Veiligheidsraad nam nog geen beslissing Besprekingen uitgesteld tot morgenmiddag WEERBERICHT 12 jaar geëist tegen Aalsmeer's oud-burgemeester Auto-tentoonstelling te Brussel 87ste Jaargang WOENSDAG 26 JANUARI 1949 No. 26601 LEIDSCH Directeur: J W Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal: 32 cents per week Telefoon Dlr en Adm.: 25041; Red 21507 Witto SingeJ l. Lelden Giro no.: 67055 India wil wijziging ontwerp-resolutie in New Delhi zin De vergadering van de Veiligheids raad is verdaagd tot morgenmiddag 5 uur Ned. tijd, zonder dat het tot een stemming over de nieuwe resolutie is gekomen. De debatten werden geopend door de vertegenwoordiger van India, sir Bene- gal Rama Rau, die er op aandrong, dat de raad zal bevelen, dat de Nederlandse troepen tegen midden Maart van het Republikeinse grondgebied zullen wor den teruggetrokken en dat de raad voor zieningen tot economische hulp aan de Republiek zal treffen. Hij wenste verder, dat de aan de raad voorgestelde ont werp-resolutie van de Ver. Staten c.s. In overeenstemming zal worden gebracht met de door de Aziatische conferentie te New Delhi aangenomen resolutie. Behalve op een terugtrekken der Ne derlandse troepen omstreeks 15 Maart, drong hij aan op overdracht der souve- reiniteit aan de V S.I. omstreeks 1 Ja nuari 1950 en opheffing van alle han delsbelemmeringen. Hij richtte tot de Nederlanders de waarschuwing, dat zij met een impe rialistische politiek slechts weinig kans op succes zullen hebben, daar zij dan 19 staten van Azië en de Pacific verenigd tegenover zich zullen van den en de openbare mening-in Ame rika tegen zich hebben. Ook als zij een overwinning behalen in militair op zicht, bestaat de kans, dat zij zullen worden gesteld tegenover een bestrij ding met wapenen als de non-coöpe ratie en lijdelijke tegenstand, waar mede reeds het machtige Britse Rijk in India schaakmat is gezet, aldus de afgevaardigde. Hierop voerde de afgevaardigde van Noorwegen. Finn Moe, het woord. Hij drong aan op aanneming van de door de Ver. Staten es ingediende ontwerp-re solutie en deed op beide partijen een beroep tot het doen van concessies en waarschuwde er voor, dat als de Veilig heidsraad niet bij machte is. voor de situatie in Indonesië een oplossing te vinden, het zeer wel mogelijk is, dat men zal komen te staan voor een situatie, die veel meer gevaren biedt dan op het ogenblik al het geval is en waaruit con sequenties in internationaal opzicht kunnen voortvloeien. Hij was van mening, dat een onmid dellijk terugtrekken der Nederlandse troepen niet tot een vreedzame oplos sing zou bijdragen. Daartoe is een overgangsperiode nodig, om de Renu- bliek in staat te stellen, op een orde lijke wijze het militaire bestuur over te nemen. De Egyptenaar Fawzi Bey, drong aan op een scherper stellen der resolutie, in dier voege, dat zij de ontruiming door de Nederlandse troepen van het Repu blikeinse grondgebied per 15 Maart zal bevelen. Als 'n eenrste stap daartoe verzocht hij de Veiligheidsraad, de Nederlanders te dwingen Djokjakarta onmiddellijk aan THANS 80.000 EVACUÉ'S TE DJOKJA. Verstrekken van ryst en pasargeld. Naar schatting verblijven te Djokja thafis 80 000 evacué's, terwijl de schat tingen ten aanzien van het totale aan tal Oost-Indonesiërs in het gehele Re publikeinse gebied omstreeks 7000 be lopen en die der Indo-Europeanen een 5000. Voorlopig worden slechts arbeids krachten, die ook voor de oorlog in over- heids- of particuliere dienst waren, *esr