KLOOSTERBALSEM Het proces Kravelienko te Parijs geopend RHEUMATIEK Nat. Jongeren Verbond richt zich tot Amerikaanse jeugd Bouw van bruggehoofd tegen communisme wordt verhinderd VAN MEVROUW MAQUISTEN MIEP ZEGT: RECHTZAKEN Radio-programma DINSDAG 25 JANUARI +tze Parijse correspondent telefo neerde ons heden: Het is dan gisteren begonnen r het proces Kravchenko tegen „Les lettres frangaises", het sensationeelste proces volgens de Franse kranten na dat van Petain. De atmosfeer in het Parijse justitie- zaaltje was benauwend; benauwend om dat een ruimte van 20 bij 30 meter nu eenmaal veel te klein is om een drie honderd mensen behoorlijk te bergen en benauwend ook en vooral omdat er de hitte heerste van de felle strijd, die komen gaat. Toen Kravchenko de houding van Maurice Thorez tijdens de oorlog ter sprake bracht, stond de advocaat van „Les lettres frangaises" op om te pro testeren tegen het feit,dat een buiten lander zich aan de eer en de goede naam van een Frans oud-minister ver greep. Dit was het eerste incident en het zal zeker niet het laatste zijn De voornaamste indruk, die men van Kravchenko krijgt, is dat men deze man „die over een onmiskenbare wel sprekendheid en een soort Slavische pathetiek beschikt, ongetwijfeld de lit teraire en Intellectuele kwaliteiten toe kan schrijven, die nodig zijn om een boek aJs „Ik verkoos de vrijheid" te schrijven. Dit is het concrete punt, zoals men weet, dat door de Franse rechtbank moet worden opgehelderd. Doch de be- tekenin van het proces overtreft na tuurlijk verre de juridische inzet: het vaderschap van Kravchenko over het meest gelezen boek der laatste jaren. Het gaat er om of de weergegeven fei ten juist zijn, of b.v. waar is, zoals Kravchenko beweert, dat 17 k 20 mil- lioen Russen, die de officiële Sovjet- politiek niet onderschrijven in werk kampen zitten opgesloten en of het •waar is, dat een millioen Russische sol daten met vliegtuigen en tanks de zoge heten rust in het land moeten bewaren. Wanneer Kravchenko met zijn tien tallen getuigen, die in tegenstelling met de meerderheid der tegenpartij gisteren al aanwezig waren, er in zal slagen de onlogenbare bewijzen van de ze gruwelijke feiten te leveren, dan kan men zeggen, dat deze rechtzaak niet het proces van de heren Kravchenko en Wurmser is, doch inderdaad het proces van een politieke ideologie, de ideologie namelijk der communistische volksde- mocratiën. De geallieerde politiek in Duitsland Nadat de Amerikaanse militaire gou verneur in Duitsland reeds enkele ma len zijn bezorgdheid had geuit over de tendenzen tot herleving van het natio nalisme in Duitsland, heeft het Ameri kaanse bestuur via zijn in het Duits verschijnend nieuwsblad de Duitsers gewaarschuwd voor „gevaarlijke eenzij digheid", die opnieuw gebleken is uit de reacties op het Ruhrstatuut. Deze waarschuwing stelt vast, dat het ver trouwen in de democratische ontwikke ling van Duitsland de laatste maanden door verschillende gebeurtenissen is ge schokt: door het levendig toejuichen van de vrijspraken van leidende poli tici en militairen, door de formatie van rechtse groeperingen en door her levend anti-semietisme. „Dat in deze omstandigheden meer rekening gehou den moet worden met de Franse veilig heidseisen dan oorspronkelijk in Ame- rika's bedoeling lag, kan eigenlijk nie mand verwonderen", zo schrijft 't blad. Het Amerikaanse bestuur geeft de Duit sers te verstaan, dat zij gebrek hebben aan begrip voor politieke realiteit, wan neer zy over het hoofd zien, dat de gene, die schuld aan de oorlog heeft, ook het grootste aandeel in de kosten van het herstel moet dragen. De Duit se partijen en vakbonden worden er van beschuldigd, dat zij steeds formalis tische bedenkingen hebben gehad wan neer het er op aankwam positieve voor stellen te doen om een vaak erkende plicht tot herstel te vervullen. Zij heb ben zelfs protestacties tegen maatrege len der geallieerden