Nog slechts 82 équipes zonder sirafpunten PANDA OP DE WALVISVANGST Tweede Kamer keurt begroting Verkeer en Waterstaat goed Merkwaardige houding van India en Pakistan Indonesische volk niet onwillig, maar willoos Voorkom GRIEP MENTHO-REX Paarden hoofdstel VAN MEVROUW MAQUISÏEN Radio-programma 87ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Donderdag 27 Januari 1949 Tweede Blad No. 26602 Binnenkort indiening nieuwe Radio-distributiewet (Van onze parlementaire Redacteur). Gisteren zette de Tweede Kamer de behandeling voort van de begroting van Verkeer en Waterstaat. Bij de afd. Luchtvaart wees de heer Welter (Katb. Nat.) er op, dat India en Pa kistan door hun jongste optreden te genover onze vliegtuigen de interna tionale conventies en hun verdragen met ons hebben geschonden. Nu zijn het wel gloednieuwe onervaren sta ten, doch toen daar onlangs de hele boel op stelten stond, hebben wjj toch ook geen maatregelen tegen hen ge nomen. Spr. vroeg de minister of onze regering dit aan India en Pa kistan onder het oog heeft gebracht. Is er voorts geen aanleiding om deze zaak aan het Int. Hof van Justitie voor te leggen en schadevergoeding te eisen? Minister Spitzen antwoordde dat onze regering Inderdaad de inbreuk op de conventies en verdragen ter stond aan de betrokken staten onder het oog heeft gebracht. Op de overige vragen kon de bewindsman nog niet antwoorden daar de verdere stappen terzake nog bU de regering in over weging zijn. In antwoord op klachten dat de KLM 's winters diverse van haar binnenland se luehtdiensten stop zet, zelde minis ter Spitzen dat daar momenteel moeilijk meer wat aan gedaan kan worden. Hij hoopte echter dat daarin voortaan ver betering zou komen. Het resultaat van de arbeid der commissie inzake de eventuele aanleg van een vliegveld— Schieveen zal binnenkort aan de Ka mer worden voorgelegd. De lijndienst van de Stoomvaartmaatschappij Zee land zou in Vlissïngen niet renderen. Om economische redenen zal hy dus voorshands van Hoek van Holland af blijven varen. De zetel der maatschap pij is intussen, naar bekend, weer in Vlissingen gevestigd. Na de behandeling van nog diverse detailkwesties werden ten slotte de be groting van het Dep. van Verkeer en Waterstaat en die van het Scheepvaart fonds z.h.st. goedgekeurd. OOK PTT-BEGROTING AANGENOMEN. Bij de behandeling der PTT-begro- ting zeide de minister thans niet op de aangeroerde technische kwesties te wil len ingaan, doch daarover een nota aan de Kamer te zullen overleggen. Binnenkort hoopt spr. de Radio distributie-wet, die in December te ruggenomen moest worden, opnieuw in te dienen. Ook de nieuwe postwet. op de sta tus van het bedrijf, zal hopelijk spoe dig aan de orde komen. Het is nog geen tijd om over de her ziening van de telefoontarieven te spreken, daar dit vraagstuk op het Departement pas in het stadium van voorbereiding is. De PTT-begroting werd daarop even eens z.h.st. goedgekeurd. Een achttal sprekers voerde het woord over de problemen rond de Zuiderzee polders. Als voornaamste punten be handelden zij daarbij de uitkeringen volgens de Zuiderzee-steunwet, de noodzaak tot uitgifte van meer middel grote bedrijven, van 12—24 H.A., de rechten der pioniers op een boerderij en de verhoging der pachtprijzen bo ven de vroeger beloofde limiet. De minister zal vandaag antwoorden. REGISTRATIE ARBEIDSKRACHTEN VIA LOONBELASTING GAAT NIET DOOR. Aan de loonbelastingkaartcn 1948 en 1949, welke de werkgevers van de be lasting-administratie hebben ontvan gen, is een strook bevestigd ten dienste van een registratie van arbeidskrach ten door het Rijksarbeidsbureau. De minister van Sociale Zaken heeft echter in overleg met zijn ambtgenoot