aangenomen, ongeacht of zij ook in Republikeinse dienst .geweest zijn. Het aantal werkzoekenden in Djokja neemt dagelijks toe: het betreft voor namelijk administratief personeel. Vrij wel al degenen, die om steun vragen, knjgen 200 gram ryst daags en enig pasargeld. ONDERZOEK NAAR SANTOSO'S DOOD. Legercontacten heeft het resultaat gepubliceerd van het onderzoek naar de dood van mr Santoso, republikeins fccretaris-generaal van Onderwijs, op December tussen Djokja en Solo c-n Kgt, dat ooggetuigen (Maria Ulfah Santoso destijds Rep. minister van Sociale Zaken en andere vrouwen) niet te vinden zijn. Volgens het mili taire onderzoek had de chauffeur van de auto, waarin Santoso es. zaten, niet gillen stoppen, waarna op de chauf feur een schot werd gelost. Bij onder zoek van de drie manlijke inzittenden o'eek, dat een van hen zijn revolver vilde trekken. De commandant van de Nederlandse post opende toen het vuur en alle drie werden doodgeschoten. HETZELFDE WEERTYPE. De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met enkele overdrijvende wolkenbanken en zwakke tot matige vind tussen Zuid-Oost en Zuid. In de nacht en vroegere ochtend lichte vorst overdag temperatuur boven het vries- punt. 27 JANUARI. Zon op: 8.28 uur; onder: 17.18 uur. Maan op: 8.15 uur; onder: 15.02 uur (L. K.) Hoogwater te Katwijk te 2.39 en 14.56 u. Dit nummer bestaat uit zes pagina's de Republikeinse autoriteiten over te dragen. De Engelse afgevaardigde, Cadogan, verklaarde, dat het vaststellen van een datum voor het terugtrekken der Ne derlandse troepen door verschillende af gevaardigden beschouwd werd als te ver gaand, niet van wifs beleid getuigend, en mogelijk ook gevaarlijk. Hii achtte de voorgestelde resolutie een juist compromis, dat niet kon worden verbeterd door er iets aan toe te voe gen, dat niet uitvoerbaar of voor geen der partijen aanvaardbaar is. Italië erkent Israël de facto Een woordvoerder van het Italiaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft medegedeeld, dat Italië de staat Israël de faoto heeft erkend. „Handelsbespre kingen tussen de twee staten worden thans te Rome gevoerd". Italië is het 24ste land, dat Israël erkent. 8 landen erkennen Israël de facto, vier landen de jure. De overige hebben hun erkenning niet nader omschreven. - Italië wenst eveneens overeenkomsten te sluiten, waardoor de wettige belan gen van de Arabische buurlanden wor den erkend. NIEUWE DIENSTPLICHTWET IN TSJECHO-SLOWAKIJE. Door de radio-omroep te Praag is ge meld, dat de Tsjechoslowaakse regering een defensie-wetsontwerp heeft goedge keurd, dat voorziet ln algemene mili taire dienstplicht, hetzij in actieve dienst, fietzij als reservist, voor alle bur gers tussen ds 17 en 60 jaar. De nieuwe wet zal op 1 October as. van kracht worden. Luitenant dr De Lange, de leider van het mob' -'ie team No 13 van het Rode Kruis, dat een belangrijk aandeel heeft in de geneeskundige hulp aan de be volking van Rantau Prapat, (Sumatra). Hy registreert hier de gegevens van een onderzoek, waarvoor de patiënten zich bij honderden aanmelden. Verkiezingen in Israël Gisteren zijn in Israël de eerste alge mene verkiezingen gehouden. Er zyn door verschillende partyen in totaal 1281 candidaten gesteld voor 120 zetels in de Nationale Vergadering. De uit het heilige Land binnengeko men berichten wijzen er op, dat de ver kiezingen een ordelijk en vreedzaam verloop hebben; alleen te Tel Aviv wer den enige demonstraties gehouden door communistische elementen en verzets