niet voorkomen. De communisten zullen met alle mid delen trachten dat werd reeds thans duidelijk de aandacht van deze hoofdzaak naar de bijzaak af te leiden: de persoon van Victor Kravchenko. En van president Turckheim hangt het grotendeels af in welke richting het proces geleid wordt. Hij. de president, is een bekend expert op het gebied van beledigingsprocessen. Vorig jaar was hü het, dien de beruchte wijnaffaire tussen de ex-premier Gouin en de oud-minis ter Farge de schuldvraag moest oplos sen. Doch toen betrof het een binnen lands schandaal, terwijl thans interna tionale belangen op het spel staan. Gedurende 3 a 4 weken zal de aan dacht van de Franse wereld geboeid worden door de dialogen, welke in het kleine zaaltje van het Parijse paleis van justitie zich zullen ontrollen. Tus sen Oost en West is een veldslag van het woord begonnen. De Palestijnse kwestie FRANKRIJK ERKENT ISRAËL. Te Rhodos wordt vernomen, dat de delegaties van Israël en Egypte elk een of twee leden naar hun land terug zullen zenden om met hun regeringen overleg te plegen. Zij zullen Donder dag naar Rhodos terugkeren. Overeen komst is derhalve nog niet bereikt. In een officieel communiqué wordt verklaard, dat de Franse regering besloten heeft de regering van Israël de facto te erkennen. „Dit besluit loopt niet vooruit op de definitieve afbakening, met de goed keuring van de V.N., van het gebied, waarover de regering van Israël haar gezag zal kunnen laten gelden", aldus het communiqué. De verkiezingsuitslag in Japan OVERWINNING DER CONSERVATIEVEN. De democratisch-liberale partij van premier Yosjida (conservatieven) heeft bij de algemene verkiezingen in Japan met een grote meerderheid gewonnen. De definitieve uitslagen zijn: demo cratische liberalen 262 zetels, democra ten 70, socialisten 49. communisten 36. de partij der volkscoöperaties 13 en kleine partijen en onafhankelijken te zamen 36 zetels. De geallieerde opperbevelhebber in Ja pan, generaal MacArthur, heeft naar aanleiding van de uitslag verklaard: „De volkeren van de vrije wereld kunnen overal tevreden zijn over deze geestdrif tige en ordelijke Japanse verkiezingen, die op een crltiek moment in de geschie denis van Azië een zo duidelijk en be slissend mandaat hebben gegeven aan de conservatieve leer van de regering". De krachtsverhouding van de partijen in het vorige parlement was: democrati sche liberalen 152, socialisten 111, demo craten 90, partij der volkscoöperaties 29 en communisten 4 zetels. ENGELAND EN HET COMMUNISME. De Engelse minister-president, Attlee, heeft het Lagerhuis meegedeeld,, dat 11 personen ontslagen zijn uit posities aan regeringsdepartementen, waarin zij geheim werk verrichtten, daar zij er van verdacht worden in contact te staan met communistische of fascistische or ganisaties. Sir Waldron Smithers (conservatief) vroeg Attlee naar zijn reactie op een door de communistische partij uitgege ven document, „waarin opgewekt wordt tot groter communistische activiteit in fabrieken en aangezet wordt tot sabo tage van het nationaal herstel". Atllee antwoordde: „De regering ver trouwt. dat het gezond verstand van het gros der arbeiders in de vakvereni gingen en fabrieken het welslagen van elke poging ontbinding te veroorzaken zal voorkomen". Scandinavië's defensie De Scandinavische premiers en mi nisters van buitenlandse zaken en de fensie hebben gisteravond na hun bij eenkomst medegedeeld, dat „de drie Scandinavische landen een krachtig be sluit hebben genomen om hun vrijheid, hun onafhankelijkheid en hun demo cratie te verdedigen tegen aeressie, met alle beschikbare middelen Voor dit doel hebben zij zich reeds belangrijke opofferingen getroost en zij zullen dit blijven doen, zo voegt de ver klaring er aan toe „Onder bepaalde omstandigheden kan het mogelijk zijn te komen tot een we derzijds bindende, maar vrije Scandi navische verdedigingsunie. als regionale