Amendementen op ontwerp-resolutie ingediend Vandaag beslissing te Lake-Success? Palar dringt aan op terugtrekking Ned. troepen Klinkklare Republikeinse nonsens weerlegd Thans fase van het opruimen der bendeu Republikeins besluur in en om Djokja WEERBERICHT Weer geruchten over Sovjet-vredesoffensief CTste Jaargang VRIJDAG 28 JANUARI 1949 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Australië wijst op belang der New Delhi-resolutie De eerste spreker bij de voortzetting dei behandeling van de Indonesische kwestie in de Veiligheidsraad was giste ren de afgevaardigde der Republiek, de heer L. N. Palar, die als z(jn mening te kennen gaf, dat de door de vier mo gendheden inzake Indonesië voorge stelde resolutie niet voorziet in waar borgen voor een spoedig terugtrekken van de Nederlandse troepen. Het Is duidelijk, dat de Nederlan ders afdoend hebben gedemonstreerd, dat hun gehele oogmerk is. en altijd is geweest, niet tot een overeenkomst te komen en elke positie te vermijden, waarin zij zouden worden gedwongen om tc komen tot een overeenkomst langs de weg van onderhandelen." Hierop berust de Nederlandse hou ding van trotsering van de Veilig heidsraad. Hoe zou dan te verwachten zijn. dat de Nederlanders in de toekomstaan hun verplichtingen zullen voldoen? Indien de Nederlanders niet wordt gelast zich onmiddellijk terug te trek ken. zal dit van grote invloed zün op de houding van mijn volk tegenover zulk een resolutie. Indien de resolu tie zulk een onmiddellijke tejugtrok- king niet beveelt zouden de daaruit voortvloeiende moeilijkheden wel eens onoverkomenlijk kunnen blijken te zijn. Een andere factor, waarvan het be lang uit een oogpunt van de gedach- tengang van mijn volk moeilijk kan worden overschat, is, dat wij wederom zullen moeten onderhandelen mee een wederpartij, waarvan naar onze mening goede trouw niet valt te verwachten. Het zal duidelijk zijn, dat oils volk zich beschermd zal willen weten tegen de mogelijkheid, dat het wederom door de Nederlanders wordt bedrogen. Zoals de ontwerp-resolutie thans luidt is het zeer wel denkbaar, dat de Nederlandse troepen op het Republi keinse grondgebied zullen blijven. Een andere moeilijkheid achtte de heer Palar, dat de ontwerp-resolutie aan de daarin voqrgestelde commissie geen enkele arbitraire bevoegdheid toe kent, waardoor het voor haar uiterst moeilijk zal zijn, achteruitgang van de militaire en economische toestand van de Republiek te voorkomen Het is voor het Indonesische volk moeilijk, een re solutie te aanvaarden, die geen reke ning houdt met de financiële toestand van de republiek, m. n. wat betreft va luta en belastingen. Palar legde er de nadruk op, dat in verschillende opzichten de Raad de ontwerp-resolutie heeft opgesteld, er van uitgaande, dat de Nederlan ders er in geslaagd zijn, de Repu bliek in militair opzicht tè vernie tigen, welke veronderstelling hij ge-® heel acht af te wijken van de feiten. Vervolgens trachtte hij met citaten uit rapporten van de C. v. G. D„ en uit communiqué's van de Nederlandse le gerleiding aan te tonen, dat de positie der Nederlanders verre van veilig is. Hij drong nogmaals aan op een spoedige terugtrekking der Nederlandse troepen en voerde daarbij aan, dat daardoor in bestuurlijk opzicht geen vacuum zal ont staan, aangezien het Indonesische bur- Gerlijke bestuur zijn samenhang heeft gehandhaafd. De heer Palar weidde hierna uitvoe rig uit over de conferentie te Nieuw- Delhi. De te New-Delhi aangenomen resolu tie achtte de heer Palar het minimum van wat door net volk van Indonesië kan worden aanvaard en hij achtte het duidelijk, dat deze New-Delhische resolu tie aan de Veiligheidsraad