lieden. De „Hapai"-party, de partij van de premier, heeft de krachtige anti-Britse propaganda, welke door de Irgcen zwai leoemi en de groep Stern wordt gevoerd, bestreden. De „Mapam"-partij welke Linkser is dan de „Mapai" heeft verklaard geen zitting te zuilen nemen in een re gering, waarin ook de „Beroet"-party de politieke organisatie van de Ir- goen zwai leoemi is vertegenwoor digd. Men verwacht dan ook, dat Ben Goerion die reeds wordt gedoodverfd als de ndeuwe (en dan in functie bly- ven.de) minister-president ver naar links zal gaan, om steun voor de nieuwe regering te verkrijgen. Volgens sommige waarnemers zal de „Maapai" 59 van de 120 zetels behalen. Linkse jen rechtse partijen beschuldigen elkaar van oneerlijk gedrag bij de ver kiezingen. De „Heroii'th" en de „Mapam" hebben: verklaard officieel hun beklag te zullen doen. VERMINDERING AANTAL TE ONTMANTELEN DUITSE FARIEKEN. Van gezaghebbende zijde werd verno men dat Engeland en Frankrijk in be ginsel hebben ingestemd met de Ameri kaanse eis. dat 117 Duitse fabrieken, die zouden worden ontmanteld voor Duits land behouden zullen blijven. Er wordt nog beraadslaagd over de bestemiping van 50 andere fabrieken, welke, volgens de oorspronkelijks opzet, eveneens zou den worden ontmanteld. EEN CHINEES VERZOEK UIT MADIUN. De Chinese vereniging „Chung Hua Tsing Hui" in Madiun richtte zich met een schrijven tot de territoriaal be stuurlid viseur aldaar, waarin het ver langen van de Chinese gemeenschap in Madiun wordt uitgesproken om onder geen beding de Nederlandss troepen te rug te trekken, zulks voor hst welzijn van de gehele bevolking. NIEUW RAPPORT C. v. G. D. AAN VEILIGHEIDSRAAD. De C. v. G D. gaf gisteren een nieuw rapport aan de Veiligheidsraad vry. Hierin wordt de correspondentie be treffende de status van de Republi keinse leiders weergegeven en worden de kwesties der Republikeinse missie naar Lake Success en het Federaal-Re publikeins overleg behandeld. Betreffende het laatste punt wordt gezegd, dat Sukarno en Habta aan de -^bijeenkomst Federaal Overleg geant- -ywoord hebben dat de bespreking over de vorming van een ïnterimregering alleen kan worden overwogen nadat de Repu blikeinse leiders zijn vrijgelaten en de Republikeinse regering gelegenheid heeft gehad om de uitnodiging te overwegen. Het rapport, zegt voorts o.a., dat de Nederlandse regering nog geen beslis sing nam inzake toestemming en faci liteiten voor ds Republikeinse vertegen woordigers om naar Lake Success te reizen. De corruptie in Engeland RAPPORT UITGEBRACHT. Het gerechtelijk tribunaal in Enge land, dat onlangs een onderzoek in stelde naar de beschuldigingen van cor ruptie in Britse regeringskringen, is tot de conclusie gekomen, dat de voor malige parlementaire secretaris van de Board of Trade. John Belcher, dien sten verriofttte voor zakenlieden in ruil voor cadeaux. Belchei nam de vorige maand ontslag. Het rapport van het tribunaal, genoemd naar de voorzitter, rechter Lynskey, werpt ook .een blaam op George Gibson, voormalig vakbonds leider en oud-directeur van de Bank van Engeland. Volgens het rapport heeft Gibson pogingen gesteund om toestemming te krijgen van het ministe rie van financiën voor een openbare emissie van aandelen in de hoop mate rieel voordeel voor zichzef te verkrij gen. Sydney Stanley, een van de voor naamste getuigen in het onderzoek, wordt beschreven als „een man, die iedere verklaring zal afleggen hetzij waar of onwaar als hij denkt hier mede voordeel te kunnen