veiligheidsovereenkomst binnen het ka der van de V N Deze overeenkomst zou kunnen omvatten wederzijdse coördina tie van verdedigingsplannen en mili taire strijdkrachten en productie van militair materiaal in de drie landen en het opbouwen van een militaire solida riteit in Scandinavië. Het moet worden duidelijk gemaakt, dat de landen, die deelnemen in de Scandinavische verdedigingsunie. in staat zullen zijn materiaal te verschaf fen. dat noodzakelijk is voo^ het opbou wen en in stand houden van hun ver dediging." Uit de besprekingen was gebleken, dat er „een verschil van interpretatie" be stond over de bepalingen en gevolgen van een alliantie. „Deze kwestie zal daarom het onderwerp ziln van verdere discussies tussen de drie landen", zo wordt verklaard. „De delegaties van deze landen zullen op 29 Januari in Oslo bijeen komen, met dezelfde deelnemers als in Kopen- haeen. De ambassadeurs van de Scan dinavische landen te Londen, Moskou, Parijs en Washington zullen aanwezig zün." De Eneelse minister van buitenlandse zaken. Bevin, heeft afzonderlijke be- sDrekingen over het voorgestelde Atlan tische pact gehad met de Noorse am bassadeur te Londen. Diplomatieke waarnemers te Londen geloven dat uit deze verklaring de vol gende conclusies getrokken kunnen wor den: 1. De Scandinavische mogendheden hebben de Zweedse voorstellen voor een Scandinavisch verdedigingsverdrag niet ondersteund. 2. De ambassadeurs van Noorwegen en Denemarken te Londen en Washing ton zullen op de bijeenkomst van 29 Ja nuari te Oslo opdracht krijgen een po sitief antwoord te geven op het polsen van Britse en Amerikaanse zijde over hun deelneming aan een Atlantische unie. Naar hun mening zal Zweden dit van de hand wijzen. Erlander, de Zweedse premier, heeft aan verslaggevers meegedeeld, dat naar zijn mening de besprekingen „waarde vol" zijn geweest. Toegevend, dat men vergeleken bij de besprekingen te Karl- stadt niet veel verder is gekomen, gaf hij als zijn mening te kennen, dat de bijeenkomst te Kopenhagen de gele genheid hadden geboden voor een zeer openhartige meningsuitwisseling op een zeer brede parlementaire basis. Volgens Gerhardsen, de Noorse pre mier, zullen de besprekingen te Oslo be slissend zijn. Op de vraag, of voorge steld werd bij de V.S. een stap te doen vóór de bijeenkomst te Osjo, antwoord de hij: „Neen". X\ «naaf bestrijd Uw pijnen met hei ideale wri|l- <*kk{R) fni<^e'- we'ks Seneeskrachlige bestanddelen e diep m de weefsels dooidnngen. Eveneens bij stramheid, spit en ischias wnjve men met (Adv.) BIGAMIE TE DEVENTER. De politie 'te Deventer arresteerde de 27-jarige Deventenaar S-, die in 1946 getrouwd was met een stadgenote. Thans bleek, dat hij reeds in Augus tus 1945 in Duitsland was gehuwd met een Duitse vrouw. Deze Duitse, door S. verlaten, vroeg een paspoort aan, om haar man op te zoeken, teneinde hem hier aan te spreken voor onderhoud van haar en haar kind. Zij vond de man en zijn „nieuwe" vrouw in Deventer, Cochran is partijdig Het Nationaal Jongeren Verbond heeft aan alle Amerikaanse bladen een „open brief aan de Amerikaanse jeugd" toe gezonden. waarin o.a. gezegd wordt, dat het N.J.V., sprekende uit naam van dui zenden jonge Nederlanders wenst mee te delen, wat het hele Nederlandse volk uitgezonderd een klein aantal com munisten denkt over uw inmenging in de Indonesische kwestie. Na dank te hebben gebracht voor de Amerikaanse hulp ter zake onze bevrij ding en de Marshall-hulp. wordt er op gewezen dat onze bijdrage was het. voor komen van de verspreiding van het communisme over geheel Oost-Indonesië Dit communisme opereerde van het centrum van de Republiek Indonesië uit, welke Republiek trouwens slechts een derdo deel van heel Oost-Indo- nesië vormt. De regering van de Re publiek kon of wilde dit euvel, dat zich snel over de Archipel verspreidde, niet uitroeien. Daarom hadden we geen andere keus dan enige stappen te doen om orde en vrijheid