aanmerke lijk steun biedt bij de uitvoering van door haar aan te nemen resoluties. De thans heersende chaos kan vol gens hem alleen verdwijnen na de al gehele terugtrekking van de Nederland se troepen. Terugkomende op de ontwerp-resolu tie zeide Palar, dat zij de Republikeinse regering niet in staat, stelt, na te gaan. hoe groot het grondgebied is. dat onder Renublikeins bestuur zal komen, noch, welke haar economische en financiële ■positie zfjn zal. Hij achtte het daarom van het grootste belang, dat voor de 1ste Maart, de Republiek het bestuur ver krijgt over minstens het grondgebied, omschreven by de wapcnstilstands- overeenkomst van 17 Januari 1948. De Republiek moet verder in dé gelegen heid worden gesteld, vrijelijk te kun nen importeren en exporteren en om leningen te kunnen sluiten om in het 'door haar beheerste gebied een aan vang te kunnen nemen met het her stel. Palar vroeg ook om garanties, indien tot het staken van het vuren wordt overgegaan dat de guerillastrijders niet door de Nederlanders als „bandieten" geliquideerd zouden worden. Palar achtte het „ondenkbaar en daarom onaanvaardbaar voor de Indo nesische bevolking, dat vrije verkiezin gen in de aanwezigheid van het Neder landse leger en zijn bestuurs-apparaat zouden gehouden worden". Palar vroeg daarom de Raad een tijd limiet te stellen voor spoedige verkie zingen en de Nederlanders geen gele genheid te geven deze uit te stellen. Ten slotte drong hij er bij de Raad op aan „een zo ruim mogelijk gebruik te maken van de gedachten, die in de te New-Delhi aangenomen resolutie zijn vervat, en deze in de huidige resolutie als amendementen op te nemen." Als voornaamste punten noemde hij: 1. Het terugtrekken der Nederlandse troepen moet niet later dan 15 Maart voltooid zjjn. 2. De residentie Djokla onmiddel lijk weer onder Republikeins beheer stellen. Geleidelijke terugtrekking der Nederlandse troepen uit de rest van het republikeinse gebied op de door de Commissie der V. N. voorgeschre ven voorwaarden. 3. De Republiek Indonesië moet „en voldoende economische basis krij gen". 4. De verkiezingen voor een wetge vende vergadering; moeten niet later dan 1 October 1949 gehouden ziin en d» souvereiniteit over geheel Indone sië niet later dan 1 "Januari 1950 over gedragen zijn. Vervolgens sprak John Hood, de Australische afgevaardigde. Deze ver klaarde. dat de Raad het belang van de te New-Delhi genomen resolutie nau welijks kan overschatten. Hood vergeleek vervolgens de reso luties van New-Delhi en die van de Raad en deelde met de Indonesische vertegenwoordiger de vrees, dat de Ne derlanders misschien over de middelen zouden beschikken de Republiek in een moeilijke economische positie te dwin gen. Oe So Nyoen. Birmaans ambassadeur in de V. S.. ondersteunde Indonesië en Australië in hun verzoek om aanvaar ding van de eisen der resolutie van New-Delhi. Dr Tsiang (China) achtte de amende menten redelijk en bruikbaar. JESSIJP EENS MET C.v.G.D. Jessup (Amerika) zeide, dat het dui delijk was, dat het doel der resolutie van New Delhi en die van de Veilig heidsraad het zelfde was. De leden van de conferentie van New Delhi waren zich volkomen bewust geweest van hun plaats als leden van de Ver. Naties. De gezamenlijke resolutie stelde 1 Juli 1950 voor als datum- van de over dracht van souvereiniteit. Met de no dige maatregelen kon dit echter ook reeds In Januari 1950 geschieden. Dit maakte het duidelijk aan de commissie voor Indonesië, dat de Veiligheidsraad wenste, dat de Nederlandse strijd krachten zo spoedig mogelijk terugge trokken zouden worden. Hü was het volledig met de C. v. G. D. eens dat de vijandelijkheden zo spoedig