behalen." Het tribunaal is van mening, dat er geen overtuigende bewyzen zijn, dat er be dragen aan geld zouden zijn betaald aan Belcher of andere ministers of ambtenaren. Beweringen, dat grote be dragen waren uitbetaald, zijn volgens het rapport merendeels te wijten aan Stanley s verklaringen en activiteit. Het rapport wijst alle beweringen tegen 8 andere parlementsleden en ambtenaren, onder wie de minister van openbare werken, John Key. en het lid van het kabinet Hugh Dalton, van de hand Wat al niet door de lucht wordt vervoerd! XJIT EEN' AMERIKAANSE LIJST. De man, die destijds het eerste mandje tomaten per vliegtuig liet ver voeren, was een pionier. Maar hy, die thans 5 ton tomaten door de lucht doet verzenden, is op het ogenblik nog slechts „een klant". En doet hij zo iets elke dag een goede klant. De tomaten zelf zyn al lang als luchtvracht geen bezienswaardigheid meer. In Amerika worden alle mogelijke artikelen, dieren en dingen per vliegtuig verzonden en er moet al heel wat gebeuren, willen de mensen van de gronddienst er spe ciaal naar komen kijken. Toch wordt het jaar 1948 het „jaar van de vreemde ladingen" genoemd. Joe Bolan, chef van de vrachtdienst van de American Airlines, kan daar over meepraten. Hij heeft wormen, kreefteh (levende), slangen, eenden, tijgers, beren en chimpansees op zijn lijsten staan, en nog veel meer. Daar is het geval van een mijnheer uit Mexico City, die een papegaai stuurde naar iemand in San Antonio in Texas. De geadresseerde had de grootste moeite om het beest door de Amerikaanse douane te krijgen van wege de meer dan barre taal, die het uitsloeg en waaraan verscheidene pas sagiers zich hadden geërgerd. Een speciale vermelding gaat naar de m? in Dallas, eveneens in Texas, die teg het eind van 1948, toen het Oos ten van Amerika werd geteisterd door zware sneeuwstormen, „25 pond vers gevallen New Yorkse sneeuw" bestelde. Hy kreeg zijn sneeuw, die de reis maakte in de ijskast van de vliegma chine. En dan was er de Kamer van-Koop handel van Oregon, die 30 kilo aarde liet sturen naar het stadion van de stad Dalla, waar een voetbalteam uit Oregon een wedstrijd moest spelen. „Op eigen grond moet het goed gaan" zei den de enthousiaste heren van de Kamer van Koophandel, maar de Ore- gonners kregen er desondanks behoor lijk van langs. Joe Dolan maakte melding van ver scheidene „vliegende arken" Een ervan arriveerde op een herfstnacht in Buf falo, met aan boord een complete me nagerie, bestaande uit een krat met kuikens, twee apen. drie prijskalkoe- nen van ruim 20 kilo elk, 5 kisten met chinchilla's (zilverkatten, beroemd om hun bont), uiterst zwijgzame kanaries, een stokdoof jong hondje, drie mooie oudere honden (Airdales) en twee kratten met duiven van een zeer spe ciaal soort. Een tweede vliegende ark verliet ver leden jaar. Boston met aan boord een leeuw, een wolfshond, twee katten, 11 000 kuikens en tenslotte in dode staat, 6 ton verse vis. Een dame uit het midden-Westen werd op een dag verblijd met twee for se geiten, die haar per vliegtuig werden toegezonden vanuit Los Angelos, Deze dame had in een interview met een krantenman verteld, dat zy haar tuberculose met succes bestreed door het drinken van geitenmelk en de man in Los Angelos wilde „een litertje" bij dragen. Andere „ongewone ladingen" uit het aantekenboekje van Joe Bolan: mense lijke "ogen, bloed, allerlei soorten serum, ijzeren longen, radio-actieve isotopen, staven goud, polsstokken (die naar de Olympische Spelen