ïxMaAon ■f' Nederlandse deelnemers hebben hel er over hel algemeen goed afgebracht Doodstraf geëist tegen oud W.A. commandant Zondervan Met een enkel woord RECHTZAKEN VRIJDAG 28 JANUARI Men wilde dat hij zou sneuvelen Voor het Bijz. Gerechtshof te Utrecht stond gisteren terecht A. j. Zondervan. Hem is ten laste gelegd in Augustus 1941 tè hebben dienst genomen bij het Vrijwilligerslegioen Nederland, maar in de jaren 1940 tot 1945 als commandant van de W.A. de toetreding van Neder landers te hebben bevorderd tot de Waffen SS, Vrijwilligerslegioen Neder land, het N.S.K.K, en de Nachrichten- trappen Verder het maken van propa ganda voor de door de N.S.B. beleden ideologie, o.a. in het onder zijn verant woordelijke leiding verschijnende W.A- blad „De Zwarte Soldaat". Uit het verhoor blijkt, dat hij inder tijd getracht heeft adelborst te worden. Toen d.t hem niet gelukte is hij onder officier geworden bij het landleger: Daarvoor had hij Indisch recht gestu deerd. Hij trad in Maart 1933 toe tot de N.S.B., fungeerde eerst in lagere func- Expositie van moderne Ned. Schilders te Brussel (Van onze Brusselsecorrespondent). Werken van een tiental moderne Ne derlandse schilders o.w. Charley Toorop, Chabot, Sluyters, Matthieu Wiegman en Kikkert, vormen momenteel in het Brusselse Paleis voor Schone Kunsten een werkelijk interessante kunstattrac tie. De meeste van deze schilders zijn lang geen onbekenden meer in België. Voorzeker was het nodig met uitgele zen schilderijen naar Brussel.te komen, omdat men een goed figuur moest ma ken en de vergelijking doorstaan met de Vlaamse meesters Permeke, Servaes Opsomer, Van Puyenbroek, James Ensor. De Belgische pers ls vrijwel eensge zind in haar gunstige kritiek op deze werken. Persoonlijk vond ik de portretten van Chabot en Sluyters de eigenlijke reve laties van deze tentoonstellingen, die onder de hoge bescherming staat van de ervaren kunstkenner, die geen enkele Brusselse expositie mist, n.l. Z. Exc baron Van Harinxma thoe Slooten. Het zou aanbeveling verdienen, dat elk van deze Hollandse schilders een eigen expositie in verschillende Belgi sche steden hield. Reeds nu moet Bel gië gaan behoren tot de vergrote Ne derlandse kunstmarkt, dank zij Benelux. Het is een feit, dat de rijke koop krachtige industriekringen van de Waalse gebieden steeds een grote be langstelling hebben getoond voor goede moderne schilderkunst. Het komt er dus op aan, in deze gewesten de Hollandse schilders te introduceren. Momenteel zijn bovengenoemde artisten er vrijwel totaal onbekend en leeft daar de over tuiging, dat de Hollandse school, na Van Gogh, niets noemenswaardigs meer produceerde. Was Uw wol veilig in ALKALIVRIJ 35 cl por pak Sovjet-vijfde colonne in de Ver. Staten Lt.-generaal Eaker, tijdens de oorlog stafchef van de Amerikaanse lucht macht, heeft in een rede verklaard, dat de Sovjet-Unie thans in de V.S. een vijfde colonne had, die „de grootste en machtigste was van welk gebied ook irt de gehele wereld". Er werd meer met geld gesmeten om de Amerikaanse re gering te ondermijnen dan in China werd verbruikt. De Sovjet-Unie had een reusachtig oorlogspotentieel. Met Amerika's werkweek van. 5 dagen van 8 uur per dag en 140 millloen zielen, die 15 uur per dag en zes dagen In de week werkten, „Dit land moest een ge zond plan de campagne gereed hebben liggen. Wij zouden een overweldigende luchtmacht nodig hebben en daarnaast voldoende grond- en vloottroepen. Ook zouden wij een betere leiding moeten hebben dan wij in de laatste oorlog had den", aldus generaal Eaker. Wysjinsky voert geheime besprekingen NIEUWE OOST-EUROPESE ECONOMISCHE RAAD. Gemeld wordt, dat de Sovjet-Russi sche onderminister van Buitenlandse Zaken, Wysjinsky, geheime besprekin gen houdt met Oost-Europese commu nistische leiders, welke zouden plaats vindon in een hotel, dat op een fort gelijkt en dat op een heuvel is gebouwd hui ten Karlovy Vary, het Spa van Bo- hemcn. De aankomst van Wysjinsky te Praag viel samen met de bekendmaking te Moskou, dal een nieuwe Oost-Europese economische raad is gevormd. In offic'ële kringen te Praag wordt een volkomen stilzwijgen over het doel van zijn reis bewaard. In welingelichte kringen is men van mening, dat er onenigheid tussen de