to herstel len en met vrijheid bedoelen we het zelfde ala u. We waren daarom zeer teleurgesteld aldus vervolgt het schrijven, over uw actie in de Veiligheidsraad. U doet al het mogelijke om in Europa een brug gehoofd te bouwen tegen het commu nisme en het Russische imperialisme, maar u hindert ons wanneer we m In- dië hetzelfde doen. Wij kunnen dat niet begrijpen, hoewel we vermoeden dat sommige van uw gfote zakenlieden er de hand in hebben. Misschien trachten zij in Indonesië een markt te veroveren, die zij in China verloren hebben. We kunnen hierop alleen zeggen dat u wel kom bent wanneer u in Indonesië eer lijk zaken komt doen, maar niet op ver nederende voorwaarden. Wij, die ongeveer 350 jaar de Indo nesische Archipel konden regeren er grote voorspoed brachten, kunnen niet eenvoudigweg een dwingend ad vies aanvaarden van u, die op het ogenblik met een negervraagstuk worstelt. We kunnen geen „goede diensten" aanvaarden van een mr Cochran, die zakelijk bjj Indonesië geïnteresseerd is en daarom niet on partijdig is. We kunnen u de toekomst van Indonesië en die van. ons zelf niet in gevaar laten brengen. Onze vertegenwoordiger in de Veilig heidsraad heeft u onze bedoelingen in Indonesië meegedeeld: vrede, recht en democratisch zelfbestuur. U kunt niét zeggen dat we ooit onze belofte hebben geschonden. Onze geschiedenis die, wat de tradi ties van vrijheid en democratie betreft, niet veel met de 'uwé verschilt, zou u duidelijk kunnen maken dat we geen imperialisten zijn, maar een vredelie vend en vrijheidslievend volk. Waarom ons geen tijd en kans gege ven om te tonen dat we het menen? DONDERDAG AANKOMST MINISTER VAN SCHAIK. Mits er geen verandering in het reis plan optreedt, zal ministed Van Schalk Donderdagochtend a.s. om 8.30 met de K L.M. uit Ne wYork op Schiphol aan komen. JHR MICHIELS VAN VERDUYNEN IN MINISTERRAAD. Onze ambassadeur in Londen, jhr mr Michiels van Verduynen. die enige we ken in Indonesië is geweest met een spe ciale opdracht van de regering, heeft gisteren een deel der besprekingen in de vergadering van de ministerraad bij gewoond. Jhr Michiels is voornemens einde de zer week naar Londen terug te keren. WITTEBLOEM OOK VOOR HUIS HOUDELIJK GEBRUIK BESCHIKBAAR. Binnenkort zal de wittebloem (W- bloem) ook voor huishoudelijk verbruik beschikbaar komen, zij het dan dat per keer ten hoogste twee kilogram aan een verbruiker mag worden verkocht Sedert de afschaffing van de bloembon kon het publiek bij de kruidenier alleen tarwe bloem van dezelfde samenstelling als de voor het normale brood bestemde blo?m (zgn. A-bloem) betrekken. Voor wittebloem gelden de volgende maximumverkoopprijzen: 42 cent per kilogram (34) los uitgewogen, 17 cent per zakje van 300 gram) (15), 23 cent per zakje van 400 gram (19) en 27 cent per zakje van 500 gram (22). Tussen haakjes de overeenkomende prijzen voor tarwebloem vangewone samenstelling. KON. VERMELDING BIJ DAGORDER VOOR DE „AAGTEKERK". Bij K.B. is aan het verloren gegane motorschop „Aagtekerk", toebehoord hebbende aan de N.V. Ver. Ned. Scheep vaart Maatschappij, te 's-Gravenhage, de Koninklijke vermelding bij dagorder toegkend wegens het volgende feit: De .Aagtekerk" ging in Juni 1942 te gronde bij een geconcentreerde aanval van Duitse bommenwerpers, toen het, al leen varende, in de Middellandse Zee een bijzondere opdracht moest vervullen. MUNITIE OP HET IJMUIDENSE STRAND. Het afgelopen weekeinde is een vrij aanzienlijke hoeveelheid munitie van onbekende herkomst aan het strand tussen Bloemendaal en IJmuiden aan gespoeld. Er waren vele handgranaten onder, die door het zeewater waren aangetast en daardoor niet van gevaar ontbloot zijn. Poliitie en hulpverle ningsdiensten hebben de handen vol om de gevaarlijke projectielen te bergen. GEEN PLAQUETTES ENZ. OP NUMMERPLAAT. De K.N.A.C. deelt mede, dat de num merborden aan de voor- en achterzijde van motorrijtuigen slechts mogen zijn voorzien van provincieletter en num mer zodat het aanbrengen van plaquet tes e.d. daarop is verboden. Bovendien is het niet toegestaan de N.L.