was van zeer be perkte afmetingen. Voor bankaandelen bestond nog enige vraag, hetgeen moet worden toegeschreven aan de uitwer king van de gunstige dividenden van de Robaver en de Twentse Bank. De in dustrie-afdeling was zeer stil, Unilevers waren na kleine schommelingen een kleinigheid hoger dan gisteren, doch de Philipsaandelen daarentegen wat lager. Op de petroleum afdeling werd op kal me wyze zaken gedaan in Koninklüken die op ongeveer het peil van gisteren waren, doch bü het slot toch een kleine verbetering vertoonden De scheepvaart markt was stil. De affaire ln cultuur fondsen was van geringe omvang. Indo nesische fondsen waren onregelmatig. De beleggingsmarkt was stil. De Neder landse staatspapieren waren vrijwel onveranderd. De Amerikaanse markt was verwaarloosd. EIND MAART HERVATTING BINNENLANDS KLM-LUCHT- VERKEER. Met Ingang van 28 Maart a.s. zal de KLM het binnenlandse luchtverkeer hervatten. Van deze datum af zullen de diensten Amsterdam—Groningen v.v., AmsterdamLeeuwarden v v. en Am sterdamMaastricht v.v. tweemaal per da? worden uitgevoerd. De lün Amsterdam—Twenthe v.v. zal pas op 1 Juni a.s. worden heropend, met een frequentie van twee retourvluchten per dag. Betreffende de dienst Amsterdam Eindhoven v.v. staat nog niets vast. WEDEROM TWEE LEDEN COLONNE HENNEICKE TER DOOD VEROORDEELD. Wederom heeft het Amsterdamse bü- zonder gerechtshof de doodstraf uitge sproken tegen twee leden van de co lonne Henneicke. die zich op gTOte schaal bezig hebben gehouden met het opsporen van Joden. Het betrof -de Amsterdammers Eg- bertus Martinus Ellemers en G. H. Mynarends. BEROEPSVERVOER TREEDT UIT REORGANISATIE-COMMISSIE. Van de Ned. Internationale Wegvervoer Organisatie. Na de eigen vervoers-organisatie (E.V.O.) is thans ook de N?d. Organi satie van Beroeps-goederenvervoer N O.B -wegtransportuit de reorgani satie-commissie van de Ned. Interna- ti- -ale Wegvervoer Organisatie (N.I. W.O.) getreden. DE „FRANEKER" VERTROK VAN KARTHOUM NAAR REUNION. D? KLM-Constellation „Franeker" is gisteravond van het vliegveld Karthoum vertrokken naai' het vliegveld van Réunion. TWEE DOODSTRAFFEN UITGESPROKEN. Het Haagse Büz. Gerechtshof veroor deelde hedenmorgen, conform de eis, de 30-j. fotograaf M. J, SteLn uit Rot terdam, ter dood. Ook de 44-j.iN.S.B.-polltieman J. Ech- hardt uit Delft werd eveneens overeen komstig de eis ter dood veroordeeld. UITGIFTE VAN NIEUWE BANKBILJETTEN VAN f.25.—. Binnenkort zullen naast de thans circu lerende bankbiljetten van f.25, biljetten van dezelfde coupure van een nieuw model in het verkeer gebracht worden. Het nieuwe biljet draagt de handte keningen van dr M. W. Holbrop als pre sident en pyof. mr A. M. de Jong als secretaris en de datum 19 Maart 1947; het is slechts aan de achterzüde genum merd. Scheepsramp onder Chinese kust HONDERDEN SLACHTOFFERS Bij de monding"van de Yang Tse zün twee Chinese kustvaartuigen met. elkaar ln botsing gekomen. De Australische Aestroyer „Warramunja", die uit Japan op weg was naar Nanking heeft 36 over levenden opgepikt. Men vreest, dat honderden mensen zijn verdronken. Volgens het hoofdkwar tier van de Royal Navy te Singapore zou een der schepen, de Talping, meer dan vüftienhonderd mensen aan boord ge had hebben. KARDINAAL MINDSZENTY. De Australische minister-president, Chifley, heeft medegedeeld, dat de mi nister van buitenlandse zaken, Herbert Evatt, „ernsrtige stappen" zal doen bü de Hongaarse regering inzake het geval van kardinaal Mindszenty om „het be- drüven van onrecht te voorkomen". 9 9 Vier vooraanstaande Joodse organisa ties te Boedapest hebben kardinaal Mindszenty besohuldigd van anti-semi- tisme en van steunverlening aan de Jo denvervolging door de Nazi's alsmede het voorbereiden van herinvoering in Hongarije van anti-Joodse wetten uit de oorlogstüd. NATIONALISATIE VAN DE GASBEDRIJVEN IN GROOT-BRITTANNIË. De Britse minister van brandstof en energie heeft ln het Lagerhuis bekend gemaakt dat de Britse gasbedrüven met ingang van 1 Mei 1949 eigendom van de staat zullen worden. SCHENKING IN PLAATS VAN TERUGBETALING. De commissie van het Amerikaanse Congres, welke belast ls met de con- tróle op de uitgaven voor het plan- Marshall, heeft bü het Congres een uit voerig verslag ingediend over de werk zaamheden van de E C.A. tüdens de eer ste 10 maanden van haar bestaan. In het verslag wordt voorgesteld om voortaan alle Marshall-hulp in de vorm van schenkingen te verlenen, terwül de E.C.A. wordt verweten, dat zij aan de verarmde landen van West-Europa te rugbetaalbare leningen ten bedrage van meer dan een milliard dollar heeft toe gekend. Neil. Herv. Kerk Beroepen te Vltssin- gen (4e pred.pl.) J. A. Talma te Zaamslag; te 's-Heerarendskerke (Zeeland) Th. M. Brecht te Ellm. Geref. Kerken Beroepen te Klaaswaal J. Flret Sr.. cand. te Dordrecht: te Tzum- marum F. J. Jansen te IJsselsteln. Geref. Kerken onderli. art. 31 K.O. Beroepen te Haren-Onnen H. J. Zwarts, cand. te Oosterbeek. Geref. Gemeenten Beroepen te Amers foort J. W. Kersten, cand. te Rotterdam. Bedankt voor Gcnemulden Chr. v. d. Woestyne te Ridderkerk. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 28 Jan. Veemarkt. Aangevoerd 1 fokstier; 6 slachtdieren; 45 kalf- en melkkoeien 400850, t. vlug; 80 vnrekoelen. e.a. 350575, t. vlug; 125 vette koelen; 18 pinken 240400, t. vlug; 126 nuch tere slachtkalveren; 85 weldeschapen 60 80. mat; 3 zeugen: 69 mestvarkens 6080, mat; 363 biggen 4560. mat; 8 paarden: 12 bokken en gelten. LEIDEN, 28 Jan. Kaasmarkt. Aange voerd 28 partijen. 25 partijen Goudse kaas le soort 160165: 2e soort 157 159. 3 partijen Leidse kaas 157160 per 100 kilo. Handel goed.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 3