communistische leiders in Oost-Europa bestond over politieke en economische vraagstukken ,en dat Wysjinsky is ver zocht zijn befaamde arbitrage-be kwaamheden aan te wenden, om tot een oplossing te komen. VOORAANSTAAND CANADEES COMMUNIST IN DE V.S. GEARRESTEERD. Plet Amerikaanse ministerie van ju stitie heeft bekendgemaakt, dat het fe derale bureau van onderzoek Sam Carr, voormalig secretaris van. de Canadese communistische party en leider der par tij-organisatie, heeft gearresteerd. Carr, van wie wordt gezegd dat hij één van de voornaamste betrokkenen was in een beweerd Sovjetrussisch spionnage-com- plot in Canada, werd te New York ge arresteerd. Het. Amerikaanse ministerie van justi tie heeft verder medegedeeld .dat Carr een belangrijke rol vervulde in de uit gebreide spionnage-organisatie, die in September 1945 aan het licht kwam, als g°volg van onthullingen door een met decodering van telegrammen belast be ambte van de Sovjetrussische ambas sade. ties en werd ten slotte adjudant van Mussert. Hfj heeft ln de Meidagen als onderofficier in het Ned. leger dienst gedaan bij de motordienst cn actief deelgenomen aan de bestrijding van parachutisten. Hij ontkende propaganda te hebben gemaakt voor dienstneming bij de Waffen SS Wel heeft hij propa ganda gemaakt voor het vreemdelingen legioen Nederland, waartoe hij zelf ook toetrad, Hij zag dit legioen als een Nederlandse organisatie, maar gaf nu toe zich hierin vergist te hebben. Hij achtte het dienstnemen van de W.A.- leden voor de strijd aan het oostfront een .Nederlands belang. Ondervraagd over zijn verblijf in Rus land verklaarde hij, dat de verhouding met. het N.S.S.KK. allerellendigst, was, met de S.S, was dit zo mogelijk nog erger. Er zou zelfs opdracht gegeven zün, hem te liquideren. Hy moest zijn ere woord geven naar Rusland terug te keren. Op bevel van Himmler en van Rauter is hy by zyn terugkeer op zodanige posten geplaatst, dat met grote zekerheid kon worden aangeno men, dat hij zou sneuvelen. Hij vroeg tot viermaal toe ontslag als inspecteur van de Landwacht, zo zelde hij Dit ontslag is ten slotte aanvaard. De' procureur-fiscaal mr L. W. M. M. Drabbe schetste in zijn requisitoir Zondervan als een onbeduidende po liticke figuur. Wel was hij een voor aanstaande N.S.B.'er en dit is een van de redenen geweest dat vele jonge mensen zich hebben laten verleiden tot deelneming aan de stryd tegen onze bondgenoten. Mr Drabbe ein dlgde met: „Ik acht hier slechts de hoogste straf op zyn plaats en eis daarom de doodstraf". De verdediger, mr Th Muller Massis noemde zijn cliënt een idealist en pleit te clementie. Coquetteren met de stoute jongens? SULTAN HAMID II ACHT DUIDELIJKE UITSPRAAK NOODZAKELIJK. Onze Indonesische correspondent seint ons heden: In een exclusief interview met Sultan Hamid II, Daerahhoofd van West Borneo, heeft deze er tegenover my zUn bevreemding over uitgesproken, dat de Nederlandse regcrfng nog steeds heeft verzuimd een stellige uitspraak te doen omtrent de status van de voormalige Republikeinse re gering. Fedierale kringen aldus Sultan Hamid ontveinzen zich niet, dat in deze nalatigheid een gevaar schuilt Door uitlatingen van minister-president Drees is bovendien in het Federale kamp de indruk gewekt, dat de Neder landse regering geen uitweg uit de moeilijkheden meer ziet en daarom hec zoeken naar een oplossing maar al te graag aan -de commissie B.F.O. heeft overgedragen. Men kan zich niet ont trekken aan de gedachte, dat de oude politiek van de Nederlandse regering om te coquetteren met de „stoute jon gens" nog steeds opgeld doet. De ware Federalisten worden daaren tegen min of meer alleen gelaten. Het mag dan ook geen bevreemding wekken, wanneer zich in Federale kringen meer en meer een verdeling des geestes zou openbaren. Voor een niet gering gedeel te zou zulk een scheiding te wijten zijn aan de zwakke houding van de Neder landse regering. Sultan Hamid is van mening dat een duidelijke verklaring van de Neder landse regering inzake haar stand punt in deze alles-betekenende kwes tie niet langer op zich mag laten wachten. Een verklaring, die voor geen enkel misverstand vatbaar is, is niet alleen noodzakelijk met betrek king tot de poging van de commissie B.F.O. om met