-plaat met het nummerbord te combineren. HIJ HAD NOG MEER OP ZIJN KERFSTOK. De in België gearresteerde Nederlan der Van Eyzeren, blijkt ook nog een diefstal van een geldkistje te Amster dam op zijn geweten te hebben. HU had het nog in zijn bezit. Van E., die bekend heeft aan de Duits-Nederlandse grens een douane ambtenaar te hebben vermoord bevindt zich nog in België Hij zal aan de Duit se autoriteiten worden uitgeleverd. VEESTAPEL IN INDONESIË WORDT OP PEIL GEBRACHT. Aan boord van de „Singkep" die gis teravond uit Amsterdam naar Batavia is" vertrokken, bevonden zich om. 33 koeien en 2 stieren, die in overleg met de Friese Veefokkersvereniging door bemiddeling van de op Java woonach tige veearts dr Vryburgh in ons land zijn aangekocht om de Indonesische veestapel weer op peil te brengen. EERSTE WESTLANDSE DRUIVEN EN PRUIMEN. Kwam de kweker C B. W. Wubben te Wateringen dezer dagen reeds met de eerste druiven, die per korrel wer den geveild en 24 cent opbrachten, de zelfde kweker heeft gisteren ter vei ling de eerste pruimen gebracht. Ook déze gingen weg voor 24 cent per stuk. FEUILLETON Het testament door Patricia Wenthworth. Üit het Engels vertaald door Alice Iterson. 50) U hield dat voortdurend in het oog, niet waar? Ik durf wel haast te zeggen, dat u er veel over nadacht? Dat moest ik wel. Misschien belette het u des nachts wel om de slaap te vatten? Dat is vaak genoeg voorgekomen. Dus u dacht er eigenlUk voort durend aan? Ja, inderdaad. Zün glimlach werd steeds sympa thieker. Het moet heel onaangenaam voor u geweest zün om te ervaren, dat mevrouw Maquisten geen aandacht schonk aan uw waarschuwingen. Dat zij zelfs, niettegenstaande dat, een tes tament had gemaakt, waarin zij een grote som geld aan Juffrouw Silence vermaakte. Ik veronderstel, dat u daar van op de hoogte was? Het was geen geheim. Iedereen in huis wist er van. Heel onaangenaam voor u- En het moet zeker ook heel onaangenaam voor u geweest zün om de robünen voor de dag te moeten halen en te zien, hoe juffrouw Silence ze aanpaste? En on dertussen werd mevrouw Maquisten's genegenheid voor haar nichtje steeds groter en nam zü geen notitie van uw waarschuwingen? Ik deed wat ik kon maar ze wilde niet naar mü luisteren. En u hield niet op er aan te den ken. welk een hekel u aan juffrouw Silence had en hoezeer u hoopte, dat mevrouw Maquisten's liefde voor haar een einde zou nemen? Ik hoopte, dat ze haar eindelük dóór zou krijgen! Precies. Zodat toen u op de avond van de 16e November om zeven uur naar mevrouw Maquisten's kamer ging en haar in tranen vond. omdat zy.naar haar zeggen, bedrogen was, u er geen ogenblik aan twüfelde, dat hetgeen u gehoopt had. eindelük gebeurd was en dat het dus juffrouw Silence was, die zij er van verdacht, haar bedrogen te hebben? ZU bedoelde juffrouw Silence. Noemde zü die naam? Dat hoefde zii niet te doen," Ik jsvist dadelijk, wie zü bedoelde. U bedoelt, dat u dacht te weten, wie zü bedoelde niet waar? Maar nu moet u niet vergeten, dat u voortdu rend over juffrouw Silence had nage dacht zü was eenvoudig niet meer uit uw gedachten. Dat was u toch zo even met mü eens? Ze kon mij geen rad voor de ogen draaien. Hugo Vane zette zijn zonnigste ge zicht. Mevrouw Bridling, weet u wat er verstaan wordt onder „wensdromen?" Ellen gluurde hem achterdochtig aan. Dat is zo'n nieuwerwets krantenwoord. Er gins een lachje door de rechtszaal, ogenblikkelük gedempt door het drei gend fronsen van de rechter. Hugo Vane zei: Juist, juist. Het klonk min of meer aanmoedigend. En toen: Weet u wat het betekent? Daar heb ik me nooit in verdiept. Welnu, ik vrees, dat wü er in de practijk soms allen min of meer door beïnvloed worden. Het betekent, dat men voortdurend over iets denkt en er zo heftig naar verlangt, tot