van Financiën besloten af te zien van deze registratie, zodat de werkgevers deze strook niet behoeven in te vullen. TOFFEES CARAMELS dat is pas een traclatie! De sterrit naai Monte Ca'ilo Van Cleef staakt de strijd (Adv.) Geen opwekkend beeld Emigranten gaan en komen terug (Van onze Brusselse correspondent) Men merkt het niet zo, dat velen het ouüe Europa verlaten, maar als men, zoals wj) dezer dagen, de statistieken van de emigratie onder ogen krijgt, dan moet men het wel erkennen, dat de enkelingen massa's geworden zijn. Te Antwerpen scheepten zich 5834 perso nen officieel in als emigrant. Onder hen bevonden zich 2242 Belgen en 1033 Ne derlanders. Dat het niet allemaal ge luksvogels waren, die het goud toege worpen kregen, bewijst het aantal terug aar wal gestapte landverhuizers: aan boord van 686 verschillende schepen kwamen er over 1948 niet minder dan 1927 terug In de Scheldestad, die ze meenden voor goed te hebben verlaten. Een andere vorm van emigratie is het overbrengen van vlsserstrawlers en be manningen naar de Zuid-Amerikaanse kusten. De Oostendse vissersboten O. 235 en O. 748 zijn voor enkele dagen met 13 mannen, 12 vrouwen en 12 kin deren aan boord naar de Chileense kust, naar Talcaguano, afgevaren. Deze bei de vissersfamilies zouden daar de vangst, naar. ze menen, op heel wat beter renderende wijze kunnen beoefe nen dan hier in de Europese wateren. Communisme nog lang niet bedwongen! (Van onze Indonesische correspondent). „We zijn er wel, maar toch moeten we er nog komen!" Dit lykt een te genstrijdigheid, maar het schildert voortreffelijk de positie der Neder landers in 't voormalig Republikeinse gebied. Er is niet zo erg veel ratten- kruid nodig om een gehele maaltijd te vergiftigen. Evenzeer is 'n handje vol terroristen voldoende om een hele streek onbewoonbaar te maken. Terreur is een snel spreidend vergif. We willen een voorbeeld aanhalen van de macht der terreur. Wc rijden met een convooi van ,20 wagens van Semarang naar Solo. We worden een tijdlang opgehouden, omdat onderweg een brug is vernield. De genie herstelt de brug en we kunnen weer verder. Een ander convooi van 120 wagens komt achter ons aan op weg naar Djokja. Drie uur later passeert een convooi in tegengestelde richting van Djokja naar Semarang dezelfde weg en wordt plotseling opgehouden door hon derden bomen, die over de weg liggen, een aantal valkuilen van mansdiepte, die er in zijn gegraven, en het gehele bovenstuk van de brug, die dwars over de weg ligt. Dit alles is in drie uur tijds gebeurd. Het is geen werk. dat door een paar man of zelfs een paar honderd man kan zijn gedaan: hier moeten duizen den aan het werk zijn geweest. Wan neer het convooi zich omkeert om hulp te halen, blijkt inmiddels ook achter de wagens de weg te zijn opgebroken, bomen te zijn omgekapt etc. Er wordt hulp uit Solo (Surakartagehaald. De gehele streek wordt gemobiliseerd en in enkele uren tijd heeft de bevolking vele duizenden mensen de weg weer begaanbaar gemaakt. Komt men voor de eerste keer voor iets dergelijks te staan, dan slaat iemand de schrik om het hart. Het lijkt of men in de val is gelopen van een hele vijandelijke divisie en men verwacht van alle kanten een grote aanval. Maar er gebeurt verder niets. Waarom niet? Omdat het een handjevol gewapende mannen is geweest, die de bevolking hebben gedwongen het vernielingswerk te verrichten. Komen er daarna een paar gewapende militairen van onze kant, dan maakt dezelfde bevolking het even gelaten weer ongedaan. Dit heeft niets met verzet van het volk te maken, het is alleen een gevolg van vrees en van de lijdelijkheid, die de Indonesiër eigen is. Dit voorval typeert de positie