in Engeland moes ten) en nog veel meer. Bevin over Europese eenheid De Britse minister van buitenlandse zaken, Bevin, heeft tijdens een lunch, welke werd gegeven door de vereniging van de buitenlandse pers te Londen, verklaard, dat er achter het plan- Marshall nooii enige gedachte wad" „om een middel te scheppen, waardoor wij een macht zouden kunnen vormen om de Sovjet-regering op een of andere dag in de toekomst te verslaan. Bevin verklaarde, dat de organisatie voor Europese economische samenwer king „niet slechts een comité voor het plan-Marshall was", maar „een blijven de organisatie, welke haar werk zal voortzetten, nadat de hulp van de V.S. geëindigd is. Ik wil niet beweren, dat wij het allen over het vierjarenplan eens. zi<n en dat alles rooskleurig is, maar ik ben er van overtuigd, dat wij een wat ik noem Europese menlali moet het ter. slotte een eenheid zyn. moet het samenwerken." Er zyn twee manieren om dit tc be- eiken, aldus Bevin; de ene is politiek, de andere organisatorisch Indien de landen er in slagen het vervoer en de belangrijke industrieën op Europese grondslag te plaatsen, zouden zy voor een goed aeel de economische toestand kunnen scheppen, die politieke een heid mogelijk zou maken. Het Atlantisch pact biedt een verze kering voor West-Europa Bevin ontkende, dat Engeland ge kant was tegen Europese eenheid. Hij zou het als een bekroning van zijn leven beschouwen om Europese eeïiheid op een gezonde, definitieve en progres sieve grondslag tot stand te brengen. Wat hij wilde vermijden was ..een zui ver praatcollege, dat resoluties aan nam". Bevin vervolgde- „Wat ik wil, is een practisch organisme in Europa, waarin wij Europeanen zullen zyn, met een organisme, dat de Europese politiek kan telt in plaats van een Franse Britse. Scandinavische en Benelux-mentalitcit j uitvoeren tegenover de^nieuwe ontwik- kweken Opdat Europa gered kan wor- I keling in de wereld." Net als in het „Heite Lan" ziet men het geëmigreerde echtpaar Feike Hila- rides uit IJlst (Friesland) hierboven bezig met melken op een Canadese farm. Wanneer de emigranten na een jaar geacclimatiseerd zijn, worden zij geacht in staat te ziji> een eigen boerderij te beheren. Nanking wordt verlaten Ds wetgevends joean (het Chinese parlement) heeft op een onofficiële spoed-by eenkomst besloten Nanking te verlaten. Dit besluit werd aangeduid als „voorlopig". De meeste regeringsbureaux bespoe digen hun vertrek uit de bedreigde hoofdstad. Hat meubilair wordt reeds uit de gebouwen verwijderd. De waarnemende president Li tsjoeng jen zou besloten hebben in Nanking te blijven en de vrede af te wachten, „wat er ook zou mogen gebeuren". Het Chinese ministerie van buiten* landde zaken heeft de buitenlandse am bassades en legaties te Nanking officieel Voerde enthousiast pro-Duitse maatregelen uit Heinrich F. W. Kolb, van Juli 1941 tot September 1944 burgemeester van Aals meer, stond terecht voor het Bijz. Ge rechtshof te Amsterdam. De verdachte zeide in het najaar 1940 tot de N.S.B. te zijn toegetreden, om dat hij meende dat een overwinning van Duitsland in het belang van Europa en dus ook van Nederland zou zijn. De president, mr A, G. Lubbers, ging hier nog al diep op in. evenals op de pro paganda voor de N.S.B. en de Waffen (Van onze Brusselse correspondent). De Brusselse autosalon, die van 22 Januari tot 2 Februari voor de 32ste keer is geopend, is een internationale gebeurtenis In Nederland is de belangstelling zo groot, dat het Amsterdamse