prominente figuren uit de Republiek tot besprekingen te ko men, maar in niet mindere mate te genover de Veiligheidsraad. De Nederlandse regering zou dan te vens nog eens onder de aandacht van de Veiligheidsraad kunnen brengen, dat men in Federalistische kringen ten zeersté ontstemd is over de wijze, waar op deze raad zich meent te moeten ont fermen over het wel en wee van de Federale deelstaten. DE „ZEELAND" NAAR INDONESIË VERTROKKEN. Het modernste Radar-apparaat aan boord. Uitgerust met het modernste Radar- apparaat, dat de Ver. Staten aan te bieden hebben, een z.g. 3 cm apparaat met een 12 Inch scherm, is de „Zee land" van de Kon, Rotterdamse Lloyd. die enkele weken geleden voor 't eerst lil Rotterdam verscheen na ruim an derhalf jaar te voren in Amerika te zijn gebouwd en in de vaart gebracht, gistermiddag naar Indonesië vertrokken. Het schip heeft hier voor de passagiers ook een verplaatsbaar zwembad aan boord gekregen, dat 30.000 liter water kan bevatten. Via Lissabon en Genua gaat de reis naar Belawan, Batavia en verdere Indonesische havens. Regeling internationaal wegverkeer BESLISSING NOG VOOR AUGUSTUS VERWACHT. (Speciale berichtgeving). De heer mr Rosman, secretaris-gene raal van Verkeer en Waterstaat, heeft gisteren tijdens een lunch in kasteel „Oud-Wassenaar" namens minister Spitzen verklaard dat in het verband van de E.C.E. (Economie Commission for Europe), als onderdeel van deUH.O. gewerkt wordt aan een ontwerp-we- reldconventie voor het internationale wegverkeer. De hoofdzaken van deze conventie zullen zijn: 1, Bepalingen omtrent voertuigen; 2, Bepalingen omtrent de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen; 3. Regels voor het verkeer; 4. Unificatie van ver keerstekens. In December 1947 is reeds voor het jaar 1948 door verscheidene Europese landen een overeenkomst aangegaan met betrekking tot de vier vrijheden langs de weg. Voor 1949 werd deze over eenkomst niet alleen verlengd, och zelfs nog enigszins uitgebreid. De uiteinde lijke resultaten van de thans gevoerde besprekingen worden in de loop van dit jaar, nog voor Augustus, tegemoet ge zien. BESPREKING OVER DE GRENS WIJZIGINGEN. Reuter verneemt uit Parijs, dat een zes-mogend heden-commissie binnenkort beginnen zal met een onderzoek naar de grenswijzigingen met Duitsland, die Bel gië, Denemarken, Frankrijk en Neder land wensen. De besprekingen tussen de zes mo gendheden Engeland, Frankrijk, de V.S. en België, Luxemburg en Neder land zullen gebaseerd zijn op het voorbereidende onderzoek, dat door een sub-commissie werd verricht. De be langrijkste grenswijzigingen zyn die, welke zijn gevraagd door de Benelux- landen. MINISTER STIKKER VRAAGT f. 760.000 MEER VOOR VOORLICHTING IN BUITENLAND. Bij tweede nota van wijziging betref fende het ontwerp van wet tot vaststel ling van de Rijksbegroting voor het jaar 1949, derde hoofdstuk (Ministerie van Buit. Zaken) deelt minister Stik ker mede dat de begroting onder art. I met f, 760.000 wordt verhoogd. Het betreft hier de post- uitgaven voortvloeiende 'uit de buitengewone in ternationale toestanden, zoals die vol gens beslissing van de minister van Buit. Zaken uit dit artikel zyn te kwij ten. In de toelichting zegt de minister o.m. Thans bestaat grote behoefte aan fondsen voor bijzondere voorlichting in het buitenland, welke verband houdt met de ontwikkeling van de gebeurte nissen in Indonesië in het algemeen en met de actieve bemoeienis daarmede van bijkans alle landen ter wereld in het bijzonder. Aangezien de uitgaven voor deze bijzondere voorlichting meer van incidentele aard zijn en feitelijk niet binnen het kader vallen van de normale uilgaven ten behoeve van de buitenlandse voorlichtingsdienst, terwijl tevens aard en karakter van deze bij zondere voorlichting een gespecificeerde opgave der kosten niet mogelijk maken, worden deze fondsen aangevraagd op het bovenbedoelde begrotingsartikel. ONTWERP-SCHEMA VOOR C.A.O. VOOR BANKBEDRIJF. Na overleg met de leden-banktjedien- den van de Ned. Ver. van Chr. Kan toor- en Handelsbedienden kon door 't bestuur van deze vereniging, in over eenstemming met het standpunt door de zusterorganisaties ingenomen, vast gesteld worden, dat het ontwerp-schema voor een collectieve arbeidsovereen