mogelijk beëindigd behoorden te worden teneinde de economische stabiliteit te herstellen. Dr van Royen zride, dat het hem spset geen bericht te hebben ontvan gen omtrent de reis naar Lake Success van de Indonesische vertegenwoordi- gers. Zowel de Nederlandse afgevaardig de dr. Van Royen, als de Indonesische afgevaardigde verzochten hierop, om tijd voor het bestuderen der ver schillende ontwerp-amendementen, die zijn voorgesteld. Dr. Van Royen verzocht om 24 uur uitstel, omdat hij niet in staat was geweest met zijn regering overleg te plegen over de voorgestelde amendementen. De zitting werd vervolgens tot van daag 21 uur Ned. tyd verdaagd. Men hoopt dan tot stemming te ko men over de viermogendhedenresolutle. Geen vrede In China? In regeringskringen te Nanking ver vaagt de hoop op vrede met het toe nemen van de verwachting, dat een communistisch offensief tegen de Yangtse rivier aanstaande is. Weinig leden van de Kwo min tang verwachten nog een gunstig commu nistisch antwoord op het dringende verzoek om vrede van de regering. Reed.1 komen berichten binnen over hernieuw de militaire activiteit van de regering Een woordvoerder van het leger ver klaarde met nadruk, dat de Yangtse- linie in alle ernst verdedigd zal worden. Hij gaf de sterkte van de regerings troepen aldaar als 300.000 man. Ook Sjanghai maakt zich gereed vooi verdediging. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft, bevestigd, dat het werk van de Amerikaanse militaire adviseurs in China is opgeschort. Dit is „eenvoudig een gevolg van het feit, dat zij onder de huidige omstan digheden de hun opgedragen taak weike bestond uit het bijstaan van en raad geven aan de staf van het Chinese regeringsleger betreffende algemeen or ganisatorische aangelegenheden en spe ciaal wat betreft militaire organisatie, het opleiden en de bevoorrading van troepen niet kunnen vervullen". JUWELEN-DIEFSTAL TE PARIJS. „Arsène Lupin had het niet beter kunnen dosn", was het commentaar van een van de Paryse ochtendbladen op een gistermiddag gepleegde inbraak bij een juwelier in de buurt van de Made leine. De inbrekers zaagden een gat in het plafond van de winkel, klommen langs een touwladder naar bensden *n ontsnapten met voor 30 millioen francs aan juwelen. De juwelier had gemeend zich door middel van alarminstallaties op beide deuren volkomen tegen in braak te hebben beveiligd en was tijdens het lunch-uurtje rustig gaan eten. (United Press). Grote steun der bevolking De vier mogendheden hebben op haar ontwerp-resolutie amendementen inge diend van de volgende inhoud: 1. Republikeinse functionarissen mogen het bestuur uitoefenen in het gebied van Djokjakarta, waartoe zal beho ren de stad Djokja en haar onmid dellijke omgeving, in plaats van de stad alleen, als vermeld in de oorspron kelijke ontwerpresolutie; 2. de commissie (der Verenigde Naties) zal bevoegdheid hebben vertegenwoor digers van niet-republikeinse gebieden uit te nodigen deel te nemen aan de onderhandelingen. Het oorspronke lijke ontwerp bepaalde, dat dergelijke vertegenwoordigers eventueel toestem ming kunnen krijgen deel te nemen; 3. De vermelding van „de stad Djokja' werd gewijzigd in „het gebied van Djokja". Verder werd toegevoegd: ,.in de aanbevelingen der commissie (der Verenigde Naties) kan ook worden opgenomen een bepaling over de be nodigde economische maatregelen voor het eoed functionneren van het be stuur". De Canadese vertegenwoordiger Mc Naughton, die zeide dat Canada de re solutie en amendementen zal steunen, diende nog een amendement in, om de bevoegdheid der commissie om aanbe velingen te doen ter zake van de ver kiezingen te beperken tot de eilanden