reisbureau „Lindbergh"-touring-cars N.V. een dagelijkse busdienst op Brussel heeft ge opend. Nederland neemt aan de expo sitie deel met zyn Gatsonides wagen, Philips-stands voor auto-motorfietsen en rijwielenverlichting, electrische on derdelen voor auto's, enz., terwijl ook de Shell vertegenwoordigd is. Het grote evenement is de deelneming van General Motors en Ford, die vorig jaar nog te lange wachtlijsten hadden en het dus niet nodig geacht hadden hun nieuwe modellen te exposeren. Maaf in de loop van 1948 is de concur rentie op de Belgische automarkt zo hevig geworden, dat dit jaar bijna alle producenten van de wereld personen wagens, carrosseriefabrikanten, autora diofabrikanten, tot fietskettingen-con- structeurs toe. grote stands gehuurd hebben, zodat de totale bezette opper- De 62 verschillende merken van perso nenwagens nemen 134 stands in. Er zijn 114 stands van vrachtwagens, 215 voor auto-onderdelen, 76 van fietsen en mo torfietsen en nog eens 80 voor onderde len van dezen Meer nog dan verleden jaar doen de Engelsen aan „export drive". Zij staan er met 24 merken. De Austin-Dorset van 88.000 francs en de Anglia (Ford) van 59.000 francs prijken er naast de Rolls Royce met zijn tradi tionele zwarte kistachtige carrosserie en de Jaguar, die o.i. de mooiste wagen van deze salon is. De Duitsers exposeren drie merken: Opel, de volkswagen, die hier 61.250 francs~kost, en de B.MM.W. 6 cyl., die voor enkele maanden in België geïntro duceerd werd tegen 118.000 frs. en nu aangeboden wordt voor 95 000. De Fransen met de Citroën, Peugeot, Renauld en Simca richten hun prijzen op de Duitsers en de Engelsen. Enigs zins tegen de verwachting in is de 4 pk. Renault 57.500 frs. in 1948 een succes geweest. De Amerikanen met hun Buicks, Ca dillac. Frazer, Packard. Chrysler, Stu- debaker oogsten vanzelfsprekend het meest spectaculaire succes, dat men zich kan indenken. Al met al zijn de modellen 1949 noch tans niet zeer verschillend van die van 1943. De nieuwigheden moet men gaan bewonderen in het paleis der carrosse riefabrikanten voor vrachtwagens. Men komt er onweerstaanbaar onder de in druk van de grote moderne autobus vlakte meer dan 48.000 M2 bedraagt, teen, b v de Delahaye, Brossel en Niesse, terwijl de Belgen een trolleybus expose ren. vervaardigd in de nationale wapen fabriek van Herstal. In de grote centrale hallen staan deze honderden wagens in vier lange rijen opgesteld. Het is een symphonic van rode cocostapijten, bloemen, overgoten door het licht der fluorescentiebuizen en strelende muziek. SS Merkwaardig noemde hij de uitla ting van verdachte in het vooronder zoek: „Ik ben zelf niet toegetreden tot de SS, omdat ik my niet met de doel stellingen kon verenigen". De gemeente-secretaris, die gedurende de tijd dat K. burgemeester van Aals meer was. met hem samenwerkte, ka rakteriseerde hem als iemand, die zijn vak kende en zich volledig aan zijn taak wijdde. Hij was zeer autocratisch en voerde met enthousiasme en grote nauwgezetheid de pro-Duitse en natio- naal-socialistisch georiënteerde maatre gelen uit. De volgende getuigen waren oud-poli tiemensen uit Aalsmeer, die in verband met hun pro-Duitse instelling tal van opdrachten hadden uitgevoerd. Zij ga ven inlichtingen, die grotendeels het ten laste gelegde bevestigden. De vroegere Orts-commandant van Aalsmeer, Zernikow, thans gedetineerd, weigerde als getuige eefc verklaring af te leggen. Met betrekking tot liet verraden van ondergedoken Joden in Haarlemmer