men wer- kelük gelooft, dat het gebeurt of gaat gebeuren. Ik meen daarom te kunnen veronderstellen, dat het min of meer een wensdroom van u was toen u juf frouw Silence vereenzelvigde met de persoon, door wie mevrouw Maquisten naar haar zeggen bedrogen was. Daar dacht ik helemaal niet over. Ik wist, dat het juffrouw Silence was! I Met zün onschuldigste glimlach sloeg Hugo Vane van zich af. Prachtig! Zon der één ogenblik op te houden te den ken aan hetgeen u zo vurig wenste, veronderstelde u dadelük, dat hier juf frouw Silence werd bedoeld. Dat wilt u toch met die woorden zeggen, niet waar? U hield niet op aan juffrouw Silence te denken, mevrouw Bridling? U had nu eenmaal een vooropgezette mening en dat was genoeg voor u. U dacht er verder niet over na, wel? Dat was nergens voor nodig. Toen niet en ook niet op een an der tüdstip gedurende dat gesprek? Het was niet nodig voor u om na te denken? Hij keerde zich een ogenblik om en wisselde een blik ,vol kameraadschap- pelük begrijpen met de jury. Nadat Ellen op uitdagende toon had gezegd: Neen, ik heb er geen ogenblik over hoeven te denken, hernam hij zijn vorige houding en schudde zijn hoofd. U dacht dus helemaal niet na, om dat u al vastbesloten was? Ja. Zodat, wètt mevrouw Maquisten ook zou zeggen of doen het geen enkel verschil vooru zou maken? Ik wist, dat het juffrouw Silence was. Nog één vraag, mevrouw Bridling. De naam van juffrouw Silence was nooit genoemd .niet waar, niet door u, noch door mevrouw Maquisten? Dat hoefde niet. Dat heb ik u niet gevraagd. Be antwoordt u astublieft mijn vraag: Noemde mevrouw Maquisten gedurende dat gesprek de naam "van juffrouw Si lence? Neen. Haar naam kwam dus geheel niet ter sprake noch door u noch door me vrouw Maquisten? Neen. Het kwam langzaam en on willig over de dunne lippen. Mevrouw Bridling, we weten al len. dat u lange tüd bij mevrouw Ma quisten bent geweest büna zes en dertig jaar. Dat is eenhele tüd. Ik twüfél er niet aan, of u was erg aan haar gehecht. Haar belangen gingen' u natuurlijk zeer ter harte?' Ik heb altijd mün best gedaan. Om die belangen te beschermen bedoelt u dat? Zü keek hem scherp aan voordat zü zeide: Ja. U was er dus altüd op uit om zorgen, dat niemand mevrouw Maquis ten zou proberen te benadelen? De blik werd starend. Zij was erg goedhartig en edelmoedig. Er waren er altijd wel, die daarvan misbruik wilden maken. En u was er steeds op uit om haar tegen dergelijke mensen te beschermen? De starende blik werd strüdlustig. Ik zie niet in, wat daar voor verkeerds in was- Lieve help, neen dat zou ik ook helemaal niet willen zeggen. U hebt haar talloze malen gewaarschuwd, nietwaar? - Altijd, als ik dacht, dat er mensen waren, die van haar wilden profiteren. Juist en tegen hoeveel mensen hebt u haar wel gewaarschuwd gedu rende haar laatste levensjaar, denkt u? Ellen keek naar haar handen en naar de schone linnen zakdoek. Ik zou het niet kunnen zeggen. Misschien kan ik u een beetje hel pen. Zouden het er dat jaar meer dan drie of vier geweest zün. die getracht hebben van mevrouw Maquisten's vrien- delükhgid te profiteren? Dat zou ik niet weten. Hugo Vane verloor zijn opgewektheid geen ogenblik. Kom, mevrouw Bridling, ik [geloof, dat'u nu niet zo erg uw best doet. Misschien heb ik het aantal te laag gesteld. Zouden het er vüf of zes geweest kunnen zün? (Wordt vervolgd) Al is er geen Us, liet Is toch winter en daarom weer eens een echte vv Interpol. 