Java, Sumatra en Madoera. en niet te doen gelden voor geheel Indonesië, met inbegrip derhalve van de federale gebieden. Dat de weg van „onze jongens overzee" niet altijd over rozen gaat. leert boven staand plaatje. Hier gaat hij zelfs over boomstammen, daar de opmars „er- pns" in Noord-Sumatra werd vertraagd tengevolge van een weguitgraving. De territoriaal conjmandant van dit gebied, generaal P Scholten (voorgrond) gaf Persoonlijk aanwijzingen bij het neerleggen der stammetjes en commandeerde toen weer „Voorwaarts, mars!" RUSTIG WEER. De Bilt verwacht tot morgenavond: Nevelig of licht bewolkt, droog weer Zwakke matige Zuidelijke wind. In de nacht en vroege ochtend op vele plaat sen lichte vorst, overdag ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag. 29 JANUARI. Zon op: 8.26 uur; onder: 17.22 uur. Maan op: 9.15 uur; onder: 17.30 uur (NaM.i Hoogwater te Katwijk te 4.12 en 16.22 Dit nummer bestaat uit zes pagina's PICCARD ZOEKT HET WEER HOGEROP. Prof. Jean Piccard, de Belgische ge leerde van Zwitserse afkomst, die zich bekendheid verwierf door zijn ballon- opstijgine in de stratosfeer, doch wiens recente poging om af te dalen in de At lantische Oceaan mislukte, heeft mede gedeeld, dat hii en zijn echtgenote van plan zfin eon poging te ondernemen om met een ballon een hoogte van 32 km te bereiken, wanneer voor deze onder neming financiële steun gevonden kan worden. Bij zijn vorige opstijging bereikte Pic card een hoogte van ongeveer twintig km Het huidige ballon-hoogterecord van ongeveer 25 kilometer werd in 1935 door twee Amerikaanse militairen gevestigd. In een te Batavia van Republikeinse zijde uitgegeven communiqué wordt o m. gezegd, dat „ongeveer 10 dagen geleden de Siliwangidivisie, die in Januari en Februari 1948 uit de zakken van West- Java naar Republikeins gebied trok, in haar geheel in West-Java is terugge.- keerd-en zich degely-Joverffe+ranst -heef?- - in haar oude positie". Ook grote een heden van de TN.I. hebben haar vroe gere posities in Oost-Java weer ingeno men. De Siliwangidivisie heeft de gue rilla reeds hervat, aldus het communi qué. In het communiqué wordt de Ne derlandse bewering tegengesproken, dat de gehele TN.I. uit elkaar zou zijn ge slagen. Er bevinden zich nog 300.000 man van de T.N I, op vrije voeten, aldus het communiqué. Dit communiqué, uitgegeven door eer woordvoerder der Republikeinse delega tie, was vervat in een exemplaar van de „Indonesia Press Review", dat aan geer enkele Nederlandse correspondent werd verstrekt. Van bevoegde militaire zijde wordt ten aanzien van het aantal Republi keinse strijdkrachten opgemerkt, dat de Nederlandse legerleiding over uit stekende inlichtingen daaromtrent be schikt en dat het getal 300.000 „klink klare nonsens" is. De Siliwangidivisie werd reeds 20 December uit elkaar geslagen. „Een groep van 10.000 man dezer ai- visie bevond zich toen bij Randjarnega- ra en Wonosobo, terwijl 6 000 man Zui delijker opereerden. Op 21 December werd Wonosobo. in het hart der con centratie van de Siliwangidivisie gele gen, door Nederlandse troepen bezet. Deze divisie werd tot de aftocht ge dwongen en de volgende dag door Ne derlandse groepen uit Magelang achter haald. waar bij de laatste georganiseer de tegenstand gebroken werd. Bij die gelegenheid werd o.m. 60 ton munitie in beslag genomen. De bij deze operatie gevangen genomen stafchef der divisie, kolonel Jahja, verklaarde toen reeds da, zijn manschappen over nog hoog stens twee weken munitie beschikken. Infiltraties naar de Nederlandse zijde van de demarcatielijen hadden reeds voor December plaats. Om. infiltreerde in Augustus een strijdmacht van de TN.I. onder