van de massa. Zij staat tussen de Repu blikeinse benden en ons legerrin als een willige onpersoonlijke kudde, die zich links of rechts laat drijven, al naar de krachten, die er op inwerken. Dit is een van onze grootste proble men: een bevolking, die niet onwillig is, maar willoos. Deze houding van het volk kan men niet uitsluitend verklaren met „de Oos terse mentaliteit", hoewel die er zeker een rol in speelt. Vele Jaren echter is dit volk overge leverd geweest aan de willekeur van de tentara". Eerst waren er, in de bezet tingstijd, de Japanse soldaten. Zij wèr- defl opgevolgd door de TRI (Tentara Republik Indonesia), die later hun naam veranderen in Tentara Nasional Indonesia. Daarna waren er de talloze ongebreidelde strijdorganisaties als Pe- sindo, Hizboelah, Sabillillahs, de com munisten en wat er al meer zij. Wat het communisme betreft, ver zekerde de Mangkunegoro van Solo ons, dat het op geen stukken na door de Republiek is bedwongen. Overal In de omgeving van Solo vechten nog steeds nationalistische tegen commu nistische groepen. Van zijn bestuurs ambtenaren zijn er destijds velen door de communistische benden vermoord, de andere stonden allen op het lijs^e cn houden zich angstvallig schuil. Voorlopig ziet het er niet naar uit, dat ze te voorschijn kunnen komen. Dc terreur viert nog steeds hoogtij overal, waar geen Nederlandse troe pen ter plaatse zijn. Dit is nog geen opwekkend beeld en er zal nog een berg van werk te verzet ten zijn, alvorens Midden-Java weer een land wordt, waar het leven zijn normale loop kan volgen. In elk neusgat een vleugje VERKOUDHEIDSZALF helpt 17 van uir kou af! Gisteravond om zes uur waren 156 deelnemers de contróle te Brussel ge passeerd. Een zestal hunner, onder wie de Brit Hall (Lajonda) had op het tra ject AmsterdamBrussel strafpunten opgelopen. Na de sluiting van de con tróle in de Belgische hoofdstad bleek, dat ongeveer veertig deelnemers uit de verschillende startplaatsen waren ge ëlimineerd. De eerste deelnemers, die Parijs b! reikten waren de Fransen Saelens en Mauduit (Citroen). Zij waren in Lissa bon gestart en listen hun papieren gis teravond orft 5 uur 41 in de Sein es tad afstempelen. Daarna kwamen ook spoedig rijders uit andere startplaatsen. Om 11 uur was de Nederlandse équipe Van Cleelf—Van Oord-tv. d. Neut Dodge) die tot het contingent van Glasgow behoorde, nog niot gepasseerd. Later werd gemeld, dat deze ploeg te Reims had opgegeven. De drie Nederlandse ploegen uit Stock holm: Engels ma -Wynia-Kingma (Aus tin), Broedelet-De Vries <Simca) en Speelman-Sa velkoul-Vervelde (Ford), zijn de Parijse ccntróle wel gepasseerd evenals Wlttkampf-Eisma (Chevrolet) Uit Osic »o kwamen. Voor het „hoofdkwartier" te Monte Carlo heeft gedurende de gehele nacht een enthousiaste menigte met aandacht het steeds binnenkomende nieuws over het wel en wee der deelnemers gevolgd. Uit de laatste cijfers, welke bekend werden gemaakt, bleek, dat nog slechts 82 équipes zonder strafpunten waren. Vandaag ls het een grote dag in de badplaats; immers c Jaarlijkse feest dag valt samen met de aankomst der rally-rijders en de dundoeken der deel nemende naties vormen met het rood en wit van het vorstendom één vlag- genzes. Na een nacht vam welverdiende rust BRIDGE. DISTRICTSKAMPIOENSCHAP VIERTALLEN. Gisteravond ls de viertallen-eompe- titie begonnen om het kampioenschap van het district Leiden van de N.B.B. De uitslagen waren: lste klasse: team Van Berge Hene gouwen (DDS) speelt gelijk met team Scheffers (DDS), 8 p. voor Van Berge Henegouwen; team Beyer (De Sleutels) wint van team Van der Staay (VOG) met 28 p. 2de klasse: team Goddijn (De Sleu tels) wint van team Van Galen (Noord- wij