komst voor het bankbedrijf is aanvaard. De commissie Banken van de Be- drijfsunie heeft aan het bestuur dei- Werkgeversvereniging bericht, dat de redactie van de verschillende artikelen van het contract thans kan worden vastgesteld. TOESTAND KOOS VORRINK REDELIJK GOED. Crisis schijnt overwonnen. Een der geneesheren van het zieken huis waar de heer Vorrink thans wordt verpleegd, verklaarde gisteren van me ning te zijn, dat de crisis als voorbij mag worden beschouwd. De toestand van de heer Vorrink is, de omstandig heden in aanmerking nemende, rede lijk goed Er hebben zich geen compli caties voorgedaan. Verwacht mag wor den, dat de heer Vorrink nog 1 A 2 maanden in het Deense ziekenhuis zal moet-en worden verpleegd. BESTUUR RESIDENTIE-ORKEST TELEGRAFEERT FRITS SCHUURMAN Het bestuur'van het Residentie-Orkest heeft aan de heer Frits Schuurman een telegram gezonden waarin het o.a. zegt het unaniem als uitdrukkelijke behoefte te gevoelen zijn verontrusting uit te spreken over de mogelijkheid van Schuurman's vertrek. Het spreekt de hoop uit dat de heer Schuurman bij zijn besluit wil overwegen dat het bestuur de wenselijkheid en noodzakelijkheid van 't aanblijven van zijn dirigent en directeur als van zelfsprekend buiten discussie stelt en zijnerzijds alles in het werk wil stellen om zijn zware taak te heteen dragen. De sterrit naai Monte Cailo Team Van Limburg-Stirum heeft een uitstekende kans voor de Coupe des Dames Met champagne sandwiches en fruit werden de sterritryders gisteren te Monte Carlo ontvangen. En deze lafe nis vormde een welkome verfrissing, want het laatste traject, vooral in dc buurt van Lyon, was zeer zwaar ge weest door een dikke mist. 23 van de 28 teams, welke ons land in de sterrit vertegenwoordigden, zijn te Monte Carlo aangekomen, maar lang niet alle zonder strafpunten. Naar men weet zijn 203 équipes In de diverse start plaatsen, Lissabon, Glasgow, Oslo, Stock holm, Praag, Florence en Monte Carlo vertrokken. Hedennacht werd gemeld, dat 167 wagens in het vorstendom waren aan gekomen. Maar officiële cijfers, ook ten aanzien van de strafpunten, zouden eerst in de loop. van vandaag verwacht kunnen worden. Meer dan 20 procent der deelnemers hebben dus om verschillende redenen onderweg de strijd gestaakt. Dat het aantal strafpunten. bij versohillende- teams zeer groot is èn dat er naar ver houding niet zo veel équipes zullen zijn, die er zonder kleerscheuren, dat wil zeg gen, met een blank register, de wagen konden wegzetten, is voor een belang rijk deel te wijten aan het feit, dat het gemiddelde van 50 km. sterk zijn stem pel op de rit heeft gedrukt, ondanks het feit, dat de weersomstandigheden over het algemeen genomen, toch niet ongunstig zijn geweest. Maar ook aan de organisatie ontbrak wel het een en ander. Een sterk voorbeeld hiervan is de kwestie van d§ plotselinge wijziging van het contrölestation in Parijs. In Reims had men de deelnemers op de hoogte gebracht van deze verandering, maar dat gebeurde op zo'n jammerlijke wijze dat menige Nederlandse équipe te Parijs in moeilijkheden geraakte en daardoor.,., te laat aan de controle in de Franse hoofdstad aankwam. Het |aatste traject, van Lyon naar Monte Carlo was zwaarder dan menig een gedacht had. In de eerste plaats speelde de vermoeidheid een rol, maar voor en na Lyon stond er een dikke mist en daardoor vielen er weer heel wat strafpunten. De wegen waren over het algemeen in goede conditie, hier en daar een tikkeltje glad, maar grote moeilijkheden leverde dit toch niet op. Als wij beginnen met een overzicht te geven, hoe de Nederlandse équipes het er hebben afgebracht, kunnen wij constateren, dat van de Glasgow-star ters de équipe Scbolte-Hagers-Jucrgens met Chevrolet het er goed heeft afge bracht, maar of het team er geheel zon der strafpunten is afgekomen, was gis teravond laat nog niet bekend. De éqiiipe Gerla c h - Z war t s e n b erg - S churlnk met Riley, de middenklasse, heeft sbrafpun- ten bij Lyon en Valance opgelopen. Wat de Stockholm-starters betreft, het- team Engelsma-Wynia-Klngsma met Austin, ook al in de middenklasse, is in uitstekende conditie aan de Mid dellandse zeekust aangekomen, helaas niet zonder strafpunten, een kleine te leurstelling voor de stoere