leiding van majoor Ruk- man in het gebied ten Zuiden van Che- ribon, die in December reeds vrijwel ge neutraliseerd werd. „Men legde er van deze zijde de nadruk op, dat inderdaad republikeinse strijdgroepen naar posities op Federaal gebied zün teruggekeerd doch dat deze bewegingen reeds sinds Maart 1948 voorkwamen en een eenzij dige feitelijke schending vormden van de Renville-overeenkomst hetgeen ook een van de voornaamste redenen vormt, die de militaire actie noodzakelijk maakten. Men deelde voorts mee. dat het aantal officieren van de T.N.I., dat zich in Midden-Java meldde, intussen geste gen is tot 400. Onder deze bevindt zich een aantal generaals, kolonels en an dere hoge officieren. Ten sloUe ver klaarde men, dat thans de fase be reikt is van het opruimen der benden, die zich nog hier en daar ophouden en zich schuldig maken aan terreur tegen de bevolking. Deze operaties hebben hët~ kdrakter van bescher mingsoperaties. De bevolking verleent daarbij grote steun aan de Nederland se militairen, zo besloot deze militaire woordvoerder zjjn commentaar. Federalisten wensen gehoor in Veiligheidsraad V.N. NIET IN STAAT TOT BEHOORLIJKE BESLISSINGEN. Een vertegenwoordiger van de Indo nesische Federalisten die de Neder landse souvereiniteit in Indonesië aanvaarden eiste heden, dat ook de Federalisten zouden kunnen deel ne men aan het debat in de Veiligheids raad over Indonesië. Deze vertegenwoordiger, Said A. Almawassawa, verklaarde een telegram van Sultan Hamid II, de voorzitter van de conferentie van Indonesische staats hoofden, te hebben ontvangen, waarin de Ver. Naties wordt verzocht de Fede ralisten tijdens het huidige debat te raadplegen. Almawassawa verklaarde, dat' in de 13 Federale staten en autonome gebie den van Indonesië -twee derde gedeelte vah de bevolking woonachtig is. Gemeld wordt, dat Sultan Hamid II in zqn telegram heeft verklaard, dal men „onder de Federalistische leiders algemeen van gevoelen is, dat de Ver. Naties niet in staat zijn behoorlijke beslissingen, welke geheel Indonesi betreffen, te nemen zonder hen te I raadplegen". De Nederlandse militairen in Indonesië hebben uit dank voor de hun een jaar geleden door de Niwin geschonken 1500 camera's en films, een foto-wed ;rijd ge organiseerd en uit de bekroonde opnamen 7 foto-albums samengesteld, voor elk lid der Koninklijke Familie één. Kolonel W. J. van Gulik van de Generale Staf K.NI.L. heeft deze albums dezer dagen aangeboden. Tijdens de overhandiging in de bibliotheek van Paleis Soestdijk - v.l.n.r.: kol. Van Gulik. Prins Bernhard (gedeeltelijk zichtbaar), Prinses Wilhelmlna, Prinses Beatrix, Prinses Margriet. Koningin Juliana en Prinses Irene. CRITIEK OP C. v. G. D. WAS PERSOONLIJK EN INFORMEEL. De woordvoerder van de C, v. G. D. heeft tegenover Aneta tèn aanzien van het commentaar in de N. R. Crt. inzake het communiqué van de C. v. G. D. be treffende het rapport van 14 Januari verklaard, dat inderdaad een militaire waarnemer critlek geuit heeft op het rapport der Commissie, doch de critiek was informeel en vertrouwelijk en niet gericht tot de C. v. G. D. of de mili taire uitvoerende raad. De commissie nam nota van het per soonlijk standpunt van deze militaire waarnemer. EUROPESE ECONOMISCHE CONFERENTIE TE WESTMINSTER. De Europese beweging, de in ternationale organisatie, die streeft naar de verwezenlijking van een verenigd Europa en waarvan als ere-presidenten optreden Winston Churchill, Spaak, Leon Blum en De Gasperi, zal in aan sluiting op het cóngres van Europa, hetwelk in Mei 1948 te 's-Gravenhage werd gehouden, van 20 t.m. 25 April a.s te Westminster een Europese econofhi- sche conferentie houden. Te