kerhout) met 12 p. PARENCOMPETITIE DISTRICT LEIDEN. In de eerste ronde van de bondspa- rencompetitie van het district-Lelden van de NJBJB. waren de voornaamste uitslagen: Hoofdklasse, groep Rood: 1. Van Eg- mondVan Helvert 5Ha p., 2. Van der Star—Roem 50% p., 3. Epskamp—Vo gelenzang 46% p. Idem, groep Groen: 1. TholenGans 49 p., 2. en 3. KuytMeester en Leeu winVan Egmond Jr 47 p. In de totaalstand gaan aan de kop: 1. Van EgmondVan Helvert 61,31 p., 2. Van der StarRoem 60,12 p., 3. Tho lenGans 58,33 p. Eerste klasse, groep Zwart: 1. Vlugt Gaykema 50 p., 2. mevrouw Dieben— Huys 47% p., 3. Verboog—Kroon 43% p. Idem, groep Wit: 1. Heer en mevr. Jacobs 46% p., 2. en 3. dames Van Tuyn —Van Zijp en Stigter—Van Royen 46 pnt. Totaal: 1. VlugtGaykema 59.52 p., 2. mevrouw Dieben—Huys 56,54 p., 3. heer en mevrouw Jacobs 55,36 p. Tweede klasse .groep Grijs: 1. Heer en mevrouw Den Dekker 52% p., 2. v. d. Elidemevrouw Tielksmeyer 49 p., 3. heer en mevrouw Kukler 44 p. Idem groep Oranje: 1. dames Sier— Van Zijl 26 p.. 2 dames Schouten—v. d. Star 23 p., 3. RekersVan Zilt 22 p. Totaal: 1. dames Sier—Van Zijl 65 p., 2. heer en mevrouw Den Dekker 62,50 p„ 3. v. d. Ende—mevrouw Tielke- meyer 58,33^. krijgen de deelnemers nog een zware dag: de klassements-proef. Om een be slissing te forceren wordt morgenoch tend een zware test-proef afgenomen in het heuvelachtige gebied boven Monte Carlo. Men verwacht, dat de definitieve uitslagen in de loop van a.s. Zaterdag bekend zullén zijn. Na de prijsuitreiking zullen de deelnemers Zondag in optocht over de boulevards rijden. De laatste wagen die de contrólepost te Parijs passeerde was de Morris van de Nederlander Reysco, die in Monte Carlo was gestart. De klok wees toen reeds 21 minuten na middernacht. Even voor Reysoo had Van den Be-rgh (Ne derland) met Pontiac de lichtstad ver laten. Over de andere Nederlandse équipes ontbreken ons nog nadere gegevens. TAFELTENNIS. Nederlandse ploeg voor open kampioenschappen samengesteld De technische en keuzecommissie van de NTTB heeft de voigenae speiers en speelsters aangewezen om ae Neder landse kleuren dij de open tafeltennls- kampioenscnappen, weiKe op 29 en 30 Januari a.s. te Utrecht worden gehou den, te verdedigen. Dames: mej. Van Wijk, mej. Van Woezik. mej. Piederiet. mevr. Mostert De Zeeuw, mej. Van Megen, njej. De Klerk, mevr. M. Kleene, mej. I. Kiek, mej. Imhof en mej Van Beurden. Heren: Van Bremen, J. en C. du Buy, Van Ham, Holswilder, Huberts, Kreuger, Lorsheyd, Onderstal, Pelser, Stoop, Thunissen, Vrees, Willemstein, Van Zoelen en Thlen. De loting voor de lste ronde had het volgende resultaat: Kreuger (N.)Proffitt (Engeland); Auberts (N.)Bergmann (Engeland); C. du Buy (N Mohtaudi (Iran); Pel ser (N.)—Leach (Engeland); Lorsheyd (N.)Bordrez (Frankrijk); J. du Buy (N.)—Boros (Hongarije); Thien (N.) Ronsharman (Engeland); mej. Van Megen (N.)—mej. Wood (Engels jeugd kampioene)mevr. Mostert—De Zeeuw (N.)mej. Stephens (Engeland). SCHAATSENRIJDEN. Sterke deelneming aan Europese kampioenschappen Op 5 en 6 Februari a.s. zullen voor de negende maal de Europese kam pioenschappen hardrijden op de schaats te Davos worden gehouden. Uit 8 landen zijn te zamen 36 in schrijvingen binnengekomen. Bijzonder sterk kan de ploeg van Noorwegen wor den genoemd met de titelhouder Rei- dar Liaklev, de wereldkampioen Odd Lundberg en de Olympische 1500 meter winnaar Sverre Farstad. De Zweden komen o.a. met Goethe Hedlund, de Fin nen hebben tot dusver nog niet inge schreven, zodat aangenomen kan wor den, dat de wereldkampioen 1947 Park- kinen niet in Davos zal starten. Zoals men weet verschijnt Nederland met Kees Broekman, Jan Lang>?dyk, Anton Huiskes