Friezen. En ook het team Broedelet-de Vries met Sirnca, gestart voor de kleinste klasse, heeft 9trafpunten opgelopen, veroor zaakt door het mlsbtrajéot op het laat ste gedeelte. Ook de derde équipe, van Stockholm vertrokken, Speelman-Savel- kouls-Vervelde met Ford, heeft geen schoon register. Of het team Wittkampf-Eisma met Chevrolet ,van Oslo vertrokken, met een blanco lijst te Monte Carlo de wagen heeft mogen wegzetten, was niet be kend, geen wonder, want de gegevens, die binnenkwamen, waren zeer onover zichtelijk en men vorderde slechts lang zaam met het opstellen van een defi nitieve lijst. Ten slotte de Monte Oarlo-starters. Aangenomen mag worden dat de équipes Roosdorp (Vanguard) en Verkamman- Van Keulen en echtgenote (Vauxhall) zonder strafpunten aan de finish kwa men. Het team Ry kaart- Oly slager - M ul- der (Skoda) heeft bij Lyon straf punten gekregen en waarschijnlijk heeft ook het team Van der Mader-Van Marion-Kint, eveneens niet Skoda, geen blanco lijst kunnen inleveren. Met een defecte voet- rem kivam het te Monte Carlo binnen en daardoor kon Van der Made zijn auto niet op regelmatige wijze wegzet ten, waardoor hij wel een paar puntjes heeft gekregen. Onze cracks, de équipes Mutssasr ts - Caspann i - Kouw en berg met Hiliman en Van Beeck Calkoen-Van der Spek-Bedford met Ford kwamen zonder strafpunten bij de eindcontrole. Het damesteam mevr. van Strien- mej. Schade-mevr. den Hertog heeft het gedeelte Amsterdam - Brussel - Parijs - Monte Carlo uitstekend gereden. In de eerste étappe, van Grasse naar Digne hadden de dames een 50 km. omgereden, waardoor aan strafpunten niet te ont komen viel, maar daarna heeft men zich dapper door alle moeilijkheden heenge slagen. Zeer belangrijk is, dat de andere Nederlandse dameséquipe, welke even als mevr. Van Strien met Ford reed, dc dames Van Limburg Stirum-Stahl- Van Puyenbroek zonder strafpunten alle étappes hebben afgelegd en dus een goede kans maken voor de Coupe des Dames. Want slechts drie dames teams zijn zonder strafpunten gear riveerd, nl. het Nederlandse Fordtcani, mevr. Molander (Zweden) met Dodge en mevr. Wisdom (Gr. Britt>) met Morris. Esn vorig berichtje, dat er melding van maakte dat het team Van Limburg Stirum wel strafpunten zou hebben op gelopen, bleek dus gelukkig onjuist. De equipe Feitz-Langelaan-Stutterheim met Chrysler kreeg bij Reims een lekke tank. 50 minuten duurde de reparatie, m-aar men haalde de verloren tijd in en arriveerde zonder strafpunten. Toch bleek er nog een klein lekje in de tank te zitten en men hoopte, dat hedenmor gen, voor de start van de bergproef, de tank niet leeg zou zijn. Want al be draagt de afstand van deze proef slechts 17 km., het vullen van de tank is niet meer toegestaan. De équipe Van de Rijk-Van Gent-Bastiaannet met Peugot, de Amsterdamse taxi, liep strafpunten op bij Parijs, omdat De Rijk de verkeerde weg was ingeslagen en te laat bij de contróle arriveerde. Het team Reichmann-ben Cate met Bent- ley is, evenals de équipe van Goedhard- Kappelhoff met Volkswagen vermoede lijk zonder strafpunten. Hetzelfde is het geval met de Hillman-équipe van Gat- sonides-Barendregt. De équipe van de beide Van Splunters met Riley had een koppeling.defeot tussen Amsterdam en Brussel. Dank zij de motorpolitie te Den Haag en het feit, dat zij aan de Ne derlands-Belgische grens onmiddellijk konden doorrijden, kwamen zij drie mi nuten voor de vastgestelde tijd aan de contróle te Brussel aan. Het team Van Sprenger van Eyck-Paulen met Chevro let is zonder strafpunten aangekomen, hetgeen niet het geval is met de équipe Zwart-Bïjl, eveneens met Chevrolet, aangezien men moeilijkheden had ge kregen in het misttraject. Ten slotte kwam de équipe Van den Bergh-Kort- hals Altes zeer laat te Monte Carlo bin nen. Er waren dynamo-moeilijkheden bij Reims gekomen en strafpunten kon den toen niet uitblijven. Vijf équipes hebben de strijd dus opgegeven, nl. Ru pert Studebaker)Van den Wansem (Austin), Reysoo (Morris), Van. Cleeff (Dodge) en Blainsjaar (Minor). Grote brand in Wildervank GROENTE-OPSLAGPLAATS GEHEEL UITGEBRAND.. Gistermiddag brak brand uit in het stationskoffiehuis te Wilder vank. Een gedeelte van dit gebouw, n.l. de aangebouwde zaal was ver huurd aan en in gebruik