Parijs of Brussel zal van 2325 Februari a.s. een voorbereidende verga dering worden gehouden,, waar de rap porteurs de verschillende rapporten ge zamenlijk zullen behandelen. Als voorzitter van de conferentie zal optreden sir Harold Butler. Aan de conferentie zal worden deelgenomen door delegaties van Frankrijk, Engeland. Benelux, Italië, Duitsland, Zweden, Zwitserland, Noorwegen, Denemarken. Griekenland en Ierland. Truman ontmoet Canadees premier VERZOEK DER REPUBLIKEINSE NOODREGFRING. MILITAIRE WAAR NEMERS NAAR REP. GEBIEDEN IN SUMATRA? Naar het Chinese dagblad „Sinpo" verneemt heeft Sjarifoeddin Prawira- negara, het hoofd van de Republikeinse noodregering op Sumatra, aan Maramis, de minister van Buitenlandse Zaken der ino-Teïering. die in het buitenland vér- toeft, instructies gezonden om aan de Veiligheidsraad te verzoeken, militaire waarnemers van de C. v. G. D naar nog onder Republikeinse controle staande gebieden op Sumatra te zenden, Het doel -ui ziin zich te kunnen overtuigen van de toestanden in deze gebieden, voorna melijk met betrekking tot het verzet der guerillatroepen. De veiligheid der waar nemers zou worden gegarandeerd door de noodregering. „Sinpo" verneemt te Batavia, dat, in dien de veiligheid wordt gegarandeerd, de C. v G- D geen reden heeft om de uit nodiging af te slaan. Opnieuw duiken geruchten op over een nieuw Sovjet-vredesoffensief, doch men zal goed doen, voorlopig nog niet te veel betekenis toe te kennen aan deze vermoedens. Zij zijn gebaseerd op volgende gebeurlijkheden: Uit gewoonlijk betrouwbare bron in Berlijn werd vernomen, dat kolonel Sergei Toelpanow, hoofd van de poli tieke afdeling van het Sovjet militaire bestuur in Berlijn, verzocht heeft om overplaatsing na een conflict met Se- meonow, politiek adviseur van maar schalk Sokolofsky, de Sovjet-gouver neur in Duitsland. Volgens Duitse krin gen, die in nauw contact staan met het Sovjet-militair bestuur, bestond er on enigheid tussen Toelpanow, die be schouwd werd als een voorstander van de expansionistische politiek van de Kominform, en Semeonow, die een vre delievende consolidatie van het reeds verworvene voorstaat, sinds laatstge noemde werd verheven tot de rang van buitengewoon ambassadeur op 6 Janu ari. Volgens deze kringen zou de onenig heid tussen Toelpanc|v en Semeonow een hoogtepunt bereist hebben toen kolonel Toelpanow twee dagen geleden een congres van de S.E.D. toesprak zon der zijn rede eerst aan Moskou te heb ben voorgelegd. Zyn rede was in alge mene termen gehouden, doch Semeonow diend* rechtstreeks een klacht in by het Kremlin. Het Duitse persbureau trachtte als gevolg hiervan de rede nog in te trekken, enkele uren nadat de tekst er van was gepubliceerd. Een officiële Britse woordvoerder ver klaarde dat de toespraak van kolonel Toelpanof één zinsnede bevatte, welke de Sovjet-Russische autoriteiten in grote verlegenheid kon brengen en dat dit waarschijnlijk de reden was, waar om de rede werd gecensureerd. Kolonel Toelpanof zeide: „De afge lopen 1 V> jaar vormden een periode, waarin moesi worden geworsteld voor een hei stel van de vredesindustrie in de Sovjet-zone. Deze worsteling is uitge voerd en wordt uitgevoerd door de mo bilisatie van de hulpbronnen van Duits land zelf, zouc'er buitenlandse hulp, creaielon of Itningen" De woorden van Toelpanof. aldus de Britse woordvoerder, betekenen niet slechts een volkomen ontkenning van de juistheid der Sovjet-Russische pro paganda. dat de Oostelijke zone van Duitsland belangrijke economische hulp van de Sovjet-Unie. Polen en Tsjecho- Slowakije ontvangt, doch zij brengen ook te nauwgezet een uitlating van Staiin in herinnering, welke