en Wim van der Voort. Van de overige landen ziet de vol ledige lijst er als volgt uit: Oostenrijk: Oech, Wirth, Stiepl. Hon garije: Pajor, Kilian, Ladanyi, Mere- nyi. Noorwegen: Farstad, Liaklev, An dersen, Lundberg. Engeland: Lardner, Ross, Zweden: Hedlund. Engstroem, Halgvlst. Jane mar. Italië: Alloni. Cit- terio, Gianl, Musolino. Zwitserland: Kleiner, Altenburger, Rogger. ATHLETIEK. FANNY IN AUSTRALIË. Met een sterke wind tegen en op een ongelijke baan heeft Fanny Blanker.s— Koen gistermiddag in het tentoonstel lingspark van Wayville de 100 yards gelopen in 114 sec. Hiermee was het record van Zuid-Australië verbeterd, maar de ri'i bleef 0.4 sec. boven het na tionale Australische record. In een demonstratie op de 80 meter horden noteerde Fanny een tijd van 12 seconden. Sportspiinters Het Nederlandse studenten-elftal heeft gisteravond de Amsterdamse tweede klasser AFC op haar eigen ter rein een 52 nederlaag toegebracht. De ruststand was 30. Voor de West Europa-beker won nen de Amsterdamse IJs vogels gister avond in de Apollohal met 142 van de. Tilbuigse ijshockeyploeg. MOTORSPORT. BELGISCHE RENNERS VERBETEREN WERELDRECORD. Op het circuit van Monthlhery (Frankrijk) hebben de Belgische cou reurs Van der Schrick en Fernand Fan- ciss met hun 350 cc Sarolea met zijspan in twee uur 248.210 km afgelegd. Dit is een nieuw wereldrecord, het oude stond sinds 11 Juli 1929 op naam van de Brit Deuiy met 246.771 km. KLAVERJASSEN. L'ESPÉRANCE—A. W. SIJTHOFF. De jaarlijkse wedstrijd tussen l'Espé- rance en A. W. Sijthoff verliep ook ditmaal in de beste verstandhouding. Enhousiast bonden 36 spelers de strijd aan, met als resultaat, dat l'Espérance niet een verschil van bijna 4000 punten ds ontmoeting won en hierdoor voor een Jaar in het bezit van de wisselme daille kwam. Tsn slotte reikte de heer Vader Jacob met een toepasselijk woord de prijzen uit. De strijd had het volgende verloop: le ronde: l'Espérance 16912—A.W.S. 14512. 2e ronde 16598—17250, 3e rondo 17194—15880, 4e ronde 18582—15772. SCHAKEN. COMPETITIE LEIDSE SCHAAKBOND Leithen I en II tc Boskoop in actie. Gezamenlijk togen Leithen I en II naar Boskoop, het eerste tiental om voor de 2e klasse B Boskoop II en het tweede om voor de 4e klasse B Boskoop III te bestrijden. Laatstgenoemde wed strijd werd een glorieuze 8%1% over winning voor de thuisclub, die nu wel haast zeker het kampioenschap van haar klasse zal behalen. Immers het heeft in haar laatste wedstrijd nog slechts te doen met de hekkensluiter SPW II en dat zal wel niet veel moeite meer kosten. Zeer spannend was de strijd tussen Boskoop II en Leithen I: de voorlopige stand is 4%4%, één partij ls ter ar bitrage opgezonden en zal de beslissing moeten brengen. Sassenhcim II wint van Zocterwoude II. Deze wedstrijd ging met moeilijkhe den gepaard, aangezien Zoeterwoude slechts met 5 en Sassenhelm maar met 7 spelers aan de start verscheen. Sas- senheim II had het daardoor niet moei lijk om met 5%—1% de overwinning te behalen. KAMPIOENSCHAP VAN ALPHEN. In de strijd om de kampioenstitel van Alphen is Verburg, kampioen 1948, in een uiterst spannende wedstrijd door Brunt geslagen. Posthuma boekte zijn eerste overwinning, door van HooJJer te winnen. Kantebeen wist over Zeers te zege vieren, zodat ook Kantebeen nog een behoorlijke kans op de titel heeft. Ook al omdat de spelers elkander in deze kamp tweemaal ontmoeten. Op de woelige baren (Kilima's Woody Woodpeckers. Bob Scholte, Nieuwe Hawaiian, Amusements platen, enz. enz. VOLOP H. G. v. LUYKEN, Brecstraat 97 (Adv.) FEUILLETON Het testament door Patricia Wenthworth. Uit het Engels vertaald door Alice Iterson. 