bij de groothandel in gedroogde groenten Wolvri, die daarin haar opslagruim ten, kantoor en expeditie-afdeling gevestigd had. De brand ontstond in het magazijn van gedroogde groenten, waar een zeer grote voorraad lag opgeslagen. Het vuur plantte zich daarin zeer snel voort en in korte tijd stond het maga zijn in lichte laaie. Het bij Wolvri in gebruik zijnde ge deelte van het gebouw brandde geheel uit. Het woongedeelte en het restau rant konden behouden blijven. Wel kregen zij grote waterschade. Van de inventaris van Wolvri kon niets gered worden dan de boekhouding. Verzekering dekt voor een gedeelte de schade," die in de tienduizenden loopt. Een partij groenten ter waarde van f. 20.000 die buiten de verzekering viel en die men voor een afnemer in opslag had, verbrandde tevens. Om trent de oorzaak tast men volkomen in het duister. Mogelijkheid van broei is niet uitgesloten. Koninklijke Familie nam albums in ontvangst De gehele Koninklijke familie, met uitzondering van prinses Marijke, die griep heeft, stond gistermiddag in de bibliotheek van het Paleis Soestdijk ge schaard om de microfoon van 't strijd krachtenprogramma. Want weliswaar waren daar drie hooggeplaatste militai ren en een hoofdbestuurslid van de Ni- win, doch het was niet alleen hun dag, maar in de eerste- plaats de dag van de strijdkrachten in Indonesië, wier beste foto's gisteren, in prachtige albums ge plakt, gelijk gemeld aan de leden van ons Koninklijk Huis werden aan geboden. Kolonel Van Gulik vertolkte aller ge voelens bij het overreiken van de al bums en Koningin Juliana vroeg hem Haar dank over te brengen aan alle me dewerkenden. H. M. de Koningin, Prins Bernhard een de Prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet begonnen onmiddellijk de fo to's te bekijken en hun voorbeeld werd gevolgd door Prinses Wilhelmina, die in tegenstelling met de prinsesjes, ge concentreerd de met zorg en liefde ge maakte foto's stuk voor stuk aandach tig bekeek. g\j hebt kou gevat en uw boent houdt aan I Een achcurende pijn van het veelvuldig hoesten beklemt Uw borst. Sukkel toch niet de gehele winter door maar reinig lhv ademhalingsorga nen eens grondig van dat gevaar- Hlke slijm met de verzachtendes AKKER'9 binnenland - De 28 Jaar "oude postsleper J. Gerards uit Kerkrade werd ln de mijn Julia te Eljgelshoven bedolven onder vallend ge steente. tengevolge waarvan hij onmiddel lijk overleed. Gerards was vader van twee kinderen. Bij de Tweede Kamer ls Ingediend een ontwerp van wet tot wijziging van de wet van de 25ste December 1878 houdende regeling der voorwaarden tot verkrijging der bevoegdheid van arts, tandarts, apothe ker, vroedvrouw en apothekersbediende. De heer Graeffe, die de heer Nemry ls opgevolgd als Belgisch ambassadeur, gaf gisteren een cocktail-party te Den Haag ter gelegenheid van zijn optreden ln zijn nieuwe functie. Behalve nagenoeg het. hele Corps Di plomatique waren vele Nederlandse auto riteiten en andere genodigden aanwezig. Zoals gemeld zou gisteren de eerste operationele straaljagergroep op het vlieg veld Leeuwarden arriveren en daar haar basis ln gebruik nemen. In verband met de nevel ls de komst echter niet doorge gaan. Het zal nu van het weer afhangen, wanneer de vlucht gemaakt kan worden. Het ls de directeur van het aan- en verkoopkantoor voor mosselen te Bergen op Zoom gelukt met Frankrijk opnieuw een contact af te sluiten voor de levering van 30.000 tonnen mosselen. Deze mosselen vluchtelingen naar Brits Honduras ie zullen zo mogelijk geleverd worden In I zenden. Guatemala verwerpt do tverant- Fobruarl. Over een contract voor de leve- woordelijkheid voor alle gevolgen van de ring van 20.000 tonnen ln Maart wordt nog Britse houding ten opzichte van de aan- onderhandcld. 