22). „Zo dat hebben we kranig ge daan. wat", bromde kapitein Kupido goedkeurend, toen ze na een spannen de jacht eindelük de gewonde walvis hadden ingehaald. Het. dier was uitge put en gaf nauwelyks enig teken van leven meer, zodat het voor Panda een klein kunstje was, om de lün, die ze hadden meegenomen, aan het uiteinde van de harpoen te bevestigen. „Als ik me niet vergis, komt er éen drommelse mist opzetten", zei de ka pitein, terwyl hü om zich heen keek. „Dat kon wel eensHij bleef plot seling steken en er kwam een verschrik te uitdrukking op zün gezicht. „Panda!" schreeuwde hij. „Panda! Roeien! Als de weerlicht!" En hü wees met een bibberende wüsvlnger in de verte „Daar komt dat andere beest aan!" riep hij. „Als die ons te pakken krügt, zien we de „Jonas" nooit weer terug, wat!" „Dat kan een spannende race wor den", mompelde Panda en gooide zich op de riemen, wat hoog tijd was, want de tweede walvis kwam snel naderbij en het woedende zwaaien met zyn staart voorspelde niet veel goeds. Zij kreeg van Mevr. Lotgering-Ilille- brand een recept voor: BOERENKOOL Itakg.. boerenkool, 50 rt. havermout, zout. 40 gr: boter. 1 dl melk (1 uitje). Stroop de kool. was ze. kook ze vlug gaar ln water met zout. Laat ze uitlekken en maakt ze fijn. Stoof de kool plm 10 min met melk en boter (het zeer flln gesnip perde uitje voor de liefhebbers) en de tussen de kool gestrooide (vlugkok end e) havermout Voeg zo nodie wat meer melk toe. als blilkt dat de kool tlldens het sto ven te droog wordt. Geef aardappelpurée bit deze boeren koolschotel. Hebt U de mooi eekroescle boerenkool- bladeren wel eens gebruikt als gar nering voor een schotel met appelen of andere vruchten? 't Is een mooie <en credkope) carnerlne als U de tafel een Iets feestelilker aanzien moet geven. Publ. Centr. Bur. v. d. Tulnb.veillnzen Adv.) Nader onderzoek zaak Wilton-Feyenoord Dc procurcur-fiscaal bij do Büzon* dere Raad van Cassatie heeft giste ren tüdcns de behandeling van de collaboratiezaak Wilton Feyenoord een nader onderzoek geëist. Hij con cludeerde tot vernietiging van het vonnis over de vier verdachten, direc tieleden van de werf. die tot gevan genisstraffen en boeten waren ver oordeeld. Dc Raad verwees de zaak terug naar het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam. De raadslieden van requiranten tracht ten de Raad er van te overtuigen, dat de vier directieleden volkomen te goe der trouw de overtuiging hadden ge had, dat zü de Nederlandse zaak beter dienden door op hun post te blüven, dan door heen te gaan. Kort na de inval in Mei 1940 hadden zü getracht advies in te winnen bü hoge Nederland se instanties. Van deze zijde hadden zij geen enkele concrete beslissing of richt lijn ontvangen. „Er diende slechts aan de bevelen van de bezettende macht ge volg te worden gegeven", luidde het advies, aldus de verdediging. F. Muller uit Zeist werd indertijd ver oordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf met aftrek en 30.000 gulden boete, subsidiair 3 maanden hechtenis, C. H. Tesch- macher uit Schiedam tot 1 jaar en 5 maanden met aftrek en 50.000 gulden boete subsidiair 3 maanden hechtenis, W. Wiltoij uit Schiedam tot 30.000 gul den boete subsidiair 3 maanden hech tenis en A. C. Metzelaar uit Amster dam tot 1 jaar gevangenisstraf en 30.000 gulden boete, subsidiair 3 maan den hechtenis. UITSPRAAK ZAAK GEBR. DE VILDER UITGESTELD. De uitspraak in de zaak tegen de gebr. De Vilder, is uitgesteld tot 14 Fe bruari a.s. WEDEROM 20 JAAR TEGEN MR RADEMAKER GEËIST. Wegens verraad van officieren en illegalen. Voor de Groninger Kamer van het Bijz. Gerechtshof te Leeuwarden dien de wederom de zaak tegen de 50-j. Gro ninger advocaat en procureur mr H. W. M. J. Rademaker. De BUz. Raad van Cassatie achtte bü de behandeling van deze zaak niet bewezen, dat verd. ver raad zou hebben gepleegd in verband met een zwendelaffaire bü de „Rhun- punex"-fabriek te Stadskanaal. De raad wees de zaak daarom terug naar de Groninger kamer. Dit punt van de ten lastelegging was nu achterwege gelaten. Aan verdachte was uitsluitend nog ten laste gelegd het verraad van een groep officieren van de z.g. stadswacht en het verraad van enkele illegale wer kers. De Advocaat-Fiscaal eiste ook nu weer 20 jaar gevangenisstraf met af trek en ontzetting uit de beide kies rechten. FAMILIEBERICHTEN, ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN. Bevallen: De WaardSlccama, d., Kin derdijk; JurriaansGarschagen, d., Dur ban, EngelkensDe Haan, z.. Hilversum. Overleden: A. Tlmmersv. d. Stam. v., 43 jr. R'dam; H. P. M. A. van der Lee Nlese, vr. 50 Jr, Voorburg; M. A. de Ko ning, m„ 67 Jr, IJsselmonde, J. van Hees, m 65 Jr, A dam, F. C. H. Heydendaal Schrljnemekers, vr, 79 Jr, Maastricht, J. Hlddink. m„ 63 Jr. Den Haag; H. A. A. van Beinmelen 64 Jr. A'dam; E, P. Ma- rlusFischer, vr., 69 Jr, Utrecht. VOOR WOENSDAG 26 JANUARI. Hilversum 1 (3U1 Al.) NCRV 7.00: nieuws; 7.15- ochtendgymnastiek; 7.30 Te ueum Laudamus; 7.