52) Denkt "U er maar goed over na. Ahaik zie, dat u zich iets begint te herinneren! Molly James kwam bo ven met het dienblad, nietwaar? En zij &ag mevrouw Maquisten zeker terugko men uit de badkamer? Herinnert u zich dat? Ja. En mevrouw Maquisten was al leen in de badkamer? Ja. zy was er maar even in en tilt gelopen. Het zou niet veel tijd kosten om een weinig vloeistof uit een glas in dat medlcijnglas te gieten, nietwaar? Om uw eigen woorden te gebruiken, kon dat wel zo even in-en-uitlopend gebeu ren, nietwaar? Dank u zeer mevrouw Bridling. Onder leiding van Wilbury Fossett verzekerde daarna Ellen met klem. dat zij mevrouw Maquisten nooit de wens om te sterven had horen uitspreken, of «aar ooit had horen zeggen, dat zij ge noeg had van het leven, of iets anders, daardoor het vermoeden gewettigd was, dat zij aan zelfmoord dacht. Er was e*n klank van felle overtuiging in haar rasperige stem. Ze heeft vaak genoeg tegen mij eezegd, dat ze niet begreep, hoe iemand net in zijn hoofd kon halen om een ein de aan ziin leven te maken. Ik heb mijn leventje nog veel te lief. zei ze altyd. en ik zal er van genieten zo lang als 1* nog kan. HOOFDSTUK XXXIII. Aan het einde van de derde dag werd de zaak voor de strafvervolging geslo ten. Ze hebben al hun krult verschoten, zei Mordaunt. Jeff Stewart voelde zich niet erg gerustgesteld door die opmer- kins. Hi.i zei niets. Mordaunt eaf als zijn mening te ken- n°n dat Ellen Bridling het onaange naamste soort getuige was. dat men l-een zich kon hebben te taai om ze nuwachtig te worden, en te dom en te bekrompen om aan het twyfelen te worden gebracht. ,En waar ze het vandaan haalt weet ik niet, maar ze ziet kans om al hetgeen ze zegt te laten klinken als de absolute waarheid Jeff keerde zich om. Denkt u, dat de jury hefc ook zo opgenomen heeft denkt u, dat ze haar geloofde? Mordaunt bleef welgemoed. Van jurys kun je nooit op aan, zei hij. Ze was haatdragend en daar houden de mensen nooit van. Ze wil het meisje benadelen, maar als Je vraagt, waarom nu, dan heeft ze een antwoord, niet waar? zy is vyf en dertig jaar by me vrouw Maquisten in dienst geweest. Zij hield van haar meesteres ik geloof, dat we daarvan overtuigd kunnen zijn. Toen ze begon te huilen, geloof ik niet. dat het aanstellerij was. Je kunt er bij dergelijke mensen natuurlijk nooit uit wys, maar haar ogen werden in ieder geval helemaal rood en dik, en als ze dat op commando kan, dan is ze han diger dan ik gedacht had. In ieder ge val leek het my echt en ik vrees, dat de jury er ook zo over dacht. Welnu, als je dat eenmaal aangenomen hebt, dan had ze een reden om juffrouw Silence te haten en ze heeft ons duidelijk ge noeg aan het verstand gebracht, wat die reden was. Zy denkt, dat juffrouw Si lence het gedaan heeft en zy deinst nergens voor terug om de jury dat ook j te laten denken. Vane heeft gedaan wat hy kon en ik zal niet beweren, dat hij niet een paar aardige punten heeft be haald maar ik vrees, dat hetgeen de jury zich zal gaan herinneren is: dat iemand, die mevrouw Maquisten zeer goed kende, er absoluut zeker van was, dat zy over juffrouw Silence sprak. En ongelukkigerwyze is ay niet de enige.... Hood was dezelfde overtuiging toege daan en hy hield er even hardnekkig aan vast. Zij liegen alle twee! Ja, kykt u eens, dat zou ik niet willen beweren. Om te beginnen, welk motief kunnen zij mogelijkerwy's ge meen hebben? Zij kennen elkaar van gezicht en yan naam en dat is alles. Het is mogelijk, dat u een motief kunt bedenken, dat hen beiden drijftik kan het niet. Ellen Bridling had in beide testamenten haar ïyfrente en Hood is nooit ergens voor in aanmerking geko men. Bovendien, als zy allebei liegen, wat ls er dan eenvoudiger dan een stap je vérder