1 spraken van Guatemala. De minister van O., K. en W. heeft in de „regellngscommlssle voor de staats examens voor muziek 1949" tot voorzitter benoemd dr C. L. Walther Boer, inspecteur voor muziekonderwijs. Sir Ronald Graham, die tijdens zijn lange diplomatieke loopbaan ook Brits ge zant ln Nederland ls geweest (van 1919 tot 1921) is te Londen op 78-Jarlge leeftijd overleden. De 500 Oostenrijkse kinderen, die na een verblijf van drie maanden ln Neder land ln hun land zlln teruggekeerd, zijn gemiddeld ongeveer 9 pond aangekomen. Recordhoudster ls een meisje uit Graz, dat 20 pond aankwam. buitenland De Sovjet-ambassadeur in Washing ton, Alexander Panjoesjkin, heeft de com missie voor het Verre Oosten, waarvan 11 landen deel uitmaken, medegedeeld, dat de nieuwe maatregelen, die door de V.S. wa ren opgelegd voor de opbouw van de Ja panse economie rechtstreeks ln strijd" waren met de politiek van de commissie. Hij deed een beroep op de commissie „zelf besluiten te nemen" over de methoden om het herstel van Japan te bevorderen. De beschuldiging van Panjoesjkin was vervat in een verklaring, die aan de commissie werd voorgelegd op haar wekelijkse beslo ten vergadering. Guatemala heeft bij de Britse ver tegenwoordiging aldaar een proffest-nota overhandigd tegen het plan dat Engeland zou hebben Europese en West-Indische Een B 29 Superfort, afkomstig uit Dakar, dat gisteren te Marham (Engeland) had moeten aankomen, wordt verjïüst. Het toestel is voor het laatst op 200 mijl van Casablanca waargenomen. Aan boord be vinden zich 15 personen. Gistermiddag ls de luchthaven te Bremen door het Amerikaanse militaire bestuur officieel als een internationale luchthaven voor de burgerluchtvaart ge opend. De conservatieve oppositie ln Enge land is voornemens een bedat ln het Lagerhuis uit te lokken over het nog steeds plaats vinden var. leveringen door de Krupp-labrleken ln het Ruhr-gcbled aan de Sovjet-unie en aan Tsjecho-Slowakye, hetgeen geschiedt onder de bepalingen van de overeenkomsten betreffende herstel betalingen. Van 25 tot 28 April zal te Neuren berg een onderwijsconferentle worden ge houden, waaraan afgevaardigden van tien landen, w.o. Nederland, zullen deelnemen. Op een persconferentie heeft de directeur van het Zwitserse ministerie van handel verklaard, dat Zwitserland thans gekomen ls aan het einde van de periode, dat het grote credleten aan andere landen kon vt-" lenen. Een sterke politiemacht bewaakte gisteren de Wetstraat ln Brussel toen meer dan 12.000 door de oorlog gedupeerden door de stad marcheerden om te protes teren tegen de vertraging ln de uitbetaling van oorlogsschadevergoeding. Zeven Amerikaanse oorlogsschepen, waaronder de 13.600 ton metende zware kruiser „Columbus", zijn voor een officieel bezoek van negen dagen te Istanboel aan gekomen. Eerste Kamer keurt geldzuivering goed (Van onze parlementaire redacteur) Gistermiddag behandelde de Eerste Kamer het wetsontwerp op de afwikke ling van de geldzuivering. De gedach- tenwisseling bewoog zich rond dezelfde argumenten als in de Tweede Kamer, zy het dat die hier wat puntiger ge formuleerd waren. Wel steunde men nu uiteraard op recentere gegevens aan gaande het totale bedrag aan geblok keerd geld, dat niet door de heffingen wordt geabsorbeerd. De heer Teulings (Kath.) zag kans anderhalf uur het woord te voeren, en verzekerde dat hij zijn stem zou laten afhangen van 's ministers antwoord. Minister Lieftinck had minder tyd nodig en zag zijn voorstellen z.hst, aan genomen. De communisten lieten aantekenen, dat zij tegen zyn. DE TONEELPRIJS 1948 VOOR AMSTERDAM. De juity, die tot taak had het toe kennen van de toneelprijs 1948 Am sterdam zegt in haar rapport, dat de ingezonden stukken en schema's ook dit jaar weer op een bijzonder laag peil stonden en bovendien veelal niet aan de door de gemeente gestelde voor waarden voldeden. De jury if van me ning, dat er onder de inzendingen niet een is, die men voor een eerste, tweede of derde prijs zou kunnen aanbevelen, indien zij zich zou houden aan de ge stelde voorwaarden. Er bevinden zich echter wel bij de ingezonden toneelstukken enige, die tot commentaar aanleiding geven. In verband hiermede stelt de jury voor, af te zien van het aanvankelijke plan van de prijsvraag,«*te weten het verle nen van een opdracht aan de prijswin naar tot het uitwerken van zijn stuk drie beschikbaar gestelde prijzsn toe als prijsvraag voor het volgend jaar. De jury zou willen aanbevelen de te kennen aan drie werken, die naar haar oordeel daarvoor In aanmerking komen en het tweede deel van de prijsvraag, het verlenen van een op dracht. te laten vervallen. De jury stelt voor de eerste prijs toe te kennen aan Jef Heydendael voor zijn volksstuk „Licht