de S E.D in sterke mate in verlegenheid heeft gebracht en die zij gaarne zou willen vergeten. Stalin had in zijn „korte geschiedenis van de communistische partij" er op gewezen, dat de Sovjet-Unie niet de beschikking had over buitenlandse le ningen, daar de kapitalistische landen weigerden haar te lenen. Walter Ulbricht, communis'isch lei- Ier van de S.ED. heeft in een rede ge legd dat de bedoeling niet zou bestaan Berlijn by de Sovjet-zone in te lijven "Wy beschouwen Berlijn als de hoofd stad van Duitsland en niet als een stad van de Oostelijke zone" zo zeide hij. NIEUWE PLANNEN VOOR STEUN AAN NOODLIJDENDE GEBIEDEN. Op een persconferentie te Washington heeft president Truman verklaard, dat hij de Canadese premier, Louis St. Lau rent, had uitgenodigd op 12 Februari naar Washington te komen. Het doel van het bezoek zou zyn om de Cana dese premier en Truman zelf de ge legenheid te verschaffen opnieuw met el kaar kennis te maken, St. Laurent had de uitnodiging aanvaard, zyn bezoek had niets te maken met de onderhan delingen over een Noord-Atlantisch pact. die thans in Washington gevoerd worden en evenmin was het de bedoe ling bepaalde kwesties aan te roeren. Verder maakte president Truman be kend, dat hy zyn nieuwe minister van buitenlandse zaken, Dean Acheson, ver zocht had voorlopige plannen uit te werken voor zyn program voor de ont wikkeling van onvoldoende ontwikkelde gebieden in de wereld. Acheson zou de plannen uitwerken in samenwerking met alle regeringsdepartementen. Dit program voor de ontwikkeling van eco nomisch achterlijke gebieden maakte deel uit van zyn plannen om de vrede in de wereld te vestigen. Truman had deze gedachte al sinds het ontstaan van het plan-Marshall gekoesterd. Zy zou geleidelijk verwezenlykt worden. Ook de Britse minister van Financiën, sir Stafford Cripps, heeft in het Lager huis medegedeeld, dat de economisch sterkere landen in Europa bereid zijn om schenkingen te doen aan de econo misch zwakkere en daarheen goederen te exporteren of diensten te verlenen zonder er iets voor in ruil te ontvangen. Zij hebben te kennen gegeven daartoe, ..althans voor een zekere tyd." bereid te zyn. aldus de minister. Naar de minister nog mededeelde, heeft, het stelsel der inter-Europese schenkingen tot een bedrag, overeenko mende met 800 millioen dollars, in ster ke mate het handelsverkeer binnen Europa bevorderd." De West-Europese Unie Gisteren is op het Britse ministerie van buitenlandse zaken te Londen de periodieke driemaandelijkse bijeenkomst van de consultatieve raad van de West- Europese Unie begonnen. De vergade- rins duurt twee dagen. Aangevangen werd met het kennisnemen van rappor ten over de werkzaamheden van de com missies ad hoe voor culturele en sociale samenwerking en de financiering van het routine-werk van de Unie. Aan de conferentie nemen deel de ministers van buitenlandse zaken van de landen van het pact van Brussel en de leden van de permanente commissie van de West- Europese Unie. De ministers gebruikten het noenmaal met premier Attlee. De ochtendverga dering duurde ongeveer 2 uur. De twee de zitting werd gistermiddag gehouden. Gisteravond werden de ministers door Bevin in zün particuliere woning ont vangen. Aan de pers zullen geen mede delingen verstrekt worden voordat van avond een slot-communiqué is uitge geven. De militaire veiligheidsraad der Wes telijke bezettingsmogendheden zal zün zetel kriigen te Bad Ems (Franse zone). De militaire veiligheidsraad werd in Januari door Frankryk, de V.S. en En geland opgericht om een wederopleving van Duitsland'* militaire macht te voor komen, s

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1