te gaan en eenvoudig te zeg gen. dat juffrouw Silence met name werd genoemd? En dat is iets, wat er by my niet in kan. ziet u. Jeff keerde zich plotseling tot hem; zyn voorhoofd was zwaar ^gefronst. Ze willen misschien een slag om de arm houden. Hebt u daar nog niet aan gedacht? Daar hebt u byvoorbeeld die briefwe weten niet, wie hem ge schreven heeft en het ziet er niet naar uit, dat we dat ooit zullen weten, maar aangezien iemand hem nu eenmaal ge schreven hééft, blijft er altyd de kans, dat het nogt ontdekt wordt. En stel nu eens, dat dat gebeurtstel dat er iemand op dé proppen komt, die zegt: Goed, ik heb die brief geschreven en ik acht mij niet langer gerechtigd mijn mond te houden. De persoon, die ik by mevrouw Maquisten beschuldigd heb, wasnu, in ieder geval niet Carey Silence. Het zou nog niet zo'n gekke manier van doen zijn. om een achter deurtje open te houden voor het geval er zoiets gebeurt. Niemand zou tegen je kunnen protesteren omdat Je de woorden van een vrouw, die woedend en opgewonden was, verkeerd begrepen hebt. Dat bent u toch met my eens, 24). Met een doffe dreun kwam de roeiriem op de kop van het monster terecht, doch Panda had hem even goed op zijn kop kunnen kriebelen. De wal vis nam er niet de minste notitie van. „Pas op! Hou je vast!" schreeuwde de kapitein, maar het was al te laat. Met zyn staart gaf de walvis het klei ne sloepje een klap, zodat het in de lucht aan splinters vloog. Krakend vlo gen de stukken wrakhout in het rond. Panda en de kapitein voelden zich een ogenblik in de lucht zweven: toen kwa men zy met een plons in het ijskoude water terecht, „Brr, blub, help!" proestte de kapi tein, terwyi hij kopje onder ging. Panda voelde zich verstyven van de koude. Er dansten sterretjes voor zyn ogen. Duizend gedachten schoten door zyn hoofd. „Zal lk nu nooit weer avontu ren beleven? Zou niemand ooit te we ten komen, waar ik ben gebleven?" Hy voelde de woelige beweging van het water en zag de donkere schaduw van de walvis vlak by zich. Toen ging hij kopje onder. nietwaar? In ieder geval niet, zo lang je er maar voor gezorgd hebt om geen eed af te leggen over de naam, die dan ten slotte zou blyken de verkeerde te zijn. Mordaunt keek hem met een cynische uitdrukking aan- Dus u veronder stelt zoiets als een samenzwering tus sen die twee? Ik veronderstel niets. Ik weet al leen, dat Carey niets te maken heeft met de dood van mevrouw Maquisten-. en dat iedereen, die poogt om dat zo te doen Ujken. óf onwetend is, óf wraak zuchtig óf zelf schuldig. Het werd langzaam, en dreigend ge zegd en het Amerikaanse accent was sterker dan ooit. De blik, waarmede Jeff naar een mogelyke verandering van houding van Mordaunt spiedde, was dwingend en onontkoombaar. De advocaat haastte zich te spreken. U kende mevrouw Maquisten. En Juist daarom vraag ik u; wat denkt u van de verklaringen van Hood en Ellen Bridling over hetgeen zy verondersteld wordt te hebben gezegd? Sommige van de uitdrukkingen, die zy zou hebben ge bruikt, waren nogal ongewoon. Zou mevrouw Maquisten dergebjke dingen gezegd kunnen hebben? Het duurde even. voor er antwoord kwam. Toen zei Jeff langzaam: Ja, dat geloof ik wel. En die wonderlyke toespelingen over dat omhoog schieten als een vuur- pyi en snel omlaag komen enzovoort was het haar gewoonte om dergelijke zegswijzen te gebruiken? Ja, klonk het van Jeff's onwillige lippen. Het zyn dan ook zeer ongebruike- lyke uitdrukkingen om door iemand zo maar uitgedacht te zijn, zei Mordaunt droog En toen, alsof hij een kloof poog de te overbruggen: Vane stuurt er op aan, dat het zelfmoord geweest kan Izyn. Dat heeft hy duideiyk laten uit- komen. I Ik geloof niet, dat Honoria Ma