geval", de twee de prijs aan Antoon Kern voor zijn „Spiegel ener verdraaide wereld" en de derde prijs aan L. Treves (pseudoniem van Margreet Roselaar) voor haar „Winterwake". „JEUGD VAN NEDERLAND" IN BEELD. (Speciale berichtgeving). Een veelomvattende tentoonstelling „Jeugd van Nederland" zal van 19 Augustus tot 18 September a.s. in het RAI-gebouw te Amsterdam worden ge houden. In beknopte vorm zal men er een overzicht kunnen krijgen van hetgeen voor en door de jeugd van de wieg tot Volwassenheid wordt gedaan. Zowel voor werksters als werkers op het ter rein van de zorg voor de jeugd als voor ouders en rijpende jeugd zelf zal hier voor het eerst in beeld gebracht wor den wat op het terrein van gezin, kin- derzorg, kinderbescherming, onderwijs en jeugdvorming geschiedt. Automobielbranche dankt voor Marshall-hulp DÉFILÉ DOOR DE NHAAG. Een samenwerkend comité, uit de automobiel-branche Nederland georga niseerd, hield te Den Haag gisteren een demonstratie met plm, 100 bedrijfsauto- mobielen om uiting te geven van de be tekenis van de Marshall-hulp op trans portgebied. Ruim honderd wagens na men deel aan een rit door 's-Graven- hage en Wassenaar, In kasteel Oud-Wassenaar werd voor een aantal officiële Amerikaanse en Ne derlandse -persoonlijkheden en topfigu ren uit de automobielbranche een défilé gehouden. Hierna bood de commissie ter behartiging; van de belangen van de automobielbranche in Nederland een lunch aan waarbij de voorzitter, de heer W, M. Leeuwenberg, een toespraak hield. Spr. wees op de betekenis van de Mar- shall-uhlp en legde de nadruk op het feit, dat bij deze demonstratie op één der facetten van de Marshall-hulp, n.l. op die ten gunste van het wegvervoer, de schijnwerper stond. Spr. gaf uiting aan de grote erkentelijkheid voor de hulp, die zowel de Nederlandse auto mobielbranche, als het vervoerwezen langs de weg als ruggegraat van het be drijfsleven nog steeds wordt geboden. De secretaris-generaal van het Dep. van Verkeer en Waterstaat, mr A. J, Rosman, prees eveneens uitvoerig de Marshallhulp. Nog sprak o.a. prof. dr G. Brouwers, secretaris-generaal van het ministerie van Economische Zaken, die aan de heer Valentine en zijn medewerkers dank bracht voor hun samenwerking en goede wil. Vele officiële persoonlijkheden uit departementale kringen en uit het be drijfsleven waren bij deze lunch aanwe zig. Leiden was in de stoet van feestelijk versierde auto's vertegenwoordigd door de firma's Tieleman en Dros en A. v. d. Kwast en Co. inverfwaren. AANKOMST VAN DE „WA fËRMAN". Het troepentransportschip „Water man" wordt vannacht met plm. 300 uit de tropen terugkerende militairen aan boord in de Rotteraamse haven ver wacht. De ontscheping bevnt morgen ochtend. AARDOLIE TE ZWARTEBROEK? De Ned. Aardolie Mij. is voornemens in de naaste toekomst een diepe boring 2000 M. te verrichten bij Zwarte- broek op de Veluwe, zo vernemen wij. De in het verleden gedane geophysi- sche waarnemingen openen de mogelijk heid van aanwezigheid van aardolie daar ter plaatse. ROBBERTSON KRIJGT 12 JAAR R.W.I. Het Bijz. Gerechtshof te Utrecht deed uitspraak tegen J. Robbertson uit Amsterdam, Deze oud-officier werd lid van Üe N.S.B. en vervulde in de periode 1943—1944 de functie van se cretaris van de toenmalige president van de Ned. Bank, Rost van Tonnin gen. Hij was tevens officier van de hulplandwacht en nam als comman dant deel aan een overval op een per ceel aan de Distelstraat te Amster dam-Noord, bij welke gelegenheid hij een daar ondergedoken Joodse land genoot, N. f, Israels, doodschoot. Het Hof veroordeelde hem tot 12 jaar R.W.I. met ontzetting uit alle rechten voor de tijd van het leven. Op 13 Januari was 10 jaar tegen hem ge elst. DOODVONNIS VOOR EX-INSPECTEUR VAN POLITIE. De 35-j. Hans Eugene de Gruyter, een vroegere inspecteur van politie, die tijdens de oorlog dienst deed bij het Bureau Inlichtingendienst in de Doelenstraat te Amsterdam, hoorde gisteren door het Bijz. Gerechtshof de doodstraf tegen zich eisen. Hij had zich schuldig gemaakt aan talloze huiszoekingen, arrestaties, ver horen e d., waarvan vele anti-Duitsa Nederlanders het slachtoffer waren ge worden. Enkelen verloren hierdoor het leven.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2