meer werd de oud-burgemeester van Haarlemmermeer gehoord. Deze ver klaarde zich te herinneren door ver dachte „gewaarschuwd" te zyn, dat er in zyn gemeente Joden ondergedo ken waren en dat deze waarschuwing tut gevolg heeft gehad, dat elf Joden zijn gevonden en overgegeven aan de Duitsers. Verdachte erkende dr Koenraad aan j de Ortskommandant te hebben ver raden. Dr Koenraad zou tijdens een optocht van de Jeugdstorm „Leve i Rusland" hebben geroepen. Hij heeft dit, dank zij de mededeling van ver dachte aan de Ortskommandant. moeten bekopen met byna drie jaar gevangenis en concentratiekamp. De advocaat-fiscaal mr L. W. M. M. Drabbe, betoogde dat het getuigenver hoor overtuigend het ten laste gelegde heeft bewezen, uitgezonderd het verraad van een -groep van zeven ondergedoken Joden. „Hij was 'n N S.M fanaticus, maar geen onfatsoenlijk mens", aldus spr „Wal hij gedaan heeft, blijven misdra gingen", zo besloot mr Drabbe, „en daarom requireer ik 12 jaar gevange nisstraf met aftrek en ontzetting uit alle rechten voor het leven". Mr Heyman bepleitte clementie. Uitspraak 8 Februari. er van in kennis gesteld, dat de natio nalistische regering zich te Kanton op nieuw aal vestigen, en dat men Yeeds met het vertrek ui't Nanking is be gonnen. De Chinese regering heeft bevel ge geven tot het stopzetten van alle ver keer op de Yantse. De spoorlijn Nan kingSjanghai is gereserveerd voor mi litair verkeer, zodat er-geen burgers uit Nanking kunnen worden weggevoerd. De communisten zouden zich 5 km. van de Yangtse conoentreren om de ri vier bij Tsjinkiang over te steken. Deze plaats ligt 60 km. ten Oosten van Nan king en is een belangrijk punt aan de spoorlijn Nanking—1«Sjanghai. SMUTS DIENT MOTIE VAN WANTROUWEN TEGEN REGERING IN. Generaal Smuts heeft in de Zuid- Afrikaanse wetgevende vergadering een motte van wantrouwen tegen dë rege ring ingediend. Hij verklaarde, dat de economische positie va.n Zuid-Afrika ernstig is en dat het zich bovendien ge steld ziet tegenover een zeer moeilijke situatie op het gebied van de rassenver houding. „Ik ben bang, dat de beteke nis van hetgeen te Durbangeschiedde, niet wordt beseft", verklaarde hij. „De hierdoor ontstane situatie vormt er een aanwijzing voor, dat bepaalde krachten in Zuid-Afrika zijn los gekomen. Voorts is gebleken, dat zich conflicten en wrij vingen voordoen tussen de verschillende gedeelten der bevolking. Als het deze kant uitgaat, stelt men zich de vraag: „Waar gaan wy met onze uit vele ras sen samengestelde bevolking naar toe?" ONZE VERLIEZEN De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende ver liezen in Indonesië zijn gerappor teerd: Kon. Marine: Serg. VSD KMR C. L. Hes, Sura- baja. Korp. VSD KMR P. J. Labaster. Surabaja. Kon. Landmacht: 2e It. J. van Druten, Deil (Gld.). Sold. G. J. den Boer, Zlerikzee. Sold, le kl. H. C. Timmerman, Amersfoort. Korp. A. F. C. Verbeek, Eindhoven. Sold. M. Pardoel, Kerkdiriel (gem. Maasiriel). Sold. M. J. Aarts, Echt (L.). Adj. onderoff. A. te Hoonte, Aalten. Sold. A. Reeuwijk, Rotterdam. Kon. Ned. Ind. Leger: Sund. sold. 2e kl. Infie Suhara, Indonesië. Jav. sorp Partowidjojo, Indonesië. Man sold. 2e kl. Infie K. T. Lan- tang, Indonesië. Amb. sold. 2e kl. Infie P. Tuasela, Indonesië. Mad. sold, le kl. Infie Abdul Nach t-ar. Indonesië. Amb sold. 2e kl. Infie Marlissa, In donesië. Jav. sold, le kl. Infie Pardi, Indo nesië. Sund. sold. 2e kl. Infie Moham med Djuroh, Indonesië.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1