quisten zelfmoord heeft gepleegd, waar om zou zy? Zy had een hele familie- scène in haar hoofd. Vraagt u aan al de neven en nichten en ze zullen u alle maal vertellen, dat zy dol was op der- geiyke dingen. Wie er géén plezier van zou beleven, dat was degeen. die uit het testament geschrapt zou worden. En dat was niet Carey Silence. Mordaunt keek voor zich uit. Hebt u enig idee. wie het geweest kan zijn? Mevrouw HullDennis Harland Robert MaquistenJuffrouw King? Ik weet niet. wie van hen het was, maar het was niet Carey. (Wordt vervolgd) VOOR VRIJDAG 28 JANUARI. Hilversum I (301 M.) NCRV 7.00: nieuws; 7 15: ochtendgymnastiek; 7.30: reveille; 7.45: woord voor de dag; 8.00: nieuws; 8.15: Te Deum Laudamus; 8.45: ilanomuzlek van Chopln, 9.15: zleken- iezoek; 9.30: Residentie-orkest; 10.30: morgendienst o. 1. v. ds B. van Glnkel; 11.00: sonates van Mozart: 11.15: zang en plano; 11.45: muziek van Prokofjef; 12.00: gram.muziek. 12.30: weerpraatje; 12.33: Metropole Orkest: 13.00: nieuws; 13.15: vrij en biy; 13.45: muziek van Brahms; 14.20: Omroep A Capella Koor; 14.40: samenwonen ln één kamer; 15.00: viool en plano; 15.30: muziek van Dellbes; 15.40: voordracht; 16.00: Kamerorkest; 16.40: voordracht: 17.00: muziek van Ravel; 17.10: arbeid voor vrije tijd; 17.30: G. D. Cun ningham, orgel; 17.45: Busch strijkorkest; 18,15: Bond tegen vloeken; 18.30: Ned. strijdkrachten; 19.00: nieuws; 19.15: gees telijke liederen; 19.30: Rode Krulsbezoek aan de Donaulanden; 20.00: nieuws; 20.05: proloog; 20.15: NCRV-kwartet; 20.45: klankbeeld over Laurenskerk te Rotter dam: 21.30: Sans Soucl; 21.55: Allegretto van Wolstenholme; 22.00: getuigenissen; 22.30: muziek van Dltters von Dlttersdorf; 22.45: avondoverdenking; 23.00: nieuws; 23.1524.00; gram.muzlek. Hilversum II (415 M.) VARA 7.00: nieuws; 7.15: orkest A. Sandler: 8.00: nieuws: 8.15; strijdlied: 8.18: operette- selecties; 8.50: voor de hulsvrouw; 9.00: muziek van Handel; 9.30: waterstanden: 9.35: gram.muzlek; VPRO 10.00: morgen wijding door ds P. Brakman: VARA 10.20: The Masqueraders; 10.30: voor de vrouw; 10.45: liederen van Webcr; 11.05: voor dracht; 11.25: Accordeola; AVRO 12.00: J. Walvis, orgel: 12.30: weerpraatje; 12.33: sport en prognose: 12.45: gram.muzlek; 13.00: nieuws; 13.15: mededelingen; 13.20: Avroleans; 14.00: kookkunst; 14.20: solls- tenconcert; 15 00: boekbespreking; 15.20: gram.muzlek; VARA 16.00: J. Jong, orgel; 16.30: voor de Jeugd; 17.00: filmland; 17.20: wil en de muziek; 18.00: nieuws; 18.15: felicitaties; 18.40: Rosa Spier, harp; 19.00: denk om de bocht: 19.15: de Natio nale Reserve; VPRO 19.30: het godsdien stig leven ln Gelderland: 19.50: tien voor acht: 20.00: nieuws; 20 05: muziek van Beethoven; 20.30: verdraagzaamheid; 20.55; boekaankondiging; VARA 21.00: verzoek programma: 21.30: hoorspel ..Het mysterie van de Prinsengracht": 22.00: buitenlands overzicht; 22.15: swing and swect; VPRO 22.40: vandaag; 22 45: avondwildlng; VARA 23.00; nieuws: 23.15: huweiyk en gezin; 23.3024.00: Symphonlsch concert. AGENDA HEDEN: Doopsgez. Kerk: Advent Kerk. Spr. ds J. Lankhorst, 8 uur nam. Schouwburg: Kon. Ver. „Llttcrls Sacrum" ..Jeugd". 8 uur nam. Stad6zaal r RcslUcntle-orKest. Plano- solist Paul Wittgenstein B uur nam. Zulderkerk: Filmvoorstelling Doortle Vferkerk, 8 uur nam. Llsse. Bloemententoonstelling 29 uur nam. VRIJDAG: Schouwburg: Kon. Ver. „Lltterls Sacrum" „Jeugd". 8 uur nam. StadszaalProt. Interkerkelijk Thuis front 8pr. kol. ds A. T. W. Kluis, 8 uur nam. Stadszaal (Kleine Zaal): V.V.D, Spr. H. A. Korthals over het Indonesische vraag stuk. 8 uur nam. Llssc: Bloemententoonstelling 29 uur nam.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 5