*ó: een woord voor de dag; 8,OU: nieuws; 8.15; Railye Auto mobile Monte carlo; 8.30 Gram.muzies; y.uu. ochtendbezoek Dij onze jonge zie ken, 9.30; bymphonisch morgenconcert; 10,30. morgendienst te leiden door ds J. Loos; JLl.uO: cnarles Panzera, banton; n.ioFerdinand Huyck, hoorspel; lz.Oo: Uiaconda Ensemble; 1^.30; Meuedeliugeu ten behoeve van land- en tuinbouw; te.33 Trio Fantaslp; l.OO: nieuws; 1.15: de vijf Eapakara s; 1.30: Roger Machado. piano; I.4a: Cyclus ,.J. S. bach cn zijn vier zo nen (IV); 2.1o. Resioentle-orxest; 2.40; „Even onder ons'; 3.00: Andre Nada, vi ool; 3 30: Reginald Foort. orgel; 3.45: ensemble Lacnman; 4.15; voor onze jon gens en meisjes; 5.30; Sweelinck Kwar tet; 6.00 onze Nederlandse koren en korp sen; 6.30. voor de strijdkrachten; 7.00: nieuws; 7.15 PrSkkebetn; 7-.-30 Railye Auto mobile Monte Carlo; 7.45: Engelse les voor gevorderden, 8.00: nieuws; 8.05 pro loog:' 8-15: omroeporkest: 9.15: Gods blij- maie, 9.35: mannierskapel; 10,15 orgel concert door Plet Ulterllnden in de Hooglandse Kerk te Leiden, 10.45 avond- overdenking; 11 00. nieuws, 11.15: Air uit de Suite In D, J. Bach; 11.20: dr A. J. van de Graalf „Gezins- en huwelijks moeilijkheden" (VU); 11.35: Serenade opus ln 8 ïii D, van Beethoven; 12.00: sluiting. Hilversum II (4l5 M.) VARA 7.00: nieuws; 7.15: muziek bij het ontbijt, 8.U0 nieuws; 8.15: Socialistische strijdlied: 8.18 lichte morgenklanken; 8.50 voor de huls. vrouw; 9 00: Franz Schubert (gr); 930: waterstanden; 9.35: kamermuziek; VPRO 10.00 morgenwüding ds H. A. Enklaar; VARA 10.20: onze keuken; 10.30: als de stofzuiger zwijgt; 11.00: (RVU) kinderen bulten schooltyd; 11.30. populair non stop-programma, 12.00: Jan Vogel en zijn accordeon-orkest; 12.30 mededelingen ten behoeve van land- en tuinbouw; 12.33: voor het" platteland; 12 38 The Klllma Hawaiians; 100: nieuws; 1.15: kalender, 120: The Ramblers. 1.50* Luclenne De- lyle zingt; 2.00 gesproken 'portretten: prof. J. Huizlnga; 2.15' Jeugdconcert; 3 00 kermis der IJdelheid, 3.30: de Regenboog; 4.00: de Roodborstjes; 4 15: het stond ln de krant; 4.45: Vragen staat vrü; 5 15: Sandy Macpherson, orgel; 5.25 Plano duo André de Raaff en Jacq. Schutte; 5.45: Poëzie uit Curagao; 6 00: nieuws; 6.15: VARA-Varla, 6.20: Prima Ballerina; 6.30: (R.V-.U deze vragen stelt u óók; 7.00: de Volkswoningbouw; 7.15: nieuws uit Indonesië; VPRO 7 30: „Ontspanning en Ontsporing" (III); 7.40. jeugdnleuws: 7.45: „lezen In öe Bijbel"; VARA 8.00: nieuws; 8.05: dingen van de dag; 8 15: socialistisch nieuws: 8.20 Concertgebouw orkest; 9.15: Er was geen getuige, hoor spel. 10.20: Kwartet Jan Corduwencr; 10 45 ln de tuin der poëzie; 11.00 nieuws: II.15: Bruce Lowe zingt: 11.35: Sven Asmussen en zijn orkest: 12.00: sluiting. AGENDA HEDEN: Steenschuur 6: Ver. v Spiritisten Har- monla. 8 uur nam. L i s s eBloemententoonstelling 29 uur nam. WOENSDAG: Gerecht 10: Splritisch Genootschap, 8 uur nam. Stadszaal: Feestavond Coöp. Vooruit Ned Cabaretensemble. 8 uur nam Zuiderkerk. Filmvoorstelling Doortje Verker. 8 uur nam L 1 s s eBloemententoonstelling 29 uur nam. DONDERDAG. Schouwburg: Kon. Ver. ..Lltterls Sacrum* ..Jeugd". 8 uur nam Stadszaal Residentie-orkest. Plan©» solist Paul Wittgenstein 8 uur nam. L 1 s s eBloemententoonstelling 2— «ur nam.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 6